2024’te İnstagram’dan Nasıl Para Kazanılır?

İnstagramdan Para Kazanmak Mümkün mü?

İnstagram ilk çıktığında sadece fotoğraf temeline dayanan bir ağdı. Ancak 7 saniyelik videoların yayınlandığı Vine uygulaması çıktıktan sonra işlevselliğini genişleterek uygulamaya 15 saniyelik videolar ekledi ve böylece basit bir fotoğraf paylaşım uygulamasından aylık 1.5 milyar insanın kullandığı devasa bir dijital pazarlama platformuna evrildi.

Böylece İnstagram çok çalışmadan para kazanmak isteyen herkes için bulunmaz bir nimet oldu. Günümüzde instagram özellikle influencer olmak isteyen gençler için rüya bir yaşam vadediyor. Tabii doğru stratejiler uygulandığı takdirde.

İnstagram’ın sahibi Mark Zuckerberg de yıllar önce İnstagram için şu hedefi koymuştu:

Amacınız, insanların kolaylıkla geçimini sağlayabilecelekleri en iyi platform olmak.

Gerçekten de Youtube, Tiktok ve diğer sitelerle kıyasladığımızda İnstagram açık ara en çok ve en kolay para kazandıran platform konumunda.

“Peki İnstagram’dan para kazanmak için nerden başlamalı ve nasıl bir strateji uygulamalıyım?” diyorsanız doğru yerdesiniz. Bu makalede sizlere adım adım Instagram’dan nasıl para kazanabileceğinizden bahsedeceğiz.


Instagram’dan para kazanma şartları

Altına tatlı sözler yazarak günlük hayatınızdan fotoğraflar paylaşmak arkadaşlarınızı etkilemek için yeterli olabilir fakat para kazanmak için size bir faydası olmaz. Bu yüzden para kazanmak için neler gerekiyormuş bir bakalım.

1- İnsanlara Ulaşın ve İlham verin. Neden bir marka sizin gibi bir Instagram kullanıcısına para ödesin?

Çünkü sizin takipçi kitlenizi önemsiyorlar ve sizin paylaştığınız gönderiler sayesinde kullanıcılarınızın markanın ürünlerini almasını umuyorlar.

Algoritması sayesinde Instagram paylaştığınız gönderileri sizi daha çok sıklıkla takip eden takipçilerinizin sayfasında gösteriyor. Eğer gönderinizi doğru zamanda paylaşır ve doğru etiketler kullanırsanız diğer sosyal medya platformalarına göre daha hızlı bir organik büyüme kaydedebilirsiniz.

Peki ya başlangıçta yalnızca birkaç yüz kişi takipçiniz varsa?

Potansiyel kitleniz çok büyük olmadığı için paylaştığınız içerikler çok fazla kişi tarafından gösterilmez ve markalar da size ürünlerini tanıtmanız için para ödemez. İşte tam da bu yüzden Instagram üzerinden para kazanmak için birkaç bin takipçiye ihtiyacınız olacak.

Diğer yandan, bir ürünün satışını ya da reklamını yapmak istiyorsanız ikna kabiliyetinizin (“influence” olarak da biliniyor) olması  ve takipçilerinizin sizin tavsiyeleriniz üzerine harekete geçmesi gerek. Yani bir “influencer” olmalısınız.

Gerçek hayattan iyi bir influencer örneği de Tim Ferriss. Tim Ferriss yaptığı podcast yayınında Mizzen+Main ürünlerinin tanıtımını yapmak için firma ile anlaştığında firmanın beklentisi bütün stoklarının tükeneceği yönündeydi. Firmanın CEO’su ve kurucusu Kevin Lavelle “Tim Ferriss etkisi” ni aldıkları sonuçlar neticesinde teyit etmiş oldu.

“Mizzen+Main markasını büyütme yolunda verdiğim en doğru kararlardan biri Tim Ferriss ile sponsorluk anlaşması yapmış olmamızdı. “Tim Ferriss etkisi” diye birşey gerçekten de var.”  diyor Kevin Lavelle.

Yani bu demek oluyor ki yalnızca bir hesap açıp birkaç bin takipçi edinmek yeterli değil. Güçlü ve saygı duyulan bir Instagram kişiliğine de sahip olmalısınız.

2- Sadık Takipçiler Edinin. Daha fazla takipçi edinmek elbette egonuzu okşayacaktır. Matematiksel olarak bile baktığınızda daha fazla takipçi edinmek Instagram ana sayfasında gözükme ihtimalinizi artırıyor.

Peki ya paylaşımlarınız insanların ilgisini çekmiyorsa?

İşte o zaman daha iyisini yapmaya çabalamak yerine başarısız olduğunuzu hissetmeye başlıyorsunuz.

Aynı anda dörtten fazla blog yazdığım zamanlarda hem başarıyı hem de başarısızlığı yaşadım. O zamanlar sitelerimin ziyaretçi sayıları ile hava atıyordum. Şimdi ise anlıyorum ki her şey sadakat ile alakalı. İnsanlar sitenizi ziyaret ettiğinde anlıyorsunuz ki çevrenizde sizi takip eden insanların problemlerine çözüm yolları buluyorsunuz.

Benzer şekilde Instagram hesabınızda nadiren yorum ve beğeni alıyorsanız insanlar profilinizi paylaşmıyor ve sizi takip etmiyorsa bu bir yerde yanlış yaptığınız anlamına geliyor. Paylaşımlarınızın Instagram’da neden ilgi görmediğine ve bu sorununuzu nasıl çözebileceğinize yazının ilerleyen bölümlerinde bakacağız.

Fakat şimdilik şunu anlamalısınız ki sadık 1.000 takipçiniz olsa bile Instagram üzerinden para kazanma potansiyeliniz var. Markaların sizinle çalışmak istemesinin sebebi sizin hesabınızda onlara kar sağlayacak paylaşımlar yapmanız.

Jeena Farmer da böyle yapıyor. Paylaştığı bütün gönderiler takipçileri üzerinde etkili olduğu için sağlık markaları Jeena’ya yaptığı paylaşımlar karşılığı oldukça iyi ödemeler yapıyor. Aşağıda Jeena’nın paylaştığı bir gönderiye bakın. 8.668 takipçisi olmasına rağmen Jeena’nın bu gönderisi 98 beğeni ve 15 yorum almış. Bu da Jeena’nın %3’ün üzerinde sadık kullanıcıya sahip olduğunu gösteriyor.

Yukarıdaki bilgiler dışında istisnai koşullar – Öğrencilik dönemlerimde kimya dersine dair en çok neden nefret ederdim biliyor musunuz? Bir sürü kurallar ve denklikler öğrendikten sonra hep istisnai koşullar da öğrenmek zorundaydık.

Fakat durumunuzun burada buna benzer bir durum olduğunu düşünmüyorum.

Eğer ürünlerinizi direkt olarak Instagram üzerinden satmayı düşünüyorsanız çok büyük bir takipçi kitlenizin olmasına gerek yok. Mesela fotoğrafçılık, yazarlık, çizim, video düzenleme gibi özel bir yeteneğiniz varsa Instagram yalnızca hizmetinizi sunmanız için fonksiyonel bir rol oynamış oluyor.

Siz de hemen bugün kendinize bir Instagram hesabı açıp yaptığınız işlerin 3-5 fotoğrafını paylaşarak ve potansiyel müşterilerinize direkt mesaj atarak işe başlayabilirsiniz. Yeteneklerinize ve deneyimlerinize bağlı olarak kendinize müşteri kitlesi edinmeye başlayabilir ve para kazanabilirsiniz.

Umarım bu anlattıklarımda Instagram üzerinden o kadarda kolay para kazanılmadığını anlamışsınızdır. Bu oldukça zaman alan, çaba ve emek isteyen bir süreçtir.

Şimdi dilerseniz İnstagram’dan para kazanma yollarını basitçe anlatmaya çalışalım.


İnstagramdan Para Kazanmanın Yolları:

1- Ürünler satarak para kazanmak

Öncelikle fiziki ürünler mi yoksa dijital ürünler mi satacaksınız karar verin. Örneğin bayanlardan oluşan bir takipçi listeniz varsa kozmetik, kıyafet, takı ve sağlık ürünleri satışı yapmayı düşünebilirsiniz. İşte İnstagram üzerinden ürün tanıtımını yapmanın birkaç yolu:

Yeni ürününüzün tanıtıcı resimlerini ve videolarını kullanarak ön lansman yapın yani ürünü tamamen göstermeyin. İnsanlarda yeteri kadar merak uyandırdıktan sonra ürünü tamamen gösterin. Heyecanı artırmak için özelleştirişmiş ürün hashtagleri ( # ) yani ürün etiketleri kullanın.

Ürününüzle ilgili 15 saniyelik reklamlar hazırlayın. Ürününüzün hangi özelliklerini vurgulamak istiyorsanız bu kısımları gösterdiğinizden emin olun.

Müşterilerden gelen ürün görüşü videoları mı var? En iyi görüşlerden oluşan 15 saniyelik bir video hazırlayın ve bunu Instagram’da paylaşın.

Belli bir hashtag kullanarak ürün fotoğraflarınızı paylaşan fanlarınız mı var? Bu fotoğrafların en iyi olanlarını seçerek bir kolaj hazırlayın ve sayfanızda paylaşın.

Müşterilerinizin İnstagram fotoğraflarından oluşan bir albüm hazırlayın ve internet sitenizde paylaşın. Tabii ki öncelikle izin alın. Potansiyel müşterilerinize ürünlerinizi kullanan insanların nasıl mutlu olduklarını gösterin. Bunu yapmanız satışlarınızı artıracaktır.

Mutlaka okuyun: Instagram’dan Nasıl Satış Yapılır?2- Hizmetler sunarak para kazanmak

dunyanin-herhangi-bir-yerinde-calismak

İster web tasarımcı olun ister muhasebeci olun İnstagram, hizmet tabanlı işinizi tanıtmanız için size bir sürü fırsat sunar. İşte bazı ipuçları:

1- Müşteriler için yaptığınız işlerin yer aldığı portfolyonuzu Instagram’da kullanın. Bu bir grafik tasarımın ekran resmi olabilir, en son çektiğiniz düğün fotoğraflarından biri olabilir veya memnun kalmış bir müşteri mektubu olabilir.

2- Hedef kitlenizi takip edin ve işlerini gözden geçirin. Bir ürün tasarımcısı kolaylıkla büyük markaları takip edebilir ve en güncel ürün paketlemeleriyle ilgili fikirlerini paylaşabilir.

3- Hizmetlerinizin reklamını yapın. Bir problem tanımlayın ve ürününüzün bu problemi nasıl çözdüğünü gösteren 15 saniyelik video hazırlayın.

4- Benzer problemi yaşayan kişilerin özel bir hastag kullanarak problemle ilgili fotoğraf paylaşmalarını isteyin. Bunu bir yarışmaya dönüştürün ve kazanana 30 dakikalık bedava danışmanlık hizmeti verin. Kazanan kişi büyük olasılıkla hizmeti almak isteyecektir ve kazanamayanlarda aynı şekilde hizmetinizle ilgilenecektir.

5- Müşteri görüşlerinden oluşan görseller hazırlamanız başarınızın bir kanıtı olacaktır.

Mutlaka okuyun: İnstagram’dan Nasıl Zengin Olunur?


3- Satış ortaklığı yaparak para kazanmak

İnstagram’da para kazanmanın en popüler yoludur. Trendyol, Hepsiburada, Amazon gibi sitelerdeki ürünlerin linklerini paylaşarak kolaylıkla para kazanabilirsiniz. Linkinize tıklanarak yapılan her alışverişten komisyon alırsınız. Bu komisyonlar elektronik eşya kategorisinde %2 iken diğer kategorilerde ortalama %10 civarındadır. Bunların yanı sıra Hepsiburada ve Trendyol’da özel marka işbirlikleri teklifleri bulunmaktadır. Bu tekliflerde komsiyon oranları çok daha yüksektir ve kimi zaman %100’ü dahi bulabilmektedir. Bunun sebebi ise markaların piyasaya yeni çıkardıkların ürünlerin tanıtımını yapmak istemesidir.

Sattığınız ürünle ilgili heyecanınızı gösterin. Takipçilerinizi heyecanlandırmak için çoklu görseller ve videolar kullanın.

Linkini vereceğiniz ürünleri önce kendiniz kullanın ki deneyimlerinizi sammimiyetle takipçilerinizle paylaşabilin. İnsanlar ölçülebilir sonuçlarlar görmeye bayılır ve bundan çok etkilenirler.

İnsanları daha fazlasını öğrenmeye teşvik edecek reelsler de hazırlayabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Trendyol’dan Nasıl Para Kazanılır?

Mutlaka okuyun: Satış Ortaklığı Nedir? Nasıl Yapılır?


4 – Sponsorlu paylaşımlar yaparak para kazanmak

Fakat tahmin edebileceğiniz gibi birkaç yüz takipçiniz varsa hiçbir marka size sponsor olmak istemez. Ancak diğer taraftan baktığınızda 7 milyonun üzerinde takipçisi olan kişiler yaptıkları her bir sponsorlu paylaşım başına ortalama 150.000 dolar alıyorlar.

Sponsorlu paylaşımlar yapmanın iki yaklaşım yolu var: takipçinin öncelikli olduğu yaklaşım ve iş odaklı yaklaşım.

1- Takipçinin öncelikli olduğu yaklaşım: İlgi alanlarınıza ve yaşam tarzınıza göre fotoğraflar paylaşıyorsunuz ve paylaştığınız bu fotoğraflar bir ölçüde sizin karakterinizi yansıtıyor. Siz ne kadar bir strateji ile ilerlemeye çalışsanız da paylaştığınız paylaşımlarda karakterinizin bir parçasını yansıtıyorsunuz. Bu nedenle siz fotoğraf paylaştıkça ve organik olarak takipçi kazandıkça markalar size kendileri gelecekler.

2- İş odaklı yaklaşım: Instagram’da sponsorlu içerik paylaşmanın oldukça kazançlı bir yol olduğunu deneyimledikten sonra iş odaklı devam etmek isteyebilirsiniz. Bunu yaparken sponsorluğunu yapmak, yani birlikte çalışmak istediğiniz firmaların size ulaşması için onların ilgisini çekecek yönde paylaşımlar yapmalısınız.

Yani yüksek kaliteli içerikler paylaşarak stratejik şekilde belirlenmiş etiketler kullanmalı ve o markanın alıcı kitlesine hitap etmelisiniz. Bu stratejinin doğru olmadığını düşünebilirsiniz ancak eğer Instagram’dan para kazanmak istiyorsanız bu hedefe yönelik ilerlemelisiniz. Unutmayın; belli bir yerden sonra bu tamamen “iş”!

Yukarıdaki stratejilerden hangisini izlemek isterseniz isteyin içerikleriniz her koşulda özgün, yüksek kaliteli ve ilgi çekici olmalı.

Bu yolda ilerlerken para kazanmak uğruna ürünlerine inanmadığınız markaların sponsorluğunu yapmamaya ve çok fazla sponsorlu içerik almamaya özen gösterin. Çünkü incelemeden aldığınız ya da çok fazla aldığınız sponsorluklar takipçilerinizin size olan güvenini kaybetmesine; bu da sizin takipçi kaybetmenize neden olur.

Yaptığınız sponsorlu paylaşımlardam ne kadar kazanabilirsiniz bilmek istiyor musunuz?

Due.com’un kurucusu John Rampton’a göre her “beğeni için 0.25-0.50 kuruş ve her yorum için 1 lira ile başlamalısınız. Bir gönderi başına aldığınız ortalama beğeni ve yorum sayısı ile bu rakamları çarparak ne kadar gelir elde edebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Sponsorlu Gönderiler İle Instagram’dan Nasıl Para Kazanılır – Yukarıda anlattığım gibi markaların size sponsor olması için ortalama 5.000 takipçiye ve yüksek etkileşim oranına sahip olmanız gerekiyor.

Bu kriterlere sahipseniz sponsorlu gönderilerden şu şekilde para kazanıyorsunuz:

 1. Sponsorlu bir Instagram gönderisi oluşturuyorsunuz (bu bir video ya da fotoğraf olabilir)
 2. Markanın reklamını yapmak için markayı gönderinize etiketliyorsunuz ve marka ile ilgili görüşlerinizi paylaşıp ilişkili etiketler ekliyorsunuz
 3. Bu gönderiyi profilinizde takipçileriniz ile paylaşıyorsunuz
 4. Bütün bunları yaptıktan sonra marka tarafından size ödeme yapılıyor

Sponsorlu gönderi paylaşarak para kazanmanın mantığını daha iyi anlamak adına bir örnekle açıklayalım.

Birkaç yıl önce Star Wars:Güç Uyanıyor vizyona çıktığında insanların ilgisini çekmek adına Lucasfilm ve HP, müzisyen Rudy Mancuso ile anlaştı ve bu anlaşmaya göre Rudy kendi Star Wars tanıtım müziğini yarattı.

Rudy kendi bestelediği Star Wars tanıtım müziğine köpeği Chewbacca ile bir video çekti.

Ve gördüğünüz üzere Rudy’nin paylaştığı bu video 66.000’in üzerinde beğeni aldı.

Rudy, Kanye West ya da Taylor Swift gibi ünlü biri olmasa da büyük bir takipçi kitlesine sahip ve bu takipçi kitlesi üzerindeki etkisi sayesinde para kazanıyor.Markalar İle Nasıl Bir Anlaşma Yapmalısınız?

Yasal jargonların çoğumuz için çok eğlenceli şeyler olmadığını biliyorum. Ama inanın ki kariyerim boyunca birçok yasal yanlışlıkların çıkarttığı sorunla uğraştım.

Bu nedenle bir marka ile anlaşmadan önc e yasal bir şekilde karşılıklı beklentilerinizi belirtmeli ve birbirinize faydalı olacak bir anlaşma oluşturmalısınız. Peki bunu nasıl yapacaksınız?

Not: Aşağıdaki anlaşma detayları yalnızca örnek amaçlıdır ve başlangıç için bir şablon olarak kabul edilmelidir. Ben avukat olmadığım için eğer yasal bir tavsiyeye ihtiyacınız varsa lütfen bir profesyonele danışın.

Eğer üçüncü parti bir inluencer marketing platformu kullanıcısı değilseniz anlaşmanız şu detayları içermelidir.

 • Beklenilen gönderi paylaşma aralığı ve sponsorluğun geçerlilik süresi
 • Paylaşmanız istenilen içeriklerin özellikleri (fotoğraf veya video içeriği)
 • Ödemenin nasıl yapılacağına dair detaylar
 • Ve iki parti arasındaki özel detaylar

Bir işe başlamadan önce nasıl bir işin içine girdiğinizi bilmelisiniz. Bu nedenle marka ile detayları ve yasal süreci konuşmaktan çekinmeyin.


5 – Diğer Hesapların Reklamını Yapın

Kaliteli içerikler üreten ve büyük takipçi kitlesine sahip olan influencerlar “shoutout” yolu ile büyük paralar kazanmaktadırlar.

Peki nedir bu “shoutout”? Shoutout bir nevi “bir başka hesabı veya ürünü tanıtmak” olarak özetlenebilir. Shoutout bir ürünü kısa bir süre içerisinde çok büyük masraflar yapmadan tanıtmanın en kolay yoludur.


6 – Ürünlerinizi kendi online mağazanız üzerinden satın

Zaman yatırımı konusunda bu taktik, üstüne en çok zaman harcanması gereken taktik.

Fakat buna rağmen size geri dönüşünün çok büyük şeyler olmasının bir garantisi ne yazık ki yok.

Bu taktik için takip etmeniz gereken temel süreç şu.

 1. Online bir mağaza açın (örneğin bu bir giyim mağazası olabilir, ürünlerinizi Shopify ya da Etsy gibi platformlar üzerinden satışa çıkartın)
 2. Markanızın tarzına uygun bir Instagram hesabı oluşturun
 3. Ürünlerinizi Instagram hesabınız üzerinden tanıtın
 4. Para kazanın

İnternete dair en çok sevdiğim şey doğru kaynakları faydalarına kullanabilen insanlar için sunduğu fırsatlar. Örneğin artık çok düşük fiyatlara, yani sermayeye ihtiyacınız olmadan tişörtlere, şapkalara, çantalara ve daha birçok şeyin üzerine istediğiniz tasarımı yaptırabileceğiniz bir sürü baskı firmaları ortaya çıktı.

Bu gibi fırsatları kullanarak kendi mağazanızı oluşturabilir ve Instagram üzerinden bu ürünlerinizi satışa sunabilirsiniz.

Bunun en iyi örneği Doug the Pug adındaki bir Instagram sayfası.

Adından da anlaşılacağı üzere Doug the Pug, internetin en havalı ve en tatlı köpeklerinden biri olan Doug’un hayatını konu alıyor. Doug’ın takipçileri Doug’ı takip ederek maceralarının bir parçası oluyorlar.

Doug the Pug’ın şu anda 3.2 milyon takipçisi var.

Hatta Doug o kadar popüler ki Doug the Pug: King of Pop Culture (Doug the Pug: Pop Kültürün Kralı) adlı bir kitabı bile var; ki bir köpeğin normal şartlarda bir kitap yazmasının mümkün olmadığını düşünürseniz bu kitap oldukça ilgi çekici bir yöne de sahip.

Doug the Pug’ın kendine ait bir online mağazası da var ve bu mağazada kendi logolu tişörtlerini, şapkalarını, kupalarını, peluş oyuncaklarını satıyorlar.

Kısaca özetlemek gerekirse Doug’un sahibi büyük bir marka yaratmış oldu.

Ve bunu yalnızca Instagram sayfası üzerinden yapmayı başardı.

Sayfanın 3.2 milyon takipçisi olduğu düşünüldüğünde mağazalarına iyi bir müşteri trafiği çektiklerini tahmin etmek hiç zor değil. Doug the Pug, sıfırdan bir marka yaratmak için Instagram’ın nasıl etkili bir şekilde kullanılabileceğinin güzel bir örneği.

Doug the Pug’ı kendinize bir taslak olarak alıp siz de kendi markanızı yaratmaya başlayabilir ve kendi ürünlerinizi satabilirsiniz. Yalnızca biraz yaratıcı olmalı ve insanları heyecanlandırıp sizden alışveriş yapmasını sağlayacak farklı bir bakış açısıyla hareket etmelisiniz.

Elbette iş yalnızca yaratıcı fikirler bulmak ile bitmiyor. Zamanınızı da harcamalısınız. Fakat eğer gerçek anlamda size sadık ve sizi seven bir kitleye erişmek istiyorsanız bunun için zaman konusunda cömert olmalısınız.

“Güven” hissi vermeden mağazanızı kurmayın…

Bir yerden alışveriş yapmanız için gereken en önemli şey nedir?

Güven. Çünkü bir markaya güvenmiyorsanız o markadan alışveriş yapıp paranızı harcamak istemezsiniz.  Peki, insanların markanızla nasıl güçlü bir bağ kurmasını sağlayabilirsiniz?

Müşterinin bakış açısıyla bakın – Bir marka olarak insanların sizinle bağ kurmasını sağlayacak içerikler paylaşmalısınız. Bu konuda Airbnb, Instagram’ı çok etkili kullanıyor diyebiliriz. Çünkü Airbnb’nin Instagram sayfasına baktığınızda insanları seyahat etmeye teşvik edecek, samimi içerikler paylaşıyorlar. Fakat çok güzel bir nokta var; Airbnb’nin Instagram paylaşımlarının hepsi ciddi içerikler değil. Bazen ıvır zıvır diyebileceğimiz eğlenceli şeyler de paylaşıyorlar. Bu da Instagram hesaplarını daha ilgi çekici ve samimi kılıyor.

Takipçilerinizle işinizin arka planında neler olup bittiğini paylaşın – Markanıza bir yüz yaratın. İnsanların markanızı ve sizi tanımasını sağlayın. İşinizin arka planında işlerin nasıl işlediğini insanlarla paylaşın. Çünkü insanlar samimi ve doğal içeriklere daha çok ilgi gösteriyor. Bunun en büyük kanıtı olarak paylaşıldığı an çok fazla ilgi gören aşağıdaki fotoğrafı örnek gösterebiliriz.

Sizin ürünlerinizi kullanan insanları ürününüz ile ilgili içerik üretmeye teşvik edin! – Sizin ürünlerinizi kullanan insanların ürününüz ile ilgili içerik üretmesinden daha büyük bir destek olamaz. Örneğin Adobe’nin Instagram profilindeki içerikler Adobe kullanıcıların Adobe’a paylaşması için göndermiş oldukları içeriklerden oluşuyor.

Etkileyici bir görsel hikaye sunun – Gönderi paylaşma zamanlarınızın düzenli olmasına ve Instagram gönderilerinizin uyum içerisinde olmasına dikkat edin. Eğer yakaladığınız uyumda sabit kalmayı başarırsanız takipçileriniz bundan oldukça etkilenecektir.

Instagram’da bir mağaza kurun – Instagram, mobil bir sosyal medya platformu olduğu için insanların sizin ürünlerinizi Instagram üzerinden alması oldukça karmaşık olabilir. Bu nedenle Instagram’da bir online mağaza kurabilir ve kendinize müşteri kitlesi oluşturabilirsiniz.

Instagram’ı bir nevi bir alışveriş platormuna döndüren iki platform da mevcut, bunlar: Soldsie ve Yotpo.


Güzel bir örnek: Giyim markası açarak Instagram’dan para kazanmak

Instagramdaki Votrends hesabı yalnızca 4 ay içerisinde hesabını 54 bin takipçiye yükseltmeyi başardıktan sonra bir giyim markası oluşturmuya karar verdi.

İşe başka diğer markaların ürünlerinin reklamlarını kendi Instagram hesaplarında yaparak başladılar. Giyim sektörüne girmeden önce ise yalnızca 3 tişört satışa sunarak takipçilerinin tepkilerini değerlendirdiler. Hatta profillerindeki etkileşimi artırmak için bir çekiliş bile düzenlediler.

Satışa hazır ürünlerinizin zaten varsa Instagram üzerinden para kazanmak için ne yapmalısınız?

Zaten hali hazırda kendi markanız varsa ve tek yapmak istediğiniz işinizi online platformda büyüterek Instagram üzerinden para kazanmaksa işiniz daha kolay. Bu durumda daimi müşterilerinizden markanız hakkında görüşlerini kendi profillerinde sunmalarını isteyebilirsiniz. Çünkü müşterileriniz tarafından üretilmiş içeriklerin potansiyel müşterileriniz üzerindeki etkisi daha büyük olacaktır.

Hatta bu yüzden isterseniz kendi sitenizde görsel sosyal kanıt niteliği taşıyan bir galeri oluşturabilir ve bu galeride müşterilerinizin çektiği fotoğrafları paylaşabilirsiniz.


7- Instagram pazarlama danışmanı olun

İlk bloğumu büyütürken en çok kullanılan anahtar kelimeleri öğrenmek için arama motorlarından yardım alabilirdim fakat işe yarar bir araştırma yapmanın oldukça uzun bir zaman alacağını biliyordum. Ahrefs’in yaptığı araştırmalara göre Google arama sonucu sıralamasında ilk 10’da çıkan sitelerin %22’si 10 yıldan daha az bir geçmişe sahip.

Bu da demek oluyor ki markanızı popüler hale getirmenin en güzel yolu sosyal medya; özellikle de yeni kurulmuş bir marka iseniz. Çoğu marka sosyal medyanın önemini kavramış durumda. Bu yüzden de pazarlama stratejilerini bu yönde oluşturuyorlar.

Fakat şaşırtıcı nokta şu ki markalar işlerini taktikler üzerinden yürütse de markaların %49’unun hali hazırda yapılmış bir iş stratejisi yok. İşte bu stratejisi olmayan markalar size güzel bir imkan sunuyor. Eğer sosyal medyayı özümsemişseniz markaların kolayca yükselmesine yardımcı olabilirsiniz.

Fakat işin ilginç yanı şu ki Google’a “Instagram pazarlama uzmanı” yazdığınızda karşınıza bu alanda danışmanlık hizmeti sunan siteler hala çıkmıyor. Durumun böyle olması da pazarın hala fazla rekabet içeren bir pazar olmadığı anlamına geliyor.

Peki bir danışman olarak ne kadar para kazanabilirsiniz?

Upwork adlı site üzerinden freelance çalışan Instagram pazarlama uzmanlarını araştırdım ve “danışman”olarak adlandırdığımız bu kişilerin saatte 16 dolar ile 75 dolar arasında kazandığını öğrendim. Deneyim ve uzmanlık ile eminim ki siz de biraz çalışarak bu işi yapmaya başlayabilirsiniz.

Instagram üzerinden para kazanmak için 3 adımlı basit bir yönteme bakalım:

Sosyal medya ve Instagram dünyasına yeni misiniz?

O zaman Instagram işleyişini daha iyi anlayarak güvenilirliğinizi artırmalısınız.

Güvenilirliğinizi artırmak için yüzlerce ya da binlerce takipçiye ihtiyacınız yok.

Fakat isterseniz makalenin Instagram’da nasıl takipçi kazanabileceğiniz ile ilgili kısmına bakabilirsiniz. Ama yalnızca büyük bir takipçi kitlesine sahip olmak asla yeterli değil.

Instagram’daki güvenirliliğinizi artırmak için süreci 3 adıma ayırabiliriz:

Adım 1 – İnsanların ilgisini çekecek bir profil oluşturun

Adım 2 – İnsanların sizinle çalışmak istemesini sağlayacak sebeplerin bir listesini yapın

Adım 3 – İyi bir satış oranı elde edin; bu sayede markalar size daha fazla para ödemek isteyecek .

İlk adım olan “Instagram’da bir iş kurma” adımını zaten atmış olduğunuzu kabul ediyorum. Eğer profilinizdeki etkileşim oranını yüksek tutmayı başarır ve takipçilerinizin güvenini kazanırsanız otomatik olarak markaların da güvenini kazanabilirsiniz.

Fakat her zaman markaların size ulaşmasını beklemeyin. Instagram’da direkt mesajları kullanarak siz de markalara ulaşabilirsiniz.

Başarılı bir sosyal medya danışmanlık işi nasıl kurulur?

Eğer bu işi uzun vadeli yapmak isterseniz aşağıdaki ek adımları takip ederek gelecek planlarınız arasına eklemenizi öneririm.

1- Hedef pazarınızın ne olduğuna dikkatli bir şekilde karar verin ve yukarıda bahsettiğimiz taktikleri kullanarak kendinizi Instagram üzerinden kitlelere tanıtın. Bu konuda kendi alanınızdaki influencerlar ile ilişkilerinizi geliştirmenin size çok faydası olacaktır.

2- Övgüye layık bir portföy oluşturun. Tanıdığınız işletme profillerine ücretsiz danışmanlık hizmeti sunarak işe başlayın.

3- Başlangıçta ücretsiz hizmet sunuyor olsanız da her bir işe ne kadar zaman ayırdığınızı takip edin ve yeni işletmeler ile nasıl çalışacağınıza dair kendinize bir iş planı oluşturun.

 • Unutmayın kendinize oluşturacağınız müşteri portföyü ile düzenli, az ve öz bir iletişime sahip olmalısınız.
 • Bunun için danışmanlığını yaptığınız işletmenin sosyal medya hesaplarındaki gelişmeleri gösteren bir şema oluşturabilirsiniz.

4- Müşteri yorumlarını kullanarak sunduğunuz hizmetin reklamını yapın. Yukarıda müşterilerin yazdığı yorumların markanızın değerini nasıl artırdığını açıklamıştım. Bu sayede kazancınızı katlamanız mümkün.

Tercihen (tavsiye edilir): Düzenli olarak blogunuzda içerikler paylaşın. Eğer hedef kitlenizin ilgi duyduğu alanlar üzerine içerikler yazarsanız sitenizin SEO’su işini daha kolay yapar. Sizin aramalarda görüntülenme ve bulunma oranınız artar ve kendi gücünüzü kendi elinize almış olursunuz.

Danışmanlık yaparken müşterilerinizin yapmış olduğu referansların potansiyel müşterileriniz için önemli olduğunu unutmayın. Özetlemek gerekirse müşterilerinizi etkileyip onlarla güçlü bağlar kurarak kazancınızı önemli miktarda artırabilmeniz mümkün.


Bir Instagram pazarlama danışmanı olarak başarınızı nasıl ölçebilirsiniz?

1- Takipçi sayınızdaki artış – Takipçilerinizin kalitesinin yanı sıra takipçi sayınızdaki artış da bir o kadar önemli. Çünkü takipçilerinizin artması topluluğunzun da büyüdüğü anlamına gelir. Başarınızı ölçmek adına takipçi sayınızdaki artışı yüzdeler ile takip edebilirsiniz.

2- Etkileşim – Takipçilerinizin sizinle etkileşime girmesi demek insanların yaptıklarınızı beğendiği anlamına gelir. Takipçi kitlenizin ne kadar sık içerik paylaşmaktan, beğenmekten ve yorum yapmaktan hoşlandığını inceleyin.

Diğer sosyal medya platformları ile kıyaslandığında Instagram’daki takipçi başına organik etkileşim oranı oldukça yüksek.

3- Gelir – Instagram size profilinizi işletme profiline çevirme olanağı sunuyor. Fakat siz bu özelliği kullansanız da kullanmasanız da pazarlama stratejilerinize bağlı olarak iyi bir gelir elde edebilirsiniz.

4- Sosyal medya platformlarından yönlendirme – Instagram tıklanabilir linklere yalnızca biyografi kısmında izin verdiğinden dolayı linkler kullanarak “yönlendirme” oranınızın ne kadar olduğunu ölçmek oldukça zor.

5- Reklam kullanımı – Eğer müşterilerinizin profillerinde gönderilerin gösterimlerini artırmak adına ücretli reklamlardan faydalanıyorsanız organik yollarla elde ettiğiniz takipçi sayısındaki artış ile ücretli reklamlar yoluyla elde ettiğiniz artışı ayırmalısınız.

Bir sonraki Instagram’dan para kazanma taktiğine geçmeden önce birkaç ek bilgi eklemek istiyorum. Müşterilerinizin sosyal medya profillerini kontrol etmenize yardımcı olacak 4 uygulama:

1- Freshbooks – Müşterilerinize fatura, rapor gibi şeyler göndermek ve giderlerinizi organize etmenize yardımcı olan güzel bir uygulama. Bu uygulama başarılı girişimci Pat Flynn tarafından da oldukça öneriliyor.

2- ConvertKit – Eğer Instagram takipçilerinizi sitenize direkt olarak yönlendirmek istiyorsanız müşterilerinizin emaillerini veri tabanında toplayacak bir araça ihtiyacınız olacak. Güçlü özellikleri ile ConvertKit oldukça ulaşılabilir bir çözüm.

3- Cyfe – Sosyal medyanın marka üzerindeki etkisini takip etmek mi istiyorsunuz? Cyfe güzel görsel şemalar ile gerekli iş verilerini sunmanıza yardımcı oluyor. Cyfe üzerinden müşterilerinize otomatik olarak haftalık iş raporu yollayabilirsiniz.

4- Later – Herhangi bir güncelleme yapmak için devamlı olarak Instagram’a girmek zorunda kalmanız zamanınızı harcamanıza neden olur. Later gönderilerinizi ne zaman paylaşacağınızı planlamanızı ve onlara tarih belirlemenenizi sağlayarak iş yükünün bir kısmını sizin üstünüzden alır.

8 – Uzman olduğunuz konuları dijital bir ürüne dönüştürerek Instagram takipçilerinize satın

12 yıldan uzun süredir blog yazıları yazıyorum. Bu kadar uzun süre içerisinde bloggerların çok çeşitli iş modelleri benimsediğini gördüm. İnternet sitenize reklam alarak para kazanmak internetin en bilindik para kazanma yollarından biri olsa da son birkaç yıldır bilgi ürünlerinin satışı da oldukça revaçta.

Bilgi ürünleri; yani online kurslar, e-kitaplar ve webinar’lar şu an oldukça trend. Udemy’deki online video kursları çerez gibi satılıyor.

Takipçilerinize sunduğunuz içerikleri uygulanabilir bir paket kurs’a dönüştürdüğünüzde insanlar size daha saygıyla yaklaşırlar. Eğer bilgilerinizi insanlarla paylaşmak, uzman olduğunuz bir alandaki deneyimlerinizi başka insanlara satmak istiyorsanız siz de dijital bir ürün oluşturabilirsiniz.

Çünkü takipçileri çok fazla bilgiye boğulmak yerine işe yarar temel bilgileri öğrenmek ve bu bilgileri uygulayabilmek istiyor.

Ürününüzü piyasaya sürmek: Öncelikle bir ürünü piyasaya sürmeden önce iskelet bir versiyonunu takipçilerinize sunarak ürününüzün talep görüp görmeyeceğini belirlemeniz gerekiyor. Peki bu iskelet versiyon nedir ve nasıl oluşturulur? Bir bakalım.

Nasıl bir içerik oluşturmanız gerektiğine karar vermenin en iyi yolu Udemy gibi sitelerden alanınızda en çok satan ürünlere ve online kurslara bakmaktır.

Başka bir yol ise Instagram takipçilerinize ne tür ürünler satın almaktan hoşlandıklarını sormak ve bunun için bir anket yapmaktır. Profilinize takipçilerinizi ankete yönlendirecek bir link koyup takipçilerinizden bu anketi doldurmasını rica edebilirsiniz.

. Ben 2023 yılında yalnızca eğitim paketimi satarak 3 ay içerisinde 100,000 bin TL’den fazla kazandım.  Eğitim paketimin çok fazla satması için yaptığım şey basitti. Büyük takipçi kitlelerine sahip Instagram influencerları ile anlaştım ve onlardan eğitim paketimin reklamını yapmalarını istedim.

Siz de bu anlattıklarımdan yola çıkarak kendiniz için en uygun fikri bulabilir ve on binlerce lira kazanabilirsiniz.

Not: Online kurslarınızı Udemy ve Skillshare gibi hali hazırda büyük bir müşteri kitlesine sahip platformlar üzerinden de satabilirsiniz. Fakat eğer online kursunuzu bu platformlar üzerinden satışa sunmak isterseniz platformların kendi fiyatlandırma politikalarına bağlı kalmanız gerektiğini unutumayın.

Mutlaka okuyun: Dijital Bilgi Ürünleri Satarak Para Kazanmak
9 –  Youtube izleyicilerinin ilgisini Instagram videoları ile çekin

Dünyanın daha fazla yaratıcı insana ihtiyacı var. Eğer siz de bir youtube içerik üreticisiyseniz size güzel bir iş modeli tavsiyem var. Bu yüzden yazının geri kalanını okumaya devam etmenizi tavsiye ederim.

90’lı yıllarda sitcomlar oldukça popülerdi ve herkes o dönemler bu sitcomları hiç kaçırmadan izliyordu. Şimdi ise yeni jenerasyon ile birlikte internet serileri ve eğlenceli videolar popüler hale geldi.

Youtube platformu üzerinden paylaşılan bu videoları izlemeyi ve takip etmeyi ben de çok seviyorum. Yalnızca eğlence videoları değil, eğitim gibi her alanda videolar da bulabildiğiniz Youtube platformunda her gün bir milyar saatlik video içeriği izleniyor.

Dediğim gibi; Youtube’da yalnızca eğlenceli videolar, kedi videoları, tatlı bebek videoları yok. Youtube izleyicilerinin %70’i Youtube içerik üreticilerinin popüler kültürü şekillendirdiğine inanıyor.

Ki bu konuda haklılar da. Peki bu Youtube içerik üreticileri dediğimiz kişiler aslında kimler ve hayatlarını nasıl idame ediyorlar?

Youtube içerik üreticileri yalnızca şarkıcılar, komedyenler, film yapımcıları gibi kişilerden değil sizin ve benim gibi normal insanlardan da oluşuyor.

Size Youtube içerikleri hakkında biraz fikir verebilmek adına aşağıda kategorilere göre Youtube’da en popüler içerik kategorilerini görebilirsiniz.

Eğlence %31.6

Stil %18.4

Komedi %16.1

Eğitim %13.9

Günlük Vloglar %7.4

Bilim ve Teknoloji %7.4

Müzik %3.8

Film ve Animasyon %0.8

Evcil Hayvanlar %0.1

Şimdi asıl konumuza, yani para konusuna gelelim. Youtube içerik üreticileri videolarında gösterilen reklamlar üzerinden para kazanıyorlar. Youtube’un verilerine göre 2007 yılından beri Youtube, içerik üreticilerine toplam 2 milyar dolar ödemiş.

Eğer siz de Youtube’da daha da büyümek istiyorsanız Instagram sizin için bir altın madeni gibi. Instagram ve Youtube birlikte kullanıldığında oldukça etkili iki platform. Instagram daha kısa içerikler üreterek takipçileriniz ile iletişim ve bağ kurabileceğiniz bir platform iken Youtube daha çok içeriklerinizin son, bitmiş, profesyonel halini paylaştığınız bir platform.

Instagram kullanarak Youtube videolarınızın izlenme sayısını yükseltebilirsiniz. Nasıl mı? Gelin birlikte bakalım:

1- Yeni yayınladığınız Youtube videosunun kısa bir versiyonunu hazırlayarak Instagram’da paylaşın ve insanların içeriklerinize heyecanla yaklaşmalarını sağlayın – Yayınlamak üzere olduğunuz Youtube videosunun daha çok ilgi çekmesini mi istiyorsunuz? O zaman Instagram’ın hikayeler özelliği bulunmaz bir fırsat.

Instagram’ın hikayeler özelliğini kullanarak videolarınız kamera arkalarını takipçilerinizle paylaşabilir ve ilgilerini çekebilirsiniz. Music is Win hesabının sahibi Tyler, Youtube’da yeni çektiği videosunu paylaşmadan önce videodan bir kesit olan gitarını parçaladığı bölümün bir fotoğrafını Instagram’da paylaşmıştı. Ve bütün takipçilerinin ilgisini fazlasıyla çekmeyi başardı.

Aşağıda Majestic Casual yeni şarkısını Instagram hesabında paylaştığı kısa bir video ile tanıttı. Ve bu kısa video 2,000’in üzerinde kişi tarafından izlendi ve bu insanların çoğu şarkının full versiyonunu dinlemek için Majestic Casual’ın profillerinde paylaştığı linke tıkladı. Eğer siz de bir müzisyenseniz Instagram hesabınızda şarkılarınızın küçük bölümlerini yayınlamak ve insanları full versiyonlarını profilinizdeki link yoluyla satın almaya yönlendirmek oldukça iyi bir seçenek.

Instagram’da yeni şarkınızı tanıtmak için video çekmenize gerek yok, isterseniz Youtube videonuzdan bir kesit de paylaşabilirsiniz. Seçim tamamen size kalmış.

Nasıl yaparsanız yapın Instagram’da kısa bir video paylaşmak her yönüyle yeni bir içeriği sunmanın en etkili ve en iyi yolu.

2- Gerçek hayatınızdan kesitler paylaşın ve takipçileriniz ile bağlarınızı güçlendirin – Daha önce hiç adını bile duymadığınız bir markanın bir ürününü almak için para ödediniz mi? Çok nadir değil mi?

Bir artist olarak sizi takip eden kitle ile iletişim kurmalı ve onlarla bağ kurmalısınız. Çünkü başka şekilde insanların sizin içeriklerinizi izlemesini ya da sizin içeriklerinize para harcamasını bekleyemezsiniz.

Mutlaka okuyun: Youtube’dan Nasıl Para Kazanılır?


10- Seyahat edin, güzel fotoğraflarınızı Instagram profilinizde paylaşın

Ben seyahat etmeye bayılırım. Neyse ki her yıl yüzlerce organizasyonda konuşma yaptığımdan dolayı dünyada pek çok yer görme imkânım oldu.

Seyahata olan tutkumdan dolayı neler olup bittiğini öğrenmek için internette seyahat günlükleri okumayı da seviyorum.

Seyahat eden gezgin insanların seyahatleri daha uzun sürebilsin diye yolda buldukları farklı işlere bel bağladıklarını gördüm. Bu işler İngilizce öğretmekten mücevher yapmaya, saç şekillendirmeden ateş çemberlerleriyle gösteri yapmaya kadar değişiklik gösteriyor. Fakat bu tarz işlerin hepsi sizin özgürlüğünüzü kısıtlar ve seyahatinizin ve nereye seyahat edeceğinizin kontrolü sizin elinizden tamamen çıkar.

Peki, size bugün yaşadığımız dijital ekonomi çağında internet bağlantısına sahip olan her yerde seyahat ederken para kazanmanın mümkün olduğu söylesem?

Pek çoğunuz dijital göçmenler hakkında birkaç bir şey duymuşsunuzdur ve dolayısıyla kim olduklarını az çok biliyorsunuzdur.

Aslında Tim Ferris “4 Saatlik Hafta” adlı kitabında “yeni zengin” dönemini tanıtmıştır.

Tim Ferris;pazarlama işi kurarak, dış kaynaklardan yararlanarak ve hareketlerinizi siz rahat bir şekilde seyahat ederken işlerinizi aksamadan otomasyonu sağlayarak para kazanma stratejilerini kitabında anlatmıştır.

İçerik pazarlama gibi becerilerinize bağlı olarak danışmanlık işlerine bile girebilirsiniz. Fakat benim sadece Instagram ve seyahate bağlı olan bir stratejim var: Seyahat danışmalığı.

Heyecan verici bir iş modeli çünkü insanların hayalini kurdukları seyahatleri gerçekleştirmelerine yardım ediyorsunuz ve bundan para kazanıyorsunuz. Peki, seyahat planlama uzmanı olarak nasıl güvenilirlik kazanabilirsiniz?

Kendi başınıza oldukça yoğun bir şekilde seyahat ederek ve bu seyahatlardeki tecrübelerinizi görsel olarak Instagramda paylaşarak güvenilirlik kazanabilirsiniz.

Instagramda kendinizin reklamını nasıl yapacağınızı anlatmaya başlamadan önce birkaç şeyi açıklığa kavuşturmama izin verin:

 • Bu tür bir işe girişmek için elinizde biriktirmiş olduğunuz birkaç bin doların olması gerekir. Ve başlangıç olarak, para kazanmaya başlayana kadar, geçim masraflarının düşük olduğu yerlerde bir süre yaşamak zorunda kalabilirsiniz (Tayland, Kolombiya, Hindistan vb. gibi yerler).
 • Dışarıyı ve macerayı seviyorsanız gerekli eğitimleri aldıktan sonra yetişkinlere, ailelere ve ayarlanmış grupları turlara çıkarabilirsiniz.
 • “Dünyayı gezmek” kulağa heyecan verici bir fikir gibi gelse de rekabet gerektiren bir alan değil. Belirli bir konumda uygun bir mevki bulmalı ve müşterilerinize özel hizmetler sunmanız gerekir. Bunları yapmaya başlamadan önce kendiniz bir tura çıkmalısınız. Kendiniz müşteri olun. Mekânları avucunuzun içi gibi iyi bir şekilde bildiğiniz zaman konuklarınızı tura çıkaracak düzeye gelmişsiniz demektir.
 • Gördüğünüz gibi seyahat ederken fikir yaratma düşüncesiyle bile hepinizi heyecanlandırabildim. Fakat bu durum yaşayacağınız deneyimin büyüleyici bir deneyim olacağı anlamına da gelmiyor. Konuklarınıza düzgün bir deneyim yaşattığınızdan emin olmak için aynı konumlar arasında mekik dokuyup gidip gelebilirsiniz de. Bir iş kolu olduğu için, tur rehberliğine kendinizi geliştirmek için çok zaman harcamanız, insanlardan geri bildirimler almanız ve verdiğiniz hizmeti böylelikle geliştirmeniz gerekir.
 • Seyahat işindeyseniz hükümet düzenlemeleri, ulaşım sorunu ve bulunduğunuz konumun iklimi gibi sizi etkileyen fakat sadece bunlarla sınır olmayan bazı değişken faktörler vardır. Eğer işinizde profesyonel olmak istiyorsanız müşterilerinize kötü bir deneyim sunmak istemezsiniz. Tepki çekecek bile olsa seyahat programınızı inceleyip sorun teşkil eden potansiyel sorunları bulmaya çalışın.

En beklenmedik durum için bir hazırlanmış bir planınız olsun. Farklı rotalar, varış noktaları ve müşterilerinizin seyahat boyunca yolculuktan ve yolculuğun eğlencesinden kopmalarını engelleyecek faaliyetler düşünün. Unutmayın, konuklarınız para ve zamandan çok yaptıkları seyahatlerle özel bir bağ kurarlar ve dolayısıyla bu tür tatillerde harika bir zaman geçirmek isterler.

Bu yüzden sorumluluklarınız farkına varın, onları kabullenin ve müşterilerinize unutulmaz bir deneyim yaşatacağınızdan emin olmak için turlarınızı özenli bir şekilde planlayın.

Özel bir tura göz atalım: Kasım 2023, Wander Across India turu. Bu turun içinde müşterilerin her gün gezecekleri şehirler hakkında detaylı bilgiler barındıran bir şehir programı mevcuttur. Aynı zamanda, üzerinde işaretli konumlar, birkaç resim, konaklama ve tur hakkında başka bilgiler içeren bir harita da mevcut. Bu turun ücreti 2.100 dolardır.

Önceki müşterilerin duygu ve düşüncelerini paylaştıkları yazıların olduğu ayrı bir bölüm var. (bu bölüm, müşterileriniz olma potansiyeli taşıyan insanların güvenini kazanma konusunda oldukça önemli bir bölümdür).

Asıl şimdi turunuz için Instagram üzerinden nasıl müşteri elde edebileceğinize bakalım.

Efsane bir ipucu: Size konaklama, hijyen, yemek ihtiyacını karşılama ve diğer hizmetlerinizin en iyisi olduğundan emin olmanız için daha çok para harcamanızı (ve kâr marjınızı düşürmeye çalışmanızı) öneririm. Yaşanacak ufak tefek bir problem bile herhangi bir tatili zehir etmeye yetebilir.

Bulunduğunuz bölgenin yerel yemeklerini yapan restoranlar bulun. Gelen konuklarınızı yerel kültürün içine bir şekilde sokmayı deneyin ve konuklarınızın taleplerini dikkatli bir şekilde dinleyin, isteklerini göz ardı etmeyin. Konuklarınıza iyi davranırsanız ve taleplerini yerine getirirseniz size konuk olan insanlar bir sonraki seferinde yine sizi tercih ederler ve konuklarınızın ağızdan ağıza yayılan sözleriyle ileride daha çok müşteri potansiyeline sahip olursunuz.


Instagram üzerinden seyahat işinizi nasıl pazarlayabilirsiniz?

Seyahat demek aynı zamanda hem güzel, hem garip hem de hayret verici deneyimler yaşamak demektir. Bu deneyimleri, Instagram için önemli tek şey olan fotoğraflara kolaylıkla çevirebilirsiniz. Bu fikrimi birkaç pazarlama taktiğiyle geliştirmeme izin verin.

1- Seyahatlerinizden ilgi çekici ve güzel olan fotoğraf kareleri paylaşın – Sahilde kek yiyen bir köpek mi gördünüz? Instagramınızı açın, hızlı bir şekilde açıklamanızı yazın ve fotoğrafı paylaşın. Yaşlı fakat atletik bir kadının metroda ters taklalar attığını mı gördünüz? Canlı yayınla insanlara bu görüntüleri ve ne kadar harika olduklarını ulaştırın (Canlı yayınlar kullanıcılara özel bir bildirim gitmesine neden oluyor).

Seyahat etmek özü itibariyle fotoğraf çekmek için birebirdir. Huzur dolu sahiller, nefes kesen dağlar, olağanüstü gün doğumları ve mükemmel gün batımlarına tanık olacaksınız. Bu fırsatlerı iyi kullanıp fotoğraflar çekin ve Instagram hesabınız için üçerik oluşturun.

Örnek vermek gerekirse: Derek İsveç’e iner inmez ülkenin güzel bir fotoğrafını paylaşarak gelecek sekiz gün boyunca İsveçte olacağını yazmıştır.

Zaman zaman daha çok üstünde kelimeler ve cümleler yazan fotoğraflar aracılığıyla düşüncelerinizi paylaşmanız gerekebilir.

Örneğin aşağıdaki gönderide Derek, geçen üç hafta içinde katıldığı etkinlikleri ve başlangıçta gözüne imkânsız geldiği yolculukları yapmanın kendisini ne kadar mutlu hissettirdiğini paylaşmış.

2 – Harika bir manzaranız olmasa bile sorun değil – Bazen insanları şaşırtmak için hoş bir gün batımına ya da mükemmel bir kırsal bölge fotoğrafına ihtiyacınız olmaz. Instagram kitleniz seyahat etmeyi sever – yatağınızdan paylaşacağınız bir fotoğraf bile kitlenizin kendisini orada hissetmesine yetecektir.

Seyahatinizden paylaşacağınız sıradan, hızlıca çekilmiş bir fotoğraf vea güncelleme yazısı bile kitlenizin ağzını açık bırakmaya yetebilir. Bu aynı zamanda insanlarla etkileşim kurmak için de harika bir yoldur.

Örnek vermek gerekirse: Aşağıdaki gönderide Storyv, sabah içtiği kahvenin fotoğrafını paylaşmış. Sırtındaki dünya haritası dövmesi dışında (ki dövme çok güzel ve bütün dikkati üzerine topluyor) gönderi oldukça sıradan bir gönderi. Fakat Storyv profilinin sahipleri bu postta Çin sınırına gitme planlarından bahsediyor ve daha önce Shenzhen şehrine gitmiş olan kullanıcılarından tavsiyeler istiyorlar.

3- Instagram kitlenizden seyahat tavsiyeleri isteyin – Kitleniz seyahate etmeye tutkuyla bağlı bir kitleyse bu iş tek yönlü olacak diye bir şey yok. Siz onlardan bir şeyler, onlar sizden bir şeyler öğrenebilir. Seyahat planlarınız hakkında kitlenizle konuşabilir, onların düşüncelerini öğrenmek için onlara danışabilirsiniz. Gitmek istediğiniz yerler hakkında onların tavsiyelerini dinleyebilirsiniz.

İşte size Kerala’daki bol bitkili ofislerinden Storyv kullanıcısı tarafından paylaşılan bir Instagram gönderisi. Hannah orada çalışmayı ne kadar sevdiğini, Hindistan’a seyahat etmek istediğini söylüyor ve kitlesine bu konudaki düşüncelerini soruyor.

4- Yerel yemeklerin fotoğraflarını paylaşın – Yemek, her kültürde büyük bir öneme sahiptir ve insanların yeni yerler keşfetme arzusunda büyük bir yer kaplar. Ne zaman yerel bir restoranda yemek yerseniz yediğiniz yemeğin ağızları sulandıran bir fotoğrafını paylaşmayı unutmayın.

Xotours kullanıcısının Instagram profilinde paylaştığı Vietnam yemeği (bu profilin kullanıcıları Ho Chi Minh City’de yemek ve ülke turları hakkında paylaşımlar yapıyorlar).

Yemek fotoğrafları Instagramda oldukça fazla ilgi görüyor. Eskiden matematik öğretmeni olan Jessica, yeni yiyecekler denemeye ve bu deneyimini Instagramda paylaşmaya bayılıyor. 2.5 yıl içerisinde Jessica 351 bin takipçi gibi büyük bir takipçiye ulaştı ve seyahat ederken paylaştığı yemek fotoğraflarından iyi de para yazanmaya başladı.

5- Kitleniz için kullanışlı olan ürünlerin fotoğraflarını paylaşın – Bu konuyu Instagram para kazanma taktiklerinde daha önce konuştuk. Yine de sponsorlu gönderilerin Instagram kitlenizden para kazanmanın güzel bir yolu olduğunu size hatırlatmak isterim. Takipçilerinizle kullanışlı olan ürünlerin fotoğraflarını paylaşarak bundan güzel miktarda para kazanabilirsiniz.

Luxurybackpacking profilinin sahibi Emma, 69 binlik takipçi kitlesiyle paylaştığı sponsorlu gönderilerle her ay 2.000 ila 3.000 dolar arasında para kazanıyor. Emma Instagram profilini 2015 yılının sonuna doğru açtı. 3 ay içerisinde 10 bin takipçiye ulaştı ve böylelikle para kazanmaya başladı.

Emma tarafından paylaşılan bir sponsorlu gönderi.

Daha önce paylaştığım stratejilerle bu ipuçlarını beraber uygularsanız kolay bir şekilde Instagram kitlesi oluşturacağınızı göreceksiniz. 5 bin ila 10 bin arasında bir takipçi sayısına ulaştığınızda turlar düzenlemeye ve seyahat ederek para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Seyahat uzmanı olarak para kazanacağınız farklı bir yol daha var:

Daha önce yaşadığınız seyahat deneyimlerinizle dijital ürünler satabilirsiniz.

Örnek vermek gerekirse: Chris ve Stephanie’nin ikisi de sıra dışı seyahat tecrübelerine sahip yazarlardır. Chris 35 yaşına girmeden 193 ülkeyi gezmiş ve Stephanie 20 yıl boyunca seyahat halinde çalışmış ve 120 ülke gezmiştir.

99 Dolar değerinde olan ‘Hayalinizdeki Seyahati Gerçeğe Dönüştürün.’ adlı kurslarıyla geniş çaplı olan seyahat deneyimleri üzerinden para kazanıyorlar. Bu kurs 33 dersten oluşan seyahat stratejilerinin, hava yolu anlaşmalarının, hava yolu sadakat programlarında miller kazanmanın, lojistiğin ve ücretsiz şekilde seyahat etmenin konuşulduğu kurslardır.

Şu an kurs 69 dolara satılmakta olup şimdiye dek 11.500’ü aşkın kişi tarafından satın alınmıştır.

Udemy sitesinde arama yaparsanız seyahat ile alakalı başka pek çok kurs bulabilirsiniz. ‘Dijital Bir Gezgin Olarak Dünyayı Ücresiz Ya Da Ücretsize Yakın Bir Şekilde Gezin’ gibi bazı kursların yaklaşık 7.500 öğrencisi bulunmaktadır.

Storyv web sitesine çeşitli seyahat işi kurslarından oluşan bir liste koydu. Bu listeye ‘Pansiyon İşine Nasıl Girilir?’ ve ‘Yolcu Gemisinde Çalışarak Para Kazanın.’ gibi kurslar da dâhildir.

Bu durum insanların çevrim içi dersler satın almaya yatkın olduğunu gösteriyor. Özellikle de bu kurslar ucuz şekilde (ya da ücretsiz şekilde) seyahat etmenin yollarından bahsediyorsa.

Çevrim içi kurslar ve dijital ürünler de seyahat ederken pasif gelir elde etmenin harika bir yoludur. Sunduğunuz diğer seyahat hizmetleriyle bu kursları ve ürünleri birlikte fazla göze batmayacak şekilde sunmalısınız.


Gelen Eleştirilerden Nasıl Kurtulabilirsiniz?

Eleştirilmek influencerların çok sık karşılaştığı bir durum. Şöyle düşünün; sizi takip eden büyük bir kitle olduğunda farklı kültür ve etnik yapıdaki insanlara karşı bir sorumluluk taşıyorsunuz. Bu insanların birbirlerinden farklı düşünce ve bakış açılarına sahip olduğunu anlamanız gerekiyor.

Siz yüksek kalitede, bir değer taşıyan ve çok az sayıda takipçinizi rahatsız edebilecek bir gönderi paylaşsanız bile takipçileriniz sizi Instgram’dan para kazandığınız için eleştirebilir.

Peki kötü eleştiriler ile nası başa çıkabilirsiniz? İşte sizlere tavsiyeler:

1- Troll’lere cevap vermeyin – Sessiz kalmak her zaman iyidir. Sosyal medyada yaşayacağınız bir tartışma yalnızca imajınızı değil işinizi de ciddi oranda etkiler.

2- Ürün reklamı yaparken şeffaf olun. – Influencerların %69’u paylaştıkları bir gönderinin “sponsorlu” bir içerik olduklarını belirttiklerinde takipçilerinin fazla tepki göstermediğini söylüyor.

3- Yalnızca gerçekten beğendiğiniz ürünlerin tanıtımını yapın – Takipçilerinize karşı yalnızca severek kullandığınız ürünleri tanıttığınızda takipçilerinizin sevgisini ve sadakatini kazanırsınız. Bu sayede takipçileriniz üzerindeki etkiniz daha büyük olur.


İnstagram’da Takipçi Almak Mantıklı mı?

Hesabınızda bir miktar takipçinizin olması sizi yeni takip edecekler için bir sosyal kanıt görevi görmekte ve takipçi sayınızı artırmanızı kolaylaştırmaktadır. Bu takipçiler sayesinde hesabınızı ve kendinizi sınayabilirsiniz. Yaptığınız paylaşımlarla ilgilerini çekmeyi başarırsanız takipte kalmaya devam ederler. Diğer yandan bir kısmının takibi bırakması da doğal karşılanmalıdır.


Sonuç

Artık İnstagram’ın sadece yemek, hayvan veya çocuk fotoğraflarından ibaret olmadığını anlamışsınızdır. Doğru takipçilerle ve mesajlarla Instagram sizin için harika bir para kazanma yeri olacaktır.

İnternetten para kazanmak isteyenlere özel birbirinden güzel internetten para kazanma yollarını araştırmaya devam edeceğiz.


İlginizi çekebilir

İnstagram Algoritması Nasıl Çalışıyor?

En Çok Kazanan İnstagram Fenomenleri

Instagram ile İlgili Şaşırtıcı 41 İstatistik

Sosyal Medyadan Geçimimi Nasıl Sağlayabilirim?

En Çok Para Kazandıran Uygulamalar


Sıkça Sorulan Sorular

İnstagram'dan Para Kazanılır mı?

Kesinlikle evet. 5 bin ve daha fazla takipçiniz olduğunda 3 farklı yolla para kazanabilisiniz: 1- Markalarla sponsorluk anlaşması yapabilir 2- Affiliate pazarlama ile başka firmaların ürünlerini satabilir 3- Kendi fiziki ürünlerinizi satabilirsiniz.

İnstagram'dan Ne Kadar Para Kazanabilirim?

Yapılan araştırmalara göre 5-10 bin takipçisi olanlar paylaşım başına 1000-3000 TL; 10-100 bin takipçisi olanlar paylaşım başına 5.000-15.000 TL; 100 bin - 1 milyon takipçisi olanlar da paylaşım başına ortalama 15.000-100.000 TL kazanmaktadır.

İnstagram'dan Para Kazanma Şartları Nelerdir?

Herhangi bir şart olmamasına karşın, takipçi sayınız, takipçilerinizin kimlerden oluştuğu ve gönderilerinizin etkileşim oranı kazancınızı etkileyen faktörlerdir.

Yorumlar

Bir Yorum da Sen Bırak
 1. Sadece instagramdan para kazanmak istiyorum dedim ancak vermiş olduğunuz bilgiler gerçekten çok iyi. 2 ay gibi bir sürede 12 bin takipçiye ulaştım ve para kazanmaya başladım. Ancak gerçtekten denilen taktikleri disiplinli bir şekilde uygulamak gerekiyor. Size ne kadar teşekkür etsem az.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir