İşkolik girişimcilerin evliliklerinde de başarılı olma yolları

Şu anda eşimle birlikte 6 haftalık bir tatil seyahatindeyiz. Şu soru yolculuğumuz sırasında bana defalarca soruldu: “Birlikte bu kadar zamanı birbirinizi öldürmeden nasıl geçirebiliyorsunuz?”

Çok basit: Güçlü bir evlilik yaratmak için çok çalıştık.

Şu şekilde anlatayım, biz aynı zamanda girişimciliğimi tetikleyen ve ondan faydalanabilen bir evlilik yarattık. Aşağıda yer verdiklerim, ben işimi büyütürken evliliğimin de sağlam kalması için izlediğim adımlar:

1) Önceliklerinizi bir sıralamaya koyun

İş gelip geçicidir ve bazılarında çuvallarken bazılarında da başarılı olurum. Ama eşim, bütün hayatım boyunca burada, benim yanımda. O yüzden de benim önceliğim her zaman eşimdir.

İşimle ilgili verdiğim her karar, “Bunun benim evliliğime zarar verme ihtimali var mı?” testini geçmelidir. Eğer cevap evetse verdiğim kararı anında devre dışı bırakırım. Evliliğime değmez.

Eşinizin kıymetini bilin. Onu bütün zenginliklerden, başarılardan ve hedeflerden daha üstün tutun.

2) Evinizde Geçireceğiniz Zamanı Planlayın

Girişimcilik nadiren sabah 9 akşam 5 meslekleri gibidir ama günün bütün zaman dilimlerinde de yer alması mümkün. Evinizde geçireceğiniz özel zamanların, işinizde attığınız adımlar tarafından bölünmemesi çok önemli.Planınızı buna göre yapın ve sonrasında sanki hayatınız ona bağlıymış gibi o plana uyun.

Müşterilerinizle telefon görüşmeleri programlıyorsunuz, alıcılarla toplantılar düzenliyorsunuz, ve arkadaşlarınızla öğle yemeğine çıkıyorsunuz. Peki neden tüm bunların birleşiminden çok daha önemli olan o insana zaman ayırmıyorsunuz?

Benim için, saat 5’te mesai bitmiştir. Bu kadar basit. Biliyorum ki bazılarınız şöyle düşünüyor: “ Evde geçireceğim zamanı programlayamam çünkü işim hepsini kapsıyor.”.

Yapabilirsiniz ve yapmalısınız. Eğer işiniz, işten bağımsız bir plan yapmanıza izin vermiyorsa bir şeyleri yanlış yapıyorsunuz demektir. “Yapamam!” demeyi bırakın ve artık kendinize “Nasıl yapabilirim?” diye sormaya başlayın.

3) Evinizde Geçirdiğiniz Zamanın Hakkını Verin

Evdeyken, hem bedensel hem de zihinsel olarak evde olun. Evet, girişimciliğin heyecan verici ve stresli olduğunun farkındayım ve aklınızın orayla ilgili kısmını kapatmak size çok zor geliyor, ama yapmalısınız.

Yapacağınız bir sonraki büyük alımı düşünürken ya da aklınız sizin pazarınızda gücünüzü emen gıcık bir müşteri ya da rakipteyken, eşiniz başka bir şey düşünmekle meşgul olduğunuz için sohbete dahil olamadığınızı anlayacaktır.

Şuna bir son verin.

Çalışırken çalışın, evdeyken de evde olun. Telefonunuzu kapatın. E-postanızı kontrol etmeyin. Akşam yemeğinde işinizle gerçek sohbetler edin. Eğer evliliğinize değer veriyorsanız ona hak ettiği zamanı tanıyın. Böylece evliliğiniz çiçek açarak daha da güzelleşecek.

4) Eşinizi Dahil Edin

Son olarak inanıyorum ki eşim istediği sürece onu da girişimcilikle ilgili hırs ve tutkularıma dahil etmek büyük önem arz ediyor. Eşimin katkılarına kapıları açarak çok sayıda inanılmaz işler başardık.

Her şeyden önce, benim iç dünyamı görebiliyor ve girişimcilik adı verilen o heyecan verici yolculuğa benimle çıkabiliyor. Beraberken iniş ve çıkışlarımızı paylaşabiliyoruz, evliliğimizi daha da güçlendirerek zor zamanlarda ayakta kalmak için birbirimize yardım ediyoruz.

Eşimi işime dahil etmek, eşime belli başlı konularda açılmama ve danışmama da olanak sağlıyor, bu da beni daha başarılı yapıyor.

Demek istediğim o ki, eşinizin çözmeye çalıştığınız problemlerle ilgili sizinkinden çok farklı bir bakış açısı olabilir ve sizin en önemli yap-bozunuzun son eksik parçası eşinizde olabilir.

Sonuç

Ben evliliğimi girişimcilikten daha öncelikli tutarak hem evliliğimi sağlam tutabildim hem de işimi büyütebildim. Mükemmel bir evliliğiniz olmayabilir ancak işinize olduğu kadar evliliğinize de yatırım yapmayı ihmal etmemelisiniz.

Sizin de bir yandan işinizi geliştirirken bir yandan da evliliğinizi sağlamlaştırmak için kullandığınız stratejileriniz var mı? Lütfen yazımıza yorum yaparak bizimle paylaşın.

 

İlginizi çekebilir

Hem iş hem de özel hayatta nasıl başarılı olunur?
Evliliğinizi kolaylaştıracak yaratıcı ürün
Berkay BABAOĞLU

Yazar : Berkay BABAOĞLU

Boğaziçi Üniversitesi " Çeviri Bilimi " bölümünden mezun olduktan sonra iş hayatına atıldı. Silverline, Coca Cola gibi birçok firmada üst düzey pozisyonda çalıştı. Şimdi ise Simfer firmasında uluslararası satış müdürü olarak görev yapmakta. Sizler için iş hayatında başarı yakalamakla ilgili rehber niteliğinde yazılar kaleme alıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir