Başarısızlık korkusunun üstesinden nasıl gelinir?

Bu soruyu nasıl yanıtlarsınız: “Hayatta başarılı mısınız?”

Başarılı olamadıklarını söyleyen bir sürü insan vardır. En azından kendileri için önemli olan alanlarda başarılı olamadıkları için bunu söylerler. Ben de o insanlardan biriydim.

Bir gün kendime şu soruyu sordum: “Başarılı olmamı engelleyen şey ne?”. Bu sorunun cevabını bulmak biraz zamanımı aldı ancak sonunda sorunun benden kaynakladığını anladım.

Neden? Belki, başlayacağım şeyde başarısız olmaktan korkuyordum. Belki, herkesin peşinden gittiği o insanlardan olamamaktan korkuyordum. Belki de başarıyı hak etmediğimi düşünüyordum.

Gerçek şu ki kendime inanmıyordum. Başarılı olabileceğime, mutlu olabileceğime veya hayattan keyif alabileceğime inanmıyordum. Bu senaryo size de tanıdık geldi mi?

Hayatta başarılı olmak istiyorsanız öncelikle kendinize inanmayı öğrenmeniz gerekir. Başarılı olacağınıza kendiniz inanmazsanız, kim inanır ki?

Başarı, başarısız olmayacaksınız anlamına gelmez. Yaptığınız hatalar size bir şeyler öğretecek ve istediğinizi elde etmenin daha iyi yollarını gösterecek.

Aşağıda yer alan ipuçları başarılı olma korkumu yenmeme ve sonunda kendime inanmama yardımcı oldu.

 

1 – Pozitif olun

Negatif insanlardan uzak durun ve hayatınızdaki negatifliği en azından yarıya indirin.

Her gün şükredin, hayatınızdaki olumlu etkinliklerin tümünü yazın ve düşünceli olun. Bunları yaptığınız taktirde negatif tutumunuz yok olmaya başlayacaktır.

 

2 – Kendinizden daha büyük bir şeyin parçası olduğunuzu sürekli olarak hatırlayın

Belirsizlikten ve kontrolü kaybetmekten korkarız ve hayatımızın amacının ne olduğunu merak ederiz. Daha büyük bir resmin parçası olduğunuzu anladığınız zaman, mutlu ve başarılı olmayı hak ettiğinizi öğrenmeniz kolaylaşır.

Doğru şeyler yapıyorsanız, etrafınızdaki insanlara yardım ediyorsanız, önceliğiniz iyi bir insan olmak ve bunun sadece kendinizle alakalı olmadığını, parçası olduğunuz büyük resimle alakalı olduğunu biliyorsanız bunlar yeni bir şeyler denemeniz konusunda size cesaret verir ve başarılı olduğunuza inanmanızı sağlar.

 

3 – Kendi gerçekliğinizi bulmak için zaman harcayın

Bir sürü şeye sahipsiniz, değil mi? Eminim ki sahipsiniz ve yapmak zorunda olduğunuz şeyi en iyi şekilde yapıyorsunuz. Ancak kim olduğunuzu biliyor musunuz? Sizi mutlu eden şeyin ne olduğunu biliyor musunuz? Tutkularınızı biliyor musunuz?

Hayatınız hakkında derinlemesine düşünmek ve bu dünyadaki amacınızın ne olduğunu bulmak için zaman harcıyor musunuz? Ne yazık ki, çoğumuz hayattan zevk almayı unutmamıza neden olan sorumluluklarla ve hedeflerle uğraşıyoruz.

Ne kadar meşgul oluğunuzun bir önemi yok. Kendinize zaman ayırmak zorundasınız. Günde sadece 10 dakika bile olsa, bu zaman sadece size ait olmalıdır. Kendinize zaman ayırırsanız geri kalan sorumluluklarınızın kolaylaşacağının farkına varacaksınız.

Daha iyi bir ebeveyn olacaksınız. İşteyken aklınıza yaratıcı fikirler gelecek. Sağlığınıza daha çok dikkat edeceksiniz. Stresinizi azaltacaksınız ve yaşam sevincini deneyimleyeceksiniz.

 

4 – Başarı kütüphanesi yaratın

Bazen kendimize olan güvenimizi kaybettiğimizde, doğru yöne doğru ilerlemek için ilhama ihtiyaç duyarız. İlham bulmanın bir sürü yolu vardır ancak en çok ihtiyaç duyduğumuz anda bunu unuturuz.

Size ilham veren sözleri, makaleleri ve başarı öykülerini saklayın. İlham veren filmlerden ve videolardan oluşan bir kütüphane yaratın veya eğlenceli ve mutlu anlarınızın yer aldığı bir albüm oluşturun. Kendinizden şüphe ettiğiniz zamanlarda bunlara bakın.

 

5 – Öğrenin

İnsanlar her zaman bilmedikleri şeylerden korkarlar. İlk işim web sitesi geliştirme şirketindeydi. İlk iş günümde ölmekten korktum çünkü web ve bloglar hakkında hiçbir şey bilmiyordum. CSS ve PHP gibi kelimeler ölümcül hastalıklar için kullanılan tıp terimleri gibi geliyordu. Her şeyi öğrenmek için kendimi zorladım ve şimdi bu konularda içim çok rahat.

Bir şeyden korkuyorsanız, o konuda kendinizi eğitin. Bu karanlık bir odada yürümeye benziyor. Önce korktuğunuzu hissedersiniz ve sizi neyin beklediğini bilmezsiniz. Ancak ışığı yaktığınız zaman her şey netleşir ve basitleşir.

 

6 – Dengeli yaşayın

Sizin için başarının ne kadar önemli olduğunun bir önemi yok, önemli olan dengeli olmaktır. Aksi halde başarıya giden yol saplantıya dönüşür ve hayatta keyif aldığınız her şeyi mahveder.

Başarı bir varış noktası değildir. Bir yolculuktur ve her adımı gerçekçi ve dengeli bir şekilde atmamız gerekir. Sevdiğiniz insanlarla vakit geçirin, hobinizden keyif alın veya tutkunuzun peşinden gidin, sağlığınıza dikkat edin ve ruhen büyüyün. Başarının gerçek tanımı budur.

Başarılı olabileceğinizi düşünüyorum. Bu sizin hakkınız ve yaptığınız şeyde başarılı olmak hayatınızın amacı. Buna inanırsanız, dengeli ve keyifli bir hayat sürmenizi hiçbir şey engelleyemez.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir