Kozmetik Mağazası Açmak

Kozmetik sektörü her geçen gün gelişmektedir. Bu sektöre girdiğinizde amansız bir rekabete hazırlıklı olmanız gerekir. Aynı zamanda güncel trendleri ve yeni geliştirilen güzellik ürünlerini takip etmelisiniz.

 

Kozmetik mağazası nasıl açılır?

Fiziki dükkânınızda gün boyu süren satışlarınızın bir uzantısı olarak profesyonel bir e-ticaret danışmanı ile anlaşarak online bir dükkân açın.

Trend ürünlerle ilgili gelişmeleri takip edin. Kozmetik sektöründe muhakkak olması gereken ürünler ve en çok rağbet gören ürünler baş döndürücü bir hızla değişirler. Saç tarakları, fondötenler, saç şekillendiricileri, cilt bakımı ürünleri, kirpik kıvırıcılar ve hatta maşa ve bigudilerin modası bile bir anda değişir. Yıllık ürün satışlarını sayısal olarak takip eden ticari yayınlara üye olun. Aynı zamanda kadın dergileri de belli ürünlerde talep yaratır. Saç şovları ve ürün tanıtımları gibi sektör etkinliklerine katılın.

Ürünleriniz hakkında detaylı bilgi sahibi olun ve satış noktalarınız kusursuz olsun. Doğal olarak müşteriler size ürünlerinizle ilgili bir sürü soru soracaklar. Bu nedenle ürünlerle ilgili geniş bilgiye ve ürünleri tavsiye edebilmek için uzman becerilerine sahip olmalısınız.  Örneğin bazı müşteriler kendi saç dokularına en uygun olan ürünü tavsiye etmenizi isteyebilirler. Diğerleri hangi mineralli makyaj ürünlerinin problemli bölgeye iyi geleceğini bilmek isteyebilirler.

Önemli bir araştırma firmasına göre kozmetik dükkanları satışlarını canlandırmak için yeni ürünler tanıtmak zorundalar. Bunu yaptıkları zaman indirim mağazaları arasında yaşanan rekabet kızışmaya başlar. Gelirde güçlü artışlar olsa da dükkan sahibi sayısı artıkça piyasada doymaya başlar.

Markapon ve Şehirfırsatı gibi indirim sitelerinin fırsatlarından yararlanın. İnsanların ürünlerinizi almasını sağlamak için belli süreliğine ürünlerinizi daha düşük fiyatlarla satışa sunabilirsiniz ( 50 TL’lik şampuanı 30 TL’ye satma gibi ) Bunu yaptığınız takdirde binlerce yeni müşteriyi etkileme şansınız olur ve daha sonrasında bu insanlar düzenli müşteriniz haline gelebilirler.  Ürünleri kimlerin aldığını takip edin ki sonradan stok problemi yaşamayın.

Twitter ve Facebook gibi sosyal medya ağlarına katılarak müşterilerinizle online olarak bir araya gelin. Linkedin gibi profesyonel siteleri kullanarak bağlantı kurabileceğiniz firmaları araştırın ve grup üyeleriyle temas kurun. Bir blog yaratın. Bir kısmı eğitici bir kısmı da müşteri hizmetlerinden oluşsun. Müşterilerin çoğu dükkânınızı ziyaret etmeden önce dükkânınızla ilgili internette araştırma yapar.  İtibarınızı internet kullanıcılarının eline bırakmamak için internet araçlarını akıllıca kullanarak kendinizi doğru konumlandırın.

 

Başarı için ipuçları

Yakınlarınızdaki kozmetik dükkanlarını ürünlerinizde indirimler yaparak baştan çıkartın. Mesai sonrası etkinlikler düzenleyerek yeni ürünlerinizi makyaj sanatçılarına, güzellik uzmanlarına ve tasarımcılara tanıtabilirsiniz. Bu etkilikler sayesinde ününüz kulaktan kulağa yayılmaya başlayacaktır. Sezonluk promosyonlar yapmayı unutmayın.

 

Uyarılar

Arka planda kalan işleri sakın ihmal etmeyin. Personelinizi eğitin ve müşterilerinizi iyi tanıyın. Uyguladığınız politikalar müşterilerin yeniden gelmesini sağlıyor mu kontrol edin.  Hırsızlığa karşı sıkı güvenlik önlemleri alın çünkü hırsızlık ciddi sıkıntılara sebep olur ve kazancınızın düşmesine neden olur.

Yorum

Bir Yorum da Sen Bırak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir