İyi Bir İlk İzlenim Bırakmak İçin 8 Bilimsel Yöntem

İlk İzlenim Neden Önemlidir?

İster bir iş toplantısını katılan ister yeni bir arkadaşla tanışın, iyi bir ilk izlenim bırakamazsanız ne kadar iyi sorular sorduğunuzun veya ne kadar etkileyici hikayeler anlatmanızın hiçbir önemi kalmaz. Bu yazımızda sizlere her koşulda iyi bir ilk izlenim bırakmanızı sağlayacak 8 yöntemden bahsedeceğiz.

 

1) İnce Dilimleme

Araştırmalar birini sevip sevmediğimize ilk bir kaç saniyede karar verdiğimizi göstermekle kalmıyor aynı zamanda bu ilk izlenimin de değişmediğinin altını çiziyor. Princeton Üniversitesi’nde psikolog Alex Todorov yaptığı bir araştırmada katılımcılara bir siyasetçinin videosundan sadece bir mikro saniye izletmiş. Şaşırtıcı bir şekilde katılımcılar sadece bir mikrosaniyelik görüntüyle hangi adayın kazanacağını yüzde 70 doğrulukla öngörebilmiş. Bu bize insanların saniyenin onda birinde inanılmaz derecede kesin kararlar verebileceklerini söylüyor. Ayrıca, seçmenlerin oy verme kararlarını sadece ilk izlenime göre verdiklerini de göstermektedir.

İyi bir ilk izlenim bırakmak çok önemlidir çünkü bunun için sadece tek bir şansınız vardır. Bu her ne kadar kulağa zor gelse de ne yazık ki insanlar olarak tanıştığımız kişiler hakkında düşüncelerimiz daha ilk saniyeden şekillenir ve fikrimiz genelde değişmez. Buna psikolojide ince dilimleme (thin slicing)  denir.

İnce dilimleme birinin zihnimizde bıraktığı anlık görüntüye göre onun yetkinliğini, özgüvenini ve sevilebilirliğini saniyeler içinde tahmin etmemize denir. Araştırmacılar, bunun birinin dost mu yoksa düşman mı olduğuna karar vermek için geliştirdiğimiz bir hayatta kalma mekanizması olduğunu düşünüyor.

 

2) Öz Değerlendirme

Şimdi tamamen dürüst olalım. İnsanlar sizinle ilk tanıştığında, sizin hakkınızda ne düşünüyorlar? Başka bir deyişle, nasıl algılandığınızı düşünüyorsunuz? Bu sıfatlar listesinden BİR sözcük seçin ya da boşluğu doldurmak için kendiniz bir tane belirleyin. İnsanlar benimle ilk tanıştığında, benim _____ olduğumu düşünüyorlar.

 • Karizmatik veya sıkıcı
 • Girişken veya utangaç
 • Nazik veya yargılayıcı
 • Zeki veya garip
 • Açık veya Kapalı
 • Güçlü veya zayıf
 • İlgi çekici veya tuhaf
 • Profesyonel veya rahat

Olumlu bir kelime seçtiniz mi? Ya da olumsuz bir kelime mi seçtiniz? Olmak istediğiniz yere ulaşmak için şimdi nerede durduğunuzu bilmek zorundasınız.

 

3) İdeal İlkler

İnsanların sizi doğru bir şekilde yargılamasını ve en iyi tarafınızı görmesini nasıl sağlayabilirsiniz?

İnsanlara asla samimiyetten uzak bir izlenim vermek istemezsiniz. Çoğu kişi birinin sahte olup olmadığını sezgisel olarak anlayabilir. Ancak biriyle yeni tanışacağınız zaman doğru adımları atmak isteyeceksinizdir. İyi bir izlenim yaratmak için yapılacak en önemli şey niyetinizi belirlemektir. Bu, konferanslar, networking etkinlikleri veya partiler gibi çok sayıda insanla tanışacağınız her türlü büyük etkinlikten önce özellikle dikkat etmeniz gereken bir konudur.

Hazırlanırken veya araç sürerken, ne tür insanlarla tanışmak ve ne tür etkileşimlerde bulunmak istediğinizi düşünün. Bu sayede ayaklarınız yere basacaktır ve etkinlik için sahip olmak istediğiniz enerjiye odaklanmanızı sağlayacaktır.

Şimdi sizin için ideal bir ilk izlenimi anlatan kelimeyi seçin. İnsanlar benimle ilk tanıştığında, beni _______ olarak görmelerini istiyorum.

 

4) Tokalaşmalarınızı Mükemmelleştirin

Ticari bir faaliyetin ya da toplantının başında gerçekleşen tokalaşma eylemi size düşündüğünüzden çok daha fazla şey anlatır.

Araştırmalar insanların yalnızca tokalaşmamıza bakarak kişiliğimize dair yargılarda bulunduğu gösteriyor. Tokalaşma, birisiyle sahip olduğunuz sözel olmayan ilk temas noktasıdır. İlk izlenimler hakkında konuşurken sözsüz olan davranışlara daha çok odaklanmak zorundayız. Peki neden? Sözsüz sinyallerimiz eşlik eden kelimelere göre 12 ila 13 kat daha etkilidir.

Amaç sözsüz davranışlarınızın karşınızdaki kişiye sakin, özgüvenli ve güçlü olduğunuzu gösterdiğinden emin olmaktır. Peki bunu nasıl yaparsınız? Özgüvenli duruşunuzla.

 

5) Özgüvenli Duruş

Özgüvenli durmak dik durmaktan daha önemlidir. Büyürken dik durmanın ne kadar önemli olduğu sık sık bize söylenmiştir, ancak sözsüz güç bundan biraz daha fazlasına ihtiyaç duyar. Buna özgüvenli duruş diyoruz. Bu duruşun 5 odak noktası bulunmaktadır:

 • Ayak parmaklarınız konuştuğunuz kişiyi işaret etmelidir.
 • Elleriniz her zaman görünmeli ve konuşurken kullanılmalıdır.
 • Kollarınız rahat olmalı, kollarınızın ve bedeniniz arasında boşluk bulunmalıdır. Böylece konuşurken jestlerde bulunabilir ve kolayca tokalaşabilirsiniz.
 • Omuzlarınız aşağıda ve geride olmalıdır, böylece düzgün ve rahat görüneceklerdir. Ayrıca, etkileşim kurduğunuz kişiye doğru bakmalıdırlar.
 • Çeneniz düz olmalıdır, ne birine aşağıdan bakın ne yukarıdan.

Ayak parmaklarınız, elleriniz, kollarınız, omuzlarınız ve çeneniz muhtemelen ilk izlenim sırasında aklınıza gelecek vücut parçaları değildi. Ancak öyle olmalılar. Bunlar o mükemmel selfieyi çekerken de odaklanmanız gereken şeyler!

Mutlaka okuyun: Vücut Diliniz Kim Olduğunuzu Belirliyor!

 

6) Kötü günlerden kaçının

İnanın bana, ben de sosyalleşmenizi istiyorum. Ama aynı zamanda bunun da doğru zamanı olduğunu düşünüyorum. Toplantı ve benzeri etkinliklere kötü bir gün geçirdikten sonra giden insanlar genellikle etkinlikler sırasında da kötü bir gün geçirmeye devam eder. Depresyonda ya da endişeli bir ruh halindeyseniz, diğerleri bunu yüz ifadelerinizden, yorumlarınızdan ve vücut dilinizden anlayacaktır. Size tavsiyem şudur: Kötü bir gün geçiriyorsanız evde kalın!

Kötü bir gün geçiriyorsanız, iyi bir ilk izlenim bırakmanın neredeyse hiçbir yolu yoktur. Bir etkinliğe gitmek zorundaysanız, bu kötü ruh halinden çıkmanızı sağlayacak bir yol bulun.  Spor yapmak, arkadaşlarla görüşmek ya da komik ve ilham verici Youtube videoları izlemek beni daha sosyal ve olumlu bir ruh haline sokuyor.

 

7) Saçınıza, makyajınıza ve aksesuarlarınıza dikkat edin

İnsanlar sizin hakkınızda yargıda bulunurken kıyafetlerinizi, makyajınızı, mücevherlerinizi, saatlerinizi ve ayakkabılarınızı da dikkate alır. En sevdiğinizin kıyafetlerinizi ve aksesuarlarınızı giyin ve makyajınızı yapın. Arkadaşlarınızın karşısına böyle çıkın ve yaptıkları yorumlara kesinlikle güvenin. Çoğu erkek taktıkları saatin karşı tarafa onlar hakkında birçok şey söylediğinin farkında değildir. Kadınlar için ise çantalar, büyük küpeler ve mücevherler yeni tanışacakları kişide istenmeyen bir izlenim oluşmasına sebep olabilir.

Giyiminizin, saçınızın ve makyajınızın bırakmak istediğiniz ilk izlenime uygun olduğundan emin olun. Renklerin bile farklı anlamları vardır.

Mutlaka okuyun: Giydiklerimiz Kariyerimizi Nasıl Etkiliyor?

 

8) Ayak parmaklarınız karşınızdaki kişiye doğru baksın

Ayak parmaklarınız karşınızdaki kişiye doğru bakması onun ne söylediğiyle ilgilendiğiniz anlamına gelir. Networking etkinliği veya bir toplantı sırasında, ister oturuyor ister ayakta duruyor olun, parmak uçlarınızın konuştuğunuz kişi veya kişilere doğru baktığına emin olun. Bunu özellikle onlara kartvizitinizi verirken yapmalısınız, bu sözsüz saygının en güçlü ifadesidir. Ve mükemmel bir kartvizitiniz olduğundan emin olun:

Büyüleyici bir ilk izlenimden sonra ne geliyor?

Sıkıcı olmayın. Etkileyici, ufuk açıcı ve ilham veren ilk izlenimleriniz ve konuşmalarınız olsun.

Yazımızı okuduğunuz için teşekkürler! Şimdi gidin ve harika ilk izlenimler yaratın!

Mutlaka okuyun: İyi Bir Dinleyici Nasıl Olunur?

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir