Büyük Markaların Yaptığı İlginç 1 Nisan Şakaları

1 Nisan Dünya Şaka Günü ve 1 Nisan günü yapılan şakalar, özellikle iş dünyasında doğru kullanıldığı zaman bir şirketin bilinirliğini çok iyi şekilde artırabilir. Yani yapılan şakalar doğru şekilde uygulandığında bir şirket, bir gün içinde tüm dünyada pozitif bir şekilde konuşulabilir. Ancak kötü bir şaka ise bir şirketin tüm itibarını yerle bir edebilir.

Kısaca, “şaka” şakaya gelmeyecek bir konudur.

O halde şimdi büyük  markaların yaptığı ve insanlardan son derece pozitif geri bildirim alan ilginç 1 Nisan şakalarına bakalım.

 

Çay Posasıyla Çalışan Mini Cooper T

Mini Cooper şirketi, yaptığı açıklamada yeni modelleri Mini Cooper T’nin çay yapraklarından elde edilen kompozit ile çalışacağını, artık elektrik ya da benzine gerek olmadığını açıkladı!

Bir bardak çay ile 60 kilometre kadar yol yapan Mini Cooper T, gerçek olsa bizim memlekette Şahin ve Doblo’dan daha fazla satardı herhalde!

 

İnsansız pizza dağıtım aracı

Dominos büyük bir yeniliğe imza atarak dünyanın ilk insansız pizza dağıtım aracını tanıttı. Araç vermiş olduğunuz pizza siparişinizi oldukça kısa bir sürede adresinize ulaştırabiliyor. Pizzanız kapınıza ulaştığında ise telefonunuza bildirim geliyor.

 

Telefonunuzu elinizde tutma zorunluluğuna son

T-Mobile şirketi, telefonunuzu elinizle tutmadan 24 saat izleyebileceğiniz bir icat yaptı. Binge On Up isimli bu icat sayesinde ne yaparsanız yapın videoları istediğiniz zaman izleyebileceksiniz. Bisiklet kullanırken, koşarken, duş alırken vb. her türlü aktivitede gözleriniz telefonunuzun üzerinde elleriniz ise özgür olacak.

 

 

Her Yerinden Selfie Kamerası Fışkıran Honda HR-V

Honda’nın popüler cip modeli HR-V’nin “Selfie Edition” modelinde onlarca selfie kamerası olduğunu biliyor muydunuz? Artık trafikte selfie çekmek için telefonunuzla doğru açıyı aramanıza gerek yok. Zira Japon mühendisler insanı en güzel ve en yakışıklı şekilde gösteren noktalara yerleştirmişler selfie kameralarını! Vay be! Japonlar yapıyor gerçekten!

 

H&M Mark Zuckerberg Koleksiyonu

Ünlü giyim markası H&M, “MarkforHM” adlı yeni koleksiyonlarından birinde Mark Zuckerberg’in  7 gri tişörtüne ve bir adet kot pantolonuna yer verdi. Böylece tüm girişimci adayları H&M’den bu kreasyonu alarak “Next Big Thing”i kurabilecekler!

 

Mars’tan Hotel Rezervasyonu Yaptırabilirsiniz

Pek çok seyahat şirketi var. Peki ama hangisi Mars’tan otel rezerve etmenize imkan sağlıyor. Tabii ki Expedia.

 

Yetersiz Fıstık Ezmesi Stoğundan Dolayı İflas Etmek

Yahoo’nun 1 Nisan 2017’de yaptığı habere göre market zinciri Trader Joe, yeterli fıstık ezmesi bulunmadığı nedeniyle faaliyet gösteremediğini, bu nedenle kepenk kapatmaya hazırlandığını ilan etti.

 

Battal Boy Starbucks Bardağı

Starbucks’ın piyasaya sürdüğü devasa bardaklar sayesinde artık aile boyu kahve içebileceksiniz. Adeta bir kovayı andıran bu bardaklar sayesinde kahvesizlik çekmeyeceksiniz!

 

Paraşütle Kargo Teslimatı Devri

Google, yeni bir kargo şirketi kurdu. Adı da Google Express. Bu kargo şirketinde ürünler paraşütle dağıtılıyor. Başınıza gökten su şişesi, doğum günü pastası gibi şeyler düşebilir!

 

Photoshop’la Vasat Fotoğrafı Süper Hale Getirmece

Photoshop, Premiere gibi grafik tasarım, video kurgu programları üreten Adobe şirketi alelade fotoğrafları ünlü fotoğrafçı Ansel Adam’ın fotoğraflarına “şipşak” benzeten bir yöntem geliştirdi. Yerseniz!

 

Lego Gözlük İşine Girdi

1 Nisan 2015’te LEGO, yeni bir girişimini açıkladı. Buna göre LEGO parçalarından gözlük yapılabilecek ve isteyen istediği tarzda gözlük tasarlayabilecek!

 

Amazon Akıllı Sipariş Butonları

“Amazon Dash Button” geçtiğimiz yıl 1 Nisan’da piyasaya sunuldu. Bu butonun sistemi şöyle: Örneğin deterjan almanız gerekiyor. Butonu deterjanı koyduğunuz bölmeye yerleştiriyorsunuz. Deterjan bitince butona bastığınız anda Amazon’dan otomatik olarak deterjan sipariş ediyorsunuz. Gerçek olamayacak kadar kulağa hoş gelen ve maalesef şimdilik 1 Nisan şakası olan bu fikrin, yakın bir gelecekte gerçek olup olmayacağı ise bir merak konusu.

 

Richard Branson, Plüton’u Satın Aldı!

Ünlü İngiliz girişimci Richard Branson havayolu ve uzaycılık sektörlerinde ciddi yatırımları olan biri. Ancak onun sahip olduğu Virgin Holding’in Plüton gezegenini satın aldığını biliyor muydunuz?

Tabii ki öyle bir şey olmadı. Ancak Virgin Holding’in bünyesinde Virgin Galactic adlı uzay seyahat şirketi bu şakayla epey bir reklamını yaptı.

Durmuş BAYRAM

Yazar : Durmuş BAYRAM

Bilkent Üniversitesi "İletişim ve Tasarım" bölümünden mezun olduktan sonra DW Türkçe gibi birçok saygın kurumda online gazetecilik ve video üreticiliği yaptı. Sizler için iş fikirleri ve para kazanma yollarıyla ilgili araştırmalar yapıp rehber niteliğinde içerikler hazırlıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir