2024’te İnstagram’dan Nasıl Para Kazanılır?

İnstagram ilk çıktığında sadece fotoğraf temeline dayanan bir ağdı. Ancak 7 saniyelik videoların yayınlandığı Vine uygulaması çıktıktan sonra işlevselliğini genişleterek uygulamaya 15 saniyelik videolar ekledi ve böylece basit bir fotoğraf paylaşım uygulamasından aylık 1.5 milyar insanın kullandığı devasa bir dijital pazarlama platformuna evrildi.

Böylece İnstagram çok çalışmadan para kazanmak isteyen herkes için bulunmaz bir nimet oldu. Günümüzde instagram özellikle influencer olmak isteyen gençler için rüya bir yaşam vadediyor. Tabii doğru stratejiler uygulandığı takdirde.

İnstagram’ın sahibi Mark Zuckerberg de yıllar önce İnstagram için şu hedefi koymuştu:

Amacınız, insanların kolaylıkla geçimini sağlayabilecelekleri en iyi platform olmak.

Gerçekten de Youtube, Tiktok ve diğer sitelerle kıyasladığımızda İnstagram açık ara en çok ve en kolay para kazandıran platform konumunda.

“Peki İnstagram’dan para kazanmak için nerden başlamalı ve nasıl bir strateji uygulamalıyım?” diyorsanız doğru yerdesiniz. Bu makalede sizlere adım adım Instagram’dan nasıl para kazanabileceğinizden bahsedeceğiz.


Instagram’dan para kazanma şartları

Altına tatlı sözler yazarak günlük hayatınızdan fotoğraflar paylaşmak arkadaşlarınızı etkilemek için yeterli olabilir fakat para kazanmak için size bir faydası olmaz. Bu yüzden para kazanmak için neler gerekiyormuş bir bakalım.

1- İnsanlara Ulaşın ve İlham verin. Neden bir marka sizin gibi bir Instagram kullanıcısına para ödesin?

Çünkü sizin takipçi kitlenizi önemsiyorlar ve sizin paylaştığınız gönderiler sayesinde kullanıcılarınızın markanın ürünlerini almasını umuyorlar.

Algoritması sayesinde Instagram paylaştığınız gönderileri sizi daha çok sıklıkla takip eden takipçilerinizin sayfasında gösteriyor. Eğer gönderinizi doğru zamanda paylaşır ve doğru etiketler kullanırsanız diğer sosyal medya platformalarına göre daha hızlı bir organik büyüme kaydedebilirsiniz.

Peki ya başlangıçta yalnızca birkaç yüz kişi takipçiniz varsa?

Potansiyel kitleniz çok büyük olmadığı için paylaştığınız içerikler çok fazla kişi tarafından gösterilmez ve markalar da size ürünlerini tanıtmanız için para ödemez. İşte tam da bu yüzden Instagram üzerinden para kazanmak için birkaç bin takipçiye ihtiyacınız olacak.

Diğer yandan, bir ürünün satışını ya da reklamını yapmak istiyorsanız ikna kabiliyetinizin (“influence” olarak da biliniyor) olması  ve takipçilerinizin sizin tavsiyeleriniz üzerine harekete geçmesi gerek. Yani güçlü ve saygı duyulan bir Instagram kişiliğine de sahip olmalısınız.

2- Sadık Takipçiler Edinin. Daha fazla takipçi edinmek elbette egonuzu okşayacaktır. Matematiksel olarak bile baktığınızda daha fazla takipçi edinmek Instagram ana sayfasında gözükme ihtimalinizi artırıyor.

Peki ya paylaşımlarınız insanların ilgisini çekmiyorsa?

Instagram hesabınızda nadiren yorum ve beğeni alıyorsanız insanlar profilinizi paylaşmıyor ve sizi takip etmiyorsa bu bir yerde yanlış yaptığınız anlamına geliyor. Paylaşımlarınızın Instagram’da neden ilgi görmediğine ve bu sorununuzu nasıl çözebileceğinize yazının ilerleyen bölümlerinde bakacağız.

Fakat şimdilik şunu anlamalısınız ki sadık 1.000 takipçiniz olsa bile Instagram üzerinden para kazanma potansiyeliniz var. Markaların sizinle çalışmak istemesinin sebebi sizin hesabınızda onlara kar sağlayacak paylaşımlar yapmanız.

Eğer ürünlerinizi direkt olarak Instagram üzerinden satmayı düşünüyorsanız çok büyük bir takipçi kitlenizin olmasına gerek yok. Mesela fotoğrafçılık, yazarlık, çizim, video düzenleme gibi özel bir yeteneğiniz varsa Instagram yalnızca hizmetinizi sunmanız için fonksiyonel bir rol oynamış oluyor.

Siz de hemen bugün kendinize bir Instagram hesabı açıp yaptığınız işlerin 3-5 fotoğrafını paylaşarak ve potansiyel müşterilerinize direkt mesaj atarak işe başlayabilirsiniz. Yeteneklerinize ve deneyimlerinize bağlı olarak kendinize müşteri kitlesi edinmeye başlayabilir ve para kazanabilirsiniz.

Şimdi dilerseniz İnstagram’dan para kazanma yollarını basitçe anlatmaya çalışalım.


İnstagramdan Para Kazanmanın Yolları:

1- Satış ortaklığı yaparak para kazanmak

İnstagram’da para kazanmanın en popüler yoludur. Trendyol, Hepsiburada, Amazon gibi sitelerdeki ürünlerin linklerini paylaşarak kolaylıkla para kazanabilirsiniz. Linkinize tıklanarak yapılan her alışverişten komisyon alırsınız. Bu komisyonlar elektronik eşya kategorisinde %2 iken diğer kategorilerde ortalama %10 civarındadır.

Bunların yanı sıra Hepsiburada ve Trendyol’da özel marka işbirlikleri teklifleri bulunmaktadır. Bu tekliflerde komsiyon oranları çok daha yüksektir ve kimi zaman %100’ü dahi bulabilmektedir. Bunun sebebi ise markaların piyasaya yeni çıkardıkların ürünlerin tanıtımını yapmak istemesidir.

Sattığınız ürünle ilgili heyecanınızı gösterin. Takipçilerinizi heyecanlandırmak için çoklu görseller ve videolar kullanın.

Linkini vereceğiniz ürünleri önce kendiniz kullanın ki deneyimlerinizi sammimiyetle takipçilerinizle paylaşabilin. İnsanlar ölçülebilir sonuçlarlar görmeye bayılır ve bundan çok etkilenirler.

İnsanları daha fazlasını öğrenmeye teşvik edecek reelsler de hazırlayabilirsiniz.

Bu şekilde para kazanabilmek için en az 10 bin takipçiye sahip olmanız gerekir ve 10 bin takipçiye sahip birinin aylık kazancı ise etkileşimine bağlı olarak 20 – 40 bin TL arasında değişebilmektedir.

Mutlaka okuyun: Trendyol’dan Nasıl Para Kazanılır?

Mutlaka okuyun: Satış Ortaklığı Nedir? Nasıl Yapılır?


2- Ürün ve hizmetler satarak para kazanmak

Öncelikle fiziki ürünler mi yoksa dijital ürünler mi satacaksınız karar verin. Örneğin bayanlardan oluşan bir takipçi listeniz varsa kozmetik, kıyafet, takı ve sağlık ürünleri satışı yapmayı düşünebilirsiniz. İşte İnstagram üzerinden ürün tanıtımını yapmanın birkaç yolu:

Yeni ürününüzün tanıtıcı resimlerini ve videolarını kullanarak ön lansman yapın yani ürünü tamamen göstermeyin. İnsanlarda yeteri kadar merak uyandırdıktan sonra ürünü tamamen gösterin. Heyecanı artırmak için özelleştirişmiş ürün hashtagleri ( # ) yani ürün etiketleri kullanın.

Ürününüzle ilgili 15 saniyelik reklamlar hazırlayın. Ürününüzün hangi özelliklerini vurgulamak istiyorsanız bu kısımları gösterdiğinizden emin olun.

Müşterilerden gelen ürün görüşü videoları mı var? En iyi görüşlerden oluşan 15 saniyelik bir video hazırlayın ve bunu Instagram’da paylaşın.

Müşterilerinizin İnstagram fotoğraflarından oluşan bir albüm hazırlayın ve internet sitenizde paylaşın. Tabii ki öncelikle izin alın. Potansiyel müşterilerinize, ürünlerinizi kullanan insanların nasıl mutlu olduklarını gösterin. Bunu yapmanız satışlarınızı artıracaktır.

Mutlaka okuyun: Instagram’dan Nasıl Satış Yapılır?

Mutlaka okuyun: Dijital Bilgi Ürünleri Satarak Para Kazanmak3 – Sponsorlu paylaşımlar yaparak para kazanmak

7 milyonun üzerinde takipçisi olan kişiler yaptıkları her bir sponsorlu paylaşım başına ortalama 150.000 dolar aldıklarını biliyor muydunuz?

Sponsorlu paylaşımlar yaparak para kazanmak için içerikleriniz her koşulda özgün, yüksek kaliteli ve ilgi çekici olmalı.

Bu yolda ilerlerken para kazanmak uğruna ürünlerine inanmadığınız markaların sponsorluğunu yapmamaya ve çok fazla sponsorlu içerik almamaya özen gösterin. Çünkü incelemeden aldığınız ya da çok fazla aldığınız sponsorluklar takipçilerinizin size olan güvenini kaybetmesine; bu da sizin takipçi kaybetmenize neden olur.

Peki yaptığınız sponsorlu paylaşımlardam ne kadar kazanabilirsiniz?

Her beğeni için 2-3 lira ve her yorum için 5 lira ile başlayabilirsiniz. Bir gönderi başına aldığınız ortalama beğeni ve yorum sayısı ile bu rakamları çarparak ne kadar gelir elde edebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Sponsorlu gönderilerden şu şekilde para kazanıyorsunuz:

  1. Sponsorlu bir Instagram gönderisi oluşturuyorsunuz (bu bir video ya da fotoğraf olabilir)
  2. Markanın reklamını yapmak için markayı gönderinize etiketliyorsunuz ve marka ile ilgili görüşlerinizi paylaşıp ilişkili etiketler ekliyorsunuz
  3. Bu gönderiyi profilinizde takipçileriniz ile paylaşıyorsunuz
  4. Bütün bunları yaptıktan sonra marka tarafından size ödeme yapılıyor.

Sponsorlu gönderi paylaşarak para kazanmanın mantığını daha iyi anlamak adına bir örnekle açıklayalım.

Birkaç yıl önce Star Wars:Güç Uyanıyor vizyona çıktığında insanların ilgisini çekmek adına yapımcı müzisyen Rudy Mancuso ile anlaştı ve bu anlaşmaya göre Rudy kendi Star Wars tanıtım müziğini yarattı.

Rudy kendi bestelediği Star Wars tanıtım müziğine köpeği Chewbacca ile bir video çekti.

Ve gördüğünüz üzere Rudy’nin paylaştığı bu video 66.000’in üzerinde beğeni aldı.

Rudy, Kanye West ya da Taylor Swift gibi ünlü biri olmasa da büyük bir takipçi kitlesine sahip ve bu takipçi kitlesi üzerindeki etkisi sayesinde para kazanıyor.


4- Diğer Hesapların Reklamını Yapın

Kaliteli içerikler üreten ve büyük takipçi kitlesine sahip olan influencerlar “shoutout” yolu ile büyük paralar kazanmaktadırlar.

Peki nedir bu “shoutout”? Shoutout bir nevi “bir başka hesabı veya ürünü tanıtmak” olarak özetlenebilir. Shoutout bir ürünü kısa bir süre içerisinde çok büyük masraflar yapmadan tanıtmanın en kolay yoludur.


5 – Ürünlerinizi kendi online mağazanız üzerinden satın

Zaman yatırımı konusunda bu taktik, üstüne en çok zaman harcanması gereken taktik.

Bu taktik için takip etmeniz gereken temel süreç şu.

  1. Online bir mağaza açın (örneğin bu bir giyim mağazası olabilir, ürünlerinizi Shopify gibi platformlar üzerinden satışa çıkartın)
  2. Markanızın tarzına uygun bir Instagram hesabı oluşturun
  3. Ürünlerinizi Instagram hesabınız üzerinden tanıtın
  4. Para kazanın

İnternete dair en çok sevdiğim şey doğru kaynakları faydalarına kullanabilen insanlar için sunduğu fırsatlar. Örneğin artık çok düşük fiyatlara, yani sermayeye ihtiyacınız olmadan tişörtlere, şapkalara, çantalara ve daha birçok şeyin üzerine istediğiniz tasarımı yaptırabileceğiniz bir sürü baskı firmaları ortaya çıktı.

Bu gibi fırsatları kullanarak kendi mağazanızı oluşturabilir ve Instagram üzerinden bu ürünlerinizi satışa sunabilirsiniz.

Bunun en iyi örneği Doug the Pug adındaki bir Instagram sayfası.

Adından da anlaşılacağı üzere Doug the Pug, internetin en havalı ve en tatlı köpeklerinden biri olan Doug’un hayatını konu alıyor. Doug’ın takipçileri Doug’ı takip ederek maceralarının bir parçası oluyorlar.

Doug the Pug’ın şu anda 3.6 milyon takipçisi var.

Hatta Doug o kadar popüler ki bir kitabı bile var. Bir köpeğin normal şartlarda bir kitap yazmasının mümkün olmadığını düşünürseniz bu kitap oldukça ilgi çekici bir yöne de sahip.

Doug the Pug’ın kendine ait bir online mağazası da var ve bu mağazada kendi logolu tişörtlerini, şapkalarını, kupalarını, peluş oyuncaklarını satıyorlar.

Kısaca özetlemek gerekirse Doug’un sahibi büyük bir marka yaratmış oldu.

Ve bunu yalnızca Instagram sayfası üzerinden yapmayı başardı.

Sayfanın 3.6 milyon takipçisi olduğu düşünüldüğünde mağazalarına iyi bir müşteri trafiği çektiklerini tahmin etmek hiç zor değil. Doug the Pug, sıfırdan bir marka yaratmak için Instagram’ın nasıl etkili bir şekilde kullanılabileceğinin güzel bir örneği.

Doug the Pug’ı kendinize bir taslak olarak alıp siz de kendi markanızı yaratmaya başlayabilir ve kendi ürünlerinizi satabilirsiniz. Yalnızca biraz yaratıcı olmalı ve insanları heyecanlandırıp sizden alışveriş yapmasını sağlayacak farklı bir bakış açısıyla hareket etmelisiniz.

Elbette iş yalnızca yaratıcı fikirler bulmak ile bitmiyor. Zamanınızı da harcamalısınız. Fakat eğer gerçek anlamda size sadık ve sizi seven bir kitleye erişmek istiyorsanız bunun için zaman konusunda cömert olmalısınız.


Güzel bir örnek: Giyim markası açarak Instagram’dan para kazanmak

Instagramdaki Votrends hesabı yalnızca 4 ay içerisinde hesabını 54 bin takipçiye yükseltmeyi başardıktan sonra bir giyim markası oluşturmuya karar verdi.

İşe başka diğer markaların ürünlerinin reklamlarını kendi Instagram hesaplarında yaparak başladılar. Giyim sektörüne girmeden önce ise yalnızca 3 tişört satışa sunarak takipçilerinin tepkilerini değerlendirdiler. Hatta profillerindeki etkileşimi artırmak için bir çekiliş bile düzenlediler.


6- Instagram pazarlama danışmanı olun

Günümüzde markanızı popüler hale getirmenin en güzel yolu sosyal medya; özellikle de yeni kurulmuş bir marka iseniz. Çoğu marka sosyal medyanın önemini kavramış durumda. Bu yüzden de pazarlama stratejilerini bu yönde oluşturuyorlar.

Fakat şaşırtıcı nokta şu ki markalar işlerini taktikler üzerinden yürütse de markaların %49’unun hali hazırda yapılmış bir sosyal medya stratejisi yok. İşte bu stratejisi olmayan markalar size güzel bir imkan sunuyor. Eğer sosyal medyayı özümsemişseniz markaların kolayca yükselmesine yardımcı olabilirsiniz.


7 –  Youtube izleyicilerinin ilgisini Instagram videoları ile çekin

Dünyanın daha fazla yaratıcı insana ihtiyacı var. Eğer siz de bir youtube içerik üreticisiyseniz size güzel bir iş modeli tavsiyemiz var.

90’lı yıllarda sitcomlar oldukça popülerdi ve herkes o dönemler bu sitcomları hiç kaçırmadan izliyordu. Şimdi ise yeni jenerasyon ile birlikte internet serileri ve eğlenceli videolar popüler hale geldi.

Youtube platformu üzerinden paylaşılan bu videoları izlemeyi ve takip etmeyi ben de çok seviyorum. Yalnızca eğlence videoları değil, eğitim gibi her alanda videolar da bulabildiğiniz Youtube platformunda her gün bir milyar saatlik video içeriği izleniyor.

Youtube içerik üreticileri, videolarında gösterilen reklamlar üzerinden para kazanıyorlar. Youtube’un verilerine göre 2007 yılından beri Youtube, içerik üreticilerine toplam 2 milyar dolar ödeme yapmış.

Eğer siz de Youtube’da daha da büyümek istiyorsanız Instagram sizin için bir altın madeni gibi. Instagram ve Youtube birlikte kullanıldığında oldukça etkili iki platform. Instagram daha kısa içerikler üreterek takipçileriniz ile iletişim ve bağ kurabileceğiniz bir platform iken Youtube daha çok içeriklerinizin son, bitmiş, profesyonel halini paylaştığınız bir platform.

Instagram kullanarak Youtube videolarınızın izlenme sayısını yükseltebilirsiniz. Nasıl mı? Gelin birlikte bakalım:

Yeni yayınladığınız Youtube videosunun kısa bir versiyonunu hazırlayarak Instagram’da paylaşın ve insanların içeriklerinize heyecanla yaklaşmalarını sağlayın – Yayınlamak üzere olduğunuz Youtube videosunun daha çok ilgi çekmesini mi istiyorsunuz? O zaman Instagram’ın hikayeler özelliği bulunmaz bir fırsat.

Instagram’ın hikayeler özelliğini kullanarak videolarınızın kamera arkalarını takipçilerinizle paylaşabilir ve ilgilerini çekebilirsiniz. Örneğin Music is Win hesabının sahibi Tyler, Youtube’da yeni çektiği videosunu paylaşmadan önce videodan bir kesit olan gitarını parçaladığı bölümün bir fotoğrafını Instagram’da paylaşmıştı. Ve bütün takipçilerinin ilgisini fazlasıyla çekmeyi başardı.

Instagram’da yeni şarkınızı tanıtmak için video çekmenize gerek yok, isterseniz Youtube videonuzdan bir kesit de paylaşabilirsiniz. Seçim tamamen size kalmış.

Nasıl yaparsanız yapın Instagram’da kısa bir video paylaşmak her yönüyle yeni bir içeriği sunmanın en etkili ve en iyi yolu.

Mutlaka okuyun: Youtube’dan Nasıl Para Kazanılır?


8- Abonelerden, Canlı Yayınlardan ve Reels Videolarından Kazanın

İnstagram’ın bu sene kullanıma sunduğu ” Abone Ol ” butonu sayesinde takipçilerinizden aylık düzenli bir gelir elde edebilirsiniz. Bunun için abonelerinize özel içerikler oluşturabilir ve onlara özel kurulan chat kanalında birlikte sohbet edebilirsiniz. Abonelik ücretleri ise 10.99 – 54.99 TL arasında değişiyor. Abonelerden elde ettiğiniz kazanç her ayın 21’inde vermiş olduğunuz banka hesabına yatırılıyor.

Canlı yayınlardan para kazanmak için öncelikle “Profesyonel pano” sayfasından “Rozetler” özelliğini aktif etmeniz gerekiyor. Bu özellik sayesinde insanlar canlı yayında rozet satın aldıklarında sizi desteklemiş olurlar. SAtın alaına rozetler 1 kalp, 2 kalp ve 3 kalp şeklinde canlı yayın esnasında ekranda görünür. Fiyatlar ise 0,99, 1,99 ve 4,99 dolar olarak değişmekte.

Reels videolarından para kazanmak içinse 2 yöntem bulunuyor. 1.si reels videolarına izleyicelerin hediye göndermesi şeklinde. Burada yıldız şeklinde gönderiliyor ve her yıldızın değeri 1 TL civarında. 2. yöntem ise Instagram Reels Play Bonus programına davet edilip izlenme başına para kazanmak. Bu program sayesinde kullanıcılar 2023 yılında tam 2 milyar dolar gelir elde etti. Her ay reels videolarınızın izlenme saysına göre aylık 10 bin dolara kadar para kazanabiliyorsunuz. ” Profesyonel Pano ” sekmesinden Bonus programına davet edilip edilmediğinizi kontrol edebilirsiniz.


Gelen Eleştirilerden Nasıl Kurtulabilirsiniz?

Eleştirilmek influencerların çok sık karşılaştığı bir durum. Şöyle düşünün; sizi takip eden büyük bir kitle olduğunda farklı kültür ve etnik yapıdaki insanlara karşı bir sorumluluk taşıyorsunuz. Bu insanların birbirlerinden farklı düşünce ve bakış açılarına sahip olduğunu anlamanız gerekiyor.

Siz yüksek kalitede, bir değer taşıyan ve çok az sayıda takipçinizi rahatsız edebilecek bir gönderi paylaşsanız bile takipçileriniz sizi Instgram’dan para kazandığınız için eleştirebilir.

Peki kötü eleştiriler ile nası başa çıkabilirsiniz? İşte sizlere tavsiyeler:

1- Troll’lere cevap vermeyin – Sessiz kalmak her zaman iyidir. Sosyal medyada yaşayacağınız bir tartışma yalnızca imajınızı değil işinizi de ciddi oranda etkiler.

2- Ürün reklamı yaparken şeffaf olun. – Influencerların %69’u paylaştıkları bir gönderinin “sponsorlu” bir içerik olduklarını belirttiklerinde takipçilerinin fazla tepki göstermediğini söylüyor.

3- Yalnızca gerçekten beğendiğiniz ürünlerin tanıtımını yapın – Takipçilerinize karşı yalnızca severek kullandığınız ürünleri tanıttığınızda takipçilerinizin sevgisini ve sadakatini kazanırsınız. Bu sayede takipçileriniz üzerindeki etkiniz daha büyük olur.


İnstagram’da Takipçi Almak Mantıklı mı?

Hesabınızda bir miktar takipçinizin olması sizi yeni takip edecekler için bir sosyal kanıt görevi görmekte ve takipçi sayınızı artırmanızı kolaylaştırmaktadır. Bu takipçiler sayesinde hesabınızı ve kendinizi sınayabilirsiniz. Yaptığınız paylaşımlarla ilgilerini çekmeyi başarırsanız takipte kalmaya devam ederler. Diğer yandan bir kısmının takibi bırakması da doğal karşılanmalıdır.


Sonuç

Artık İnstagram’ın sadece yemek, hayvan veya çocuk fotoğraflarından ibaret olmadığını anlamışsınızdır. Doğru takipçilerle ve mesajlarla Instagram sizin için harika bir para kazanma yeri olacaktır.

İnternetten para kazanmak isteyenlere özel birbirinden güzel internetten para kazanma yollarını araştırmaya devam edeceğiz.


İlginizi çekebilir

İnstagram Algoritması Nasıl Çalışıyor?

En Çok Kazanan İnstagram Fenomenleri

Instagram ile İlgili Şaşırtıcı 41 İstatistik

Sosyal Medyadan Geçimimi Nasıl Sağlayabilirim?

En Çok Para Kazandıran Uygulamalar


Sıkça Sorulan Sorular

İnstagram'dan Para Kazanılır mı?

Kesinlikle evet. 5 bin ve daha fazla takipçiniz olduğunda 3 farklı yolla para kazanabilisiniz: 1- Markalarla sponsorluk anlaşması yapabilir 2- Affiliate pazarlama ile başka firmaların ürünlerini satabilir 3- Kendi fiziki ürünlerinizi satabilirsiniz.

İnstagram'dan Ne Kadar Para Kazanabilirim?

Yapılan araştırmalara göre 5-10 bin takipçisi olanlar paylaşım başına 1000-3000 TL; 10-100 bin takipçisi olanlar paylaşım başına 5.000-15.000 TL; 100 bin - 1 milyon takipçisi olanlar da paylaşım başına ortalama 15.000-100.000 TL kazanmaktadır.

İnstagram'dan Para Kazanma Şartları Nelerdir?

Herhangi bir şart olmamasına karşın, takipçi sayınız, takipçilerinizin kimlerden oluştuğu ve gönderilerinizin etkileşim oranı kazancınızı etkileyen faktörlerdir.
Avatar

Yazar : iş kurmak

Yorumlar

Bir Yorum da Sen Bırak
  1. Sadece instagramdan para kazanmak istiyorum dedim ancak vermiş olduğunuz bilgiler gerçekten çok iyi. 2 ay gibi bir sürede 12 bin takipçiye ulaştım ve para kazanmaya başladım. Ancak gerçtekten denilen taktikleri disiplinli bir şekilde uygulamak gerekiyor. Size ne kadar teşekkür etsem az.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir