İş Kurarken Yer Seçimi Nasıl Yapılır?

Her işletme sahibi yer seçiminin işletmesinin başarısına katkıda bulunup bulunmayacağını hesaplamalıdır ve doğru bir nokta seçmelidir. İşletmeniz için yer ararken dikkate almanız gereken bir sürü konu olacaktır. İşletmeniz için yer seçerken aşağıdaki dört önemli soruyu kendinize sorduğunuzdan emin olun:

1 – İşletmenizin başarısı için yer önemli mi?

2 – İşletmeniz için en iyi yer neresi?

3 – Ne kadar kira ödeyebilirsiniz?

4 – Önerilen yer yapmak istedikleriniz için uygun mu?

 

İşletmenizin başarısı için yer önemli mi?

Klasik bir tavsiye olan “lokasyon, lokasyon, lokasyon” ifadesi bazı işletmeler için bolluk ile kıtlık arasındaki farkı ifade eder..  Ancak bazı girişimler için de düşük maliyetli bir yer bulmak daha önemlidir. Aslına bakacak olursanız bazı işletmeler için yer oldukça önemsizdir: hizmet işletmeleri bütün işlerini müşterilerinin yerlerinde ( çatıcılar ve tesisatçılar ) yaparlar ve halkla temasları ( internet tabanlı işletmeler, toptancılar ve sipariş usulü çalışan işletmeler ) azdır. Bu tür işletmeler uzak ve düşük maliyetli bir yer tutarak avantaj sağlar.

 

İşletmeniz için en iyi yer neresi?

Karlı bir yer seçmenin anahtarı müşteri hacmini arttıracak faktörleri belirlemektir. Aşağıdaki soruları kendinize sorun:

Yoldan geçen insanlar müşteriniz olabilir mi?

Araba kullanan müşterileriniz var mı? Varsa arabalarını nereye park edecekler?

Benzer diğer işletmelere yakın olursanız daha fazla müşteri çeker misiniz?

Çevrenin veya hatta belli bir binanın önemi daha fazla müşteri çekmenize yardımcı olur mu?

Unutmayın farklı türdeki işletmeler müşterilerini farklı şekilde etkiler. Önemli ayrımlardan biri yaya trafiğine karşı araç trafiğidir. Örneğin bir kahve dükkanı açacaksanız açık olduğunuz saatlerde yaya trafiğinin müşteri hacmini arttıracağını düşünebilirsiniz. Diğer taraftan oto tamir dükkanı açacaksanız sürücülerin kullandığı işlek ve seçkin bir yer bulmanız daha avantajlı olacaktır.

Aynı zamanda benzer işletmelerin yakınında olmak size fayda sağlayacak mı belirleyin. Örneğin kadın giyim dükkanları yakınlarında benzer dükkanlar olsa da kazanç sağlar çünkü birçok insan kıyafet alışverişi yaparken belli bir alanda en az birkaç saat geçirir.

Sonuçta herhangi bir işletme için doğru yer ferdi bir konudur. Etkilemek istediğiniz müşterilerin alışkanlıklarını öğrenmek için biraz zaman harcayın ve daha sonra buna uygun bir yer seçin.

 

Ne kadar kira ödeyebilirsiniz?

Bir yer almak yerine bir yer kiralamak gibi bir şansınız var. Küçük işletmelerin çoğunun başlangıç aşamasında mülk alacak sermayesi yoktur ve başlangıç aşamasında yüksek faiz ödemelerinin altına girmek iyi bir fikir değildir.

Burada dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan biri kiralayacağınız yere paranızın yetip yetmeyeceğidir. İş planınızın bir parçası olarak mali durumunuzu planlarken her ay ne kadar kira ödeyebileceğinizi de hesaplamasınız.

Bulunduğunuz bölgedeki ortalama kira ücretlerini nasıl saptayacaksınız?

Emlakçılar bunun için en iyi bilgi kaynağıdır. Bu kişilerden ortalama maliyetleri kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Bu bilgileri öğrendikten sonra bütün fiyatları karşılaştırmalısınız.

Bunu hala yapmadıysanız ortalama kira masraflarını araştırın. Örneğin işletmeniz için önemli bir yer bulduysanız bütçenizin uygun olup olmadığından emin olmalısınız. Bütçeniz müsait değilse iş planınızı yeniden gözden geçirmeniz gerekecektir.

 

Önerilen yer yapmak istedikleriniz için uygun mu?

İşletme yeri seçerken bazen en önemli konu nerede olduğu değil de ne olduğudur. Tesisin işletmeniz için uygun olması gerekir. Örneğin bir kahve dükkanı açmak istiyorsanız mutfak alanı uygun bir yer bulmanız gerekecektir. Mal sahibini ihtiyacınız olan ekipmanları – tesisat, elektrik işleri ve diğerleri – ilave etmeye ikna edene kadar para harcamayın. Binada ihtiyacınız olan önemli bir şey eksikse başka bir yer bakmanız sizin için daha iyi olabilir.

İletişim şebekeleri

Bugünlerde birçok işletmenin dikkate alması gereken bir diğer önemli konuda işyerinin modern telefon ve diğer data hatlarına sahip olmasıdır. Belli bir yeri dikkate alırken mülk sahibine veya emlakçıya fiber optik ağ, DSL veya T1 gibi iletişim şebekeleri olup olmadığını sorun.

Elektrik ve havalandırma

İleri teknoloji iletişim şebekelerinin yanında geleneksel elektrik gücünün de önemli olduğunu unutmayın. Seçeceğiniz yerin elektrik ihtiyaçlarınızı karşıladığından emin olun. Buna prizler ve devrelerin kapasitesi dahildir. Makineleriniz veya diğer elektrikle çalışan ekipmanlarınız varsa mülk sahibine devrelerin kapasitesini sorun ve elektrik kesintileri için jeneratör olup olmadığını öğrenin.

Park alanı

Yeterli park alanı birçok işletmenin ihtiyaç duyacağı bir diğer konudur. Müşterilerinizin çoğunluğu arabayla gelecekse ve seçtiğiniz noktada yeterli park yeri yoksa başka bir yere bakmanız sizin için daha iyi olur.

İmar kuralları

Son olarak seçeceğiniz yerin imar kurallarına uyduğundan emin olmalısınız. Belli bir nokta işletmeniz için uygun olabilir ancak amaçlarınız doğrultusunda bölgelenmemişse sıkıntılar yaşayabilirsiniz.

Belirlediğiniz noktada faaliyette bulunmak için izin verildiğinden emin olmadan kira sözleşmesi imzalamayın. İlgili resmi kurumlar işletme faaliyetlerinizle ilgili problemler yaşanabileceğini söylerse başka bir yer bulmanız sizin içi daha iyi olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir