En İyi Akıllı Ev Sistemleri ve Aletleri

Akıllı Ev Teknolojisi Nedir?

Hayatınızdaki tüm cihazların İnternet’e bağlı olduğunu düşünün. Sadece bilgisayarlar ve akıllı telefonlar değil saatler, hoparlörler, aydınlatma ürünleri, kapı zilleri, kameralar, pencereler, perdeler, şofbenler, ev aletleri, ocaklar ve daha birçok alet. Dahası, peki ya bu aletler bulut teknolojisi ile iletişim kurup size bilgi gönderebilseydi ve komutlarınızı alabilseydi nasıl olurdu? Bu bahsettiklerimiz bilim kurgu ya da hayal değil. “Nesnelerin İnterneti” adı ile tanımlanan bu teknoloji, ev otomasyonunu ve akıllı evlerin kilit noktası.

Ev otomasyon sistemleri, perdeden evcil hayvanınızın mama kabına kadar tüm evi, tek tuşla ya da sesli komut ile kontrol etmeniz anlamına geliyor. Zaman ayarlı aydınlatma kurulumu gibi görevler için gereken kurulum oldukça basit ve uygun fiyatlı iken, gelişmiş güvenlik kameraları gibi sistemler çok daha fazla para ve zaman ayırmanızı gerektirebilir.

Işıklardan ısıya ya da evinizin güvenlik sistemlerine kadar kontrolünüz altında olacak çeşitli akıllı ev ürünleri bulunuyor. Tüm bu aletler, mükemmel birer ev hediyesi de olabilir. Bu konu için hazırladığımız, 2019 yılının en başarılı akıllı ev ürünleri aşağıda.

 

Akıllı Ev Merkez ve Kumanda Sistemleri:

Amazon Echo Family

Echo, Amazon’un kullanışlı sesli yardımcısı Alexa ile çalışan Bluetooth bir hoparlör. Birçok akıllı ev aleti ile doğrudan bağlantılı şekilde çalışan Echo, IFTTT olarak kısaltılan ve Türkçe “Eğer Bu ise Böyle Yap” şeklinde açıklanabilecek komut sistemini de kullanarak kendi yaratacağınız tarifler gibi birçok işi de halledebiliyor. Biraz zaman ve çaba gerekse de, Alexa aracılığı ile evdeki birçok aleti sesli komutlar vererek kullanabilirsiniz. Eğer halihazırda sevdiğiniz bir hoparlörünüz varsa, daha uygun fiyatlı olan Echo Dot ile, bu hoparlöre Alexa özelliği de kazandırabilirsiniz. Diğer yandan, eğer dokunmatik ekran ve görüntülü arama gibi özelliklere de sahip olmak isterseniz, Echo Show ve Echo Spot ürünlerine yönelmeniz yeterli olacaktır.

 

Wink Hub 2

Wink Hub 2, Z-Wave, Zigbee, Lutron Clear Connect, Kidde, Bluetooth ve Wi-Fi kullanan aletlerde çalışabiliyor ve gelecek için de bu geniş yelpazeyi koruyacağının sinyalini veriyor. Bu yelpaze, Philips Hue ışıklandırmadan Netgear Arlo kamera sistemi ve Google Home’a kadar hemen hemen her tür akıllı ev sistemini kapsıyor. Wink Hub 2, testlerdeki en geniş kapsamlı ve en güvenilir sistem olarak öne çıkıyor.

 

Brillant Control

Duvara monte edilen ve Wi-Fi aracılığı ile birçok akıllı ev sistemini kontrol etmeye yarayan Brillant Control, eşsiz bir alet. 5 inçlik renkli dokunmatik ekrana sahip olan Brillant Control, kullanıcı dostu kontrol yöntemi ile müzik çalma, ışıkları kontrol etme, ısıyı ayarlama, kapıda kim olduğunu gösterme gibi birçok görevi başarı ile yerine getiriyor. Ecobee, Nest, philips Hue, Ring ve Sonos gibi birçok akıllı ev sistemini kontrol edebilen Brillant Control, içerisinde bulunan Amazon Alexa sesli kontrol sayesinde de, Alexa’nın yapabildiği her şeyi yapabiliyor. Biraz pahalı olan Brillant Control, kurulum için de belli bir bilgi gerektirse de, yüksek teknolojili ev sistemleri için akıllıca yapılmış tasarımı sayesinde dikkat çekiyor.

 

Logitech Harmony Elite

Konuşarak değil de, eski usül tuşlara basarak cihazları kontrol etmekten keyif alıyorsanız, Logitech Harmony Elite’e göz atmalısınız. Logitech’in evrensel kumanda olarak tanıttığı bu ürün, televizyon ve ses sistemlerinden çok daha fazlasını kontrol ederek adının hakkını veriyor. Fiyatı ortalamanın üzerinde olan bu ürün, birlikte gelen Harmony Home Hub aracılığı ile Bluetooth, Wi-Fi, Zigbee, Z-Wave ve kızılötesi kullanan akıllı ev aletlerini kontrol edebiliyor.

 

iHome iSP6X SmartPlug

Her işi gören akıllı bir dönüştürücü için baktığımızda, karşımıza 30 Dolarlık fiyatı ile iHome iSP6X SmartPlug çıkıyor. Üçüncü parti akıllı ev sistemleri ile bütünleşik iHome iSP6X SmartPlug, akıllı telefonunuzdan her şeyi kontrol edebilmenizi sağlıyor. iHome iSP6X SmartPlug sadece Amazon Alexa ve Google Assistant sesli komut sistemleri ile yetinmeyip Apple HomeKit, Nest, Samsung SmartThings ve Wink ile de çalışabiliyor. Enerji göstergesi olmayan iHome iSP6X SmartPlug, bu eksiğini doğru zamanlama, güdüsel akıllı telefon uygulaması ve kolay montajı ile geri plana atmayı başarıyor.

 

Akıllı Ev Güvenlik Kamerası Sistemleri:

iSmartAlarm iCamera Keep Pro

 

iSmartAlarm tarafından üretilen ve 200 Dolar fiyat etiketine sahip iCamera Keep Pro, tek başına çalışabildiği gibi, iSmartAlarm’ın kendi kendinize kurmanız için geliştirdiği güvenlik sistemi ile de tam olarak uyumlu ve ihtiyacınız olan tüm özellikleri bünyesinde barındırıyor. 1080p çözünürlükte görüntü sensörü, hareket ve ses bulma, mekanik kamera hareketi, hızlandırma, hareket ile aktif hale gelen video kaydı ve hareket takip özelliklerine sahip iCamera Keep Pro, odadaki kişiyi takip edebiliyor. Kayıtları ücretsiz bulut sisteminde ve SD kartta saklayabilen sistem, IFTTT olarak kısaltılan ve Türkçe “Eğer Bu ise Böyle Yap” şeklinde açıklanabilecek komut sistemini de kullanabiliyor ve size tam donanımlı bir ev içi güvenlik kamerası hizmeti sunuyor.

 

Wyze Cam Pan

Eski bir Amazon çalışanı tarafından kurulan Wyze, iki yıldan kısa ömrüne iki adet ödül kazanan Wyze Cam ve halefi Wyze Cam V2’i sığdırmayı başardı. Firmanın son ürünü olan Wyze Cam Pan de bu çıkışı sürdürüyor. 30 Dolar fiyat etiketine sahip Wyze Cam Pan, seleflerinin sahip özellikleri olan ses ve hareket algılayıcı, hızlandırılmış kayıt, ücretsiz bulut depolama alanı, mekanik kamera hareketi ve IFTTT olarak kısaltılan ve Türkçe “Eğer Bu ise Böyle Yap” şeklinde açıklanabilecek komut sistemini gibi özelliklerin tamamını bünyesinde barındırıyor. Bu nedenler ve uygun fiyatı sayesinde de Wyze Cam Pan, PC dergisinde Editörün Seçimi olarak listeye girmeyi başardı.

 

SkyBell HD

Kameralı bir zil olan SkyBell HD, kapıdaki kişiyi görmenizi ve onunla konuşabilmenizi sağlayan farklı bir ev güvenlik sistemi. Görünüş olarak selefi SkyBell Video Doorbell’e benzese de, benzerlikleri görüntüleri ile sınırlı. Yeni versiyon, 1080p çözünürlükte ve renkli gece görüşü özelliğine sahip olup, harekete geçmesini sağlayan olayın birkaç saniye öncesinden itibaren kayıt almaya başlıyor. Birçok farklı akıllı ev aleti ile birlikte çalışabilen SkyBell HD, ücretsiz olarak sunduğu bulut depolama alanı ile de, sınıfındaki farkını gözler önüne koyuyor.

 

Akıllı Kilitler ve Ev Güvenlik Sistemleri:

August Smart Lock Pro + Connect

August Home firmasının son ürünü olan Smart Lock Pro + Connect, selefi August Smart Lock ve HomeKit Enabled ile yakalanan başarıyı sürdürmeyi bilmiş. Üçüncü nesil akıllı kilit, HomeKit’e ait tüm özellikleri ve August DoorSense teknolojisi gibi birkaç fazlalığı bünyesinde bulunduruyor. Z-Wave uyumluluğu ve Wi-Fi bağlantısı da bu özelliklerden ikisi. Kolay kuruluma sahip olan August Smart Lock Pro + Connect, hem uzaktan hem de Alexa, Google Assistant ya da Siri gibi sistemler aracılığı ile, sesli komut kullanılarak kontrol edilebiliyor. Üstelik kendinden önceki modellerde olduğu gibi, şıklık ve estetikten de taviz vermiyor. Fiyatı yüksek olsa da, August Smart Lock Pro + Connect alanındaki en iyi ürün sayılabilir.

 

ADT Pulse

Akıllı ev güvenlik sistemlerinde, daha deneyimli markalara yöneliminiz varsa, ADT ile mutlaka karşılaşmışsınızdır. ADT Pulse diğer “kendin kur” sistemlere göre oldukça pahalı olsa da, 7/24 izleme ve müşteri desteği gibi özellikleri ile rakiplerinin önüne geçiyor. Testlere giren ürünler arasında her şeye sahip olması ile dikkat çeken ADT Pulse, diğer akıllı cihazlarınız için otonom platform sunması da etkileyici bir özellik olarak öne çıkıyor.

 

SimpliSafe Home Security System

Akıllı ev güvenlik sisteminizi kendi başınıza daha akıllı hale getirmek isterseniz, SimpliSafe Home Security System’e göz atmak isteyebilirsiniz. SimpliSafe, temel “kendin yap” güvenlik sistemleri ile profesyonel izleme çözümleri arasında bir noktada duruyor. Kolayca kurulan ve kullanılan sistem, evinizi davetsiz misafirlerden ve yangın ya da su baskını gibi çevresel tehlikelerden koruyor. Üzerine düşen görevleri başarı ile yerine getiren SimpliSafe Home Security System, evinizi daha güvenli hale getiriyor ve ister uygun fiyatlı üyelik ile, isterseniz de üyelik olmadan, uzaktan her şeyi izleyebilmenize izin veriyor.

 

Akıllı Isıtma ve Soğutma Aletleri:

Ecobee4

2015 yılında Ecobee3, şık tasarımı ve sayısız özelliği ile birçok incelemeden olumlu yorum alan firmanın yeni ürünü Ecobee4, tüm bunların yanı sıra uzak sensörleri sayesinde, ortalamanın altındaki sıcak ve soğuk noltaları da tespit edebiliyor. Ecobee4, selefinin sahip olduğu tüm özellikleri geliştirerek sahiplenip yanına başkalarını da eklemiş. Bunlardan biri de Amazon’un Alexa sesli komut sistemi ile birlikte çalışabilmesi. Bu da demek oluyor ki, bu termostat ile, Amazon Alexa’nın yapabildiği her şeyi yapabileceksiniz.

 

Nest Learning Thermostat

Nest Learning Thermostat sahip olduğu Wi-Fi bağlantı özelliği sayesinde, telefon, tablet ya da bilgisayar aracılığı ile uzaktan kontrol edilebiliyor. Bu yeni versiyon, selefinden daha büyük ekrana ve daha fazla özelliğe sahip olmakla birlikte, lokasyon odaklı çalışma ve ısı takibi de yapabiliyor. Eğer bu ürün sizin için biraz pahalı ise, Nest 80 Dolar fiyatlı Thermostat E adlı ürününü de piyasaya sürdü ve bu ürün de Nest Learning Thermostat’ın sahip olduğu birçok özelliğe sahip.

 

Akıllı Aydınlatma:

Philips Hue Family

Evinizdeki aydınlatmalar üzerinde tamamen kablosuz hakimiyet kurmak ister misiniz? Philips’in Hue serisi ampulleri, size sadece ışığın gücünü değil, aynı zamanda rengini de kontrol etme imkanı sunuyor. Fiyatı yüksek olsa da, Hue serisi uzun zamandır piyasada ve hemen her sistemle uyumlu bir şekilde çalışabiliyor. Bu sistemler arasında Alexa, IFTTT olarak kısaltılan ve Türkçe “Eğer Bu ise Böyle Yap” şeklinde açıklanabilecek komut sistemi ve Siri de bulunuyor. Bu kontrole sahip olmak ama renkleri kullanmak istemiyorsanız da, Philips’in Hue White serisi daha uygun bir fiyatla size sunuluyor. Seride, dışarıda kullanabileceğiniz ampuller de bulunuyor.

 

Eufy Lumos Smart Bulb White and Color

Aydınlatma, akıllı ev sistemlerine giriş için oldukça ulaşılabilir ve keyifli yoldur. Fakat akıllı ampuller, özellikle de renkli olanlar beklediğinizden daha pahalı olabilir. Bu da, sadece 35 Dolar olan Eufy Lumos Smart Bulb White and Color’ı daha cazip kılıyor. Philips Hue serisinin sunduğu üçüncü taraf sistemlerin tamamını desteklemiyor olsa da, Eufy Lumos akıllı ampulleri 16 milyondan fazla renk seçeneği ve hub olmadan çalışabilme ve Amazon Alexa ile Google Assistant kullanarak sesli komuta imkan verme becerileri sayesinde kendini gösteriyor.

 

Ecobee Switch+

Ecobee, 99 Dolar fiyata piyasaya sürdüğü ışık açma anahtarı Ecobee Switch+ ile Amazon Alexa kullanan ilk firma. Switch+ Wi-Fi bağlantılı ve akıllı telefon uygulaması ile kontrol edilebilen akıllı bir anahtar olmanın ötesinde, Amazon Alexa ile yapılabilecek Hava durumu bilgisi alma, haberleri öğrenme, müzik yayını ya da diğer akıllı ev gereçlerini kontrol etme ve benzeri tüm özellikleri sunuyor. Switch+ ayrıca Apple’ın HomeKit’i, Google Assistant, IFTTT sistemler ve SmartThings Hub ile birlikte çalışabiliyor. Anahtar Ecobee firmasının termostatı ile de bağlantılı olarak görev yapabiliyor.

 

Akıllı Mutfak Gereçleri:

Anova Culinary Precision Cooker Wi-Fi

Sous vide yani vakumlu paketlerde mükemmel şekilde pişen yemekler ilginizi çekiyorsa, başlamak için en iyi ürün Anova Culinary Precision Cooker. Wi-Fi bağlantılı Anova Culinary Precision Cooker, evde olmasanız bile kontrolün sizde olmasına izin veriyor. En önemli özelliklerinden biri istenilen sıcaklığı 10 derecelik aralıklarla ayarlamanıza izin vermek olan Anova Culinary Precision Cooker, üzerindeki ekranda suyun sıcaklığını ve istenilen sıcaklığı gösteriyor. Akıllı telefon uygulaması sayesinde de, pişirme işlemi ile ilgili bilgileri takip etmeniz sağlanıyor. Anova Culinary Precision Cooker, sous vide pişirme yöntemini olabildiğince basit hale getiriyor.

 

Perfect Bake Pro

Perfect Bake Pro, yemek pişirirken göz kararı ölçümleri ve riskleri ortadan kaldırıyor. Bu mutfak tartısı, bağlantılı çalıştığı akıllı telefon uygulaması ile mutfakta acemi olanlar için, yemek pişirme kimyasında her şeyi doğru yapmaya imkan veriyor. Tartı eklediğiniz her şeyi takip ederken tek yapmanız gereken uygulamaya göz atmak. Tuz ile şekeri birbirinden ayırabilecek kadar bilginiz olduğu sürece, Perfect Bake Pro ile sorun yaşamadan yemek yapabilirsiniz.

 

Amazon Basics Microwave

Akıllı mutfak gereçleri, genellikle akıllı telefon uygulamaları ile birlikte çalıştıkları için “akıllı” hale geliyor. Birçok örnekte karşılaştığımız gibi, bu gereçleri akıllı telefon ya da tabletiniz ile kontrol edebiliyorsunuz. Bu özellikleri de, genel olarak bu ürünlerin standart modellerinden daha pahalı olmasına neden oluyor. Amazon Basics Microwave ise bu düzeni bozuyor. 60 Dolar fiyat etiketine sahip bu mikro dalga, geleneksel modeller ile hemen hemen aynı fiyatta ve uygulama aracılığı ile kontrol etmek yerine, Amazon Alexa’nın sesli komut sistemi kullanılıyor. Çok güçlü ya da özellikli olduğunu iddia edemesek de, ya da sesli komut sistemini kullanmak için ayrı bir Echo cihaza ihtiyaç duyuyor olsanız da, Amazon Basics Microwave, kendi fiyat aralığındaki rakiplerinden çok daha başarılı ve daha yüksek bir performans-fiyat oranına sahip.

 

Akıllı Elektrikli Süpürgeler:

Ecovacs Deebot N79S

Temizlikten nefret ediyor olsanız bile, robot bir süpürgeye bir dünya para vermek aşırıya kaçmak olarak görülebilir. Öte yandan 229 Dolar’a sahip olabileceğiniz, nispeten uygun fiyatlı ve rakiplerine nazaran çok daha fazla iş başarabilen Ecovacs Deebot N79S, makul bir seçenek gibi görünüyor. Uzun şarj süresi ve elle kontrol imkanının yanı sıra Ecovacs Deebot N79S, çok daha pahalı rakiplerinde görmeye alıştığımız Amazon Alexa ile uyumlu çalışma gibi özelliklere de sahip. Ecovacs Deebot N79S ayrıca, kendi sınıfındaki rakiplerinden daha yüksek emiş gücüne de sahip.

 

iRobot Roomba i7+

Robot süpürgeler her geçen gün daha akıllı hale geliyor ve iRobot Roomba i7+ bugüne kadar karşımıza çıkan en gelişmiş model olabilecek potansiyele sahip. Amazon Alexa ve Google Assistant ile uyumlu çalışmasının yanı sıra, çok katlı haritalama ve adaptif kamera bazlı navigasyon ile evinizi daha iyi öğrendikçe daha iyi bir temizlik yapan iRobot Roomba i7+, kendi haznesini boşaltabilmesi ile de kendini gösteriyor. 950 Dolar fiyat biçilen süpürge, en pahalı modellerden biri olsa da, temizlik için kılınızı bile kıpırdatmanızı gerektirmeyen tek model olarak karşımıza çıkıyor. Zira, robot elektrikli süpürge almak istememizin tek nedeni de bu özellik.

 

iRobot Braava Jet 240

Robot elektrikli süpürgeler artık yeterli gelmiyor. Evin silinmesini de istiyor insanlar. iRobot firmasının nispeten daha ucuz modeli olan iRobot Braava Jet 240, tam olarak bu ihtiyacı karşılıyor. Bu küçük ve sessiz robot, küçük apartman dairelerinde yaşayanlar için oldukça ideal bir ürün. Su püskürterek daha derin bir temizlik sağlayan iRobot Braava Jet 240, yerleri de silerek sizi büyük bir yükten kurtarıyor.

 

Akıllı Sağlık ve Spor Aletleri:

QardioBase 2

Evde teknolojiyi kullanarak sağlıklı bir hayat sürmeye çalışmak oldukça mantıklı bir yol. Bu noktada ise, yağ kaybından kas kütlesi takibine, kemik yapısından alınan su miktarına ve hatta hamilelik takibine kadar ihtiyacınız olabilecek hemen her şeyi size sunan QardioBase 2 karşımıza çıkıyor. Elde ettiği verileri akıllı telefon uygulaması aracılığı ile size sunan QardioBase 2, şık görünümü ile de dikkat çekiyor.

 

Sleep Number 360 Smart Bed

Uyku takibi yapmak için spor ekipmanlarından akıllı saatlere birçok alternatif bulunuyor olsa da, belki de en makulü bu iş için doğrudan yatağı kullanmaktır. En azından Sleep Number 360 Smart Bed’in geliştirilmesi fikri bunu iddia ediyor. Biyometrik sensörlerle donatılmış olan Sleep Number 360 Smart Bed, daha iyi bir uyku çekmenize yardımcı olması için tasarlandı. Beraber çalıştığı akıllı telefon uygulaması ile size uykunuz ile ilgili verileri, uyku düzeninizi ve sağlık değerlerinizi sunan Sleep Number 360 Smart Bed, daha iyi bir uyku için atmanız gereken adımları öğrenmenize yardımcı oluyor. Fiyatı oldukça yüksek olan bu yatak, eğer paranız varsa karşılığını verecektir. Zira 360 Smart Bed rahat, etkili ve uyarlanabilir tasarımı ile size kaliteli uykular sunmaya aday bir yatak.

 

Akıllı Dış Mekan Aletleri:

Polaris 9650iQ

Polaris 9650iQ’nun selefi olan Polaris9550 Sport, yüksek temizleme becerisi, haznesinin kolayca boşaltılabilmesi ve çoklu program seçenekleri ile testlerden ve incelemelerden olumlu sonuçlar almıştı. Yeni model Polaris 9650iQ ise, bir adım daha ileri giderek tüm bu özelliklerine Wi-Fi bağlantısı ve bu sayede akıllı telefon ile uzaktan kontrol edilebilme özelliğini de eklemiş. 1500 Dolar gibi yüksek bir fiyata sahip olan bu havuz temizleme robotu, havuz sahibi olan ve havuzu temizlemekten çok havuz keyfi yapmak isteyenler için ideal bir seçenek.

 

Rachio 3 Smart Sprinkler Controller

Rachio 3 Smart Sprinkler Controller bahçe sulama cihazı, aldığınız modele bağlı olarak 8 ya da 16 noktada kontrol sunan ve ana hattı ile tek su çıkışlı sistemlere uyumlu bir ürün. Yağmurlu havalarda bahçeyi sulamayan ve akıllı telefon uygulaması aracılığı ile uzaktan telefonunuzla kontrol edebildiğiniz Rachio 3 Smart Sprinkler Controller, Amazon Alexa, Google Assistant, IFTTT sistemler ve Samsung SmartThings birçok servisle de çalışabiliyor.

 

Husqvarna Automower 315X

Dış mekan aletlerinin tanınan markası İsveç menşeili Husqvarna firması, birçok farklı şekilde ve özellikte çim biçme makinası üretimi yapıyor. Bizim ele aldığımız model ise, tasarımı ile dikkat çeken, üst düzey, tam donanımlı ve 2000 Dolar gibi yüksek bir fiyat etiketine sahip Husqvarna Automower 315X. İyi düşünülmüş bir akıllı telefon uygulaması ile kontrol edilebilen Husqvarna Automower 315X, bu uygulama sayesinde uzaktan çalıştırılıp durdurulabiliyor, takip edilebiliyor, çalışma saatleri düzenlenebiliyor ve harita üzerinden tam konumu öğrenilebiliyor. Kullanıcı dostu programlama seçenekleri, yüksek kesme becerisi ve sessiz çalışması ile, alanındaki en başarılı ürün olarak görülebilir.

 

İlginizi çekebilir

Akıllı Ürünler Sektörü İş Fikirleri
Nesnerlerin İnterneti ve Örnekleri
Refik Lutfi ÖZSÜLLÜ

Yazar : Refik Lutfi ÖZSÜLLÜ

ODTÜ'den mezun olmadan önce yıllarca TRT Haber gibi birçok platformda editörlük yapan teknoloji aşığı biri. İnovasyonları, girişim fikirlerini ve tüm dünyadan yenilikleri sizler için araştırıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir