Görme engellilere yol gösteren akıllı ayakkabılar

Hintli giyilebilir teknoloji şirketi Ducere Tech tarafından geliştirilen akıllı ayakkabılar kullanıcıların akıllı telefonlarına bakmak zorunda kalmadan yollarını bulmasına yardımcı oluyor.

Kullanıcı Lechal uygulamasına Google Maps veya benzer navigasyon uygulamalarını kullanarak varış noktasını giriyor.  Şirkete göre bu noktadan sonra kullanıcının bir daha akıllı telefona bakmasına gerek kalmıyor. Uygulama Bluetooth aracılığıyla ayakkabının arkasına takılan çiple bağlantı kuruyor.

Krispian Lawrence ve Anirudh Sharm cihazı öncelikli olarak yürüme ve navigasyon yardımına ihtiyaç duyan görme engelli insanlar için geliştirmiştir.

Cihazın yaratıcıları bir dergiye verdikleri röportajda cihazla ilgili şunları söylemiştir: “En etkili yardımcı olan beyaz sopalar navigasyon, talimatlar ve yön bulma konusunda yetersiz kalıyor. Dahası var olan yardımcı cihazlar işitsel geribildirimlerle çalışıyor. Görme problemleri yaşayan insanlar çevreye vakıf olmak için ağırlıklı olarak duyma hislerine göre hareket ederler ve işitsel geribildirimler dikkatlerini dağıtabilir.”

Ayakkabılar hem yön bulmayı sağlıyor hem de atılan adımları ve yakılan kalorileri takip ediyor. Favori spor ayakkabılarından vazgeçmek istemeyenler için aynı teknolojiye sahip ayakkabı astarları da var.

Ayakkabıların kırmızı ve siyah seçenekleri var. Ayakkabı veya ayakkabı tabanı siparişine göre fiyatlar 100 dolar ve 150 dolar olarak değişiyor. Bu fiyatın içinde ayakkabı, uygulama ve şarj cihazı var. Uygulama Android, iOS ve Windows işletim sistemleriyle uyumlu. Bütün paketi ürünün internet sitesi aracılığıyla önceden sipariş edebiliyorsunuz. İlk partinin mart ayında gönderilmesi bekleniyor.

Aşağıdaki videoyu izleyerek inovasyon harikası ürün hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz:

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir