Kötü Bir Çevreniz Olduğunun 9 Belirtisi

Etrafınızdaki kişiler, hayata karşı tutumunuzu belirlemenizde büyük bir rol oynuyor. İnsanları hayatınıza kader soksa da, kimin kalacağına, kimin peşinden gideceğinize ya da kimi hayatınızdan çıkaracağınıza siz karar veriyorsunuz.

Daha iyi bir insan olmanızı sağlayanları hayatınızda tutmanız gerekirken, size zararı olan kişileri de yaşamınızdan çıkarmanız gerekiyor. İşte size zararı olanları tespit etmenizi sağlayacak bazı ikaz işaretleri.

 

1. Size sadece kendilerine uyduğunda zaman ayırıyorlar.


Belki de bunu söylemeye bile gerek yok, fakat düzgün bir etkileşimin ve iletişimin olmadığı ilişkilerde mutlaka sorunlar yaşanacaktır. Hele ki ortada özveri eksikliği varsa…

Sizi sadece kendilerine uyduğunda yanlarında isteyen kişilerle vaktinizi harcamayın. Onların hayatlarında kendinize bir yer edinmeye çabalamayın. Eğer size gerçekten değer veriyorlarsa sizin için boşluk yaratmaya dünden razı olacaklardır.

Değerinizi bilmeyen biriyle ilişkinizi sürdürmeniz sadakatten ziyade aptallık olarak tanımlanabilir. Kimsenin ilgisi için yalvarmayın. Kendi kıymetinizi bilin ve yolunuza devam etmeye çalışın.

 

2. Geçmişinizi yüzünüze vuruyorlar.


Bazı insanlar, geçmişteki hatalarınızdan ders aldığınızı, bu hataları geride bırakarak yeni bir kişiye dönüştüğünüzü kabul etmek istemeyeceklerdir. Olgunlaştığınız ve hayatınıza devam ettiğiniz gerçeğini kabullenemedikleri için geçmişi yüzünüze vurmaya çalışabilirler. Bu olumsuz tutumlarına ses çıkarmayarak onlara yardımcı olmayın.

Geçmişte yaşanmış, değiştirilemeyecek şeylere takılı kalmak hem enerji kaybı, hem de bugünü yaşanır kılma konusunda hiçbir amaca hizmet etmiyor. Eğer bir kişi sürekli geçmişinizi yüzünüze vuruyor ve sizi bu yüzden yargılıyorsa onu geride bırakıp kendinize güzel bir gelecek inşa etmeyi düşünebilirsiniz.

 

3. Kendinizi kapana kısılmış gibi hissediyorsunuz.


Sağlıklı ilişkilerde bütün kapılar ve pencereler açıktır. Temiz hava dolaşımının mevcut olduğu bir yerde kimse kendini kapana kısılmış gibi hissetmez. Ancak böyle kısıtlayıcı olmayan ortamlardaki ilişkiler başarılı olabilir. Bu ortama istediğiniz zaman giriş çıkış yapabilirsiniz, ama kalmayı seçtiğiniz için orada kalmanız oldukça önemli.

Eğer birinin hayatında yeriniz olsun istiyorsanız dünyanın bütün açık kapıları ve pencereleri sizi oradan ayrılmaya ikna edemeyecektir. Şayet biri bütün çıkış yollarının önünü tıkayıp sizi olmak istemediğiniz bir yere kapatmaya çalışıyorsa kendinizde kapıyı tekmeleyerek kıracak gücü bulmalısınız.

 

4. Hayallerinizi ve yeteneklerinizi kısıtlıyorlar.


Hayallerinizi ve yeteneklerinizi bir başkasının belirlemesine izin verirseniz onlara sizi kısıtlama fırsatı tanıyorsunuz demektir. Neleri başarıp başaramayacağınıza sizden başka kimse karar vermemeli. Başarabileceğiniz şeyler, zamanınızı ve enerjinizi nasıl harcayacağınıza bağlı olarak değişebilir.

İnsanlar, yapmak istediklerinizin mümkün olup olmadığı konusunda birçok yorum yapacaktır. Başkalarının öngörülerinden sıyrılarak hayatınızı nasıl şekillendirebileceğiniz noktasında KENDİNİZE güvenin. Yaşam açık uçlu bir macera, dolayısıyla elde edeceğiniz her şey umutlarınızla ve çalışmalarınızla bağlantılıdır.

Uzun lafın kısası, diğerlerinin ne düşündüğüne aldırmayın. Sürekli olarak hevesinizi kırmaya çalışan kişileri hayatınızdan def edin ve kendi doğrularınızla yaşamaya devam edin.

 

5. Size bir seferden fazla yalan söylediler.


Sevmek bir isim değil, eylemdir. Bütün ilişkilerde aktif olmalıdır. Sevgi sadece âşıklar arasındaki tutku ve romantizmden ibaret değildir; arkadaş ve aile ortamında da takınılacak bir tutumdur. Eğer biri size yalan söylüyorsa hem size hem de ilişkinize saygısızlık ediyor demektir.

Sürekli yalan söyleyen birini hayatınızda tutmaya ve ona güvenmek için şans tanımaya devam ediyorsanız, bu kişiyle çok önemli bir ortak noktanız olduğunu söyleyebiliriz: İkiniz de size yalan söylüyor ve saygısızlık ediyorsunuz.

Kısaca, size gerçeği söylemekten kaçınan kişiler bunu sizin için değil kendileri için yapıyorlar. Buna sakın ola katlanmayın.

 

6. Olumsuzluklarını size yansıtıyorlar.


Hayatınızdaki olumsuz kişiler sadece size değil, etraflarındaki herkese karşı olumsuz davranırlar. Söyledikleri ve yaptıkları şeyler, iç dünyalarındaki meselelerin dışavurumudur. Doğrudan size bir hakarette bulunsalar bile muhtemelen bunun sizinle hiçbir alakası olmayacaktır.

Bunu akıldan çıkarmamak son derece önemli, çünkü bu olumsuz kişilerin söyledikleri şeyleri ciddiye almamalısınız. Karşınızdaki kişinin diyeceklerini kontrol edemeseniz de, bu tarz şeyleri size söyleyip söyleyemeyeceklerine karar verebilirsiniz. Bu kişileri aklınızdan ve kalbinizden çıkararak zehirli sözlerden ve hareketlerden kurtulabilirsiniz. Eğer bu insanların sözleri içinize işliyorsa biraz uzaklaşın ve kendinize rahat nefes alabileceğiniz bir yer bulun.

Şunu da unutmayun: Ancak kendinizi, olumsuz insanlardan uzaklaştırırsanız olumlu şeyler yaşayabilirsiniz. Bunu yapmak onlardan nefret ettiğiniz anlamına gelmiyor, sadece kendinize saygı duyduğunuzu göstermiş oluyorsunuz.

Mutlaka okuyun: Uzak Durmanız Gereken Zararlı İnsanlar

 

7. Sahip olduklarınıza büyük bir kıskançlık duyuyorlar.

Biraz kıskançlık belki kabul edilebilir, fakat aşırısı önemli bir problemdir.

Aslında birinin sizi aşırı derecede kıskanması size ne kadar imrendiğini değil, kendini ne kadar az sevdiğinin göstergesidir. Eğer yapabiliyorsanız bu kişileri kendi yanınıza çekmeye çalışabilirsiniz. Fakat sizi alaşağı etmeyeceklerinden emin olun. Çoğu zaman ne gösterdiğiniz sevgi, ne verdiğiniz sözler, ne de yaptığınız şeyler karşınızdaki kişinin kendini iyi hissetmesini sağlamaya yetmeyecektir. Beraberlerinde taşıdıkları kırgınlıkları kendilerinin onarması gerekiyor. Neticesinde mutluluk, kişinin iç dünyasında çözmesi gereken bir mesele.

Mutlaka okuyun: İş Hayatında Kıskançlık: Nedenleri ve Baş Etme Yolları

 

8. Yargılayıcı ve sevgisiz birine dönüşmenize sebep oluyorlar.


Hiçbir insan diğerinden üstün değildir. İnancı, ırkı, boyu ya da tipi nasıl olursa olsun hiç kimse diğerinden aşağıda olamaz. Başkaları hakkında yapılan bütün yargılamalar yanlıştır. Bunu yapanlar sadece ikiyüzlü kişilerdir.

Eğer bir kişiyi ten rengine, vücut biçimine ve dış güzelliğine göre yargılarsanız gerçek kişilikleri hakkındaki her şeyi gözden kaçırırsınız. Birçok insanın sizin gibi giyinmediği ve yaşamadığı gerçeğini kabul etmezseniz onlardan bir şeyler öğrenme fırsatını da tepmiş olursunuz.

Başkalarına karşı yargılayıcı ve sevgisiz davranma konusunda sizi cesaretlendiren insanlardan uzak durmalısınız.

 

9. Başka biri olmanızı istiyorlar.


Sizi hayallerindeki kişiye dönüştürmek isteyenlerle değil, olduğunuz gibi kabul eden kişilerle vakit geçirmelisiniz. Sizi olduğunuz gibi kabul edip seven ve size saygı duyan kişilerle çok daha fazla zaman geçirin.

Eğer karşı taraf sizden olmadığınız biri gibi davranmanızı bekliyorsa bir adım geri çekilin. Sırf karşınızdaki kişi incinmesin diye yapmayacağınız şeyleri yapıyorsanız bu ilişkiye son vermek en doğrusu olacaktır. Kişiliğinizi zedelemektense biraz kalp kırıklığı yaşayıp yeni insanlarla tanışmaya çalışmak çok daha kolaydır. Kendinizi değiştirerek içinizde yeri doldurulamayacak bir boşluk yaratmaktansa sizden değişmenizi bekleyen kişileri hayatınızdan çıkararak onların yerini başka insanlarla doldurun.

 

Sıra sizde…

Bu listeye başka neler eklerdiniz? Kötü bir çevreye sahip olduğunuzu gösteren başka ne gibi belirtiler olabilir? Lütfen düşüncelerinizi yorum bölümünde bizlerle paylaşın.

 

İlginizi çekebilir

Başarı İçin Etrafınızda Bulundurmanız Gereken 4 Farklı İnsan Tipi
Zenginler Arkadaşlarını Nasıl Seçiyor?
Avatar

Yazar : yeni bir iş

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir