Dürüst ve güvenilir insanların özellikleri

İster iş, ister network isterseniz de arkadaşlık kuruyor olun her zaman dürüst, güvenilir insanlar ararsınız. Sonuçta hiç kimse sahte biriyle çalışmak veya takılmak istemez. Bu sizin için de geçerlidir. İddiaya gireriz ki bunu daha önceden hiç düşünmemiştiniz.

Dürüst insanlar gerçek, hakiki ve samimidirler. Dürüst insanların içi dışı birdir. Ne yazık ki bu bulunması zor bir niteliktir. Problem şu ki bütün insan etkileşimleri görecelidir. Diğerlerini kendi öznel lenslerimizle algılarız.

Dürüst ve güvenilir olmak ender bulunan bir niteliktir. Sahte hevesler, medya abartmaları, sanal kişilikler ve kişisel markalarla dolu bir dünyada yaşıyoruz ve herkes sahip olamadığı şeyi istiyor, kendini farklı şekilde yansıtıyor ve daha da önemlisi hiç kimse bunları kabul etmiyor.

 

İşte dürüst ve güvenilir insanın 10 özelliği

1 – Dikkat çekmeye çalışmazlar

Egolarını güçlendirme ihtiyacı duymazlar. Dikkat çekmeye çalışanlarda sürekli tatmin edilmesi gereken bir boşluk vardır ve dürüst insanlar özgüvenleri ve öz farkındalıkları ile çoktan o boşluğu doldurmuşlardır.

2 – Sevilmekle ilgilenmezler

Sevilme ihtiyacı güvensizlik ve narsisizmden kaynaklanır. Bu kendinizi ve diğerlerinin duygularını değiştirme ihtiyacı yaratır. Kendine güvenen ve özgün insanlar sadece kendileridir. Onlardan hoşlanırsanız sorun yoktur. Onlardan hoşlanmasanız da sorun yoktur.

3 – Gerçekçidirler

Tecrübesiz insanlar kolayca kandırılabilir ancak sahici insanlar tecrübesiz değillerdir. Gerçekçidirler ve bu özellikleri sayesinde bir şeyler net olmadığında bunu söylerler. Bu büyük bir farktır.

4 – Kendileriyle barışıktırlar

Mr. Spock’ı canlandıran aktör Leonard Nimoy  roldündeki görünüşünden rahatsız olmadığını söylemiştir. Birçoğumuz bununla mücadele ederiz. İnsanların çoğu kendileriyle barışık değildir ve yaşamlarını sessiz bir çaresizlik içinde geçirir.

5 – Söylediklerini yaparlar ve söylemek istediklerini söylerler

Dolandırma veya abartma eğiliminde değillerdir. Taahhütlerini yerine getirirler. Ve kelimeleri ayrıştırmazlar veya gerçekleri ballandırmazlar. Duymanız gerekiyorsa söylerler… Onlar için söylemek ve sizin için duymak zor olsa bile.

6 – Fazla eşyaya ihtiyaç duymazlar

Kendinizden memnunsanız, mutlu olmak için fazla eşyaya ihtiyaç duymazsınız. Mutluluğu -içinizde, sevdiğiniz insanlarda ve işinizde – nerede bulacağınızı bilirsiniz. Mutluluğu basit şeylerde bulursunuz.

7 – Alıngan değillerdir

Kendilerini fazla ciddiye almadıklarından gücenmezler.

8 – Fazla mütevazi veya kendini beğenmiş değillerdir

Güçlü yönlerinden emin oldukları için güçlü yönlerinden övünerek bahsetmezler. Aynı şekilde sahte mütevazilik sergilemezler. Alçakgönüllülük pozitif bir özelliktir ancak sadece açık sözlü olmaktan daha iyidir.

9 – İstikrarlıdırlar

Dürüst ve güvenilir insanları ağır, sert veya dayanıklı olarak tanımlayabilirsiniz. Kendilerini çok iyi tanıdıkları ve sahici duyguları oldukları için aşağı yukarı öngörülebilir insanlardır…

10- Tavsiye ettiklerini uygularlar

Kendilerinin yapmadığı bir şeyi başkalarına tavsiye etmezler. Sonuç olarak dürüst insanlar kendini beğenmiş insanlar olmadıkları için diğerlerinden daha iyi olmadıklarını bilirler.

Öz farkındalıkları gerçekle uyumludur. Dürüst ve güvenilir insanlar, kendilerini diğerleri gibi görürler. Kendilerini nasıl gördükleriyle başkalarının onları nasıl gördükleri arasında fark yoktur.

Onları tanıdıkça dürüst ve güvenilir insanların tutarlı olduklarını görürsünüz. Ne görürseniz onu alırsınız. Günümüz dünyasında bu tarz pozitif nitelikler taşıyan insanların sayısı azalmaya başlamıştır. Dürüst ve güvenilir insanları bulmak ne kadar zorsa böyle bir insan olmak da bir o kadar zordur.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir