Rent A Car Açmak

Eğer yeni bir iş kurmak yeterli sermayeniz var ise rent a car açmak sizin için oldukça kazançlı olabilir. Bu makale rent a car işine girerken size yardımcı olarak bir rehber niteliğindedir.


Araba Kiralama Sektörüne Genel Bir Bakış

Araba kiralama sektörü birkaç yıllık duraklamanın ardından son beş yılda tekrar gelişme göstermeye başladı. Bu düşüşün sebebi havayolları şirketlerinin müşteri kaybetmesinden kaynaklanıyordu. Yani, araba kiralama sektörünün hava seyahatleri ile doğrudan bağlantılı olduğunu söyleyebiliriz.

Araba kiralama sektörüyle ilgili ilginç istatistikler: Kurumsal kâr oranları ve kişi başına düşen gelir miktarı arttığı için hava yolculuğu yapan kişi sayısı da gitgide artıyor. Bu da kuşkusuz araba kiralama sektörünün gelişmesine katkı sağlayacak. 2021 yılına kadar hızla gelişmesi beklenen araba kiralama sektöründe, büyük araba kiralama şirketleri küçük şirketlere nazaran daha avantajlı. Havayolu şirketleri ve otellerle stratejik ortaklıkları bulunan bu büyük şirketler, kolaylıkla para kazanabiliyor.

Sektördeki büyük şirketler marka farkındalığı oluşturduğu için bunun keyfini sürüyorlar. Kalıcı müşteriler edinmeleri, yeni başlayan küçük işletmelere zorluk çıkartıyor. Ayrıca büyük şirketler sürekli olarak araba yenilemesi ve bakımı yaptığı için küçük işletmeler bu yarışa ayak uyduramıyor.

Sektör, 2016’den 2023 yılına kadar 65 milyar dolar hasılat yaptı ve %5,2 oranında yıllık büyüme gösterdi. Toplam 2907 işletme yaklaşık 135 bin kişiye istihdam sağladı. Araba kiralama işletmeleri şehir içi, şehirlerarası, havaalanı ve diğerleri olmak üzere dört farklı segmentte toplanıyor. Bu dörtlü içinde en çok öne çıkan havaalanı araba kiralama işletmeleri. 2023 yılında pazarın %49,5’lik kısmını kaplayan bu segment, uzun süre bu unvanı koruyacak gibi görünüyor.

Araba kiralama işlemleri genellikle iş ve seyahat amaçlı olarak ikiye ayrılıyor. İş amaçlı araba kiralama, seyahat amaçlı araba kiralamaya göre daha yaygın. Fakat seyahat amaçlı araba kiralamanın tatil yapan insan sayısının artmasıyla beraber yükselişe geçeceği düşünülüyor. Araba çeşitleri genellikle ekonomik arabalar, orta dereceli arabalar, kompakt arabalar, premium arabalar ve lüks arabalar olarak birbirinden ayrılıyor.

Günümüzde, birçok insan telefon uygulamalarından veya internet vasıtasıyla araba kiralıyor. 2019 ila 2020 yılları arasında telefon uygulamalarında bir artış görüldü. Ayrıca, araba kiralama işi sendikalaşmış ve sendikalaşmamış işgücü şeklinde ikiye ayrılıyor. Sendikalaşmış işgücü 2019-2020 yılları arasında en büyük artışını gösterdi.

Uluslararası seyahatin artmasının yanı sıra, giderek yükselen nüfus ve internet kullanımının yaygınlaşması da araba kiralama piyasasının gelişmesine ön ayak oldu. Online araba kiralama işletmeleri, internetin yaygınlaşmasıyla beraber daha fazla hasılat yapmaya başladı.

Sektörün yüzleştiği en büyük sorunlardan biri dünya çapında yapılan çevresel düzenleme yaptırımları. Arabaların yarattığı çevre kirliliği bu düzenlemelerin oluşturulmasında büyük bir rol oynadı.

Executive arabalar ve çok amaçlı taşıtlar dünya çapında en çok tercih edilen kiralık araba çeşitleri. Ekonomik arabalar, spor kullanıma uygun arabalar ve lüks arabalar ise ikilinin arkasından listedeki yerlerini alıyor. Havaalanı segmenti dışında hizmet veren araba kiralama şirketleri şehir merkezine ulaşım, yerel seyahatler, etkinlik ulaşımı, çalışan servisi ve kişisel sürüş gibi ihtiyaçlardan para kazanıyor.


Piyasa İçi Uygulanabilirlik Araştırması

Demografik ve Psikografik Bölümlendirme: Araba kiralama hizmetlerini kullanan kişilerin demografik ve psikografik dağılımlarına baktığımızda, bu kişilerin genellikle kurumsal yöneticiler, yabancı turistler ve ülke içinde gezen kişiler olduğunu görüyoruz.

Genç yetişkinler, çalışan sınıf ve kıdemli vatandaşlar araba kiralama hizmetinden yararlanacak ekonomik kişiler olarak öne çıkıyor.

Araba Kiralama Sektöründe Kendinize Bir Yer Seçin: Araba kiralama işletmelerinin temel amacı müşteriye bir noktadan belirli bir noktaya gidebilmesi için araç sağlamak olduğundan bütün hizmetler temelde birbirine benziyor. Fakat yine de, araba kiralama sektöründe özelleşebileceğiniz bazı alanlar şöyle:

• Taşımacılık hizmetleri

• Seyahat hizmetleri

• Kurumsal hizmetler

• Bireysel hizmetler

• Diğer hizmetler

Araba Kiralama Sektöründeki Rekabet Seviyesi: Başarılı bir rent a car dükkanı açmak elbette kolay bir atılım değil. Başlangıçta kişinin gereken arabaları satın alabilmesi için büyük bir sermaye kaynağına ihtiyacı var. Tabii ki böylesine büyük bir yatırım yapmadan önce piyasadaki rekabeti boylu boyuna araştırmak yararınıza olacaktır.

Küçük çaplı araba kiralama şirketleri diğer bölgesel ve yerel işletmelerle başa çıkabilse de, büyük araba kiralama şirketleriyle kolayca boy ölçüşemeyebilir.

Küçük bir araba kiralama işletmesi sahibi olarak, yerel müşterilerinizle iyi ilişkiler kurmalı ve orta ya da büyük ölçekli araba kiralama şirketleriyle ortaklık anlaşması yapmaya çalışmalısınız. Bu büyük ölçekli araba kiralama şirketleri, küçük araba kiralama işletmelerinin çözmekte zorlandığı sorunlara kaynak yardımında bulunabiliyor.

Ekonomik Analiz: Bu işe atılmadan önce mutlaka bir uygulanabilirlik çalışması yapmanız gerekiyor. İşletmenizin faaliyete geçer geçmez başarısızlığa uğramaması için göz önünde bulundurmanız gereken birçok etmen var. Rakip şirketlerden nasıl ayrılacağınızı düşünmeniz ve bu yolda birtakım stratejiler üretmeniz oldukça önemli.

Ayrıca, sektörde kendinize uygun bir konum bulduğunuzdan ve işletmenizi müşteriler tarafından fark edilecek bir satış noktasında açtığınızdan emin olmalısınız. Bir iş planı çıkararak araba kiralama işine girmenizin bu riske değip değmeyeceğini iyice görmelisiniz.

Göz önünde bulundurmanız gereken bir diğer husus sermayenizi nereden karşılayacağınız. Bankaların ve başlıca mali enstitülerin yeni işletmelerdense hâlihazırda var olan başarılı araba kiralama şirketlerine para vereceğini aklınızda bulundurun. Yani, eğer yeni bir iş kurmak istiyorsanız fon bulma meselesine dört elle sarılmalısınız.

Diğer bir önemli konu da işletmenizin nerede olduğu. Orta veya büyük ölçekli bir işletme kurmak istiyorsanız, mekânınızın araba filonuza yetecek büyüklükte olduğundan, personeliniz ve müşteriler için erişilebilir bir yerde bulunduğundan emin olmalısınız.


Sıfırdan mı Başlamalı, Yoksa Bayilik mi Almalı?

Yeni bir işletmeyi faaliyete geçirmek yöntemi her ne olursa olsun hem artıları hem de eksileri olan bir şey. Dolayısıyla işe başlamadan önce planlarınızı ayrıntılı biçimde yaptığınızdan emin olmalısınız. İşletmenize sıfırdan başlamak girişimci kişiliğinizi geliştirmenize, bayiliğin size asla veremeyeceği bir tecrübe edinmenize yardımcı olacaktır.

Sıfırdan başlamak birçok kâğıt işiyle uğraşacağınız ve işleri yürütürken bir yandan da müşteri çekme konusunda stratejiler üreteceğiniz anlamına geliyor. Fakat bunlar, sıfırdan başladığınız işletmenizin başarıya ulaşması için yeterli değil.

Bayilik satın almak ise sizi kâğıt işiyle uğraşmaktan kurtaracak, sadece müşterilerle ilgileneceksiniz. Bayilik satın alırken bütün stratejileri, ekipmanları, yapıyı ve tekniği hazır olarak satın alıyorsunuz. Düşünmeniz gereken tek şey müşterilerinize nasıl hizmet sunacağınız.

Eğer sadece hizmet sunma konusuyla ilgileniyor ve diğer teknik işlerle uğraşmaya gönülsüzseniz, bayilik satın almalısınız. Fakat bayiliği satın almadan önce iyi araştırma yaptığınıza, kendinize en uygun şirketi bulduğunuza ve yatırımızınızın geri dönüş oranının oldukça makul olduğundan emin olmalısınız.

Mutlaka okuyun: Bayilik Almak İçin 10 Geçerli Neden!


Rent a Car İşinde Karşılaşabileceğiniz Muhtemel Zorluklar

Her işletmenin kendine göre zorlukları var. Rent a car kurarken karşılaşabileceğiniz en büyük zorluklardan bir tanesi toplumun genel ekonomik durumunun kötülüğü olacaktır. Eğer halkın ekonomik durumu çok iyi değilse kişi başına düşen gelir de azalacak, dolayısıyla araba kiralama hizmetlerinden yararlanmak isteyen insan sayısı düşecektir.

Karşılaşabileceğiniz bir diğer zorluk ise işe başlamak veya filonuzu genişletmek için gereken parayı bulmakta zorluk çekmenizdir. Para her işletmenin olmazsa olmazı ve yeteri miktarda paranız yoksa işletmeniz daha faaliyete geçemeden hüsrana uğrayabilir.


Rent A Car Nasıl Açılır?

1- Mevcut olan seçenekleri düşünün. Araç kiralama sektörü yoğun rekabetin yaşandığı bir sektörüdür ancak doğru planlamayla ve ileri görüşlülüğünüz sayesinde risklerinizi en aza indirebilirsiniz. Unutmayın hazırlık aşamasında başarısız olursanız başarısızlığı da hazırlıklı olmanız gerekir. Başlangıç aşamasında araştırma yapmanız çok önemlidir ve bu nedenle bu makale sizin için iyi bir başlangıç noktası olacaktır. Doğru araştırma sayesinde her zaman talep gören bir firma haline gelirsiniz ve iyi paralar kazanabilirsiniz.

2- Ne tür bir satış operasyonu gerçekleştireceğinize karar verin. Uygulayabileceğiniz başlıca iki yol vardır. Birincisinde müşteriler – genellikle şirketler-  araçları belli süreliğine kiralarlar. İkincisinde müşteriler – genellikle  bireyler –  araçları günlük veya daha fazla süreli olarak kiralarlar.

3- Araç filonuzu kurun. Burada düşünmeniz gereken en önemli nokta araçları satın mı alacaksınız yoksa kiralayacak mısınız? Başlangıç aşamasında filonuzun büyük olmasına gerek yoktur ancak şunu aklınızdan çıkarmayın ki filonuz ne kadar büyük olursa kazancınızda o kadar büyük olacaktır. Kendinizi her zaman müşterilerinizin yerine koyun. Filonuz iyi korunmalıdır ve yüksek ciro sağlamalıdır. Bakım personeliniz doğru çözümler bulmalı ve iyi iş çıkarmalıdır aksi taktirde yerel tamircilerle çalışmak zorunda kalırsınız.

4- Rent a car dükkanınız için yer bulun. Bu kilit faktördür. Çevrenizdeki pazarı iyi araştırın ve rekabeti mümkün olduğu kadar iyi anlayın.  Bağımsız bir işletme olarak kendinizi rakiplerinizden farklı şekilde konumlandırmanız gerekir. Uluslararası bazı markalar araçları oldukça ucuza kiraya verirler bu nedenle bu firmalarla rekabet edebilmek için kendinizi farklılaştırmalı ve kendi yerel müşteri tabanınızı oluşturmalısınız. Havaalanları, oteller ve tren istasyonlarının yakınlarında bir yer bulun. Unutmayın bulduğunuz yerin emniyetli olması çok önemlidir. CCTV kameralara ve alarm sistemlerine yatırım yapmak iyi bir fikirdir.

5- Sigorta yaptırın. Rent a car firmaları için en önemli konulardan biri de sigortalardır. Filo sigortası yaptırmadan bu işin ticaretini yapmak yasalara uygun olmaz. İlgili sigorta acentelerine başvurarak ne tür işlemler yaptırmanız gerektiğini öğrenin.

6- Günlük işlerinizi planlayın. Geçmişte işlerin tamamı kayıt defterleri ve kalın günlüklere yazılırdı. Bu sistem kısa vadede işe yarar ancak bu sistemin dezavantajları avantajlarından fazladır. Manüel sistemler zaman kaybına neden olur ve sık sık kâğıtlar kaybolur bu nedenle de veriminiz düşer. Hangi araçların giriş çıkış yapacağı karışır ve fatura işlerini halletmek kâbusa dönüşür. Verimliliğinizi arttırmak ve bu tür gizli tehlikelerden kurtulmak için filo yönetimi yazılımı kullanmanız gerekir.

7- İnternet sitesi açın. İşlerinizin doğru düzgün ilerlemesini istiyorsanız mutlaka ve mutlaka bir internet siteniz olmalıdır. İnterneti kullanan ve hizmet satın almak isteyecek maddi gücü yeterli bir sürü insan vardır. Günümüzde bir sürü insan özellikle Google da arama yaparak ürünler ve hizmetler satın alıyor. Bir internet siteniz olursa insanlar çalışma saatleriniz haricinde de 7/24 işletmenizle ilgili bilgi sahibi olabilir. Özellikle yeni kurulan işletmeler kendilerini tanıtmak isterler. Eğer bir internet siteniz yoksa olası müşteriler başka firmaların kapısını çalarlar. İnsanlara iletişim bilgilerinizle fiyatlarınızdan birkaç tanesini gönderip sonrasında iyi sonuçlar beklemeyin. 21. yüzyıl insanı sabırsızdır ve kendileri için uygun bir fırsat yakaladıklarında hemen kullanmak isterler. Örneğin online olarak hemen aracı ayırtıp ödeme yapmak isterler. İşte bu nedenle internet sitenize ( vitrininiz ) giren müşteriler için online araç ayırtma sistemi olmalıdır. Bir web tasarımcı ile anlaşarak bu işi halledebilirsiniz ancak unutmayın ki bu iş pahalı olacaktır. Var olan internet sitesine bir saat içinde web rezervasyon sistemi tamamen kurulur. Yapılması gereken sadece internet sitenize bir kod girmektir. Sonrasında tarifeleri ve grupları düzenlemek kolay olacaktır. Müşterilere otomatik rezervasyon onayları ve e-mail anımsatıcıları gönderilecektir ve bu sayede siz de karışıklıklardan kurtulacaksınız.


Rent A Car Açma Şartları

a)En az 80 m2 kapalı alanı olacak.

b)Ve bina çekme mesafeleri ile yola araç konulmayacak.(Bisiklet,Motorsiklet dahil)

c)Rent’a car larda yanıcı patlayıcı madde bulundurulmayacak

d)Detaylı İşyeri yerleşim krokisi çizdirilecek teknik bir kişiye.

e)Bu yerleşimi izinsiz değiştiremeyecek.

Kapalı mekanlarda LPG li araç bulundurulması yasaktır.


Rent A Car Açmak İçin Gerekli Belgeler

1-Nüfus cüzdanı sureti ve ikametgah senedi

2-2 adet fotoğraf

3-Tapu fotokopisi.

4-Yapı kullanma izni kağıdı.

5-Kiralıksa kira mukavelesi aslı veya noter tasdikli sureti.

6-Vergi levhası fotokopisi.

7-İlgili Esnaf odası veya Ticaret odası kaydı fotokopisi. (Alanya)

8-Sigorta veya bağ kur belgesi ,yada emeklilik cüzdanı fotokopisi.

9-İşyerinde su abonesi kartlı sayaç takılacak

10-Aynı adrese daha önce verilmiş ççma ruhsatı varsa belediyeye geri iade edilecek.

11-İtfaiyeden yangın önlemi alınmıştır raporu gelecek.

12-Emniyete kimlik bildiriminde bulunduğuna dair kimlik bildirimi belgesi fotokopisi.

13-İmza sirküleri,Ticaret Sicil gazetesi fotokopisi (Şirket olması halinde )

14-C.Savcılığından yeni tarihli sabıka kaydı

Not: Bu belgeler sadece bilgilendirme amaçlıdır ve belediyeden belediyeye farklılık gösterebilmektedir. Kesin belgeler için lüften ilgili belediyeye başvurunuz.


Rent A Car Açma Maliyeti

Başlangıç olarak filonuzda ne kadar araç bulunduracağınız ve araçları nasıl temin edeceğiniz maliyeti çok değişken kılabilmektedir. Bunun dışında dükkanınızın büyüklüğü ve bulunacağı lokasyon da maliyeti etkileyen önemli faktörlerdendir. Sermaye bulma konusunda sıkıntı yaşarsanız tanıdıklarınızla anlaşıp ilk etapta onlara da belli bir pay vererek onların araçlarını kiralayabilirsiniz. Maliyet için kesin bir rakam vermek doğru değildir. Sağlıklı bir maliyet hesaplaması için açmak istediğiniz rent a car dükkanı hakkında bize detaylı bilgi sunmalısınız. Bu konuda yazımıza yorum yaparsanız uzman kişiler sizin için bir maliyet hesaplaması yapacaktır.

Araba Kiralama İşletmenizi Finanse Etmek: Herkes, günlük aktivitelerini yürütürken para idaresinin ne kadar önemli olduğunu biliyor. Girişimciler de, işletmelerini finanse etmenin öneminin farkında. Hiçbir işletme mali kaynak olmadan varlığını sürdüremez. Ren a car açmak pek kolay olmadığı için, sermaye bulmak da son derece zor bir iş.

İşte bu yüzden çok iyi bir iş planına ihtiyacınız var. İş planı sayesinde işletmenize yatırım yapabilecek muhtemel kaynakları bulabilirsiniz. İyi bir iş planınız olursa yatırımcıları para kazanacağınıza ve uzun vadede onlara yararlı olacağınıza ikna edebilirsiniz.

Araba kiralama işletmenize mali kaynak ararken yapabileceğiniz bazı şeyler şunlar:

• Melek yatırımcılara yaklaşarak planınızı onlarla paylaşabilirsiniz.

• Risk sermayesi şirketlerinden para alabilirsiniz.

• Mali kurumlara(Kosgeb vb.) ve bankalara kredi başvurusu yapabilirsiniz.

• Kişisel finans durumunuza ve gayrimenkul satışlarınıza göre bir plan ayarlayabilirsiniz.

• Belirli yatırımcılara yanaşabilirsiniz.


Rent A Car Dükkanınız İçin Uygun Bir Mekân Seçmek

Bir girişimci olarak, işletmenizin bulunduğu konumun başarılı olmada ve büyümede büyük rol sahibi olduğunu bilmelisiniz. Araba kiralama işletmenize uygun bir mekân seçerken göz önünde bulundurmanız gereken birçok husus var.

Kimi işletmeler için uygun fiyata bir yer bulmak yeterli olsa da, araba kiralama şirketleri için durum sadece bundan ibaret değil. Zira müşterilerinizin size kolaylıkla ulaşabilmesi gerekiyor.

Eğer tek bir arabayla mahalle içi hizmet veriyorsanız hiçbir problem yok, rahatlıkla evinizden çalışabilirsiniz. Fakat bundan daha fazlasını hedefliyorsanız işletmenizi öne çıkaracak bir mekân bulmak zorundasınız.

Bulmak isteyeceğiniz mekân rahatça büyümenize elverişli olmalı. Bu noktada iş planı yine devreye giriyor. İş planında hedefleriniz açıkça yer alacağı için, kiralayacağınız mekânı seçerken iş planınız size rehberlik edecektir.

Mutlaka okuyun: İşiniz İçin Yer Seçimi Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler


Araba Kiralama İşletmeniz İçin Bir İş Planı Hazırlamak

İş planı, bütün işletmeler için son derece önemli. İşletmeniz her ne alanda olursa olsun, bir iş planına ihtiyacınız var. Her işletmenin bir iş planı olduğunu iddia etmiyoruz, ancak iş planı olan işletmelerin diğerlerine göre daha ciddi bir iş ortaya koyduğunu söyleyebiliriz.

Yani eğer bir araba kiralama şirketi kurmak ve yatırımcılar tarafından ciddiye alınmak istiyorsanız, ayrıntılı bir iş planı oluşturmanız gerekiyor. Düzgün planlama olmadan araba kiralama işletmesi kurmak, işletmenizin doğru dürüst faaliyete geçemeden başarısızlığa uğrayabileceği anlamına geliyor. Fakat iş planı yaparsanız, işletmenizi uzun vadede daha etkin kılacak stratejileri rahatlıkla görebileceksiniz.

İş planı, işletmeniz hakkında gelecekte alacağınız kararları görmeniz açısından da son derece faydalı. Sermaye kaynağı bulma, müşteri çekme, işin nasıl yönetileceği konuları iş planınızda ayrıntılı biçimde yer alacağından ötürü stratejilerinizi kolaylıkla belirleyebileceksiniz.

İş planı hazırlamak sıkıcı bir şey olabildiği için, birçok insan hiçbir araştırma yapmadan hızlıca bir şeyler karalayarak iş planı yazıyor. İşletmeleri başarısızlığa uğradığındaysa, iş planının gereksiz bir şey olduğuna kanaat getiriyorlar. İş planını sırf iyi hissedin diye hayali rakamlarla değil, gerçekçi hesaplara dayanarak hazırlamalısınız. Böylece sizin için kârlı olmayacak bir girişime atılmaktan kurtulabilir ve uçurumun eşiğinden dönebilirsiniz.

Araba kiralama işletmesi için hazırlanacak bir iş planında şunların yer alması gerekiyor:

Her iş planının bir yönetim özeti olması şart. Bu özette araba kiralama işletmenizin amacını, satış ve pazarlama stratejilerinizi, pazarlama hedeflerinizi, hedef kitlenizi ve rakiplerinizden nasıl ayrılmayı düşündüğünüzü açıkça belirteceksiniz. Ayrıca şirketinizin vizyonu, amaçları ve özelleşeceği alan hakkında da bilgi vermeniz gerekiyor.

İş planınızda pazar büyüklüğü ve payı, araba kiralama işletmeniz için biçtiğiniz büyüme oranı da yer almalı. İşe başlayacağınız araba sayısını, istihdam edeceğiniz kişi sayısını, bakım desteğini kendi ekibinizle mi yoksa dışarıdan mı halledeceğinizi de iş planınızda belirtmelisiniz.

Eğer iş planı hazırlamaya üşeniyorsanız bir danışman yardımıyla rent a car işletmeniz için bir iş planı oluşturabilirsiniz. Ayrıca, internetten örnek iş planı şablonu bulup bunu kendinize uyacak biçimde düzenleyebilirsiniz.

Mutlaka okuyun: İş Planı Nasıl Hazırlanır?


Pazarlama Planı

Araba Kiralama İşletmeleri İçin Pazarlama Fikirleri ve Stratejileri: Para kazanmak isteyen her işletme, pazarlama stratejilerinin sağlam olduğundan emin olmalı. Pazarlama yöntemleri sayesinde ürünlerinizin ve hizmetlerinizin reklamını yapacaksınız. Her pazarlama stratejisi, hem geleneksel hem de geleneksel olmayan kaynakları kullanarak size para kazandırabilmeli.

Eğer araba kiralama işletmeniz orta veya büyük ölçekli ise, mümkün olan her fırsatta anlaşma için para teklifleri yapabilirsiniz. Büyük ölçekli bir işletmeniz varsa, küçük ölçekli işletmelerle ortaklık kurarak daha geniş kitlelere ulaşabilir, marka bilinirliğinizi artırabilirsiniz.

Uygulayabileceğiniz bazı pazarlama fikirleri ve stratejileri şöyle:

• Kurumsal firmalara, havayolu şirketlerine ve devlet makamlarına teklifler yapmak

• Müşterilerinize bilgilendirici broşürler göndermek

• İlgili dergilerde ve gazetelerde reklam yapmak

• Bir internet sitesi açıp müşterilere online hizmet sunmak

• Araba kiralama işletmenizin yerel adres rehberlerinde yer aldığına emin olmak

• LinkedIn, Facebook, Twitter ve Instagram gibi sosyal medya hesapları kullanmak

• İnternet sayfalarında işletmenizin reklamını yapmak

• Hedef kitlenize yakın bölgelere afiş asmak

• Ağızdan ağıza pazarlama yöntemine başvurmak

• Doğrudan pazarlamacılık yapmak

Rakiplerinizin Önüne Geçmenizi Sağlayacak Muhtemel Stratejiler: Her girişimci, sektörü fark etmeksizin rekabetin kaçınılmaz olduğunu bilir. Müşteriler daima uygun fiyata iyi hizmet veren işletmeleri tercih ediyorlar, dolayısıyla eğer rakiplerinizin önüne geçmek istiyorsanız hem makul fiyatları olan, hem de eşi benzeri olmayan paketler bulmalısınız.

Stratejinizi, düşük para ödeyen müşterilerin belirli şartlar altında lüks filonuza erişim sağlayabilecekleri şekilde tasarlayabilirsiniz. Böylece rakipleriniz ellerinde kalan lüks araçları nasıl değerlendirebileceklerini kara kara düşünürken siz kâr edebilirsiniz.

Yukarıda saydığımız bazı alanlarda özelleşerek de rakiplerinizin önüne geçebilirsiniz. Rakiplerinizin aynı hizmetleri sunmadığına emin olun. Şayet sunuyorlarsa sizin sunduğunuz hizmetin onlarınkinden daha iyi olmasını sağlayın.

Müşterileri Elde Tutma Yolları: Müşteriler, ihtiyaçlarını ve isteklerini karşılayan şirketlerden asla vazgeçmezler. Yani müşterilerinizi elinizde tutmak istiyorsanız, ihtiyaçlarını ve isteklerini öngörebilmelisiniz. Öngörü becerisi ile kusursuz hizmet bir araya geldiğinde müşterileriniz sizden memnun kalacak ve rakip şirketlere gitmeyeceklerdir. Müşteriler genellikle kendilerini önemsiz hissettikleri zaman başka şirketlere yönelirler.

Müşterileri elde tutmanın bir başka yolu da araba çeşidine göre belirli günlerde indirim uygulamak. Aynı indirimi uzun vadeli anlaşmalar için de yapabilirsiniz. Ayrıca, farklı paket seçeneklerine göre ekstra hizmet sunabilirsiniz. Daha fazla ödeme yapan müşterilerinize premium hizmet vermeyi buna örnek verebiliriz. Fakat daha az para veren müşterilerinize kötü hizmet vermeyi aklınızdan bile geçirmeyin, neticesinde herkesin maddi gücü aynı olmayabiliyor.

Marka Bilinirliğini Artırmak ve Kurumsal Bir Kimlik Oluşturmak İçin Stratejiler: Araba kiralama işletmenizin marka bilinirliğini artırmanız ve kendinize kurumsal bir kimlik oluşturmanız şirketinizin gelişmesi konusunda büyük bir rol oynayacaktır. Eğer büyük ölçekli bir araba kiralama işletmesi kurmak istiyorsanız marka bilinirliğinizi artırmak için bir uzmandan yardım isteyebilirisiniz.

Markanızın bilinirliğini artırmak ve farkındalık yaratmak için başvurabileceğiniz bazı yöntemler şöyle:

• Araba filonuza işletmeniz hakkında bilgilerin yer aldığı afişler yerleştirebilirsiniz.

• Resmî internet sitenizde işletmenizin tanıtımını yapabilirsiniz.

• Seyahat dergileri, yerel gazeteler, radyo veya televizyon gibi uygun yerlerde araba kiralama işletmenizin reklamını yapabilirsiniz.

• Facebook, Twitter, Instagram gibi sosyal medya platformlarında markanızın bilinirliğini artırabilirsiniz.

• Sizden memnun kalan müşterilerin yorumlarını kullanarak muhtemel müşterileri kendinize çekebilirsiniz.

• Posta gönderme yoluyla muhtemel müşterilerin ilgisini uyandırabilirsiniz.

• İnternet sitelerinden ve sarı sayfalardan faydalanabilirsiniz.

• Tanıtımlar yaparak yeni müşteriler edinebilir ve markanızı daha bilinir kılabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Pazarlama Planı Nasıl Hazırlanır?


Rent A Car İşletmelerinin İhtiyaç Duyduğu Sigortalar

Sigorta, kuşkusuz bütün işletmeler için zaruri bir ihtiyaç. Doğru sigortalara sahip olmamak işletmenizi tepetaklak edebilir, zira sigortalar sizi muhtemel ve öngörülmedik olaylara karşı koruyor. Sigorta yapma konusunda acele etmemelisiniz. Profesyonel bir kişinin yardımını alarak işletmenize uygun sigorta poliçelerini bulabilirsiniz.

Kendi araba kiralama işletmenizi kuracakken göz önünde bulundurmanız gereken başlıca sigorta poliçeleri şöyle:

• Mali Sorumluluk Sigortası

• Kaza Hasarından Feragat

• Kişisel Kaza Sigortası

• Kişisel Eşya Sigortası

• Ticari Araç Sigortası

• Genel Sigorta

• İş Kazası Sigortası

Araba Kiralama İşletmesinin Fikri Mülkiyet Haklarını Korumasına Gerek Var mı?

Bu tür işletmeler hizmet temelli oldukları için fikri mülkiyet haklarının korunmasına çoğu zaman gerek olmuyor. Bazı girişimciler, özellikle markaları tanınmaya başladıysa genellikle şirketin sloganı veya logosu için fikri mülkiyet hakkını güvence altına alıyor.

Fakat eğer işletmenizin sektörün önde gelen şirketleri arasına gireceğini düşünüyorsanız, fikri mülkiyet hakkını mutlaka güvence altına almalısınız. Yine de, sektördeki çoğu kişinin bu durumu öncelik olarak görmediğini bilmenizde fayda var.


Başarılı Bir Rent A Car İşletmesine Sahip Olmak İçin İpuçları

Rent a car işletmenizin başarıya ulaşabilmesi için kaynaklarınızı iyi yönetmeniz gerekiyor. Aksi takdirde en değerli varlıklarınızı, yani araba filonuzu kaybedebilirsiniz. İşe yeni başlayan bir girişimci olarak fiyatlar konusunda her zaman adil davranmalı ve müşterilerinize hizmet vermeye daima hazır olmalısınız.

Başarıya ulaşmanın bir başka yolu da hangi segmentlerin size daha fazla kâr sağlayacağına dikkat etmeniz. Şirketinizin maddi durumunu iyileştirecek arabaları kollamalı ve değişen iş dünyasına göre ayarlamalar yapabilmelisiniz.

Son olarak, fırsatları iyi gözetmeli ve müşterilerinizin işletme lojistiğinizi iyi anladığından emin olmalısınız. Müşterilerinize kaliteli hizmet sunarsanız onları rakip şirketlere kaptırmayacak ve işletmenizin değerini artıracaksınız.

Rent a car açmak, otomobil sektöründe iş kurmak isteyen girişimciler göz ardı edilmemesi gereken bir iş fikri. Herkese ve her bütçeye uygun en cazip iş kurma fikirlerini sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. Sevgi ve para ile kalın.

Bugünkü kıssadan hisse: “Parayla saadet olmaz diyen kişi nasıl harcayacağını bilmiyordur.”


Sıkça Sorulan Sorular

Rent a car açmak için kaç araba gerekli?

Devlet kurumlarına kiralama yapacaksanız en az 10 adet araca ihtiyacınız olacaktır. Devlet kurumlarına kiralama yapmayı düşünmüyorsanız sadece 3 araçla da rent a car açabilirsiniz.

Rent a car açmak için alınacak araçlar kaç model olmalı?

Rent a car sektöründe kiralanan araçlar genellikle 0-10 yaş aralığında olması istenmektedir. Çoğu belediye yönetmeliğinde 10 yaş üstü araçlar için kiralama yapılamayacağı ibaresi bulunmaktadır.

Rent a car araçları için ne tarz sigorta yaptırmalı?

Kiraya verilecek araçlar için yapılacak zorunlu sigorta poliçelerinde Rent A Car, Oto Kiralama, Kasko vb. ifadeler bulunmalıdır.

Yorumlar

Bir Yorum da Sen Bırak
  1. Rent a acar açmak için bankalar falan kredi veriyorlar mı verirlerse ne kadar verirler? Ben bu işi yapmak istiyorum en az ne kadar sermaye gerekiyor bilmek istiyorum.

    • bende bu iş van’da yapmayı düşnuyorum arkdaşın dediği gibi ne kadar sermaye lazım ve bankalar kredi veriyolar mı?

  2. Bakın 2010,2011 model 2. el cruze veya hyundai accent blue alıcaksınız 5 tane. Tanesi 35 bin Tl’den 175 bin tl eder. Dükkanıydı yazhanenin eşyası derken 10 bin Tl’de ona gider, 185 bin tl ye açarsın.Ama kuru para 200 bin tl varsa kesin aç derim.

  3. planlı programlı ve düzgün çalıştığınız sürece güzel para var . aracınızın bakımı onarımı temizliği önemlidir. yer çok önemili değil internet üzerinden reklamınızı güzel yapınca da çok etkili olur ve gerçekten güzel para kazanırsınız sağlıkla bol kazançlar 😉

  4. 15 araçlık 5 yıldır sahibinden.com da aktif mağazası olan rent a car firmasına sermayedar ortak aranıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir