İstediğiniz Kişiyle Bağlantı Kurmanın 7 İlkesi

“Sizin 2 ayda diğer insanlarla ilgilendiğinizde edineceğiniz arkadaş sayısı, diğer insanların sizle ilgilendiklerinde 2 yıl içinde edinebileceğiniz arkadaş sayısından daha fazladır.”

Lafı dolaştırmaya gerek yok: Kişisel ilişkiler dünyanın hakimi. Fakat bazı insanlar karşılaştıkları hemen herkesle bir anda gelişen bir samimiyet kurabilirken neden diğerleri sadece birkaç kişinin iletişim ağına takılıp kalıyor?

Geçen birkaç yıl boyunca bu insanları ayıran şeyin ne olduğu konusunda bir çalışma yürüttüm. Görünen o ki, sonuçlar düşündüğünüzden daha basit ve daha güçlü. Bu çalışma, Warren Buffet dahil birinci sınıf CEO’lar, en çok satan yazarlar ve diğer ulaşılamaz kişilerle bağlantılar kurmamı sağladı.

Statüsü ve ünü ne olusa olsun insan insandır. Ve diğer insanlarla bağlantı kurmanın 7 ilkesi her zaman aynıdır, ister karşı komşunuz olsun, ister dünyanın en ünlü kişisi olsun ya da cafede oturan sevimli genç kız… İşte sizlere başkalarıyla bağlantı kurmanın ilkeleri:

 

1. Kendiniz olun:

sempatik-olmak

Gerçekten ilgilendiğiniz kişilerle kuracağınız bağlantılar sonuç verebilir. Eğer bağlantı kurmaya çalıştığınız kişiye gerçekten ilgi duymuyorsanız denemekten vazgeçin.

 

2. Yardım edin:

digerlerinin-para-kazanmasina-yardimci-olun

Dünyada en büyük ve en güçlü kimseler bile bazı konularda yardıma ihtiyaç duyarlar. Ancak çoğu kişi karşılığında bir şey veremeyeceği korkusuyla onlara ulaşmayı asla denemez. Şuna inanın ki, bir şeyler sunmak için sandığınızdan daha fazlasına sahipsiniz: onlarla  röportaj yapın ve mesajlarını bir videoyla yaymayı teklif edin. Bağlantı kurmak istediğiniz kişiye hedefini gerçekleştirmesi için gerçek ilginizi gösterin.

 

3. Dikkatinizi verin:

girisimci-kimdir

Eğer bağlantı kurmak istediğiniz kişiyi yeterince tanımıyorsanız yardım teklif etmek neredeyse imkansızdır. Sadece yaptıkları işleri ya da sevdikleri sporları bilmeniz yeterli değil! Bağlantıya geçmeden önce blog yazılarını, kitap ve makalelerini okuyarak araştırma yapın. Geçmişleri ve tutkuları hakkında bilgi edinin. Ne ile ilgileniyorlar ve siz onlara nasıl yardımcı olabilirsiniz?

 

4. Onlara yakın olan kişilerle bağlantıya geçin:

baglanti-kurun

Ortak bir arkadaşınız tarafından referans gösterildiğinizde otomatik olarak güvenirlik kazanırsınız. Mesela ben geçenlerde en çok satan yazarlardan biri ile tanışmak istedim ve antrenörlerimizin ortak olduğu ortaya çıktı. Toplumsal dünyada bu altın değerindedir. Arkadaşlarınızın ve meslektaşlarınızın şimdiki bağlantıları ile iletişime geçmek için zaman harcayın, bakalım nerelere götürecek sizi?

 

5. Israrcı olun:

Kendi Markanızı Yaratın

Eğer doğrudan ulaşamıyorsanız mesajı gönder tuşuna tıklayın. Bu girişim sadece başlangıçtır. Şunu unutmayın ki, ilk girişim sizi bir yere götürmeyebilir fakat beşinci veya onuncu denemelerden sonra sonuç almaya başlarsınız. Cevaplanmayan bir email, sizinle iletişime geçmeyecekleri anlamına gelmez. Sabırlı olmalısınız! Bazen iletişim kurmak isteyen okuyucularımdan bir günde yüzlerce mail alıyorum fakat sadece yüzde ikisine cevap verebiliyorum. Acele etmeyin fakat görünmez de olmayın.

 

6. Gerçek arkadaşlar edinin:

4-tum-bunlari-isinizle-bagdastirin

Arkadaşlıklarınızın nasıl başladığını düşünün. Bu da böyle. Gerçekten hayatınızda olmasını istediğiniz kişilerle arkadaş olun sadece. Aynı kural ünlü isimler için de geçerlidir. Fazla düşünmeyin. İnsancıl ve yardımsever olun.

 

7. Unutulmaz olun:

2-dogru-miktarda-dogru-icerik-uretin

Hatırlanır olmak çok da zor değildir. Bağlantı kurmak istediğiniz kişiye, içine kişisel bir not yazdığınız çok sevdiğiniz bir kitabı gönderebilirsiniz. Gerçekten yardımsever olun. İşlerin nasıl tıkırında gittiğine şaşıracaksınız.

Hepsi başkalarına yardım etmenin arkasından gelir. Eğer uyanık geçen zamanınızın çoğunu bağlantı kurmak istediğiniz kişilere nasıl yardım edeceğiniz konusunda geçirirseniz her şeyin nasıl yoluna girdiğini göreceksiniz. İstediğiniz her şey ayağınıza gelecektir.

 

İlginizi çekebilir

İş Dünyasında Çevre Edinmenin Yolları
İletişiminizi Geliştirmenin 6 Yolu
Irmak Sueri CORA

Yazar : Irmak Sueri CORA

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sinema&TV bölümünden mezun olduktan sonra yönetmenlik koltuğunu oturdu ve birçok kısa metrajlı fime imza attı. Katıldığı festivallerden sayısız ödül topladı ve toplamaya devam ediyor. Başarı ve girimcilk konularında kendi hayatında edindiği tecrübeleri sizler için paylaşıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir