9 Adımda Karlı Bir Rent A Car Açmak

Eğer rent a car açmak istiyor ancak nerden başlayacağınızı bilmiyorsanız doğru yerdesiniz. Bu makale rent a car işine girerken size yardımcı olarak bir rehber niteliğindedir.


Sıfırdan mı Başlamalı, Yoksa Bayilik mi Almalı?

Yeni bir işletmeyi faaliyete geçirmek yöntemi her ne olursa olsun hem artıları hem de eksileri olan bir şey. Dolayısıyla işe başlamadan önce planlarınızı ayrıntılı biçimde yaptığınızdan emin olmalısınız. İşletmenize sıfırdan başlamak girişimci kişiliğinizi geliştirmenize, bayiliğin size asla veremeyeceği bir tecrübe edinmenize yardımcı olacaktır.

Sıfırdan başlamak birçok kâğıt işiyle uğraşacağınız ve işleri yürütürken bir yandan da müşteri çekme konusunda stratejiler üreteceğiniz anlamına geliyor. Fakat bunlar, sıfırdan başladığınız işletmenizin başarıya ulaşması için yeterli değil.

Bayilik satın almak ise sizi kâğıt işiyle uğraşmaktan kurtaracak, sadece müşterilerle ilgileneceksiniz. Bayilik satın alırken bütün stratejileri, ekipmanları, yapıyı ve tekniği hazır olarak satın alıyorsunuz. Düşünmeniz gereken tek şey müşterilerinize nasıl hizmet sunacağınız.

Eğer sadece hizmet sunma konusuyla ilgileniyor ve diğer teknik işlerle uğraşmaya gönülsüzseniz, bayilik satın almalısınız. Fakat bayiliği satın almadan önce iyi araştırma yaptığınıza, kendinize en uygun şirketi bulduğunuza ve yatırımızınızın geri dönüş oranının oldukça makul olduğundan emin olmalısınız.

Mutlaka okuyun: Bayilik Almak İçin 10 Geçerli Neden!


Rent A Car Nasıl Açılır?

1- İş modelinizi geliştirin.

Araçlarınızı, müşterilerinizi, pazarı, teknolojiyi, fiyat listenizi, çalıştırdığınız personeli gözden geçirmek için vakit ayırın. Bunlarla ilgili bütün olasılıkları değerlendirin.

“Pazarın değişen çevresine yavaş yavaş uyum sağlamak zorundasınız.”

Kendinize bazı sorular sorun. Belirlediğim iş modelim bugünün şartlarına göre iyi çalışıyor mu? Durgun hale mi geldi? Pazardaki konumum gerilemeyi mi başladı? Aktif değerlerimi geliştirip sonradan pazardan çekilmeli miyim? Bir planım var ve sürekli bu plan doğrultusunda mı mücadele etmeliyim?

Hepinizin çok sıkı çalıştığını biliyoruz ve hepiniz işiniz için doğru şekilde mücadele ettiğinizi düşünüyorsunuz. Ancak bu mücadele yeterli mi?


2- İş Planı Hazırlayın

Bir rent a car şirketi kurmak ve yatırımcılar tarafından ciddiye alınmak istiyorsanız, ayrıntılı bir iş planı oluşturmanız gerekiyor.

İş planı, işletmeniz hakkında gelecekte alacağınız kararları görmeniz açısından son derece faydalı. Sermaye kaynağı bulma, müşteri çekme, işin nasıl yönetileceği konuları iş planınızda ayrıntılı biçimde yer alacağından ötürü stratejilerinizi kolaylıkla belirleyebileceksiniz.

İş planı hazırlamak sıkıcı bir şey olabildiği için, birçok insan hiçbir araştırma yapmadan hızlıca bir şeyler karalayarak iş planı yazıyor. İşletmeleri başarısızlığa uğradığındaysa iş planının gereksiz bir şey olduğuna kanaat getiriyorlar. İş planını sırf iyi hissedin diye hayali rakamlarla değil, gerçekçi hesaplara dayanarak hazırlamalısınız. Böylece sizin için kârlı olmayacak bir girişime atılmaktan kurtulabilir ve uçurumun eşiğinden dönebilirsiniz.

Araba kiralama işletmesi için hazırlanacak bir iş planında şunların yer alması gerekiyor:

Her iş planının bir yönetim özeti olması şart. Bu özette araba kiralama işletmenizin amacını, satış ve pazarlama stratejilerinizi, pazarlama hedeflerinizi, hedef kitlenizi ve rakiplerinizden nasıl ayrılmayı düşündüğünüzü açıkça belirteceksiniz. Ayrıca şirketinizin vizyonu, amaçları ve özelleşeceği alan hakkında da bilgi vermeniz gerekiyor.

İş planınızda pazar büyüklüğü ve payı, araba kiralama işletmeniz için biçtiğiniz büyüme oranı da yer almalı. İşe başlayacağınız araba sayısını, istihdam edeceğiniz kişi sayısını, bakım desteğini kendi ekibinizle mi yoksa dışarıdan mı halledeceğinizi de iş planınızda belirtmelisiniz.

Eğer iş planı hazırlamaya üşeniyorsanız bir danışman yardımıyla rent a car işletmeniz için bir iş planı oluşturabilirsiniz. Ayrıca, internetten örnek iş planı şablonu bulup bunu kendinize uyacak biçimde düzenleyebilirsiniz.

Mutlaka okuyun: İş Planı Nasıl Hazırlanır?


Pazarlama Planı

Uygulayabileceğiniz bazı pazarlama fikirleri ve stratejileri şöyle:

• Kurumsal firmalara, havayolu şirketlerine ve devlet makamlarına teklifler yapmak

• Müşterilerinize bilgilendirici broşürler göndermek

• İlgili dergilerde ve gazetelerde reklam yapmak

• Bir internet sitesi açıp müşterilere online hizmet sunmak

• Araba kiralama işletmenizin yerel adres rehberlerinde yer aldığına emin olmak

• LinkedIn, Facebook, Twitter ve Instagram gibi sosyal medya hesapları kullanmak

• İnternet sayfalarında işletmenizin reklamını yapmak

• Hedef kitlenize yakın bölgelere afiş asmak

• Ağızdan ağıza pazarlama yöntemine başvurmak

• Doğrudan pazarlamacılık yapmak

Rakiplerinizin Önüne Geçmenizi Sağlayacak Muhtemel Stratejiler: Her girişimci, sektörü fark etmeksizin rekabetin kaçınılmaz olduğunu bilir. Müşteriler daima uygun fiyata iyi hizmet veren işletmeleri tercih ediyorlar, dolayısıyla eğer rakiplerinizin önüne geçmek istiyorsanız hem makul fiyatları olan, hem de eşi benzeri olmayan paketler bulmalısınız.

Stratejinizi, düşük para ödeyen müşterilerin belirli şartlar altında lüks filonuza erişim sağlayabilecekleri şekilde tasarlayabilirsiniz. Böylece rakipleriniz ellerinde kalan lüks araçları nasıl değerlendirebileceklerini kara kara düşünürken siz kâr edebilirsiniz.

Yukarıda saydığımız bazı alanlarda özelleşerek de rakiplerinizin önüne geçebilirsiniz. Rakiplerinizin aynı hizmetleri sunmadığına emin olun. Şayet sunuyorlarsa sizin sunduğunuz hizmetin onlarınkinden daha iyi olmasını sağlayın.

Müşterileri Elde Tutma Yolları: Müşteriler, ihtiyaçlarını ve isteklerini karşılayan şirketlerden asla vazgeçmezler. Yani müşterilerinizi elinizde tutmak istiyorsanız, ihtiyaçlarını ve isteklerini öngörebilmelisiniz. Öngörü becerisi ile kusursuz hizmet bir araya geldiğinde müşterileriniz sizden memnun kalacak ve rakip şirketlere gitmeyeceklerdir. Müşteriler genellikle kendilerini önemsiz hissettikleri zaman başka şirketlere yönelirler.

Müşterileri elde tutmanın bir başka yolu da araba çeşidine göre belirli günlerde indirim uygulamak. Aynı indirimi uzun vadeli anlaşmalar için de yapabilirsiniz. Ayrıca, farklı paket seçeneklerine göre ekstra hizmet sunabilirsiniz. Daha fazla ödeme yapan müşterilerinize premium hizmet vermeyi buna örnek verebiliriz. Fakat daha az para veren müşterilerinize kötü hizmet vermeyi aklınızdan bile geçirmeyin, neticesinde herkesin maddi gücü aynı olmayabiliyor.

Marka Bilinirliğini Artırmak ve Kurumsal Bir Kimlik Oluşturmak İçin Stratejiler: Araba kiralama işletmenizin marka bilinirliğini artırmanız ve kendinize kurumsal bir kimlik oluşturmanız şirketinizin gelişmesi konusunda büyük bir rol oynayacaktır.

Markanızın bilinirliğini artırmak ve farkındalık yaratmak için başvurabileceğiniz bazı yöntemler şöyle:

• Araba filonuza işletmeniz hakkında bilgilerin yer aldığı afişler yerleştirebilirsiniz.

• Resmî internet sitenizde işletmenizin tanıtımını yapabilirsiniz.

• Seyahat dergileri, yerel gazeteler, radyo veya televizyon gibi uygun yerlerde araba kiralama işletmenizin reklamını yapabilirsiniz.

• Facebook, Twitter, Instagram gibi sosyal medya platformlarında markanızın bilinirliğini artırabilirsiniz.

• Sizden memnun kalan müşterilerin yorumlarını kullanarak muhtemel müşterileri kendinize çekebilirsiniz.

• Posta gönderme yoluyla muhtemel müşterilerin ilgisini uyandırabilirsiniz.

• İnternet sitelerinden ve sarı sayfalardan faydalanabilirsiniz.

• Tanıtımlar yaparak yeni müşteriler edinebilir ve markanızı daha bilinir kılabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Pazarlama Planı Nasıl Hazırlanır?


3- Araç filonuzu kurun.

Filonuzu ve müşterilerinizi tanıyın. Başlangıçta küçük başlayıp zamanla büyümek çok da güvenilir olabilir. Zamanla müşterilerinizin filonuzu belirlemesine izin verin. İkinci el ancak iyi durumda olan araçlarınızdan müşterileriniz memnun kalacak mı? Denemeler yapın.

Müşteriler ne kadar ödeme yapacak? Farklı ücret oranlarını deneyin ve görün. Müşterilerin araçlara ödeyecekleri fiyatlar algılarına göre değişir. ( pahalı bir araba, eğlenceli bir araba gibi )

Ayrıca 12 aylık filo planlaması yapın.  Araç piyasasına, seyahat sektörüne, ekonomik koşullara ve ikinci eldeki talebe göre değişiklikler yapmanız gerekebilir.


4- Rent A Car Dükkanınız İçin Uygun Bir Yer Bulun

Bu kilit faktördür. Bir girişimci olarak, işletmenizin bulunduğu konumun başarılı olmada ve büyümede büyük rol sahibi olduğunu bilmelisiniz. Rent a car işletmenize uygun bir mekân seçerken göz önünde bulundurmanız gereken birçok husus var.

Kimi işletmeler için uygun fiyata bir yer bulmak yeterli olsa da, rent a car şirketleri için durum sadece bundan ibaret değil. Zira müşterilerinizin size kolaylıkla ulaşabilmesi gerekiyor.

Eğer tek bir arabayla mahalle içi hizmet veriyorsanız hiçbir problem yok, rahatlıkla evinizden çalışabilirsiniz. Fakat bundan daha fazlasını hedefliyorsanız işletmenizi öne çıkaracak bir mekân bulmak zorundasınız.

Çevrenizdeki pazarı iyi araştırın ve rekabeti mümkün olduğu kadar iyi anlayın. Uluslararası bazı markalar araçları oldukça ucuza kiraya verirler bu nedenle bu firmalarla rekabet edebilmek için kendinizi farklılaştırmalı ve kendi yerel müşteri tabanınızı oluşturmalısınız. Havaalanları, oteller ve tren istasyonlarının yakınlarında bir yer bulun.

Bulmak isteyeceğiniz mekân rahatça büyümenize elverişli olmalı. Bu noktada iş planı yine devreye giriyor. İş planında hedefleriniz açıkça yer alacağı için, kiralayacağınız mekânı seçerken iş planınız size rehberlik edecektir.

Mutlaka okuyun: İşiniz İçin Yer Seçimi Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler


5- Sigorta yaptırın.

Sigorta, kuşkusuz bütün işletmeler için zaruri bir ihtiyaç. Doğru sigortalara sahip olmamak işletmenizi tepetaklak edebilir, zira sigortalar sizi muhtemel ve öngörülmedik olaylara karşı korur. Profesyonel bir kişinin yardımını alarak işletmenize uygun sigorta poliçelerini bulabilirsiniz.

Rent a car açmmak isteyenlerin göz önünde bulundurması gereken başlıca sigorta poliçeleri şöyle sıralayabiliriz:

• Mali Sorumluluk Sigortası

• Kaza Hasarından Feragat

• Kişisel Kaza Sigortası

• Kişisel Eşya Sigortası

• Ticari Araç Sigortası

• Genel Sigorta

• İş Kazası Sigortası

Araba Kiralama İşletmesinin Fikri Mülkiyet Haklarını Korumasına Gerek Var mı?

Bu tür işletmeler hizmet temelli oldukları için fikri mülkiyet haklarının korunmasına çoğu zaman gerek olmuyor. Bazı girişimciler, özellikle markaları tanınmaya başladıysa genellikle şirketin sloganı veya logosu için fikri mülkiyet hakkını güvence altına alıyor.

Fakat eğer işletmenizin sektörün önde gelen şirketleri arasına gireceğini düşünüyorsanız, fikri mülkiyet hakkını mutlaka güvence altına almalısınız. Yine de, sektördeki çoğu kişinin bu durumu öncelik olarak görmediğini bilmenizde fayda var.


6- Satış ve pazarlamayı ihmal etmeyin.

Satış ve pazarlama olmadan diğer araç kiralama firmaları gibi olursunuz. Firmanızı benzersiz yapan özellikleri tanımlayın. Kendinizi farklılaştırın ve müşterilerinde bunun farkına varmalarını sağlayın. İşletmenizin benzersiz karakter özellikleri müşterileri çekmenize ve size daha fazla para ödemelerine yardımcı olacaktır.

Pazarlama ortaklıklarını araştırın. Yan tarafınızda büyük bir otel varsa anlaşma yapmayı teklif edin. Müşterilerinize otelden bahsedin ve karşı tarafında sizden bahsetmesini sağlayın. Birlikte bir broşür hazırlayın.  Müşterilere otelle yaptığınız ortaklıktan bahsedin veya otele müşterilerin direk size ulaşabileceği bir telefon koyun. Bir kongre merkezi ile anlaşın ve merkezin araç kiralama firması olun.


7- Sayıları takıntı haline getirin.

Sayıları takıntı haline getiren şirketler en başarılı adımları atarlar. Olası bütün seçeneklerini gözden geçirin. Bir işletmenin rekabet gücünü yükseltmek için başarılı performansa sahip başka işletmelerin iş yapma tekniklerinin incelenmesi, kendi teknikleriniz ile kıyaslaması ve bu kıyaslamadan elde ettiğiniz bilgileri kendi işletmenizde uygulamanız gerekir. Kullanıcı başına gelir, faydalanma, kiralamanın ortalama süresi, rezervasyon sistemi ve kazançlar kıyaslamanız gerekenlerin bir kısmıdır. Karınızı ve zararınızı dikkatlice gözden geçirin. Geçen ay bu zaman ne yaptığınızı, geçen sene bu zaman ne yaptığınızı ve üç sene önce bu zaman ne yaptığınızı bilin.

7- İnternet sitesi açın.

İşlerinizin doğru düzgün ilerlemesini istiyorsanız mutlaka ama mutlaka bir internet siteniz olmalıdır. Günümüzde bir sürü insan özellikle Google da arama yaparak ürünler ve hizmetler satın alıyor. Siz bundan neden yararlanmayasınız ki?

Ancak internet sitesi açtığınızda insanların sitenize akın edeceğini düşünmeyin. 21. yüzyıl insanı sabırsızdır. Onların dikkatini çekebilmeli ve onlara büyük firmaların sunduğu güveni verebilmelisiniz.


8- En iyi olan çalışanlarınızı belirleyin ve onlara iyi maaşlar verin.

Yaptıkları işlerle her türlü ödediğiniz parayı size geri döndüreceklerdir. Ayrıcalıklı çalışanların değeri işletmenizin para kazanmasında oldukça önemlidir.


9- Müşteri memnuniyetine önem verin.

Müşterilerin düzenli olarak yeniden gelmesini istiyorsanız müşteri memnuniyetini yüksek tutmanız gerekir.

Vilfredo Pareto tarafından keşfedilen 80/20 kuralını kendi işletmenizde uygulayın. Kurala göre satışların yüzde 80’i müşterilerin yüzde 20’sinden gelir. Sizde etkili olması için standart müşterilerle öncelikli müşterilerinizi birbirinden ayırın. Müşterilerin bilgileri dosyalarınızda olduğundan hızlı ve sık kiralama yapan müşterileri diğerlerinden ayırın.

Mutlaka okuyun: Müşteri Memnuniyeti Nasıl Sağlanır?


Rent A Car Açma Şartları

a)En az 80 m2 kapalı alanı olacak.

b)Ve bina çekme mesafeleri ile yola araç konulmayacak.(Bisiklet,Motorsiklet dahil)

c)Rent’a car larda yanıcı patlayıcı madde bulundurulmayacak

d)Detaylı İşyeri yerleşim krokisi çizdirilecek teknik bir kişiye.

e)Bu yerleşimi izinsiz değiştiremeyecek.

Kapalı mekanlarda LPG li araç bulundurulması yasaktır.


Rent A Car Açmak İçin Gerekli Belgeler

1-Nüfus cüzdanı sureti ve ikametgah senedi

2-2 adet fotoğraf

3-Tapu fotokopisi.

4-Yapı kullanma izni kağıdı.

5-Kiralıksa kira mukavelesi aslı veya noter tasdikli sureti.

6-Vergi levhası fotokopisi.

7-İlgili Esnaf odası veya Ticaret odası kaydı fotokopisi. (Alanya)

8-Sigorta veya bağ kur belgesi ,yada emeklilik cüzdanı fotokopisi.

9-İşyerinde su abonesi kartlı sayaç takılacak

10-Aynı adrese daha önce verilmiş ççma ruhsatı varsa belediyeye geri iade edilecek.

11-İtfaiyeden yangın önlemi alınmıştır raporu gelecek.

12-Emniyete kimlik bildiriminde bulunduğuna dair kimlik bildirimi belgesi fotokopisi.

13-İmza sirküleri,Ticaret Sicil gazetesi fotokopisi (Şirket olması halinde )

14-C.Savcılığından yeni tarihli sabıka kaydı

Not: Bu belgeler sadece bilgilendirme amaçlıdır ve belediyeden belediyeye farklılık gösterebilmektedir. Kesin belgeler için lüften ilgili belediyeye başvurunuz.


Rent A Car Açma Maliyeti

Başlangıç olarak filonuzda ne kadar araç bulunduracağınız ve araçları nasıl temin edeceğiniz maliyeti çok değişken kılabilmektedir. Bunun dışında dükkanınızın büyüklüğü ve bulunacağı lokasyon da maliyeti etkileyen önemli faktörlerdendir. Sermaye bulma konusunda sıkıntı yaşarsanız tanıdıklarınızla anlaşıp ilk etapta onlara da belli bir pay vererek onların araçlarını kiralayabilirsiniz. Maliyet için kesin bir rakam vermek doğru değildir. Sağlıklı bir maliyet hesaplaması için açmak istediğiniz rent a car dükkanı hakkında bize detaylı bilgi sunmalısınız. Bu konuda yazımıza yorum yaparsanız uzman kişiler sizin için bir maliyet hesaplaması yapacaktır.

Araba Kiralama İşletmenizi Finanse Etmek: Herkes, günlük aktivitelerini yürütürken para idaresinin ne kadar önemli olduğunu biliyor. Girişimciler de, işletmelerini finanse etmenin öneminin farkında. Hiçbir işletme mali kaynak olmadan varlığını sürdüremez. Ren a car açmak pek kolay olmadığı için, sermaye bulmak da son derece zor bir iş.

İşte bu yüzden çok iyi bir iş planına ihtiyacınız var. İş planı sayesinde işletmenize yatırım yapabilecek muhtemel kaynakları bulabilirsiniz. İyi bir iş planınız olursa yatırımcıları para kazanacağınıza ve uzun vadede onlara yararlı olacağınıza ikna edebilirsiniz.

Araba kiralama işletmenize mali kaynak ararken yapabileceğiniz bazı şeyler şunlar:

• Melek yatırımcılara yaklaşarak planınızı onlarla paylaşabilirsiniz.

• Risk sermayesi şirketlerinden para alabilirsiniz.

• Mali kurumlara(Kosgeb vb.) ve bankalara kredi başvurusu yapabilirsiniz.

• Kişisel finans durumunuza ve gayrimenkul satışlarınıza göre bir plan ayarlayabilirsiniz.

• Belirli yatırımcılara yanaşabilirsiniz.


Başarılı Bir Rent A Car İşletmesine Sahip Olmak İçin İpuçları

Rent a car işletmenizin başarıya ulaşabilmesi için kaynaklarınızı iyi yönetmeniz gerekiyor. Aksi takdirde en değerli varlıklarınızı, yani araba filonuzu kaybedebilirsiniz. İşe yeni başlayan bir girişimci olarak fiyatlar konusunda her zaman adil davranmalı ve müşterilerinize hizmet vermeye daima hazır olmalısınız.

Başarıya ulaşmanın bir başka yolu da hangi segmentlerin size daha fazla kâr sağlayacağına dikkat etmeniz. Şirketinizin maddi durumunu iyileştirecek arabaları kollamalı ve değişen iş dünyasına göre ayarlamalar yapabilmelisiniz.

Son olarak, fırsatları iyi gözetmeli ve müşterilerinizin işletme lojistiğinizi iyi anladığından emin olmalısınız. Müşterilerinize kaliteli hizmet sunarsanız onları rakip şirketlere kaptırmayacak ve işletmenizin değerini artıracaksınız.


Sıkça Sorulan Sorular

Rent a car açmak için kaç araba gerekli?

Devlet kurumlarına kiralama yapacaksanız en az 10 adet araca ihtiyacınız olacaktır. Devlet kurumlarına kiralama yapmayı düşünmüyorsanız sadece 3 araçla da rent a car açabilirsiniz.

Rent a car açmak için alınacak araçlar kaç model olmalı?

Rent a car sektöründe kiralanan araçlar genellikle 0-10 yaş aralığında olması istenmektedir. Çoğu belediye yönetmeliğinde 10 yaş üstü araçlar için kiralama yapılamayacağı ibaresi bulunmaktadır.

Rent a car araçları için ne tarz sigorta yaptırmalı?

Kiraya verilecek araçlar için yapılacak zorunlu sigorta poliçelerinde Rent A Car, Oto Kiralama, Kasko vb. ifadeler bulunmalıdır.

Yorumlar

Bir Yorum da Sen Bırak
  1. Rent a acar açmak için bankalar falan kredi veriyorlar mı verirlerse ne kadar verirler? Ben bu işi yapmak istiyorum en az ne kadar sermaye gerekiyor bilmek istiyorum.

    • bende bu iş van’da yapmayı düşnuyorum arkdaşın dediği gibi ne kadar sermaye lazım ve bankalar kredi veriyolar mı?

  2. Bakın 2010,2011 model 2. el cruze veya hyundai accent blue alıcaksınız 5 tane. Tanesi 35 bin Tl’den 175 bin tl eder. Dükkanıydı yazhanenin eşyası derken 10 bin Tl’de ona gider, 185 bin tl ye açarsın.Ama kuru para 200 bin tl varsa kesin aç derim.

  3. planlı programlı ve düzgün çalıştığınız sürece güzel para var . aracınızın bakımı onarımı temizliği önemlidir. yer çok önemili değil internet üzerinden reklamınızı güzel yapınca da çok etkili olur ve gerçekten güzel para kazanırsınız sağlıkla bol kazançlar 😉

  4. 15 araçlık 5 yıldır sahibinden.com da aktif mağazası olan rent a car firmasına sermayedar ortak aranıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir