Kredi Kartı Nasıl Kullanılır?

İlk kez kredi kartı sahibi olmak önemli bir finansal adımdır. Düzgün bir şekilde kullanıldığında kredi kartları beklenmeyen harcamaları ödemenin ve iyi bir finansal itibar oluşturmanın esnek bir yoludur.

Ancak sorumsuz bir şekilde kullanırsanız uzun vadeli borçlara ve zorlu finansal durumlara neden olur.

Bu nedenle kredi kartını nasıl kullanmanız ve nasıl kullanmamanız gerektiğini öğrenmelisiniz.

 

İlk kredi kartını almak

kredi-almak

1 – Bankanızdan kredi kartı alın. Daha önce hiç kredi kartınız olmadıysa nereden başlamanız gerektiğine ilişkin kafanız karışabilir. Daha önce müşterisi olduğunuz bankayı ziyaret ederek kredi kartı çıkartmakla ilgili bilgi almak iyi bir adımdır. Finansal kurumların birçoğu sorumluluk sahibi ve nitelikli müşterilerine kredi kartı vermek isterler.

Ancak finansal geçmişinizin uzunluğu ( ve niteliği ) kredi kartı almaya uygun olup olmadığınızı etkileyecektir. Örneğin daha önce hiçbir banka hesabınız veya düzenli bir geliriniz yoksa kredi kartı almak kolay olmayabilir.

2 – Yerel işletmelerden kredi kartı alın. Perakende, seyahat ve yakıtta dahil kendi kredi kartları olan çeşitli sektörler vardır. Bir şeyler satın aldığınızda bu tür işletmelerin kredi kartlarından almaya hak kazanabilirsiniz. Ancak diğer türdeki kredi kartları ile karşılaştırıldığında bu tür kredi kartlarının faiz oranları yüksektir ve kredi limitleri düşüktür.

Bu tür kredi kartlarının çekici olmasının sebeplerinden biri ödüller vermeleridir. Sınırlı süreliğine 0% faiz uygulamak, yapılan alışverişte indirim yapmak ve kartı kullandıkça devam eden bonuslar gibi fırsatlar sunarlar. Örneğin uçuş milleri ekleyen kredi kartları vardır. Yeteri kadar mil biriktirdiğinizde bu milleri uçak biletlerinde kullanabilirsiniz.

3 – Finansal sorumluluğunuzu kanıtlayın. Kredi kartı başvurusu yaparken kredi kartı alacağınız banka veya kuruluş harcadığınız parayı geri ödeyebileceğinizden emin olmak ister. Bunu yapmak için kredi geçmişinizi kontrol ederler.

Mortgage dahil krediler: Kredileri zamanında ödediniz mi veya geciktirdiniz mi veya yükümlülüğünüzü yerine getirmediniz mi?

Kira: Kiranızı zamanında ödüyor musunuz? Bankalara yapılan kira ödemeleri sizin için referans olabilir.

Geçmiş kredi kartları: Daha önceden kredi kartı kullanıyor muydunuz veya borcunuzu zamanında ödediniz mi?

Önemli finansal olaylar: Daha önce iflas ettiniz mi veya yasal bir hakkınız kaldırıldı mı?

5 – Kredi geçmişiniz kısaysa teminatlı kredi kartı alabilirsiniz

Kredi geçmişiniz yeterli değilse normal kredi almak için iyi bir aday olduğunuzu kanıtlamanız zorlaşır. Ancak teminatlı kredi kartı olarak bilinen özel kredi kartı türünden alabilirsiniz. Bu tür kredi kartları da sıradan kredi kartları gibi işler ancak almak için depozito ödemeniz gerekir. Bu sayede kredi kartını veren banka veya kuruluş daha rahat olur. Borcunuzu ödeyemezseniz banka veya kuruluş borcunuzu bu depozitodan alır.

Teminatlı kartlar kredi geçmişi kısa olanlara veya kredi geçmişi kötü olanlara verilir. Teminatlı kredi kartını düzgün bir şekilde kullanırsanız normal kredi kartı almaya da hak kazanırsınız.kredi-karti-avantaj-dezavantaj

6 – Satın almalara başlayın. Tebrikler. Artık bir kredi kartınız var. Kredi kartınızı kullanarak istediğiniz her şeyi alabilirsiniz. Ancak satın almaya başlamadan önce kredi kartı kullanmakla ilgili aşağıdaki ipuçlarını gözden geçirmelisiniz:

– Kredi kartı limitiniz kadar harcama yapabilirsiniz. Teminatlı kartlar için sınır depozito kadardır.

– Kredi kartınızla yaptığınız harcamalar hesap bakiyesinde toplanır. Bir ay sonra bu bakiye fatura olarak gelir. En azından faturada yer alan minimum ödemeyi yapmanız gerekir.

– Borcunuzu en kısa sürede ödemeniz sizin için mali fayda sağlar. Borcunuzu bir ay ödemezseniz borç bir sonraki aya faizle yuvarlanır. Faiz oranı toplam bakiyenizin belirli bir yüzdesidir ve kredi kartı başvuru yapılırken bu faiz yüzdesi kararlaştırılır. Bazı kredi kartlarının faiz yüzdesi belirli bir süreliğine %0’dır.

 

Kredi kartlarını düzgün bir şekilde kullanmak

is-kurma-kredisi

1 – Kredi geçmişinizi düzenli küçük alımlarla inşa edin. Genel olarak kredi kartı ile ilgili stratejiniz düzenli küçük alımlardan oluşmalıdır ve bunlar en kısa sürede ödenmelidir. Bunu yaptığınız taktirde banka veya kredi kartı kuruluşuna güvenilir bir kullanıcı olduğunuzu gösterirsiniz ve iyi bir kredi geçmişiniz olur. Gelecekte önemli finansal işlemler yapmanızı kolaylaştırır. Bu finansal işlemlerden bazıları:

  • Ev kredilerinden faydalanmak
  • Kişisel harcamalar için kredi almak
  • Yeni kredi kartları alırken daha iyi imkanlar

2 – Hesap bakiyenizi mümkün olduğunca düşük tutun. İyi bir kredi geçmişi oluşturmak için kredi kartı ile bir sürü para harcamak, daha sonra hepsini ödemek ve bunu tekrar tekrar yapmak en iyi yolmuş gibi görünebilir. Aslına bakacak olursanız kullanılabilir limitin büyük bir bölümünü kullanmanız kötü bir fikirdir ve kredi geçmişinize zarar verir.

Finansal kaynakların birçoğu kullanılabilir limitin %70-75’den fazlasının harcanmamasını tavsiye eder. %30’dan azının harcanması tercih edilir.

3 – Bir defada birden fazla kredi kartı almayın. Kredi kartlarınız ile çok para harcamanız nasıl itibarınıza zarar verirse aynı anda birden fazla kredi kartı alma da itibarınıza zarar verir.

Buna ek olarak sahip olduğunuz kredi kartı sayısı kredi notunuzu etkiler. Yetişkinlerin birçoğu birden fazla kredi kartını idare etse bile beşten fazla kredi kartının olması oldukça mantıksızdır.

4 – Kart bilgilerinizi dikkatli bir biçimde koruyun. Kredi kartınız yanlış ellere geçerse bir sürü harcama yapabilirler ve faturayı sizin üstlenmeniz gerekebilir. Dolayısıyla kredi kartlarınız konusunda dikkatli olmanız gerekir.

Çalınan veya kaybettiğiniz kredi kartlarınızı anında bildirin. Hızlı olursanız hesabınız herhangi bir harcama yapılmadan dondurulur.

5 – Gizli  ve ekstra ödemelere karşı dikkatli olun. Bazı kredi kartları için adil olmayan gizli ücretler alınır, diğerleri acayip faiz oranları yükler ve bazıları da etik olmayan uygulamalar kullanır. Kredi kartı sahtekarlıklarına karşı dikkatli olun. Kullanım koşullarını dikkatli bir biçimde okuyun ve kredi limiti, faiz oranı, yıllık kart ücreti ve kartla alakalı diğer ücretlere dikkat edin.

kredi-notu

Opsiyonel kredi kartı özelliklerini keşfetmek

1 – Faturalar için otomatik indirimler alın.Elektrik/su/doğalgaz faturası veya öğrenci kredileri gibi düzenli harcamalarınız varsa otomatik indirimler alabilirsiniz. Bu genellikle online olur.

2 – Ödüller veren kredi kartlarına başvurun. Yukarıda da belirtildiği gibi kredi kartı veren kuruluşların veya bankaların birçoğu potansiyel yeni kullanıcıların aklını çelmek için ödüller ve bonuslar sunarlar. Bu ödüllerden bazıları:

  • İlk bir yıl için düşük veya %0 faiz
  • Yıllık kullanım ücreti alınmaması
  • Her satın almada belirli ödüller ( puan ve uçuş mili gibi )

3 – Daha yüksek kredi limiti isteyin. Kredi kartınızı bir süredir kullanıyorsanız ve daha fazla sorumluluk almak istiyorsanız bankadan veya ilgili kuruluştan kredi limitinizi genişletmesini isteyebilirsiniz. İtibarınız iyiyse daha yüksek kredi limiti alabilirsiniz.

Bankalar veya kredi kartı kuruluşları maaşınızla ödeyemeyeceğiniz kadar çok paraya ihtiyacınızın olduğunu düşünürler. Kredi limitiniz ne kadar iyi olursa kredi sorumluluğunuzda o kadar artar. Kredi limitini maksimuma çıkarmak ciddi bir hatadır ve finansal itibarınıza zarar verir.

4 – Kredi limitini aşma politikalarını hesaba katın.

Kredi kartınızı kredi limitinizin üstünde büyük bir harcama için kullanmayı planlıyorsanız bankanızla veya ilgili kuruluşla temas kurarak kredi limitini aşma seçeneklerini görüşün. İtibarınız iyiyse ve kredi geçmişiniz iyiyse bazı kredi kartı şirketleri limitinizin üzerinde miktarı kullanmanıza izin verebilirler. Ancak bu uzun vadede ekstra para ödemenize neden olur.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir