Kolay Müşteri Bulma Yolları

Yeni işletme sahipleri için müşteri bulmak 1 numaralı önceliktir. Bunu nasıl gerçekleştirebileceğiniz ise burada anlatılmaktadır.

Birçok kişinin yeni müşteri elde etmek olarak tanımladığı şeyi, ben yeni müşteri “satın almak” olarak tanımlıyorum.

Sebep mi? Yeni müşteri bulmak için harcayacağınız zamanı ve parayı düşündüğümüzde bunu bir tür ” satın alma ” olarak tanımlayabiliriz.

Sınırlı imkanlara sahip yeni işletme sahipleri için bu süreç çok daha önemlidir. O yüzden sizin için en doğru müşterileri hedefleyip onlara ulaşmaya çalışmanız gerekli.

İşte yeni müşterileri “satın almanın” dört kolay yolu:

 

1. Reklam Vermek

Başarılı bir reklam vermenin anahtarı, harcadığınız paranın karşılığında umut vadeden bir müşteri potansiyeline ulaşmaktır. Bunu yapmak için reklamların sadece hedef müşteri kitlenize odaklanan mesajlar vermesi ve ayrıca onlara sunabileceğiniz değeri gösterebilmesi önemlidir.

Örnek olarak televizyonu ele alalım. Genel olarak, televizyon elinizdeki en pahalı alternatiftir. Fakat kanal yerine programların kendilerine odaklanmak – örneğin “Oktay Usta ile Yemek Tarifleri” programına reklam vermek ile bir yemek kanalına reklam vermek arasındaki fark gibi – kaynaklarınız için daha iyi bir kullanım alanı sağlayacaktır.

Radyo da size format ve programları seçici şekilde hedefleme imkanı sunmaktadır. Ve hatta büyük şehirlerde, hava durumu veya trafik haberleri için oldukça ucuz şekilde sponsorluk alabilirsiniz.

Her ne kadar gazete aboneliği son yıllarda düşüyor olsa dahi, yer aldığınız pazara bağlı olarak hala yeni müşterileri kendinize çekmede önemli bir rol oynamaktadırlar. Eğer hedef pazarınız 55 ve üstü yaş kişilerden oluşuyorsa, yaşlı tüketiciler hala bu şekilde bilgi almaya devam ettiği için yerel gazetelere veya özel spesifik bir konuyu ele alan yayınlara reklam vermeyi deneyebilirsiniz.

Fakat yaşlı kişiler dahi artık internete uyum sağlamaktadır ve internet tüm reklam stratejisinde zıplama noktasını oluşturmaktadır. Bu ortamdan faydalanabilmek için eğer hali hazırda internet üzerinde aktif değilseniz, atmanız gereken ilk adım internette varlığınız ortaya koymaktır. İnternette kendi sitenizi oluşturduktan sonra işletmeler için en etkili ve başarılı reklam seçeneği olan Google Adwords‘ ü kullanarak müşterilerinizi kolaylıkla sayfanıza çekebilirsiniz.

Mutlaka okuyun: En Etkili Satış Teknikleri

 

2. Çevre edinme ve yönlendirmeler.

Çevre edinerek veya geçmiş işlerden yönlendirme almak ucuz olmasının yanı sıra müşteriyi elde tutma imkanı da sağlamaktadır. Daha da fazlası, yönlendiren müşteriler zaman geçtikçe daha fazla satın alma işlemi gerçekleştirmeye eğilimlidirler ve diğer müşterileri işletmenize yönlendirme imkanı sunarlar.

Peki, bu yönlendirmeleri nasıl elde edebilirsiniz? Talep edilen bir hizmet veya ürüne sahip olmanın ötesinde, sizin için “mükemmel” veya “ideal” müşterinin kim olduğuna dair net bir fikriniz olması gerekmektedir.

Böylece, kendi iletişim ağınızda hangi tür müşterileri aradığınıza dair diğerleriyle etkileşime geçebilirsiniz. Bu çok spesifik profilin ihtiyaçlarına, isteklerine ve taleplerine yönelik ürün ve hizmetler üzerinde odaklanabilirsiniz.

Sonrasında, tatmin olmuş müşterilerden çevrelerindeki kişileri sizin işletmenize yönlendirmelerini istemelisiniz. İşletmenizi sürekli öneren kişilere bunun için sürekli olarak teşekkür edecek yollar bulmayı göz ardı etmeyin.

 

3. Bir takım olun

Mevcut kaynaklardan faydalanmanın bir diğer yolu da “dış kaynaklı kar ortaklığı” olarak bilinen uygulamadır. Bu uygulamada, sizinle aynı hedef müşteri kitlesine sahip başka bir işletme, kendi veri tabanını kullanarak işletmenizi öne çıkarır.

Kendi bülten veya maillerinin sonunda, sizin ürünlerinize yönelik indirim veya hediye kartı içeren bilgiler sunabilirler. Bu konuda örnek vermek gerekirse: bir avukatla bir muhasebecinin anlaşması buna örnek gösterilebilir.

Başka bir işletmeyi kendi alanınıza çekmek için bu işletme sahibine yapacağınız satışlardan komisyon vermeyi taahhüt edebilirsiniz.

 

4. Stratejik ortaklık

Bu ortaklığı bir adım ileri götürebilir ve piyasada “stratejik ortaklık” adıyla olarak bilinen bir anlaşma oluşturabilirsiniz. Dış kaynaklı kar ortaklığı genellikle kısa vadeli veya tek seferlik bir ilişkiyken, stratejik ortaklık bazen uzun yıllar sürebilmektedir. Örneğin, bir Web tasarımcısı ve reklam ajansı birbirlerine ilave hizmet ihtiyacı duyan müşterileri yönlendirebilirler.

Paylaşılan müşteri kitlesinde devam eden bir değer olduğu sürece, stratejik ortaklık sürekli olarak müşterilerin size yönlendirilmesi imkanı sağlayacaktır ve bu da sizin ilerleyen süreçte kar elde etmenize yardımcı olacaktır.

 

İlginizi çekebilir

Küçük işletmeler için müşteriyi çekme ve elde tutma yolları
Müşteri kaybetmeden fiyatlarınızı artırmanın yolları
Avatar

Yazar : Baran

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir