İnternet Bağlantılı Akıllı Fare Kapanı

Rentokil firmasının yeni internet bağlantılı fare kapanları, ev sahibine bildirimde bulunup yakalanan farelerden insancıl bir şekilde kurtuluyor.

Fareler, en küçük deliklerden bile evlere sızabilirler. Bir kez içeri girdikten sonra hızlıca hastalık yayar ve üç haftalık gebelik sonucunda 16 yavru doğurarak hızlı bir şekilde üreyebilirler. Artık Rentokil firmasının RADAR isimli fare kapanları otomatik olarak fareleri yakalıyor, onları makul bir biçimde öldürüyor ve ardından tuzağı yeniden aktive etmesi için yetkililere bir uyarı gönderiyor.

RADAR (Rodent Activated Detection And Riddance – Aktif Kemirgen Algılama ve Kurtulma Sistemleri) internet bağlantısı kullanan fare kapanlarıdır. Rentokil firmasının yüksek riskli iş ortamları için tasarladığı ResiConnect fare çözümünün bir parçası olan bu sistem, şu şekilde çalışıyor: fare bir ucu açık tuzağın içine giriyor, kızılötesi ışınlar yardımıyla kapıların kapanması sağlanıyor ve tuzak kilitleniyor. Ardından kapanın içine karbondioksit salgılanarak, fareler sayıca artmaya başlamadan önce insancıl bir biçimde öldürülerek, kontrol altında tutuluyorlar. Tuzak bir kez devreye girdikten sonra sistem sorumlu çalışana bir mesaj göndererek, fareler ile ilgili bir aktivite olduğu konusunda kendisini bilgilendiriyor.

Yırtıcıları taklit eden dronelar ile haşere kontrol sistemleri de geliştirilmeye devam ediyor. Sizce bu gibi haşere kontrol sistemiyle ilgili başka ne tarz iş fikirleri geliştirilebilir?

 

İlginizi çekebilir

Sineklerden Kurtulmanın En Eğlenceli Yolu
Akıllı Ürünler İş Fikirleri

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir