İş fırsatı olarak mantar yetiştiriciliği

Mantar yetiştiriciliği ile güzel paralar kazanacağınızı biliyor muydunuz? Doğaya ve mantarlara ilgiliyseniz bunu küçük ölçekli bir iş fırsatına dönüştürebilirsiniz.

Mantar yetiştiriciliğinin temelini bir kere öğrendikten sonra yeterli miktarda mantar yetiştirmek için fazla çaba harcamanıza gerek kalmaz. Ayrıca yetiştirdiğiniz mantarları da ekstra bir çaba içine girmeden kolaylıkla pazarlayabilirsiniz. Mantar talebi her zaman yüksek olduğundan mantarlarınızı toptancılara satabilir veya perakende satış fiyatları sunarak yüksek kazanç sağlayabilirsiniz.

 

Mantar yetiştiriciliğine nasıl başlanır?

1 – Mantarları yetiştirmek için bir yer bulun. Nem seviyesi %95 ve %100 arası olan ve karanlık yerlere yakın alanları araştırın. Başlangıç sıcaklığının 21 derece olması gerekir ve genel üretim sıcaklığının 10-12 derece arası olması gerekir.

2 – Yetiştirmek istediğiniz mantar türüne karar verin. Vejetaryenler için Shiitake (şitake) mantarı et yerine geçer ve yetiştirilmesi oldukça kolaydır. Kültür ve istridye mantarları mantar satıcıları için oldukça popüler bir seçenektir. Portabello mantarlarını yetiştirmek uzun sürse de çok karlıdır.

3 – Isıtma yastıkları, yetiştirme saksıları, gübre, sprey şişeleri, bahçe makasları, gıda için uygun ambalajlar, selefon paket kağıdı, fiyat etiketi, laser veya mürekkep püskürtmeli yazıcı, termometre ve otomatik nem oranı izleme özelliği olan nem aygıtı gibi işletme ve yetiştirme malzemelerini alın.

4 – İnternet siteleri aracılığıyla sporlarınızı veya yumurtalarınızı alın.

5 – Mantarları yetiştireceğiniz araçları alın. Shiitake mantarları için yetiştirme kütükleri veya kültür mantarları veya portobello mantarları için sığ seramik kaplar alın.

portobello-mantari

Yetiştirme ve hasat

1 – Sporları kütüklere veya seramik kaplara yerleştirin. Isıtma yastığını kullanarak sıcaklığı 21 dereceye getirin. Aşağı yukarı üç hafta bu sıcaklıkta bırakın.

2 – Daha sonra büyütme alanı olarak tasarlanmış yere taşıyın. Sıcaklığın 10-12 derece arasında olduğundan ve ortamın tamamen karanlık olduğundan emin olun.

3 – Mantarların büyümesi için üç ve dört hafta bu sıcaklıkta tutun.

4 – Mantar şemsiyeleri tamamen şekillendiğinde mantarları toplayın.

5 – Satış için mantarları paketleyin ve hazırlayın.

 

İpucu ve uyarı

Başarı şansınızı yükselmek istiyorsanız işe pazarınızı genişletmekle başlamanız gerekir. Pazarınızı genişletemezseniz iş hazırlıklarınızı durdurun ve başka bir şeyler yapın. Ürünlerinizi satabileceğiniz pazarlar bulursanız işinizi kurabilirsiniz. İşinizi kurduktan ve mantarlarınızı yetiştirdikten sonra ürünlerinizi pazarlamaya çalışırsanız pazar bulmakta zorlanırsınız ve bir sürü zaman ve para kaybedersiniz.

Mantar yetiştiriciliği yapmak isteyenlere özerl yazılar kaleme almaya devam edeceğiz.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir