Kendi enerjisini üreten ev ile vahşi doğada yaşama keyfi!

Maine’nin kıyı bölgesinde yer alan medeniyetten uzaktaki bu küçücük ev kendi enerjisini üreterek her işini kendi hallediyor. Projenin tamamlanması 30 yıl sürdü. Alex Porter tarafından tasarlanan ve inşa edilen bu proje tek eğimli çatısı ve özgün gri-mavi kıvrımlı dokusuyla dikkat çekiyor. Sürdürülebilir güç kaynağı hayatı daha sakin hale getiriyor çünkü ailelerin gürültülü jeneratörleri çalıştırmak için yakıt almaları gerekmiyor.

Kısaca ailelerin hiç bir şeyden vazgeçmeleri gerekmiyor çünkü sıradan evlerdeki bütün konfor bu evde de var.

kendini-idame-ettiren-kabin

Ev suya yakın bir kaya parçasının üzerine yerleştirildi. Kuzeyden gelen fırtınalar acımasız ve aralıksız olduğu için sağlam çelik kaplama kullanıldı. Kabinde doğa güçlerinin etkisini azaltan dalgalı fırtına panelleri var. Güneş parladığında küçük solar-elektrik panel güneye dönük çatı beslemesine doğru yükseliyor ve sırasıyla ışıklara,  süper verimli sunfrost buzdolabına ve küçük su pompasına güç sağlıyor. Büyük yağmur suyu toplama tankı fazlasıyla su sağlıyor ve istenildiğinde çalıştırılan küçük su ısıtıcısı duş ve lavabo ihtiyacını karşılıyor.

kendini-idame-ettiren-kabin-2

Bahsi geçen tasarımdaki bütün malzemeler oldukça dikkatli bir biçimde kullanılmıştır. Ancak akıllara önemli bir soru geliyor: tuvaleti kullanmanız gerektiğinde ne yapacaksınız? Sun-Mar kompost tuvalet kendi işini kendi görüyor ve atığı gübreye dönüştürüyor. Kendi enerjisini üreten bu ev çığır açan bir sistemdir ve tasarım medeniyetten uzak nasıl yaşanabileceğini ve çevre kirliliğine neden olmadan doğada nasıl yaşanabileceğini gösteren net bir örnektir.

Kendi enerjisini üreten bu ekolojik ev hakkında detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir