İnstagram’dan Nasıl Para Kazanılır?

İnstagram ilk çıktığında sadece fotoğraf temeline dayanan bir ağdı. Ancak 7 saniyelik videoların yayınlandığı Vine uygulaması çıktıktan sonra işlevselliğini genişleterek uygulamaya 15 saniyelik videolar ekledi ve böylece basit bir fotoğraf paylaşım uygulamasından aylık 1.5 milyar insanın kullandığı devasa bir dijital pazarlama platformuna evrildi.

Böylece instagram çok çalışmadan para kazanmak isteyen herkes için bulunmaz bir nimet oldu. Günümüzde instagram özellikle influencer olmak isteyen gençler için rüya bir yaşam vadediyor. Tabii doğru stratejiler uygulandığı takdirde.

“Peki İnstagram’dan para kazanmak için nerden başlamalı ve nasıl bir strateji uygulamalıyım?” diyorsanız doğru yerdesiniz. Bu makalede sizlere adım adım Instagram’dan nasıl para kazanabileceğinizden bahsedeceğiz.

İçindekiler

Takipçi listenizi genişletmekle işe başlayın.

musteri-cekmenin-yollari

Öncelikle takipçi listenizi genişletmekle işe başlayın. Ancak şunu aklınızdan çıkarmayın: İnstagram sayfanızda yer alan görüntü ve videoların hepsinin takipçi listenizle uyumlu olması gerekir. Aslına bakacak olursanız aşağıdaki bütün ipuçları hedef kitlenizle uyumlu olmalıdır.

1- Görüntüler veya videolar kullanarak kişileri kendinize çekin. Örneğin e-kitap satacaksanız kitap kapağının fotoğrafını paylaşın. Eğitim videoları hazırlayacaksanız bunun 15 saniyelik videosunu paylaşın.

2- Üyelik davetinizde kullanmak için kişisel bir mesaj hazırlayın. Üye olacakların e-posta listenize neden katılmaları gerektiğini anlatan 15 saniyelik bir karşılama videosu hazırlayın.

3- Memnun olan kişilerden geri dönüş mü aldınız? Bu kişilerin geri dönüşlerini kanıt olarak kullanıp kullanamayacağınızı sorun. İzin verdikleri takdirde geri dönüşlerinin ve isimlerinin olduğu bir görsel hazırlayın ve bunu İnstagram’da paylaşın.

4- Para kazanmaya başlamak için kaç takipçim olması gerekiyor? Malesef İnstagram’da, youtube’da olduğu gibi para kazanmayı aktif etme butonu bulunmuyor. Aşağıdaki yazımızda konuyu sizin için detaylıca irdeledik.

Mutlaka okuyun: Instagramdan Para Kazanmak İçin Kaç Takipçi Gerekir?

Mutlaka okuyun: Instagram’da Takipçi Artırma Yolları

Şimdi dilerseniz İnstagram’dan para kazanma yollarını basitçe anlatmaya çalışalım.


1- Ürünler satarak para kazanmak

instagram-araciligiyla-para-kazanmak

Öncelikle fiziki ürünler mi yoksa dijital ürünler mi satacaksınız karar verin. Örneğin bayanlardan oluşan bir takipçi listeniz varsa kozmetik, kıyafet, takı ve sağlık ürünleri satışı yapmayı düşünebilirsiniz. İşte İnstagram üzerinden ürün tanıtımını yapmanın birkaç yolu:

Yeni ürününüzün tanıtıcı resimlerini ve videolarını kullanarak ön lansman yapın yani ürünü tamamen göstermeyin. İnsanlarda yeteri kadar merak uyandırdıktan sonra ürünü tamamen gösterin. Heyecanı arttırmak için özelleştirişmiş ürün hashtagleri ( # ) yani ürün etiketleri kullanın.

Ürününüzle ilgili 15 saniyelik reklamlar hazırlayın. Ürününüzün hangi özelliklerini vurgulamak istiyorsanız bu kısımları gösterdiğinizden emin olun.

Müşterilerden gelen ürün görüşü videoları mı var? En iyi görüşlerden oluşan 15 saniyelik bir video hazırlayın ve bunu Instagram’da paylaşın.

Belli bir hastag kullanarak ürün fotoğraflarınızı paylaşan fanlarınız mı var? Bu fotoğrafların en iyi olanlarını seçerek bir kolaj hazırlayın ve sayfanızda paylaşın.

Müşterilerinizin İnstagram fotoğraflarından oluşan bir albüm hazırlayın ve internet sitenizde paylaşın. Tabi ki öncelikle izin alın. Potansiyel müşterilerinize ürünlerinizi kullanan insanların nasıl mutlu olduklarını gösterin. Bunu yapmanız satışlarınızı artıracaktır.

Mutlaka okuyun: Instagram’dan Nasıl Satış Yapılır?2- Hizmetler sunarak para kazanmak

dunyanin-herhangi-bir-yerinde-calismak

İster web tasarımcı olun ister muhasebeci olun İnstagram, hizmet tabanlı işinizi tanıtmanız için size bir sürü fırsat sunar. İşte bazı ipuçları:

1- Müşteriler için yaptığınız işlerin yer aldığı portfolyonuzu Instagram’da kullanın. Bu bir grafik tasarımın ekran resmi olabilir, en son çektiğiniz düğün fotoğraflarından biri olabilir veya memnun kalmış bir müşteri mektubu olabilir.

2- Hedef kitlenizi takip edin ve işlerini gözden geçirin. Bir ürün tasarımcısı kolaylıkla büyük markaları takip edebilir ve en güncel ürün paketlemeleriyle ilgili fikirlerini paylaşabilir.

3- Hizmetlerinizin reklamını yapın. Bir problem tanımlayın ve ürününüzün bu problemi nasıl çözdüğünü gösteren 15 saniyelik video hazırlayın.

4- Benzer problemi yaşayan kişilerin özel bir hastag kullanarak problemle ilgili fotoğraf paylaşmalarını isteyin. Bunu bir yarışmaya dönüştürün ve kazanana 30 dakikalık bedava danışmanlık hizmeti verin. Kazanan kişi büyük olasılıkla hizmeti almak isteyecektir ve kazanamayanlarda aynı şekilde hizmetinizle ilgilenecektir.

5- Müşteri görüşlerinden oluşan görseller hazırlamanız başarınızın bir kanıtı olacaktır.

Mutlaka okuyun: İnstagram’dan Nasıl Zengin Olunur?İnternet tabanlı seminerlerin tanıtımını yapın:

İnternet tabanlı seminerler ürün satmanın en iyi yollarından biridir çünkü dönüşüm oranları e-mail pazarlamasından ve sadece satış yapılan sayfalardan daha yüksektir. Ne kadar çok insan katılırsa o kadar iyi olur. İşte sizlere İnstagram’da internet tabanlı seminerlerin tanıtımını yapmak için bazı ipuçları:

1- İnternet tabanlı semineriniz için 15 saniyelik ön izleme videosu hazırlayın.

2- Seminer gününü hatırlatan grafikler gönderin. Aynı zamanda seminerin canlı olduğunu anlatan grafiklerde hazırlayın.

3- Daha önceki seminerlere katılanlardan güzel geri dönüşler aldıysanız bu görüşleri bir görsel içinde toplayın ve bir sonraki seminer başlamadan önce paylaşın.

4- Birden fazla konuşmacınız varsa bu kişilerin vesikalık fotoğraflarını bir araya getirerek kolaj oluşturun ve paylaşın.

5- Sadece katılımcıların bedava katılabileceği etkinliklerin görsellerini paylaşın.

3- Affiliate ürün satarak para kazanmak

affiliate-pazarlamaci-olmak

Affiliate marketing yapacaksanız paylaşacağınız linklerle ilgili iki seçenek vardır:

1- Affiliate ürünle ilgili görüşlerin yer aldığı link,

2- Doğrudan affiliate linkleri.

Sattığınız ürünle ilgili heyecanınızı gösterin. Takipçilerinizi heyecanlandırmak için çoklu görseller ve videolar kullanın.

Belli affiliate ürünlerle ilgili sonuçları gösteren görseller ve videolar paylaşın. İnsanlar ölçülebilir sonuçlarlar elde eden diğer insanları gördüklerinde etkileneceklerdir.

İnsanları daha fazlasını öğrenmeye teşvik edecek 15 saniyelik videolar hazırlayın.

Online para kazanmakla ilgilenen takipçileriniz varsa başvuru linklerinizi paylaşın ki sizin altında affiliate olsunlar ve sizde onlar sayesinde komisyon kazanın. İnsanları programla ilgili etkilemek için en son aldığınız affiliate komisyonlarının ekran görüntülerini paylaşın.

Affiliate linkiniz aracılığıyla alışveriş yapanlara bonuslar verin. Bonuslar için görseller veya 15 saniyelik videolar hazırlayın.

Mutlaka okuyun: Trendyol’dan Nasıl Para Kazanılır?

Mutlaka okuyun: Affiliate Marketing Nedir? Nasıl Yapılır?
İnstagram’dan Para Kazanma Rehberi 2023

Bir zamanlar yalnızca bir fotoğraf paylaşma platformu olan Instagram 7 yıldan kısa bir süre içerisinde en çok kullanılan sosyal medya platformlarından biri haline geldi. Yalnızca son 3 yılda kullanıcı kitlesini ikiye katlayarak 1 milyar kullanıcıya ulaştı. Ağustos 2016’da Instagram’a getirilen hikayeler özelliği ile büyümesi çok hızlı ilerledi.

Aylık aktif Instagram kullanıcı grafiği

İnsanların basit bir görsel paylaşım platformu olan Instagram’a ilgisi oldukça etkileyici.

Instagram’a olan ilgi son altı yılda gözle görülür bir biçimde arttı ve yakın bir zaman içinde de insanların bu platforma duyduğu ilginin azalacığını hiç sanmıyorum.

Sizin Instagram ile ilgili düşünceleriniz ne olursa olsun insanlar Instagram’ı seviyor. Öyle ki Instagram şu anda en popüler fotoğraf paylaşma platformu haline geldi..

Instagram üzerinden para kazanma fırsatı

Pazarlamacılar hakkında en çok sevdiğim şey kendilerini kitleye servis etmeye adamış olmaları. Çünkü gelecekten beklentileriniz için güzel deneyimler yarattığınızda para da beraberinde geliyor.

Bunun için bir takipçi kitlesine sahip olmak ve bu kitleye ürün satmak için reklam yapmanız yeterli. Artık internet üzerinden para kazanmanın en popüler yollarından biri bu.

Hadi şimdi bu konuyu biraz açalım ve detaylardan bahsedelim. İnstagram’dan aylık nasıl 200 dolar ve 10,000 dolar arası (hatta daha fazla bile olabilir) gelir elde edebileceğinize bakalım. Ama ilk önce sizinle Instagram’dan para kazanan 3 kişinin ilham verici hikayelerini paylaşmak istiyorum:

1- Theresa Nguyen sizin bildiğiniz gençlerden değil. Theresa Nguyen Instagram hesabında yüzbinlerce kişi tarafından izlenen ev yapımı slime’larının videolarını paylaşıyor.

Profili rengarenk paylaşımlar ile dolu olan Theresa yalnızca 490 video paylaşımı ile 820.000 takipçiye ulaştı ve harekete geçirici gönderileri ile de Instagram takipçilerini, açtığı online slime mağazasına yönlendiriyor.

Sizce Instagram kullanıcıları genç bir kızdan ev yapımı slime almak istiyorlar mıdır?

Kesinlikle evet!

Theresa’nın online slime mağazasını ziyaret ettiğimde sitedeki bütün slime’ların tükenmiş olduğunu gördüm. Time.com’un istatistiklerine göre Theresa ayda 3.000 dolar kazanıyor. Ailesi ile yaptığı şeyleri satma fikrini paylaştığında ailesinin güldüğü 13 yaşındaki küçük bir kız için aylık 3.000 dolar hiç de kötü bir gelir değil.

2- Instagram’ın çok çeşitli bir kullanıcı kitlesi olduğundan dolayı herkes Instagram üzerinden para kazanma fırsatına sahip. Listemizde Instagram üzerinden oldukça iyi para kazanan bir sonraki yıldıza bakalım: Sara Tasker.

Sara 32 yaşında, Yorkshire’da yaşıyor ve daha önce konuşma terapisti olarak çalışmış. Dört yıl önce dört aylık bir doğum iznine ayrıldığında Instagram hesabını açmış.

Sara’nın Instagram’da kendisine bir profil oluşturmak istemesindeki motivasyon, markaların Instagram kullanıcılarına sunduğu ücretsiz ürünler ve paraymış. Şimdi ise baktığımızda Sara 170 bin takipçisi ile bir mikro-influencer olmuş durumda.

Sara’nın profili kendi hayatından paylaştığı güzel lifestyle (yaşam tarzı) fotoğrafları ile dolu. Hesaplara göre Sara Instagram’dan geçen yıl ortalama 120.000£ kazanmış. Markalardan paylaşım yapması karşılığı para kazanmasının yanı sıra Sara aynı zamanda insanlara Instagram pazarlamacılığı konusunda koçluk da yapıyor.

3- Eğer Instagram’dan para kazanmak için büyük bir takipçi kitlesine ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız, Jeena Farmer ile tanışın! Warwickshire’lı nütrisyonel terapist ve freelance yazar Jeena Farmer’ın yalnızca 8,668 takipçisi var.

Fakat markalar Jeena’ya gönderi paylaşması karşılığında ortalama 64 dolar ile 128 dolar arasında bir para ödüyor. Hatta 250 dolar – 350 dolar olarak ücretlendirdiği bir paketi bile var ve bu paket kapsamında bir Instagram, blog postu ve tweet paylaşımı var.

Her yerde Instagram hikayeleri paylaşarak nasıl para kazanabileceğinize dair yazılar var. Fakat gerçekte bu güçlü kullanıcılar Instagram hesaplarını doğru bir şekilde nasıl yönetiyorlar ve para kazanmak için Instagram’ı nasıl kullanıyorlar?

Ben bazı araştırmalar yaptım ve araştırmalarım sonucu yalnızca Instagram üzerinden kendinize ait bir internet sitesine dahi ihtiyaç duymadan nasıl kendi işinizi kurabileceğinizi öğrendim. Tabii isterseniz siz kendinize farklı bir iş modeli kurarak kurduğunuz bu işi Instagram ile destekleyebilirsiniz.

Bu yazıda size Instagram üzerinden para kazanmanın 9 yolundan bahsedeceğim. Yazımı oldukça anlaşılır tutmayı istediğimden siz daha önce Instagram’ın ne olduğunu duymamış olsanız bile yalnızca bir ay içinde Instagram’dan ilk paranızı nasıl kazanabileceğinizi bu yazımda öğrenmiş olacaksınız.

Mutlaka okuyun: İnstagram’da Ne Sayfası Açabilirim?
Instagram’dan para kazanma şartları

Altına tatlı sözler yazarak günlük hayatınızdan fotoğraflar paylaşmak arkadaşlarınızı etkilemek için yeterli olabilir fakat para kazanmak için size bir faydası olmaz. Bu yüzden para kazanmak için neler gerekiyormuş bir bakalım.

1- İnsanlara Ulaşın ve İlham verin – Neden bir marka sizin gibi bir Instagram kullanıcısına para ödesin?

Çünkü sizin takipçi kitlenizi önemsiyorlar ve sizin paylaştığınız gönderiler sayesinde kullanıcılarınızın markanın ürünlerini almasını umuyorlar.

Algoritması sayesinde Instagram paylaştığınız gönderileri sizi daha çok sıklıkla takip eden takipçilerinizin sayfasında gösteriyor. Eğer gönderinizi doğru zamanda paylaşır ve doğru etiketler kullanırsanız diğer sosyal medya platformalarına göre daha hızlı bir organik büyüme kaydedebilirsiniz.

Peki ya başlangıçta yalnızca birkaç yüz kişi takipçiniz varsa?

Potansiyel kitleniz çok büyük olmadığı için paylaştığınız içerikler çok fazla kişi tarafından gösterilmez ve markalar da size ürünlerini tanıtmanız için para ödemez. İşte tam da bu yüzden Instagram üzerinden para kazanmak için birkaç bin takipçiye ihtiyacınız olacak.

Diğer yandan, bir ürünün satışını ya da reklamını yapmak istiyorsanız ikna kabiliyetinizin (“influence” olarak da biliniyor) olması  ve takipçilerinizin sizin tavsiyeleriniz üzerine harekete geçmesi gerek. Yani bir “influencer” olmalısınız.

Gerçek hayattan iyi bir influencer örneği de Tim Ferriss. Tim Ferriss yaptığı podcast yayınında Mizzen+Main ürünlerinin tanıtımını yapmak için firma ile anlaştığında firmanın beklentisi bütün stoklarının tükeneceği yönündeydi. Firmanın CEO’su ve kurucusu Kevin Lavelle “Tim Ferriss etkisi” ni aldıkları sonuçlar neticesinde teyit etmiş oldu.

“Mizzen+Main markasını büyütme yolunda verdiğim en doğru kararlardan biri Tim Ferriss ile sponsorluk anlaşması yapmış olmamızdı. “Tim Ferriss etkisi” diye birşey gerçekten de var.”  diyor Kevin Lavelle.

Yani bu demek oluyor ki yalnızca bir hesap açıp birkaç bin takipçi edinmek yeterli değil. Güçlü ve saygı duyulan bir Instagram kişiliğine de sahip olmalısınız.

2- Sadık Takipçiler Edinmek – Daha fazla takipçi edinmek elbette egonuzu okşayacaktır. Matematiksel olarak bile baktığınızda daha fazla takipçi edinmek Instagram ana sayfasında gözükme ihtimalinizi artırıyor.

Peki ya paylaşımlarınız insanların ilgisini çekmiyorsa?

İşte o zaman daha iyisini yapmaya çabalamak yerine başarısız olduğunuzu hissetmeye başlıyorsunuz.

Aynı anda dörtten fazla blog yazdığım zamanlarda hem başarıyı hem de başarısızlığı yaşadım. O zamanlar sitelerimin ziyaretçi sayıları ile hava atıyordum. Şimdi ise anlıyorum ki her şey sadakat ile alakalı. İnsanlar sitenizi ziyaret ettiğinde anlıyorsunuz ki çevrenizde sizi takip eden insanların problemlerine çözüm yolları buluyorsunuz.

Benzer şekilde Instagram hesabınızda nadiren yorum ve beğeni alıyorsanız insanlar profilinizi paylaşmıyor ve sizi takip etmiyorsa bu bir yerde yanlış yaptığınız anlamına geliyor. Paylaşımlarınızın Instagram’da neden ilgi görmediğine ve bu sorununuzu nasıl çözebileceğinize yazının ilerleyen bölümlerinde bakacağız.

Fakat şimdilik şunu anlamalısınız ki sadık 1.000 takipçiniz olsa bile Instagram üzerinden para kazanma potansiyeliniz var. Markaların sizinle çalışmak istemesinin sebebi sizin hesabınızda onlara kar sağlayacak paylaşımlar yapmanız.

Jeena Farmer da böyle yapıyor. Paylaştığı bütün gönderiler takipçileri üzerinde etkili olduğu için sağlık markaları Jeena’ya yaptığı paylaşımlar karşılığı oldukça iyi ödemeler yapıyor. Aşağıda Jeena’nın paylaştığı bir gönderiye bakın. 8.668 takipçisi olmasına rağmen Jeena’nın bu gönderisi 98 beğeni ve 15 yorum almış. Bu da Jeena’nın %3’ün üzerinde sadık kullanıcıya sahip olduğunu gösteriyor.

Yukarıdaki bilgiler dışında istisnai koşullar – Öğrencilik dönemlerimde kimya dersine dair en çok neden nefret ederdim biliyor musunuz? Bir sürü kurallar ve denklikler öğrendikten sonra hep istisnai koşullar da öğrenmek zorundaydık.

Fakat durumunuzun burada buna benzer bir durum olduğunu düşünmüyorum.

Eğer ürünlerinizi direkt olarak Instagram üzerinden satmayı düşünüyorsanız çok büyük bir takipçi kitlenizin olmasına gerek yok. Mesela fotoğrafçılık, yazarlık, çizim, video düzenleme gibi özel bir yeteneğiniz varsa Instagram yalnızca hizmetinizi sunmanız için fonksiyonel bir rol oynamış oluyor.

Siz de hemen bugün kendinize bir Instagram hesabı açıp yaptığınız işlerin 3-5 fotoğrafını paylaşarak ve potansiyel müşterilerinize direkt mesaj atarak işe başlayabilirsiniz. Yeteneklerinize ve deneyimlerinize bağlı olarak kendinize müşteri kitlesi edinmeye başlayabilir ve para kazanabilirsiniz.

Umarım bu anlattıklarımda Instagram üzerinden o kadarda kolay para kazanılmadığını anlamışsınızdır. Bu oldukça zaman alan, çaba ve emek isteyen bir süreçtir.

Özetle Instagram’da nasıl büyük, sadık bir takipçi kitlesi edinilir?

Para kazanma çerçevesi içerisinde Instagram’da nasıl büyüyebileceğinize hızlıca bir bakalım. İşte takip etmeniz gereken 6 basit adım.

1- Biyografi bölümünü gösterişli kılın (websitenizin linkini akıllıca kullanın) – İster Instagram üzerinden ürünlerinizi tanıtmak ve satmak isteyen bir marka ya da bir işletme olun isterseniz para kazanmak isteyen sıradan bir insan olun; durum ne olursa olsun paylaştığınız gönderiler konusunda stratejik olmalısınız.

Biyografi kısmı Instagram’da oldukça önemli bir kısım. Çünkü profilinizi ilk kez ziyaret eden kişiler direkt olarak bu bölüme bakar. Bu nedenle biyografi kısmına yazacaklarınızı basit ve direkt tutun. Mesela Foundr Magazine’ in Instagram profiline bakalım.

Foundr Magazine’in biyografi kısmına baktığınızda biyografilerine yazdıkları 3 önemli nokta var:

 • Kendilerini daha detaylı tanıtmak için takipçilerine derginin ÜCRETSİZ bir sayısını sunuyorlar.
 • Emojiler kullanarak takipçilerin dikkatlerini çekmek istedikleri yöne doğru çekiyorlar.
 • İnternet sitelerinin linkini eklemeleri güzel çünkü takipçiler direkt olarak internet sitesine ulaşabiliyor.

İsterseniz biyografi kısmında yaratıcılığınızı ve kişiliğinizi de gösterebilirsiniz. Eğer ilgi çekici bir biyografi kısmınız varsa insanlar muhtemelen “Takip Et” butonuna basacaklardır.

Profil fotoğrafınız ya da marka logonuz açık ve yüksek kalite olmalı. Neden mi?

Çünkü Instagram görsel bir platform ve kullanıcılar paylaşımlarınızın altına yazdıklarınızın ötesinde güzel, kaliteli bir görsel görmeyi bekliyor.

Önemli İpucu: Paylaşımlarınız ile takipçilerinizi düzenli olarak Instagram biyografinizdeki linke yönlendirebilirsiniz. Eğer profilinize bit.ly uzantılı bir link koyarsanız arka planda bit.ly uzantılı linkteki içeriği değiştirme imkanınız olur.

2- Düzenli olarak paylaşım yapın ve size yorum yapanlara geri dönün – Arkadaşlarım ve ailemle olan ilişkilerimin iyi olduğu söylenebilir. Size biraz özel hayatımda ilişkilerimi nasıl idare ettiğimden bahsetmek istiyorum.

Düzenli olarak aileme ve arkadaşlarıma zaman ayırıp hayatımda olup bitenleri anlatıyorum ve onların anlattıklarıma dair düşüncelerini dinliyorum. Belli bir süre yakınlarımdan birinden haber almazsam kendim onları arıyorum.

Aslında Instagram da benzer şekilde çalışıyor. Her şeyden önce Instagram sosyal bir platform, daha farklı bir deyişle offline insan ilişkilerimizin online bir uzantısı.

Tailwind Havayolları 100.000 Instagram paylaşımı üzerinde 3 ay boyunca yapılan bir analizde daha etkili bir sosyal medya kullanımın daha fazla etkileşim yoluyla olduğunu saptamış. Bununla birlikte yüksek etkileşimin takipçi sayısı artışında da büyük bir etkisi olduğunu fark etmişler.

Bakıldığında istedikleri başarıya sahip olamamış Instagram hesaplarının ortak bir noktası var: her gün paylaşım yapmıyorlar. Instagram’da aktif olmak için zaman yaratmalısınız. Mesela paylaşımınıza yorum yapanlara geri dönüş yapabilirsiniz.

İnsanlar paylaşımınıza yaptığı yorumları bir nevi bir sohbet gibi düşünün ve bu sohbette insanları cevapsız bırakmayın. Örneğin bunun için kendinize bir etiket belirleyip takipçilerinizden sizin paylaşımlarınızla alakalı gönderiler yaptıklarında o etiketi kullanmalarını isteyebilirsiniz. Takipçileriniz tarafından size dair oluşturulmuş gönderiler markanızın ya da sizin kişisel profilinizin güvenirliliğini artırır ve de takipçilerinizin sadakatini kazanmış olursunuz.

Düzenli olarak paylaşım yapmak oldukça önemli olsa da paylaşımlarınızı doğru zamanda yapmak da son derece önemli. Çoğumuz sürekli olarak elimizde telefon ile gezse de iş günleri mola saatlerinde ya da insanların boş vakitlerinde; sabah ve akşam saatlerinde paylaşım yapmak daha iyi.

3- Gönderilerinizde paylaştığınız şey ile ilişkili etiketler(hashtag) kullanın – Etiketler 2007 yılından beri sosyal medya platformlarında benzer temaya sahip fotoğrafları kümelemek için kullanılıyor. Instagram’da da etiketler oldukça işe yarıyor. Instagram size her gönderiye 30 etiket eklemenize izin veriyor.

Ben her gönderide 10-15 adet arası etiket kullanmanızı tavsiye ediyorum. Çünkü bu sayede size yazı yazmanız için verilen alanı etiketler ile değil yazı için ayırmış oluyorsunuz. Etiketlerinizi gönderinin açıklama kısmı yerine ilk yorum olarak ekleseniz bile Instagram bu etiketleri algılayabiliyor.

Örneğin: Aşağıda Foundr’ın paylaştığı gönderiye bakalım. Foundr, kullandığı etiketlerde dergilerinin 36.sayısını ve Gary Vaynerchuk ile ilgili içeriklerinden bahsediyorlar.

Siz de etiket kullanırken rastgele etiketler kullanmamalısınız. Her zaman kullandığınız etiketlerin gönderileriniz ile ilişkili ve çok kullanılan etiketler olmasına dikkat etmelisiniz. Bu nedenle hangi etiketlerin çok aratılan etiketler olduğuna dair ön bir araştırma yapmanızı tavsiye ederim. Alanınızda sıkça kullanılan etiketlerin neler olduklarını araştırın ve o etiketler ile paylaşılmış kaç adet gönderi olduğuna bakın.

Örneğin ben bu yazıyı yazarken #Pazarlama etiketi ile paylaşılmış 222,142 gönderi vardı. Kaç adet gönderi paylaşıldığına ve alanınızdaki trend etiketleri öğrendikten sonra düşük rekabet, orta rekabet ve yüksek rekabet olmak üzere 3 kategori oluşturmanızı öneririm.

Çünkü şimdi araştırmalarınızı tabloya dökmenizi isteyeceğim. Aşağıda kişisel gelişim ve sabır ile ilgili olan etiketlerin bir tablosu var. Bu tabloda 12 binden az gönderide kullanılan etiketler düşük rekabet, 12 bin ve 100 bin arasında gönderide kullanılan etiketler orta rekabet ve 100 binden fazla gönderide kullanılan etiketler yüksek rekabet olarak sınıflandırılmış.

Instagram’da bir paylaşım yaparken her üç kategoriden de etiket kullanmaya özen gösterin. Bu sayede düşük rekabetli etiketler arasında yüksek rekabetli etiketler kullandığınız için gönderiniz üst sıralarda gözükecek.

Etiketlerden sonra önemli bir konu daha olan açıklama kısmını inceleyelim.

Instagram’da açıklama kısmında yaratıcı olmak, söylemek istediğinizi aktarmak ve takipçilerinize istediğiniz düşünceyi hissettirebilmek için 2,000 karakteriniz var. Açıklama kısmına yazacaklarınız konusunda kesin kurallar olmamakla birlikte takipçi kitlenizi tanıyor olmalı ve ona göre bir şeyler yazmalısınız.

Bir emoji ya da bir iki kelime ile de etkili paylaşımlar yapabilirsiniz.

İsterseniz Nat Geo’nun yaptığı gibi daha açıklayıcı olmayı tercih edebilir ve nesnel olgulardan da bahsedebilirsiniz.

Ya da emojiler kullanabilir ve açıklamanızda başka Instagram kullanıcılarından @ işareti ile bahsederek insanları paylaşımınıza çekebilirsiniz. Örneğin aşağıdaki gönderide Starbucks Ulusal Pembe Günü’nü pembe kalp emojisi ile paylaşmış.

4- Paylaşımlarınızın kalitesini yükseltin – Instagram kullanıcıların paylaştığı gönderileri haber akışı sayfasında kronolojik olarak göstermeyi bıraktığından beri kötü bir içeriğe sahipseniz haber akışında gözükme ihtimaliniz çok düşük. Platformdaki rekabet o kadar büyük ki Instagram kullanıcılarının %80’i bir işletme ya da influencer hesabını hali hazırda takip ediyor. Bu da insanların ilgisini çekmek için başkaları ile rekabet içinde olduğunuz anlamına geliyor.

Kullanıcıların ilgisini çekmek istiyorsanız dikkat etmeniz gereken noktalara bir bakalım.

i. Düşük kaliteli fotoğraflar: Instagram görsel bir platform olduğu için bulanık ya da sıkıcı fotoğraflar insanların ilgisini çekmez. Benzer şekilde stock photos’dan satın aldığınız 1 dolarlık fotoğraflar da. Kullanıcıların ilgisini çekmeniz için fotoğraflarınızın orijinal olması gerek. Mesela işletmenizin Instagram sayfasının insanların ilgisini çekmesi için çalışanlarınızın Instagram sayfasını kullanmasına izin verebilirsiniz.

Bunun iyi örneklerinden biri HubSpot. HubSpot, kendi Instagram sayfasını çalışanlarının kullanmasına izin vererek #hubspotemployeetakeover ve #humansofhubspotetiketi ile çalışanlarının hayatlarında olup bitenleri bu sayfada paylaşmasına izin veriyor.

ii. Sürekli yapılan ürün reklamları: İnsanlar Instagram’ı arkadaşlarının ve ailelerinin hayatlarından görsel bir içerik görmek için kullanıyorlar. Bunun yanı sıra markaların farklı yönlerini de görmek istiyorlar fakat markaların promosyon reklamlarının bombardımanına tutulmak istemiyorlar. Melyssa’nın aşağıdaki gönderisinde yaptığı gibi siz de insanlar ile eğitici içerikler ve ilham verici sözler paylaşabilirsiniz.

Hatta isterseniz çekilişler düzenleyerek takipçilerinizin ilgisini üzerinizde tutabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Etkileyici İnstagram Fotoğrafları Nasıl Çekilir?

5- Video paylaşımları ile öne çıkın – Videolar görsel iletişim için oldukça zengin bir içerik sunuyor. Dahası sizi takip eden insanlara anlatmak istediğiniz şeylere farklı bir boyut ekliyor. Hepinizin de bildiği gibi 2019 yılı “video yolu ile reklam” yılı oldu. Mobil telefonlar üzerinden verilen video içeriklerinin %55’i 5 dakikanın altında.

Instagram, kullanıcılarına en fazla 60 saniyelik bir video paylaşımına izin veriyor. Yapılan araştırmalara göre en çok takipçiye sahip kullanıcılar Instagram’larında düzenli olarak video içerik paylaşıyorlar. Videoların takipçiler üzerindeki etkisi o kadar gözle görülür bir boyutta ki ortalama bir video 767 yorum alırken ortalama bir fotoğraf 373 beğeni alıyor.

Unutmayın sosyal medyada insanlar sizden harika çekilmiş, ciddi içeriklere sahip videolar istemiyorlar.

Örneğin Tim Ferriss’in kendi hesabında paylaştığı Türkmenistan’da çektiği cehennem kapısı videosunu ele alın. Tim Ferriss’in çektiği bir fotoğraf da ilgimizi çekecek olsa da video içeriğe derinlik katıyor.

6- Diğer influencerlar ve markalar ile iletişim halinde olmaya çalışın – Instagram hesabınızda yüksek kaliteli içerikler ve videolar paylaşmak sizi ileriye taşısa da hızlı bir büyüme kaydetmenizi garanti etmez.

Eğer hesabınızın hızlı bir büyüme kaydetmesini istiyorsanız başkalarından yardım almalısınız. Diğer influencerlar ile iletişim kurmalı ve onların sosyal medya gücünden faydalanmalısınız.

Bunu yapmanın birkaç yolu var.

İlk yol karşılıklı olarak shoutout (shoutout: başka birisinin profilini kendi profilinizde tanıtmanız karşılığında o kişinin de sizin profilinizi kendi hesabında tanıtması) yapmaktır. Bu stratejiyi izlemek isterseniz sizin paylaşım yaptığınız konularda paylaşım yapan diğer influencerların profillerini kendi profilinizde tanıtabilirsiniz. Tabii ki profilini tanıttığınız influencer’ın da sizin profilinizi kendi profilinde tanıtması karşılığında…

Diğer bir yol ise influencerlardan Instagram shoutout’ları satın almak. Bu yol ise şu şekilde işliyor: büyük takipçi kitlelerine sahip profillere sizin profilinizi ya da ürünlerinizi tanıtmaları, reklamını yapmaları karşılığında belli bir ücret ödüyorsunuz.

Örneğin Foundr Magazine bu yolla 2 hafta içinde 14 bin takipçi kazanmış. Shoutout stratejilerinden aşağıda daha detaylı bir şekilde bahsedeceğim.

Instagram Hikayelerine Dair Özel Bir Not – Instagram’ın hikaye özelliği günde 200 milyon kullanıcı tarafından kullanılıyor. İnsanlar kendi hayatlarını paylaşmayı ve takip ettikleri kişilerin hayatlarını görmeyi seviyor. Hikayelerin anlık olarak çekilmesi ve paylaşıldıktan sonra yalnızca 24 saat içerisinde görebiliyor olmak kullanıcılarda aciliyet hissi uyandırdığı için ilgi çekici geliyor.

Instagram’ın hikaye özelliğini en çok kullanan kullanıcılara bakıldığında hikaye paylaşan kullanıcıların üçte biri işletme profiline sahip.

Peki hikaye sistemi nasıl çalışıyor? Hikayeler kullanıcının ana sayfasında video oynatma listesi gibi sıralanıyorlar. Size bu konuda tavsiyem günde 5 hikaye paylaşmanız. Fotoğraflarınızın üzerine yazılar yazarak ve emojiler, gifler gibi süslü çıkartmalar ekleyerek takipçilerinizin dikkatini çekebilecek videolar paylaşabilirsiniz.

Örneğin bir giyim markası olan Beyond Yoga, Instagram’ın hikaye özelliğini çok güzel bir şekilde kullanıyor. Ürünlerini modellerin üzerinde canlı bir şekilde göstererek insanların markaya daha yakın hissetmelerini sağlıyor. Dahası hikayelerinde paylaştıkları bu fotoğrafların üzerine kullanıcıları direkt olarak alışveriş yapacakları siteye yönlendiriyor.

Mutlaka okuyun: Instagram’ın Hikaye Özelliğinden İşiniz İçin Nasıl Faydalanabilirsiniz?

Siz de Instagram profilinizi diğer kullanıcılar için ilgi çekici bir hale getirmek istiyorsanız eğlenceli ve merak uyandırıcı videolar ve fotoğraflar paylaşabilir, paylaştığınız bu içeriklerin üzerlerine yazılar ve stickerlar yerleştirebilirsiniz. Instagram’da büyümek için kullandığınız strateji diğerlerinden farklı olduğu sürece daha hızlı bir şekilde büyümeniz kaçınılmaz olacaktır.

Evet, Instagram’da insanların nasıl ilgisini çekebileceğinize dair stratejiler hakkında konuştuktan sonra sıra şimdi Instagram üzerinden nasıl para kazanabileceğinizden bahsetmeye geldi!

Mutlaka okuyun: Instagram’da Nasıl Fenomen Olunur?

Mutlaka okuyun: Instagram’dan Takipçi Satın Almak Mantıklı mı?Instagram’dan Nasıl Para Kazanılır?

Instagram’dan Para Kazanma Yolları #1 – Sponsorlu paylaşımlar yapmak

Şunu söylemeliyim ki sponsorlu paylaşımlar yapmak Instagram’dan para kazanmanın en popüler yolu.

Fakat tahmin edebileceğiniz gibi birkaç yüz takipçiniz varsa hiçbir marka size sponsor olmak istemez. Ancak diğer taraftan baktığınızda 7 milyonun üzerinde takipçisi olan kişiler yaptıkları her bir sponsorlu paylaşım başına ortalama 150.000 dolar alıyorlar.

Sponsorlu paylaşımlar yapmanın iki yaklaşım yolu var: takipçinin öncelikli olduğu yaklaşım ve iş odaklı yaklaşım.

1- Takipçinin öncelikli olduğu yaklaşım: İlgi alanlarınıza ve yaşam tarzınıza göre fotoğraflar paylaşıyorsunuz ve paylaştığınız bu fotoğraflar bir ölçüde sizin karakterinizi yansıtıyor. Siz ne kadar bir strateji ile ilerlemeye çalışsanız da paylaştığınız paylaşımlarda karakterinizin bir parçasını yansıtıyorsunuz. Bu nedenle siz fotoğraf paylaştıkça ve organik olarak takipçi kazandıkça markalar size kendileri gelecekler.

2- İş odaklı yaklaşım: Instagram’da sponsorlu içerik paylaşmanın oldukça kazançlı bir yol olduğunu deneyimledikten sonra iş odaklı devam etmek isteyebilirsiniz. Bunu yaparken sponsorluğunu yapmak, yani birlikte çalışmak istediğiniz firmaların size ulaşması için onların ilgisini çekecek yönde paylaşımlar yapmalısınız.

Yani yüksek kaliteli içerikler paylaşarak stratejik şekilde belirlenmiş etiketler kullanmalı ve o markanın alıcı kitlesine hitap etmelisiniz. Bu stratejinin doğru olmadığını düşünebilirsiniz ancak eğer Instagram’dan para kazanmak istiyorsanız bu hedefe yönelik ilerlemelisiniz. Unutmayın; belli bir yerden sonra bu tamamen “iş”!

Yukarıdaki stratejilerden hangisini izlemek isterseniz isteyin içerikleriniz her koşulda özgün, yüksek kaliteli ve ilgi çekici olmalı.

Bu yolda ilerlerken para kazanmak uğruna ürünlerine inanmadığınız markaların sponsorluğunu yapmamaya ve çok fazla sponsorlu içerik almamaya özen gösterin. Çünkü incelemeden aldığınız ya da çok fazla aldığınız sponsorluklar takipçilerinizin size olan güvenini kaybetmesine; bu da sizin takipçi kaybetmenize neden olur.

Yaptığınız sponsorlu paylaşımlardam ne kadar kazanabilirsiniz bilmek istiyor musunuz?

Due.com’un kurucusu John Rampton’a göre her “beğeni için 0.25-0.50 kuruş ve her yorum için 1 lira ile başlamalısınız. Bir gönderi başına aldığınız ortalama beğeni ve yorum sayısı ile bu rakamları çarparak ne kadar gelir elde edebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Örnek olarak milyonlarca takipçisi olan Foundr Magazine’in hesabını ele alalım. Yukarıdaki hesaba göre Foundr Magazine her bir sponsorlu paylaşım başına 600 dolar’ın üstünde kazanıyor. Bu günümüzde oldukça iyi bir fiyat.

Sponsorlu Gönderiler İle Instagram’dan Nasıl Para Kazanılır – Yukarıda anlattığım gibi markaların size sponsor olması için ortalama 5.000 takipçiye ve yüksek etkileşim oranına sahip olmanız gerekiyor.

Bu kriterlere sahipseniz sponsorlu gönderilerden şu şekilde para kazanıyorsunuz:

 1. Sponsorlu bir Instagram gönderisi oluşturuyorsunuz (bu bir video ya da fotoğraf olabilir)
 2. Markanın reklamını yapmak için markayı gönderinize etiketliyorsunuz ve marka ile ilgili görüşlerinizi paylaşıp ilişkili etiketler ekliyorsunuz
 3. Bu gönderiyi profilinizde takipçileriniz ile paylaşıyorsunuz
 4. Bütün bunları yaptıktan sonra marka tarafından size ödeme yapılıyor

Sponsorlu gönderi paylaşarak para kazanmanın mantığını daha iyi anlamak adına bir örnekle açıklayalım.

Birkaç yıl önce Star Wars:Güç Uyanıyor vizyona çıktığında insanların ilgisini çekmek adına Lucasfilm ve HP müzisyen Rudy Mancuso ile anlaştı ve bu anlaşmaya göre Rudy kendi Star Wars tanıtım müziğini yarattı.

Rudy kendi bestelediği Star Wars tanıtım müziğine köpeği Chewbacca ile bir video çekti.

Ve gördüğünüz üzere Rudy’nin paylaştığı bu video 66.000’in üzerinde beğeni aldı.

Rudy, Kanye West ya da Taylor Swift gibi ünlü biri olmasa da büyük bir takipçi kitlesine sahip ve bu takipçi kitlesi üzerindeki etkisi sayesinde para kazanıyor.

Instagram’dan Para Kazanmak İsteyen Influencerlar İçin 6 Pazarlama Platformu: Markaların size ulaşmasını beklemek yerine birkaç platform yardımıyla var olan fırsatlara siz ulaşabilirsiniz.

1- Tribe – Hem iOS hem de Android uygulaması mevcut olan Tribe influencerlar ve markalar arasında bir köprü görevi görüyor. Önde gelen markaları aratıp yaratıcılığınızı kullanarak para kazanmak için markayı gönderinize etiketleyerek para kazanabilirsiniz.

Instagram hesabınızın takipçi sayısına göre Tribe’ın ortalama fiyat listesi.

2- Influicity – 3 milyonun üzerinde influencer veri tabanı ile Influicity çok büyük bir plaform. Influicity’i kullanmaya başlamak için kişisel bilgilerinizi ve hedef kitlenizi içeren kısa bir form doldurmanız isteniyor.

Profilinizi oluşturduktan sonra reklamcılar tarafından içerik oluşturmak için sunulan teklifleri görebilecek ve markalar ile işbirliğim yapmaya başlayabileceksiniz.

3- Hyprbrands – Hyprbrands dünyanın en büyük influencer keşfetme ve iletişim kurma platformu olduğunu iddia ediyor. Hyprbrands daha çok marka odaklı bir platform olduğundan markalar sponsorluk yapmak istedikleri influencerların takipçi kitlesi dağılımına ve görüntülenme sayılarına önem gösteriyor.

4- Revfluence – Bir diğer platform ise hem Instagram hem de YouTube’u kapsıyor. Revfluence’da güzellikten oyuna birçok alanda influencerlar ve markalar birbirleri ile iletişime geçme imkanına sahip oluyor.

Revfluence üzerinden yaptığınız sponsorluk anlaşmalarında bir Instagram ya da YouTube içeriği başına 50 dolar ile 1000 dolar arasında kazanabilirsiniz.

5- Famebit – Google’ın kurmuş olduğu platform Famebit çoğunlukla YouTube üzerinden sponsorluk anlaşmaları yapmak için geliştirilmiş bir influencer marketing platformudur. Instagram son zamanlarda üçüncü partilere yönelik uygulama programlama arayüzünü değiştirdiğinden Instagram hesabınızı Famebit hesabınıza senkronize edemiyorsunuz.

6- Hypetap – Hypetap’e yalnızca Hypetap tarafından davet almış influencerlar kayıt olabiliyor. Bunun sebebi Hypetap’in yalnızca yüksek kaklitede içerik üreten ve sosyal medyada hatırı sayılır bir takipçi kitlesine sahip kişileri kabul ediyor olması. Siteye girdiğinizde karşınıza çıkan formu doldurarak Hypetap ile iletişime geçebiliyorsunuz.

Eğer siz de kendi etkileşim oranınızı görmek ve davetiye almak için uygun bir kitleye sahip olup olmadığınızı bilmek istiyorsanız Instagram kullanıcı adınızı siteye girerek Hyptetap’in sizin Instagram profil değerlendirmesini yapmasını isteyebilirsiniz.

Meraklıları için bonus bir platform daha: Tapinfluence – Tapinfluencer’ da bir influencerın aylık ortalama kazancı 763.50 dolar!

Tapinfluencer’da influencerlar markalarla değil markalar influencerlar ile iletişime geçiyor. Bu nedenle Tapinfluencer’ın diğer platformlara kıyasla influencerlar’a farklı bir yaklaşımı var demek mümkün.

Siz de isterseniz platforma kolay bir şekilde kayıt olabilir ve bilgilerinizi girerek profilinizi oluşturabilirsiniz.

Markalar İle Nasıl Bir Anlaşma Yapmalısınız?

Yasal jargonların çoğumuz için çok eğlenceli şeyler olmadığını biliyorum. Ama inanın ki kariyerim boyunca birçok yasal yanlışlıkların çıkarttığı sorunla uğraştım.

Bu nedenle bir marka ile anlaşmadan önc e yasal bir şekilde karşılıklı beklentilerinizi belirtmeli ve birbirinize faydalı olacak bir anlaşma oluşturmalısınız. Peki bunu nasıl yapacaksınız?

Not: Aşağıdaki anlaşma detayları yalnızca örnek amaçlıdır ve başlangıç için bir şablon olarak kabul edilmelidir. Ben avukat olmadığım için eğer yasal bir tavsiyeye ihtiyacınız varsa lütfen bir profesyonele danışın.

Eğer üçüncü parti bir inluencer marketing platformu kullanıcısı değilseniz anlaşmanız şu detayları içermelidir.

 • Beklenilen gönderi paylaşma aralığı ve sponsorluğun geçerlilik süresi
 • Paylaşmanız istenilen içeriklerin özellikleri (fotoğraf veya video içeriği)
 • Ödemenin nasıl yapılacağına dair detaylar
 • Ve iki parti arasındaki özel detaylar

Bir işe başlamadan önce nasıl bir işin içine girdiğinizi bilmelisiniz. Bu nedenle marka ile detayları ve yasal süreci konuşmaktan çekinmeyin.


Instagram’dan Para Kazanma Yolları #2 – Instagram’da pazarlamak istediğiniz ürünün tanıtımını yapın

Şimdi reklam olayına bir marka olarak bakalım: yani sizin influencer’lara ürününüzün reklamını yapmaları için para ödediğiniz bölüme.

Peki influencer’lar nasıl reklamınızı yapabilirler? Yukarıda da anlattığımız gibi “başkasının profilinin ekran görüntüsünü alıp o profili tanıtmak amacıyla kendi Instagram hesabınızda paylaştığınız yöntem” olarak tanımlanan Instagram shoutoutları ile. Shoutout’lar profilinizin takipçi sayısını arttırır ve oldukça etkili bir şekilde ürünlerinizin ya da markanızın reklamını yapmış olursunuz.

Fakat her şeyden önce reklamını yapabileceğiniz bir ürüne ihtiyacınız var. Eğer beğendiğiniz belirli bir markanın ürünü varsa bu yönde de ilerleyebilirsiniz.

Shoutout satın alarak influencerlar ile çalışın – Kaliteli içerikler üreten ve büyük takipçi kitlesine sahip olan influencerlar ile iletişime geçebileceğiniz bir platform olan Shoutcart.com’a gidin ve influencerladan “shoutout” satın alın.

Peki nedir bu “shoutout”? Shoutout bir nevi “bir başkasının sizi tanıtması” olarak özetlenebilir. Shoutout bir ürünü kısa bir süre içerisinde çok büyük masraflar yapmadan tanıtmanın en kolay yoludur.

Nelere dikkat etmeli? Eğer birinden shoutout satın almak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken belli başlı birkaç nokta var:

 • Takipçi sayısı
 • Hesabın gönderi başına aldığı beğeni sayısı
 • Hesabın biyografi kısmı

Dikkat etmeniz gereken nokta etkileşim oranınızı arttırmak için en az 50,000 takipçisi olan bir influencer ile anlaşmanız. Çünkü az takipçisi olan bir influencer’ın yapacağı shoutout’un size geri dönüşü fazla olmaz. Fakat sizin ihtiyaçlarınızı karşılayacağını düşündüğünüz bir influencer bulduğunuzda o influencer’ı sepetinize ekleyerek siparişinizi oluşturabilir ve ödeme yapabilirsiniz.

Hepsi bu kadar!

Siz doğru adımları atıp doğru seçimleri yaptıkça size geri dönüşler çok iyi olacaktır. Özellikle de piyasaya sürdüğünüz ürün doğru ürünse satış oranlarında bu gelişmeyi çok rahat görebilirsiniz. Bu bilgileri aklınızın bir köşesinde bulundurarak bundan sonra farklı ürünleri farklı influencerlar ile kombinleyerek markanızın adını büyük kitlelere duyurabilir ve satışlarınızı kolayca artırabilirsiniz.

Nasıl shoutout satın alınabileceğini öğrendik, peki iyi bir shoutout içeriği nasıl olmalı? Bir ürünün reklamını yaparken paylaşımın güzel görünümlü olmasına fakat bunu yaparken fazla satış içerikli olmamasına önem göstermelisiniz. İşte birkaç püf nokta:

 • Ürünün fotoğrafını kullanmayın – İnsanlar sonuçlarla ilgilenir ve önem verir. Bu nedenle insanlara tanıttığınız ürünü uygulama aşamasında sonuçları ile birlikte gösterin. İnsanlar ürünün sonucunun ne kadar pozitif olduğunu gördüklerinde ürünü almaya karşı daha ılımlı olacaklardır.
 • Yalnızca alakalı etiketler kullanın – Reklamını yaptığınız ürünün paylaşımın altına 30 tane alakasız etiket koymak yalnızca ürünü satmak istediğinizi ve çaresiz olduğunuzu gösterir, ki bu da potansiyel müşterileriniz üstünde pozitif bir etki yaratmaz.
 • Linklerinizi kısaltın – Eğer ürün linki alakasız karakterler ile uzun bir link ise bu linki bit.ly formatında kısaltarak daha profesyonel bir görünüm elde edebilirsiniz.

Ürününüzü tanıtırken gelen negatifliklerden nasıl kurtulabilirsiniz? Eleştirilmek influencerların çok sık karşılaştığı bir durum. Şöyle düşünün; sizi takip eden büyük bir kitle olduğunda farklı kültür ve etnik yapıdaki insanlara karşı bir sorumluluk taşıyorsunuz. Bu insanların birbirlerinden farklı düşünce ve bakış açılarına sahip olduğunu anlamanız gerekiyor.

Gönderilerinizde vereceğiniz mesajı iki kere düşünmeniz gerekiyor. Çünkü nasıl bir imaj verdiğiniz sizin markanızın imajını direkt olarak etkiler ve Instagram’dan para kazanma şansını azaltmış olursunuz.

Siz yüksek kalitede, bir değer taşıyan ve çok az sayıda takipçinizi rahatsız edebilecek bir gönderi paylaşsanız bile takipçileriniz sizi Instgram’dan para kazandığınız için eleştirebilir.

Kötü eleştiriler ile başa çıkmanın yolları neler? Biraz bakalım.

1- Troll’lere cevap vermeyin – Sessiz kalmak her zaman iyidir. Sosyal medyada yaşayacağınız bir tartışma yalnızca imajınızı değil işinizi de ciddi oranda etkiler.

2- Ürün reklamı yaparken şeffaf olun. – Influencerların %69’u paylaştıkları bir gönderinin “sponsorlu” bir içerik olduklarını belirttiklerinde takipçilerinin fazla tepki göstermediğini söylüyor.

3- Yalnızca gerçekten beğendiğiniz ürünlerin tanıtımını yapın – Takipçilerinize karşı yalnızca severek kullandığınız ürünleri tanıttığınızda takipçilerinizin sevgisini ve sadakatini kazanırsınız. Bu sayede takipçileriniz üzerindeki etkiniz daha büyük olur.

Influencer shoutout’larını almalı ya da Instagram reklamlarını kullanmalı mısınız?

Bu iki taktik aynı temel düşünceye dayanıyor. Bu temel düşünce de tanıtımını yapmak istediğiniz ürünün bir anda binler, hatta milyonlarca kişi tarafından görülmesini istemeniz ve bu sayede para kazanmanız.

Shoutout’lara dair sevdiğim şey de tam olarak bu. Bir gece içerisinde çok büyük kitlelere ulaşmanız mümkün. Instagram’a normal yollarla reklam vermek shoutout’lara kıyasla daha az masraflı olsa da shoutout’ların etkisi çok çok daha büyük.

Şöyle düşünün; Yalnızca bir Instagram influencer’ına bir shoutout için 30 dolar ödüyorsunuz. Fakat ürününüzü çok kısa bir süre içerisinde yarım milyon hatta bazen daha fazla insanın önüne çıkartmış oluyorsunuz. Yani bu şekilde düşündüğünüzde shoutout satın almak daha karlı hale geliyor.

Intagram’dan Para Kazanma Yolları #3 – Ürünlerinizi kendi online mağazanız üzerinden satın

Zaman yatırımı konusunda bu taktik, üstüne en çok zaman harcanması gereken taktik.

Fakat buna rağmen size geri dönüşünün çok büyük şeyler olmasının bir garantisi ne yazık ki yok.

Bu taktik için takip etmeniz gereken temel süreç şu.

 1. Online bir mağaza açın (örneğin bu bir giyim mağazası olabilir, ürünlerinizi Shopify ya da Etsy gibi platformlar üzerinden satışa çıkartın)
 2. Markanızın tarzına uygun bir Instagram hesabı oluşturun
 3. Ürünlerinizi Instagram hesabınız üzerinden tanıtın
 4. Para kazanın

İnternete dair en çok sevdiğim şey doğru kaynakları faydalarına kullanabilen insanlar için sunduğu fırsatlar. Örneğin artık çok düşük fiyatlara, yani sermayeye ihtiyacınız olmadan tişörtlere, şapkalara, çantalara ve daha birçok şeyin üzerine istediğiniz tasarımı yaptırabileceğiniz bir sürü baskı firmaları ortaya çıktı.

Bu gibi fırsatları kullanarak kendi mağazanızı oluşturabilir ve Instagram üzerinden bu ürünlerinizi satışa sunabilirsiniz.

Bunun en iyi örneği Doug the Pug adındaki bir Instagram sayfası.

Adından da anlaşılacağı üzere Doug the Pug, internetin en havalı ve en tatlı köpeklerinden biri olan Doug’un hayatını konu alıyor. Doug’ın takipçileri Doug’ı takip ederek maceralarının bir parçası oluyorlar.

Doug the Pug’ın şu anda 3.2 milyon takipçisi var.

Hatta Doug o kadar popüler ki Doug the Pug: King of Pop Culture (Doug the Pug: Pop Kültürün Kralı) adlı bir kitabı bile var; ki bir köpeğin normal şartlarda bir kitap yazmasının mümkün olmadığını düşünürseniz bu kitap oldukça ilgi çekici bir yöne de sahip.

Doug the Pug’ın kendine ait bir online mağazası da var ve bu mağazada kendi logolu tişörtlerini, şapkalarını, kupalarını, peluş oyuncaklarını satıyorlar.

Kısaca özetlemek gerekirse Doug’un sahibi büyük bir marka yaratmış oldu.

Ve bunu yalnızca Instagram sayfası üzerinden yapmayı başardı.

Sayfanın 3.2 milyon takipçisi olduğu düşünüldüğünde mağazalarına iyi bir müşteri trafiği çektiklerini tahmin etmek hiç zor değil. Doug the Pug, sıfırdan bir marka yaratmak için Instagram’ın nasıl etkili bir şekilde kullanılabileceğinin güzel bir örneği.

Doug the Pug’ı kendinize bir taslak olarak alıp siz de kendi markanızı yaratmaya başlayabilir ve kendi ürünlerinizi satabilirsiniz. Yalnızca biraz yaratıcı olmalı ve insanları heyecanlandırıp sizden alışveriş yapmasını sağlayacak farklı bir bakış açısıyla hareket etmelisiniz.

Elbette iş yalnızca yaratıcı fikirler bulmak ile bitmiyor. Zamanınızı da harcamalısınız. Fakat eğer gerçek anlamda size sadık ve sizi seven bir kitleye erişmek istiyorsanız bunun için zaman konusunda cömert olmalısınız.

“Güven” hissi vermeden mağazanızı kurmayın…

Bir yerden alışveriş yapmanız için gereken en önemli şey nedir?

Güven. Çünkü bir markaya güvenmiyorsanız o markadan alışveriş yapıp paranızı harcamak istemezsiniz.  Peki, insanların markanızla nasıl güçlü bir bağ kurmasını sağlayabilirsiniz?

Müşterinin bakış açısıyla bakın – Bir marka olarak insanların sizinle bağ kurmasını sağlayacak içerikler paylaşmalısınız. Bu konuda Airbnb, Instagram’ı çok etkili kullanıyor diyebiliriz. Çünkü Airbnb’nin Instagram sayfasına baktığınızda insanları seyahat etmeye teşvik edecek, samimi içerikler paylaşıyorlar. Fakat çok güzel bir nokta var; Airbnb’nin Instagram paylaşımlarının hepsi ciddi içerikler değil. Bazen ıvır zıvır diyebileceğimiz eğlenceli şeyler de paylaşıyorlar. Bu da Instagram hesaplarını daha ilgi çekici ve samimi kılıyor.

Takipçilerinizle işinizin arka planında neler olup bittiğini paylaşın – Markanıza bir yüz yaratın. İnsanların markanızı ve sizi tanımasını sağlayın. İşinizin arka planında işlerin nasıl işlediğini insanlarla paylaşın. Çünkü insanlar samimi ve doğal içeriklere daha çok ilgi gösteriyor. Bunun en büyük kanıtı olarak paylaşıldığı an çok fazla ilgi gören aşağıdaki fotoğrafı örnek gösterebiliriz.

Sizin ürünlerinizi kullanan insanları ürününüz ile ilgili içerik üretmeye teşvik edin! – Sizin ürünlerinizi kullanan insanların ürününüz ile ilgili içerik üretmesinden daha büyük bir destek olamaz. Örneğin Adobe’nin Instagram profilindeki içerikler Adobe kullanıcıların Adobe’a paylaşması için göndermiş oldukları içeriklerden oluşuyor.

Etkileyici bir görsel hikaye sunun – Gönderi paylaşma zamanlarınızın düzenli olmasına ve Instagram gönderilerinizin uyum içerisinde olmasına dikkat edin. Eğer yakaladığınız uyumda sabit kalmayı başarırsanız takipçileriniz bundan oldukça etkilenecektir.

Instagram’da bir mağaza kurun – Instagram, mobil bir sosyal medya platformu olduğu için insanların sizin ürünlerinizi Instagram üzerinden alması oldukça karmaşık olabilir. Bu nedenle Instagram’da bir online mağaza kurabilir ve kendinize müşteri kitlesi oluşturabilirsiniz.

Instagram’ı bir nevi bir alışveriş platormuna döndüren iki platform da mevcut, bunlar: Soldsie ve Yotpo.

Güzel bir örnek: Giyim markası açarak Instagram’dan para kazanmak

Instagramdaki Votrends hesabı yalnızca 4 ay içerisinde hesabını 54 bin takipçiye yükseltmeyi başardıktan sonra bir giyim markası oluşturmuya karar verdi.

İşe başka diğer markaların ürünlerinin reklamlarını kendi Instagram hesaplarında yaparak başladılar. Giyim sektörüne girmeden önce ise yalnızca 3 tişört satışa sunarak takipçilerinin tepkilerini değerlendirdiler. Hatta profillerindeki etkileşimi artırmak için bir çekiliş bile düzenlediler.

Satışa hazır ürünlerinizin zaten varsa Instagram üzerinden para kazanmak için ne yapmalısınız?

Zaten hali hazırda kendi markanız varsa ve tek yapmak istediğiniz işinizi online platformda büyüterek Instagram üzerinden para kazanmaksa işiniz daha kolay. Bu durumda daimi müşterilerinizden markanız hakkında görüşlerini kendi profillerinde sunmalarını isteyebilirsiniz. Çünkü müşterileriniz tarafından üretilmiş içeriklerin potansiyel müşterileriniz üzerindeki etkisi daha büyük olacaktır.

Hatta bu yüzden isterseniz kendi sitenizde görsel sosyal kanıt niteliği taşıyan bir galeri oluşturabilir ve bu galeride müşterilerinizin çektiği fotoğrafları paylaşabilirsiniz.

Hiç Timothy Sykes adını duydunuz mu?

Kendisi küçük hisse alım ve satım konusunda uzman ve bu şekilde milyonlar kazandı.

Instagram üzerinden 500 bin dolar kazanan Timothy Instagram paylaşımlarının ilgi görmesi üzerine Business Insider ve Mirror.co.uk gibi belli başlı medya kuruluşları tarafından da ilgi gördü.

Timothy Sykes: “Kendi geliştirdiğim eğitim paketini Instagram üzerinden satarak büyük paralar kazanarak bir başarı elde ettim.” 


Instagram’dan Para Kazanma Yolları #4- Instagram pazarlama danışmanı olun

İlk bloğumu büyütürken en çok kullanılan anahtar kelimeleri öğrenmek için arama motorlarından yardım alabilirdim fakat işe yarar bir araştırma yapmanın oldukça uzun bir zaman alacağını biliyordum. Ahrefs’in yaptığı araştırmalara göre Google arama sonucu sıralamasında ilk 10’da çıkan sitelerin %22’si 10 yıldan daha az bir geçmişe sahip.

Bu da demek oluyor ki markanızı popüler hale getirmenin en güzel yolu sosyal medya; özellikle de yeni kurulmuş bir marka iseniz. Çoğu marka sosyal medyanın önemini kavramış durumda. Bu yüzden de pazarlama stratejilerini bu yönde oluşturuyorlar.

Fakat şaşırtıcı nokta şu ki markalar işlerini taktikler üzerinden yürütse de markaların %49’unun hali hazırda yapılmış bir iş stratejisi yok. İşte bu stratejisi olmayan markalar size güzel bir imkan sunuyor. Eğer sosyal medyayı özümsemişseniz markaların kolayca yükselmesine yardımcı olabilirsiniz.

Fakat işin ilginç yanı şu ki Google’a “Instagram pazarlama uzmanı” yazdığınızda karşınıza bu alanda danışmanlık hizmeti sunan siteler hala çıkmıyor. Durumun böyle olması da pazarın hala fazla rekabet içeren bir pazar olmadığı anlamına geliyor.

Peki bir danışman olarak ne kadar para kazanabilirsiniz?

Upwork adlı site üzerinden freelance çalışan Instagram pazarlama uzmanlarını araştırdım ve “danışman”olarak adlandırdığımız bu kişilerin saatte 16 dolar ile 75 dolar arasında kazandığını öğrendim. Deneyim ve uzmanlık ile eminim ki siz de biraz çalışarak bu işi yapmaya başlayabilirsiniz.

Instagram üzerinden para kazanmak için 3 adımlı basit bir yönteme bakalım:

Sosyal medya ve Instagram dünyasına yeni misiniz?

O zaman Instagram işleyişini daha iyi anlayarak güvenilirliğinizi artırmalısınız.

Güvenilirliğinizi artırmak için yüzlerce ya da binlerce takipçiye ihtiyacınız yok.

Fakat isterseniz makalenin Instagram’da nasıl takipçi kazanabileceğiniz ile ilgili kısmına bakabilirsiniz. Ama yalnızca büyük bir takipçi kitlesine sahip olmak asla yeterli değil.

Instagram’daki güvenirliliğinizi artırmak için süreci 3 adıma ayırabiliriz:

Adım 1 – İnsanların ilgisini çekecek bir profil oluşturun

Adım 2 – İnsanların sizinle çalışmak istemesini sağlayacak sebeplerin bir listesini yapın

Adım 3 – İyi bir satış oranı elde edin; bu sayede markalar size daha fazla para ödemek isteyecek .

İlk adım olan “Instagram’da bir iş kurma” adımını zaten atmış olduğunuzu kabul ediyorum. Eğer profilinizdeki etkileşim oranını yüksek tutmayı başarır ve takipçilerinizin güvenini kazanırsanız otomatik olarak markaların da güvenini kazanabilirsiniz.

Fakat her zaman markaların size ulaşmasını beklemeyin. Instagram’da direkt mesajları kullanarak siz de markalara ulaşabilirsiniz.

Başarılı bir sosyal medya danışmanlık işi nasıl kurulur?

Eğer bu işi uzun vadeli yapmak isterseniz aşağıdaki ek adımları takip ederek gelecek planlarınız arasına eklemenizi öneririm.

1- Hedef pazarınızın ne olduğuna dikkatli bir şekilde karar verin ve yukarıda bahsettiğimiz taktikleri kullanarak kendinizi Instagram üzerinden kitlelere tanıtın. Bu konuda kendi alanınızdaki influencerlar ile ilişkilerinizi geliştirmenin size çok faydası olacaktır.

2- Övgüye layık bir portföy oluşturun. Tanıdığınız işletme profillerine ücretsiz danışmanlık hizmeti sunarak işe başlayın.

3- Başlangıçta ücretsiz hizmet sunuyor olsanız da her bir işe ne kadar zaman ayırdığınızı takip edin ve yeni işletmeler ile nasıl çalışacağınıza dair kendinize bir iş planı oluşturun.

 • Unutmayın kendinize oluşturacağınız müşteri portföyü ile düzenli, az ve öz bir iletişime sahip olmalısınız.
 • Bunun için danışmanlığını yaptığınız işletmenin sosyal medya hesaplarındaki gelişmeleri gösteren bir şema oluşturabilirsiniz.

4- Müşteri yorumlarını kullanarak sunduğunuz hizmetin reklamını yapın. Yukarıda müşterilerin yazdığı yorumların markanızın değerini nasıl artırdığını açıklamıştım. Bu sayede kazancınızı katlamanız mümkün.

Tercihen (tavsiye edilir): Düzenli olarak blogunuzda içerikler paylaşın. Eğer hedef kitlenizin ilgi duyduğu alanlar üzerine içerikler yazarsanız sitenizin SEO’su işini daha kolay yapar. Sizin aramalarda görüntülenme ve bulunma oranınız artar ve kendi gücünüzü kendi elinize almış olursunuz.

Danışmanlık yaparken müşterilerinizin yapmış olduğu referansların potansiyel müşterileriniz için önemli olduğunu unutmayın. Özetlemek gerekirse müşterilerinizi etkileyip onlarla güçlü bağlar kurarak kazancınızı önemli miktarda artırabilmeniz mümkün.

Bir Instagram pazarlama danışmanı olarak başarınızı nasıl ölçebilirsiniz?

1- Takipçi sayınızdaki artış – Takipçilerinizin kalitesinin yanı sıra takipçi sayınızdaki artış da bir o kadar önemli. Çünkü takipçilerinizin artması topluluğunzun da büyüdüğü anlamına gelir. Başarınızı ölçmek adına takipçi sayınızdaki artışı yüzdeler ile takip edebilirsiniz.

2- Etkileşim – Takipçilerinizin sizinle etkileşime girmesi demek insanların yaptıklarınızı beğendiği anlamına gelir. Takipçi kitlenizin ne kadar sık içerik paylaşmaktan, beğenmekten ve yorum yapmaktan hoşlandığını inceleyin.

Diğer sosyal medya platformları ile kıyaslandığında Instagram’daki takipçi başına organik etkileşim oranı oldukça yüksek.

3- Gelir – Instagram size profilinizi işletme profiline çevirme olanağı sunuyor. Fakat siz bu özelliği kullansanız da kullanmasanız da pazarlama stratejilerinize bağlı olarak iyi bir gelir elde edebilirsiniz.

4- Sosyal medya platformlarından yönlendirme – Instagram tıklanabilir linklere yalnızca biyografi kısmında izin verdiğinden dolayı linkler kullanarak “yönlendirme” oranınızın ne kadar olduğunu ölçmek oldukça zor.

5- Reklam kullanımı – Eğer müşterilerinizin profillerinde gönderilerin gösterimlerini artırmak adına ücretli reklamlardan faydalanıyorsanız organik yollarla elde ettiğiniz takipçi sayısındaki artış ile ücretli reklamlar yoluyla elde ettiğiniz artışı ayırmalısınız.

Bir sonraki Instagram’dan para kazanma taktiğine geçmeden önce birkaç ek bilgi eklemek istiyorum. Müşterilerinizin sosyal medya profillerini kontrol etmenize yardımcı olacak 4 uygulama:

1- Freshbooks – Müşterilerinize fatura, rapor gibi şeyler göndermek ve giderlerinizi organize etmenize yardımcı olan güzel bir uygulama. Bu uygulama başarılı girişimci Pat Flynn tarafından da oldukça öneriliyor.

2- ConvertKit – Eğer Instagram takipçilerinizi sitenize direkt olarak yönlendirmek istiyorsanız müşterilerinizin emaillerini veri tabanında toplayacak bir araça ihtiyacınız olacak. Güçlü özellikleri ile ConvertKit oldukça ulaşılabilir bir çözüm.

3- Cyfe – Sosyal medyanın marka üzerindeki etkisini takip etmek mi istiyorsunuz? Cyfe güzel görsel şemalar ile gerekli iş verilerini sunmanıza yardımcı oluyor. Cyfe üzerinden müşterilerinize otomatik olarak haftalık iş raporu yollayabilirsiniz.

4- Later – Herhangi bir güncelleme yapmak için devamlı olarak Instagram’a girmek zorunda kalmanız zamanınızı harcamanıza neden olur. Later gönderilerinizi ne zaman paylaşacağınızı planlamanızı ve onlara tarih belirlemenenizi sağlayarak iş yükünün bir kısmını sizin üstünüzden alır.

Instagram’dan Para Kazanma Yolları #5 – Uzman olduğunuz konuları dijital bir ürüne dönüştürerek Instagram takipçilerinize satın

12 yıldan uzun süredir blog yazıları yazıyorum. Bu kadar uzun süre içerisinde bloggerların çok çeşitli iş modelleri benimsediğini gördüm. İnternet sitenize reklam alarak para kazanmak internetin en bilindik para kazanma yollarından biri olsa da son birkaç yıldır bilgi ürünlerinin satışı da oldukça revaçta.

Bilgi ürünleri; yani online kurslar, e-kitaplar ve webinar’lar şu an oldukça trend. Udemy’deki online video kursları çerez gibi satılıyor.

Takipçilerinize sunduğunuz içerikleri uygulanabilir bir paket kurs’a döndürdüğünüzde insanlar size daha saygıyla yaklaşırlar ve içeriğiniz para eder. Eğer bilgilerinizi insanlarla paylaşmak, uzman olduğunuz bir alandaki deneyimlerinizi başka insanlara satmak istiyorsanız dijital bir ürün oluşturmalısınız. Fakat bir sorun var.

İşe sıfırdan başlayarak size inanan ve sizden bir şeyler öğrenmek için para harcayacak bir takipçi kitlesi edinmeniz gerek. Bu kitleye uzman olduğunuz alana dair bilgilerinizi ve tecrübelerinizi Instagram’da takipçilerinizle paylaşarak gösterebilirsiniz.

Takipçi kitlesi edinmek için neden arama motorlarına güvenmemeniz gerektiğini merak ediyor olabilirsiniz. Çünkü SEO ve diğer pazarlama stratejileri yavaş sonuç verir. Eğer hedefiniz kendi ürettiğiniz belirli bir online kurs satmak ise markanızı Instagram’da tanıtarak daha hızlı sonuçlar alabilirsiniz.

Tek yapmanız gereken içerik üreterek Instagram’da paylaşmak ve yukarıda bahsettiğim Instagram takipçi edinme stratejilerini izlemek.

Bilgi ürünlerinin önemini anladıysanız bir sonraki adıma geçelim.

Instagram takipçilerinizi sitenize yönlendirin –  Foundr Magazine, Instagram biyografisine linkler koyarak takipçilerini başarılı bir şekilde sitesine yönlendirmesi sayesinde yüz binlerce kişiden oluşan bir takipçi kitlesi var.

Foundr’ın kurucusu Nathan, Instagram pazarlama stratejilerini “Instagram Domination” adını verdiği bir online kurs olarak  1,997 dolara satıyor.

Instagram pazarlama stratejisi iyi olan profilleri takip edin. Foundr’ın Instagram’da oldukça büyük bir potansiyel alıcı havuzu var. Ve takipçilerinin çoğu da Foundr’ın sunduğu bu ücretli online kurslara sıcak bakıyor.

Foundr’ın insanların İnstagram’dan sayfasına nasıl yönlendirdiğini daha detaylı bir şekilde anlamak istiyor musunuz? Foundr, Instagram’ı iyi bir stratejiye çevirerek kullandı. Profillerindeki linke tıklayan takipçilerine “Nasıl 10.000 takipçi edinebilirsiniz” gibi online, ücretsiz e-kitaplar sundular.

Foundr profiline koyduğu linkler ile yalnızca e-kitaplar değil, içeriklerinin ücretsiz deneme sürümlerini de sunuyor.

Takipçiler Foundr’ın profilindeki linke tıklayıp ücretsiz içeriği elde etmek için mail adresini girdiğinde Foundr’daki diğer bütün ücretsiz içeriklere de ulaşabiliyorlar.

Foundr ücretsiz içerikleri takipçilerine sunması için takipçilerinin mail adreslerini istemesinin bir sebebi var; bir mail listesi oluşturmak. Foundr bu mail listesinde bulunan kişilerden yalnızca 200.000’ine ücretli online kurslarından birini satsa bile büyük bir kazanç elde ediyor.

Eğer ki 20 dolar gibi fiyatlara e-kitaplar satarsanız insanların satın alma ihtimali doğal olarak daha yüksek olacak. Bu nedenle potansiyel müşteri kitlenizi oluşturan takipçilerinize danışarak ne tür bir ürün satmak istediğinize ve bu ürüne ne kadar değer biçtiğinize karar verebilirsiniz.

Örneğin: 2015 yılında Bryan Harris “10,000 takipçi nasıl edinilir” video kursu ile 750.000 dolar kazandı.  Şimdi ise yeni bir kurs içeriği üretmeyi düşündüğünü ancak ilki gibi 10 saatlik bir video kursu yapmak istemediğini söylüyor.

Çünkü takipçileri çok fazla bilgiye boğulmak yerine işe yarar temel bilgileri öğrenmek ve bu bilgileri uygulayabilmek istiyor.

Ürününüzü piyasaya sürmek ve gizli tehlike – Hikaye anlatıcılığı yetenekleriniz ile markanızı kurun ve büyütün; internet sitenizi kurun ve müşterilerinizin bir mail listesini oluşturun; müşterilerinizle iletişiminizi sıkı tutun.

Ne yazık ki gerçek iş hayatında süreç her zaman bu şekilde sırasıyla ilerlemiyor. Hatta öyle ki çoğunuz bir online kurs ya da bir ürün satarak para kazanmada başarılı olamayabilirsiniz. Başarılı olmazsanız bunun 3 sebebi var:

 • Fikirleriniz tükenmiştir
 • İş hayatında iyi olduğunuz konusunda kendinize güveniniz yoktur
 • Bir ürün satışa çıkartmışsınızdır fakat kimse o ürünü almak istemiyordur

Bu 3 durumdan birini bile yaşıyor olmak oldukça kötü bir his. Bunun kötü bir his olduğunu kendi deneyimlerimden biliyorum. Fakat bütün bu problemler için çözüm yollarım var.

Öncelikle bir ürünü piyasaya sürmeden önce iskelet bir versiyonunu takipçilerinize sunarak ürününüzün talep görüp görmeyeceğini belirlemeniz gerekiyor. Peki bu iskelet versiyon nedir ve nasıl oluşturulur? Bir bakalım.

Nasıl bir içerik oluşturmanız gerektiğine karar vermenin en iyi yolu Udemy gibi sitelerden alanınızda en çok satan ürünlere ve online kurslara bakmaktır.

Başka bir yol ise Instagram takipçilerinize ne tür ürünler satın almaktan hoşlandıklarını sormak ve bunun için bir anket yapmaktır.

Bryan Harris de ne satacağına karar vermeden önce bu stratejileri kullandı. Harris, en popüler blog yazılarının bir listesini oluşturarak analiz yapmış ve en sonunda online “ürün hipotezi” kursunu oluşturmuş. Sonra insanlardan bu konuda bir kursla ilgili ne düşündüklerini öğrenmek amacıyla bir Google formu oluşturmuş. Sonra da bu forma ilgi gösteren bütün insanlara mail yoluyla tek tek geri dönüş yapmış ve “ürün hipotezi” kursunu almak isteyip istemeyeceklerini sormuş. Daha kursu internete koymadan önce 39 adet ön sipariş almış.

Harris kursunu internete koyduğunda ise yalızca 10 gün içerisinde 220,750 bin dolar kazanmış!

Oldukça iyi, değil mi?

Kazanç sağlayabileceğiniz ürün fikirleri bulmak için Instagram’ınızdan ve internet sitenizden yardım alabilirsiniz. Ya da takipçilerinize bir Instagram gönderisi yoluyla ne tarz bir üründen hoşlanıp hoşlanmayacaklarını sorabilirsiniz. Bu sayede takipçileriniz sizin gönderinize yorum yaparak ve direkt mesaj göndererek fikir verebilirler. Sonra da profilinize takipçilerinizi ankete yönlendirecek bir link koyar ve takipçilerinizden bu anketi doldurmasını rica edebilirsiniz.

Instagram yalnızca bir fotoğraf paylaşma platformu değil. Ben 2015 yılında yalnızca eğitim paketimi satarak 3 ay içerisinde 100,000 bin TL’den fazla kazandım.  Eğitim paketimin çok fazla satması için yaptığım şey basitti. Büyük takipçi kitlelerine sahip Instagram influencerları ile anlaştım ve onlardan eğitim paketimin reklamını yapmalarını istedim.

Siz de bu anlattıklarımdan yola çıkarak kendiniz için en uygun fikri bulabilir ve binlerce lira kazanabilirsiniz. Kim bilir, belki de tahmin etmediğinizden de başarılı olursunuz!

Not: Online kurslarınızı Udemy ve Skillshare gibi hali hazırda büyük bir müşteri kitlesine sahip platformlar üzerinden de satabilirsiniz. Fakat eğer online kursunuzu bu platformlar üzerinden satışa sunmak isterseniz platformların kendi fiyatlandırma politikalarına bağlı kalmanız gerekir.


Instagram’dan Para Kazanma Yolları #6 –  Youtube izleyicilerinin ilgisini Instagram videoları ile çekin

Dünyanın daha fazla yaratıcı insana ihtiyacı var. Eğer siz de bir youtube içerik üreticisiyseniz size güzel bir iş modeli tavsiyem var. Bu yüzden yazının geri kalanını okumaya devam etmenizi tavsiye ederim.

90’lı yıllarda sitcomlar oldukça popülerdi ve herkes o dönemler bu sitcomları hiç kaçırmadan izliyordu. Şimdi ise yeni jenerasyon ile birlikte internet serileri ve eğlenceli videolar popüler hale geldi.

Youtube platformu üzerinden paylaşılan bu videoları izlemeyi ve takip etmeyi ben de çok seviyorum. Yalnızca eğlence videoları değil, eğitim gibi her alanda videolar da bulabildiğiniz Youtube platformunda her gün bir milyar saatlik video içeriği izleniyor.

Dediğim gibi; Youtube’da yalnızca eğlenceli videolar, kedi videoları, tatlı bebek videoları yok. Youtube izleyicilerinin %70’i Youtube içerik üreticilerinin popüler kültürü şekillendirdiğine inanıyor.

Ki bu konuda haklılar da. Peki bu Youtube içerik üreticileri dediğimiz kişiler aslında kimler ve hayatlarını nasıl idame ediyorlar?

Youtube içerik üreticileri yalnızca şarkıcılar, komedyenler, film yapımcıları gibi kişilerden değil sizin ve benim gibi normal insanlardan da oluşuyor.

Size Youtube içerikleri hakkında biraz fikir verebilmek adına aşağıda kategorilere göre Youtube’da en popüler içerik kategorilerini görebilirsiniz.

Eğlence %31.6

Stil %18.4

Komedi %16.1

Eğitim %13.9

Günlük Vloglar %7.4

Bilim ve Teknoloji %7.4

Müzik %3.8

Film ve Animasyon %0.8

Evcil Hayvanlar %0.1

Şimdi asıl konumuza, yani para konusuna gelelim. Youtube içerik üreticileri videolarında gösterilen reklamlar üzerinden para kazanıyorlar. Youtube’un verilerine göre 2007 yılından beri Youtube, içerik üreticilerine toplam 2 milyar dolar ödemiş.

Fakat Youtube’da kazanmanın başka yolları da var.

Bu yollardan biri markalar ile iş birliği yapmak. 1 ile 3 milyon arası aboneye sahip bir Youtube içerik üreticisi her bir sponsorlu içerik başına 125,000 dolar kazanıyor. Evet, doğru okudunuz! Economist’in yaptığı araştırmalara göre Youtube içerik üreticileri diğer sosyal medya platformlarındaki içerik üreticilerine kıyasla daha fazla para kazanıyorlar (hem de takipçi sayıları aynı olsa bile).

Farklı sosyal medya platformlarında influencer’ların takipçi sayılarına göre paylaştıkları sponsorlu gönderi başına kazançları.

Peki bütün bunların Instagram ile nasıl bir bağlantısı var?

Eğer siz bir Youtube fenomeni iseniz ve daha da büyümek istiyorsanız Instagram sizin için bir altın madeni gibi. Instagram ve Youtube birlikte kullanıldığında oldukça etkili iki platform. Instagram daha kısa içerikler üreterek takipçileriniz ile iletişim ve bağ kurabileceğiniz bir platform iken Youtube daha çok içeriklerinizin son, bitmiş, profesyonel halini paylaştığınız bir platform.

Instagram kullanarak Youtube videolarınızın izlenme sayısını yükseltebilirsiniz. Nasıl mı? Gelin birlikte bakalım:

1- Yeni yayınladığınız Youtube videosunun kısa bir versiyonunu hazırlayarak Instagram’da paylaşın ve insanların içeriklerinize heyecanla yaklaşmalarını sağlayın – Yayınlamak üzere olduğunuz Youtube videosunun daha çok ilgi çekmesini mi istiyorsunuz? O zaman Instagram’ın hikayeler özelliği bulunmaz bir fırsat.

Instagram’ın hikayeler özelliğini kullanarak videolarınız kamera arkalarını takipçilerinizle paylaşabilir ve ilgilerini çekebilirsiniz. Music is Win hesabının sahibi Tyler, Youtube’da yeni çektiği videosunu paylaşmadan önce videodan bir kesit olan gitarını parçaladığı bölümün bir fotoğrafını Instagram’da paylaşmıştı. Ve büyün takipçilerinin ilgisini fazlasıyla çekmeyi başardı.

Eğer videolarınızı tanıtmak istiyorsanız Instagram’da paylaşabileceğiniz 60 saniyelik kısa videolar oldukça iyi bir seçenek.

Aşağıda Majestic Casual yeni şarkısını Instagram hesabında paylaştığı kısa bir video ile tanıttı. Ve bu kısa video 2,000’in üzerinde kişi tarafından izlendi ve bu insanların çoğu şarkının full versiyonunu dinlemek için Majestic Casual’ın profillerinde paylaştığı linke tıkladı. Eğer siz de bir müzisyenseniz Instagram hesabınızda şarkılarınızın küçük bölümlerini yayınlamak ve insanları full versiyonlarını profilinizdeki link yoluyla satın almaya yönlendirmek oldukça iyi bir seçenek.

Instagram’da yeni şarkınızı tanıtmak için video çekmenize gerek yok, isterseniz Youtube videonuzdan bir kesit de paylaşabilirsiniz. Seçim tamamen size kalmış.

Nasıl yaparsanız yapın Instagram’da kısa bir video paylaşmak her yönüyle yeni bir içeriği sunmanın en etkili ve en iyi yolu.

2- Gerçek hayatınızdan kesitler paylaşın ve takipçileriniz ile bağlarınızı güçlendirin – Daha önce hiç adını bile duymadığınız bir markanın bir ürününü almak için para ödediniz mi? Çok nadir değil mi?

Bir artist olarak sizi takip eden kitle ile iletişim kurmalı ve onlarla bağ kurmalısınız. Çünkü başka şekilde insanların sizin içeriklerinizi izlemesini ya da sizin içeriklerinize para harcamasını bekleyemezsiniz.

Vlog ya da özel hayatınız ile ilgili videolar çekip Youtube’da bu videoları paylaşmak takipçilerinizin sizinle bağ kurmasına yardımcı olur. Instagram’ı burada takipçilerinize günlük hayatınızda neler olduğunu gösterdiğiniz, Youtube’un bir uzantısı gibi düşünebilirsiniz.

Örneğin Youtube içerik üreticisi Devin Graham’ın Instagram’ına bakın. Devin’in Instagram’ında son seyahat ettiği yerleri görüyorsunuz. Mesela Muckross Abbey’de çektiği bu fotoğrafı “ürkütücü bir deneyim” diyerek paylaşmış.

Bu fotoğraftan birkaç gün önce de çok güzel bir aile fotoğrafını paylaşmış. Gördüğünüz gibi Devin’in takipçileri Devin’in özel hayatından parçaları görmekten keyif alıyorlar.

Siz de isterseniz takipçilerinizi Instagram hesabınızda yaptığınız paylaşımlar ile özel hissettirebilirsiniz. Örneğin takipçilerinizin sizinle ya da markanızla ilgili ürettiği herhangi bir içeriği kendi hesabınızda paylaşabilirsiniz. Bu sayede takipçilerinizi aktif tutarak sizi daha sıkı bir şekilde takip etmelerini sağlayabilirsiniz.

Eğer ziyaretçi istatistiklerinizi takip ederseniz sizi Instagram’da en sıkı takip eden bir takipçinizi seçerek birlikte video çekebilirsiniz.

3- Takipçileriniz ile etkileşime geçmek ve içerik fikirleri bulmak için Instagram’ı kullanın – Bir gün gelir ve yaratıcılığınızın tükendiğini düşünmeye başlayabilirsiniz. Bu bütün sanatçıların başına gelen bir şeydir. Fakat siz şanslısınız. Çünkü Instagram takipçileriniz, sizin yeni içerikleriniz için ilham olabilirler. Takipçilerinizi sizinle iletişime geçmeleri için teşvik ederek onların size sorular sormalarını ya da fikirler vermelerini istemek oldukça etkili bir taktik.

Instagram’ın en iyi özelliği de bu; diğer sosyal medya platformlarına kıyasla etkileşim oranı gittikçe yükseliyor. İnsanlar birbirlerinin paylaşımlarını beğeniyor, yorum bırakıyor hatta birbirlerinin sorularına cevap veriyorlar.

4- Yeni takipçiler edinmek için etiketler (hashtag) kullanın – İnternet her saniye yeni bir içeriğin üretildiği çılgın bir yer. Bu nedenle internette başarıyı garantilemenin en iyi yolu aynı anda farklı platformlar üzerinden insanlara ulaşmaya çalışmak.

Örneğin Instagram bunun için kullanıcılarına farklı etiketler kullanarak farklı konulara ilgi duyan kişilere ulaşmanıza olanak sağlıyor. Youtube videonuzun konusuna bağlı olarak siz de paylaştığınız gönderilerde en fazla 30 etiket olmak üzere etiketler ekleyebilir ve daha fazla izlenme sayısı elde edebilirsiniz.

Hatta kendinize bir etiket belirleyip paylaştığınız her gönderiye bu etiket’i ekleyebilirsiniz. Bir kere yeterince insana ulaşmayı başardığınızda daha sonra paylaştığınız her gönderi tıpkı bir kar topunun yuvarlanarak büyümesi gibi daha da çok insana ulaşacak.

Fakat siz takipçileriniz ile Instagram etkileşimlerinizi farklı bir boyuta taşımak isterseniz çekilişler de yapabilirsiniz.

5- Daha fazla insana ulaşmak için Influencerlar ile ortak çalışmalar yapın – Yukarılarda Instagram influencerlarının Instagram üzerinden paylaştıkları her bir sponsorlu paylaşım için 50 dolar ve üzeri kazandıklarını söylediğimi hatırlıyor musunuz?

Bu görüntülenme sayınızı artırmak için oldukça iyi bir strateji. Instagram daha fazla insanı Youtube’a çekmenizi sağlayan bir platform olduğu için Youtube reklamlarından daha fazla paralar kazanabiliyorsunuz.

Kısaca özetlemek gerekirse videolarınızı sosyal medyada farklı platformlar üzerinden paylaşmak işe yarıyor.

Mutlaka okuyun: Youtube’dan Nasıl Para Kazanılır?
Instagram’dan Para Kazanma Yolları #7: Airbnb evinizi Instagram üzerinden pazarlayın

Çok çalışmayı sevdiğinizi (yani kolay yoldan para kazanma taktikleri için burada olmadığınızı) ve çağdaş iş fikirleri ile birkaç deneme yapmaya hazır olduğunuzu düşünüyorum. Küçük işler yaparak büyük paralar kazanıldığına fazlasıyla inanırım ve hatta bu konu üzerine kitap da yazdım.

Metnin geri kalanı boyunca bunu aklınızda tutarak size eşi benzeri olmayan bazı fırsatları tanıtmama izin verin. Beni tanımıyor olabilirsiniz fakat çok fazla seyahat eden birisiyim ve bu nedenle otellerde de çok fazla konaklıyorum. Öyle ki lüks dairemi bile sattım. Çünkü ihtiyaç duymuyordum.

Şimdi size de benzer birkaç tavsiyem var: Evinizdeki fazladan boş bir oda varsa ve turistik bir bölgede yaşıyorsanız boş olan odayı kiraya vermeyi düşünebilirsiniz.

Yeni insanlarla tanışmayı seven sosyal birisi değilseniz odanızı kiralama düşüncesi sizi rahatsız edebilir ama söyleyeceklerimi bir dinleyin derim.

Airbnb hakkında pek çok şey duyduğunuza eminim. Airbnb web sitesinin 100 milyondan fazla kullanıcısı ve dünyanın her yerinde 640.000’den fazla da sunucusu var. Eğer Airbnb hakkında bir şey duymadıysanız benden duymuş olun. Gerçekten büyük bir firma haline geldiler. Airbnb firması işe bağlı olarak seyahat etmek durumunda olan ve kalacak uygun bir yer arayan insanlar için olağanüstü bir fırsat sunuyor ve evinde boş oda olan insanlara boş odalarını kiralama imkânı veriyor. Airbnb’nin içinde bulunduğu sektör zorlu ve rekabet gerektiren bir sektör.

“Airbnb: Eşi benzeri olmayan evlerde kalın ve şehri tıpkı yerlisi gibi deneyimleyin”

Fakat yine de Airbnb hızla gelişmeye ve büyümeye devam ediyor ve Airbnb’nin beş yıl içinde yıllık yaklaşık yarım milyar, 2025 yılına kadar da yıllık yaklaşık olarak bir milyarlık rezervasyona ulaşması bekleniyor.

Airbnb’de neler yapabilirsiniz biliyor musunuz?

 • Bir yıl içinde uzun dönem kiraladıkları evinizi kısa dönem kiralamaya başlayarak kira gelirinizi iki katına çıkarabilirsiniz.
 • Airbnb üzerinden altı basamaklı paralar kazanan bir sürü insan var. Süper ev sahiplerinin gelir olarak Airbnb’den altı basamaklı paralar kazanma ihtimali oldukça fazladır.

Şimdi, sizin de tahmin edeceğiniz üzere, Instagram üzerinden Airbnb evinizin tanıtımını yapmanın tam zamanı. Detaylara daha sonra gireceğim. İlk olarak, Airbnb ile para kazanmanın detaylarını ve inceliklerini anlamaya çalışalım.

Airbnb’de güzel bir giriş yapın

İnsanlar, Airbnb’de kalacak yer bakıyorlar. Airbnb’de bir işe girişmek istiyorsanızşu unsurlara sahip olmanız gerekir:

 • İşin devamını sağlamak için yapacağız bakımların yanı sıra eksiksiz döşenecek bir ev için gerekli olan gayret ve zaman
 • Kalacak yerin yanında sağladığınız imkanların giderlerini karşılayabilmeniz (kahvaltı, temizlik ve benzeri hizmetler)
 • Yaşadığınız ülkenin yasalarına uygunluk (yaşadığınız ülkede bir avukata danışmanız oldukça önemli çünkü işin sonunda fahiş fiyatlarda cezalar ödemek zorunda kalabilirsiniz)
 • Ev sahibi olarak nasıl bir deneyim sağlayacağınız (temizlik, yerel rehberlik)
 • Konuklarınıza yeterli kişisel alan sağlarken aynı zamanda yeterli özel alanı da sağlayabilmeniz

Ne kadar çok kural koyarsanız ve ne kadar çok pahalı bir fiyat söylerseniz sizden o kadar az rezervasyon yapılır. Uygun alan ve fiyatlar sunarak evinizi konuklarınıza ilgi çekici göstermeye çalışın. Kiraya vereceğiniz odayı olabildiğince çok ayrıntı vererek tarif etmeye çalışın.

 1. Kiraladığınız yer ev mi, oda mı?
 2. Yakınlarda turistik yerler var mı?
 3. Evinizin çevresinde konuklarınızın evinizi kolay bulmasına yardımcı olacak herhangi bir bina ya da heykel var mı?
 4. Ek hizmetleri ücretleriyle birlikte yazın (Wi-Fi, elektrik, yemek vb. gibi)
 5. Konuklar evinizde içki ve sigara içebilir mi? Kendi evcil hayvanlarını getirebilir mi? Evinizde yapılmasını istemediğiniz şeyleri ve kısıtlamaları yazın.

Ayrıca, kiraladığınız yerin hem içini hem de dışını gösteren yüksek kaliteli ve geniş açılı fotoğraflar çekmeyi unutmayın. Kendinizi maceracı olarak tanımlıyor ve verilerle uğraşmayı seviyorsanız, size analiz aracı olan Airdna’ya göz atmanızı öneririm.

İşte size Airbnb için bazı metin yazarlığı ipuçları:

 • Airbnb, odanızı tanıttığınız özet kısmında 500 karakter kullanmanıza izin veriyor. Bu yüzden akıllıca kullanmaya dikkat edin. Kısa, öz ve dürüst olun.
 • Profilinize profesyonel bir resim ve iletişim bilgilerinizi koyun (konuk rezervasyon yapana kadar bilgileriniz kimseyle paylaşılmaz).
 • Dikkat çekici başlıklar ve ilgi uyandıracak açıklamalar kullanın ancak kiraladığınız alanı fazla övmekten kaçının.
 • İyi araştırma yapın ve ne ucuz ne de pahalı bir fiyat koyun. Koyduğunuz fiyat rekabet edilebilir bir fiyat olsun.

Instagramda özgün bir profile sahip olarak Airbnb işinizi nasıl genişletebilirsiniz? – İnsanlarda tanımadıkları bir kişinin evinde kalacak olma fikri doğal olarak çekincelere neden olur. Bu sebeple, bu insanlar kendilerini evindeymiş gibi rahat hissetmek ve ev sahiplerinin arkadaş canlısı insanlar olduğunu bilmek isterler. Airbnb yorumları, insanlarda güvenilirlik yaratmak için harika bir yoldur fakat Airbnb’de ev ya da oda kiralayan insanların %82’si 4,5 yıldız ve üzerindedir.

Seyahat edecek insanların Airbnb evinizi seçmesini nasıl sağlarsınız?

Instagram bu konuda size gerçekten çok yardımcı olabilir. Instagram, kiralayacağınız yeri kolay bir şekilde pazarlayabileceğiniz ve konukseverliğinizi gösterebileceğiniz bir platformdur.

İşte size Airbnb evinizi Instagram üzerinden pazarlama ipuçları:

1- Seyahat edecek insanlara sanal gezinti yapma imkânı sağlayın – İnsanlara kiraladığınız yeri gösterin. Kiraladığınız alanın ne kadar derli toplu, düzenli, komforlu ve güzel olduğunu gösterin. Balkonunuzda harika bir manzaraya sahipseniz bu manzarayı Instagram profilinizden paylaşın ve bu paylaşımınızın insanlara ulaşmasını sağlayın.

Yakınlardaki restoranlar ve organizasyonlar da konuğunuzun deneyimine farklı bir boyut kazandırabilir. İşte bu yüzden paylaşımınızda mutlaka evinizi ve çevresini de katın.

Yerel rehberlik, harita ya da herhangi bir mutfak kültürü gibi farklı imkânlar sağlıyorsanız bu imkânları da paylaşın.

2- Daha önce ağırladığınız konukların düşüncelerini açıkladıkları yazıları ya da videoları paylaşın –Kullanıcı tarafından oluşturulan içerikler güven oluşturmak için en hızlı yoldur. Konuklarınızın sizinle olan deneyimlerini paylaşmalarına izin verin. Size bir teşekkür notu bırakmışlarsa bu notun fotoğrafını çekin ve Instagramda paylaşın.

Hatta eski konuklarınızı sizin göstermeniz ve sizin onlarla yaşadığınız deneyimi paylaşmanız da işe yarayabilir. Bunu yaparak insanları konuk etmekten ne kadar zevk aldığınızı göstermiş olursunuz. Bana sorarsanız konuk olarak ağırladığınız her insanla ayrı bir fotoğraf bile çekinin derim. Böylelikle, bütün anılarınızı pekiştirmiş olursunuz ve bu, Instagram için güzel bir paylaşım olur.

3- Özel günler için özel indirimler yapın – Instagramın bütün olayı marka bilinirliğidir. Fakat ürününüzü sürekli satmazsanız sık görülmeyen ürününüzü kitleniz pek umursamayacaktır.

Sezon değiştikçe Instagramda ortalama fiyatı güncellemenizi tavsiye ederim. Sezon ölü sezon ise rezervasyon yapılmamış günlere özel indirimler yaptığınızı Instagram üzerinden kitlenize duyurabilirsiniz. İnsanların Airbnb evinize rezerrvasyon yapmasını sağlayacak sınırlı süreliğine geçerli bir teklif yapın.

4- Ev tanıtımınıza yüzler ekleyerek sıkıcı olmaktan kurtarın – Yeni insanlarla tanışmayı, hayat ve seyahatler hakkında uzun konuşmalar yapmayı seviyorsanız bunu Instagram profilinizde de gösterin. Instagram profiliniz ev kiralamaya çalışan sıradan bir emlakçı profili gibi olmamalıdır. Instagram profilinizi kişiselleştirmeye çalışın. Kendinizin fotoğraflarını da çekip profilinizde paylaşın.

Alçak gönüllü, neşeli ve komik birisiyseniz bunu Instagram profilinizde de göstermeyi unutmayın. Ufak bir gülücük bile sizi daha sempatik bir seçim haline getirebilir ve konuklarınızın rezervasyon yapma ihtimalini artırabilir.

5- Şehrinizdeki ve bölgenizin yakınındaki seyahat eden kişilere yönelik reklamlar verin – Birazcık para harcayarak daha fazla rezervasyon almak ister misiniz?

O zaman Instagram’ın güçlü hedef tespit özelliklerini kullanın ve ücretli reklamlar verin. Airbnb’nin kendisi de Instagram ile ortak işlere girerek büyük başarılar sağladı. Siz de Instagramı kullanarak büyük başarılar sağlayabilirsiniz. İşte size ücretli Instagram reklamları verme konusunda bazı ipuçları:

Yukarıda vermiş olduğum ipuçları ile daha önce ele aldığım Instagram pazarlama stratejilerini harmanlamanız gerekmektedir. Örnek vermek gerekirse: Her paylaşımda 5 ya da daha fazla konuyla alakalı etiketi araştırmak ve kullanmak sizin Instagram paylaşımlarınızın daha fazla sayıda kitlelere ulaşmasını sağlar.

İlham almak için Instagramda The Beach Lodge hesabına bir göz atmanızı şiddetle tavsiye ederim.

Mutlaka okuyun: Airbnb İle Para Kazanmak
Instagram’dan Para Kazanma Yolları #8: Seyahat edin, güzel fotoğraflarınızı Instagram profilinizde paylaşın

Ben seyahat etmeye bayılırım. Neyse ki her yıl yüzlerce organizasyonda konuşma yaptığımdan dolayı dünyada pek çok yer görme imkânım oldu.

Seyahata olan tutkumdan dolayı neler olup bittiğini öğrenmek için internette seyahat günlükleri okumayı da seviyorum.

Seyahat eden gezgin insanların seyahatleri daha uzun sürebilsin diye yolda buldukları farklı işlere bel bağladıklarını gördüm. Bu işler İngilizce öğretmekten mücevher yapmaya, saç şekillendirmeden ateş çemberlerleriyle gösteri yapmaya kadar değişiklik gösteriyor. Fakat bu tarz işlerin hepsi sizin özgürlüğünüzü kısıtlar ve seyahatinizin ve nereye seyahat edeceğinizin kontrolü sizin elinizden tamamen çıkar.

Peki, size bugün yaşadığımız dijital ekonomi çağında internet bağlantısına sahip olan her yerde seyahat ederken para kazanmanın mümkün olduğu söylesem?

Pek çoğunuz dijital göçmenler hakkında birkaç bir şey duymuşsunuzdur ve dolayısıyla kim olduklarını az çok biliyorsunuzdur.

Aslında Tim Ferris “4 Saatlik Hafta” adlı kitabında “yeni zengin” dönemini tanıtmıştır.

Tim Ferris;pazarlama işi kurarak, dış kaynaklardan yararlanarak ve hareketlerinizi siz rahat bir şekilde seyahat ederken işlerinizi aksamadan otomasyonu sağlayarak para kazanma stratejilerini kitabında anlatmıştır.

İçerik pazarlama gibi becerilerinize bağlı olarak danışmanlık işlerine bile girebilirsiniz. Fakat benim sadece Instagram ve seyahate bağlı olan bir stratejim var: Seyahat danışmalığı.

Heyecan verici bir iş modeli çünkü insanların hayalini kurdukları seyahatleri gerçekleştirmelerine yardım ediyorsunuz ve bundan para kazanıyorsunuz. Peki, seyahat planlama uzmanı olarak nasıl güvenilirlik kazanabilirsiniz?

Kendi başınıza oldukça yoğun bir şekilde seyahat ederek ve bu seyahatlardeki tecrübelerinizi görsel olarak Instagramda paylaşarak güvenilirlik kazanabilirsiniz.

Instagramda kendinizin reklamını nasıl yapacağınızı anlatmaya başlamadan önce birkaç şeyi açıklığa kavuşturmama izin verin:

 • Bu tür bir işe girişmek için elinizde biriktirmiş olduğunuz birkaç bin doların olması gerekir. Ve başlangıç olarak, para kazanmaya başlayana kadar, geçim masraflarının düşük olduğu yerlerde bir süre yaşamak zorunda kalabilirsiniz (Tayland, Kolombiya, Hindistan vb. gibi yerler).
 • Dışarıyı ve macerayı seviyorsanız gerekli eğitimleri aldıktan sonra yetişkinlere, ailelere ve ayarlanmış grupları turlara çıkarabilirsiniz.
 • “Dünyayı gezmek” kulağa heyecan verici bir fikir gibi gelse de rekabet gerektiren bir alan değil. Belirli bir konumda uygun bir mevki bulmalı ve müşterilerinize özel hizmetler sunmanız gerekir. Bunları yapmaya başlamadan önce kendiniz bir tura çıkmalısınız. Kendiniz müşteri olun. Mekânları avucunuzun içi gibi iyi bir şekilde bildiğiniz zaman konuklarınızı tura çıkaracak düzeye gelmişsiniz demektir.
 • Gördüğünüz gibi seyahat ederken fikir yaratma düşüncesiyle bile hepinizi heyecanlandırabildim. Fakat bu durum yaşayacağınız deneyimin büyüleyici bir deneyim olacağı anlamına da gelmiyor. Konuklarınıza düzgün bir deneyim yaşattığınızdan emin olmak için aynı konumlar arasında mekik dokuyup gidip gelebilirsiniz de. Bir iş kolu olduğu için, tur rehberliğine kendinizi geliştirmek için çok zaman harcamanız, insanlardan geri bildirimler almanız ve verdiğiniz hizmeti böylelikle geliştirmeniz gerekir.
 • Seyahat işindeyseniz hükümet düzenlemeleri, ulaşım sorunu ve bulunduğunuz konumun iklimi gibi sizi etkileyen fakat sadece bunlarla sınır olmayan bazı değişken faktörler vardır. Eğer işinizde profesyonel olmak istiyorsanız müşterilerinize kötü bir deneyim sunmak istemezsiniz. Tepki çekecek bile olsa seyahat programınızı inceleyip sorun teşkil eden potansiyel sorunları bulmaya çalışın.

En beklenmedik durum için bir hazırlanmış bir planınız olsun. Farklı rotalar, varış noktaları ve müşterilerinizin seyahat boyunca yolculuktan ve yolculuğun eğlencesinden kopmalarını engelleyecek faaliyetler düşünün. Unutmayın, konuklarınız para ve zamandan çok yaptıkları seyahatlerle özel bir bağ kurarlar ve dolayısıyla bu tür tatillerde harika bir zaman geçirmek isterler.

Bu yüzden sorumluluklarınız farkına varın, onları kabullenin ve müşterilerinize unutulmaz bir deneyim yaşatacağınızdan emin olmak için turlarınızı özenli bir şekilde planlayın.

Özel bir tura göz atalım: Kasım 2017, Wander Across India turu. Bu turun içinde müşterilerin her gün gezecekleri şehirler hakkında detaylı bilgiler barındıran bir şehir programı mevcuttur. Aynı zamanda, üzerinde işaretli konumlar, birkaç resim, konaklama ve tur hakkında başka bilgiler içeren bir harita da mevcut. Bu turun ücreti 2.100 dolardır.

Önceki müşterilerin duygu ve düşüncelerini paylaştıkları yazıların olduğu ayrı bir bölüm var. (bu bölüm, müşterileriniz olma potansiyeli taşıyan insanların güvenini kazanma konusunda oldukça önemli bir bölümdür).

Asıl şimdi turunuz için Instagram üzerinden nasıl müşteri elde edebileceğinize bakalım.

Efsane bir ipucu: Size konaklama, hijyen, yemek ihtiyacını karşılama ve diğer hizmetlerinizin en iyisi olduğundan emin olmanız için daha çok para harcamanızı (ve kâr marjınızı düşürmeye çalışmanızı) öneririm. Yaşanacak ufak tefek bir problem bile herhangi bir tatili zehir etmeye yetebilir.

Bulunduğunuz bölgenin yerel yemeklerini yapan restoranlar bulun. Gelen konuklarınızı yerel kültürün içine bir şekilde sokmayı deneyin ve konuklarınızın taleplerini dikkatli bir şekilde dinleyin, isteklerini göz ardı etmeyin. Konuklarınıza iyi davranırsanız ve taleplerini yerine getirirseniz size konuk olan insanlar bir sonraki seferinde yine sizi tercih ederler ve konuklarınızın ağızdan ağıza yayılan sözleriyle ileride daha çok müşteri potansiyeline sahip olursunuz

Instagram üzerinden seyahat işinizi nasıl pazarlayabilirsiniz?

Seyahat demek aynı zamanda hem güzel, hem garip hem de hayret verici deneyimler yaşamak demektir. Bu deneyimleri, Instagram için önemli tek şey olan fotoğraflara kolaylıkla çevirebilirsiniz. Bu fikrimi birkaç pazarlama taktiğiyle geliştirmeme izin verin.

1- Seyahatlerinizden ilgi çekici ve güzel olan fotoğraf kareleri paylaşın – Sahilde kek yiyen bir köpek mi gördünüz? Instagramınızı açın, hızlı bir şekilde açıklamanızı yazın ve fotoğrafı paylaşın. Yaşlı fakat atletik bir kadının metroda ters taklalar attığını mı gördünüz? Canlı yayınla insanlara bu görüntüleri ve ne kadar harika olduklarını ulaştırın (Canlı yayınlar kullanıcılara özel bir bildirim gitmesine neden oluyor).

Seyahat etmek özü itibariyle fotoğraf çekmek için birebirdir. Huzur dolu sahiller, nefes kesen dağlar, olağanüstü gün doğumları ve mükemmel gün batımlarına tanık olacaksınız. Bu fırsatlerı iyi kullanıp fotoğraflar çekin ve Instagram hesabınız için üçerik oluşturun.

Örnek vermek gerekirse: Derek İsveç’e iner inmez ülkenin güzel bir fotoğrafını paylaşarak gelecek sekiz gün boyunca İsveçte olacağını yazmıştır.

Zaman zaman daha çok üstünde kelimeler ve cümleler yazan fotoğraflar aracılığıyla düşüncelerinizi paylaşmanız gerekebilir.

Örneğin aşağıdaki gönderide Derek, geçen üç hafta içinde katıldığı etkinlikleri ve başlangıçta gözüne imkânsız geldiği yolculukları yapmanın kendisini ne kadar mutlu hissettirdiğini paylaşmış.

2 – Harika bir manzaranız olmasa bile sorun değil – Bazen insanları şaşırtmak için hoş bir gün batımına ya da mükemmel bir kırsal bölge fotoğrafına ihtiyacınız olmaz. Instagram kitleniz seyahat etmeyi sever – yatağınızdan paylaşacağınız bir fotoğraf bile kitlenizin kendisini orada hissetmesine yetecektir.

Seyahatinizden paylaşacağınız sıradan, hızlıca çekilmiş bir fotoğraf vea güncelleme yazısı bile kitlenizin ağzını açık bırakmaya yetebilir. Bu aynı zamanda insanlarla etkileşim kurmak için de harika bir yoldur.

Örnek vermek gerekirse: Aşağıdaki gönderide Storyv, sabah içtiği kahvenin fotoğrafını paylaşmış. Sırtındaki dünya haritası dövmesi dışında (ki dövme çok güzel ve bütün dikkati üzerine topluyor) gönderi oldukça sıradan bir gönderi. Fakat Storyv profilinin sahipleri bu postta Çin sınırına gitme planlarından bahsediyor ve daha önce Shenzhen şehrine gitmiş olan kullanıcılarından tavsiyeler istiyorlar.

3- Instagram kitlenizden seyahat tavsiyeleri isteyin – Kitleniz seyahate etmeye tutkuyla bağlı bir kitleyse bu iş tek yönlü olacak diye bir şey yok. Siz onlardan bir şeyler, onlar sizden bir şeyler öğrenebilir. Seyahat planlarınız hakkında kitlenizle konuşabilir, onların düşüncelerini öğrenmek için onlara danışabilirsiniz. Gitmek istediğiniz yerler hakkında onların tavsiyelerini dinleyebilirsiniz.

İşte size Kerala’daki bol bitkili ofislerinden Storyv kullanıcısı tarafından paylaşılan bir Instagram gönderisi. Hannah orada çalışmayı ne kadar sevdiğini, Hindistan’a seyahat etmek istediğini söylüyor ve kitlesine bu konudaki düşüncelerini soruyor.

4- Yerel yemeklerin fotoğraflarını paylaşın – Yemek, her kültürde büyük bir öneme sahiptir ve insanların yeni yerler keşfetme arzusunda büyük bir yer kaplar. Ne zaman yerel bir restoranda yemek yerseniz yediğiniz yemeğin ağızları sulandıran bir fotoğrafını paylaşmayı unutmayın.

Xotours kullanıcısının Instagram profilinde paylaştığı Vietnam yemeği (bu profilin kullanıcıları Ho Chi Minh City’de yemek ve ülke turları hakkında paylaşımlar yapıyorlar).

Yemek fotoğrafları Instagramda oldukça fazla ilgi görüyor. Eskiden matematik öğretmeni olan Jessica, yeni yiyecekler denemeye ve bu deneyimini Instagramda paylaşmaya bayılıyor. 2.5 yıl içerisinde Jessica 351 bin takipçi gibi büyük bir takipçiye ulaştı ve seyahat ederken paylaştığı yemek fotoğraflarından iyi de para yazanmaya başladı.

5- Kitleniz için kullanışlı olan ürünlerin fotoğraflarını paylaşın – Bu konuyu Instagram para kazanma taktiklerinde daha önce konuştuk. Yine de sponsorlu gönderilerin Instagram kitlenizden para kazanmanın güzel bir yolu olduğunu size hatırlatmak isterim. Takipçilerinizle kullanışlı olan ürünlerin fotoğraflarını paylaşarak bundan güzel miktarda para kazanabilirsiniz.

Luxurybackpacking profilinin sahibi Emma, 69 binlik takipçi kitlesiyle paylaştığı sponsorlu gönderilerle her ay 2.000 ila 3.000 dolar arasında para kazanıyor. Emma Instagram profilini 2015 yılının sonuna doğru açtı. 3 ay içerisinde 10 bin takipçiye ulaştı ve böylelikle para kazanmaya başladı.

Emma tarafından paylaşılan bir sponsorlu gönderi.

Daha önce paylaştığım stratejilerle bu ipuçlarını beraber uygularsanız kolay bir şekilde Instagram kitlesi oluşturacağınızı göreceksiniz. 5 bin ila 10 bin arasında bir takipçi sayısına ulaştığınızda turlar düzenlemeye ve seyahat ederek para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Seyahat uzmanı olarak para kazanacağınız farklı bir yol daha var:

Daha önce yaşadığınız seyahat deneyimlerinizle dijital ürünler satabilirsiniz.

Örnek vermek gerekirse: Chris ve Stephanie’nin ikisi de sıra dışı seyahat tecrübelerine sahip yazarlardır. Chris 35 yaşına girmeden 193 ülkeyi gezmiş ve Stephanie 20 yıl boyunca seyahat halinde çalışmış ve 120 ülke gezmiştir.

99 Dolar değerinde olan ‘Hayalinizdeki Seyahati Gerçeğe Dönüştürün.’ adlı kurslarıyla geniş çaplı olan seyahat deneyimleri üzerinden para kazanıyorlar. Bu kurs 33 dersten oluşan seyahat stratejilerinin, hava yolu anlaşmalarının, hava yolu sadakat programlarında miller kazanmanın, lojistiğin ve ücretsiz şekilde seyahat etmenin konuşulduğu kurslardır.

Şu an kurs 69 dolara satılmakta olup şimdiye dek 11.500’ü aşkın kişi tarafından satın alınmıştır.

Udemy sitesinde arama yaparsanız seyahat ile alakalı başka pek çok kurs bulabilirsiniz. ‘Dijital Bir Gezgin Olarak Dünyayı Ücresiz Ya Da Ücretsize Yakın Bir Şekilde Gezin’ gibi bazı kursların yaklaşık 7.500 öğrencisi bulunmaktadır.

Storyv web sitesine çeşitli seyahat işi kurslarından oluşan bir liste koydu. Bu listeye ‘Pansiyon İşine Nasıl Girilir?’ ve ‘Yolcu Gemisinde Çalışarak Para Kazanın.’ gibi kurslar da dâhildir.

Bu durum insanların çevrim içi dersler satın almaya yatkın olduğunu gösteriyor. Özellikle de bu kurslar ucuz şekilde (ya da ücretsiz şekilde) seyahat etmenin yollarından bahsediyorsa.

Çevrim içi kurslar ve dijital ürünler de seyahat ederken pasif gelir elde etmenin harika bir yoludur. Sunduğunuz diğer seyahat hizmetleriyle bu kursları ve ürünleri birlikte fazla göze batmayacak şekilde sunmalısınız.


Instagram’dan Para Kazanma Yolları #9 – Fotoğraflarınızı satın

Stock fotoğraf siteleri çok gelişti.

Eğer daha önce bir blogunuz ya da bir siteniz olduysa bilerek ya da bilmeyerek stock fotoğrafları kullanmış olmanız çok muhtemel.

İsterseniz Stock fotoğraf sitelerinde siz de kendi çektiğiniz fotoğrafları satabilirsiniz fakat bu tamamen sizin fotoğrafçılık yeteneklerinize bağlı. Eğer bir amatörseniz her ay binlerce dolar kazanma gibi bir hayaliniz olmasın. Ben de profesyonel bir fotoğrafçı değilim.

Fotoğraf konusunda yapabildiğim tek şey fotoğraf düzenleme uygulamaları kullanarak fotoğraflarımın göze biraz daha fazla hitap etmesini sağlayabilmek. Deneyimlerim sonucu az da olda markaların ve işletmelerin para vermek isteyebileceği fotoğrafların nasıl olduğuna dair bir fikir geliştirdim.

Harika bir Instagram profili için 4 fotoğraf tüyosu: Burada amacım fotoğraf üzerine bir ders vermek değil. Amacım; çektiğiniz fotoğrafların satın alınmasını istiyorsanız ne gibi şeylere dikkat etmeniz gerektiğini anlamanızı sağlamak. Şimdi bir marka gözünden fotoğraflarınızda nelere dikkat etmeniz gerektiğine bakalım.

1- Markalar gerçekliğe önem veriyor –  Uğraşılmış, temalı fotoğraflarınızı evlilik portföyünüz için saklayabilirsiniz. Çünkü Instagram’da hayatın içinden fotoğraflar daha çok ilgi görüyor. Sanat direktörleri, markalar ve yayıncılar sosyal ortamları yansıtan fotoğrafları seviyorlar.

Snapwire gibi platformlar telefon ile çekilmiş sosyal ortamları yansıtan fotoğraflar ile öne çıkıyor. Örneğin Kanadalı bir ilaç şirketi insanların birbirlerini sırtına alarak yaptığı yarışı konu alan bir fotoğraf için, yani hayatın içinden uğraşılmamış bir fotoğraf için tamı tamına 6 bin dolar ödemiş!

2- Kare fotoğraf formatına bağlı kalmayın – Instagram başlangıçta kare fotoğraf formatı kullanan bir platform olarak karşımıza çıkmış ve insanlar da bu formata alışmış olsa da size tavsiyem yatay ve portre formatında fotoğraflar çekmeniz. Çünkü kare formatındaki fotoğraflar fotoğrafçılıkta pek profesyonel gözüken bir format değil.

Instagramınıza koyduğunuz yatay fotoğrafların küçük resim halindeki görüntüleri göze pek hoş gelmesede yatay formattaki fotoğraflar daha fazla detay içerdiği için profilinize sanatsal bir imaj katar.

Önemli bir not: Instagram’ın mevcut olarak izin verdiği fotoğraf ve video çerçeve açıları 1.91:1 ve 4:5 dir.

3-  Beyaz kenarların gücünü kullanın – Profesyonel bir fotoğraf sanatçısı fotoğraflarında dikkati hangi noktaya çekmek istediklerini, boş alanları nasıl kullanmaları gerektiğini ve belli bir orantıyı nasıl tutturabileceklerini iyi bilirler. Eğer profesyonel fotoğraf sanatçılarına benzer şekilde fotoğraflarınızda beyaz renkte kenarlıklar kullanırsanız fotoğraflarınızın profilinizde nasıl görüneceğini kontrol edebilirsiniz (bunu yaparken Instagram algoritmasının fotoğrafların küçük resimlerini merkezi-kırpılmış kareler olarak gösterdiğini unutmayın).

4- Düz zeminler üzerinde çekilmiş fotoğraflar – Düz bir zemin üzerinde nesnelerin fotoğrafını çekmek profilinizin profesyonel olduğunu göstermenin ya da varsa markanızın/işletmenizin ürünlerini göstermenin iyi bir yoludur. Aşağıdaki fotoğrafta kuş bakışı açısıyla düz zemin üzerinde birkaç farklı nesnenin çekilmiş bir fotoğrafını görüyorsunuz.

Çektiğiniz fotoğrafların görsel olarak göze hitap etmesi için nasıl fotoğraf çektiğiniz oldukça önemlidir. Işık, renkler ve çekim açısı bu konuda oldukça önemli bir rol oynar. Fotoğraf çekmeyi birkaç nesneyi bir zemine koyup fotoğraflarını çekmek gibi düşünmeyin. Onun yerine fotoğrafı bir hikaye gibi düşünün. Hatta bunun için isterseniz fotoğraflarınızın üzerine yazı ekleyebilirsiniz.

Aşağıdaki fotoğrafta Rawolutionary_me ‘nin matcha smoothie tarifini nasıl paylaştığına bakın.

Bir fotoğrafçı olarak düz zeminler hem yaratıcılığınızı göstermenin en iyi yolu hem de nesneleri göstermenin en trend yoludur.

Instagram’ın çektiğiniz fotoğrafları satmanızda aldığı rol: Behance ve hatta Dribbble gibi portföy sitelerinde hali hazırda profesyonel bir portföyünüz olabilir. Fakat en son bu portföylerinizi ne zaman güncellediniz?

Instagram bu portföy sitelerine göre daha güncel olma özelliğine sahip. Hatta kullandığınız etiketler ile fotoğraflarınızın görünürlüğünü artırabilirsiniz. Instagram kullanıcıları görsel içerikleri çok seviyor. Bu nedenle siz fotoğrafınızı paylaştığınız zaman sizi takip eden ya da keşfeden kişilerden beğeni ve yorum gibi hızlı geri bildirimler alabiliyorsunuz.

Yani bir fotoğrafçı olarak Instagram’ı günlüğünüz gibi düşünebilirsiniz.

Güzel bir örnek: Instagram fotoğraflarınızı satarak nasıl 15 bin dolar kazanabilirsiniz?

Daniel Arnold iPhone’u ile New York sokaklarında fotoğraf çekmek için boş boş dolaşan umutsuz bir fotoğrafçıydı. Hatta o kadar umutsuzdu ki bir sonraki ayın kirasını nasıl ödeyeceğini bile bilmiyormuş.

Bir gün, 34. yaş gününde Instagram arşivindeki fotoğrafların 4×6 çıktılarını alıp satmayı düşünmüş. Bunun için de Instagram’da bir gönderi paylaşmış ve bu gönderisinde takipçilerine hangi fotoğrafı bastırması gerektiğini sormuş.

Fakat bunu sorarken bastırmayı düşündüğü fotoğrafların 15 bin dolar edeceğini tahmin bile edememiş. Öyle ki her bir fotoğraf için bin dolar teklif edilmiş. Daniel’in en çok satın alınan fotoğraflarından birisi de aşağıda gördüğünüz fotoğraf.

Elbette ki Daniel’in durumunda şans faktörünün de etkisi var fakat Daniel bize Instagram üzerinden fotoğraf satarak para kazanılabileceğinin doğru olduğunu gösteriyor.

Fotoğraflarınız ile Instagram üzerinden nasıl para kazanabilirsiniz: Foap ve diğerleri – Şimdi Instagram fotoğraflarınızı nasıl satabileceğinize aşama aşama bakalım.

Kısa bir süre önce Foap adında kendisini “stock fotoğrafçılığın yeni dalgası” olarak tanıtan bir internet sitesine denk geldim.

Foap şu şekilde çalışıyor:

 1. Kayıt oluyorsunuz
 2. Profilinizi oluşturuyorsunuz
 3. Satışa sunmak istediğiniz en iyi fotoğraflardan bir portföy oluşturuyorsunuz
 4. Satılan her bir fotoğraf başına 5 dolar kazanıyorsunuz (aynı fotoğrafı sayısız kez tekrar tekrar satabilirsiniz)

Foap’a nasıl kayıt olabileceğinize hızlıca bir gözatalım. Foap anasayfasına gidin ve “Sign Up” (Kayıt Ol) a tıklayın.

Fotoğraf satışı yapmak istediğiniz anlamına gelen “Photographer” (Fotoğrafçı) seçeneğine tıklayın.

Sonra ya App Store ya da Google Play üzerinden uygulamayı indirin.

İşte bu kadar basit. Artık Instagram fotoğraflarınızı satmaya başlayabilirsiniz.

Foap’da göz atmak isteyebileceğinizi düşündüğüm “Missions” kısmına bir bakın. Bu kısımdan dünyanın en büyük firmaları ile iletişime geçebilir ve fotoğraflarınız bu firmalara satmaya çalışabilirsiniz.

Büyük firmalara fotoğraflarınızı satmak elbet kolay olmayacak çünkü çok fazla rekabet var ancak siz yine de şansınızı deneyebilir ve şansınız yaver giderse daha büyük paralar kazanabilirsiniz.

Büyük paralar derken normalde bir fotoğraf 5 dolara satılıyorken eğer fotoğrafınız seçilirse 100 dolar kazanabilirsiniz. Fakat sitede 500 dolar kazanabileceğiniz görevler de var. Foap’a dair en çok sevdiğim şey para kazanmak için çok büyük bir Instagram takipçi kitlesine sahip olmanıza gerek olmayışı.

Foap’ın alanında iyi bir site olduğunu düşünsem de Foap’a benzeyen birkaç platform daha var. Siz bu platformların hepsini deneyip aralarından en çok hoşunuza gideni seçebilirsiniz.

1- 500px – 500px, bünyesinde 80 milyon fotoğraf barındıran büyük bir platform. Bu büyük platform kendinizi göstermeniz ve fotoğraflarınızı lisanslayabilmeniz için oldukça iyi bir yer ve kullanması da oldukça kolay.

Önce kendinize kişisel ve iletişim bilgilerinizi içeren bir profil oluşturuyorsunuz ve sonra fotoğraflarınızı yüklemeye başlıyorsunuz.

Şu zamana dek 500px’de 20.000 dolar’a satılmış fotoğraflar var.

Şimdi bahsedeceğim stratejiler ile siz de 500px’de daha fazla fotoğraf satabilirsiniz.

 1. Her bir fotoğraf için 4 ile 5 anahtar kelime kullanın. Bu sayede fotoğraflarınız alıcı tarafından keşfedilir.
 2. Herkesten farklı formatta fotoğraflar çekmeye özen gösterin.
 3. Özel fotoğraflarınızı paylaşın bu sayede daha yüksek fiyat talep edebilirsiniz.
 4. İletişim bilgilerinizi eklediğinizden emin olun.

2- Twenty20 – Twenty20, Instagram fotoğraflarınızı satışa sunabileceğiniz başka bir platform. İsterseniz siteye giderek isterseniz Twenty20’nin iPhone uygulamasını indirerek platforma kayıt olabilirsiniz. Platforma koyduğunuz her fotoğraf direkt olarak satışa konulmuş olacak. Fakat isterseniz fotoğrafınızın haklarını satmaz ve aynı fotoğrafı defalarca satabilirsiniz.

Twenty20 üzerinden para kazanmanın 3 yolu var:

 1. Lisanslı fotoğraf başına 2 dolar
 2. Fotoğraflarınızı daha yüksek rakamlara satabileceğiniz ama daha fazla rekabetin olduğu fotoğraf yarışmaları
 3. Markalardan gelen iş teklifleri

3- Snapwire – Snapwire, 500px’in aksine arzu ettiğiniz kadar yüksek kalitede fotoğrafı platforma yüklemenize izin veriyor. Diğer bütün platformlarda olduğu gibi Snapwire’da da markalar tarafından kolayca keşfedilmek için etiketler kullanmanız gerekiyor.

Siteye düzenli olarak fotoğraf yükledikçe puan topluyorsunuz ve puan toplayarak seviye atlıyorsunuz. Bu sayede daha fazla para kazanma imkanı kazanabiliyorsunuz.

Snapwire platformunun dikkat çeken ilginç bir özelliği internet sitelerinde bulunan “son satılanlar” kısmı. Son satılan fotoğraflara bakarak ne tarz fotoğrafların satıldığını öğrenebilir ve kendinizi o yönde geliştirebilirsiniz.

4- Lobster.Media – Bu platforma ücretsiz olarak katılabilir ve Instagram fotoğraflarınızı #ilobsterit etiketini kullanarak lisanslayıp kullanıma sunabilirsiniz. Fakat isterseniz özel fotoğraflarınızı ayırmanız da mümkün.

Lobster.Media satılan her bir fotoğrafınızın liste fiyatının %75’ini size ödüyor.

Lobster, Youtube, Flickr, Facebook, Vimeo ve Google Fotoğraflar gibi çeşitli sosyal medya platformlarından 30 milyona yakın video ve fotoğraf barındıran büyük bir yapı.

Siz de bu büyük yapıdan istediğiniz temada ve kategoride fotoğraflarınızı satabilirsiniz.

Lobster üzerinden fotoğraflarınızı satmaya başlamanın anahtar yolu fotoğraflarınıza gerçekçi fiyatlar koymaktır (en azından başlangıç için).

Not: Hangi platform üzerinde aktif olmayı isterseniz isteyin lütfen yüksek kaliteli fotoğraflar koymaya özen göserin.

Ve böylece son taktiğe geçebiliriz. Bitirmeden eklemek istediğim son bir ipucu daha var.

İş adamı Warren Buffett’in “Çeşitlendirme” sözü Instagramdan para kazanmanın temelini kısa bir şekilde özetlemektedir – Bir girişimçi olarak ben Warren Buffett’a büyük saygı duyuyorum. Çeşitli gelir yolları yaratma konusundaki tavsiyelerini aksatmadan dinleyen birisiyim. İlk işime CD doldurarak ve arkadaşlarımın uydu alıcılarının kablolarını ayarlayarak lisede başladım. O zamandan beri pek çok internet günlüğü açtım ve internet üzerinden iş yaptım.

Benzer şekilde size de Instagram hesabınızı akıllıca kullanmaya çalışmanızı tavsiye ederim. İlgi ve yeteneklerinizi sizlerle paylaştığım taktiklerden yararlanarak çeşitli gelir yolları elde etmek adına kullanın. Servis danışmanı olun, uzman olduğunuz alan üzerinden kurslar satın ve mevkinize uygun olan ürünleri satan bir bayi açın.

Shelcy Joseph, temmuz 2016’dan beri Instagramda ayda ortalama 1.600 dolar kazanan bir sosyal medya kullanıcısıdır. Sizin de tahmin edeceğiniz gibi Shelcy Joseph’in birden fazla gelir kaynağı vardır. Bunlar:

 • Sponsorlu Gönderiler: Shelcy sponsorlu gönderi başına 75 dolar ve bu gönderilerden aylık olarak 600 dolar kazanmaktadır.
 • YouTube Reklamları: YouTube İş Ortağı programına kaydolduktan sonra Shelcy bir YouTube reklamından 50 dolar kazanmaktadır. Bu fiyat kulağa fazla gelmeyebilir fakat Shelcy gelecek aylarda bu fiiyatı arttırmayı düşünmektedir.
 • Özel Danışmanlık: Shelcy kazandığı paranın büyük bir kısmını Özel Danışmanlıktan kazanmaktadır. Özel danışmanlığının saatlik ücreti 40 dolardır ve pazarlama, grafik tasarım ve video düzenlemenin giriş derslerini vermektedir. Bu hizmetleri sağlayarak ayda ortalama 1.200 dolar’a yakın gelir elde etmektedir.

Para kazanmanın en önemli yönü sürekli tez canlı ve sabırlı kalmaktır. Sıfırdan başlayarak haftalar ya da aylar içinde ayda 10.000 dolar kazanma safhasına geçemezsiniz. Fakat sosyal medyada ses getirerek ve güvenilirlik kazanarak düzgün bir gelir elde etmeye başlayabilirsiniz. Bu sayede sponsorluk anlaşmaları yaparak markaların ürünlerini ve hizmetlerini tanıtarak para kazanmaya başlarsınız.

Size son bir ipucu daha vereceğim:

Instagram’ın kuralları ve algoritması üzerinde hiçbir kontrole sahip değilsiniz. Instagram’ın hiçbir ihtarda bulunmadan binlerce takipçiye sahip profilleri kapattığını varsayarsak işinizi sadece Instagram üzerine kurmak mantıklı değil.

Instagramı, iflas edebileceğiniz ya da kovulabileceğiniz bir iş kolu olarak düşünün.  Bu yüzden bütün işinizi Instagram üzerine kurup kendinizi kısıtlandırmayın. Brian Clark, bir şekilde farklı bir işe bağlı olan işlere dijital ortaklık adını vermiştir.

Instagram kullanıcılarını platformdan uzaklaştırmak oldukça zor.

Fakat ben size Instagram hesabınızı bir e-postadan daha da büyütmenizi tavsiye ederim. Böylelikle daha çok kontrole sahip olarak ve kitleniz üzerinde tam hâkimiyet kurarak işinizi genişletmenize imkân sağlamış olursunuz.

Stabilite için ürünler yapın ve ürünleri sattığınız aynı zamanda hizmet verdiğiniz web sitenizin linkini yazın.

Sonuç: Instagram, inanılmaz derece yüksek anlaşma oranı sağlarken akıllara durgunluk veren bir hızla da büyümeye devam ediyor.

Sıradan bir fotoğraf paylaşma platformu olmaktan çıkalı çok oldu ve çok büyük mesafeler katetti. Markalar, bu platforma pazarlama bütçelerinden ayırdıkları fahiş fiyatlarla yatırım yapıyor.

Instagram da hızlı bir şekilde bir kitle kurup para kazanan zeki ve çabuk olan insanlara harika bir fırsat sunuyor. Sunduğu birden fazla iş fırsatıyla Instagram üzerinden herkes para kazanabilir.

İnstagram’da Takipçi Almak Mantıklı mı?

Hesabınızda bir miktar takipçinizin olması sizi yeni takip edecekler için bir sosyal kanıt görevi görmekte ve takipçi sayınızı artırmanızı kolaylaştırmaktadır. Bu takipçiler sayesinde hesabınızı ve kendinizi sınayabilirsiniz. Yaptığınız paylaşımlarla ilgilerini çekmeyi başarırsanız takipte kalmaya devam ederler. Diğer yandan bir kısmının takibi bırakması da doğal karşılanmalıdır.


Sonuç

Artık İnstagram’ın sadece yemek, hayvan veya çocuk fotoğraflarından ibaret olmadığını anlamışsınızdır. Doğru takipçilerle ve mesajlarla Instagram sizin için harika bir para kazanma yeri olacaktır.

İnternetten para kazanmak isteyenlere özel birbirinden güzel internetten para kazanma yollarını araştırmaya devam edeceğiz.


İlginizi çekebilir

İnstagram Algoritması Nasıl Çalışıyor?

En Çok Kazanan İnstagram Fenomenleri

Instagram ile İlgili Şaşırtıcı 41 İstatistik

Sosyal Medyadan Geçimimi Nasıl Sağlayabilirim?

En Çok Para Kazandıran Uygulamalar


Sıkça Sorulan Sorular

İnstagram'dan Para Kazanılır mı?

Kesinlikle evet. 5 bin ve daha fazla takipçiniz olduğunda 3 farklı yolla para kazanabilisiniz: 1- Markalarla sponsorluk anlaşması yapabilir 2- Affiliate pazarlama ile başka firmaların ürünlerini satabilir 3- Kendi fiziki ürünlerinizi satabilirsiniz.

İnstagram'dan Ne Kadar Para Kazanabilirim?

Yapılan araştırmalara göre 5-10 bin takipçisi olanlar paylaşım başına 500-1500 TL; 10-100 bin takipçisi olanlar paylaşım başına 2.000-5.000 TL; 100 bin - 1 milyon takipçisi olanlar da paylaşım başına ortalama 6000-10.000 TL kazanmaktadır.

İnstagram'dan Para Kazanma Şartları Nelerdir?

Herhangi bir şart olmamasına karşın, takipçi sayınız, takipçilerinizin kimlerden oluştuğu ve gönderilerinizin etkileşim oranı kazancınızı etkileyen faktörlerdir.

Yorumlar

Bir Yorum da Sen Bırak
 1. Sadece instagramdan para kazanmak istiyorum dedim ancak vermiş olduğunuz bilgiler gerçekten çok iyi. 2 ay gibi bir sürede 12 bin takipçiye ulaştım ve para kazanmaya başladım. Ancak gerçtekten denilen taktikleri disiplinli bir şekilde uygulamak gerekiyor. Size ne kadar teşekkür etsem az.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir