Kredi Kartı Almak İstiyorum Diyenlere

18 yaş özgürleştiren, (gençlerin her şeyi yapabileceklerini sandıkları) çok güzel bir yaş. Artık resmen bir yetişkinsinizdir. Oy verebilirsiniz. Yakında üniversiteli olacaksınızdır ve bir kredi kartı sahibi olabilirsiniz.

Siz, ilk kredi kartınızı almak konusunda ne kadar istekli olsanız da, birçok banka size bu sorumluluğu vermekte o kadar da istekli değildirler. Birçok yere başvuru yapıp, sonrasında kimin size onay vereceğini beklemek yerine, özellikle ilk kullanıcılara kart verme konusunda esnek olarak bilinen birkaç banka hedefleyin.

 

İlk kredi kartınızı almaya hazır olduğunuzdan emin olun!

Resmi olarak, yaş anlamında bu karta sahip olmanızda bir sakınca olmasa bile, bu sizin hazır olduğunuz anlamına gelmiyor. Zaten bu konuda çuvallayan birçok yetişkine de rastlamışsınızdır. Karşılayabileceğinizden fazlasını harcamamak konusunda sorumluluk sahibi olmalısınız, ayrıca her ay ödemelerinizi, faturalarınızı başkasının hatırlatmasına gerek kalmaksızın gerçekleştirebilmelisiniz. Tamamen hazır olmadan kart almak ve çıkabilecek sorunlar, sizin gelecekteki kredibilitenizi de etkileyecektir. Kendinizi başarısızlığa hazırlamayın elbette, kartınızı edinmeden önce, öğrenebileceğiniz tüm bilgileri edinmeye gayret edin.

 

Genç yetişkinler için kredi kartı sahibi olma mevzusunu iyice kavramalısınız

İlk kredi kartı için onay almak zor olabilir, özellikle de 21 yaşının altın iseniz. Her ülkenin mevzuatına göre değişiklik gösterebileceği gibi, belirli yaşın altındakilerden bile, kanıtlanabilen bir gelir belgesi isteniyor. Madem ki siz de bir tüketici olacaksınız, öyleyse bunu karşılayabileceğinizi, yetkili kurumlara bir belge ile ibraz etmelisiniz. Eğer bir geliriniz yok ise, sizin için ek kart çıkarabilecek birini bulmanız gerekiyor.

Kart almanızı zorlaştıran ikinci konu ise bir kredi geçmişinizin olmamasıdır. Dolayısıyla, bankalar önceki döneme bakarak bir yargıya varamazlar. Oysa ki, bankalardaki müşteri temsilcileri, kart istendiğinde ilk olarak, başvuran kişinin kredi geçmişine bakarlar ve onay kararı konusunda oldukça etkilidir.

 

Bir iş bulun

İdeal olanı yarı zamanlı ya da tam zamanlı olarak çalıştığınız bir işinizin ve düzenli bir gelirinizin olması. Bu sizi ilk kartınızı almak için iyi bir konuma koyacaktır. Kredi kartı temin eden kurumlar, onaylamadan evvel kart bakiyenizi ödeyebileceğiniz araçlara sahip olduğunuzdan emin olmak isterler.

 

Öğrenci kredi kartları

Eğer bir koleje, üniversiteye kayıtlıysanız, o zaman ilk kredi kartınız için öğrenci kartını tercih ederseniz, şansınızı oldukça yükseltirsiniz. Birçok önde gelen bankanın, ‘öğrenci kartı’ uygulaması mevcut. Ancak, sadece başlığında öğrenci yazıyor diye bunun çok iyi bir anlaşma olduğunu düşünmeyin. Bazı öğrenci kartlarının, faiz oranları ve yıllık ücretleri yüksek ki bu ikisi de ilk kredi kartını kötü bir seçenek haline getiriyor. Birçok kart teklifi de alacaksınız ancak başlamak için yalnızca bir tanesini ve size en uygun olanını tercih edin.

 

Varsa kendi bankanıza başvurun

Daha önce açılmış bir vaadesiz hesabınız var ve banka kartınız var ise, o vakit ilk etapta kendi bankanıza başvuru yapmanız mantıklı olacaktır. Halihazırda var olan bir iletişim kanalına sahip olmak, kartınıza onay almanızda şansınızı artıracaktır. Ne de olsa bir yerden başlamalısınız.

 

Düşük limitli kartlara yönelin

Kredi geçmişinizin olmaması, sizin standart bir kredi kartı almanıza engel olduğunda, siz de düşük limitli kredi kartlarına başvurabilirsiniz.  Mütevazi ya da sınırlı limiti olan kartları almayı düşünün ki, bu sizin onay alma şansınızı artırır. Eğer almışken tam alayım, yüksek limiti olsun lazım olur derseniz, muhtemelen reddedilirsiniz.

 

Bir kimseden yardım alın

Sizin ilk kartınızı almanızda yardımcı olmak isteyecek ve size kefil olabilecek bir akrabanızdan yardım isteyebilirsiniz. Kredi geçmişi iyi olan bir yakınınızı kefil göstermek hızlı kredi kartı alabilmeniz için iyi bir seçenek. Baştan açık olarak anlaşın, ödemelerinizi her ayın belirlenmiş günü zamanında yapacağınız konusunda sorumlu davranacağınızı ve kredi kartına dair tüm kurallara uyacağınızı taahhüt edin. Sonrasında, kendi başınıza kart alabilecek kredi notuna sahip olduğunuzda kendiniz de kredi kartı alabilirsiniz.

 

Ret edilirseniz de cesaretiniz kırılmasın

İlk kredi kartınız için başvurduğunuzda, birkaç başvuruya rağmen ret edilirseniz size sürpriz olmasın. Nedenlerine yukarıda değindik. Hatta halihazırda kredi kartı geçmişi ve kredi skoru olan kimseler bile ret cevabı alabilmekteler. Ret cevabı büyük ihtimal şu şekilde olacaktır:

Üzülerek bildiriyoruz ki, başvurunuza olumlu yanıt veremiyoruz. :(’

Bu durumda farklı seçenekler üzerine yoğunlaşmalısınız.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir