Türkiye’de Olmayan İş Fikirleri ve Ürünler

Her gün beş yıl öncesinde adını dahi duymadığımız, yepyeni bir cihaz hayatımıza giriyor; bu cihazlardan bazıları öyle sıra dışı ki adeta gelecekten kopup gelmiş gibiler.

Anlayacağınız ortalık bir hayli ilginç icatlar ve iş fikirleri ile dolu ve bunlara her geçen gün bir yenisi ekleniyor. Siz daha ne kadar şaşırabileceğinizi düşünedurun, biz de hayatınıza bir yerinden dahil olacağını hissettiğimiz birbirinden ilginç tam 19 cihazı anlattığımız yazımıza başlayalım.

Geri sayım başlasın:

 

Yurtdışında Olup Türkiye’de Olmayan İş Fikirleri

22. Türkiye’de Olmayan Cafe Konseptleri

Geleneksel cafelerin aksine yurtdışında birbirinden ilginç konseptlerde cafeler müşteri akınına uğruyor. Özellikle evcil hayvan konseptli cafeler oldukça revaçta. Kedi, köpek, kuş, kirpi ve hatta koyun cafe dahi bulunuyor. Rekabetten kolaylıkla sıyrılmanızı sağlayacak bu tarz bir cafe açarak siz de dikkatleri üzerinize çekebilir sadık bir müşteri kitlesi edinebilirsiniz.

Mutlaka okuyun: İlginç Temalı Cafeler

 

21. Türkiye’de Olmayan Otel Konseptleri

Nüfusun çoğalması ve büyük şehirlerdeki kiralık fiyatların artmasıyla birlikte insanlar ucuz konaklama seçenekleri arayışına girdi. Bu da yeni yeni konseptlerin doğmasını sağladı. Kapsül otel de onlardan biri. 5 metrekarelik bir kapsüle girerek konaklayan insanlar diğer otellere göre çok cüzi fiyatlar ödeyebiliyorlar.

Mutlaka okuyun: İlginç Oteller

 

20. Klimalı Yatak

Amerika Birleşik Devletleri’nde ABC kanalında yayınlanan insanların icatlarını sergilediği “Shark Tank” programında, Mark Aramli ilk Bedjet’in tanıtımını yapmıştı. Hep program sırasında hem de sonrasında yaşadığı aksilikler nedeniyle bu girişim sonuç vermemişti. Buna rağmen Aramli pes etmedi ve başarıya ulaştı. Programın ardından binlerce ürün satmayı başaran Aramli, şimdi de 3. nesil Bedjet ile geri dönüyor.

Bedjet V3 klimanızın yerini almak için tasarlanmadı. Sistem çarşaflarınızı 3 dakika içerisinde soğutup 10 saniye içerisinde de ısıtabiliyor.Elektrik süpürgesine benzese de, Bedjet yatağınıza hava üfleyerek görevini yerine getiriyor. Cinsiyet, yaş ve vücut tipine göre profil oluşturabilen akıllı sistem, android ve iOs telefonlar ile kontrol edilebildiği gibi, sesli yanıt sistemi Alexa’ya da bağlanabiliyor. Oda sıcaklığını ve uykunuzu takip eden sistem, otomatik olarak açılıp kapanarak ısı dengesini sağlıyor. Yıkanabilir çarşafındaki iki ayrı boşluktan üflenen hava sayesinde, partneriniz ve siz istediğiniz sıcaklığı ayarlayabiliyorsunuz.

Mutlaka okuyun: Henüz Türkiye’ye Gelmemiş Uyku Kalitenizi Artıracak Ürünler

 

19. %70 Su Tasarrufu Sağlayan Duş Başlığı

Gelecek 50 yılda dünyanın en büyük sorununun temiz su kaynaklarına ulaşım olacağı bilim adamları tarafından sürekli dile getirilmekte. Çocuklarımızı ve torunlarımızı biraz olsun önemsiyorsak şimdiden gerekli önlemleri almamız gerekiyor. Buna yönelik geliştirilen tasarruf ürünleri gelecek adına büyük bir umut ışığı yakıyor. Bu yeni geliştirilen duş başlığı sayesinde yıkanırken %70 su tasarrufu yapabiliyorsunuz.

Mutlaka okuyun: Enerji ve Tasarruf Sektöründeki İş Fikirleri

 

18. Akıllı gözlük Vue

Vue gözlüklerle ilgili son derece havalı şeyler söylenebilir; söz konusu cihazlar arama yapıyor, müzik çalıyor, navigasyon görevi görüyor, adım ölçer ve kalori hesaplayıcı olarak kullanılabiliyorlar. En çarpıcı nokta ise sahip oldukları “gözlüğümü bul” özelliği. Bu sayede gözlüklerinizi bulmak için saatlerinizi harcamanıza gerek kalmıyor. Vue gözlüklerin görüntüde sıradan gözlüklerden bir farkı yok. Dilerseniz aynı özellikleri taşıyan güneş gözlüklerini kullanmayı da tercih edebilirsiniz. Dokunmatik olarak kontrol edilen Vue gözlüklerin gözlük ömrünü uzatmaya yarayan özel kılıfları mevcut, ayrıca kablosuz şarj özelliğine sahipler.

Mutlaka okuyun: Çoğu Henüz Türkiye’de Bulunmayan Akıllı Ürünler

 

17. Amabrush diş fırçası

Amabrush adı verilen bu fırça dişlerinizi tek başına temizleyebiliyor, hem de bu işi normal fırçalardan çok daha iyi bir biçimde yapıyor, üstelik 10 saniye gibi kısa bir süre içerisinde! Fırçayı kullanmak için yapmanız gereken tek şey cihazı ağzınıza yerleştirip Bluetooth yardımıyla akıllı telefonunuza bağlamak. İş fikri hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız.

 

16. Kolye ucu Senstone

Senstone adı verilen, kolye ucu boyutundaki bu ürünü sahip olduğu askıyı kullanılarak kıyafetlere asılabileceğiniz gibi, boynunuza kolye olarak da takabilirsiniz. Konuşmaları yazıya dökmeye yarayan bu ürün sayesinde yalnızca tek bir tuşla herhangi bir konuşmayı yazılı metine dönüştürmek mümkün. 12 farklı dili algılayacak şekilde programlanmış cihazın aktarımı doğru yapma oranı yüzde kaç dersiniz? Tam  %97! Cihaz bilhassa öğrencilerin hayalini süslüyor, düşünsenize derslerde not almanıza gerek kalmıyor!

 

15. Alarm saatli mat Ruggie

Ruggie içerisine alarmlı saat yüklenmiş bir mat(paspas) ve sıradan alarmlarla uyanmayı beceremeyenler için birebir. Ruggie’yi devre dışı bırakmak için üzerine iki ayağınızla basıp tam 3 saniye beklemeniz gerekiyor. Bu 3 saniye sabah uyanmanın yarattığı korkunç histen kurtulup yeni bir güne başlayabilmeniz için yeterli.

 

14.Pancake şekillendirme aygıtı PancakeBot

PancakeBot ile pancakelerinizi çiçekten tutun da favori çizgi film karakterinize kadar istediğiniz her şekilde pişirebilmeniz mümkün. Çocuklarınız hayallerindeki pancakeleri çizebilir, sonrasında da aygıtın bu çizimleri nasıl hayata geçirdiğini keyifle izleyebilirler. https://www.youtube.com/watch?v=f3Q8nbtRNT0 linkine tıklayarak cihazın çalışmasını gösteren adeta hipnoz edici videolara ulaşabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Hayatımızı Değiştirecek 3d Yazıcı Fikirleri

 

13.Su filtreleyen pipet LifeStraw

LifeStraw filtreleri su içindeki bakterlerin %99,9’unu virüslerin ise %96,2 ‘sini temizliyor. Önceleri içme suyu konusunda hassasiyeti olanlar ile gelişmekte olan ülkelerde yaşayıp yeterli temizlikte içme suyu bulamayan kişiler için yaratılmış olan ürün şimdilerde yaygın olarak kullanılıyor. Özellikle de seyahat etmeyi sevenler arasında son derece popüler. İçeceğiniz suyun kalitesinden emin olmadığınız durumlarda mükemmel bir kurtarıcı olabiliyor.

 

12.Renk değiştiren plastikler

Braskem şirketi Amerikan ve Brezilyalı bilim adamlarıyla bir araya gelerek pH seviyesine göre renk değiştirebilen plastikleri yarattı. Söz konusu renk değişimi, içerikteki ürünün son kullanım tarihi geçtiğinde veya ürün bozulduğunda meydana geliyor. Yani renk değiştiren bu plastikleri kolay bozulabilir ürünlerin paketlenmesinde kullanmak son derece mantıklı. Pek yakında süpermarket raflarındaki sütlerin gerçekten taze olup olmadığını kendi gözlerimizle görebileceğiz.

 

11. Araç ön camı göstergesi Carloudy

Carloudy adı verilen bu cihaz akıllı telefonunuzla veya Bluetooth cihazlarıyla yön konusunda bilgi alışverişinde bulunabiliyor. Yeni navigasyon cihazınız olmaya aday olan ürünün kullanımı son derece kolay. Görüntü direkt olarak aracın ön camına yansıtılıyor, böylelikle sürücülerin dikkatini dağıtması engellenmiş oluyor. Cihazı sesli komutlarla yönetebilmek mümkün, böylelikle sürücüler ellerini direksiyondan çekmek zorunda kalmadan işlerini halledebiliyor.

 

10. Akıllı mont SmartParka

SmartParka montlar, eldiven kaybedenler için bulunmaz bir nimet; çünkü içeriklerinde her daim kullanıma hazır eldiven, atkı ve şapka bulunuyor. Montun boyutlarını kendinize göre değiştirebilmek de mümkün. Sahip olduğu sayısız iç cep sayesinde farklı cihazlarınız için pek çok yeriniz olacak. Monta yüklenen geotag(coğrafi etiketleme) özelliği kayıp ve çalıntı durumunda montunuzu kolaylıkla bulabilmenizi sağlayacak. Unutmadan ekleyelim, bir montun sahip olması gereken en önemli özelliği de taşıyor SmartParka: son derece sıcak tutuyor; bunda soğuk Kanada kışları için hazırlanmış olmasının payı büyük.

 

9. Cep Sineması Capsule

Cihaz görüntü itibariyle teneke kutudaki içecekleri andırsa da içeriğinde bir projeksiyon ile kablosuz bir hoparlör saklı. Bunun anlamı şu: İstediğiniz her yeri sinema salonuna çevirebilirsiniz. Yatak odanızın tavanı veya herhangi bir duvar sinema perdesi olarak kullanılabilir. Capsule adı verilen bu aletin şarjı sinema modundaysa 2,5 saat, hoparlör modunda ise 40 saatlik süre boyunca dayanıyor.

 

8. Leke tutmayan Gömlek Fooxmet

Fooxmet su tutmaz pamuk kumaştan üretilen bir gömlek. Hava geçirgenliğini sağlıyor ancak sıvı olan her şeyi itiyor, sudan tutun da ketçapa kadar! En güzeli de ürün neredeyse hiç kırışmıyor, dolayısıyla ütü derdi de ortadan kalkmış oluyor.

Mutlaka okuyun: Sürdürülebilir Giyim İçin 10 Yaratıcı Fikir

 

7. Kapkaça dayanıklı sırt çantası Loctoe

Loctoe sıradan bir sırt çantası gibi görünüyor olabilir, ama eşyalarınız için adeta bir çelik kasa görevi göreceğine emin olabilirsiniz. Kesilemez veya yakılamaz bir malzemeden yapılmış olan çanta yalnızca bir kilit yardımıyla açılabiliyor, yani çantayı bir yerlere bırakıp gitseniz dahi endişelenmenize gerek yok. Seyahat edenler için son derece kullanışlı olan ürünün kapkaççılar için büyük bir hayal kırıklığı yaratacağı kesin.

Mutlaka okuyun: Ülkemizdeki Hırsızların Türkiye’ye Gelmesini İstemeyeceği İş Fikirleri

 

6 .Elektronik etiket Mu Tag

Mu Tag adı verilen bu küçük elektronik etiketi kaybolmasını istemeyeceğiniz tüm eşyalarla kullanılabilirsiniz; bavullar, çantalar, anahtarlar, köpek tasmaları, dokümanlarla dolu bir dosya… Kayıp veya çalıntı durumunda ise elektronik etiketinizin bağlı olduğu uygulama yardımıyla eşyanızın konumu kolaylıkla saptayabilirsiniz.

 

5. Stres küpü Fidget

Stres karşıtı stres küpü,  kalem ısırmayı veya düşünürken kağıt parçalamayı adet edinmiş kişiler için yaratılmış. Yeni nesil stres topu olarak nitelendirebileceğimiz yumuşak yüzeye sahip bu cihazların içeriğinde joystick, şifre kilidi, bükme topu bulunuyor. İş fikri hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız.

 

4. Koca avlayan sütyen

Sıradaki icadımız Japonya’dan. “Evlilik avcısı” bu sütyenlerin kullanıcılarına 30. yaşlarına girmelerine ne kadar sürenin kaldığını gösteren dijital bir ekranı mevcut.  Yüzük takmak için ayrı bir kulpu olan sütyenler, beklenen yüzük yerini bulduğunda geri sayım yapabiliyor. Sütyen, mühür veya kalem için de ayrı bir bölme bulunduruyor, cihazın mucidi evlenmeden önce anlaşma eşlerin imzalayacaklarını dahi düşünmüş!

 

3. Kulak temizleyicisi Earscope

Earscope hastalık derecesinde titiz olanlar için. Kulak içinizi görüp detaylı bir temizlik sağlamanız için yaratılmış. Bu makineyle karşı karşıya kalan kulak kirleri için yok olmaktan başka çare yok. Cihaz, parlak Led ışıkları sayesinde kulak içinin ulaşılması zor ve karanlık bölgelerini dahi temizlemenize olanak tanıyor.

 

2. Mürekkepli Dövme Makinesi MoodINQ

MoodINQ dövme sektöründe devrim yaratmak adına üretilmiş bir icat. Cildinizle bütünleşebilecek özel bir kanvas(bez) kullanıyor. İçeriğine istediğiniz bir tasarımı yüklemeniz de mümkün. Tasarımınızı istediğiniz zaman değiştirebilir veya sıkıldığınızda tamamıyla silebilirsiniz. Bu cihazla market alışveriş listenizi kolunuza yazabilmeniz dahi mümkün!

 

1. Poşet ağzı kapatıcısı iToucless

Bu küçük alet cips alırken kocaman paketleri seçmekten vazgeçemeyenler için. iToucless adı verilen cihaz aldığınız abur cuburları hava almayacak şekilde paketleyip ilk günkü gibi taze ve gevrek kalmalarını sağlıyor.

Böylelikle listemizin sonuna gelmiş olduk, gözden kaçırdığımız başka iş fikirlerinin de olduğunu düşünüyorsanız yorumlarınızla bize bildirebilirsiniz.

 

İlginizi çekebilir

100’lerce Yeni İş Fikri
En Çok Para Kazandıran İşler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.