Kendinizi ve şirketinizi hatırlatmanın 5 yolu

Yakın zamanda genç bir danışman yanıma geldi ve şunları söyledi: “Bir problemim var.  Ne yazık ki insanlar beni kısa sürede unutuyor. Ben onlarla görüştüğümü hatırlıyorum ancak onlar beni hiçbir şekilde hatırlamıyor. Yeteri kadar hatırlanabilir olduğumu düşünmüyorum. Ne yapmam gerekiyor?”

Unutmayın ki girişimci olarak unutulmaz olmanız hayati önem taşır. İnsanlar varlığınızı unutursa sizden bir şey almaz veya size yatırım yapmaz.

İşte güçlü ve derin bir iz bırakmanın 5 yolu:

 

1 – Ortak nokta bulun

Biriyle iletişim kurmanın en hızlı yolunun paylaşacak ortak bir nokta bulmaktır. Karşınızdaki insanla bağ kurarsınız size güvenir ve sizinle ilişki kurar. Aynı şehirde doğmuş olabilirsiniz, aynı okula gitmiş olabilirsiniz, köpeklerden hoşlanıyor olabilirsiniz veya aynı rengi seviyor olabilirsiniz. Sizin gibilerse ve size güvenirlerse sizi hatırlayacaklardır.

 

2 – İlgilerini çekin

İnsanların birçoğu ilk on saniyede sohbetleri mahveder. Birisi size “Ne yapıyorsun?” diye sorduğu zaman “Bir işletmem var” veya “Teknoloji girişimcisiyim” gibi sıkıcı cümleler kurmak yerine daha iyi cevaplar bulmanız gerekir. Onların ilgisini çekecek bir şey bulun ve daha fazlasını öğrenmelerini sağlayın. “Daha popüler olmaları için şirketlere yardım ediyorum” gibi daha akılda kalıcı ve ilginç cümleler kurmanızda fayda vardır.

 

3 – Dikkat çeken bir tarzınız olsun

Bazen gardırobuz dikkat çekmenize yardımcı olur. Belli bir aksesuarınız veya tarzınız varsa bunu markanızın parçası haline getirin. Diğerleriyle aynı giyinen bir insan olursanız hatırlanmazsınız. Ancak sürekli renkli çoraplar giyerseniz hatırlanırsanız.

 

4 – Bir sürü soru sorun

Mantıksız gibi görünse de sorular sormanız sizi daha unutulmaz yapar. İnsanlar kendilerinden bahsetmekten hoşlanır. Kendilerine anlamlı ve ilginç sorular soranları genellikle unutmazlar çünkü bu sorular kendilerini değerli hissetmelerini sağlar.

 

5 – Kovalamak için bir neden bulun

İnsanlar sizi hatırlamıyorsa bu onlara yeterli fırsat vermediğinizdendir. Sadece bilgi etkileşiminde bulunduğunuz birini hatırlamanız zor olur. Bu yüzden kısa bir sohbeti uzun soluklu bir ilişkiye dönüştürmek istiyorsanız sohbeti devam ettirmenin yollarını bulmanız gerekir. İletişim bilgilerini alın ve zamanı gelince size ihtiyaç duyacakları alanları tanımlayın. İlgilerini çekecek bir makale gönderebilirsiniz veya tuttukları takım kazandığında tebrik mesajı gönderebilirsiniz. Kendinizi göstermeyi başarırsanız bir sonraki konferans veya ticaret odası etkinliğinde hatırlanırsınız.

Sağlam bir izlenim bırakmanız işinizin başarısı açısından hayati önem taşır. Bu teknikleri takip ettiğiniz takdirde insanların dikkatini çekeceğinizden emin olabilirsiniz.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir