Okunması Gereken En İyi İş Hayatı ve Kariyer Kitapları

Tüm zamanların belki de en önemli yatırımcısı Warren Buffett’in günde 500 sayfa kitap okuduğunu biliyor muydunuz? Onun başarısının altında çok okumasının, kendini sürekli geliştirmesinin payı olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Buffett, kitap okumanın tıpkı “bileşik faiz” gibi kişiye sürekli kazanç sağladığını ifade ediyor.

İşte bu nedenle başarılı girişimcilerin hepsi okumaya büyük önem veriyor. Bill Gates yılda 50 kitap okuyor, Mark Zuckerberg haftada bir kitap bitirmeye özen gösteriyor.

Eğer siz de yeni fikirler edinmek, farklı şeyler düşünmek ve kendinizi geliştirmek istiyorsanız mutlaka okumalısınız. Okumak size hem iş hayatında hem de özel hayatınızda büyük tatmin sağlayabilir; sizi daha bilinçli ve bilgili bir insan yapabilir.

Biz de bu yazımızda özellikle iş hayatı bağlamında yazılmış en önemli 124 kitaba yer veriyoruz.

Not: Kitapların bazıları henüz Türkçeye çevrilmemiş durumda. 

 

Başarı İçin Okunması Gereken İş Dünyası Kitapları:

1. Akıllı Yatırımcı – Benjamin Graham

20. yüzyılın en önemli yatırım danışmanı Benjamin Graham’ın bu eseri oldukça meşhur. Graham’ın “değer yatırımı” kavramı girişimcileri büyük hatalar yapmaktan kurtarmakta ve  uzun vadeli yatırım stratejileri konusunda onların ufkunu açmakta.

1949’da yayımlanan bu kitap özellikle “yatırım ve borsa” konularında başucu eseri olarak kabul edilebilir. Warren Buffett de bu eseri “yatırım konusunda gelmiş geçmiş en önemli kitap” olarak değerlendiriyor.

Mutlaka okuyun: Warren Buffett’tan 10 Önemli Yatırım Tavsiyesi

 

2. Dost Kazanma ve İnsanları Etkileme Sanatı – Dale Carnegie

Dale Carnegie’nin zaman ve pek çok deneyimle kanıtlanmış tavsiyelerinden oluşan bu kitap, hem iş hayatında hem özel hayatta başarı merdivenini hızla tırmanmak isteyenlerin mutlaka okuması gereken bir eser.

Bu kitapta insanlarla dost olma yolları, insanların sizin gibi düşünmelerini sağlamanın yolları ve  insanların davranışlarını değiştirmenin yolları gibi önemli hususlar şahane bir şekilde ele alınıyor.

Mutlaka okuyun: Başarıya Giden Yolda İletişim Becerilerinin Önemi

 

3. Savaş Sanatı – Sun Tzu

Milattan önce 6. yüzyılda Sun Tzu tarafından yazılan bu kitap, bugün bile askeri strateji alanında kullanılmakta. Napolyon, Mao gibi isimlerin esinlendiği bu kitap savaş konusunda olduğu kadar insan yönetimi ve iş hayatı konusunda da oldukça ilham verici fikirlerle dolu.

 

4. Duygusal Zeka – Daniel Goleman

Verdiği ilginç örnekler ile Daniel Goleman duygusal zekanın 5 farklı yönünü inceliyor ve ilişkilerde, iş hayatında ve sağlıkta duygusal zekanın ne kadar önemli olduğunu vurguluyor. Daniel Goleman, duygusal zekanın IQ’dan daha önemli olduğunu ileri sürüyor.

Mutlaka okuyun: Duygusal Zekanızı Geliştirmenin Yolları

 

5. Düşün ve Zengin Ol – Napoleon Hill

Milyarderlerin hayatını analiz eden Napoleon Hill, bu kişilerin başarılarının ardındaki felsefeyi ve yaşam tarzını tespit ediyor. Hill’in bu kitabı yazmaktaki amacı milyarder olmak isteyenlere danışmanlık yapmak olsa bile yine de “Düşün ve Zengin Ol” insanları kendi hedeflerine ulaşmak için cesaretlendirebilecek ufuk açıcı bir eser.

 

6. Sınırlarını Zorla – Sheryl Sandberg

Facebook’un Mark Zuckerberg’den sonraki ikinci ismi olan ve kariyeri sayısız başarıyla dolu olan Sheryl Sandberg bu kitapta kadınların iş hayatındaki yerini kaleme alıyor. Sandberg  kişisel anıları, bilimsel araştırmalar ve istatistiklerle desteklediği bu kitapta kadınlara iş hayatında liderlik yapabilmeleri için paha biçilemez tavsiyeler veriyor.

 

7. Yenilikçinin İkilemi – Clayton M. Christensen

Büyük şirketlerin başarılarını ve başarısızlıklarını inceleyen Christensen, bu kitabında iş yapma biçimlerinin kökünden değiştiren inovasyonlar yapma konusuna eğiliyor.

Steve Jobs, Apple’ın bulut bilişim işine girmesi konusunda bu kitaptan büyük ilham aldığını ifade ediyor.

 

8. Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı – Stephen R. Covey

“Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı” yaklaşık 30 yıldır, siyasetçilerin, CEO’ları, akademisyenlerin ve toplumun pek çok farklı kesiminin hayatını dönüştüren, her yaşa ve her mesleğe uygun bir kitap. Bu eserde etkili ve başarılı insanların alışkanlıklarını öğrenerek kendi hayatınızda irili ufaklı düzenlemeler yapabilirsiniz.

 

9. Yalın Yeni Girişim – Eric Ries

Startup’ların pek çoğu 1 yıl içinde iflas ediyor fakat bu iflasların pek çoğu zorunlu değil. Yani başarısızlığı önlemek mümkün. Eric Ries, bu kitabında yeni kurulan şirketlerin nasıl bir yapıya sahip olmasını, ürün ve hizmet geliştirirken nasıl stratejiler izlemesi gerektiğini kitabın adı gibi “yalın” bir şekilde anlatıyor. Özellikle kendi işini kurmak isteyen girişimci adayları, bu eseri kesinlikle okumalı.

Mutlaka okuyun: Yalın Startup (Girişim) Nedir? Prensipleri Nelerdir?

 

10. İyiden Mükemmel Şirkete – Jim Collins

Collins, bu kitabında mükemmele ulaşmanın ünlü CEO’ları taklit etmekle, en son teknolojileri benimsemekle değil; iyi bir ekiple; doğru hedefe odaklanmış disiplinin hakim olduğu bir çalışma ortamı yaratmakla gerçekleşebileceğini söylüyor. Bu savını da örneklerle ve gerçek şirket hikayeleriyle süslüyor.

Mutlaka okuyun: “İyiden Mükemmel Şirkete” Kitabından Çıkaracağınız Dersler

 

11. Warren Buffet’ten ABD İş Hayatı Hakkında Yazılar – Lawrence Cunningham

Orijinal adı “The Essays of Warren Buffett: Lessons for Corporate America” olan ve dilimize henüz çevrilmeyen bu eserde Cunningham, gelmiş geçmiş en başarılı yatırımcı olarak kabul edilen Warren Buffett’in iş hayatı ve yatırım konusundaki yazılarından oluşuyor. Buffett, kendisine en çok bu kitabın imzalatıldığını da ifade ediyor.

 

12. Alışkanlıkların Gücü

Charles Duhigg’in kitabı verimlilik ve üretkenlik konularında benzerine rastlanması güç bir eser. Üretkenliğin tanımını yeniden yapan kitap okuyucuya, ne düşündüğüne değil nasıl düşündüğüne dikkat etmeyi öğütlüyor. Kitabın ana ilkesi hayatta elde etmek istediğimiz her şeyin bizim seçimlerimize bağlı olduğu gerçeği. Kitap bize bu seçimleri yapmak için nelere ihtiyacımız olduğunu söylüyor. Duhigg’e göre büyük hedeflere odaklanarak küçük ve kolay görevleri göz ardı eden geleneksel hedef belirleme metotları hatalı. En büyük ve hızlı yenilikleri gerçekleştiren oluşumların küçükten başlayarak büyük hedeflere doğru yöneldiğini söyleyen yazar, bu sürecin aslında çok daha doğal olduğunu ve planlamayı kolaylaştırdığını da öne sürüyor.

 

13. Den Hırsızları – James B. Stewart

Wall Street’i neredeyse iflasın eşiğine getiren skandalı ayrıntılı bir biçimde ele alan James B. Stewart bu kitabıyla Pulitzer Ödülü’nün de sahibi oldu.

 

14. Kalıcı Olmak : Geleceğin Güçlü Kurumlarını Yaratma – Jim Collins ve Jerry I Porras

Stanford Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde görevli Jim Collins ve Jerry I Porras tarafından kaleme alınan bu eser, tam 6 yıllık bir çalışmanın ürünü. Tam 18 tane kendi alanında başarılı ve global şirketin kalıcılığı nasıl sağladıkları, bu şirketlerin rakiplerinin önüne nasıl geçtiği gibi konuların ele alındığı bu eser, özellikle iş hayatında kalıcı bir şirket kurmak isteyenlerin başucu kitabı olabilecek düzeyde.

 

15. Yönetme ve Yükseltme Sanatı – Thomas Peters ve Robert H. Waterman

ABD’nin en iyi yönetilen 43 şirketinin incelendiği bu kitapta şirket yönetiminde mükemmele ulaşmak için önem verilmesi gereken eyleme geçirme, insan odaklılık, kar  maksimizasyonu gibi konularda çarpıcı ve ilham verici bilgiler yer alıyor.

 

16. Gerilla Pazarlama – Jay Levinson Conrad

1983’te ilk yayımlandığı küçük şirketler için devrim niteliğinde pazarlama tekniklerinden bahseden bu kitap, onlarca farklı çarpıcı fikirden oluşuyor. Özellikle piyasada tutunmak ve pazar payından daha çok elde edebilmek için bu kitabı tüm girişimciler okumalı.

 

17. Uzun Vadeli Sermaye Yönetimi – Roger Lowenstein

Roger Lowenstein dilimize henüz çevrilmeyen bu kitapta, uzun vadeli sermaye yönetimi konusunu derinlemesine inceliyor. Sektörün önemli isimlerinden alınan bilgiler ve mülakatlarla Lowenstein Long Term Capital Management adlı fonun nasıl kurulduğunu ve nasıl iflas ettiğini anlatıyor. Diğer bir ifadeyle Wall Street’in perde arkasından yaşananların ele alındığı bu kitap sermaye yönetimiyle ilgili herkesin okuması gereken bir eser.

 

18. Gümüş Kurşun – Enron’un İnanılmaz Yükselişi ve Önlenemeyen Çöküşü – Bethany McLean ve Peter Elkind

90’lı yılların en büyük ve başarılı şirketlerinden biri olan Enron’un yükselişi ve iflası hakkında sayısız yazı ve kitap yazıldı. Ancak bu kitap kadar meseleyi derinlemesine işleyen henüz başka bir kitap bulunmamakta.

 

19. Barbarlar Kapıda – Bryan Burrough ve  John Helyar

New York Times’ın en çok satanlar listesinde uzun süre zirvede kalan ve iş hayatı hakkında yazılmış en keyifli anlatılardan birine sahip olan “Barbarlar Kapıda” tam bir araştırmacı gazetecilik ürünü. Ünlü tütün ve gıda şirketi RJR Nabisco’nun iflas hikayesini anlatan bu kitap aynı zamanda dolandırıcılık ve açgözlülük konusunda ibretlik bir hikaye sunuyor.

 

20. Milletlerin Zenginliği – Adam Smith

Ünlü iktisatçı Adam Smith’in yazdığı bu kült eserde, ulusların nasıl zengin oldukları, iş bölümü, verimlilik, serbest piyasa gibi konular çok berrak bir şekilde anlatılıyor. Özelikle klasik ekonomi anlayışının referans kitabı olan bu eser, ekonomi ve girişimcilikle ilgilenen herkesin kesinlikle okuması gereken bir kitap.

 

21. İflas Etmek İçin Fazla Büyük – Andrew Ross Sorkin

Orijinal adı “Too Big to Fail” olan bu kitabı New York Times yazarı ve ülkenin en önemli finans muhabiri olan Andrew Ross Sorkin kaleme almış durumda.   2008 Ekonomik Krizi’nin ardında yatan nedenleri en ince ayrıntısına kadar inceleyen Sorkin, bu eseriyle pek çok ödülün de sahibi oldu. 2008’de dünyada yaşanan kriz ortamını anlamak için bu kitabı mutlaka okumanız gerekiyor.

 

22. Siyah Kuğu:  Olasılıksız Görünenin Etkisi – Nassim Nicholas Taleb

Siyah Kuğu’nun tanıtım bülteninde kitap şu şekilde tarif ediliyor:

” ‘Siyah Kuğu’ deyimiyle; olması ihtimal dışı görülen, fakat vuku bulduğunda etkisi çok büyük olan ve bir kez gerçekleştikten sonra, onu daha az rastlantısal kılacak bir açıklama uydurduğumuz olaylar kastedilmektedir. Siyaset ve ekonomi tarihinde olsun, bilim ve teknoloji tarihinde olsun, arkasında iz bırakan hemen hemen tüm olayların birer ‘Siyah Kuğu’ olduğunu hatırlatan yazar, özellikle hayatını riskleri hesaplayarak kazanan insanlara çok önemli bir yeni bakış açısı sunuyor.”

 

23. Aykırılar: Sıradışı 8 CEO – William N. Thorndike

Alışılmadık 8 CEO’nun başarı için uyguladıkları sıradışı ve rasyonel stratejilerin ele alındığı bu kitapta, başarılı bir CEO olmanın yolları anlatılıyor. Yani sektöre dair derin bilgi birikimine sahip deneyimli bir insan olan CEO’ların  görsel iletişim becerileri, karizmaları ve özgüvenleri de onların başarısına direkt olarak etki ediyor. Warren Buffett’in Berkshire Hathaway hissedarlarına yıllık olarak gönderdiği mektupta onlara bu kitabı okumalarını önerdiğini de belirtelim.

 

24. İş Dünyası Maceraları – John Brooks

Edsel Olayı olarak bilinen ve Ford’a 350 milyon dolar kaybettiren olayın, Xerox’un hızlı ve önlenemez yükselişinin, General Electic ile Texas Gulf Sulphur gibi şirketlerdeki akıl almaz skandalların ortak bazı yönleri var. İkonik şirketlerin belli bir zaman dilimindeki olumlu ya da olumsuz şöhretleri nedeniyle tanımlandıklarını ileri süren John Brooks, bu kitabında kurumsal hayatın perde arkasındaki olayların bugün nasıl okunması gerektiğini başarılı bir şekilde aktarıyor.

Bill Gates, kendi blogunda Warren Buffett’in bu kitabı kendisine bizzat gönderdiğini açıklıyor. Yayımlanmasının üzerinden 40 yıl geçmesine rağmen bugün bile iş dünyası hakkında yazılmış en iyi kitaplardan biri olarak görülen “İş Dünyası Maceraları” umuyoruz dilimize de çevrilir.

 

25. Önce Kuralları Yıkın – Jim Harter

Dilimize henüz çevrilmemiş olan bu kitapta Jim Harter, dünyanın en başarılı yöneticilerinin hangi konularda diğer yöneticilerden ayrıldığını ele alıyor. Diğer bir ifadeyle başarılı bir yönetici ile vasat bir yönetici arasındaki temel farkların ele alındığı bu kitap için Jim Harter 80.000’den fazla yöneticiyle irtibata geçmiş. Özellikle performans ve kariyer planlaması gibi konularda ufkunu genişletmek isteyenlerin mutlaka okuması gereken bir kitap olduğunu da ekleyelim.

 

26. Kendi Kendine MBA-John Kaufman

Bu kitap çoğu zaman MBA eğitimleri ile kıyaslanıyor. Öyle ki işletme derecesi almak için pahalı eğitimlere para harcamak yerine tek bir kitap fiyatına iş hayatında başarılı olmaya ilişkin tüm kavramları öğreneceğiniz ve tüm sırlara erişeceğiniz iddia edilir.

Listemizde yer alan iş kurmaya ilişkin kitaplar içinde en kapsamlı olan da budur.  Pazarlama, müzakere becerileri, hedef belirleme ve hedefe uyumlu stratejiler kullanımına ilişkin her türden bilgi basit ama anlaşılır ifadelerle ele alınmıştır.

Dokuz beş çalıştığı işi bırakıp girişimciliğe adım atmak isteyenler için kapsamlı bir kılavuz niteliğindeki bu kitap, kariyer düzeyi ne olursa olsun herkesçe okunmalıdır.

 

27. Zor Şeyler Hakkında Her Şey- Ben Horowitz

Bu kitapta yer alan bilgiler “Nasıl Yapılır” sorusuna cevap veren kılavuz kitapların çok daha ötesindedir. Teknoloji girişimcisi Horowitz, kitabında Silikon Vadisi’ndeki kişisel deneyimlerinden ve tırnakları ile kazıyarak ulaştığı başarıdan bahsediyor.

Bir işletmeyi yönetme sürecinin gerçek yüzünü tüm acımasızlığı ile gözler önüne seren Horowitz, kariyeri boyunca karşılaştığı en zor ve en stresli anları, kendi zihniyle yaptığı amansız savaşı ve bu süreçte öğrendiği her şeyi bu kitapta açıklıyor.

Bu, başarı hikayelerine ilişkin çoğu kitaptan farklı bir eserdir, çünkü başarılı bir girişimcinin gerçekçi bakış açısı ile yazılmıştır.

 

28.Pür Dikkat-Cal Newport

Bu kitap “Odaklanma becerimizi nasıl yitirdik ve nasıl geri kazanabiliriz?” sorusunun cevabını arıyor. En iyi ürünü en verimli şekilde nasıl üretebileceğimize ilişkin fikir veriyor.

Newport’a göre “iletişim teknolojisinin hızlı gelişimi karşısında hazırlıksız yakalanan günümüz insanı odaklanma becerisini yitirmektedir.” Çoğumuz tüm uyarıcılardan soyutlanıp önemli bir işi halletmek şöyle dursun, odak noktamızın en yüzeysel boyutunda çalışır ve bunun sorumlusu olarak da sosyal medya veya kültürel değişimi gösteririz.

Newport’un öne sürdüğü pür dikkat çalışmaya dayalı yeni odak yöntemi ise insanlara odaklanma becerilerini geliştirmek ve önemli şeylere yoğunlaşmak konusunda yol gösteriyor. Bu kitap, gereksiz ve dikkat dağıtıcı pek çok unsuru hayatınızdan çıkarıp mantık temelli bir çalışma ortamı kurmanızı sağlayacaktır.

 

29.Ayakkabı Gurusu-Phil Knight

Bu, Nike’ın kurucu ortaklarından Phil Knight’ın hayatını ve dünyanın en büyük ayakkabı şirketlerinden biri olan Nike’ın kuruluş hikayesini anlatan bir kitaptır. Nike şirketi hakkında pek çok şey yazılıp çizilmiş olsa da bu kitabın gönlünüzdeki yeri ayrı olacaktır, çünkü bu kez olanları birinci ağızdan dinleme şansı bulacaksınız.

Phil Knight bu kitapta adeta içini dökmüştür, hal böyle olunca da samimi bir dille kaleme alınmış, ilham verici bir başarı hikayesi ortaya çıkmıştır.

 

30. Traction-Gabriel Weinberg ve Justin Mares

Traction” kelimesi Türkçe’de “müşteri çekmek” anlamına gelir. Weinberg ve Mares bu kitapta çoğu girişimin başarısız olma nedeninin yaratılan üründeki kusur değil, müşteri tabanını büyütmedeki yetersizlik olduğunu vurguluyor. Müşteri çekmeye ilişkin çözümleri ise basit bir üslup ve eyleme geçirilebilir tavsiyeler eşliğinde sunuyor. Traction, müşteri çekme konusunda faydalanabileceğiniz en iyi strateji kitaplarından bir tanesidir.

Kitap, müşteri çekmeye ilişkin etkili strateji ve taktiklerin yanı sıra, mevcut geleneksel/dijital pazarlama kanallarından ve işletmenize en uygun pazarlama kanalını nasıl belirleyeceğinizden de bahsediyor.

 

31.Öz-Greg McKeown

Bu, hayatlarını kolaylaştırmak isteyen bireyler için tasarlanmış bir kitaptır. Yazar, daha az çabalayarak daha çok şey başarmanın sırrını açıklıyor. “En doğru şeyi, en doğru zamanda ve en doğru şekilde yapmanın gücünü” keşfetmenizi sağlıyor.  McKeown başarılı bir konuşmacı, yazar ve işletme danışmanı olup hayattaki rollerimizi başarıyla dengelememizi sağlayacak bir sistem geliştirmiştir.

Kitabın ilk sayfasından son sayfasına kadar okuyuculara hayati derecede önem arz eden şeyler ile küçük ayrıntıları nasıl ayırt edebileceklerini öğreten bu sistematik disiplinden bahsediliyor. Öz, yalnızca bir şeyi gerçekleştirmenin en iyi yolunu sunmakla kalmayıp her şeyi çok daha farklı bir yoldan gerçekleştirebilmeniz için kılavuzluk ediyor.

Bu, girişimcilerin mutlak surette okuması gereken bir kitaptır. Zaman yönetiminden çok daha fazlasını vaat ediyor. Okuyucuları hayatlarını verimli ve keyifli bir deneyime dönüştürebilecekleri pratik bir teori ile tanıştırıyor.

 

32.Cevap- John Assaraf ve Murray Smith

“Kriz nasıl fırsata dönüştürülür?” sorusunun cevabı niteliğindeki bu kitap bilinçaltınızın çabalarınızı nasıl baltalayabileceğini anlamanızı sağlıyor. Kitap, zihnin ve bilinçaltının gücü odaklı teorilerine ilişkin ayrıntılı bilgi sunuyor ve bilinçaltınızı bastırma konusunda çözüm önerilerinde bulunuyor. Nörobilim ve kuantum fiziği üzerine yapılmış en son araştırmaları da kullanarak, okuyucuların başarı yolunda zihinlerini nasıl şekillendirebileceklerini ve istedikleri sıra dışı yaşamları nasıl yaratabileceklerini gösteriyor.

Cevap, listemizde yer alan kitapların çoğundan farklı olarak kolay yoldan ulaşılan zenginlik vb. düşüncelerden de arınmış bir kitaptır.  Bunun yerine, bilinçaltınızın sizi nasıl sınırladığı ve hedeflerinize ulaşmanıza nasıl engel olduğu gerçekleri üzerinde duruluyor. Okuyuculara, başarılı olmak için yeni keşfedilmiş, “sıra dışı” duyulara nasıl hitap edecekleri öğretiliyor.

 

33. Sıfırdan Bire- Peter Thiel ve Blake Masters

Bu kitap, startup’lara ilişkin notlar üzerinden geleceği inşa etmenin yollarını sunuyor.

Günümüz işletmeleri bir görünüp bir kaybolur. Kurulmaları ile piyasadan silinmeleri bir olan bu işletmelerin başarısız gidişatının perde arkasında ise sorunların çözümündeki özgünlük ve yaratıcılık eksikliği yatmaktadır.

Thiel ,bu kitapta iş kurmaya ilişkin mevcut eğilimleri ele alıyor ve taklitçi bir zihniyettense özgünlüğün önemini vurguluyor. Okuyucu her daim yenilikçi bir yaklaşım geliştirmeye teşvik edilir.Çünkü “yeni bir şey yaratmak bizi 0’dan 1’e taşıyacaktır.”

Zihniyetin değişmesi ve yarının ihtiyaçlarına odaklanılmasını savunan Thiel, pazar mücadelesinin güç ve avantajı elinde tutan tekelcileri ile pazar payı için mücadele eden küçük işletmeleri kıyaslıyor ve tekelci grubun bir çeşit özgünlük anlayışını temsil ettiği için avantajlı olduğunu savunuyor.

Bu kitap, bir sonraki büyük fikrini arayanlar ve değer yaratma arzusu içinde olanlar için biçilmiş kaftandır.

 

34. So Good They Can’t Ignore You- Cal Newport

Henüz Türkçe çevirisi bulunmayan bu kitap, tatmin edici bir kariyere ve hayata nasıl sahip olabileceğinize ilişkin ufuk açıcı bir yaklaşım sunuyor. Kitap “görmezden gelinemeyecek kadar iyi olmanızı” öğütlüyor.

Newport bu kitapta dillere pelesenk olmuş “hayallerinizin peşinden koşun”  tavsiyesinin bir yanılsama olduğunu savunup deneyimlerinden yola çıkarak bir işte başarılı olmak için tutkunun tek başına yeterli olmayacağını iddia ediyor. Hatta işleri bir adım daha ileri götürüp tutkunun başarıdan çok sonra geldiğini söylüyor -yani, seçtiğiniz meslekte belirli bir noktaya gelip yeterli beceri ve mükemmelliği yakaladıktan sonra mesleğinize tutkuyla bağlandığınızı belirtiyor.

Yeni bir iş kurmayı mı düşünüyorsunuz? Bu kitap çalışma hayatı, tutku ve doyurucu bir hayata ilişkin farklı bir perspektif geliştirmenize yardımcı olabilir.

 

35. Grinding It Out – Ray Kroc

Amerikalı iş adamı Ray Kroc,kitabında okuyucularıyla dünyayı değiştirmesinin perde arkasındaki itici gücü ve başarısının sırrını paylaşıyor. 52 yaşında fast food sektörüne girmesi ile birlikte hayatının nasıl bir anda değiştiğini ve bu yenilikle beraber McDonald’s’ı nasıl bir dünya devi haline getirebildiğine değiniyor.

İş hayatına ilişkin en iyi biyografi örneklerinden biri olan kitap, girişimcilikte direnç ve kararlılığın ne denli önemli olduğunu gösteriyor. Üstelik Kroc, kişisel hayatına ve işine ilişkin hatalarını da dürüstçe ortaya koymaktan çekinmiyor.

Bu, sıradan bir kişisel gelişim kitabı değildir. Hayatının dönüm noktasına henüz ulaşamamış veya kayda değer hiçbir iş yapmadığını düşünenler için adeta bir eylem çağrısı niteliğindedir.

 

36.Mutluluk Bir Alışkanlıktır- Maxwell Maltz

Maxwell Maltz ‘ın bu kitabı okuyuculara başarıya ilişkin sıra dışı bir perspektif sunuyor.  Maxwell hata yapmayan insanların risk almadıklarını, bu nedenle de asla başarıyı yakalayamadıklarını iddia ediyor.

Kitabın ana teması, düşünme biçiminizi değiştirerek çok daha üretken bir zihne ve nihayetinde de başarıya kavuşabilecek olmanızdır. Maltz, koşullar ne olursa olsun, mutluluğun bir seçenek olduğunu savunuyor. Mutluluk ve başarı nasıl bir alışkanlık haline geliyorsa mutsuzluk ve başarısızlık da peşinizi bırakmayan alışkanlıklara dönüşebilir. Bundan kaçınmanın yolu, düşünme biçiminizi değiştirmektir. Kendiniz olma gücünü ve cesaretini göstermekten korkmazsanız, çok daha iyi bir performans sergileyebilir ve anı yaşayabilirsiniz.

 

37.Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı- Mark Manson

Mark Manson, bu muhteşem kitapta pozitif düşünce karşıtı bir görüş ortaya atıyor. Olumsuz duygular ve koşullar da dahil olmak üzere gerçekliğin olduğu gibi kabul edilmesinin mutluluk ve başarıya ulaşmanın en iyi yolu olduğunu savunuyor. Ona göre kendimize ilişkin negatif deneyimleri kabullenmek başlı başına pozitif bir deneyimdir.

Kitap, bilimsel araştırmalar ile mizahı harmanlayarak yalnızca hayattaki en önemli şeylere odaklanmamız, geri kalan-düşünmeye değmeyecek- şeyleri ise boş vermemiz gerektiğini söylüyor.

İnsanlara başkalarının ne düşündüğüne bakmaksızın kendi yolundan gitmelerini öğütleyen ve onları cesaretlendiren bu kitap herkesçe okunmalıdır.

 

38. Breakthrough Advertising-Eugene Schwartz

Reklamcılığa ilişkin bu kitap, bir uzmanın yalnızca reklamları kullanarak bir işletmenin satışlarını-dolayısıyla karını- sıfırdan zirveye- taşıyabileceği görüşünü savunuyor. Eugene Schwartz kitabında karşı konulmaz bir slogan yazmaktan olası müşteri itirazlarının bertaraf edilmesine kadar reklam oluşturmanın her bir adımını değerlendiriyor.

Kitap, insanların satın alma kararlarını etkileyen duygusal faktörlere ve bunları reklam kampanyalarıyla nasıl harmanlayacağınıza ilişkin derin bir kavrayış da sunuyor. Bu, tüm zamanların en iyi pazarlama kitaplarından biridir. Neden mi? Çünkü metin yazarlığını bir üst seviyeye çıkarabileceğiniz, geçerliliğini asla yitirmeyecek görüşler barındırıyor.

 

39. Akıl Dışı Ama Öngörülebilir- Dan Ariely

Bu kitap, okuyucuları duygular, beklentiler, sosyal normlar ile kulağa mantıksız gelen pek çok farklı unsurun akıl yürütme becerimizi nasıl da çarpıttığı üzerine bir kez daha düşünmeye zorluyor ve ne denli “benzersiz” varlıklar olduğumuzu farklı bir bakış açısıyla gözler önüne seriyor.

İnsan davranışlarına ilişkin çoğu kitabın aksine istatistiklerin kafa karıştırıcı dünyasına derinlemesine dalmıyor. Dahası duyguların, düşünce kalıplarının ve çevrenin seçimlerimizi nasıl da etkilendiğini göstermek için günlük yaşam senaryolarından yararlanıyor. Ve çok daha makul kararlar alabilmek adına bizi fark ettirmeden yönlendiren bu gizli güçlerden nasıl kurtulabileceğimizi öğretiyor.

 

40. 10X Marketing Formula- Garrett Moon

İçerik pazarlama konusu artık çevrim içi alanlara da taştığından, günümüz işletmeleri yana döne göze çarpan içerikler oluşturmanın yollarını aramaktadır. 10X Marketing Formula,  içerik pazarlama odaklı en iyi iş kitaplarından biridir. Yazar bu kitapta rakiplerinizin arasında bir güneş gibi parlamanızı sağlayacak çekicilikte içerikler oluşturup müşteri çekmenize yarayacak işlevsel yöntemleri açıklıyor.  Bunu da kendi işletmesini -CoSchedule- hayata geçirme ve büyütme sürecinde kullandığı stratejilerden yola çıkarak yapıyor.

Bu kitap, okuyuculara yüzeysel çözümler sunmuyor. Aksine, oluşturacakları sağlam ve ilgi çekici içeriklerle müşteri çekebilmenin yolunu gösteriyor. Ayrıca, ilgi çekici bir içerik için kayda değer miktarda bütçeye sahip olmanız gerektiğine ilişkin mitleri de yerle bir ediyor.

Anlayacağınız,10X Marketing Formula, pazarlama stratejilerinizi bir sonraki seviyeye taşıyabilecek nitelikte bir kitaptır.

 

41. Büyük Düşünmenin Büyüsü- David J.Schwartz

Schwartz, kitabında hayatınızın her alanında(iş,evlilik,aile yaşantısı,eğitim) başarılı olmanızı sağlayacak bir dizi sonuç garantili yöntemden bahsediyor.

Kim olursanız olun, bu kitap sayesinde başarınızı artıracak davranış ile düşünme kalıplarını öğrenecek ve yaşam kalitenizi yükselteceksiniz. Başarısızlığınızın nedenlerini tanımlayacak ve bu durumu tersine çevirmek için gerekli olan doğru tutumu geliştirebileceksiniz. Dahası, potansiyelinizi açığa çıkaracak ve engelleri aşabileceğiniz konusunda kendinize güveneceksiniz.

 

42. Master Content Marketing- Pamela Wilson

Pamela Wilson, yazdığı bu kitapta okuyucularına çevrim içi içerik oluşturmanın anahtar noktalarını sunuyor.

Yazar, bu ilgi çekici ve pratik bilgilerle dolu kılavuzu pazarlama ve içerik oluşturmaya ilişkin 30 yılı aşkın deneyimine dayanarak yazmıştır.

Kitap, tasarımı itibariyle okuyucuya-sonuçları hemen almak adına hazırlanan kontrol listeleri ve stratejiler sayesinde- somut bir uygulama imkanı da sunuyor. Dahası, içerik yazmaya ilişkin tüm korkularınızı bertaraf edecek denli basit bir dil ve içten bir üslupla yazılmıştır.

Wilson, kitabında hedef kitlenizle alakalı, işlevsel ve yüksek etkileşimli içeriklerin nasıl oluşturulacağı ve bu işi nasıl tutarlı hale getirebileceğinizi öğretiyor. Bu kitabı okur okumaz, içeriğinizi güncel tutacak ya da içerik yazmanızı kolaylaştıracak kullanıma hazır bir çözüme sahip olacaksınız.

 

43. Neden İle Başla-Simon Sinek

Bu kitap, yeni bir başarı teorisi ortaya koyan en iyi liderlik kitapları arasındadır. Simon Sinek, başarılı insanları inceliyor, bu insanların başkalarına nasıl ilham verdiklerine ilişkin çıkarımlarda bulunuyor ve iddialarını söz konusu insanları başarıya götüren ortak bir motivasyon etrafında birleştiriyor.

Sinek, Steve Jobs vb. büyük liderleri harekete geçiren itici gücün kar olmadığını savunuyor. Ona göre bu insanlar başarılarını “Neden?” sorusunu cevaplama yeteneklerine borçludur. “Neden”, içinize doğan bir his, bir amaç, bir tutku ya da inançtır ve onu bulmak başlı başına bir keşif sürecidir. Bu kitap, neden bulma yolculuğunu tamamlayıp motivasyonunuzu doğru tanımlamanın, bir şirketi/bireyi başarıya ulaştırmada ne denli büyük bir ilham kaynağı olabileceğini gösteriyor.

İster ilham kaynağı olmak, ister ilham almak isteyin. Hiç fark etmez. Bu, her iki arzuyu da gerçekleştirebilecek güçte bir kitaptır. Büyük liderler ve sahip oldukları etki alanının genişliğine ilişkin her iki gruba da hitap edecek pek çok örnek ve hikaye barındırıyor.

Mutlaka okuyun: Simon Sinek ile Kendi “Neden”inizi Öğrenmek Üzerine

 

44. Outrageous Advertising That’s Outrageously Successful-  Bill Glazer

Bu kitap, mevcut reklam sonuçlardan memnun olmayan küçük işletme sahipleri için yazılmıştır. Glazer kitabında standart reklamcılık metotlarına meydan okur ve reklamcılığa yepyeni ve cesur bir yaklaşım getiriyor. Mantık temelli ve bağımsız bir düşünce yapısının bir işin gidişatını nasıl da değiştirebileceğini gözler önüne sermek adına gerçek yaşam örneklerinden yararlanıyor.

Bu kitap sayesinde bir yandan reklama bağlı ciddi bir müşteri tabanı elde ederken diğer taraftan da karınızı arttırmaya odaklanacaksınız. Hayat boyu size kılavuzluk edecek reklam yönergeleri barındıran kitap aynı zamanda kapana kısıldığınızı hissettiğiniz her an başvurabileceğiniz bir başucu kitabıdır. Glazer’ın cesur tavrı ve lafını esirgemez üslubu ise bu kitabı unutulmaz kılan ve eğlenceli bir şekilde okunmasını sağlayan bir diğer unsurdur.

 

45. ‘Evet’ : Boyun Eğmeden Anlaşmaya Varmak-William Ury

Ury, bu kitapta muhalif bir müzakereci ile karşı karşıya kaldığınız vakit kullanabileceğiniz sağlam stratejiler sunuyor. Saldırganca bir tutum ya da davranışa mı maruz kaldınız? Oyuna getirildiğinizi mi düşünüyorsunuz? Yoksa güç dengesizliği mi söz konusu oldu? Peki, böylesi anlarda nasıl sakin kalacaksınız? Sorularınızın cevabını bu kitapta bulmanız mümkün. Çünkü Ury, rakibinizin gerçek isteğini nasıl anlayacağınızı ve aranızdaki gerilimi anlaşmaya dönüştürmek için ne yapmanız gerektiğini öğretiyor.

Vereceği birbirinden etkili tavsiyeler sayesinde en zor durumlar ya da insanlarla dahi başa çıkabilen son derece etkili bir müzakereci olabileceksiniz. Üstelik yalnızca iş hayatındaki uyuşmazlıkları değil, gündelik hayata ilişkin problemleri-komşunuzla yaşadığınız çatışmaları düşünün- de kolaylıkla çözebileceksiniz.

 

46.Sen Bitti Dediğinde- Chris Voss ve Tahl Raz

İlgi çekici ve akıcı bu kitap sayesinde her durumda en iyi şekilde müzakere edebilirsiniz. Çünkü bu kitapta eski bir FBI müzakerecisi size hayatınızın her alanında kullanabileceğiniz işlevsel müzakere tekniklerini sunuyor.

Chris Voss, FBI bünyesinde pek çok suçlu ile karşı karşıya kaldığı sayısız davada müzakere ve arabuluculuk görevini üstlenmiştir. Nihayetinde ise mesleğinin zirvesine çıkarak efsane olarak tanımlanan bir müzakereci olmuştur. Kullandığı teknikleri öğrenmeye ne dersiniz?

Bu, riskli iş görüşmelerinde rekabet avantajını elinde tutmak ve bu görüşmelerden alınlarının akıyla çıkmak isteyenlerin mutlak surette okuması gereken bir kitaptır.

 

47. How to Fail at Almost Everything and Still Win Big-  Scott Adams

Dilbert çizgi roman serisinin yaratıcısı Adams, bu sürekleyici kitapta kendi hayatını anlatıyor. Yazarımız kalkıştığı her işte nasıl olup da çuvalladığını, hatalarından çıkardığı dersleri ve her şeye rağmen başarıya nasıl ulaştığını gözler önüne seriyor.  Adams’ın imza niteliğindeki mizah yeteneğinin ustalıkla sergilendiği bu kitap,okuyucuya tatmin edici bir hayata sahip olmaya ilişkin yepyeni bir kavrayış sunar-uyaralım, bu kitap beklentilerinizden oldukça farklı olabilir. Kitapta, başarı olasılığınızı artırmak için hedefler yerine sistemleri kullanmanız gerektiği söylenir ve bunu nasıl yapacağınız açıklanıyor.

Bu, gelmiş geçmiş en eğlenceli iş dünyası kitaplarından biridir. Bir yandan komedinin rahatlatıcılığından yararlanırken diğer yandan da başarısızlık süreci ile mücadele edip eskisinde de sağlam şekilde ayağa kalkmak, yeni beceriler edinmek ve başarma azmini/enerjisini doğru yönlendirebilmek konularında sağlam tavsiyelerde bulunuyor.

 

48. İşte Bu Fikir Tutar- Chip Heath ve Dan Heath

Chip ve Dan Heath yıllar süren kapsamlı araştırmaların neticesinde parlak fikirlerle dolu, kılavuz niteliğindeki bu kitabı yazmıştır.

Yazarlarımız, insan beyninin doğası gereği yanlış kararlar alma eğiliminde olduğunu savunuyorlar.

Bu kitap okuyucuya karar verme sürecini ön yargıların ve mantıksız düşüncelerin boyunduruğundan nasıl kurtaracağını öğretiyor.

Bu kitaptaki yöntemler sayesinde isabetli ve makul kararlar verebilir, hayatınızın her alanında çok daha iyi sonuçlara ulaşabilirsiniz.

 

49. Win Bigly- Scott Adams

İş dünyasına yönelik kitapların çoğu evrensel kavramlar üzerinde durur ve bu kavramları pazarlama sürecine uyarlamaya odaklanır. Scott Adams da bu kitabında evrensel bir kavram olan iknayı ele alır ve reklam ya da pazarlama faaliyetlerinde ikna yeteneğinden nasıl yararlanılacağını açıklıyor.

Adams, siyaset alanında işlevselliği kanıtlanmış ikna tekniklerine ışık tutar ve söz konusu teknikleri iş hayatınız ya da kişisel yaşamınıza nasıl entegre edebileceğinizi gösteriyor. Politikadan örneklere de sıkça yer veren kitap, oy toplama konusunda ikna yeteneklerinden yararlanan siyasi figürlere dahi değiniyor. Adams her daim, insanları kendi tarafınıza çekmeye uğraşırken gerçekleri açıkça belirtmek yerine onları almak istediğiniz sonuca adım adım yönlendirmenin çok daha yerinde olacağı fikrini savunmuştur.

 

50. No B.S Direct Marketing- Dan S. Kennedy

Dan Kennedy, doğrudan pazarlama yoluyla pek çok iş kurmuş, hatta deyim yerindeyse bu işi seriye bağlamış bir girişimcidir.  Bu kitapta, mail order(posta siparişi), bilgi içerikli TV reklamları ve e-posta satış kampanyaları oluşturmanın sırları açıklar ve tüm bunları herhangi bir işletmeye nasıl uyarlayacağınızı öğretiyor.

Kennedy, girişimcilerin satış süreçlerinin kontrolünü ele geçirmelerine yardımcı olacak gelmiş geçmiş en iyi işletme kitaplarının yazarıdır. O, doğrudan müşteriye yönelik, cesur ve sıra dışı pazarlama ilkelerini tanıtıyor. Bu temel ilkeler her tür ve boyuttan işletme için uygundur – bu uygunluk, bu kitap da dahil olmak üzere tüm eserlerini hem pazarlama uzmanları hem de girişimciler için her daim işlevselliğini koruyacak birer başucu kitabı haline getiriyor.

 

51. No B.S Sales Success in the New Economy-Dan S. Kennedy

Kennedy, satış başarısı odaklı bu kitabında günümüz küresel pazarının karmaşası içinde daha fazla müşteri çekmeniz için satış stratejilerinizi değiştirmenize yardımcı olacak bir dizi kilit yöntem sunuyor.

Kitap, bugünün ekonomisi için bir hayli önem arz eden doğrudan satış taktikleri ve metin yazarlığına ilişkin faydalı bilgilere de yer veriyor. Ayrıca, pazar direncinizi arttırmak adına olumsuz sonuçlara nasıl hazırlıklı olunacağına da değiniyor.

Kitapta yer alan ideolojilerin birçoğu iş dünyasının dışında dahi kullanılabilir niteliktedir. Günümüz dünyasında “güven” duygusu artık aramakla dahi bulmadığımız bir şeye dönüşmüştür. Bu durumu artan rekabetin doğal bir sonucu olarak nitelendiren Kennedy, kitabında güven kıtlığı yaşadığımız bugünlerde güven inşa etme ve rekabetin ön sıralarında yer almaya ilişkin ilaç niteliğinde tavsiyelerde bulunuyor.

 

52. Zengin Baba Yoksul Baba- Robert T. Kiyosaki

Zenginler çocuklarına orta ya da alt sınıfın parayla ilgili öğretemediği hangi değerli bilgiyi öğretir? Robert T. Kiyosaki okuyucularına iki ayrı hikaye üzerinden nasıl olup da bazı insanlar servet sahibi olurken, diğerlerinin yoksul kaldığına ilişkin fikirlerini sunuyor. Finansal başarıya engel olan düşünce kalıplarını ve yanlış inançları gözler önüne seriyor. Bir taraftan yatırımlara ilişkin bilgi eksikliğini vurgularken, diğer yandan da istihdamın geçim sağlamanın tek yolu olduğuna ilişkin kalıplaşmış fikirleri çürütüyor.

Kiyosaki, ebeveynlerin, çocuklara eğitim veya okul vurgusu yapmaktansa onları erken yaştan itibaren iş dünyasına maruz bırakmalarının çok daha doğru bir tavır olacağını iddia ediyor. Aynı zamanda, kendi işini kurma/işletmenin sahibi olma konusunda da tavsiyelerde bulunan Kiyosaki, aktif yatırımlar oluşturmanın varını yoğunu gayrimenkule yatırmaktan çok daha işlevsel bir gelecek planı olacağını vurguluyor.

Bu kitap, iş dünyasına ilişkin kitap listelerinin olmazsa olmazıdır. Yıllar boyu çok satanlar listesinde yer almıştır, çünkü herkesin ondan öğrenebileceği bir şey vardır. Kim servet oluşturmayı hayal etmez ki? Sizler de servet yaratmanın temellerini öğrenmek istiyorsanız,bu kitabı mutlaka okumalısınız.Mesleğiniz veya yaşınız ne olursa olsun, ekonomik durumunuzu iyileştirmeye yardımcı olacağından emin olabilirsiniz.

 

53. The 10x Rule – Grant Cardone

Grant Cardone’un 10X Rule(10X kuralı) kitabı başarı ve başarısızlık arasındaki temel farka odaklanıyor. Sizi konfor alanınızdan uzaklaştırıp harekete geçirecek, bir hayli motivasyonel bir kitaptır. Yazar, büyük bir başarı için bireylerin daha fazlasını yapmalarının şart olduğunu ve sıradanlığa asla razı olunmaması gerektiğini savunuyor.

Kitap, okuyucularına şu üç eylemin ötesine geçmeyi öğretir: eylemsizlik, geri çekilme ve ortak eylem. Bunun bir adım ötesinde ise kitabın savunduğu dördüncü bir eylem olan “ 10X kuralı” yer alır-bu kural, büyük sonuçlar elde etmek için büyük eylemler yapılması gerektiğini öğütlüyor.

 

54. Outliers (Çizginin Dışındakiler)- Malcolm Gladwell

Bazı insanlar neden daha başarılı olur? Gladwell, bu kitapta başarı mitlerini çürütmeye odaklanıyor. Başarılı insanlara ilişkin genel kanı zeki ve hırslı oldukları yönündedir. Ancak, Malcolm Gladwell asıl hikayenin bundan çok farklı olduğunu iddia ediyor. Bu iddianın dayanak noktası ise başarının yalnızca kişilere değil, aynı zamanda başarılı insanın kökenine, yetişme şartlarına, alt yapısına yani onu olduğu kişi haline getiren tüm faktörlere bağlı olduğu savıdır. Anlayacağınız, bir nevi “Doğduğun coğrafya kaderindir” mantığı söz konusudur.

Gladwell, bu kitapta yer alan hikayeler aracılığıyla fırsatlara ulaşabilirliğin bir insanın başarısında ne denli etkili bir faktör olabileceğini gözler önüne seriyor. Ayrıca, başarılı olmalarını “alanlarında bir dahi olmaya” yoranlara atıfta bulunarak doğal yetenek mitini de ortadan kaldırıyor- Gladwell’e göre çoğu durumda, 10.000 saatlik bir pratikle her birey herhangi bir konuda usta olabilir.

 

55. Crushing It!- Gary Vaynerchuk

Bir işletmenin istikrarı ve uzun ömürlülüğü kurucusunun iş dünyasındaki yeniliklerine uyum yeteneğine bağlıdır. Dünya ticareti hızla dijital platformlara kaydıkça girişimciler de pazarlama faaliyetlerini dijital platformlara taşımalıdır. Peki ama nasıl? Gary Vaynerchuk kitabında bu sorunun cevabını veriyor.

Eğlenceli olduğu kadar taşı gediğine koyan bir üsluba da sahip olan yazar, mevcut sosyal medya platformlarını işinizi pazarlamada nasıl kullanabileceğinize ilişkin görüş bildiriyor. Kitap aynı zamanda başarılı girişimcilerden alıntılar da içerir- her biri hangi çevrim içi platformdan ne şekilde faydalandığını anlatıyor.

 

 56. Dotcom Secrets: Russell Brunson

Brunson, bu kitapta çevrim içi işletmeleri büyütmeye dair tavsiyelerde bulunuyor ve çevrim içi varlığı tehdit eden asıl şeyin web trafiği veya satış dönüşüm oranlarının düşüklüğü olmayabileceğini söylüyor. Çevrim içi takipçileri gerçek ve sadık müşterilere dönüştürmek sonucunda da işletmenizi büyütmek için satış hunilerinden nasıl yararlanacağınızı anlatıryo.

Dotcom Secrets, dijital pazarlamaya ilişkin en işlevsel strateji kitaplarından bir tanesidir. Üstelik verdiği tavsiyelerin yanı sıra, neyin işe yarayıp neyin yaramayacağını net bir biçimde görebileceğiniz gerçek yaşam örnekleri de sunuyor. Sizinkine benzer ürün ya da hizmetlerle adeta dolup taşan çevrim içi pazarda nasıl fark yaratabileceğinize odaklanıyor.

İkna ediciliği ya da satış başarısı yüksek pazarlama içerikleri oluşturmakta zorlanıyorsanız, bu kitaptan yararlanabilirsiniz.

 

57. Invisible Selling Machine- Ryan Deiss

Ryan Deiss, bu kitap ile okuyuculara uyurken dahi para kazanabilecekleri ve geçerliliğini asla yitirmeyecek bir e-posta pazarlama kampanyası oluşturabilme fırsatı sunar. Varsayımlardan arınmış bu basit çerçeve programı, e-posta kampanyalarınıza anında uyarlayabileceğiniz pratik teknikler içeriyor.

Deiss, e-posta pazarlamayı her biri bir sonraki aşamayı yönlendiren beş bölüme ayırıyor. Bu sistem sayesinde satış sürecinizi otomatik hale getirebilir ve arkanıza yaslanıp işletmenizin ne denli büyük bir hızla büyüdüğünü izleyebilirsiniz.

E-posta pazarlama konusunda yeni olanlar veya çevrim içi iş fikirlerini uygulamaya dökmek isteyenler için en uygun kitabın bu olacağını söyleyebiliriz.

 

58. The Impact Equation-Chris Brogan ve Julien Smith

Bir şeyleri hayata geçirme/oldurma yeteneğine sahip misiniz? Yoksa yaptıklarınız yalnızca kuru gürültüden ibaret mi kalıyor? Gerçek bir etki yaratmak ve sesinizi duyurmak istiyor, ancak başaramıyor musunuz?

Sanırım çözümü buldunuz.

Günümüzde herkesin sesini öyle ya da böyle duyurabileceği çevrim içi bir platforma sahip olduğu düşünülürse, böylesi bir ses bolluğunu aşmak ve içeriğinizle büyük bir etki yaratmak bir hayli zor olabilir. Neyse ki bu kitap, kalıpların dışına çıkmanızı sağlayacağı gibi benzersiz ve etkili içerikler oluşturmanıza da yardımcı oluyor.

Brogan ve Smith,bu kitapta hedef kitleniz ile güçlü bir bağ oluşturmada netlik ve dürüstlüğün ne denli önemli olduğunu da vurguluyor. Kitapta geçen uygulamaları blog yayınlarından tutun da YouTube videolarına, sosyal medya postlarına kadar hemen her türden platforma uyarlamak mümkündür. Çevrim içi içeriklerinizle anlamlı sonuçlar elde edebilmek istiyorsanız, bu kitabı mutlaka okumalısınız.

 

59. Virtual Freedom- Chris Ducker

İşletme kurma sürecinde her şeyi tek başınıza halletmeye çalışmanın ne denli yorucu ve yıpratıcı olabileceğini bilmeyen yoktur. Chris Ducker, bu kitapta girişimcileri bir nebze de olsa rahatlacak dış kaynak kullanımı ve bu uygulamanın düşük maliyetli alternatiflerine ilişkin bilgiler sunuyor.

İşletmeniz dışından size destek olacak personel seçimine ilişkin bu kılavuzda, bir yandan işletmenizi büyütürken diğer yandan da zamanınıza ve özgürlüğünüze nasıl yeniden sahip olabileceğinizi öğreneceksiniz. Ducker’ın tavsiyelerinden yola çıkarak ihtiyacınız olan sanal pazarlama uzmanı, proje yöneticisi veya asistanı kolaylıkla bulabileceksiniz.

 

60. Idea To Execution- Ari Meisel ve Nick Sonnenberg

Bu, hayallerinizin peşinden gidebilmek için devasa bir bütçeye veya sağlam personellere ihtiyacınız olmadığını kanıtlar nitelikte bir kitaptır. Ari Meisel ve Nick Sonnenberg, okuyucuyla bir fikri 24 saat içinde- üstelik tek bir kuruş dahi harcamadan- kanlı canlı bir işletmeye dönüştürme hikayelerini paylaşıyor.

Meisel ve Sonnenberg,bu kitapta bir işletmeyi kurmak ve maksimum verimlilikle çalıştırmak için kullanabileceğiniz dış kaynak kullanımı, otomasyon ve optimizasyon stratejilerini ortaya koyuyor. İster yeni bir iş kurma sürecinde olun, isterseniz de mevcut iş yükünüzü azaltmanın yollarını arayın. Sebebiniz ne olursa olsun, bu kitaptan maksimum fayda sağlayacağınız kesindir.

 

61. Work The System- Sam Carpenter

Daha az çalışarak daha çok şey başarmayı kim istemez ki! Çoğu insan için ideal dünyanın tanımı budur. Sam Carpenter, kitabında bu ideale nasıl ulaşabileceğimize ilişkin fikirlerini sunuyor. Aynı zamanda, kendi işletmesine ilişkin derin hayal kırıklığını da okurları ile paylaşıyor. Bu hayal kırıklığının temel sebebi aralıksız çalıştığı halde bir arpa boyu yol gidememesidir. Fakat kendisi çok geçmeden bu durumdan kurtulmanın yolunun sorunlara tepkisel yaklaşmaktan değil, her şeye uyumlu bir sistem kurup şartları iyileştirmekten geçtiğini fark ediyor. Bu ilham verici kitap Carpenter’ın yaşamış olduğu aydınlanma sürecine ilişkin ayrıntılı bilgileri içeriyor.

Work The System, yaşamı birbirine bağlı bir sistem zinciri olarak düşünmenin düzen yaratabileceğini ve karmaşaları ortadan kaldırabileceğini gösteren bir kitaptır. Yönetimin üst kademelerine ilişkin bir kitap arayışındaysanız ya da üretkenliğinizi artırmak istiyorsanız, bu kitabı mutlaka okumalısınız..

 

62. 80/20 Kuralı-Richard Koch

Koch, bu kitapta sonuçların yüzde 80’inin sebeplerin yüzde 20’sinden kaynaklandığına ilişkin iddiasını ortaya atıyor. Söz konusu yüzde 20’yi bulursanız, hayatınız sonsuza dek değişecektir.

80/20 Prensibi, maksimum verimlilikte bir sonuç için zamanınızı ve enerjinizi neye harcayacağınızı belirlemenizi sağlar. Kitap ayrıca, karınızın yüzde 80’ine oluşturan müşterilerin yüzde 20’lik kısmını tespit edebilmenize de yardımcı olacaktır.

Rakamların değil, kalitenin önemini vurgulayan 80/20 kuralı, hayatınızın her alanına yönelik verimliliğinizi artırma potansiyeline sahiptir. Bu sayede işletmenize yarar sağlamayan müşteri grupları için çaba sarf etmeyi, yani sonu hiçbir yere varmayacak faaliyetlerde bulunmayı bırakıp önemli olana odaklanabilirsiniz.

 

63. The Secret Of Selling Anything- Harry Browne

Satış sırları veren bu kitap iyi bir satış elemanına ilişkin genel kanıyı yerle bir ediyor. Browne,satış yeteneğinin doğuştan gelen bir özellik olmadığını savunuyor.

Bu kitapta, satış yapmada doğal bir avantaj olacağı söylenen kişilik özellikleri bir bir incelenir ve satış sürecine etkileri masaya yatırılıyor. Browne satışta karakterin ya da şaşaalı sunumların değil, potansiyel alıcıyı tespit etme becerisi ile dürüstlüğün prim yaptığına ilişkin görüşlerini açıklıyor.

Kitap ayrıca satış sürecinde potansiyel müşterilerin satın alma kararlarını etkileyen faktörleri bilmenin ne denli önemli olduğuna ve etkili bir satış konuşması yapmak için bu faktörlerden nasıl yararlanacağınıza da açıklık getiriyor.

 

64. How To Get Rich-Felix Dennis

Nasıl zengin olunur? Bir işletmeyi başarıyla yürütmek ile kalıcı bir zenginliğe erişmek birbirlerinden farklı şeylerdir. Felix Dennis ikisi arasındaki farkı iyi anlamış biri olarak bildiklerini bu kitap üzerinden okurlarıyla da paylaşıyor.

Bu kitapta anlatılan her şey Dennis’in kişisel deneyimlerinden- başarı ya da hatalarından-  derlenmiştir. Dennis, alçak gönüllülük kavramını alaşağı eder ve kamusal başarısızlığı, bir rezalet olarak değil, kendini geliştirme fırsatı olarak algılıyor. Ayrıca, şartlar ne olursa olsun, para kazanmanın herkesçe öğrenilebilir ve geliştirilebilir bir beceri olduğuna inanıyor.

 

65. The One Sentence Persuasion Course – Blair Warren

İknanın gücüne ilişkin bu kitap ikna sanatında ustalaştığınızda, kariyerinizde hayal edemeyeceğiniz denli bir hızla yükseleceğinizi savunuyor. Bu, ikna gibi önemli bir beceriyi hızlı bir şekilde edinmenize yardımcı olacak en iyi iş kitaplarından biridir- kitabın ismi de bu görüşü desteler niteliktedir: Tek cümlelik ikna dersi.

Blair Warren, bu kısa ama etkili kitabında yıllardan beri araştırılan ve tartışılan “ikna” becerisine ilişkin sırları paylaşıyor. Birbirinden etkili ikna yöntemlerini tek bir cümle ile özetler: En etkili ikna stratejisi dahi ihtiyacınız olduğu anda onu hatırlamayı başaramadığınız sürece işlevsizdir.

Bu kitap size hem pazarlamada hem de günlük hayatta ikna edici bir dilin nimetlerinden yararlanmayı öğretecektir.

 

66. Kendime Düşünceler- Marcus Aurelius

Bu kitap dünyanın en etkili filozoflarından biri olan Roma imparatoru Marcus Aurelius’un düşüncelerinden oluşan bir derlemedir. Kitaptaki derin öğretiler aynı zamanda yaşamınızı kolaylaştıracak basit ve pratik yöntemlerdir.

Aurelius, bu kitapta bir insanın bencillikten uzaklaşmak, kendisine herhangi bir getirisi olmayan her türden duyguyu hayatından çıkarmak ve yalnızca gerçekten önemli olana odaklanmayı nasıl başaracağına ilişkin görüşlerini yazmıştır.

 

67. Tested Advertising Method -John Caples

John Caples, bu kitabında küçük işletmelere odaklanıyor ve bu işletmeler için işe yarar, uygun fiyatlı reklamlar yaratmanın yollarını sunuyor. Kitap, ayrıca manşetlerin tek başına dahi reklamlarınızın etkisini belirleyebilecek güçte olmasının perde arkasındaki gerçekleri de ortaya koyuyor.

Bu, ürettikleri reklamlarla herkesin ilgisini çekmeyi arzulayan metin yazarları için kılavuz niteliğinde bir kitap olup müşteri kitlenize ürününüzü/hizmetinizi satın almaları için bir neden sunmanın oluşturacağınız reklamın en ayırt edici özelliği olması gerektiğini savunuyor.

 

68. Cashvertising- Drew Eric Whitman

Drew Eric Whitman, kitabında en iyi reklam ajanslarının büyük bütçeli reklam kampanyalarında kullandıkları tekniklerden nasıl yararlanacağınızı öğretiyor. Başarılı reklam örnekleri üzerinden bir reklamın nasıl olması gerektiği ve bahsi geçen reklamların başarılarını neye borçlu oldukları anlatılıyor.

Çoğunlukla basılı reklam odaklı çalışmalardan oluşan bir kitap olsa da burada yer alan yöntemler TV ya da çevrim içi reklamlara da uyarlanabilir niteliktedir. Kitap, kısa ve sürükleyicidir. Üstelik pazarlama becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olacak gerçek hayat örnekleri de içeriyor.

 

69. Boron Letters-Gary Halbert

Bu kitap, doğrudan posta döneminin en iyi metin yazarlarından biri olan Gary Halbert’in oğluna yazdığı mektuplardan oluşuyor. Halbert, mektuplarında son derece işlevsel satış metinleri yazma konusundaki görüşleri ile genel yaşam tavsiyelerine yer veriyor.

Kitapta, satış mesajına ilişkin en kritik unsurun içerik değil, içeriği oluşturmadan evvelki hazırlık aşaması olduğu vurgulanır. Bir metin yazarının yazmaya başlamadan önce geçirdiği süreçlerden- piyasa araştırması ve ürüne karar vermek de dahil olmak üzere- bahsediliyor.

 

70. MAKE- Pieter Levels

Bilgisayar programcısı Pieter Levels, yazılım fikirlerini hayata geçirmenin ne anlama geldiğini en iyi bilen kişilerden bir tanesidir. Kitabında orijinal bir fikir seçmekten tutun da bir ürün oluşturmaya hatta ve hatta lansman sürecine ve yarattığınız üründen para kazanmaya kadar pek çok aşamadan bahsediyor.

Bu kitap, kısıtlı bir bütçe ile iş kurmak isteyen veya ek gelir fırsatı kollayan kişiler için sağlam bir rehber niteliğinde olacaktır.

 

71. Kusursuz Satış Makinesi – Chet Holmes

Chet Holmes, satışları artırma sürecinde strateji değiştirme ve aynı anda birden fazla şeye odaklanma eğilimine karşıt bir görüş savunuyor. Holmes’a göre bir şeyde ustalaşmak için 4000 farklı şey yapmak değil, 12 şeyi 4000 kere yapmak yeterlidir. İşletmenizin başarısını etkileyebilecek 12 önemli anahtar noktanın varlığından bahseden Holmes,  her seferinde yalnızca tek bir noktaya odaklanmanızı öneriyor.

Holmes büyümeye yönelik disiplinli bir yaklaşım benimsiyor. Vurguladığı bu 12 alanın her birinde kaydedeceğiniz devamlı ve tutarlı ilerleme, işletmeniz için radikal bir dönüşümün habercisi niteliğindedir.

 

72. Getting Everything You Can Out of All You’ve Got- Jay Abraham

Bu kitapta, pazarlama gurusu Jay Abraham etkili bir pazarlama ve satış için kullanabileceğiniz tam 21 pratik teoriden bahsediyor. Her bir adımı gerçek hayattan örnekler ve uygulanabilir tavsiyelerle eşliğinde açıklıyor.

Sattığınız ürünlere yönelik tutkunuzun nasıl daha etkili bir pazarlama faaliyeti, daha mutlu müşteriler ve daha fazla yönlendirme(referral) demek olacağını anlatan bu kitap, müşteri sadakati oluşturmanıza ve pazarlama çabalarınıza önceliklendirmenize yardımcı olacaktır.

İşletmenizin rakipleri arasından sıyrılmasını mı istiyorsunuz? Bu kitap tam size göre.

 

73. Million Dollar Consulting- Alan Weiss

Ünlü danışman Alan Weiss, bu kitapta okuyucuları ile ünlü bir danışman olma hikayesini paylaşıyor. Bu, danışmanlık(işletme/yönetici danışmanlığı) yapmayı düşünen ya da mevcut işletmesini büyütmek isteyenlerin okuması gereken en iyi iş kitaplarından biridir.

Bu kitap, nihai sonuca odaklanmanın ve bu sonuca katkıda bulunmayan her şeyi ortadan kaldırmanın önemine vurgu yapıyor. Weiss okuyucuya karşı konulmaz olmayı, sunacağınız değeri net bir biçimde ifade etmeyi ve kendini her daim geliştirmeyi öğretiyor.

 

74. Getting Started in Consulting-Alan Weiss

Danışmanlık işine başlamak hiç de kolay değildir. Müşterileri sizinle çalışmaya ikna etmekten tutun da ne kadarlık bir ücret talep edeceğinize karar vermeye kadar öğrenecek pek çok şey vardır. Alan Weiss, bu kitabında danışmanlığa giriş sürecine ilişkin pratik çözümler sunmaktadır.

Kitap, sigortacılık, satış ve pazarlama da dahil olmak üzere danışmanlık kariyerine ilişkin aklınıza gelen hemen her konuyu kapsıyor. Ayrıca, müşteri memnuniyeti oluşturma veya etkili tavsiyelerde bulunmaya ilişkin taktiklere de yer veriyor.

 

75. Simple Numbers, Straight Talk, Big Profits!- Greg Crabtree

Finansal alt yapınız yeterince sağlam olmadığında, işletmenizin finansal sağlığına ilişkin büyük resmi görmeniz güç olabilir. Greg Crabtree, kılavuz niteliğindeki bu kitapta küçük işletmenizin finansal durumunu maksimum kara sabitlemenin yolunu anlatıyor.

Crabtree, kitabında işletmenin kuruluş aşamasına ilişkin kararları vermenize yardımcı olacak temel finansal göstergeleri nasıl belirleyeceğinize de açıklık getiriyor. Ayrıca, işletmenize ilişkin bütçe planı, değerleme, personel istihdamı ve vergi ödemeleri vb. işlemlerin nasıl yapılacağı konusunda önerilerde bulunuyor.

Finans bilgisine sahip olmayan kişilerin dahi rahatlıkla anlayabilecekleri basit bir dile sahip bu kitap finansal zekanızı artıracak ve gelir akışınızı her geçen gün daha da artırmanıza yardımcı olacaktır.

 

76. Kendinizi Yönetmek- Peter F. Drucker

Peter F. Drucker bu kitabında olmak istediğiniz her şey olabileceğinize ilişkin görüşlere karşı çıkıyor. Bunun yerine, öz farkındalık kavramını gündeme getiriyor. Kendinizi derinlemesine ve doğru şekilde tanımanızı sağlayacak bir dizi soru sunuyor. Bu soru dizi; değerleriniz, çalışma, öğrenme ve başkalarıyla etkileşim stillerinizi keşfetmenize yardımcı olmak için tasarlanmıştır.

Drucker, kitabında edindiğiniz bilgiyi kendi menfaatiniz için nasıl kullanacağınıza da açıklık getiriyor. İhtiyaçlarınızı olabilecek en etkili şekilde iletebildiğinizde, en üstün çalışmayı gerçekleştirebileceğiniz en mükemmel koşulları da sağlamış olursunuz. Üstelik güçlü ve zayıf yönleriniz üzerinde çalışmanın önemini fark ettiğinizde, iş hayatınız kadar günlük ilişkileriniz de kayda değer miktarda gelişecektir.

 

77. Etkin Yöneticilik- Peter F. Drucker

Üretkenlik, her zamankinden daha çok çalışmanın veya daha fazla ürün çıkarmanın ötesinde bir şeydir- önemli olana odaklanmayı ve bu uğurda neleri göz ardı edeceğinizi belirleyebilmeyi gerektirir.  Kılavuz niteliğindeki bu kitapta yazar Peter F Drucker, etkinliğinizi ve verimliliğinizi artırmak için alışkanlıklara odaklanmanızı salık veriyor.

Kitap, bir işletmeyi yürütmenize ya da bireysel hedeflerinizi gerçekleştirmenize yardımcı olacak zaman yönetimi ve önceliklendirme konularına ilişkin de farklı bir bakış açısı sunmaktadır.

 

78. The Snowball: Warren Buffet and the Business of Life – Alice Schroeder

Alice Schroeder bu kitapta, ünlü yatırımcı ve hayırsever Warren Buffett’in hayatını anlatıyor. Kitap, Buffett’in iş hayatına ilişkin deneyim ve tecrübeleri ile hayırseverliğinin perde arkasındaki itici güce odaklanıyor.

Buffett, topluma katkının da öncüsü bir isim olduğundan bu ilham verici biyografi, okuyucuları belirli bir başarı/zenginlik seviyesine ulaştıklarında aldıklarını topluma misliyle geri verme konusunda da teşvik ediyor.  Aynı zamanda, Buffet’in hikayesi üzerinden başarının nasıl elde edileceğine ilişkin fikir sahibi olmaları sağlanıyor. Buffett kitap boyunca sıkı çalışma ve üretkenliğin önemini vurguluyor. Ayrıca okuyuculara başarmak istedikleri şeyi bir an evvel belirlemeleri ve hayata erken başlamaları tavsiyesinde bulunuyor.

 

79. İktidar:Güç Sahibi Olmanın 48 Yasası-Robert Greene

Hırs seviyenizi ortalamanın üzerine çıkarabilecek güçte bir kitap arıyorsanız, doğru yerdesiniz. Robert Greene, insan doğasını ve bireyin gücünü açıklamada son derece etkili bir yaklaşım benimsemiştir.

Kitap, kişiliğinizi ya da karakter özelliklerinizi keşfetmeye ve geliştirmeye odaklanıyor.  Bazı kişilerin diğerlerinden çok daha güçlü olduğu varsayımına meydan okuyor. İnsan doğasından bağımsız olarak iktidara/güce erişmenin yolunu öğretiyor.

Bu kitap güçlü insan algınızı kökten değiştirecek niteliktedir. Kitabı da okuyup iktidarın ve gücün sırrına erdiğinizde, zihninizi manipülasyonlara karşı da koruyabileceksiniz.

 

80. Satışın Yeni Kuralları- Daniel H. Pink

Bu kitap, ikna ve satış kavramlarına geniş bir perspektiften bakıyor. Pink, ürün ya da hizmetlerin satışından bağımsız olarak satış sektöründe bulunan herkesin nasıl bir tutum sergilemesi gerektiğini de gösteriyor. Satışın özü başkalarını harekete geçmeye ikna etmektir, üstelik bu yalnızca satış kararının alınması için değil, herhangi bir fikrin filizlenmesi için de elzemdir.

İkna sanatına ilişkin en iyi kaynaklardan biri olan bu kitapta satışın perde arkasındaki bilimsel gerçekler ve psikoloji açıklanıyor. İş toplantılarından tutun da ebeveynliğe kadar insanlarla kurduğunuz hemen her etkileşimde mesajınızı netleştirip çok daha ikna edici olmanıza yardımcı olacak eyleme geçirilebilir davranış kalıpları sunuluyor.

 

81. Kullanışlı Web Siteleri Yaratma- Steve Krug

Web siteleri çoğu zaman bir işletme ile potansiyel müşteri arasındaki ilk etkileşim noktası olur, bu nedenle doğru bir şekilde yapılandırılmaları önemlidir. Bu kitapta Steve Krug, web tasarımının karmaşık dünyasını maksimum etki yaratmak adına olabildiğince basitleştiriyor.

Bu kısa ve öz kitap sayesinde web sitenizin işlevsel olduğu kadar etkili olmasını da sağlayacak pratik yönergelere ve özel ipuçlarına kavuşacaksınız. Şayet bir girişimci, web tasarımcısı veya pazarlama yöneticisiyseniz, bu kitap tam size göre.

Web sitesi kullanımı yönetim kademelerinin her birince farklı algılanır-kimisi için “elzem”, kimileri içinse “olsa da olmasa da olur” bir platformdur. Bu kitap, bu algının bir adım ötesine geçip, web sitelerinin yöneticiler açısından değil de müşteri kullanılabilirliği bakımından değerlendirilmesine fırsat tanıyor.

 

82. I Am KEATS- Tom Asacker

Ufuk açıcı bu kitap kişisel gelişime ilişkin taze bir bakış açısı sunuyor. Tom Asacker bu kitapta gerçeklik algımıza ışık tutar, yıkıcı bir iç hesaplaşma sürecine girdiğimiz ya da gereksiz yere kendimizi sınırladığımız durumların bizi ne denli yıpratabileceğinden ve onlardan nasıl kurtulabileceğimizden bahsediyor.

Asacker, bahsi geçen düşünce ve deneyimlerimizin yarattığı bu güçlü yanılsamaları basit bir dille tanımlar. Bağımsız düşünmeyi ve başkalarının direktiflerine göre hareket etmeyi bırakmamız gerektiğini vurguluyor.

Kitap ilham verici alıntılarla doludur ve düşünce kalıplarının dışına çıkmanıza yardımcı olur.

 

83. Disrupted- Dan Lyons

Yazar, esprili bir dille kaleme aldığı bu kitapta, teknoloji yazarlığından kovulma sürecini ve tam 50 yaşında kendisini içinde bulduğu o tuhaf ve yeni dünyaya, girişimciliğe ilişkin görüşlerini paylaşıyor.

Lyons,  startup ​​kültürünün aşırılıklarını, sömürücü yapısını ve yönetim becerisi eksikliğini birinci elden deneyimlemiş biridir. Yıllarını girişim dünyasının uzağında geçirmiş bir “üçüncü şahıs” olarak, teknoloji girişimlerine ilgi duyan insan türlerini tasvir etme konusunda tam bir profesyoneldir. Bu, kısa olsa da sürekleyici ve ufuk açıcı bir kitaptır.

 

84.  When Coffee and Kale Compete- Alan Klement

Her müşteri, içgüdüsel olarak mevcut sorunlarına çözüm üretebilen ürün ya da hizmetlere yönelir. Bu nedenle, müşteri ihtiyaçlarının doğru tespiti önemlidir. Alan Klement, bu kitapta müşteri ihtiyaçlarını tanımlamanıza yarayacak benzersiz bir teori sunuyor.

Klement’in “yapılacak işler” adını verdiği bu teori, müşterinin her satın alım işlemi öncesinde mevcut yaşam koşullarını daha tercih edilebilir hale getirmesi için yapması gereken işleri ifade ediyor. Ancak çoğu müşteri bunları gerçekleştirmekte zorlanır. Bu noktada satıcıların görevi, müşterinin satın alımı önündeki engel ve kısıtlamaları kaldırmaktır. Bu da işlevsel ürünler yaratmak demektir. Bu kitap, yaratacağınız ürünlere birer problem çözme aracı olarak bakmanıza yardımcı olacaktır. Temel sorunu anladığınızda, soruna yönelik karşı konulmaz nitelikte çözümler üretebilir ve nihayetinde satışlarınızı arttırabilirsiniz.

Bu, şirket sahipleri kadar satış ya da pazarlama alanında çalışanların da okuması gereken bir kitaptır.

 

85. What I Wish I Knew When I Was 20-Tina Seelig

Okul hayatından kariyer hayatına geçiş süreci birinin rehberliği olmaksızın yıpratıcı olabilir. Tina Seelig, kitabında ilerleyen yıllarda hayatınıza şöyle bir bakıp hiçbir şey için “keşke” dememeniz adına bu belirsiz sularda güvenle yüzmenize yardımcı oluyor. Girişimci, sinir bilimci ve popüler bir girişimcilik programının koordinatörü olan Seelig, kitabında oldukça kapsamlı ve ilham verici bir bakış açısı sunuyor. Başarılı olmak için ne yapmak gerekir, başarısızlığın üstesinden nasıl gelinir ve kriz nasıl fırsata dönüştürülür vb. soruların cevabını dürüstlükle ve mizahı bir üslupla veriyor.

 

86. The Secret To Success- Eric Thomas

Başarı sizin için nefes almak kadar doğal bir ihtiyaç mı? O halde Eric Thomas’ın başarının sırlarına ilişkin bu kitabı tam size göre. Thomas, bu ilham verici hikayede okulu bırakmakla başlayıp evsizlikle devam eden, bin bir türlü mücadeleyle dolu bir hayatı nasıl başarılı bir kariyere dönüştürdüğünü ve tüm bu zorlukların üstesinden gelme hikayesini anlatıyor.

Bu, zor bir hayatı olan gençlere yönelik bir kitaptır. Kitapta, etrafınızı kendinizin en iyi versiyonu olmanız konusunda sizi yüreklendirecek, olumlu zihniyete sahip insanlarla kuşatmanın önemi vurgulanıyor.

 

87. Kendini Seç- James Altucher

İstikrarlı bir istihdam sürecinin ya da devlet kapısının çok daha garantili olduğuna ilişkin inancın giderek etkisini yitirdiği günümüz dünyasında hayatınızı nasıl yönlendireceğinizi kestirmek zordur. James Altucher cesurca kaleme aldığı bu motive edici kitapta sazı eline alır ve bir öz bakım ve kendine güven dersi niteliğindeki “küllerinden doğma hikayesini” okuyucularıyla paylaşıyor.

Kitap, ekonomik yapının değiştiğinden ve bu durumun kendi fırsatlarınızı yaratmayı giderek daha gerekli ve mümkün kıldığından bahseder. Altucher, kendinizi ilk sıraya koymanın, -hayır, bencil olmanın değil- sağlık, mutluluk ve finansal başarıya ulaşmanın tek yolu olduğu görüşünü savunuyor.

 

88. Extreme Ownership- Jocko Willink ve Leif Babin

Extreme Ownership, ABD Donanmasının iki eski komandosu tarafından yazılan taktiksel bir başarı kitabıdır. Jocko Willink ve Leif Babin özel bir askeri muharebe için çalışmış ve buradaki deneyimlerinden hareketle bir liderlik eğitim programı geliştirmişlerdir.

Bu kitapta, ekiplerin yalnızca savaşta değil, iş, aile ve kişisel hayatlarında da zafer kazanmalarını sağlayacak ilke ve zihniyetler ana hatlarıyla açıklanıyor. Liderlere sorumluluk alma, ekip çalışmasını teşvik etme vb. kilit liderlik becerileri, yani nihai zafere ulaşma yolları öğretiliyor.

 

89. Amaç-Eliyahu M. Goldratt

Bu kitap, kapanmak üzere olan fabrikasını facianın eşiğinden döndürmeyi başarmış bir yöneticinin hikayesini anlatıyor. Yöneticimiz,  90 günlük bir “üretim sınırlayıcı faktörleri belirleme ve ortadan kaldırma süreci”nin ardından bu kötü gidişata son verebilmiştir.

Goldratt, kullandığı bu sistemi “Kısıtlar Teorisi” olarak adlandırır ve kitabında işletmenizde verimliliğin sınırlı olduğu noktaları nasıl belirleyeceğinizden ve verimlilik sorunlarını nasıl çözebileceğinizden bahsediyor. Fabrika üretimi odaklı bir kitapmış gibi durduğuna bakmayın. Bu kitap, “verimlilik” kavramına farklı bir perspektiften bakmanıza yardımcı olacaktır.

 

90. Faster Than Normal-Peter Shankman

Hiperaktif bir beyin yapısına sahip olmak, dikkat eksikliğini beraberinde getirip odaklanmayı ve üretken olmayı zorlaştırması açısından bir dezavantaj olarak algılanır. Peter Shankman ise normalden daha hızlı olmanın, yani dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu tanılı bir bireyin bu durumu nasıl avantaja çevireceğini açıklıyor.

Shankman kendi yaşamı ve kariyerindeki başarısını hiperaktiviteye rağmen değil, onun sayesinde yakalamış olduğunu vurguluyor. Hatta hiperaktiviteden bireye bahşedilmiş bir hediye olarak bahseder-şayet etrafınızda dikkat bozukluğu ve hiperaktivite tanısı konmuş birileri varsa bu kitabı mutlaka okumalarını söylemelisiniz. Bu kitap onlar için güçlü bir motivasyon aracı olmakla kalmayacak, hızlı hareket eden bir beynin potansiyelini ortaya çıkarmada kullanacakları pratik yolları da sunacaktır.

Çoğu girişimcinin dikkat dağınıklığı şikayetinden muzdarip olduğu düşünülürse bu kitabın ne denli faydalı olabileceği aşikardır.

 

91. Coaching Habit- Michael Bungay Stanier

Bu kitap, etkili liderlikte kullanabileceğiniz ayrıntılı stratejiler sunuyor. Yöneticileri tavsiye vermek yerine soru sormaya teşvik eden benzersiz bir liderlik anlayışı benimseniyor. Bunun yanı sıra, ekibinizin her bir üyesinden en iyi performansı almak adına sorulması gereken temel sorular ortaya konuyor.

Bungay Stanier’ın bilimsel araştırmalara ve dünya çapındaki yönetici eğitmenlerinin deneyimlerinden oluşan öykülere yer verdiği bu kitap ile liderlik pozisyonundaki herkesin mutlak surette okuması gereken bir başyapıttır.

 

92. Son Bulmayacak Rüya- Charles Paul Conn

Bu kitap Amyway’in kurucuları Rich Devos ve Jay Van Andel’in hayat hikayesini ve Amway’in büyüme sürecini anlatıyor. (Amyway, sağlık, güzellik, ev bakımı ve teknolojileri alanında müşterilerine geniş bir ürün yelpazesi sunan küresel çaplı bir doğrudan satış şirketidir.)Kitapta başarılı Amway temsilcilerinden tutun da Amway ürünleri hakkındaki görüşlerini bildiren şirket dışı insanlara kadar pek çok hikayeye de yer veriliyor.

Bu kitap, şirketin kurumsal işleyişine ve şirket kurucularının başarısına katkıda bulunan 30 yıllık çabanın ayrıntılarını ortaya koyuyor. Bu, asla gerçekleşmeyecekmiş gibi görünen hayallerin peşinden koşanlar için ilham ve motivasyon kaynağı olabilecek bir kitaptır.

 

93. Mesele Ne Kadar İyi Olduğun Değil, Ne Kadar İyi Olmak İstediğin- Paul Arden

Paul Arden, bu kitapta aklınıza koyduğunuz her şeye ulaşmanın nasıl mümkün olabileceğini açıklıyor. Uzun yıllar üst düzey bir reklam yöneticisi olarak çalışmasının vermiş olduğu deneyimden de faydalanan Arden’ın  bu kitabı pazarlamaya ilişkin pratik bilgilerle doludur. Arden, kitabında kovulmanın değeri ve hataların neden doğrulardan daha işlevsel olduğu vb. konularda görüşlerini bildiriyor. Gündelik sorulara özgün ve mantıklı yanıtlar veriyor.

Kısa ama öz bu kitap başarılı olmayı arzu eden herkesin hayatında büyük bir etki yaratacaktır. Bir cesaret, motivasyon ve umut kaynağı mı arıyorsunuz? Bu kitap tam size göre.

 

94. Aklını Kullan Aksini Düşün- Paul Arden

Bu kitap olumlu düşünmenin gücü ile kötü kararların bedeline vurgu yapıyor. Bir önceki kitaptan da hatırlayacağınız Paul Arden’ın hayat felsefesi, hayatlarımızın düşüncelerimizin somut bir dışa vurumu olduğudur. Bu nedenle yazar, konfor alanınızdan çıkıp harekete geçmenizi ve risk almanızı öğütlüyor.

Kitap, çarpıcı bir tasarıma ve etkileyici fotoğraflara da sahiptir.

Sıkışıp kaldığınızı hissediyor veya iş hayatınızın sonunu getirebilecek denli kritik hatalar yaptığınızı mı düşünüyorsunuz? Bu kitap ihtiyacınız olan panzehir olabilir.

 

95. The Freaks Shall Inherit the Earth – Chris Brogan

Chris Brogan başarının tek bir yolu olabileceği fikrini reddediyor. Aksine, okuyucuya başarılı bir işletme kurma sürecinde benzersiz karakterlerinden hatta garip özelliklerinden nasıl yararlanabileceklerini gösteriyor.

Bu kitap, tutkunuzu -beklentilerden bağımsız olarak- uygulanabilir bir işletmeye dönüştürmenin yollarını sunuyor. Bugün, dijital çağın sunduğu araçlar sayesinde yakalayabileceğimiz fırsatlar her zamankinden fazladır. Sizler de bir iş kurmayı düşünüyor, ancak kendinizi kararsız ve yetersiz hissediyorsanız, ihtiyacınız olan gücü bu kitapta bulabilirsiniz.

 

96. The Millionaire Fastlane- MJ DeMarco

M.J. DeMarco, bu kitapta iş kurup genç yaşta büyük bir servet oluşturmak için neler yapmanız gerektiğinden bahseder. Yazar, isteyen herkesin başarı ve zenginliğe kavuşabileceğine inanıyor. Güçlü bir anlatım ve basit bir üslup ile okuyucuları büyük hayaller kurmaya teşvik ediyor.

Kitap, iş hayatına yeni atılanlara yönelik uygulanabilir ve gerçekçi tavsiyelerle doludur.

Ayrıca, taze girişimcilerin gelecekteki başarılarına ket vurabilecek yaygın girişimcilik hatalarına da değiniyor.

 

97. Difficult Conversations- Douglas Stone, Bruce Patton, Sheila Heen ve Roger Fisher

Zor sohbetleri kolaylaştırmanın pratik yollarını öğrenmek ister misiniz? O halde bu kitabı mutlaka okumalısınız. Bu sayede yüzleşmekten korkmayacak ve duygusal yanı ağır basan konuları sakin bir şekilde tartışma becerisi edinebileceksiniz.

Bu kitapta, zor sohbetler esnasında düşündüklerinizi karşı tarafa savunmaya geçmeksizin aktarmaya ilişkin kapsamlı araştırmalara yer verilmiştir. Üstelik bu becerilere en ihtiyaç duyduğumuz anları resmedecek gerçek yaşam örnekleri de mevcuttur.

Çatışma çözümüne ilişkin kapsamlı bir bilgiye sahip olmak veya müzakere ya da dinleme becerilerinizi geliştirmek istiyorsanız, bu kitap tam size göre.

 

98. Sick In The Head- Judd Apatow

Ünlü bir komedyen, yazar ve yapımcı olan Judd Apatow, sektörün en iyi komedyenleri ile gerçekleştirdiği ve 30 yılı aşkın bir süredir arşivlediği röportajları bu kitapta toplamıştır. Apatow, komedi sektöründeki idolleri ve çağdaşlarıyla yaptığı bu röportajlarda söz konusu kişilerin hem profesyonel hem de kişisel hayatlarına değiniyor. Ünlü bir yıldız olmaya giden yolda yaşadıkları deneyimler, yaratıcılık süreçleri ile sıkı çalışmalarının ve başarılarının ardındaki itici güçten bahsediyor.

Her sayfasından bilgelik ve mizah akan bu kitap soluksuz okunacak denli sürükleyicidir. Stand-up komedi türüne hayran olup olmamanız önemli değil, bu kitaptaki sohbetlerin size de ilham vereceğine eminiz.

99. What Got You Here Won’t Get You There- Marshall Goldsmith ve Mark Reiter

Kişiyi bulunduğu noktaya getiren şeyin onu daha ileriye götürmeye yetmeyeceğini savunan Marshall Goldsmith ve Mark Reiter bu kitapta kariyer basamaklarını tırmanma sürecindeki duraklamaların nasıl önüne geçileceği ve bir sonraki başarı seviyesine nasıl ulaşılabileceğine ilişkin görüşlerini bildiriyor.

Kitap, kariyer gelişimi üzerinde şaşırtıcı bir etkiye sahip kimi basit alışkanlıklara ve düşünce kalıplarına da dikkat çekiyor. Örneğin, sert bir ifadeyle konuşmak, zayıf bir dinleme becerisine sahip olmak veya her daim olumsuz yorumlar yapmak vb. davranışlar sizi bulunduğunuz konuma hapsedebilir. Öte yandan, minnettarlık ve pozitiflik vb. alışkanlıklar geliştirmeniz ise ilerleme kaydetmenize yardımcı olacaktır.

 

100.  “Ben” A.Ş.- Harry Beckwith ve Christine Clifford Beckwith

Bu kitap, kişisel başarının sırrını yani kendinizi geliştirmenin ve pazarlamanın yollarını öğretiyor. Yazarlar, başarının(arkadaşlık, iş hayatı, fikirler veya özel hayata ilişkin) kendinizi ne denli iyi satabileceğinize bağlı olduğunu açıklıyor.

Sohbet eder bir üslupla yazılmış bu kitap, çok daha sevilen biri olmanızı, güçlü yanlarınızı en üst düzeye çıkarmanızı ve zayıf yanlarınızı geliştirmenizi sağlayacak bir dizi yöntem sunyor. İlk izlenimlerin önemi ve ilişkilerinizi ya da işinizi nasıl etkileyeceği de vurgulanıyor.

 

101. Görünmeyeni Satmak- Harry Beckwith

Bu kitap, çoğu pazarlama kitabından farklı olarak, fiziksel ürünlerin aksine hizmet satışına odaklanıyor. Harry Beckwith, pazar araştırması, müşteri belirleme ve değer aktarımı gibi pazarlamanın temel noktalarına da ışık tutuyor.

Kolayca sindirilebilen bu kitap, bir markanın nasıl oluşturulacağına ve işletmenizi büyütmek için ağızdan ağıza pazarlama veya yönlendirmelerden nasıl yararlanacağınıza açıklık getiriyor.

 

102. %10 Daha Mutlu-Dan Harris

Dan Harris, her daim zihnindeki durmak bilmez, huzursuz ve doyumsuz sesin, sahip olduğu en önemli şey olduğuna inanmıştır. Ta ki günün birinde canlı yayında panik atak geçirinceye dek. Bu süreç onu meditasyona yönlendiren bir uyanışın başlangıcı olmuştur. Artan stresine ve mutsuzluğuna bir çözüm bulma konusunda umutsuz olan Harris, hem ruhsal hem de bilimsel çözümleri araştırmasının ardından kurtuluşu meditasyonda bulmuştur.

Sinirbilim çalışmaları, kişisel deneyim ve bol miktarda mizahla da desteklenen bu kitap, en şüpheci olanlarınızı dahi meditasyon yapmaya ikna edebilir.

Meditasyonla ilgilenen ya da çok daha mutlu ve iyi bir insan olmak isteyen herkes bu kitabı mutlaka okumalıdır.

 

103. Anything You Want- Derek Sivers

Derek Sivers, bu kitapta okuyucularıyla hayat hikayesinin yanı sıra bağımsız sanatçılara yönelik en büyük müzik platformlarından biri olan CD Baby’nin kuruluş hikayesini de paylaşıyor. Sivers, hayallerini süsleyen bu işi kurma sürecindeki başarılarına olduğu kadar, hatalarına da dürüstçe değiniyor.

Kitabın bir bölümünü ise bir işletme kurmanın perde arkasındaki itici güç ve pazardaki bir ihtiyacı tanımlamanın önemini açıklamaya ayırıyor.  Bu kitap girişime ilişkin ilham verici bir kaynak olmanın bir adım ötesine geçip konuya ilişkin somut göstergeler de sunuyor.

 

104. Elon Musk: Tesla, Spacex ve Muhteşem Geleceğin Peşinde-Ashlee Vance

“Bu kitap; genç bir girişimcinin şirketleri ile dünyadaki otomotiv, uzay havacılığı ve enerji sektörlerindeki yerleşik düzene meydan okumasının sıra dışı hikayesidir.” Ashlee Vance, milyarder Elon Musk’un hayatına, dünyayı değiştirme gücüne ve teknolojik yenilikler yaratma sürecine ışık tutuyor.

Hikaye boyunca Musk’ın fikirlerini hayata geçirmek için kullandığı stratejilere ve başarıya ulaşmak adına ne denli büyük riskler aldığına şahit oluyorsunuz. Dahası geleceğe yön vermek hatta değiştirmek ve gelecek nesillere bırakılacak köklü bir miras yaratmak için neler yapabileceğinizi de öğreniyorsunuz. Musk’ın hikayesi, risk almanın ötesinde bir şeydir ve sayısız başarısızlığa rağmen başarıya ulaşmanın, yani sabır ve istikrarın gücünü gösterir.

 

105. Aklını En Doğru Şekilde Kullan- Carol Dweck

Bu kitap, zihniyetin başarı üzerindeki etkisini tartışır. Ünlü psikolog Carol Dweck, kitabında sabit fikirlilik ile büyüme zihniyeti arasındaki kritik farkları ve bunların bireylerin başarı veya mutluluğunu nasıl etkilediğini öğretiyor.

Bu, pozitif düşünce gücünü savunan bir kitap değildir. Aksine Dweck, doğuştan gelen yeteneklerimize ilişkin sınırlayıcı inançlarımızı yok etme konusunda gerçekçi tavsiyelerde bulunuyor. Büyüme zihniyetine sahip olursanız, başarısızlığa uğramaktan çekinmeksizin yeni şeyler öğrenebilir ve büyümenin zorluklarına eskisinden de güçlü bir biçimde göğüs gerebilirsiniz. Bu kitap zorluklara kucak açmanızı sağlayabilir.

 

106. Crossing The Chasm- Geoffrey A. Moore

Yeni bir ürünü piyasa sürmek ve pazarlama faaliyetlerini üstlenmek en deneyimli pazarlamacılar için dahi korkutucu bir deneyim olabilir. Ancak, bu kitaptaki bilgelik sayesinde korkmanıza gerek kalmayacak.

Pazarlama gurusu Geoffrey Moore, kitabında yeni ürünlerin büyük bir pazarı nasıl anında ele geçirebileceğine ve kayda değer bir müşteri grubunun dikkatini üzerine nasıl çekebileceğine ilişkin bir dizi yöntem sunuyor. Piyasaya sunulan yenilikçi ürünlere dair gerçek hayattan örneklere de yer veren kitap işletmenize ait pazarlama faaliyetlerini kökten değiştirmeyi ve iş hayatınızı her yönüyle iyileştirmeyi vaat ediyor.

 

107. Tough Sh*T-Kevin Smith

Alaycılığı ve acımasız dürüstlüğü ile tanınan bir yazar olan Kevin Smith, bu kitapta kendi hayat hikayesini anlatıyor. Kitap, Smith’in akıllara durgunluk verecek nitelikteki tutkusunun henüz kariyerinin başlarında olmasına rağmen onu nasıl çığır açan bir yönetmene dönüştürdüğünden bahsediyor. Smith başarılarına olduğu kadar hatalarına da kucak açmıştır.

Arzularınızı hayata geçirecek cesaretiniz yok mu? Bu kitap sizi hayallerinizin peşinden gitme konusunda yüreklendirecektir.

 

108. 4 Saatlik Hafta- Tim Ferris

Dijital yaşama ilişkin bu klasikte Tim Ferriss, geleneksel çalışma anlayışından kaçmanın sırlarını ortaya koyuyor. Kitap, işletmeniz, kişisel yaşamınız veya işiniz için dış kaynak kullanımına ilişkin bir kılavuz niteliğindedir.

İş yükünü hafifletmek için internetin nimetlerinden yararlanmayı savunan Ferriss, bu sayede çok daha üretken, zengin ve mutlu bir hayat yaşayabileceğinize inanmaktadır. Bu kitabı okuyanlar, haftada yalnızca 4 saat çalışarak zenginliğe ulaşmanın, geri kalan zamanı ise istedikleri gibi kullanmanın yolunu öğrenirler. Amaç kısa süreli işlerle uzun soluklu bir kariyer yaratmaktır.

 

109. Girişimcilik Tutkusu- Michael Gerber

Michael Gerber, kitabında  çoğu küçük işletmenin çalışma tarzına ters düşecek bir görüşü savunuyor. Gerber, bir iş üzerine çalışmak ile o işte çalışmak arasındaki farkı öğretmeyi amaçlıyor ve günümüz çağında bir iş sahibi olmanın ya da bir girişimci olarak başarılı olmanın gerekliliklerini gerçek hayattan kopmaksızın okuyucularına aktarıyor.

Bu kitap sayesinde arzularınız ile gereksinimlerinizi ayırt edebilecek ve günlük işlerinizi halletme sürecine ilişkin çıkmaza düşmekten kaçınabileceksiniz. Bunun yerine, asıl yapmanız gerekene yani büyümeye odaklanacaksınız.

Sizce de her yeni girişimcinin mutlak surette okuması gereken kitaplardan biri değil mi bu?

 

110. The Virgin Way- Richard Branson

Virgin şirketler grubunun kurucusu ünlü girişimci Richard Branson, bu otobiyografik eserde Virgin’in bugünkü başarısının sırrını paylaşıyor. Branson, girişimciliğe ilişkin ders niteliğindeki deneyimlerini ve işletmesini bugünkü konuma ulaştırmadaki rolünü samimi bir dille okuyucuya aktarıyor.

Kitap, soru-cevap formatında yazılmıştır. Bu sayede konuları rahatlıkla takip edebilir, anlayabilir ve gerekli çıkarımları yapabilirsiniz. Branson bu kitap ile iş hayatına ilişkin tüm bilgeliğini, deneyimini ve görüşlerini girişimciler açısından son derece faydalı bir kılavuza dönüştürmüştür.

 

111. The Flinch- Julien Smith

Julien Smith’in bu kısa ama etkileyici kitabının ana teması korkularımızdır. Kitap bilinçaltımıza odaklanıyor ve ön yargılarımızın yaptığımız işe nasıl da hükmettiğini gözler önüne seriyor.

Bilinçaltınız kaynaklı bir baskı hissettiğiniz an kendinizi en çok korktuğunuz şeyi yapmanız öneriliyor. Kitap, korkuyu görünen yüzü ile kabullenmek veya risklerden tümüyle kaçınmak yerine, onu yeni bir fırsat olarak algılamayı öğretiyor.

Smith, kitabında olmak istediğiniz kişiye dönüşmek için gereken riskleri alabilmenizi sağlayacak bir dizi yöntem ve araç sunuyor.

 

112. Büyük Sihir- Elizabeth Gilbert

Elizabeth Gilbert, okuyucularına kendilerini her daim “yaratmak için doğmuş bir birey” olarak görmelerini öğütlüyor. Çünkü o, korkusuz bir yaşamın yaratıcı bir yaşam olduğuna inanıyor. Bu noktada, yaratıcılık alanınızın da pek bir önemi olmayacaktır. İster yazar, ister bir sanatçı olun, isterseniz de kendi stilinize uygun yaşamı tasarlayın. Ne fark eder ki?

Büyük Sihir, yaratıcılık sürecini irdeleyip bizleri yaratıcılığımızı kullanmaktan alıkoyan gereksiz yüklerden arınmanın yolunu öğretiyor. Bu, ilham verici bir kitaptır ve üretkenliğinizi artırıp hayatınızı hızla değiştirmeyi taahhüt ediyor.

 

113. Dip-Seth Godin

Bu vazgeçmek ile vazgeçmemek arasındaki farkı öğreten küçük bir kitaptır. Bir işi yarıda bırakmanın her daim büyük bir başarısızlık örneği olmayacağı fikrini savunuyor.  Kimi zaman en doğru karar, dibe vurduğunuz an çekilmeyi bilmektir.

Seth Godin bu kitapta öğrenme sürecine ilişkin görüşlerini paylaşıyor. Hızlı bir şekilde ilerleme kaydettiğinizde kendiniz bir anda yüksek bir dağın zirvesinde bulursunuz, ta ki kaçınılmaz düşüş başlayıncaya kadar. İşler zorlaşıp dibe vurduğunuzda ise ilerlemeniz yavaşlar veya durur. Artık bir karara varmanın zamanı gelmiştir.

Mevcut konumunuzu değerlendirmek ve tırmanışa devam etmeyi mi yoksa başka bir yola girmeyi mi tercih edeceğinize karar vermek için bu kitabı okumalısınız.

 

114. Titan: The Life of John D. Rockefeller, Sr.- Ron Chernow

Amerikalı işletmeci, iş adamı ve hayırsever John D. Rockefeller’ın, yani modern tarihin en zengin insanının hayatıyla ilgili bu kitap, bir ikonun hayatı, ailesi ve kariyeri hakkında derin bir kavrayış sunuyor. Ron Chernow, Rockefeller’ın mütevazı bir başlangıçtan büyük bir servete sahip olmaya uzanan başarı dolu hayatına ve bir petrol imparatorluğu inşa etmek için kullandığı sıra dışı yöntemlere odaklanıyor.

Kitap, bir yandan Rockefeller’ın kişisel hayatını olduğu kadar iş hayatını da bulandırmış olan yolsuzluk iddialarını masaya yatırırken, diğer taraftan da ona ün kazandıran bir diğer unsur olan hayırseverliğine odaklanıyor. Rockefeller’a ve onu tanıyanlara ait alıntılara da yer veren bu kitap parlak bir işletme kurmaya ilişkin strateji sunmanın oldukça ötesinde bir eserdir. Önemli bir tarihsel figürün hayatı üzerinden yönetime, dine, felsefeye ve sanata da değiniyor.

 

115. Ignore Everybody- Hugh MacLeod

Bu kitap, yaratıcılık ve özgünlük için yapılmış bir eylem çağrısı niteliğindedir. Bir yazar ve karikatürist olan Hugh MacLeod kitabında kariyerine ilişkin hayat derslerini ve sürüyü takip etmeyi reddetmenin kendisini nasıl başarıya ulaştırdığını açıklıyor.  .

MacLeod’a göre yaratıcılığın temelinde pazarlamaya, ilhama ve yaratıcılığını kullanarak iş ahlakı geliştirmeye ilişkin bilgelik yer alıyor. Ne kadar tuhaf ya da demode gözükse de fikirlerinizin/tutkularınızın peşinden gitmenin başarı ve mutluluğun en pratik tarifi olduğu savunuluyor. Uyum sağlamanın ise başarı ve mutluluk sürecine katkısı sınırlıdır.

 

116. Yaratma Savaşı-  Steven Pressfield

Yaratıcılığın önündeki engelleri aşmak, hemen her bireyin en zorlu mücadelelerinden biridir. Steven Pressfield buna “direnç” adını verir ve onu asla görmezden gelemeyeceğiniz bir düşman olarak tanımlar.

Kitap, bu direnişin sizi en önemli işleri halletmekten alıkoyacağını savunur. Bu direnişi kırdığınız an, beraberinde getireceği erteleme, kendinden emin olamama ve başarısızlık korkusuna da bertaraf etmiş olacağınız, hatta tüm bunların yaratıcılığınıza ket vurmasını engelleyebileceğiniz iddia edilir.

Pressfield, bu önemli kitapta “yaratmanın sırrını” sunar.  Yaratıcılığa katkıda bulunan en kritik unsurun disiplin ve çalışma ahlakı olduğunu savunur. Bu kitap sizi ilham perisini beklemeyi bırakıp işe koyulma konusunda teşvik edecektir.

 

117. Kilit Adam- Seth Godin

Şirketlerin her yıl çok sayıda personeli işten çıkardığı günümüz dünyasında çalışanların çoğu işletmedeki konumlarını sağlamlaştırmanın yollarını arar. İlaç niteliğindeki bu kitap çalışanlara nasıl vazgeçilmez bir eleman olacaklarını öğretir.

Güvenli sularda yüzme ve kalabalığa karışma eğilimi sizi görünmez kılar, dolayısıyla kolaylıkla gözden çıkarılabilirsiniz. Seth Godin, kitabında okuyucularına fikirlerini cesurca paylaşmayı, fark yaratmayı ve her günü yaratıcılığınızı hat safhada kullanmanızı gerektiren yeni bir sanat eseri olarak algılamayı öğütler.

 

118. Pazarlamanın 22 Kuralı- Al Ries & Jack Trout

Bu, pazarlamanın temelini oluşturan kurallara ilişkin bir kitaptır. Pazarlama uzmanları Al Reis ve Jack Trout tarafından kağıda dökülmüş birbirinden etkili pazarlama kanunlarını içerir.

Tüketicilerin zihnine, oradan da kalbine giden yolda sağlam bir el haritası olacak bu kitap, bir taktik kitabından çok, pazarlama çabalarını yönlendiren temel prensiplere ilişkin kapsamlı bir incelemedir. Değindiği konumlandırma, akılda tutunma, liderlik ve fedakarlık kavramları büyük resmi görmenize ve pazarlama faaliyetlerinizi geliştirmenize yardımcı olacaktır.

 

119. İknanın Psikolojisi- Robert B. Cialdini

Robert B. Cialdini’nin insan davranışlarını değiştiren faktörlere ilişkin bu basit ve eksiksiz çalışması tam 35 yıllık bir araştırmanın ürünüdür. Kitap, ikna araçlarını genel hatlarıyla özetler ve okuyuculara hem bu etkili silahları hem de onlardan korumanın yolunu öğretir.

İknanın pazarlama boyutuna ilişkin kavram ve uygulamalar; örnekler ve hikayeler aracılığıyla derinlemesine açıklanır.  Kıtlık ilkesi, sosyal kanıt ve karşılıklılık gibi ikna tekniklerini kullanmayı öğrenmeniz, pazarlama faaliyetlerinde başarı sağlamanıza yardımcı olacaktır.

 

120. 80/20 Sales and Marketing-  Perry Marshall

Ünlü yönetici danışman Perry Marshall, bu kitapta geleneksel pazarlama tavsiyelerine farklı bir soluk getirir. Kitap, potansiyel müşterilerin %20’lik dilimine odaklanmanın çok daha büyük bir kar getireceği varsayımına odaklanır. Ayrıca, işletmenizin değerleme sürecinde yalnızca müşteri tabanınızı değil, beceri setiniz ve personelinizi de analiz etmeniz öğütlenir. Bu kitapta, 80/20 kuralının yanı sıra reklam başlıklarını test etmek veya yüksek kalite müşteriye ulaşmanızı sağlayacak reklamlar kullanmak vb. işletmelerin çevrim içi pazarlama ve büyüme sürecine yönelik stratejiler de sunulmaktadır.

 

121. Bir Tek Şey- Gary Keller

Hayattan hep daha azını ve daha fazlasını isteriz. Daha az çalışıp ailemize daha fazla zaman ayırmak ya da daha az uğraşıp daha çok kazanmak gibi. Artık ikisine de sahip olabileceksiniz. Hem de “bir tek şey” sayesinde. Bir tek şey, hayatınızın her alanında olağanüstü sonuçlar elde etmenizi sağlayacak.

Nasıl mı?

Gary Keller, kitabında zaman yönetimi ve verimlilik sistemlerinin birçoğunun neden başarısız olduğuna ilişkin cevaplar sunar. Çoklu göreve(multitask) karşıdır ve odağınızı sizi hedeflerinize yaklaştıracak “bir tek şeyle” sınırlamanızı öğütler.

Bu kitap, iş/ özel hayatınızda istediğiniz sonuçları elde edememe sebeplerine açıklık getiren çarpıcı gerçeklerle doludur. Başarınızın önündeki engelleri ortadan kaldırmanızı ve maksimum etki yaratmanızı sağlar.

 

122. Crush It!- Gary Vaynerchuk

Gary Vaynerchuk, bu kitapla girişimcilik yoluyla tutku dolu ve tatmin edici bir yaşam yaratmanız konusunda size ilham vermeyi amaçlar. Bu motivasyonel kitapta, ailesinden kalma yerel bir işletmeyi nasıl olup da sağlam ve büyük bir markaya dönüştürdüğünden bahseder.

Markanızı büyütmek ve sevdiğiniz şeylerle meşgul olmak için güçlü dijital pazarlama araçlarından nasıl yararlanacağınızı açıklar. Tutkunuzdan para kazanmak istiyorsanız, bu kitap başlangıç için güçlü bir motivasyon kaynağı olabilir.

 

123. Without Their Permission- Alexis Ohanian

Dünyanın en popüler çevrim içi platformlarından biri olan Reddit’in kurucu ortağı Alexis Ohanian’ın bilgi ve topluluğun gücü hakkında söyleyecek çok şeyi var. Dahası, kendisi teknoloji şirketlerinin kurulması ve işletilmesine ilişkin derin bir bilgi birikime de sahip.

Ohanian, bu ilgi çekici ve ilham verici kitabında, bir yurt odasında başlayan Reddit’i yaratma sürecinden, kazandığı milyarlardan ve atıldığı sayısız başarılı girişimden bahseder. Bu kitap, genç girişimcileri uysal olma, kurallara uyma ve atacakları her adım için izin isteme döneminin sona erdiğine zorlanmaksızın ikna edebilir.

 

124. Değişim Mühendisliği –  Michael Hammer ve James A. Champy

İş danışmanlığı yapan iki isim tarafından kaleme alınan bu kitapta dünyanın en başarılı şirketlerin her yıl sistemlerini nasıl tazeledikleri ve bunun için neden devasa bütçeler ayırdıkları konusu üzerinde duruluyor. Müşteri hizmetleri başta olmak üzere şirketlerin faaliyetlerini hızlandırmak ve iyileştirmek için yürüttükleri faaliyetleri öğrenmek ufkunuzu açacaktır.

 

Son Söz

Yazımızda iş hayatına ilişkin tüm zamanların en iyi (Türkçe ve İngilizce) kitaplarına yer verdik.

Bu kitaplar milyonlarca insan tarafından okundu ve her birinin hayallerindeki işletmeyi kurması ve büyütmesine yardımcı oldular.

Listemiz burada sona eriyor. Ancak, tüm zamanların en iyi kitaplarını listelemiş olduğumuzu iddia etsek de bahsetmeye değer her kitaba yer verebildiğimizi zannetmiyoruz.

Tam da bu noktada sözü sizlere bırakmaya karar verdik.

Sizce gelmiş geçmiş en iyi işletme kitapları nelerdir? Peki ya girişimcilerin mutlak surette okuması gereken kitaplar?

Lütfen yorumlarınızla en iyi işletme kitapları listemize katkıda bulunmayı ihmal etmeyin.

 

İlginizi çekebilir

Başarılı Girişimcilerin Okuma Alışkanlıkları

Her Girişimcinin Okuması Gereken Kitaplar

Durmuş BAYRAM

Yazar : Durmuş BAYRAM

Bilkent Üniversitesi "İletişim ve Tasarım" bölümünden mezun olduktan sonra DW Türkçe gibi birçok saygın kurumda online gazetecilik ve video üreticiliği yaptı. Sizler için iş fikirleri ve para kazanma yollarıyla ilgili araştırmalar yapıp rehber niteliğinde içerikler hazırlıyor.

Yorumlar

Bir Yorum da Sen Bırak
  1. Çoğu değerli kitaplar. Ayrıca “Mor İnek” ve “Dürtme” kitaplarını öneriyorum. Girişimciler için yol gösterici.

  2. Benim de yazmış olduğum Başarılı Girişimcilik ve Milyoner olmak adlı kitapları okumanızı tavsiye ederim.

  3. Emeginiz icin cok tesekkurler. Ahmet Şerif İzgoren’in kitapları hem dili hem de icerigi açısından şiddetle tavsiye edebileceğim kitaplardan.

  4. Bence “KDY” yayıncılıktan yeni çıkan “Bukalemunun Akıllısı” adlı eser de inovasyon (yenilik) ve CRM konularını ele alması, Türkiye örnekleminde de konuya açıklık kazandırması ve işletmeler için somut öneriler geliştirmesi nedeniyle okunması gereken eserler arasında yer alıyor. Okuduğunuzda bana hak vereceksiniz.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir