Sağlığa zararlı kozmetik ürünlerini belirleyen uygulama

Günümüzde insanlara,  bir malı satmadan önce ihtiyaçlarına uygun en doğru seçimi yapabilmeleri için çok sayıda bilgi sunulmaktadır. Bu sayede insanlar satın alacağı ürünlerde sağlığa zararlı maddelerin olup olmadığını görebilme şansına sahip olmakta. Özellikle de kozmetik ürünlerinde.

Geçmiş yıllarda BUYCUTT bu konuda tüketicilere hangi markanın ihtiyaçlarına hitap edeceği konusunda yardımcı olmuştu. Son zamanlarda da aynı amaçla hizmet veren kuruluş THİNK DİRTY, kozmetik ürünlerin sağlığa zararlı olup olmadığı konusunda tüketicilere farklı bir yöntemle yardımcı olmayı hedeflemiştir

Maalesef, güzellik ürünlerinin imalatında sağlığa büyük ölçüde zararlı olabilecek kimyasal maddelerin kullanıldığı artık bilinen bir gerçek.  Bu durum zaman zaman belgesel olarak yayınlanarak tüketici bu konuda aydınlatılmaya çalışılmış hatta THİNK DIRTY’nin kurucusu ve CEO’su Lily Tse,  özellikle ruj ve şampuanlarda kullanılan ve kansere sebebiyet veren maddelerle ilgili insanları uyarıp onları bilgilendirebilmenin yollarını aramıştır.

THİNK DİRTY , www.thinkdirtyapp.com adresinden indirebileceğiniz bir uygulama olup almayı düşündüğünüz kozmetik ürünlerin, tarama yolu ile bütün içeriklerini gösteren bir programdır. Bu uygulama ile ürünün imalatında kullanılan sağlığa zararlı bir veya birden fazla maddenin olup olmadığı tespit edilerek tüketiciyi bu konuda daha bilinçli kılmak hedeflenmiş, onlara doğru seçim yapma şansı verilmiştir. Bu programda, kullanılan her bir içerik için ayrı toksin oranı görmek mümkündür. Mesela 10 civarı kanserojen 4-5 civarı alerjik rahatsızlıklara sebebiyet veren içerikleri göstermektedir.

Bunu yanı sıra, Çevre Sağlık Araştırma Organizasyonu EWG buna benzer bir uygulama başlatarak tüketiciye  sağlıklarına ciddi anlamda zarar verebilecek ürünlerden uzak durmaları konusunda daha fazla yardımcı olmayı hedeflemiştir.Dileğimiz, bu araştırmaların devamlılığı ve tüketiciyi daha geniş kapsamlı bilgilendirerek onlara sağlıklarını koruyabilme şansının verilmesi.

Irmak Sueri CORA

Yazar : Irmak Sueri CORA

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sinema&TV bölümünden mezun olduktan sonra yönetmenlik koltuğunu oturdu ve birçok kısa metrajlı fime imza attı. Katıldığı festivallerden sayısız ödül topladı ve toplamaya devam ediyor. Başarı ve girimcilk konularında kendi hayatında edindiği tecrübeleri sizler için paylaşıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir