İşte ve yaşamda başarılı olmak için 4 mücadele içgüdüsü

Çenenize bir aparkat vurulur. Sonrasında ise yumruklarınız sıkılır, kalbiniz hızla atmaya başlar ve içinizdeki adrenalinin yükseldiğini hissedersiniz: Dövüş zamanıdır.

Dövüş, içgüdüsel ve ilkel bir güç ortaya çıkarır. Fakat profesyonel dövüşçüler bilir ki, dövüşmek ilkel bir öfke patlaması değildir. Bir savaşçı zirveye çıkmak için cesaret, strateji, azim ve başarılı olmak için yılmaz bir iradeye sahip olmalıdır. Tüm bu özellikler en iyi girişimciler için de geçerlidir.

Çocukken, bir beyin cerrahı olan babam dövüş öncesi ünlü boksçuların muayenelerini yaparken onların düşüncelerini kaptım. Onlardan öğrendiğim dersler hem ringde hem de toplantı odasında hayatımı sonsuza kadar değiştirdi.

Şimdi başarılı bir girişimci ve üçüncü derece siyah kuşak sahibi ben, ilk elden biliyorum ki, en büyük dövüşçülerin içgüdüleri onların engelleri aşmalarına ve emellerini gerçekleştirmelerine yardımcı olabilir.

İşte size yaşamda ve işte dövüşü kazanmanıza yardımcı olacak en güçlü dört ders.

 

1- Korkularınızı kucaklayın.

Mike Tyson’ın antrenörü D’Amato, Tyson’a korkusunu kucaklamasını öğretti . Bir keresinde D’Amato Tyson’a şöyle demiştir: “Kahraman da korkak da aynı şeyi hisseder, ama korkak kaçarken kahraman korkusunu kullanır.

Korku kaçınılmazdır. Asıl fark onu nasıl karşıladığınızdır. İşiniz krizler ve dönüm noktalarıyla karşı karşıya gelecektir. Bunun sizi durdurmasına izin vermeyin. Korkunuzla arkadaş olun. Onu kabul ettiğiniz zaman, onunla oturun ve gerçekten onu hissedin, buhar olup uçacaktır. O zaman net bir kafa ile bu zorlukların üstesinden gelebilirsiniz.

 

2- Strateji ile kazanın.

Kaba kuvvet sadece bir yere kadar gider. 30 Ekim 1974’te Zaire’nin başkenti Kinshasa’da yapılan efsanevi “Rumble in the Jungle” boks müsabakasında George Foreman Muhammed Ali’ye karşı büyük oranda desteklendi. Foreman daha büyük, hızlı, güçlü ve daha gençti, fakat Ali’nin bir planı vardı. İplere yaslandı Foreman’ın kendisini yumruklamasına izin verdi. Foreman tüm enerjisini tüketince Ali onu nakavt etti.

İş yaşamında, büyük her zaman daha iyi değildir. Zekice bir başlangıç, yavaş deve karşı üstünlük sağlayabilir ve inanılmaz bir fırsat yakalayabilir. Olumsuz olaylarla karşılaşsanız bile zeki bir strateji ile başarıyı elde edebilirsiniz.

 

3- Mücadeleye devam edin.

Bir keresinde çok önemli bir ortaklık anlaşması ile mücadele etmem gerekti. İşler kötüye gidiyordu ve ben büyük bir umutsuzluğa kapıldım. Sonra böyle zor zamanlarda mücadele önemini hatırladım ve eski bir deyiş aklıma geldi: “Bir kere kavgaya karıştıysan, kavgana devam et.” Yeniden kendime geldim ve gücümü buldum. Dövüşçü moduna girdim ve anlaşmayı felaketin eşiğinden kurtardım.

Gerçek savaşçılar zorluklara dayanır ve daha güçlü hale gelirler. Mücadeleye girmek önemlidir, ancak bir kere söz verdiyseniz sonuna kadar gidin. Eğer işletmeniz bir darbe alırsa iki kat daha güçlü bir pozisyon alın. Geri çekilmenin bir seçenek olmadığı durumlarda kazanma iradesi gösterin.

 

4-Kendi sınırlarınıza karşı savaşın.

En iyi savaşçılar kavgada en kötü düşmanın olduğunu bilseler bile her zaman kendilerini daha fazla öne atarlar. İş yaşamında ve hayatta diğerleri ile yarışarak değil, standartlarınızı yükselterek büyüyün.

Her zaman aç kalın: zanaatınızı yükseltin, yeni yetenekler edinin ve yeni insanlarla tanışın. Eğer organizasyonunuz iyiyse muhteşem olması için atılımda bulunun. Asla statükoya razı olmayın.

Ringe çıkmak herkesin harcı değildir fakat hepimiz mücadelelerimizle yüzleşiriz. Hepsini kazanamazsınız ama aklı başında hareket ederek her zamankinden daha fazla kazanırsınız.

 

İlginizi çekebilir

Girişimci Olarak Başarıya Aç Olun!
Başarısızlık Korkusu Nasıl Yenilir?
Irmak Sueri CORA

Yazar : Irmak Sueri CORA

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sinema&TV bölümünden mezun olduktan sonra yönetmenlik koltuğunu oturdu ve birçok kısa metrajlı fime imza attı. Katıldığı festivallerden sayısız ödül topladı ve toplamaya devam ediyor. Başarı ve girimcilk konularında kendi hayatında edindiği tecrübeleri sizler için paylaşıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir