+80 Adet Türkiye’de Olmayan İş Fikirleri ve Ürünler

Her gün beş yıl öncesinde adını dahi duymadığımız, yepyeni bir iş fikri veya ürün hayatımıza giriyor; bu fikirlerden bazıları öyle sıra dışı ki adeta gelecekten kopup gelmiş gibiler.

Anlayacağınız ortalık bir hayli ilginç icatlar ve iş fikirleri ile dolu ve bunlara her geçen gün bir yenisi ekleniyor. Siz daha ne kadar şaşırabileceğinizi düşünedurun, biz de hayatınıza bir yerinden dahil olacağını hissettiğimiz birbirinden başarılı 81 iş fikrini anlattığımız yazımıza başlayalım.

Geri sayım başlasın:


Yurtdışında ve Çin’de Olup Türkiye’de Olmayan İş Fikirleri ve Ürünler

82. Geri Dönüştürülebilir Ambalaj ve Atık

Dünyada çevre bilincinin artmasıyla ve karbon nötr dünya hedefiyle birlikte uygulamaya konulan devlet politikaları tüm gıda ve ürünlerin ambalajlarının dönüştürülebilir malzemeden yapılmasının önünü açtı. Daha önce sizlerle, doğaya atılan sigara izmaritlerinden çıkan bitkileri, ambalajsız ürün satışı yapan marketleri ve yenilebilir gıda paketlerini paylaşmıştık. Çevreye duyarlı girişimciler, ülkemizde oldukça bakir olan bu alanda bir iş kurarak güzel kazançlar elde edebilirler.


81. Kentsel ve Dikey Tarım

Tarım sektöründe yaşanan gelişmeler ve dikey tarım gibi uygulamalar, isteyen herkes için şehirde tarım yapma imkanı sunuyor. Taze yiyeceğe erişimin maliyetinin de yüksek olması kentsel tarımı daha cazip kılmakta. Yurtdışında birçok şehirde dikey tarım çiftliklerinin sayıları hızla artmasına karşın ülkemizde henüz çok bilinmeyen bu tarım sistemleri gelecekte yatırımcılarına büyük bir kazanç vadediyor.

Mutlaka okuyun: Kentsel Tarım Nedir? Nasıl Yapılır?


80. Teknoloji Tabanlı İş Fikirleri

Teknoloji ve yapay zeka o kadar hızlı ilerliyor ki, tüm sektörlerin yavaş yavaş bundan etkilenerek iş yapma biçimimizi değiştirmesi bekleniyor. Yazılım, tasarım, çeviri, editörlük ve daha nice sektörde çalışanlar bu etkileri fazlasıyla hissetmeye başladı bile. Hatta birçok şirket işten çıkarmalara dahi başladı. Bu yüzden teknolojideki gelişmelere ayak uydurmak herkes için kritik öneme sahip.

Mutlaka okuyun: Geleceğin Teknolojileri: Dünyayı Değiştirecek 45 Fikir


79. Lezzet Turları

Lezzet turları bir bölgenin ya da şehrin lezzetiyle ün salmış yerlerin rehber eşliğinde gezilmesidir. Bu turlar sadece yeme içme üzerine olabileceği gibi eğitim amaçlı ve alışveriş amaçlı da olabilir.

Tadımlar, yemek pişirme dersleri vb. rehber eşliğinde yapılan yemek etkinlikleri son yıllarda gezginlerin en çok zaman harcamayı tercih ettiği aktivitelerden olmuştur. Sadece son 2 yılda dünyada %65 büyüyen sektör ülkemizde henüz bebek adımları atmaktadır. Ülkemizin zengin yemek kültürü de düşünüldüğünde bu alana girmek isteyen girişimcilerin iştahını kabartacak sayısız iş fikri bulunmaktadır.


78. Mochi Cafe Açmak

Mochi, son yıllarda eşsiz bir tatlı olarak tüm dünyada popülerlik kazanmaya devam ediyor. Yumuşak, çiğnenebilir dokusu ve sonsuz lezzet seçenekleriyle tatlıyı bilenlerin ağzını sulandırıyor. Yeşil çaylı ve kırmızı fasulyeli gibi geleneksel Japon lezzetlerinden çikolatalı ve mangolu çeşitlerine kadar her damak tadına hitap edebiliyor. Bu sebeple ülkemize özel mochi tatlarının geliştirilmesi açısından da girişimciler için büyük bir fırsat barındırıyor.


77. Çamaşır Yıkama Hizmeti

Evlerin küçülmesi, yoğun iş temposu nedeniyle, çamaşır yıkama ve kurutma gibi kişisel ihtiyaçları karşılamak insanlar için git gide zahmetli bir hal almıştır. Bu nedenle, çamaşır yıkama hizmetleri sunmak yurtdışında en kazançlı işler arasında gösterilmektedir. Ülkemizde henüz yaygın olmayan bu hizmet, otomat makinaları sistemiyle sunulabileceği gibi halı yıkama tarzı evlere servis şeklinde de sunulabilir. Bu sayede, müşterilerin evlerinden çıkıp çamaşırlarını yıkamak için zaman ayırmalarına gerek kalmaz.76. Tek Kullanımlık Şarj Üniteleri

Tek kullanımlık şarj üniteleri, acil durumlarda telefonların şarj edilmesi için kullanılırlar ve özellikle plajlar ve kamp alanları gibi elektriğe erişimin kısıtlı olduğu yerlerde hayat kurtarıcı olabilirler. Yurtdışında insanlar bu ürünleri bir nevi sigorta olarak yanlarında taşımaktadırlar.

Ülkemizde henüz bulunmayan bu ürünleri Çin’den düşük maliyetle getirip yüsek kar marjıyla satışını yapabilirsiniz. Örneğin resimdeki ürünü Alibaba’dan tanesi 1 dolara satın alıp ülkemizde 3 dolara satabilirsiniz. Burada aşmanız gereken en büyük engel ise doğru tedarikçiyi ve güvenilir bir ürünü bulabilmektir.

Mutlaka okuyun: Doğrudan Çin’deki Fabrikalardan Ürün Alıp Satmak


75. Taco ve Meksika Yemekleri Satışı

Meksika kökenli olan bu lezzet, özellikle İspanya ve diğer Avrupa ülkelerinde büyük bir popülariteye sahiptir.

Taco’nun farklı çeşitleri ve malzemeleri kullanılarak müşterilere eşsiz bir lezzet deneyimi sunulabilir. Ayrıca, diğer fast food restoranlarına kıyasla daha sağlıklı bir seçenek olarak da pazarlanabilir. Başarılı bir pazarlama stratejisi ve kaliteli ürünlerle taco üretimi ve satışı, Türkiye’de yeni bir lezzet trendi haline gelebilir.


74. Hırdavat Ekipmanları Kiralama

Hırdavat ekipmanları kiralamak, yurtdışında son yıllarda giderek popüler hale gelen ancak henüz Türkiye’de olmayan bir iş fikridir. Özellikle evde yapılacak ufak tamirat işleri için usta çağırmak ya da sıfır ekipman almak yüksek maliyetli olduğundan birçok insan hırdavat kiralama yoluna gitmektedir. Bu hizmet sayesinde, ahşap kesme makineleri, kaynak makineleri, matkaplar ve diğer birçok hırdavat ekipmanı kiralanabilmektedir.

Bu işe başlamak için bir mağaza veya atölye açabilir veya online bir platform üzerinden hizmet sunabilirsiniz.

Ayrıca, kiralama işinin yanı sıra hırdavat ürünleri satışı da yaparak gelirinizi artırmayı düşünebilirsiniz. Bu sayede müşterilerinizin ihtiyaçlarını karşılamak için birçok farklı seçenek sunabilirsiniz.

Hırdavat ekipmanları kiralama işinde, güvenliğin de önemini unutmamalısınız. Ekipmanların doğru kullanımı ve bakımı konusunda müşterilerinize doğru bilgi vermek ve güvenlik konusunda gerekli önlemleri almak işinizin başarısı için hayati öneme sahiptir.

Bunların yanı sıra olası yaralanmalara karşı işletmenizin sorumlu tutulmaması ve başınızın ağrımaması adına kiralama sırasında müşterilerinize bir sorumluluk sözleşmesi imzalatmanız da faydanıza olacaktır.


73. Sınırsız Çikolata Dükkanı

Envai çeşit çikolata ve şekerlemenin bulunduğu ve insanların tadım yaparak dilediği kadar satın alabilecekleri bir dükka fikri sizce hoş değil mi? Avrupa’da birçok çeşidi bulunan ancak Türkiye’de henüz bulunmayan bu tarz dükkanlara çikolata severler tarafından büyük ilginin olacağı aşikardır.72. Makarna Büfesi

türkiyede olmayan dükkanlar

Spagetti’den fettuccineye ve ravioli’ye kadar makarna, tüm enfes biçimleriyle yurtdışında günlük öğle ve akşam yemeklerinin temelini oluşturmaktadır. Ülkemizde de makarna sevilmesine karşın dünyaya nazaran oldukça kısıtlı pişirme şekillerine ve sos çeşitlerine sahibiz.

Makarna büfe konsepti makarna kültürümüzü geliştirerek farklı bir noktaya çıkarabilir. Bu anlamda bu iş fikri ülkemiz adına hem ilgi çekici hem de son derece kazançlı olabilir.

71. Gizem Dükkanı

gizemli kutu

Türkiye’de olmayan iş fikirlerinden biri olan gizem dükkanları, yurtdışında oldukça popüler olan ve insanların içinde ne olduğunu bilmedikleri gizemli hediye kutuları satın aldıkları yerlerdir.

Ürünler kutulara belli bir konsept dahilinde konulduğu için insanlar gizemli kutulara hediye amaçlı olarak da rağbet göstermektedir.70. Kutu abonelik sistemi

Abonelik kutuları, abonelik modeli ile çalışan işletmelerin niş ürünleri müşterilerine yinelenen bir temelde sunmasını ifade eder. Bu iş modeli ile müşterileriniz talep ettikleri ürünleri ilk siparişleri sonrası tekrar tekrar sipariş vermek zorunda kalmaksızın ulaşırlar. Abonelik e-ticaret pazarının 2025 yılına kadar 478 milyar dolar değerinde olması ve her yıl daha fazla müşterinin bu yöntemden faydalanması bekleniyor. Son araştırmalarsa tüketicilerin yüzde 15’inin ürünleri düzenli olarak almak adına bir veya daha fazla işletmenin abonelik sistemine kaydolduğunu gösteriyor.

Kutu abonelik sistemine dahil olmanın avantajları ise şunlardır:

  • Öngörülebilir bir gelir imkanı sunar. İşletmeler aylık kazançlarını bilir ve büyüme girişimlerini buna göre planlayabilirler.
  • Mevcut nakit miktarında artış görülür. Abonelik işletmeleri, düzenli nakit akışı yaratacak indirimli bir fiyat üzerinden peşin ödeme talep eder.
  • Müşteri edinme maliyetleri düşüktür. Müşteriler size düzenli olarak ödeme yapar, bu nedenle onları tek seferlik ek satın alımlar yapmaya ikna etmeye uğraşmazsınız.
  • Abonelik işini evinizden yürütebilecek olmanız ise sistemin sunduğu bir diğer avantajdır. Bundan olacak ki abonelik imkanı sunan işletme sahiplerinin yüzde 63’ü iş performanslarında belirgin bir artış gözlemlediklerini dile getirmektedir.

İki tür abonelik işletmesi mevcuttur:

  • Yenileme modeli: Abonelerin her döngüde aynı veya benzer ürünleri teslim aldığı modeldir. Örneğin, erkek bakım ürünleri satan bir markaysanız; jilet, tıraş jeli ve yedek bıçak içeren bir başlangıç seti satabilir, ardından, müşterilerinize kullanımlarına ve tercihlerine uygun aylık jel veya bıçak değişim imkanı sunarsınız.
  • Üyelik modeli: Abonelerin aylık veya yıllık belirli ücretler karşılığında özel ürün ve avantajlara erişebildiği modeldir. Örneğin, freelance yazarların bir araya geldiği Peak Freelance platformu üyelik modeli ile çalışır. Buna göre, üyeler belirli bir ücret karşılığında özel gruplar, isteğe bağlı araçlar, içerikler, uzman röportajları, strateji oturumları ve daha fazlasına erişim hakkı elde edebilirler.


69. Evcil Hayvan Yemi Üretimi

Evcil hayvan sahibi pek çok kişi, hayvanlarının beslenmesine büyük önem verir. Hazır mamaların içeriğinden şüphe duyan kişiler için sağlıklı mama bulmak büyük bir derttir.

İşte bu noktada evcil hayvanlar için sağlıklı ve besleyici mama üretimi cazip bir iş fikri olarak dikkat çekmektedir.

Bu iş için dükkan açabileceğiniz gibi kendi evinizde de mama hazırlayabilirsiniz. Tabii sadece internetten satış gibi bir iş modeli de benimsenebilir.

Mutlaka okuyun: En Karlı Üretim ve İmalat Fikirleri


68. Gıda Sektöründe Arabaya Servis Hizmeti Vermek

türkiyede olmayan iş fikirleri: arabaya sipariş

Türkiye’de olmayan iş fikirlerinden bir diğeri de arabaya sipariş hizmeti vermektir.

Yurtdışında arabaya servis yapan restoran ve kahve dükkanlarının oldukça popüler olmasına karşın ülkemizde bu tarz yerler bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar azdır. Türkiye’de değeri yeni yeni anlaşılmaya başlayan bu iş modelinde sürücüler arabalarından inmeden sipariş verebilir, arabada yeme ve içmenin rahatlığını deneyimleyebilir. Arabaya servis hizmeti veren restoranlar, genellikle benzin istasyonlarına yakın yerlerde veya otoyol kenarlarında bulunmaktadır. Ancak tabii ki bu tarz yerler, ülkemizde eşsiz bir deneyim olarak sunulacağı için şehir içinde geniş park alanı bulunan yerlerde de açılabiir.


67. Yenilebilir Çiçekler

Türkiye’de olmayan tarım ürünleri: yenilebilir çiçekler

İyisiyle kötüsüyle, sosyal medya yaşam biçimimizi değiştirdi. Restoranlar ve influencerlar, yemeklerini daha kusursuz ve fotojenik göstermek için yemeklerini rengarenk çiçekler ve yeşilliklerle süslüyorlar. Üstelik bu yenilebilir çiçeklerin besin değerleri oldukça yüksek. Örneğin bir kap salataya atılan birkaç yenilebilir çiçek tüm salatadan daha çok mineral barındırıyor.

Salatalara, sandviçlere ve tatlılara renkli dokunuşlar yapmanızı sağlayan yenilebilir çiçekler tüm dünyada büyük bir patlama yapmış durumda. Bu anlamda ülkemizde pek bulunmayan yenilebilir çiçekleri yetiştirmek oldukça karlı olabilir.

Mutlaka okuyun: En Karlı Tarım Ürünleri


66.Yenilenebilir Enerji Alanındaki İş Fikirleri

yenilenebilir enerji iş fikirleri

Tüm dünyada enerji maliyetlerinin yükselmesi yenilenebilir enerji alanına yatırımı da artırmaya devam ediyor. Bu sebeple tüm dünyada birçok yeni iş fikri hayata geçirilmiş durumda. Ülkemizin de enerjide dışarı bağımlı olduğunu düşünecek olursak sektöre yapılacak küçük yatırımların dahi çok kazançlı olabileceğini söyleyebiliriz.

Mutlaka okuyun: Yenilenebilir Enerji Sektörü İş Fikirleri

Mutlaka okuyun: Güneş Enerjisiyle İlgili İş Fikirleri


65. Çevre Dostu İş Fikirleri

Türkiye’de bulunmayan çevre dostu iş fikirleri

İklim değişikliği sebebiyle özellikle gelişmiş ülkelerde yaşanan bilinçlenme çevreye duyarlı işletmelerin büyük bir hızla çoğalmasını sağladı. Bu alandaki iş fikirlerinin ülkemizde yavaş yavaş filizlenmeye başladğını görmeye başladık. Bunların yakın gelecekte de patlama yaptığına şahit olacağız. Hem kazançlı hem de insanlığa faydalı bir iş yapmak istiyorsanız bu tür iş fikirlerine gözatmanızda fayda var.

Mutlaka okuyun: Türkiye’de Bulunmayan Çevre Dostu İş Fikirleri


64. Drone sektöründeki yeni iş fikirleri

drone ile ilgili iş fikirleri

Drone sektörü son yılların gözde olması sebebiyle gün geçmiyor ki sektörde yeni bir iş fikriyle daha karşılaşmayalım. Bu sebeple Türkiye’de henüz oldukça bakir bir pazar olan drone sektöründe iş yapmak sizin için oldukça kazançlı olabilir.

Mutlaka okuyun: Drone Sektörüyle İlgili Türkiye’de Olmayan İş Fikirleri


63. Kadın Berberler

kadın berberler

Geçtiğimiz 10 yılda, berberlik dünyasında büyük bir değişim yaşandı: Her zamankinden daha fazla kadın erkeklerin traşı için kolları sıvayıp makası eline aldı. Sektördeki erkek berber üstünlüğüne meydan okuyan kadın berberler için bu oldukça ödüllendirici oldu.

Henüz ülkemizde bulunmayan bu iş fikrini hayata geçirerek sektördeki taşları yerinden oynatmaya ne dersiniz?

Sizce de erkekler de en az kadınlar kadar ilgiyi haketmiyor mu? Erkeklerin saçının hala kafalarının lavoboya sokularak yıkandığını düşünecek olursak sektörde kolaylıkla çok büyük bir fark yaratabilirsiniz.


62. Evcil Hayvan Oteli

İşletme becerisine sahip hayvan severler için ideal bir girişimdir. Mecburi olmasa da, hayvan barınağı ya da veteriner deneyimine sahip olmak da faydalıdır. Evcil hayvan oteli, temelde lüks bir kulübedir ve sahipleri yokken, hayvanlarla özenle ilgilenilmesini sağlar.

Yer ve büyüklük kriterlerine bağlı olarak değişmekle birlikte, yatırım bedeli orta büyüklüktedir. Evcil hayvan kuaförleri ve eğitimleri ile ilgili sektörün her yıl büyüdüğünü göz önüne alarak uygun lokasyondaki girişimin kârlı bir işletmeye dönebileceğini söylemek mümkün.

Mutlaka okuyun: Evcil Hayvanlarla İlgili Türkiye’de Olmayan İş Fikirleri


61. Balta Fırlatma Partileri

Balta fırlatma partileri, son zamanlarda ortaya çıkan özel bir tür eğlence şekli olarak dikkat çekiyor. Oyunlardan ve eğlenceden anlayan insanların girebileceği bu iş fikri için, balta fırlatma deneyimi mecburi değildir.

Bu iş için yapılması gereken zorunlu sigortanın da, işin doğası gereği ucuz olmayacağını söyleyebiliriz. Öte yandan yeterli para ve zaman ayrılırsa, karşılığını verecektir.


60. Kaçış Odası

Yaratıcı ve ayrıntılara önem veren insanların başarılı olma olasılığının yüksek olduğu bu iş fikri için, resmi bir eğitim gerekmese de, tasarım ve diğer yaratıcı alanlarda deneyim faydalı olacaktır.

Geçtiğimiz on yılda kendini göstermiş olan kaçış odası işletmeleri, popülerliğini artırdı. Daha ne kadar büyüyeceği tartışılır olan bu alan, belli başlı gruplar için çekiciliğini koruyor. Kiralanacak yer ve iç tasarımı düşünüldüğünde, yatırım miktarının orta düzey olduğu söylenebilir. Buna karşılık, başarılı bir işletmenin geliri yüksek olacaktır.

Mutlaka okuyun: İnanılmaz Kazançlı Bir İş: Evden Kaçış Oyunları


59. Öfke Odası

Yaratıcı zihinler ve pazarlamacılar, ucuz ve kırılabilir eşyalara ulaşabildikleri takdirde,müşterilerine onları kırdırarak bunu kazançlı bir işe dönüştürebilirler. Nisbeten yeni bir fikir olsa da, fazlasıyla ilgi görüyor. Partilerde farklı bir deneyim yaşamak istendiğinde, ayrılık acısı çekildiğinde ya da iş ile ilgili sebeplerden, bu odaya gelip sinirlerini boşaltmak isteyen insanlar için bu hizmet keyifli bir seçenek olacaktır.

Kiralanacak alan, kırılacak nesneler, depo ve gerekli sigortalar, bu iş için ana giderlerdir. Kazanç ise, hemen her işte olduğu gibi, fiyatlandırma politikanıza ve iş modelinize bağlı olarak değişecektir.

Mutlaka okuyun: Kırılmış Kalbinizi Onaracak İş Fikirleri


58. Kapalı Alan Trambolin Parkı

Eğer insan canlısı ve eğlence düşkünü biriyseniz, trambolin parkı işletmek için uygun bir girişimci olabilirsiniz. Her işletmede olduğu gibi, bunda da güçlü bir pazarlama becerisi, rekabette sizi bir adım öne taşıyacaktır.

Geniş bir kapalı alan ve özel ekipmanlar gerektiği için, bu yatırım biraz yüklü olacaktır. Öte yandan, gelişen bir piyasa olduğu düşünüldüğünde ve rekabetin az olduğu göz önüne alındığında, yapılacak yatırımın kısa sürede karşılığını vereceği söylenebilir.

Mutlaka okuyun: Trambolin İşi Kurmak Kazandırıyor!


57. Whirlyball Arena

Whirlyball, raketler ve top ile çarpışan arabalar üzerinde oynanan bir oyundur. Bu oyun çoğu insan tarafından bilinmez ve bu işe adım atacak kişinin onların dikkatini çekebilmesi için, konuya tam olarak haki olması gerekir. Güçlü pazarlama ve işletme becerisi de, yine az bilinirlik nedeni ile önem kazanan ve gerekli olan nitelikler arasında gösterilebilir.

Takım oyunu olan spor, her yaş ve gruptan insan için çekici olabilir. İyi bir parti aktivitesi ya da ilişki kurma aracı olarak kullanılabilecek olması, işletmenin yeri konusunda da serbestlik sunuyor. Özel ekipmanlar ve yer gereksinimi nedeni ile, bu alanda yapılacak yatırımın yüksek olduğu söylenebilir. Fakat iyi bir reklam ve pazarlama çalışması ile, bu yatırım kısa sürede geri alınabilir.


56. Futbol Bowlingi

Bir başka yeni ve özel eğlence şekli olarak doğan futbol bowlingi, birçok insan için farklı bir eğlence sunuyor. Amerikan futbolu ile bowlingi bir araya getiren bu eğlence anlayışı, işletme becerisine sahip insanlar için iyi bir iş fikri olabilir.

Geniş ve özel olarak tasarlanmış bir kapalı alan ihtiyacı nedeni ile, gerekli yatırımın ciddi boyutlarda olduğu söylenebilir. Doğru pazarlama ile bu yatırım kısa sürede geri dönebilir.


55. Oyun Kamyonu

Çocuklarla iyi iletişim kurabiliyor ve video oyunlarından keyif alıyorsanız, oyun kamyonu fikri sizin için iyi bir girişim olabilir. Güçlü bir işletme becerisi ve hafta sonları da çalışma isteği, gerekli özelliklerden bazıları olarak gösterilebilir. Mobil bir işletmeye sahip olmak, kira giderlerini ortadan kaldırsa da, kamyon ve benzeri araçların hazırlanması için yüklü miktarlar harcamanız gerekebilir.

Oyun dünyası sürekli büyüyen bir pazar olduğundan, diğer sektörlere göre daha fazla büyüme şansınız olduğu açıktır. İlk yatırımın ardından giderlerin ciddi oranda düşeceği göz önüne alındığında, bu işletmenin iyi bir getiri sağlayacağı söylenebilir.


54. Ninja Savaşçı Spor Salonu

Girişken, spor seven ve eğlenceye meraklı insanlar için keyifli bir seçenek olabilecek bu iş fikri, televizyonda bir dönem popüler olan aynı adlı programdan esinlenmiştir. Bu alanda çalışacak kişinin farklı insanlarla rahatça iletişim kurabilmesi önemlidir, zira çok farklı kesimden insan, bu türden bir spor salonuna ilgi duyabilir.

Yatırımın yüksek olacağı bu işletmede, ihtiyaç duyulan geniş alan, özel ekipmanlar ve iyi bir sigorta, başlıca harcama kalemleri arasındadır. Öte yandan, geleceği parlak olan bu fikir, yapılacak yatırımı kısa sürede karşılayabilir.


53. Profesyonel Denizkızı

Yurtdışında, profesyonel denizkızları son yıllarda popüler hale geldi. İyi yüzücü ve rol kabiliyetine sahip insanlar için ideal olabilecek bu işte, iletişim de oldukça önemlidir.

Kaliteli kıyafetler pahalı olsa da, çevrimiçi randevu sistemi ile çalışılabilir ve maliyetler düşük seviyede tutulabilir. Özel bi iş dalı olması nedeni ile, profesyonel denizkızı, saatlik yüksek ücretler talep edebilir.


52. Parti Otobüsü

türkiye’de olmayan eğlenceli iş fikirleri

Yurtdışında yüksek talep gören bu tür otobüsler; özel etkinlikler, doğum günleri, bekarlığa veda partileri ve düğünler için kullanılmaktadır.

Bir parti otobüsü işletmecisi olarak, müşterileriniz için benzersiz ve keyifli bir deneyim sunmak için çeşitli aktiviteler planlayabilirsiniz. Bu aktiviteler arasında müzik, ışık şovları, içecekler, atıştırmalıklar, fotoğraf çekimleri ve diğer eğlenceli etkinlikler yer alabilir.

Hızlı karar alabilen, organizasyon becerisine sahip, müşteri hizmetleri geçmişi olan ve insanlarla çalışmaktan keyif alan biri için, parti otobüsü fikri iyi bir iş fikri olabilir.

Otobüslerin fiyatı, maaşlar ve sigortalar göz önüne alındığında, yatırımın yüklü olacağı söylenebilir. Dahası yakıt ve bakım gibi sürekli giderleriniz de olacaktır. Öte yandan gelirleriniz de benzer şekilde yüksek ve tatmin edici olabilir.


51. Klasik Harita Dükkanı

Tarihçiler, amatör harita koleksiyonerleri ya da bu konuda bilgi aşığı insanlar için iyi bir niş iş fikri olarak klasik harita dükkanı önerilebilir. Bu alanda çalışan birçok insan, işe hobi olarak başlamış ve zamanla kendi galerilerini açmışlardır.

Yatırım maliyeti, bir yer açıp açmayacağınıza ya da çevrimiçi çalışıp çaışmayacağınıza, ayrıca elinizde bulunan kaynak miktarına bağlı olarak değişecektir. Niş bir pazar olması nedeni ile, bu alanda büyüme sınırlı olacaktır. Öte yandan, ulaşılabilir harita sayısı azaldıkça, piyasaya etkiniz artacaktır.


50. Bonsai Ağacı

Bonsai ağacı satmak, bahçıvanlar ya da evden çalışanlar için hem tatmin edici bir hobi hem de iyi bir iş fırsatı olabilir. Herhangi bir temel eğitim şartı olmamakla birlikte, bu işe adım atanların temel bonsai yetiştirme bilgisine, çeşitleri hakkında genel bilgiye ve onları büyütmek için yapılması gerekenlere aşina olması gerekir.

Tohum ve diğer gereksinimler için harcanacak yatırım miktarı düşük olacaktır. Öte yandan 3 ile 5 yıl arasındaki yetişme sürecinin ardından, iyi kazançlar elde edilebilir. Bonsailer, her geçen sene artan popülaritesi ile, yüksek kârlı içecekler olarak tanınır. Özellikle de, kentsel bölgelerde yaşayan ve büyük bir ağaç için alanı olmayan insanlar için iyi bir seçenektir bonsai ağaçları. Kâr oranı yüksek olsa da, yetiştirme alanındaki sınırlamalar nedeniyle kazanç sınırlı olabilir.


49. Kurutulmuş Çiçekçilik

Bahçe işlerinden anlayan, farklı çiçeklerin farklı kurutma yöntemlerine tepkisi bilen ve yan gelir elde etmek isteyen insanlar için, kurutulmuş çiçek işi güzel bir başlangıç olabilir. Normalde ek iş olarak yapılacak bu işin, ek iş olarak kalmasına da gerek yok.

Eğer doğru topluluk içerisinde kendinizi konumlandırmayı başarabilirseniz, işinizin büyük bir hızla büyüdüğünü görebilirsiniz. Eğer uygun bir çiçek yetiştirme alanınız varsa, yatırım maliyeti oldukça düşük olacaktır. Ek iş olarak kalsa bile, ciddi bir kazanç elde edilebilecek bir iş olduğu söylenebilir.


48.  Dart Mağazası

Dartlarda ya da el işinde usta olan ve yarattığı ürün ve hizmetler ile ön plana çıkabilecek insanlar için iyi bir niş iş fikri olarak dart mağazası gösterilebilir. Dart mağazası, kalite ve deneyip üzerine odaklanmalıdır. Zira eşsiz bir stil ve özellik aracılığı ile bu alanda parlamak mümkün.

Hammaddenin depolanacağı alan seçimine göre yatırımın miktarı değişecektir. Kaliteli ve yüksek maliyetli ürünlerin uzun süre dayanacağı göz önüne alındığında, büyümenin yavaş olacağı söylenebilir. Öte yandan doğru ürün seçimi ve pazarlama ile, ciddi kazançlar elde etmek mümkündür.


47. Rüzgar Çanı

Artistik ve yaratıcı kulağa sahip biri için, rüzgar çanı iyi bir iş girişimi olabilir. Kendiniz bir rüzgar çanı üretseniz de, onu bir sanatçıdan alsanız da, sakinleştirici sesleri tanımak bu işin olmazsa olmazıdır.

Birçok insanın yaptığı gibi, işinizi evden yürütmeyi seçerseniz, yatırım miktarı oldukça düşük seviyede tutulabilir. Düşük maliyet sayesinde iyi kârlar elde etmek mümkün.


46. Klasik Oyuncak Dükkanı

Oyuncak koleksiyonerleri ve bu hobilerini kârlı bir işe dönüştürmek isteyen insanlar için, klasik oyuncak mağazası mantıklı bir tercih olabilir. Ender oyuncakları bulup almak konusunda deneyim sahibi olmak ve genel işletme bilgisine sahip olup uygun kitleye yönelebilmek önemli bir ilk adım olarak gösterilebilir.

Oyuncakları sergilemek için kiralanacak yerin en büyük gider olacağı düşünüldüğünde, yatırım maliyetinin orta düzeyde olacağı söylenebilir. Bunu da elemek adına çevrimiçi dünyada işe başlayıp büyüdükçe fiziksel alana taşınabilir ve yine de İnternet ortamında varlığınızı sürdürebilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Birçok Yönüyle Oyuncak Sektörü ve Geleceği


45. Mozaik Cam

Bu iş fikri için, genel sanatsal beceri ve işletme bilgisinin yanı sıra, ileri seviyede vitray bilgi ve becerisi de gerekli olacaktır. Mozaik camlar genellikle uzun süre dayanan sanatsal ürünler olarak değerlendirilir ve müşteriler de bu nedenle yüksek kaliteli malzeme beklentisine sahiptir.

Mozaik camlar yüzyıllardır evleri ve binaları süslemekte kullanılan bir yöntemdir. Yatırım maliyeti oldukça düşük olabilir ve işletmeci İnternet üzerinden işlerini yürütebilir. Büyümek konusu ise, ne kadar ürün üretebileceğiniz ve hedef kitleniz ile doğrudan alakalıdır.


44. El Yapımı Oyuncak Bebek

El yapımı oyuncak bebek işine giren çoğu insan, bu işe hobi olarak başlamıştır. Farklı malzemelerle nasıl çalışılacağına dair bilgi sahibi olmak, değişik oyuncak bebekler yapmak için faydalı olabilir. Esnek ve talebe uygun ürünler yapabilmek de, başarı yolunda yardımcı olacaktır.

Yatırım maliyeti düşük olan bu iş dalı, oldukça niş bir fikir olduğu için, büyüme potansiyeli de sınırlıdır. Her bir oyuncak bebğin yapımı, büyük emek ve zaman gerektirirken fiyatları ise düşük denebilecek bir seviyededir. Her ne kadar hobinizi bir gelir kaynağına dönüştürüyor olsanız da, düşük sayılabilecek gelir nedeni ile, bu işi bir ek iş olarak düşünmenizde fayda var.


43. Tavuk Alt Bezi

Tavuk alt bezi işine geldiğimizde, bunun oldukça özel bir kesime uygun olduğunu görebiliriz. Yaratıcı, dikişi konusunda becerikli ve tavuk yetiştirme konusunda deneyimli olmak, gerekli şartlar arasında sayılabilir. Bu iş fikri, kentsel bölgelerde tavuk yetiştirme odaklıdır ve yeni müşteriler bulmak için fazlasıyla hevesli olmanız gerekir.

Şehirlerde binlerce insan tavuk yetiştirmek için hevesli olsa da, bu alan yine de dar ve sınırlıdır. Çok düşük bir yatırıma ihtiyaç duyulsa bile, karşılığında alınacak düşük gelir, bu işin keyifli bir ek iş olarak görülmesi gerektiğine işaret eder.


42. Ağaç Ev

Ağaçların yetişme şekillerine hakim, açık havada çalışmaktan keyif alan ve inşaat ya da mühendislik geçmişi olan insanlar için iyi bir seçenek olabilecek bu iş fikri, marangozluk ve insan ilişkilerini de talep edebilir.

Çalışan eleman sayısı, seçilecek malzeme ve yapılması planlanan ağaç ev modellerine göre değişkenlik gösterebilecek bir yatırım gerektirecek ağaç ev işi, üretimin karmaşık yapısı nedeni ile büyümesi zor bir alandır. Öte yandan başarılı yapılar sayesinde kâr oranı da yüksek olacaktır. Müşteri portföyüne göre, yapılacak ağaç evler çok geniş bir skalada fiyatlandırılabilir.


41. Duyusal Yoksunlaştırma Havuzu

Spa hizmetleri deneyimi olan ve yüksek yatırım maliyetlerini karşılayabilecek kişiler, duyusal yoksunlaştırma havuzu iş fikrini değerlendirebilir. Göreceli olarak yeni bir sektör olan duyusal yoksunlaştırma havuzu, niş bir iş olarak kendini gösterse de, gün geçtikçe popülerliğini artırıyor ve farklı bölgeler ve pazarlar bularak genişlemeye imkan veriyor. Fakat bu genişleme için güçlü insan ilişkileri ve pazarlama stratejileri elzem niteliktedir.

Tüm bunların yanı sıra ciddi bir yatırım miktarını da gözden çıkarmanız gerekmektedir. Diğer bir yandan ise, hazırlıklar tamamlanıp hizmet vermeye başladıktan sonra, bu yatırımın birkaç yıl içerisinde amorti edilebileceğini söyleyebiliriz.


40. Profesyonel Meditasyon İşletmesi

Uzun yıllara yayılan bir meditasyon deneyiminiz ve bunu başkalarına öğretme arzunuz varsa, bahsi geçen iş fikri sizin için uygun olabilir. Ne kadar farklı meditasyon metodu ve tarzı hakkında bilgiye sahip olursanız, o kadar fazla müşteriyi kendinize çekme imkanınız olacaktır.

İnsanlar sürekli yavaşlayıp rahatlamak için yeni yollar arar. Meditasyonun da içerisinde bulunduğu terapi sektörü, geçtiğimiz yıllarda yüzde 12 büyüme ile dikkat çekti ve bu alanda yatırımın önünü açtı.


39.Jakuzi Bahçesi

Jakuzi bahçesi işletmek için, jakuzilerin rahatlatıcı ve terapi etkisi olduğuna inanarak çalışmak, bu sırada da güçlü pazarlama becerilerine sahip olmak gerekiyor. Jakuziler ile ilgili çıkabilecek sorunları halledebilecek kadar teknik bilgiye sahip olmak ve genel temizlik ile bakım görevlerini yerine getirebilecek becerilere haiz olmak da bu konuda size yardımcı olacaktır.

Jakuzi bahçeleri, insanların saatlik olarak kiraladıkları ve kendi özel alanlarından bunun keyfini sürebildikleri, yeni sayılabilecek bir iş fikri olarak tanımlanır. Kayda değer bir yatırıma ihtiyaç duyacak olan bu iş, başarılı bir şekilde yönetildiğinde de karşılığını verecektir.


38. Aromaterapi

Homeopatik yöntemler ile başkalarına yardım etmek istiyor, kokulara karşı algılarınız yüksek ve işletme becerisine sahip biri iseniz, aromaterapi iş kolu sizin için uygun bir seçenek olacaktır. Aromaterapi, insanların yaşadığı stres ya da uykusuzluk gibi sorunlara karşı daha doğal çözümler sunar.

Homeoterapi ve benzeri alternatifler, geçtiğimiz yıllar boyunca oldukça popüler hale geldi ve büyüme ihtimali giderek arttı. Eğer bir yer kiralamadan işe başlamayı planlıyorsanız, bu girişim için yatırım miktarı kolaylıkla karşılanabilir. Dahası, getiri oranı da yüksek bir iş olacaktır.


37. Reiki İşletmesi

Bu konuda deneyimi olanların girişebileceği bir iş fikri olan reiki, stresi azaltmayı ve rahatlamayı sağlamaya yarayan bir japon tekniğidir. Bu teknik, görülmeyen bir “hayat enerjisi” nin içimizde dolaşarak bize hayat vermesi fikrine dayanır.

İşletme planına göre yatırımın değişeceği söylenebilir. Bu alanda çalışan birçok insan, evde işlerini yürütmeye başlayarak başlangıç masraflarını en aza indirir. Kuracağınız işletmenin geleceği, hizmet vereceğiniz bölgedeki talebe ve yanınızda çalıştırabileceğiniz insan sayısına bağlı olacaktır. Bu alanda başarılı işletmeler genellikle birden fazla terapi yöntemini sunarak hedef kitlelerini genişletmeyi başarmış firmalardır.


36. Kiralık Keçi

Keçiniz varsa ya da keçi besleyebilecek yeriniz varsa, bu işletme denenebilir. Bu işletme, insanlara ödünç keçiler vererek onların doğal hayata dahil olmasını ya da kendi topraklarının gübrelenmesini sağlar. İşletme sahiplerinin ise, keçileri yetiştirme ve onlara bakma konusunda deneyimleri olması gerekmektedir.

Yatırım maliyetleri değişiklik gösterecektir. Öncelikle keçilere ihtiyacınız var. Bunun dışında, keçilerin yaşaması için bir alan ve onları müşterilere ulaştırmak için araç gereklidir. Ayrıca, keçilerin bakımı için de bir miktar kaynak gerekli olacaktır. Eğer halihazırda keçiniz var ise, bu işe girmek çok daha ucuz olacaktır. Sıfırdan başlayacaklar için ise bu miktar hayli artabilir.


35. Kiralık Tavuk

Keçi kiralamaya benzer şekilde, halihazırda tavuğu, çiftliği ya da deneyimi olan insanlar için, tavuk kiralama işi oldukça cazip olabilir. Tavuk kiralama sayesinde insanlar, çiftlik sahibi olmadan ya da uzun süre boyunca onlara bakmak zorunda kalmadan, yumurtlama amaçlı tavuk sahibi olabilir. Eğer halihazırda tavuk çiftliğiniz bulunuyorsa, bu iş sizin için ucuza mal olacaktır.

Mutlaka okuyun: İlginç İş Fikri: Tavuk kiralama hizmeti


 34. Lüks Çadır İşletmesi

Lüks çadır işletmesi, konuk ağırlamayı bilen ve kullanılabilir uygun bir arazisi olan girişimciler için uygun bir seçenek olacaktır. lüks çadırlar ve rahat kamplar, kamp yapmak isteyen fakat rahatının fazlaca bozulmamasını isteyen insanlar için oldukça cazip bir fikirdir.

Bahsi geçen lüks çadırların ne kadar pahalı olabileceği göz önüne alındığında, bu iş için yatırım miktarının yüksek olabileceği söylenebilir. Bu işletme türü, halihazırda geniş bir arazisi, avlanma bölgesi ya da kıyı yakını yeri olan insanlar için uygun olacaktır.


33. Evcil Hayvan Fırını

Evcil hayvanlara ve onların iyi baslenmesine önem veren insanlar için uygun bir iş fikri olan evcil hayvan fikri, besleyici gıdalara yönelik bilgi ve veterinerlik becerileri gerektirir. Evcil hayvan fırınları, özel olarak bu hayvanlar için geliştirilmiş formülleri, daha doğal ve yüksek kaliteli ürünler kullanarak üretir.

Yatırım maliyetleri iş modeline göre değişiklik gösterse de, İnternet üzerinden satış yapıp evdeki mutfağınızda çalışırsanız, bu masraflar ciddi oranda düşecektir. Küçük bir şekilde işe başlayıp hem İnternet’te hem de fiziksel mağazalarda büyüme imkanı sunan bu iş fikrinde, kazanç oldukça yüksek olabilir.

Mutlaka okuyun: Evcil Hayvanlarla İlgili İş Fikirleri


32. Kedi Kafe

Dışarıda vakit geçirmeyi seven ve kedilere düşkünlüğü olan insanlar için bu popüler iş fikri cazip olacaktır. Kedi kafeler, insanlara arkadaşları ve tüylü dostları ile vakit geçirirken onlara içecek ve yiyecek sunan yerlerdir. Bu kafeler, insanlara hizmet sunmasının yanı sıra, birçok kediye de ev sahipliği yaparak onların sahiplenilmesini sağlıyor. Zorunlu olmasa da, kafe işletme konusunda deneyim sahibi olmak, bu konuda yardımcı olacaktır.

Mekan kirası, işletme masrafları ve diğer giderler göz önüne alındığında, yatırım miktarının yüksek olacağı söylenebilir. Asya’nın bazı ülkelerinde çoktan kendini göstermiş ve büyük başarı elde etmiş bu tür kafeler, ilerleyen zamanlarda tüm dünyaya yayılarak daha da popüler hale gelebilir.


31. Sıra dışı otomat makineleri

Yurtdışında oldukça yaygın ve çeşitte otomat makinesi bulunuyor. Bu sektörde ise başı Japonya çekiyor. Balıktan yumurtaya, ekmekten kondoma kadar yüzlerce otomat makinesi bu sektöre girecek girişimcilere ilham verebilir.

Mutlaka okuyun: Türkiye’de Bulunmayan Karlı Otomat Makinaları


30. Kiralık Aletler

Yurtdışında birçok elektronik alet ve malzeme kiralanabiliyor. Bunlara fotoğraf makineleri,dronelar kameralar ve hatta aklınıza gelen birçok ev eşyası dahildir.

Mutlaka okuyun: Drone İle Para Kazanmanın Yolları


29. Kurabiye Hamuru

İşletme becerisine sahip profesyonel aşçılar ya da yemek tutkunları, kurabiye hamuru satmak için kendi işlerini kurabilir. Bu tür bir işletme yerinde sayabileceği gibi, büyük bir potansiyele de sahiptir. Lokal, bölgesel ve hatta ulusal alanda faaliyet gösterecek kadar büyüyebilirsiniz, zira satılan ürün kolayca taşınabilir ve masraflar minimum seviyelerde kalmaya devam eder.

Kazanç olasılığının da oldukça yüksek olduğu bu girişimde, restoran tarzında bir yer açmak istediğinizde, giderler artacaktır. Bununla beraber kâr da yükselmeye devam eder.


28. Gurme Patlamış Mısır

Eğer patlamış mısır seviyorsanız ve mutfak becerileriniz göz dolduruyor ise, gurme patlamış mısır fikri sizin için uygun olabilir. Bu iş fikri, küçük ölçekte kalmak ya da büyümek arasında seçim yapabileceğiniz bir imkan sunuyor. Evinizden satış yapabilir, bir mekan açabilir yada ürünlerinizi paketleyip marketlerde satabilirsiniz. Bu konuda da size yardımcı olabilecek birçok kaynağa rahatça ulaşabilirsiniz.

Evden, dükkan açarak ya da başka bir yolla çalışmaya seçebilir ve bu seçiminize göre de yatırım bütçenizi belirleyebilirsiniz. Satış fiyatlarını değerlendirdiğinizde ise, bu işin oldukça kârlı olduğu görülebilir.


27. Deniz Tuzu

Ellerini kirletmekten çekinmeyen, kendi kendini motive edebilen ve deniz suyuna ulaşım imkanı olan herkes bu işe girebilir. Bu iş için öncelikle deniz tuzunun elde edilebileceği en iyi yeri, zamanı ve mevsimi öngörecek bilgiye sahip olmak gerekiyor. Bu da, temel düzeyde gel-git, akıntı ve deniz seviyesi hakkında bilgiye sahip olmak anlamına geliyor.

Deniz tuzu kaynağınızı belirledikten sonra ise, oldukça düşük bir yatırım sizi bekliyor. Düşük yatırım ve neredeyse sınırsız hammadde ile oldukça kârlı bir iş sizi bekliyor.


26. Engelli Parkur

Açık hava aktivitelerine, askeri ya da polis eğitimlerine, kamplara ya da benzeri aktivitelere meraklı olan yetenekli pazarlamacıların ve satış elemanlarının düşünebileceği bir girişim olarak gösterilebilir.

Engelli parkur, tırmanma ya da benzeri aktivitelerden oluşabilecek bu tür macera sporları ve aktiviteleri için, kurulum, yer, sigorta ve deneyimli personel gibi giderleri neticesinde, ciddi bir yatırım gerekli olacaktır. Öte yandan, bu tür girişimler, bireyler, aileler, kurumlar ya da partiler için gün geçtikçe daha popüler hale gelmekte. İyi bir pazarlama stratejisi ile, küçük çaptaki girişimlerde bile göz dolduran kârlar elde etmek mümkün.

Mutlaka okuyun: Macere Parkı Açmak


25. Kutu Oyunu Kafe

Kutu oyunlarından hoşlanan, insan ilişkilerinden keyif alan ve genel anlamda işletme becerisine sahip olan insanlar için bu tür bi kafe açmak, mantıklı bir girişim olabilir. Bu alan hem çocuklu ailelere hem de farklı bir akşam arayan yetişkinlere yöneliktir.

Artan nostalji özlemi ile, birçok insanın eski günlerdeki eğlence hasreti üzerine oynayan bu iş fikri için gereken bütçe, kafenin yeri, büyüklüğü ve yemek sunup sunmayacağına göre değişiyor.


24. NERF Arena

Nerf arena fikri, girişken ve tempolu eğlenceye düşkün insanlar için iyi bir iş fikridir. Her ne kadar bu alanda sunulan hizmet genellikle 6 ile 14 yaş arası çocuklara yönelik olsa da, yukarıdaki engelli parkur gibi, burada da şirket çalışanlarına ya da diğer gruplara yönelebilir.

Oldukça geniş bir kapalı alanın yanı sıra gerekli ekipman ve sigorta nedeni ile, yatırım miktarı yüksek denilebilir. Gelir gider dengesi yakın olduğu için, bu alanda yüksek kazanç bekleyemesek de, azımsanmayacak miktarlardan söz edilebilir.


23. Küçük Ev İnşaası

İnşaat, mimarlık ya da benzeri bir alanda deneyiminiz varsa, bu yönde adım atarak bir işletme kurmanız mantıklı olacaktır.

Yatırım maliyetleri inşa edilecek eve göre değişiklik gösterse de, normal bir inşaata oranla çok daha az malzeme, para ve yere ihtiyacınız olacağı için, bu yatırım genellikle karşılanabilir boyutlarda kalacaktır. Küçük evlere, hobi bahçelerine ve benzeri yerlere duyulan ilginin artması ile, bu alanda ciddi kazançlar elde edebilirsiniz.


22. Türkiye’de Olmayan Cafe Konseptleri

Geleneksel cafelerin aksine yurtdışında birbirinden ilginç konseptlerde cafeler müşteri akınına uğruyor. Özellikle evcil hayvan konseptli cafeler oldukça revaçta. Kedi, köpek, kuş, kirpi ve hatta koyun cafe dahi bulunuyor. Rekabetten kolaylıkla sıyrılmanızı sağlayacak bu tarz bir cafe açarak siz de dikkatleri üzerinize çekebilir sadık bir müşteri kitlesi edinebilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Türkiye’de Bulunmayan Tema Cafeler


21. Türkiye’de Olmayan Otel Konseptleri

Nüfusun çoğalması ve büyük şehirlerdeki kiralık fiyatların artmasıyla birlikte insanlar ucuz konaklama seçenekleri arayışına girdi. Bu da yeni yeni konseptlerin doğmasını sağladı. Kapsül otel de onlardan biri. 5 metrekarelik bir kapsüle girerek konaklayan insanlar diğer otellere göre çok cüzi fiyatlar ödeyebiliyorlar.

Mutlaka okuyun: Dünyadaki En Sıradışı Oteller


20. Klimalı Yatak

Amerika Birleşik Devletleri’nde ABC kanalında yayınlanan insanların icatlarını sergilediği “Shark Tank” programında, Mark Aramli ilk Bedjet’in tanıtımını yapmıştı. Hep program sırasında hem de sonrasında yaşadığı aksilikler nedeniyle bu girişim sonuç vermemişti. Buna rağmen Aramli pes etmedi ve başarıya ulaştı. Programın ardından binlerce ürün satmayı başaran Aramli, şimdi de 3. nesil Bedjet ile geri dönüyor.

Bedjet V3 klimanızın yerini almak için tasarlanmadı. Sistem çarşaflarınızı 3 dakika içerisinde soğutup 10 saniye içerisinde de ısıtabiliyor.Elektrik süpürgesine benzese de, Bedjet yatağınıza hava üfleyerek görevini yerine getiriyor. Cinsiyet, yaş ve vücut tipine göre profil oluşturabilen akıllı sistem, android ve iOs telefonlar ile kontrol edilebildiği gibi, sesli yanıt sistemi Alexa’ya da bağlanabiliyor. Oda sıcaklığını ve uykunuzu takip eden sistem, otomatik olarak açılıp kapanarak ısı dengesini sağlıyor. Yıkanabilir çarşafındaki iki ayrı boşluktan üflenen hava sayesinde, partneriniz ve siz istediğiniz sıcaklığı ayarlayabiliyorsunuz.

Mutlaka okuyun: Henüz Türkiye’ye Gelmemiş Uyku Kalitenizi Artıracak Ürünler


19. %70 Su Tasarrufu Sağlayan Duş Başlığı

Gelecek 50 yılda dünyanın en büyük sorununun temiz su kaynaklarına ulaşım olacağı bilim adamları tarafından sürekli dile getirilmekte. Çocuklarımızı ve torunlarımızı biraz olsun önemsiyorsak şimdiden gerekli önlemleri almamız gerekiyor. Buna yönelik geliştirilen tasarruf ürünleri gelecek adına büyük bir umut ışığı yakıyor. Bu yeni geliştirilen duş başlığı sayesinde yıkanırken %70 su tasarrufu yapabiliyorsunuz.

Mutlaka okuyun: Enerji ve Tasarruf Sektöründeki İş Fikirleri


18. Akıllı gözlük Vue

Vue gözlüklerle ilgili son derece havalı şeyler söylenebilir; söz konusu cihazlar arama yapıyor, müzik çalıyor, navigasyon görevi görüyor, adım ölçer ve kalori hesaplayıcı olarak kullanılabiliyorlar. En çarpıcı nokta ise sahip oldukları “gözlüğümü bul” özelliği. Bu sayede gözlüklerinizi bulmak için saatlerinizi harcamanıza gerek kalmıyor. Vue gözlüklerin görüntüde sıradan gözlüklerden bir farkı yok. Dilerseniz aynı özellikleri taşıyan güneş gözlüklerini kullanmayı da tercih edebilirsiniz. Dokunmatik olarak kontrol edilen Vue gözlüklerin gözlük ömrünü uzatmaya yarayan özel kılıfları mevcut, ayrıca kablosuz şarj özelliğine sahipler.

Mutlaka okuyun: Çoğu Henüz Türkiye’de Bulunmayan Akıllı Ürünler


17. Amabrush diş fırçası

Amabrush adı verilen bu fırça dişlerinizi tek başına temizleyebiliyor, hem de bu işi normal fırçalardan çok daha iyi bir biçimde yapıyor, üstelik 10 saniye gibi kısa bir süre içerisinde! Fırçayı kullanmak için yapmanız gereken tek şey cihazı ağzınıza yerleştirip Bluetooth yardımıyla akıllı telefonunuza bağlamak. İş fikri hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız.


16. Kolye ucu Senstone

Senstone adı verilen, kolye ucu boyutundaki bu ürünü sahip olduğu askıyı kullanılarak kıyafetlere asılabileceğiniz gibi, boynunuza kolye olarak da takabilirsiniz. Konuşmaları yazıya dökmeye yarayan bu ürün sayesinde yalnızca tek bir tuşla herhangi bir konuşmayı yazılı metine dönüştürmek mümkün. 12 farklı dili algılayacak şekilde programlanmış cihazın aktarımı doğru yapma oranı yüzde kaç dersiniz? Tam  %97! Cihaz bilhassa öğrencilerin hayalini süslüyor, düşünsenize derslerde not almanıza gerek kalmıyor!


15. Alarm saatli mat Ruggie

Ruggie içerisine alarmlı saat yüklenmiş bir mat(paspas) ve sıradan alarmlarla uyanmayı beceremeyenler için birebir. Ruggie’yi devre dışı bırakmak için üzerine iki ayağınızla basıp tam 3 saniye beklemeniz gerekiyor. Bu 3 saniye sabah uyanmanın yarattığı korkunç histen kurtulup yeni bir güne başlayabilmeniz için yeterli.


14. Pancake şekillendirme aygıtı PancakeBot

PancakeBot ile pancakelerinizi çiçekten tutun da favori çizgi film karakterinize kadar istediğiniz her şekilde pişirebilmeniz mümkün. Çocuklarınız hayallerindeki pancakeleri çizebilir, sonrasında da aygıtın bu çizimleri nasıl hayata geçirdiğini keyifle izleyebilirler. https://www.youtube.com/watch?v=f3Q8nbtRNT0 linkine tıklayarak cihazın çalışmasını gösteren adeta hipnoz edici videolara ulaşabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Hayatımızı Değiştirecek 3d Yazıcı Fikirleri


13. Su filtreleyen pipet LifeStraw

LifeStraw filtreleri su içindeki bakterlerin %99,9’unu virüslerin ise %96,2 ‘sini temizliyor. Önceleri içme suyu konusunda hassasiyeti olanlar ile gelişmekte olan ülkelerde yaşayıp yeterli temizlikte içme suyu bulamayan kişiler için yaratılmış olan ürün şimdilerde yaygın olarak kullanılıyor. Özellikle de seyahat etmeyi sevenler arasında son derece popüler. İçeceğiniz suyun kalitesinden emin olmadığınız durumlarda mükemmel bir kurtarıcı olabiliyor.

Mutlaka okuyun: Geleceğin Çevreci İş Fikirleri


12. Renk değiştiren plastikler

Braskem şirketi Amerikan ve Brezilyalı bilim adamlarıyla bir araya gelerek pH seviyesine göre renk değiştirebilen plastikleri yarattı. Söz konusu renk değişimi, içerikteki ürünün son kullanım tarihi geçtiğinde veya ürün bozulduğunda meydana geliyor. Yani renk değiştiren bu plastikleri kolay bozulabilir ürünlerin paketlenmesinde kullanmak son derece mantıklı. Pek yakında süpermarket raflarındaki sütlerin gerçekten taze olup olmadığını kendi gözlerimizle görebileceğiz.


11. Araç ön camı göstergesi Carloudy

Carloudy adı verilen bu cihaz akıllı telefonunuzla veya Bluetooth cihazlarıyla yön konusunda bilgi alışverişinde bulunabiliyor. Yeni navigasyon cihazınız olmaya aday olan ürünün kullanımı son derece kolay. Görüntü direkt olarak aracın ön camına yansıtılıyor, böylelikle sürücülerin dikkatini dağıtması engellenmiş oluyor. Cihazı sesli komutlarla yönetebilmek mümkün, böylelikle sürücüler ellerini direksiyondan çekmek zorunda kalmadan işlerini halledebiliyor.


10. Akıllı mont SmartParka

SmartParka montlar, eldiven kaybedenler için bulunmaz bir nimet; çünkü içeriklerinde her daim kullanıma hazır eldiven, atkı ve şapka bulunuyor. Montun boyutlarını kendinize göre değiştirebilmek de mümkün. Sahip olduğu sayısız iç cep sayesinde farklı cihazlarınız için pek çok yeriniz olacak. Monta yüklenen geotag(coğrafi etiketleme) özelliği kayıp ve çalıntı durumunda montunuzu kolaylıkla bulabilmenizi sağlayacak. Unutmadan ekleyelim, bir montun sahip olması gereken en önemli özelliği de taşıyor SmartParka: son derece sıcak tutuyor; bunda soğuk Kanada kışları için hazırlanmış olmasının payı büyük.

Mutlaka okuyun: Akıllı Ürünlerle İlgili İş Fikirleri


9. Cep Sineması Capsule

Cihaz görüntü itibariyle teneke kutudaki içecekleri andırsa da içeriğinde bir projeksiyon ile kablosuz bir hoparlör saklı. Bunun anlamı şu: İstediğiniz her yeri sinema salonuna çevirebilirsiniz. Yatak odanızın tavanı veya herhangi bir duvar sinema perdesi olarak kullanılabilir. Capsule adı verilen bu aletin şarjı sinema modundaysa 2,5 saat, hoparlör modunda ise 40 saatlik süre boyunca dayanıyor.


8. Leke tutmayan Gömlek Fooxmet

Fooxmet su tutmaz pamuk kumaştan üretilen bir gömlek. Hava geçirgenliğini sağlıyor ancak sıvı olan her şeyi itiyor, sudan tutun da ketçapa kadar! En güzeli de ürün neredeyse hiç kırışmıyor, dolayısıyla ütü derdi de ortadan kalkmış oluyor.

Mutlaka okuyun: Sürdürülebilir Giyim İçin 10 Yaratıcı Fikir


7. Kapkaça dayanıklı sırt çantası Loctoe

Loctoe sıradan bir sırt çantası gibi görünüyor olabilir, ama eşyalarınız için adeta bir çelik kasa görevi göreceğine emin olabilirsiniz. Kesilemez veya yakılamaz bir malzemeden yapılmış olan çanta yalnızca bir kilit yardımıyla açılabiliyor, yani çantayı bir yerlere bırakıp gitseniz dahi endişelenmenize gerek yok. Seyahat edenler için son derece kullanışlı olan ürünün kapkaççılar için büyük bir hayal kırıklığı yaratacağı kesin.

Mutlaka okuyun: Hırsızların Türkiye’ye Gelmesini İstemeyeceği İş Fikirleri


6. Elektronik etiket Mu Tag

Mu Tag adı verilen bu küçük elektronik etiketi kaybolmasını istemeyeceğiniz tüm eşyalarla kullanılabilirsiniz; bavullar, çantalar, anahtarlar, köpek tasmaları, dokümanlarla dolu bir dosya… Kayıp veya çalıntı durumunda ise elektronik etiketinizin bağlı olduğu uygulama yardımıyla eşyanızın konumu kolaylıkla saptayabilirsiniz.


5. Stres küpü Fidget

Stres karşıtı stres küpü,  kalem ısırmayı veya düşünürken kağıt parçalamayı adet edinmiş kişiler için yaratılmış. Yeni nesil stres topu olarak nitelendirebileceğimiz yumuşak yüzeye sahip bu cihazların içeriğinde joystick, şifre kilidi, bükme topu bulunuyor. İş fikri hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız.


4. Koca avlayan sütyen

Sıradaki ürümüz Japonya’dan. “Evlilik avcısı” bu sütyenlerin kullanıcılarına 30. yaşlarına girmelerine ne kadar sürenin kaldığını gösteren dijital bir ekranı mevcut.  Yüzük takmak için ayrı bir kulpu olan sütyenler, beklenen yüzük yerini bulduğunda geri sayım yapabiliyor. Sütyen, mühür veya kalem için de ayrı bir bölme bulunduruyor, cihazın mucidi evlenmeden önce anlaşma eşlerin imzalayacaklarını dahi düşünmüş!


3. Kulak temizleyicisi Earscope

Earscope hastalık derecesinde titiz olanlar için. Kulak içinizi görüp detaylı bir temizlik sağlamanız için yaratılmış. Bu makineyle karşı karşıya kalan kulak kirleri için yok olmaktan başka çare yok. Cihaz, parlak Led ışıkları sayesinde kulak içinin ulaşılması zor ve karanlık bölgelerini dahi temizlemenize olanak tanıyor.


2. Mürekkepli Dövme Makinesi MoodINQ

MoodINQ dövme sektöründe devrim yaratmak adına üretilmiş bir icat. Cildinizle bütünleşebilecek özel bir kanvas(bez) kullanıyor. İçeriğine istediğiniz bir tasarımı yüklemeniz de mümkün. Tasarımınızı istediğiniz zaman değiştirebilir veya sıkıldığınızda tamamıyla silebilirsiniz. Bu cihazla market alışveriş listenizi kolunuza yazabilmeniz dahi mümkün!


1. Poşet ağzı kapatıcısı iToucless

Bu küçük alet cips alırken kocaman paketleri seçmekten vazgeçemeyenler için. iToucless adı verilen cihaz aldığınız abur cuburları hava almayacak şekilde paketleyip ilk günkü gibi taze ve gevrek kalmalarını sağlıyor.

Böylelikle listemizin sonuna gelmiş olduk, gözden kaçırdığımız başka iş fikirlerinin de olduğunu düşünüyorsanız yorumlarınızla bize bildirebilirsiniz.


İlginizi çekebilir

Türkiye’de Olmayan Meslekler

100’lerce Yeni İş Fikri

En Çok Para Kazandıran İşler

Avatar

Yazar : Deniz

Yorum

Bir Yorum da Sen Bırak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir