ElliQ: Yaşlıların Hayatını Kolaylaştıran Robot

Yaşlıların aktif ve sosyal bir yaşam sürebilmesi için yeni bir robot modeli geliştirildi. Yanlış duymadınız, ElliQ olarak adlandırılan bu yeni robot, yaşlı insanların ihtiyaçlarının karşılamasına yardımcı olmayı hedefliyor.

Robotik dünyası her geçen gün farklı pek çok sektöre hizmet edecek yeni bir icada imza atıyor, robot garsonlardan tutun da suyun pH seviyesini ölçen robot balıklara kadar. Sektörün son gözdesi ise ElliQ robotlar.

ElliQ, günlük ihtiyaçlarını karşılama konusunda yardıma ihtiyaç duyan yaşlılar için tasarlanmış bir robot yardımcı. Yani bir nevi refakatçi. Amacı ise yaşlıların bir işle meşgul olup dış dünyadan soyutlanmamasını, faaliyette bulunmasını, sosyal kalmasını ve kendilerine yetebilmelerini sağlamak. Nasıl mı? Örneğin ElliQ, kullanıcılara ilaçlarını alması veya aile ve arkadaşlarıyla sosyalleşmesini hatırlatacak. Yaşlı insanların teknolojiyi kullanmada ne denli zorlandıkları malum. Hedef kitlesinde yaşlıların olduğunu aklından çıkarmayan ElliQ robotlar, yaşlı kullanıcıların teknolojiyi kolaylıkla kullanabilmelerini sağlıyor. Takvim kullanmak, mesaj gönderip almak, müzik ve videoları oynatmak gibi taleplere cevap verebiliyor. Ses komut sistemi aktivasyonu, uygulamalara ve cihazlara sorunsuz erişimi mümkün kılıyor. Dahası ElliQ aile üyelerinin kullanıcıları kontrol etmesine olanak tanıyor. Ancak, bu özellik isteğe bağlı olarak yükleniyor. Kullanıcılarla etkileşim sağlayıp onları aktif tutmayı amaçlayan ElliQ, bu sayede yaşlılara yaşam enerjisi veriyor ve yalnızlık hissini azaltmaya yardımcı oluyor.

Robotun yaratıcıları İsrail menşeli bir şirket olan Intution Robotics. ElliQ robotları, bilgi işlem teknolojisinin son gözdesi yapay zekadan yararlanılarak yaratıldı. Robot, yapay zeka algoritmalarını kullanarak her kullanıcının gereksinimlerine zaman içinde uyum sağlayacak ve ihtiyaçlarını önceden tahmin edebilecek. Diğer sosyal robotların aksine insansı bir tasarıma sahip olmayan robot dönebilen bir kafa, bir tablet ve kameralardan oluşuyor. Işık, görüntüler, beden dili, konuşmalar ve sesler ElliQ’nun kullanıcılarla iletişim kurmasını sağlıyor.

Halen tasarım aşamasında olan robotların yıl sonuna doğru piyasaya sürülmesi planlanıyor. Şirketin planları arasında gelecekte ElliQ’nun yaşlanan kullanıcıların değişen ihtiyaçlarına akıllıca uyum sağlayabilen bir cihaz olmasını sağlamak da var.

Sizce gelecekte başka hangi insan gruplarına veya sektörlere yönelik robot asistanlar yaratılabilir? Robotların insanlara daha iyi bir yaşam deneyimi sunması mümkün mü?

 

İlginizi çekebilir

Yenilikçi Robotlar
Yaşlılara Yönelik İnovasyon Ürünleri
Avatar

Yazar : Deniz

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir