10 Muhteşem Marka Hikayesi Örneği

Marka Hikayesi Nedir?

Birçok kişi marka hikayesini, markanın ya da şirketin tarihiyle özdeşleştirir. Bu tam olarak yanlış sayılmaz, çünkü şirketin geçmişi de marka hikayesinin bir parçasıdır. Marka hikayesi kısaca markanızın ya da şirketinizin yaratmış olduğu gerçekler ve hayallerle tutarlı biçimde oluşturulmuş bir öyküdür.

Ürün veya hizmetleriniz, fiyatlarınız, şirketinizin geçmişi, pazarlama kampanyalarınız, müşterilere sunduğunu deneyim, amacınız, değerleriniz, mağazanızın konumu ve en önemlisi de insanların sizin hakkınızda ne söyledikleri marka hikayenizi etkileyen unsurlar arasında bulunmaktadır.

Marka hikayesi değerli bir pazarlama aracıdır. Marka yüzlerine katkı sağlayarak markaların ilkelerini belirler.

Sizler için kim olduklarının farkında olup kuruluş hikayelerini bilen 10 marka tespit ettik. Kuruluş hikayelerini ön plana çıkaran bu markalara yakından bakınca aralarında yedi ortak nokta belirledik.


7 Adımda Başarılı Bir Marka Hikayesi Yaratmak

1. Sorunlara çözüm getirin.

Bu markaların çoğu kuruluş aşamasında, pazarın ihtiyaçlarını ve/veya yanlış giden yönleri bulup onları çözme yoluna gitmiştir. Sonuç olarak ilgi çekici marka hikayeleri ortaya çıkmıştır.

“İnsanların sizden hoşlanmasını ve yakınlık duymasını sağlayacak bir hikayenizin olması önemlidir.” “Özellikle yeni markalar ortaya çıktığında hikaye, insanlar markanın iyi bir nedenle yaratıldığına inanıyorken (bir soruna çözüm getirmek, özel bir ihtiyacı karşılamak ya da bir yenilik getirmek gibi) markanın kuruluş amacını yansıtma görevini üstlenir.

Mutlaka okuyun: Mercedes’ten Mükemmel Müşteri Deneyimi Örneği

2. Zayıfı koruyun.

Bunlar çoğunlukla, azimle sektördeki devlerle rekabet etmeye çalışan ve zayıfın yanında olan markalardır. Bunlara bozguncu denmektedir. Pek tabi, anlatacak iyi birer hikayeleri de vardır.

3. Yeni bir deneyim sunun.

İyi marka hikayesinin faydalı yanlarından biri de, söylenmeye değer şeylerden bahsetmesidir çünkü marka sektörde yaptığı yeniliklerle müşterilerine yeni deneyimler sunmaktadır.

4. Sadık fan topluluklarına kucak açın.

Temiz bir geçmişe sahip olup iyi bir amaca hizmet eden markalar çok daha anlamlı işler yapmaya muktedirdir. Böylelikle sadık fanlar edinirler. Marka yalnızca üründen ibaret olmayıp aynı zamanda bir şeyleri temsil etmektedir. Diğer bir deyişle, marka sizi imrenilen bir yaşam tarzına bağlar.

5. Göz önünde olun.

Böyle markalarda tutku ön plandadır. En büyük hayranları da muhtemelen ayın çalışanı seçilen kişidir. Kurucu yalnızca yazılan çekleri kontrol edip yönetici pozisyonunda, elinde dizginleri tutan kişi değildir. Tam tersine, oluşturduğu markada en başından itibaren aktif rol oynayan ve baş konuşmacı sıfatını her zaman için elinde bulunduran kişidir.

6. Kim olduğunuzu ve neyi amaçladığınızı bilin

Web sitelerinde bu hikayelerin, uzun uzun anlatıldığını görürsünüz fakat bazen sıkıcı olmamak adına kısaltılabilmektedir.

7. İyi şeylere imza atn.

Bu markaların çoğu, hikayelerine bir sosyal yararlılık elemanı katar. Bu doğayı korumak ve sürdürebilirlikle ilgili yapılan bir çalışma ya da aşırı yoksul kimseler için yardım kampanyası şeklinde olabilir. Böyle yüksek amaçlar iyi hikayeler oluşturur.

Mutlaka okuyun: Marka Hikayesi Nasıl Yazılır?

Peki bu şekilde farklı hikayelere sahip olan markalar hangileridir? İşte size örnek marka hikayeleri:


En İyi Marka Hikayesi Örnekleri:

1- Toms Shoes

Marka hikayesi: Web sitesinde yazdığına göre, kurucu Blake Mycoskie 2006 yılında Arjantin’e yaptığı bir seyahatte, ayakkabısız büyüyen çocukların çektikleri zorluklara tanık olmuş. Onlara yardım etmek isteyen Mycoskie, bunun üzerine Toms Shoes adlı ayakkabı markasını yaratmış. Buna göre satın alınan her bir çift ayakkabıyla ihtiyacı olanlara bir çift ayakkabı gönderiliyormuş.

Özetle: Satılan her ürünle bir çocuğa yardım.

Başarı ölçüsü: Toms ayakkabıları şimdiye kadar 50 milyondan fazla yoksul çocuğa ayakkabı gönderdi. 360 binden fazla sayıda insanın ayaklarını güzelliklerle donattı ve altı ülkeye 250 bin haftadan fazla süre boyunca temiz su gönderdi. Ek olarak 2015 yılında çanta koleksiyonunu piyasalara sundu. Satın alınan her çantayla yoksul anne adaylarına, güvenli doğum yapma şansı sunuluyor.

Başarısının sırrı:  Sosyal medya sayesinde markalar artık bir ürün grubunu temsil etmekten öte, yaşayan bir kişiliği, amacı ve değerleri olan, kısacası nefes alan bir yapıya büründü. Tüketiciler yalnızca iyi bir ürün satın alma peşinde değil. Aldıkları ürünün iyi bir marka olmasına da dikkat ediyorlar. Örneğin, Toms rakipleriyle benzer fiyat, kalite ve modeller yaratarak çok çekişmeli bir sektöre girdi. Buna rağmen başarılı olmalarının sebebi, güçlü bir marka hikayesine sahip olmalarıydı çünkü müşteriler ürünlerini satın aldıklarında, iyi bir şeyin parçası olmaktan zevk duyarlar.


2- Warby Parker

Marka Hikayesi: Gözlük firması Warby Parker’ın hikayesi, gözlüklerin pahalı oluşu sorununa bir çözüm getirmek isteğiyle, isyankar başlangıçla doğmuş. Kurucularından biri, sırt çantasıyla seyahat ederken, gözlüklerini kaybetmiş ve yeni mezun biri olarak, yenilerini alacak parası yokmuş.

Dahası, Warby Parker da tıpkı Toms gibi hayırsever. Kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan VisionSpring’le ortaklaşa çalışarak yoksullara gözlük dağıtıyor.

Özetle: İyi gözlük, iyi amaç.

Başarı ölçüsü: VisionSpring iş birliğiyle ihtiyaç sahiplerine bir milyondan fazla gözlük dağıtıldı ve 18 binin üzerinde insana göz muayenesi yapılarak gözlükleri temin edildi.

Başarısının sırrı: Warby parker bir soruna çözüm getiriyor ve inatçı ruhuyla iyi şeylere imza atıyor.


3- GoPro

Marka Hikayesi: GoPro’nun kurucusu ve CEO’su Nicholas Woodman, sitesinde şöyle diyor: “GoPro insanlara, hayatlarının en anlamlı deneyimlerini kaydetme ve sevdikleriyle paylaşma imkanı tanıyor. Dağda geçirilen bir gün, arkadaşlarla daha anlamlı olacağından yaşadığımız deneyimleri birbirimizle paylaşmak, hayatı daha değerli kılmakta. Dünyanın en iyi, çok yönlü kamerasını biz yapıyoruz. Bununla, inanılmaz fotoğraf ve videolar çekebileceksiniz.“

Şüphesiz markanın bir de, videolu marka hikayesi var.

Özetle: Düşün, fark et, yap.

Başarı ölçüsü: Marka son zamanlarda, ürünlerine bir de periskop ekleyerek HERO4 kameralarla kullanıcıların canlı yayın yapmasına olanak sağlıyor. Ayrıca sayısız kurumla ortak çalışmalar yapmakta. Firma 2017’de, 2 milyar dolarlık bir gelir elde etmeyi hedefliyor.

Başarısının sırrı: Sırrı, topluluk ve paylaşma ile ilgili. Biz bunu ilk olarak atletler için geliştirdik. Sonradan, insanların spor esnasında yaşadıkları maceraları aktarmaları için bir fırsat haline dönüştü.

Mutlaka okuyun: GoPro’nun Kurucusu Kimdir?


4- SoulCycle

Marka Hikayesi: Fitness markası; vizyonlarının, sıkıcı fitness rutinlerine alternatif bir şeyler yaratmak olduğunu söylüyor.

Marka yaptığı açıklamada, müşterilerine “kardiyo parti” adında ilham verici, meditasyon içerikli bir fitness deneyimi yaşattıklarını ifade ediyor: “Müşterilerimiz bisiklet sürerken ve egzersiz yaparken bir yandan da arkadaşları ile sohbet imkanı bulabiliyorlar.”

Özetle: Ruhunuzu mutlu edin.

Başarı ölçüsü: Firma, Eylül’ün 30’unda, ABD genelindeki 48 stüdyoda, 383 binden fazla müşterisi olduğunu ilan etti.

Başarısının sırrı: Egzersiz deneyimine yeni bir soluk kazandırdı ve süper fanlarını içtenlikle kucaklamakta.

“Pahalıyız, tutkuluyuz ve eğer daha önce denediyseniz bilirsiniz, farklı olduğumuz için bizi tercih ediyorlar.”


5- Chipotle

Marka Hikayesi: Marka yöneticileri, işlerinin müşterilerine kaliteli yemek sunmak olduğunu söylüyor. Taze içerikleri, klasik pişirme teknikleri ve özgün mekanı ile restoranlarında, hızlı ve iyi yemek servis ediyor. Hayvanlara, çiftçilere ve çevreye saygılı oluşuyla daha iyi bir dünya için çalışan bir kurum.

Özetle: Dürüst satıcı.

Başarı ölçüsü: 1900’den fazla restorana sahip marka, 8 Şubat’ta ulus çapında bir personel toplantısı düzenledi. Bu nedenle o gün şubeleri 4 saat boyunca kapalı kaldı. Kurucu Steve Ells verdiği demeçte, hazırlamış oldukları arttırılmış gıda güvenliği planıyla gıda güvenliği konusunda sektörün lideri haline geçeceklerini açıkladı.

Başarısının sırrı: Chipotle, tüketicilerin yanı sıra çiftçiye verdiği önemle, fast food sektöründe yapılmayanı yaparak tam anlamıyla bir ilke imza attı. Bu sayede çevresinde çok sayıda hevesli fanlar topladı.


6- Uber

Marka Hikayesi: Uber, dünyanın seyrini değiştirdiğini iddia ediyor. Uygulamaları vasıtasıyla seyahate çıkacaklara uygun araç bulmaları konusunda yardımcı oluyor.

Marka yöneticileri: “Biz insanların kolay bir şekilde, bir yerden başka bir yere ulaşmalarında iyi bir rol oynuyoruz.” demekte.

Özetle: İstediğiniz an, istediğiniz yere varabilmeniz için.

Başarı ölçüsü: Uber uygulaması vasıtasıyla yakın zamanda bir milyarıncı yolculuk gerçekleşti. Business Insider’a göre şirketin piyasa değeri 62,5 milyar dolar.

Başarsıının Sırrı: Uber insanlara, ucuz seyahat alternatifi sunarak ulaşıma farklı bir boyut kazandırmakta.

Mutlaka okuyun:


7- Airbnb

Marka Hikayesi: Airbnb, eşsiz konaklama hizmetleri sunan bir online rezervasyon şirketidir. Bu sayede müşterilerine, unutulmaz seyahat deneyimleri yaşatmayı amaçlar.

Özetle: Evinize hoş geldiniz.

Başarı ölçüsü: Marka 2015’te, bir milyondan fazla sayıda insanın hizmetlerinden yararlandığını açıkladı. Şirket 190 ülkede ve 34 binden fazla şehirde konaklama imkanı sunuyor.

Başarısının sırrı: Airbnb otelcilik sektörüne alternatif bir sektör oluşturarak müşterilerine yepyeni bir deneyim sunuyor.

Mutlaka okuyun: Airbnb Nasıl Kuruldu?


8- Under Armour

Marka Hikayesi: Marka yöneticileri, spor giyimin öncülerinden olduklarını iddia ederek sporcuları idman ve yarışlarda kuru ve serin tutacak hafif giysiler tasarladığını açıklıyor. Ek olarak kuruluş amaçlarının; vücudu saran, terlemeyi önleyerek vücut ısısını düzenleyen ve aynı zamanda performansı artıran bir tişört tasarlamak olduğunu belirtiyor. Markanın şimdiki amacı, tutku, tasarım ve yeniliği bir araya getirerek sporculara daha kaliteli ürünler sunmak.

Özetle: Vücut sağlığınız bize emanet.

Başarı ölçüsü: Marka geçenlerde, aktör ve güreşçi Dwayne Johnson ile birlikte çalışmaya başladı. Bunun dışında, UA HealthBox adını verdiği akıllı fitness ürünleriyle CES fuarına katıldı. Bu ürünler, bir akıllı ayakkabı ve iki tip kablosuz kulaklıktan oluşmakta. Ürünler sağlık ve fitness platformu UA Record’a bağlanıyor. Şirket Ekim ayında, üçüncü çeyrekte elde ettikleri geliri 1,2 milyar dolar olarak açıkladı.

Başarısının sırrı: Şirket halka hitap eden yapısıyla önemli bir soruna çözüm getiriyor. Ayrıca hayran topluluğuna nasıl sesleneceğini çok iyi biliyor.


9- Beats

Marka Hikayesi: Beats, insanların müzik dinleme deneyimlerine duygu, enerji ve heyecan kattıklarını söylemekte. Premium ses kalitesi sunan son model ürünleriyle piyasalarda kendine iyi bir yer edindi.

Özetle: Kulaklarınızın pası silinsin

Başarı ölçüsü: Apple, 2014 yılında şirketi, 3 milyar dolara satın aldı.

Başarısının sırrı: Göz önündeki kurucu Dr. Dre, sıradan kulaklıklarla dinlenen sıradan ses kalitesi sorununa bir çözüm getirdi. Sonuç olarak insanların müzik dinleme deneyimlerine yepyeni bir boyut kazandırdı ve edindiği çok sayıda ünlü müşteri ile inanılmaz bir pazar keşfetmesine neden oldu.


10 – Virgin America

Marka Hikayesi: Virgin America, yeni uçaklar, cazip ücretler, birinci sınıf hizmet ve sosyal tesisleriyle, müşterilerin yurt içi seyahatlerine taze bir soluk katıyor.

“Virgin America yolcularına, diğer havayollarına nazaran farklı bir deneyim sunuyor. Marka yöneticileri, uçaklarındaki imkanları şöyle sıralıyor; havalı kabinler, Wi-Fi, özel tasarlanmış deri koltuklar, elektrik prizleri, her koltuğun arkasında bulunan dokunmatik ekran ve bu ekranlardan menüyü inceleme ve sayısız eğlence imkanı.

Özetle: Uçmayı keyifli hale getiriyoruz.

Başarı ölçüsü:  Marka 2015 yılında, Google Street View ile bir entegrasyon çalışması başlattı. Buna göre insanlar, uçağa binmeden uçak kabinlerini gezebilecekler. Ayrıca Netflix ile bir ortaklığı var. Buna göre yolcular, uçuş sırasında video yayını yapabilecekler.

Başarısının sırrı: Sıkıcı ve sıkıntılı yurt içi uçuş sorununa bir çözüm getirdi. Bugüne kadar 11 milyon kez tıklanan, ilgi çekici uçuş güvenliği videosuna kadar her şeyini değiştirdi.

Şarkılı, danslı videoda yolculara verilmek istenen talimatlar, eğlenceli bir şekilde iletiliyor.

Mutlaka okuyun: Virgin America’nın Kurucusu Kimdir?

Peki ya sizin favori marka hikayeniz nedir?


İlginizi çekebilir

Hikaye Anlatım Sanatı ile Marka Hikayesi Yaratmak

7 Adımda Marka Yaratmak

Marka Hikayesi Nasıl Yazılır?

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir