İş Hayatında Güven İnşa Etmenin Yolları

Müşterilerin ve çalışanların güvenini kazanmak biraz karışık bir süreçtir, fakat başarı için olmazsa olmazdır. Belki satışlardan bile daha önemlidir diyebiliriz güven meselesi için. Çünkü insanlar size güvendiği sürece işinizi büyütebilirsiniz. Ancak güven çok hassas bir konudur, güven kazanmanız yıllar sürse de kazanılan güvenini 2 dakikada yerle bir etmeniz oldukça kolaydır.

İnsanların güvenini kazanmanın belirli bir formülü yoktur, sadece daha önceki icraatleriniz güven kazanmanızda en büyük kriterdir. “Ayinesi iştir kişinin, lafa bakılmaz.” atasözü insanların güvenini kazanmakta oldukça geçerli bir yaklaşımdır.

Bu yazımızda sizlere iş hayatında güven inşaa etmek için kullanabileceğiniz 7 yöntemden bahsedeceğiz.

 

1. İnsanlara güvendiğinizi gösterin.

Biri hata yaptığında ya da sizi hayal kırıklığına uğrattığında bağışlayıcı olun. Bir insanın hatasını yüzüne vurmak, bu kişinin güvenini değil, nefretini kazanmanıza yol açar. Bu da isteyebileceğiniz bir şey değildir. Bu nedenle anlayışlı olun ve halden anlayın.

Bir kişi yanlış bir şey yaptığında hemen peşin hüküm vermeyin. Bu kişiye bir hak tanıyın. Eğer aynı hata tekrarlanmıyorsa bu hata kazayla yapılmıştır. Ancak müsamaha gösterdiğiniz kişi aynı hataları yapmaya devam ediyorsa bu kişinin artniyetli olduğundan şüphe edebilirsiniz.

 

2. Karşılıklı çıkar sağlayan ilişkiler kurun.

Müşterileriniz ve çalışanlarınız sizle birlikte çalışarak doğru karar verdiklerine inanmak isterler. Müşterileriniz ürün ve hizmetlerinizin onların hayatlarına kattığı değeri açıkça görmelidirler. Keza çalışanlarınız da yaptıkları işi sahiplenmek ve değer yarattıklarını hissetmek isterler. Çalışanlara değer verdiğinizi göstererek onların güvenini büyük ölçüde kazanabilirsiniz.

 

3. Sorunlara derhal çözüm bulun.

İş hayatında illaki irili ufaklı pürüzler çıkar. Bu pürüzlere yaklaşma tarzınız insanların size güven duyup duymamalarını belirleyen temel faktörlerdendir.

Müşterilerin güvenini kazanmak, ilk temasla başlar, müşteri hizmetleriyle devam eder. Her adımda ya müşterilerin güvenini kazanırsınız ya da var olan güveni yerle bir edersiniz. Bu nedenle müşterilere karşı verdiğiniz sözleri yerine getirmeniz güven kazanma konusunda çok mühimdir.

İnsanların size güvenmelerini istiyorsanız onlarla ilgilenmek durumundasınız. Sorunlarıyla hemen ilgilenmeli, bilgi paylaşmalı, onları süreçten haberdar etmelisiniz. Müşteri hizmetleri, bir şirketi diğerlerinden ayıran temel etmenlerin başında gelir. İnsanlar X ve Y şirketi arasında kararsız kaldığı zaman müşteri hizmetlerinin daha iyi olduğu şirketi seçerler.

 

4. Dürüst olun.

Asla dürüstlükten şaşmayın. Müşterilere ve çalışanlara karşı her zaman açık olun. Eğer bir yalanınız ortaya çıkarsa bir daha kimse size inanmaz. Verdiğiniz sözleri tutmalı ve tutamayacağınız sözler de vermemelisiniz.

Mutlaka okuyun: Dürüst ve Güvenilir İnsanların Özellikleri

 

5. Esnek ve sabırlı olun.

Peşin hüküm vermeyin, sabırlı olun. Orta yolu bulmaya çalışın. Klasik yöntemlerle çözülemeyecek problemlere yeni ve farklı açılardan yaklaşmayı deneyin. Ve güvenin zamanla inşa edilen bir şey olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

 

6. İnsanların vaktini boşa harcamayın.

Güven kazanmak istiyorsanız insanların zamanını, paralarını ve emeklerini boşa çıkarmayın. Telefonlara cevap verin. E-maillere cevap vermekte geç kalmayın. Toplantılara zamanında katılın. Bir şirketten nefret etmek için müşteri hizmetlerinin telefonlara yanıt vermemesini pekala ekleyebiliriz.

 

7. İnsanları şaşırtın.

Güven kazanmanın en iyi yolu müşterileri ve çalışanları şaşırtmaktır. Elbette pozitif anlamda şaşırtmaktan bahsediyoruz. Örneğin bir kişi X ürünü sipariş ettiği zaman bu ürünün yanında ufak da olsa bir Y ürünü daha koyun. İnsanlar hediye almayı severler. Y ürünü sizi maddi açıdan sarsmaz ve uzun vadede müşterilerin sizden tekrar alışveriş yapmalarını sağlar.

Ünlü İskoç şair George MacDonald’ın dediği gibi “Bir kişinin size güvenmesi, sizi sevmesinden daha yüceltici bir durumdur.” Hele hele iş hayatında bu çok daha hissedilir haldedir.

Durmuş BAYRAM

Yazar : Durmuş BAYRAM

Bilkent Üniversitesi "İletişim ve Tasarım" bölümünden mezun olduktan sonra DW Türkçe gibi birçok saygın kurumda online gazetecilik ve video üreticiliği yaptı. Sizler için iş fikirleri ve para kazanma yollarıyla ilgili araştırmalar yapıp rehber niteliğinde içerikler hazırlıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir