Kredi Kartının Avantajları ve Dezavantajları

kredi-karti-avantaj-dezavantaj

Kredi kartının avantajları;

Kolaylık:Kredi kartları sizi zamandan ve zahmetten kurtarır, ATM aramak zorunda kalmaz ya da cebinde illa ki nakit taşımak zorunda kalmazsınız.

Kayıt Tutma: Kredi kartı ekstreleri, harcamalarını takip etmenizi sağlar. Hatta bazı kartlar, yıl sonunda size cari bakiyenizi gönderir ki özellikle vergi zamanlarında size oldukça yardımcı olabilir.

Düşük kredi maliyetleri: Eğer ihtiyacınız olan nakde bir hafta sonrasında ulaşacaksanız, rotatif kredi kullanmanıza yardım edebilir.

Hızlı Para: Eğer acil nakde ihtiyaç duyarsanız, kartınızdan belli bir miktar faize katlanarak anında kavuşabilirsiniz. Elinizin altında hemen nakit olması da önemli bir nimettir.

Yan Ödemeler: Kartlar sayesinde, uçuş millerinden otomobillerde indirime kadar herkes için uygun bir kampanya mevcuttur. Birçok kredi kartı firması, alım yaptığınız miktara göre, daha fazla harcamaya teşvik edici kampanyalar hazırlarlar.

Kredibilitenin artması: Kredi kartının kontrollü kullanımı size ilk etapta bir kredibilite sağlayacaktır. Yahut, geçmişte problem yaşadıysanız, faturalarınızı ve geri ödemelerinizi zamanında yapabilirseniz, kredi puanınızı yeniden yükseltebilirsiniz.

Garanti sağlar: Eğer aldığınız üründe sorun yaşarsanız ve faturanız da yoksa,,kredi kartı ekstreniz sizin garantiniz olur ve alımlarınızın arkasında durmanızı sağlar. Böylece hatalı ya da size uymayan ürünleri sonrasında geri verebilirsiniz.

Bakiyeyi kardırma: Birçok kredi kartı firması, size tanışma kapsamında daha düşük faiz oranları önerirler. Eğer sizin için de uygunsa, geçiş yaparak mevcut borcunuz için daha az maliyet ödersiniz.

 

Kredi kartının dezavantajları;

Aşırı Kullanım: Rotatif kredi, sizin ihtiyaçlarınızın ötesinde harcama yapmanıza olanak sağlayarak limitinizi aşmanıza neden olur.

Kağıt kürek işi: Fazladan masraf kesilip kesilmediğini öğrenebilmeniz için, harcamalarınızın faturalarını saklamanız gerekir. Kontrol yapabilmenin en etkili yolu budur. Aslında artık ilerleyen teknoloji sayesinde akıllı telefonlara yüklenen aplikasyonlarla kartınızı rahatlıkla takip edebiliyorsunuz. Yine de anlık kontrol önemli. İstemeden de olsa, teknolojik hatalardan dolayı ekstreniz fazla gelebilir. Büyük harcamalar için ise faturalarınızı mutlaka saklayın, çünkü aynı zamanda garanti yerine de geçerler.

Yüksek masraflar: Eğer harcamanızın karşılığını zamanında ödemezseniz, faiz ödemeniz gerekir ki, o zaman aldığınız ucuz bir mal size pahalıya mal olabilir.

Beklenmeyen ücretler: Genellikle, nakit çekim için yüzde 2-4 arası ekstra bir masraf ödersiniz ki zaten peşin para her zaman yüksek maliyetlidir.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir