Kendinden dengeli ayakkabı, yaşlıların düşmesini önlüyor!

Kendinden dengeli ayakkabı, yaşlı kullanıcıların düşmesini önlemeyi amaçlıyor.

Daha önce yaralanma riski taşıyan yaşlı hastalara özel geliştirilen birçok giyilebilir cihaz gördük. B-Shoe’nun ardında yatan fikir de benzer şekilde yaralanmaları daha oluşmadan engellemek.

Yaşlılık sakatlanmalarını ne yazık ki her yıl bir çok ölümle sonuçlanan ve sağlık sistemlerine büyük bir mali yük getiren yaygın bir sorun. B-Shoe bu yaygın sorunu önlemeye yardımcı olmak için tasarlandı. Her insanda yürürken oluşan dengesizliği anlayan ve duruşu düzelten doğal bir refleks mevcuttur. Yaşlandıkça bu refleks de payına düşeni alarak yavaşlamakta ve bu da kişinin daha kolay düşmesine sebep olmaktadır. B-Shoe taşıdığı hareket sensörleri sayesinde duruşta dengesizlik olduğunda farkediyor ve ayağı dengeli bir konuma getirerek olası düşmeyi büyük oranda engelliyor.

Herhangi bir nedenle yine de düşme gerçekleşirse ayakkabı, cep telefonuna yaşlının düştüğü konusunda uyarı gönderiyor. B-shoe halen prototip aşamasında olup seri üretime 2019’ da geçilmesi planlanıyor.

Sizce yaşlılara yöne daha başka ne gibi inovatif fikirler hayata geçirilebilir?

 

İlginizi çekebilir

Yaşlıklara Yönelik Ürünler
Giyilebilir Teknoloji Sektöründeki İnovasyonlar
girişimciler

Yazar : girişimciler

Ankara Üniversitesi "Maliye" bölümünden mezun oldu ve Quenn Mary Üniversitesinde Ekonomi masterı yaptı. Topluma ve insana değer katan birçok projede çalıştıktan sonra TBMM'de ekonomist ve danışman olarak görev yapmaya başladı.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir