Dünyanın En Rahat Topuklu Ayakkabıları

Hanımlara soralım: Ayakkabılarınız ayaklarınızı acıttığı için yalın ayak yürümek zorunda kaldınız mı hiç? Peki gün boyunca ayağınızın acısına dayanamadığınız için yanınızda bir sürü farklı ayakkabı taşımanız gerekti mi? Bu sorulara herhalde birçoğumuzun cevabı evettir. O zaman şimdi şöyle soralım: Milyar dolarlık ayakkabı sektörünün ayaklarımızı ‘süslemesine’ izin veriyoruz da neden ‘rahatlatmasına’ izin vermiyoruz? Gerçekten de düşündürücü bir soru bu, değil mi? Temmuz ayında Kickstarter platformunda tüketicilerin karşısına çıkan rahat ayakkabı markası Antonia Saint NY de işte bu konularda çözüm üretmeye çalışıyor. Kickstarter’da görücüye çıkmasının ardından henüz 63 saat bile geçmemişken fon toplama hedefinin tamamına ulaşan Antonia Saint NY, ürünleriyle ayakkabı sektörünü kökünden değiştiriyor.
Antonia Saint NY’nin CEO’su ve Kurucu Ortağı Antonia Saint Dunbar, sektör hakkında şu yorumlarda bulunuyor: “Yıllardır ayakkabı sektöründe faaliyet gösteren tasarımcıların çoğu erkek. Haliyle giydiğimiz ayakkabıların biz kadınlara ne hissettirdiğini anlamaları mümkün değil. Erkek tasarımcılar bizi daha çekici kılmak için güzel ayakkabılar yapıyorlar ama ayakkabıların bizi ayakta tutan en temel unsurlar olduğu gerçeğini göz ardı ediyorlar. Size mimariden bir örnek vereyim; bir bina yapacaksanız temelinin son derece sağlam olması gerekir. Ancak ayakkabı sektöründe bu temel hiç sağlam olmadığı gibi bu temelin üzerine nasıl çıkacağımız konusunda da hiç çalışma yapmadık. Bu yüzden de imal edilen ayakkabıların çok büyük bölümü beklentilerimizi karşılamaz. Bence biz kadınlar, çok daha iyi ayakkabılara sahip olmayı hak ediyoruz.”

Bu açıdan baktığımızda Antonia Saint NY’nin kadınlar için daha iyi ve kullanışlı ayakkabılar ürettiğini söyleyebiliriz. Şirketin kurucusu Antonia Saint Dunbar’a da ayrı bir parantez açmalıyız aslında. Dunbar, yıllar boyunca dünya çapında kadınlara yardım etmek amacıyla karşısına çıkan tüm engelleri aşarak birçok inovasyona imza attı ve çözüm üretti. Mesela kurduğu Thinx adlı şirket kadınlara özel günlerinde yardımcı olmak amacıyla sızıntı yapmayı engelleyen iç çamaşırları imal ediyor. Kurduğu bir başka şirket Icon ise idrar sızıntısını engelleyen son derece güzel külotlar üretiyor. Dunbar, rahatlığın önemi hakkında şunları söylüyor: “Eğer aklınız sürekli size rahatsızlık veren şeylerle meşgulse gerçek potansiyelinizi ortaya koyamazsınız.”

Dunbar, bu düşünce doğrultusunda ayakkabı uzmanları Keiko Hirosue ile Rebecca Heykes ve ABD’nin önde gelen ayak cerrahlarından biri olan Dr. Suzanne Levine ile iş birliği yaparak rahat ayakkabılar tasarladı. Bu dörtlünün çabaları sonucunda hem SoftSurround™ yastık sistemine sahip hem de son derece şık görünüşlü düz veya topuklu ayakkabılar ortaya çıktı. Henüz patent bekleyen bu SoftSurround™ yastık sisteminin su toplama vakalarını azalttığını, nasırlı parmakları acıtmadığını, ayak kemeri için destek sağladığını ve çoğu ayakkabının aksine ayağın ön ve topuk kısımlarında daha az ağrıya sebep olduğunu da belirtelim. Söz konusu teknoloji aynı zamanda yıpranmayı azaltarak ürünün daha uzun süre kullanılmasına da imkan tanıyor. Firmanın ürettiği her ayakkabıda mevcut olan bu teknolojinin ayakkabıya ustaca yerleştirildiğini, bu yüzden göze çarpmadığını da belirtelim. Şirket aynı zamanda büyük numaralarda ve farklı genişliklerde de ayakkabı üretiyor. Aslına bakarsanız mevzubahis ayakkabı olunca ebatlar çok önemlidir. Hatta Amerikan Ortopedik Ayak ve Bilek Sağlığı Derneği de bu konunun altını çiziyor. Derneğin verilerine göre ABD’deki kadınların %88’i kendilerine uygun numaralardan daha küçük ayakkabılar giyiyorlar.

Antonia Saint NY şirketi temmuz ayında Kickstarter’da tüketicilerin karşısına çıktı. Şirket hedefine kısa sürede ulaşmış olmasına rağmen indirimli ayakkabı satışları ağustosun sonuna kadar devam etti. Eylülün başından itibaren ise ürünler yalnızca AntoniaSaintNY.com adresinde satışa sunulacak. Topuklu modellerin aralıkta, düz tabanlı ürünlerin ise 2018’in şubatında teslim edilmesi bekleniyor. Dunbar, Kickstarter’daki kampanya hakkında şöyle konuştu: “Şirketin ve ürünlerin lansmanını sıradan bir şekilde yapmak istemedim. O yüzden inovasyondan anlayan insanların yer aldığı bir grup olan Kickstarter’ı tercih ettim.” Antonia Saint NY’nin Kickstarter sayfasında şirketin tasarladığı ayakkabılar, ekip üyeleri ve ayakkabı sektöründe yapılabilecek yeniliklerle ilgili bilgiler de yer alıyor.

Bu arada Antonia Saint Dunbar’ın şirketinden tam anlamıyla verim almak için Brooklyn Shoe Factory adında bir firma da kurduğunu belirtelim. New York’un göbeğinde ayakkabı üretimi yapan bu firma, Antonia Saint NY’ye doğrudan destek veriyor. Her fırsatta bir yeniliğe imza atmayı kendine görev edinen Dunbar şirketinin vizyonunu “hem daha iyi ayakkabılar üretmek hem de ayakkabı imalat sektörünü büyütüp ABD’de daha fazla iş imkanı yaratmak” olarak tanımlıyor.

 

İlginizi çekebilir

Topuğu Çıkarılıp Değiştirilebilen Ayakkabılar
En iyi 10 Moda ve Güzellik Girişimi
Berkay BABAOĞLU

Yazar : Berkay BABAOĞLU

Boğaziçi Üniversitesi " Çeviri Bilimi " bölümünden mezun olduktan sonra iş hayatına atıldı. Silverline, Coca Cola gibi birçok firmada üst düzey pozisyonda çalıştı. Şimdi ise Simfer firmasında uluslararası satış müdürü olarak görev yapmakta. Sizler için iş hayatında başarı yakalamakla ilgili rehber niteliğinde yazılar kaleme alıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir