Kişisel marka nasıl yaratılır?

“Kişisel marka” birçok yönden ün ile aynı anlama gelir. Başkalarının sizi bir iş sahibi, bir fikir, kuruluş ya da aktivite temsilcisi olarak görme şekline verilen isimdir. Bir dahi misiniz? Ya da bir uzman? Güvenilir misiniz? Neyi temsil ediyorsunuz? Neyi savunuyorsunuz? Birisi sizin isminizi duyar duymaz akıllarına ilk hangi fikirler ya da görüşler geliyor?

Kişisel bir markanız olursa insanlar isminizi tanır ve size, üzerinde çalıştığınız şeye, sunduklarınıza ve kim olduğunuza önem verirler. Bu makale kişisel markanızı oluşturup geliştirmenize yardımcı olacak araçları size sunmayı amaçlıyor. Hemen aşağıdaki 1. adımla başlayın.

 

İmajınızı değiştirmek

1- Her türlü tanınma fırsatına atlamayın. Evet, kötü reklam diye bir şey var. Evet, bazen kötü durumlar içinden daha güçlü görünerek çıkmanızı sağlayabilir fakat çoğu zaman ününüz mahvolmuş bir şekilde ortada kalırsınız. İnsanların sizi ciddiye almasını ve pürüzsüz bir ününüz olsun istiyorsunuz. Ciddi riskleri olan tanınma fırsatlarından ya da dikkat çekmek uğruna kötü şeyler yapmaktan kaçının. Başınıza kötü şeyler geldiğinde ise daha aktif ve sıkı bir şekilde çalışıp durumunuzu düzeltmeye çalışın.

2- Öz değerlerinizin ne olduğuna karar verin ve bu değerleri göstermeye çalışın. Potansiyel müşterilerinizin sizin hakkınızda nasıl düşünmesini istersiniz? Kişisel markanız başka insanların düşünceleri, sözleri ve tepkileriyle oluşur, kendinizi dışarıya sunma şekliniz ile şekillenir. Bu sizin kontrol edebileceğiniz bir şey. İnsanların sizi görme şekillerine karar verebilir ve bu imajı sürdürmek için çalışabilirsiniz. Değerler, insanlar tarafından tanınmanın en kolay yoludur, bu yüzden değerlerinizle işe başlayın. Ahlaki değerleri her şeyin üstüne koyan türden bir insan mısınız?

3- En iyisi olun. Hangi işi yapacak olursanız olun başarılı olmak istiyorsanız o işte otorite olarak görünmelisiniz. Her iyi marka bir uzmanlığı içinde barındırır. Nike kendisini kaliteli ve modaya uygun spor kıyafetler sunmakla markalandırır. Sizin de yaptığınız işte çok iyi olduğunuz algısını yaratmanız gerekir.

Öğrenmeye ve bilgi seviyenizi artırmaya devam edin. Eğer iki yıl önce bir “uzman”sanız fakat o günden beri öğrenmeyi ve kendinizi zorlamayı bıraktıysanız artık bir uzman değilsiniz.

4- Kişiliğinizi pazarlayın. Kişisel markanızı oluşturmak aslında kişiliğinizi başka birine satmaktır.

 

İnsanlarla iletişim kurmak

1- İnsanlarla açık ve sürekli bir şekilde iletişim kurun. Sosyal medya çağını kabullenin ve herkesin hayatınıza girmesine izin verin. Tamamen sizin hakkınızda olan bir blog ya da site yönetin. İlk önceliğiniz ya da ikinci önceliğiniz olmasının bir önemi yok; bu, insanların sizinle daha güçlü bir bağ oluşturmasına olanak sağlayacaktır.

2- Bağlantı oluşturmayı durdurmayın. Tanışabildiğiniz kadar çok insanla ilişki kurmaya çalışın. Her zaman için insanlar için ne yapabilirsiniz ya da insanlar sizin için ne yapabilirler diye düşünüyor olun. Eğer bir projede uzman bir yardıma ihtiyacınız olursa arayabileceğiniz birileri olsun.

Ayrıca insanları gerçekten tanımanız lazım: tam isimlerini öğrenin ve onlar hakkındaki detayları aklınızda tutun. Bu insanların sizi görme şekillerini (dost canlısı, istekli ve özenli birisi olarak) değiştirir ve sizinle iletişime geçen insanlar üzerinde güçlü bir etki bırakır. Sizi iyi tanıyanlar ve size bağlılık hissedenler başkalarıyla sizin hakkınızda konuşacaklardır. Bu şekilde de kişisel markanızı güçlendirirsiniz.

3- Etkili ve büyük insanlarla arkadaş olun. Bu tür insanların çevrelerine dahil olmaya çalışın. Bunu uzun vadeli bir süreç olarak görün. Bu insanlardan öğrenebileceğiniz çok şey olduğu gibi işinize başladığınız zaman sizin harika bir şekilde reklamınızı yapabilirler. Binlerce takipçilerine linklerinizi tweetleyebilir ve en iyi fırsatları sizinle paylaşabilirler.

4- İnsanların sizi görmelerine izin verin.

En iyi yaptığınız şeyi yaparken güzel fotoğraflar çektirin. Uzmanı olduğunuz konuda bir şeyler anlatırken ya da insanlara şu anda üzerinde çalıştığınız şeyden bahsederken videolarınızı çekip YouTube’a yükleyin. Bu size insanların kişisel alanlarına girme imkânı verecektir.

 

Kendinizin tanıtımını yapmak

1- Bir internet sitesi açın. Bugünlerde herkesin bir internet sitesi var. İş dünyasında ciddiye alınma meselesinin önemli bir parçası bu. Uzun bir özgeçmiş işlevi gören, ne ile ilgilendiğinizi ve yaptığınız şeyleri ortaya koyan bir internet sitesi oluşturun.

Sitenizde sahip olmanız gereken şeylerden biri de fikirleriniz ve endüstrideki son gelişmeler hakkındaki yazılarınızdır. Bu insanlara işinizi ciddiye aldığınızı ve işiniz konusunda otorite olduğunuzu gösterir.

2- Sosyal medyada aktif olun. Sosyal medya insanlara sizi tanıyorlarmış hissiyatı vermek konusunda kritik bir rol oynar.

3- Eşsiz bir kartvizit bastırın. Bu dijital çağda bile kartvizitler gayet kullanışlı olabiliyorlar. Fakat kendini belli eden bir kartvizitiniz olmalı. Profesyonel ve eşsiz görünen bir kartvizit bastırın. Birçok site bunları online satıyor, hatta kişiselleştirme yapmanıza bile izin veriyorlar. Düşündüğünüz kadar pahalı değiller. Kendinize kimsenin unutamayacağı bir kartvizit yapın!

4- Görünüşünüze büyük özen gösterin. Görünüşümüze özen gösterdiğimiz zaman insanlara iki şey söyleriz. Birincisi yaptığımız işi ciddiye aldığımızı, ikincisi ise karşımızdakine olan saygımızı gösterir. Vücudunuza uyan ve sizi iyi gösteren kıyafetler giyin ve hoş bir cilt ve güzel bir saç stiline sahip olmak için uğraşın.

5- İyi bir biyografinizi yazdırın. Profesyonel birini bu işi yapması için tutmanız gerekebilir. Biyografiniz içinde bulunduğunuz endüstrinin yapısına ve “markanıza” bağlı olarak değişecektir fakat bir miktar mizah ve alçakgönüllülük bir biyografi için oldukça değerli olan şeylerdir.

 

Uzun vadede başarılı olmak

1- İçeriğinizi oluşturun. Güçlü bir kişisel marka ona eşlik edecek iyi bir ürününüz olmadığı sürece size pek yarar sağlamayacaktır. İyi bir servis, iyi bir blog, iyi bir uygulama, iyi topluluk önünde konuşma şekilleri ya da başka bir şey. Bağlantı oluşturmaya ayırdığınız zaman kadarını kendi “şeylerinizi” oluşturmaya ayırmanız gerek.

2- Değişiklik yapın. Alanınızda aktif bir güç olmalısınız. Değişmeli, yenilik yapmalı ve alanınıza önemli katılarda bulunmalısınız; aksi takdirde markanız zaman içinde yok olup gidecektir. Rolünüzü belirleyin, en iyi neyi yaptığınızı ve kimsenin yapmadığı şeyi bulun ve alanınızın yönünü daha iyiye çevirmek için çabalayın.

3- Düşüncelerinizi açıkça söyleyin. Konuşma yapabileceğiniz ya da işinizi sunabileceğiniz her fırsatı yakalayın. İnsanlarla bir toplantınız ya da tartışmanız olduğu zaman fikirlerinizi açık bir şekilde belirtin. İnsanlar sizi görmenin yanı sıra duymaya da ihtiyaç duyarlar. Etrafınızda ve hayatınızda olan olaylarda aktif bir katılımcı olmalısınız.

Başkalarının fikirlerine değer verip saygı duyduğunuzdan emin olun. Başarınızın bir parçası olduklarını hissetmeleri gerek.

4- Markanızı güncel tutun. İnsanların sizi eskimiş, tek seferlik başarılı olmuş ya da kendini tekrar eden birisi olarak görmesini istemezsiniz. Yaptığınız iş ne kadar iyi olursa olsun markanıza yeni bir şeyler eklemediğiniz ve risk alıp yeni işlere atılmadığınız sürece kendinizi tekrar eden sıkıcı birisi gibi görünmeyi göze almış olursunuz. Bir fikri sonsuza kadar kullanamazsınız. Temsil ettiğiniz şeye yeni katmanlar eklemeye devam edin.

5- Uzun süreli oynayın. Kişisel markanızı bir yatırım olarak görün: kişisel markanızın sizden daha uzun yaşama potansiyeli var. Üzerinde çalıştığınız projeler ileriye dönük satış yapabilir ya da sona erebilirken kişisel markanız devam edecek ve ortaya koyduğunuz her projeye değer katacaktır. Yeni bir projeye başlarken kişisel markanızın bir daha hiçbir zaman sıfırdan başlamayacağınızı garanti etme potansiyeli vardır. Eğer kendinizin bu oyunda uzun süre kalacağını düşünüyorsanız yapacağınız hangi iş olursa olsun, iyi bir kişisel marka değerli bir yatırımdır.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir