İşinizde Başarılı Olmanızı Sağlayacak 10 Madde

Başarı, kariyer odaklı bütün bireylerin arzu ettiği bir şeydir. Peki, neden bazı insanlar başarılı olurken diğer insanlar başarılı olamaz?

Başarı; alışkanlıklar, inançlar, tutku, esneklik ve tutumla ilişkilidir.

Her insan kendi istediği şeyi yaptığı için genellikle bir girişimciyle diğeri arasında kabiliyet bakımından büyük farklar yoktur. Sonuçta uygulamalı alışkanlıkları pekiştirecek bir düşünce yapısına sahip olmanız, bağlılık ve taahhüt arasında denge kurmanız ve bir şeylerin olmasına izin vermeniz gerekir.

 

İşte başarılı olmanıza yardımcı olacak 10 madde

1 – Korku yerine cesareti seçin

Başarılı olmak istiyorsanız cesur olmak zorundasınız.  Başarılı olmak istiyorsanız yapabileceklerinizin ötesine geçmelisiniz. İster başarılı olun ister başarısız olun öğreneceksiniz ve gelişeceksiniz.

İster başarıdan ister başarısızlıktan kaynaklansın gelişme başarı seviyesine ulaşmak anlamına gelir.

 

2 – Kendinize inanın

Tutum her şeydir. Negatif tutumlar başarı şansınızı düşürürken olumlu tutumlar başarı şansınızı arttırır. Kendinize inanmazsanız başarılı olamazsınız.

Başarı yaratılan bir şeydir. Kendiliğinden olan bir şey değildir.

Kendinize tam olarak inanırsanız her şeyi başarırsınız. Bu inanç sayesinde işler kötüye gitse bile ilerleme cesareti gösterirsiniz.

 

3 – İyi bir şirket seçin

Etrafınızdaki insanlar başarı basamaklarını hızlı bir şekilde çıkmanıza yardımcı olabilir. Olumsuzluk bulaşıcıdır ve özellikle patronlar negatif olursa başarıyı yakalamak zorlaşır.

Arzuladığınız hedeflere ulaşmak için gerekirse patronunuzu değiştirin. Veya patron olan sizseniz zehirli insanlardan bir an önce kurtulun.

Zehirli bir tek kişi bile bütün şirketin moralinin bozulmasına neden olabilir. Ancak etrafınızda başarılı ve hedef odaklı insanlar olursa hem onlardan yeni bir şeyler öğrenirsiniz hem de başarılı olursunuz.

 

4 – Bireysel olarak seçtiğiniz hedefleri benimseyin

Hangi yöne doğru hareket etmek istediğinizi bilmeniz ve bundan emin olmanız oldukça önemlidir. Hedeflerinizi kendiniz seçtiğiniz zaman hedeflerinizi başarmak için daha da motive olursunuz.

Hedefleriniz sizin teşviklerinizden doğarsa daha derin anlamlar taşırlar ve kişiliğinize olan etkileri daha büyük olur.

Bireysel olarak seçilmiş her bir hedef içsel olarak genişlemenizi sağlar. Bireysel büyüme en harika hediyelerden biridir.

 

5 – Amacınız ve vizyonunuz olsun

Görselleştirme güçlüdür çünkü eylemler düşünceleri takip eder. Vizyonunuzu ve amacınızı beslemenin en iyi yolu amaçlarınızı görselleştirmektir. Bazı insanlar vizyon panoları kullanırken bazıları da define haritaları kullanır.

Sizin için uygun olanın hangisi olduğunu bilmeniz önemlidir.

Kağıda dökülen vizyonların başarılma olasılığı akılda tutulanlara göre daha yüksektir. Akılda tuttuğunuz zaman dilek olarak kalmaya devam ederler.

 

6 – Mücadeleyi kabul edin

Dağa çıkmanın az da olsa birkaç kolay yolu vardır ancak bu yolları bulmak her zaman kolay olmaz. Mücadele her türlü başarının en önemli parçasıdır.

Ve mücadele, yolcuğunuz boyunca büyümenizi ve gelişmenizi sağlar. Yolunuzu tıkayan her zorluk hayalinizdeki satıcılara, müşterilere, yöneticilere, çalışanlara ve rakamlara ulaşmanız için daha belirli bir yol yaratmanıza yardımcı olur. Bu nedenle her zorluk için şükredin. Her biri sizi yeni iş kılavuzlarına, koşullarına ve fırsatlarına yönlendiren bir pusuladır.

 

7 – Seçici olun

Seçicilik başarıyı getirir. Resmin tamamıyla ilgili derinlemesine ve akıllıca düşünmelisiniz ve iş hedeflerinizi gerçekleştirmeye devam etmek için ne tür adımlar atmanız gerektiğini belirlemelisiniz.

Farkındalık bütün açıların bilincinde olmanız ve şimdiki zamanla bağlantı halinde olmanız anlamına gelir. Bu sayede gelecekte hataları temizlemek zorunda kalmazsınız.

Grup dinamikleri konusunda seçici olun: hangi kişi hangi işte iyi, hangi müşteriler veya pazarlıklar sizi ileriye götürür ve daha verimli olmak için ne tür değişiklikler yapmalısınız?

Seçicilik başarı şansınızı arttırır.

 

8 – Riskler alın

Özel hayat veya iş hayatında başarıya giden yolda hiç bir şeyin garantisi yoktur. Bilinmeyen her zaman korkutucudur. Bu nedenle risk ve eğitim doğru yolda olduğunuzu anlamak için gerekli olan mekanizmalardandır.

Risk almaktan korkarsanız başarı şansınızı düşürürsünüz ve olduğunuz yerde sayarsınız. Reddedilmeyi göze alamazsanız ve arzuladığınız şeyin peşinden koşmazsanız arzuladıklarınızı elde edemezsiniz.

 

9 – Sevdiğiniz şeyi yapın

Tutkunuza yatırım yaparsanız ve kariyerinizi kişiliğinize uydurursanız başarılı olma şansınızı arttırırsınız.

İşinizle ilgili her şeyi sevmeyebilirsiniz ancak büyük resme bakarak rahatsızlıklarınızı tolere edebilirsiniz.

İşinizi bütün yönleriyle sevmek için gönüllü olun. Yaptığınız işi sevdiğiniz zaman hiçbir şey sizi çalışmaktan, işinizi geliştirmekten ve büyütmekten alıkoyamaz.

 

10 – Şükredin

Hayatı ve kariyeri eksikleriyle görürseniz işletmenizin başarı merdivenlerini çıkamaz. Daha sonra da negatiflik gelişiminizi engeller.

Sahip olduğunuz her şeyi gözden geçirmelisiniz ve diğerlerinin durumlarıyla karşılaştırarak sahip olduklarınız için şükretmelisiniz.

Bu tutuma sahip olursanız küçük şeylerden dolayı acı çekmeyi ve şikayet etmeyi bırakırsınız.  Ödediğiniz her fatura için teşekkür edin. Bu sadece bir insana, olaya, satıcıya veya müşteriye teşekkür etmek değildir. Aynı zamanda hizmeti veye ürünü ödemek için sahip olduğunuz berekete de teşekkür etmektir.

Esneklikle birleşen alışkanlıklar başarıya giden yolu açar. Başarı akışkandır ve yolunuzu kapatacak kadar serttir.

Bu düşünce yapılarını geliştirmeniz sürekli olarak değişen iş hedeflerine ve finansal hedeflere ulaşmanız için size kılavuzluk edecektir. Bu düşünce yapıları bir taraftan açıklık ve esneklik sağlarken bir taraftan da doğru yolu bulmanızı sağlayacaktır.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir