Başarı için etrafınızda bulundurmanız gereken 4 farklı insan tipi

Başarı öyle tek başına gelmez. Bilakis, bir girişimcinin başarısının ardında birçok etken vardır. Elbette girişimcilerin başarıya ulaşması için hem çok istekli olmaları hem de çok çalışmaları gerekir ama başarıya giden yolda diğer insanların yaptığı katkıların önemi de büyüktür.

Etrafımızdaki insanlar düşünme biçimimizi, davranışlarımızı ve hislerimizi sürekli olarak etkilerler. Aslına bakarsanız girişimcilerin elde ettiği başarılar hayatın herhangi bir alanındaki başarılardan pek de farklı değildir. Mesela genç bir futbolcu düşünün; bu futbolcu kendisini daha iyi bir sporcu olmaya yöneltecek insanlarla arkadaş olursa kariyerinde ilerleme kaydeder. Ancak bunun yerine kendisini kötü etkileyecek kişilerle zaman geçirirse bir adım bile ilerleyemez.

Aynı şekilde girişimciler olarak biz de kendi seçimlerimizden sorumluyuz. Etrafınızdaki insanları seçerken titiz davranırsanız başarıya çok daha kolay ulaşacağınızı görürsünüz. Eğer tam tersini yapar ve size katkısı olmayan insanlarla zaman geçirirseniz başarıya ulaşmanız bir hayli zorlaşır. Dilerseniz şimdi başarılı olmanızı sağlayacak potansiyele sahip insan tiplerine göz atalım:

 

Hiç durmadan çalışanlar

Belki siz hiç durmadan çalışan birisinizdir. Belki de çevrenizde sürekli çalışan birileri vardır. İşte böyle insanlar bizi her gün daha fazla çalışmaya teşvik ederler. Bu noktada ufak bir uyarıda bulunmamız lazım: Kendi başarınızı başkalarının başarısıyla kıyaslamak hiçbir şekilde doğru değildir. Lakin kendi çalışma isteğinizi başkalarının çalışma isteğiyle kıyaslamak sizin için mantıklı olabilir zira çok çalışkan insanları görerek ilham alabilirsiniz. Neticede işine ancak tutkuyla bağlı olan çalışkan insanlar başarıya ulaşabilirler.

 

Olumlu davrananlar

İnsanlar sevdikleri işi yaparlarsa daha başarılı olurlar. Olumsuz tavırlar çalışma ortamını kötü etkilediği gibi başarılı ve inovatif olmanızı da engeller. Eğer etrafınız olumsuz insanlarla doluysa yaratıcılığınız körelir, çalışma isteğiniz dibe vurur ve en nihayetinde büyük başarısızlığa uğrarsınız. Ancak olumlu tavılara sahip insanlar bunun tam tersi etkiye sahiptir; bu tür insanlar başarıya giden yolda işinizi oldukça kolaylaştırırlar. İş ortamına huzur ve mutluluk getiren kişiler motivasyonunuzu arttırdıkları gibi size başarı iştahı da aşılarlar.

 

Soru soran insanlar

Zamanında Albert Einstein şöyle demişti: “Önemli olan, hiçbir zaman soru sormaktan vazgeçmemektir.” Biz girişimciler de Einstein’e uymalı, sürekli kendimiz ve yaptığımız iş hakkında sorular sormalıyız. Ancak tek bir bireyden sürekli farklı farklı sorular sormasını bekleyemezsiniz, bu yüzden çevrenizde soru soran insanların sayısının fazla olması işinize gelecektir. Sürekli soru soran kişiler herhangi bir konu hakkında size değişik fikirler sunabilirler, hatta sordukları sorularla yaptığınız işte çığır açmanızı bile sağlayabilirler. Unutmayın, farklı bakış açılarından yararlanmak son derece önemlidir.

 

Hayalleri olan insanlar

Girişimcilikten hiç anlamayanlara göre girişimciler “hayalperest” insanlardan ibarettir. Ancak biz girişimciler kendimize birtakım hedefler belirleyip çok çalışarak çoğu insanın imkansız olarak nitelendirdiği başarılara imza atabileceğimizi gayet iyi biliriz. Motivasyonumuzu korumak ve hep böyle olumlu düşünebilmek için etrafımızı bizim gibi hedefleri olan insanlarla sarmalıyız. Üstelik bu insanların sizinle aynı sektörde veya iş kolunda faaliyet göstermelerine de gerek yok. Burada mühim olan tek şey kendileri için çeşitli hayaller kuran insanlarla yakınlık kurmanız. Çünkü amacına ulaşmak için elinden geleni yapan kişileri gördükçe siz de hırslanıp çalışmaya devam edersiniz.
Unutmayın, sizi en çok etkileyen faktör birlikte zaman geçirdiğiniz insanlardır. Bu yüzden size destek olan, ilham veren ve sizi hep daha iyisini yapmanız için motive eden insanlarla birlikte olmaya çalışın. Siz kendinizi geliştirdikçe ve işiniz büyüdükçe arkadaş grubunuz ve beraber çalıştığınız insanlar da kaçınılmaz olarak değişecektir. Ancak bu durum karşısında üzüntüye kapılmayın, her zaman doğru insanları seçmeye devam edin, çok çalışın, olumlu düşünün ve gözünü yükseklerde tutun. Hayalini kurduğunuz hayata sahip olmak istiyorsanız da bu saydığımız şeylerden asla taviz vermeyin.

 

İlginizi çekebilir

Şirketinizde Bulunması Gereken 5 Personel
Uzak Durmanız Gereken Zararlı İnsanlar
Berkay BABAOĞLU

Yazar : Berkay BABAOĞLU

Boğaziçi Üniversitesi " Çeviri Bilimi " bölümünden mezun olduktan sonra iş hayatına atıldı. Silverline, Coca Cola gibi birçok firmada üst düzey pozisyonda çalıştı. Şimdi ise Simfer firmasında uluslararası satış müdürü olarak görev yapmakta. Sizler için iş hayatında başarı yakalamakla ilgili rehber niteliğinde yazılar kaleme alıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir