İş Hayatındakilerin Mutlaka Okunması Gereken Liderlik Kitapları

Okumak hayatta kazanmanız gereken bir beceridir. Okuyarak tarihimizi kayıt altına alabiliyor ve hikayelerimizi birbirimizle paylaşabiliyoruz. Kapakları önemli bilgilerle dolu sayısız kitap var evet ama aynı zamanda insan olmakla ilgili değerli bilgiler içeren pek çok kaynak da mevcut.

İnsanlar tarih boyunca kendi tecrübelerini ve yaşadıkları zoruluklar, duygularını ve itiraflarını yazıya dökmüşler ve böylece zengin kaynaklar oluşturmuşlardır. Bunların yanında dünyada okur-yazarlık oranlarının düştüğünü görmek çok üzücü. Dünyanın her yerinde bireyler artık daha az ve dikkatini vermeden okuyor.

Yazar John Coleman’a göre bu eksiklik iş dünyasına, hatta kurumsal merdivenin en üst basamağına kadar uzanıyor. Ona göre “iş insanları artık daha az okuyor.” Okuma alışkanlığının tarih boyunca gördüğümüz büyük liderlerin ortak özelliği olduğunu düşünürsek bu oldukça kötü bir haber.

Okumanın büyük liderlerin ortak özelliğinin olmasının sebebi belki de okumanın iletişimi, duygusal zekayı, kurumsal verimliliği iyileştirdiği ve stresi azalttığının kanıtlanması olabilir. Tüm bu etmenler de etkili bir lider olmanın en temel koşuludur.

Okumanın önemini iyice anlattığımıza göre ne okumanız gerektiğini merak ediyor olabilirsiniz. Aynı zamanda okumaya vaktinizin olmadığını da düşünüyor olabilirsiniz. Ama aslında vaktiniz var:

“Okumak sizin için yemek yemek ve nefes almak kadar doğal bir şey olmalı.”

Bir yıl içinde 52 kitap okumanıza gerek yok ama okumaya zaman ayırmanız gerekiyor. Bunu yaptığınızda sizler için hazırladığımız 15 kitaplık liste daha iyi bir lider olmak konusunda size ilham verecek.

Kendi Kendinizi Yönetin

Bir başkasını, bir grup insanı ya da şirketi yönetmeden önce kendinizi yönetmeyi öğrenmelisiniz. Bu da disipline, bir amaca ve tevazuya sahip olmanız gerektiği anlamına gelir.

 

1. Kendime Düşünceler – Marcus Aurelius

Aurelius kendi için yazsa da bugüne kadar ulaşan eseri daha iyi bir hayat sürmek için yol haritası görevi görüyor. Aurelius, fazlalıkları kaldırarak ilkelerimizi uygulayabilmek için dikkatimizi dağıtan şeylerden nasıl kurtulmamız gerektiğini anlatıyor. Stoacı felsefeye dayanan Kendime Düşünceler, hayatınızdan stresi azaltmak için düşüncelerinizi, duygularınızı ve eylemlerinizi nasıl kontrol altına alabileceğiniz konusunda tavsiyeler veriyor.

 

2. İnsanın Anlam Arayışı – Viktor Frankel

Bu kitap, Viktor Frankel’in Yahudi Soykırımı sırasında Nazi esir kampı Auschwitz’de yaşadıklarını anlatıyor. Çektiği bütün acıya ve zorluklara rağmen Frankel, bakış açısını koruyabilmiş ve “acı çekmenin bir anlamının olması gerektiği” sonucuna varmıştı. Hayatın anlamının kendimiz için bu anlamı eylemlerimiz aracılığıyla tanımlamaktan geçtiğini söylüyor.

 

3. Simyacı – Paulo Coelho

Hayat bir yolculuktur. Her birimizin kendi hikayesini (her zaman başarmak istediğiniz şeyler) yaşamaya çalışması gerekiyor. Çoban Santiago’nun masalsı yaşamı, kendi hikayemizi yaşamaya çalıştığımızda olanlar gözler önüne seriyor: “evren istediğini başarman için seninle birlik olur.”

Liderliği Tanımlamak

Temelinizi inşa ettikten sonra liderliğin ne olduğunu ve nasıl uygulandığını anlamanız önemlidir. Diğer başarılı liderleri ve işleri incelemek de önemlidir.

 

4. İyiden Mükemmel Şirkete: Kalıcı Başarıya Ulaşmanın Yolları – Jim Collins

Bazı şirketler başarılı olurken çoğu başarısız olur. Jim Collins, bunun sebebini anlayabilmek için binlerce makale ve röportajı gözden geçirdi. Daha iyi bir şirket kurabilmeniz için ihtıyacınız olan özellikleri size anlatabilmek için de bu kitapta bir araya getirdi.

Mutlaka okuyun: Milyar Dolarlık Büyük Bir Şirket Kurmak

 

5. Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı – Steven R. Covey

Yedi Alışkanlık liderlik ve başarı konusunda zamansız bir eser. Farklı bir bakış açısı benimsemenizi sağlayarak Covey, kendi paradigma dDeğişiminizi gerçekleştirmenizi sağlıyor. Bu süreç Bağımsızlık, Birbirine Bağlılık, Sürekli İyileştirmeden oluşuyor ve bu süreçler de anlamlı ve sürekli büyümenin önünü açıyor.

Mutlaka okuyun: Hayatta Sahip Olmanız Gereken En İyi Alışkanlıklar

 

6. Mutluluk Dağıtmak – Tony Hsieh

Zappos’nun CEO’su Tony Hsieh, büyük başarılar elde eden bir şirket kurarken herkesin konuştuğu şeyi eyleme döktü: Müşteriye öncelik vermek ve doğru insanları işe almak. Müşterilere hizmet etmek ve şirket kültürü en önemli konulardı. Sonuç olarak da hem çalışanlarını hem de müşterilerini mutlu ve memnun etmiş oldu. Hsieh, geleneksel kurumsal liderliği parçaladı ve bu süreçte hem insanlara mutluluk dağıttı hem de kar elde etti.

Mutlaka okuyun: Dünyanın En İyi Müşteri Hizmetlerini Sunan Zappos’un Başarı Sırrı

 

7. Yenilikçinin İkilemi – Clayton Christensen

Harvard profesörü ve iş insanı Clayton Christensen, bu kitapta “yıkıcı yenilikçiliğe” giden yolu anlatıyor. Christensen’e göre bu kavram, müşterilerin gelecekteki ihtiyaçlarını karşılayabilecek yeni yöntemler ve teknolojiler kullanabilmek için şu anda onların ihtiyacını reddetmek anlamına geliyor. Bu kavramı ilk benimseyenler ve yenilikçiler yoluna devam ederken diğerleri geride kalıyor.

İletişim ve Motivasyon

Liderlik yapabilmek için insanların örneklerinize ya da emirlerinize uyması için onlara ilham vermeniz gerekir. Çalışanları, ortakları ve muhtemel müşterilerinizi şirketinize çekip elinizde tutar ve onlara cesaret verebilirseniz işiniz kolaylaşır.

 

8. Drive – Daniel H. Pink

İnsanları motive edebilmek liderlerin en önemli özelliğidir. Pink’in kitabı da bu nedenle çok önemli. İnsanları motive etmek ile ilgili tavsiyelerle dolu bu kitapta Pink, ödüllerden ve cezalardan kaçınmamız gerektiğini, daha anlamlı işleri, ustalaşmayı ve özerkliği seçmemiz gerektiğini salık veriyor.

Mutlaka okuyun: Nasıl Motive Olunur?

 

9. Dost Kazanma ve İnsanları Etkilemenin Yolları – Dale Carnegie

Herkes önemli hissetmek ister. Bu kitabında Carnegie, insanların sizi sevmesini sağlamayı ve onları etkilemenin yollarını anlatıyor. Bu kitap, insanlarla nasıl daha anlamlı iletişim kurabileceğinizi size öğretiyor. Yapmanız gereken şey iletişim kurduğunuz insanlara ilgi göstermek ve onların yaptığı şeyleri yapmak. Eğer bu bağlantıyı kurarsanız dost kazanmış olursunuz.

Gerçekçi Olmak

Kimse numaradan liderlik yapamaz. Yaparlarsa da çok uzun ömürlü olmaz. Korkuyu ve hassasiyeti kabullenmek soğuk davranmak ve insanlarla bağlantınızı koparmaktan daha değerli becerilerdir.

 

10. Yaratma Savaşı – Steve Pressfield

Yarattığınız her şeyde bir savaş vereceksiniz. Kitap yazan, makale yayımlayan, iş kuran ya da “sanat eseri” üreten herkesin bu süreçte korkudan ödü kopmuştur. Erteleme, korku ve kendinden şüphe etmek herkesi etkiler. Bunların üstesinden gelmenin tek yolu bir şeyler yaratmak ve dünyayla paylaşmaktır.

 

İlginizi çekebilir

En İyi İş Hayatı Kitapları
Etkili Kitap Okuma Tekniği: Bir Ceo Gibi Okuyun!
Avatar

Yazar : Sinem AYAN

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir