Kredi Kartı Nasıl Kullanılmalı?

Hiçbirimiz elbette ki, kredi kartlarının nasıl kullanacağını bilerek doğmuyoruz. Ancak kredi kartıyla oyun oynamaya başlamadan evvel kurallarına iyice vakıf olmanız önemli. Size bu makalemizde aktaracağımız ‘yapılacak’ ve ‘yapılmayacaklar’ listesi sayesinde, hem yeni hem de tecrübeli kullanıcılara sağlıklı harcama alışkanlıkları için cesaretlendirmeyi umuyoruz.

 

Kredi kartı kullanımında yapılmaması gerekenler

· Kartınızı günlük harcamalar için kullanmayın. Yiyecek, elbise ve gaz gibi ihtiyaçlar kredi kartıyla alınmamalı. Kartınızı nakit ihtiyaçlarınız için kullanma alışkanlığı sizi hızlıca borca sürükler. Sıradan alışverişler için bırakın kartınız cüzdanınızda kalsın ve onun yerine ya nakit ya da para kart kullanın.

· Aslında herhangi bir harcamada, bu benim ihtiyacım mı yoksa sadece isteklerimden biri mi diye 10 saniye durup düşünün. Elbette ki isteklerimize de cevap vermeliyiz. Sadece ihtiyaçları karşılayarak kendimizi mutlu hissedemeyebiliriz. Ancak isteklerin de sonu gelmez değil mi? O yüzden bu ayırımı iyi yapmalıyız ve alacağımız ürün ya da hizmetin daha uygun fiyata ikamesi olabilir mi, bir bakın..

· Kredi kartlarındaki asgari tutarı ödemeyi alışkanlık haline getirmeyin. Bu sadece borcunuzu kapatabileceğiniz zamanı uzatacak ve ufak faizler giderek daha da çoğalacaktır. Unutmayın bankalar her bir kuruştan geç ödendiği takdirde her zaman faiz alırlar. Borcunuzu sadece anapara olarak düşünmeyin. Zaten ödediğiniz kısıtlı miktar kadar işlem yapabilirsiniz. Bildiğiniz üzere yeni kredi kartı kanununa göre; eğer 3 kereden fazla borcunuzun yüzde 50’sini yatırabilirseniz, nakit çekebilme şansınızı da kaybediyorsunuz. Gerçekten ihtiyacınız olduğunda nakit çekememek sizi başka borçlara sürükleyecektir. Elbette ki kart borcu ödemek zor, ancak en önemli anahtarı az harcamak. Bir süre dişinizi sıkarsanız emin olun sonra çok daha nefes alabileceksiniz. Her ay yatırabildiğiniz kadar kartınıza para yatırmaya çalışmalısınız.

· Kartınızı, gelirinizle karşılayamayacağınız ürün ve hizmetler için kullanmayın. Borç alınarak sürdürülen bir yaşam stili, borca batmanın en hızlı yoludur. Eğer bugün bir alımı karşılayamazsanız, yarın ya da bir dahaki ay ödeme yapabileceğiniz de şansa bağlıysa sizce bu alışveriş mantıklı mı?

· Bankalar nezdindeki kredinizin nasıl etkileneceğini bilmeden bir kartı kapatmaya kalkışmayın. Bazı zamanlar, bir kartı kapatmak kredi skorunuzu etkileyebilir. Hala bakiyesi olan ya da kredibilitenize önemli katkısı olan kartları kapatmaktan çekinin.

 

Kredi kartı kullanımında yapılması gerekenler

· İsteklerinize karşı, ihtiyaçlarınıza yönelik kararlarda akıllıca davranın. Yani kalbinizin değil aklınızın sesini dinleyin. Aslında, çok istediğimiz bir şeyden bahsederken, ‘ihtiyacım’ var demeye alışmışızdır. Kredi kartınızı sorumlulukla kullanmak için öncelikle nelere ihtiyacınız var ve neleri istiyorsunuz ayırımını yapmalısınız.

· Eğer aylık ödemelerinizi zamanında yapamayacaksanız, borcunuz olan kimse ya da banka ile baştan görüşün, yapılandırma talep edin. Yapabileceğiniz en kötü şey, en basitinden kredi kartı ödemelerinizi unutmaktır. Eğer vakitlice haberdar ederseniz, birçok banka size bu konuda yardımcı olacaktır. Siz rahat olun, arayın alacaklınızı, kısaca durumunuzu özetleyin ve bu gecikmeler için size yansıtılacak masrafınızı bilin. Borcunuzun arkasında olmanız önemli, bunu yabana atmayacaklardır.

· Kredi limitinizin yüzde 30’unu koruyun. Kredi skorunuzun büyük bir kısmı, ne kadar borcunuzun olduğunu dikkate alır. Dolayısıyla bakiyenizin olabildiğince düşük olması, kredi skorunuzun da iyi puanda kalmasına yardımcı olur. Sadece bu değil elbet, düşük seviyedeki borçlar, yüksek hacimlilere göre bir şekilde daha kolay yönetilebilir.

· Daha düşük bir faiz oranı için pazarlık yapın. Özellikle de halihazırdaki oranınız, aldığınız tekliflerden daha yüksek ise, mutlaka geçiş yapmanın yolunu aramalısınız. Faiz oranınız, kredi kartınızdaki bakiyeye sahip olabilmek ve bu meblağı taşıyabilmek için ne kadar ödediğinizi gösterir. Bu nedenle, periyodik olarak kartınızdaki oranı değerlendirin, kontrol edin ki, her daim en iyi oranı alıp almadığınızdan emin olun.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir