İyi Bir Girişimci Olmada Evliliğin Faydaları

İşte size sebepleri;

İşinizde verimlilik sounları yaşıyorsanız liderlik konusunda sıkıntılarınız varsa ve işinizi büyütememekten şikâyetçiyseniz, belki de artık aşk hayatınıza bir el atmanın vakti gelmiştir.

İşimizi büyütme peşinde koştuğumuz sürece, duygusal ilişkilerimizi bir kenara bırakmamız olasıdır. Daha fazla çalışırsak daha iyi sonuçlar elde edeceğimize inanır ve saatler boyu incelediğimiz rakamların ardında kayboluruz fakat işimize bu denli odaklanmak her zaman umduğumuz başarıyı getirmiyor maalesef.

” Aslına bakacak olursak çalışmalar evli erkeklerin daha fazla para kazandıklarını, daha sıkı çalıştıklarını hatta daha uzun yaşadıklarını göstermektedir. Benzer olarak WebMD tarafından derlenen çeşitli çalışmalar neticesinde hazırlanan rapora göre, evli kadınların kalpleri daha sağlıklı, göğüs kanserine yakalanma oranları daha düşük, pek fazla endişe sorunları yaşamıyorlar ve çok daha iyi bir sosyal hayatları oluyor.

Bir girişimciyseniz işinizden tatmin olmanız ve çalışma hayatınız boyunca daha mutlu ve sağlıklı yaşamanız açısından, evlilik büyük bir önem arz etmektedir. İşinizde başarılı olmak ve ilerleme kaydetmek istiyorsanız, belki size saçma gelecek ama sağlıklı bir ilişkiye sahip olmanız şarttır.

Mutlu bir evlilik iş ve özel hayatınızın çok daha iyiye gitmesine vesile olur. Sağlıklı bir ilişkinin hayatınıza sayısız yönden olumlu etkileri vardır. İş ve özel hayatınızda daha mutlu ve iyimser olursunuz, motivasyonunuz artar.

Columbia Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, evliliğin çiftler üzerinde on pozitif etkisinin bulunduğu tespit edilmiş.  Araştırmacıların vurguladığı üzere, evlilikte kişi eşiyle konuşup dertleşebiliyor (stres azaltıcı etki), eşlerden biri gerektiğinde diğerini başarılı olacağına dair yüreklendirebiliyor, (yaşam koçluğu) eşler hayatın yükünü paylaşarak yalnızlıktan kurtuluyor ve bir aileye mensup olarak aidiyet duygusunu tatmin ediyor.

Bu makalede sayılan unsurlar, “Neden Bir Yaşam Koçu Tutmalıyım?” ya da “Bir Akıl Hocasına Neden İhtiyacım Olsun?” tarzı bir makalede yazılanlarla benzerlik göstermektedir fakat evliliğin faydaları daha çoktur. Pahalı bir akıl hocalığı kursuna yazılmak gibi bir isteğiniz varsa, bu makaleyi okuduktan sonra eşinizle aranızdaki sevgi ve dostluğa odaklanma yoluna giderek, para tasarrufu yapabilirsiniz.

 

Evlilik daha fazla para kazanmanıza yardımcı olur.

Bir girişimci genelde yalnızdır fakat evlilik bu yalnızlığı daha çekilir kılmaktadır. Eşiniz sizin hem arkadaşınız hem de yoldaşınızdır. Human Resources dergisinde yayımlanan bir makaleye göre, evli erkekler daha fazla kazanmakta ve bekâr rakiplerine göre daha karlı yatırımlar yapmakta. Gelir vergisi uzmanları, evli çalışanların daha fazla tasarruf yaptığını, vergi avantajlarına sahip olduklarını ve sosyo-ekonomik zorluklardan mali açıdan daha iyi korunduklarını açıklamıştır.

İstatistikler nettir: Evlilik ve gelir arasında güçlü bir ilişki vardır.

Bir araştırmaya göre evli insanların daha verimli olmaları ve daha çok para kazanmalarının sebebi, itici kuvvet etkisi yapan eşlere sahip olmalarıdır. Bekâr insanlar bir işi yapmak istemediklerinde kolaylıkla vazgeçebilirken, evli olduklarında ailevi sorumlulukları nedeniyle o işi yapmaya zorunlu hissederler.

Özel hayatımdan örnek verecek olursam, evlendiğimden bu yana verimliliğim arttı ve bir aileye sahip olmanın verdiği sorumluluğun bilinciyle daha çok çalışıp kazancımı yukarılara taşıdım.

Bir şey daha, daha iyi bir maaş için ısrarlı olma konusunda kendime güven sağladım çünkü düşünmem gereken bir ailem vardı. Evlenmeden önce maaşımla yalnız kendimi geçindiriyordum evlendikten sonra işler değişti. Aldığım kararlar ailemi ilgilendirir oldu. Artık daha büyük amaçlar için çalışıyordum. Belirli yükümlülüklerim vardı ve bu nedenle daha fazla paraya ihtiyaç duyuyordum.

Mutlaka okuyun: Girişimci Biriyle Evli Olanlara ve Evleneceklere Tavsiyeler

 

Evlilik, daha akıllı kararlar almanızı sağlar.

Eğer iyi bir eş seçmişseniz, bu kararları almanızda yardımcı birini de bulmuşsunuzdur aslında. İkonik kitap “Milyoner Komşum” adlı kitabın yazarı araştırmacı Thomas Stanley, sıfırdan başlayıp servet sahibi olmada en önemli faktörlerden birinin para konusunda bilgili, iyi bir eş seçimi olduğunu söylemektedir.

Ben para konusunda pek iyi olmadığımı itiraf etmek zorundayım. Uzun vadeli finansal kararlar vermede pek iyi değilimdir. Bu nedenle evde para yönetimi eşimdedir. Yalnızken kendi aklım ve sezgilerime güvenmekten başka çarem yoktu fakat evlendikten sonra eşimin görüşleri sayesinde verimliliğim arttı ve sezgilerim güçlendi. Gücünüzü artırmak istiyorsanız, sizden daha akıllı insanları hayatınıza katmak en iyi davranış olacaktır. Buna altından kakamadığınız işleri, o kişilere devretmek de dâhildir.

Mutlaka okuyun: İş yaşamında başarılı olmak için çok değil akıllıca çalışın!

 

Evlilik insana bir görüş açısı daha kazandırır.

Eski patronum hep şunu derdi: “İki ölç, bir biç.”

Bir zamanlar yaptığım işi birkaç kez kontrol etmezsem, bu patronuma ya da müşterime fazladan binlerce liraya mal olurdu. Şimdiki işimde de aynını uyguluyorum. Bitirdiğim işleri ve e-postalarımı göndermeden önce iki kez kontrol ederim. Sözleşmeleri tekrar tekrar okurum ve her maddeyi iyice okumadan imzalamam. Bunlar kulağa gayet iyi gelse de, daha az hata yapmak açısından, iyi bir yol daha biliyorum. O da ikinci bir görüşe daha sahip olmaktır.

Ne de olsa insanım, aceleyle düşünmeden karar verebilirim. Oysa eşim işlerimi iki kez kontrol edince, daha akıllı kararlar alıyorum. Onca önemli kararı tek başına vermiş olsam, mutlaka arada hatalı kararlar alırdım. Bir girişimci olarak şunu öğrendim. Başarı yolu engellerle doludur. Bununla bağlantılı olarak şunu da öğrendim. Her şey birbiriyle bağlantılıdır. Buna göre evliliğim direkt olarak işimle bağlantılı olmasa da, iş hayatımı derinden etkileyerek beni daha zengin ve mutlu bir adam yapmıştır.

Mutlaka okuyun: Girişimcilerin benimsediği 10 bakış açısı

Avatar

Yazar : İpek Külah

Çevirmen

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir