Hayatınızı Değiştirecek Kazanılması Gereken Alışkanlıklar

Hedefiniz mutluluk ve başarıya erişmekse, günlük yaşantınızda bu alışkanlıkları mutlaka kazanmalısınız.

Hepimiz birtakım alışkanlıklara sahip varlıklarız. Düşündüğümüz, söylediğimiz ve yaptığımız her şey aslında beynimizin yıllarca tekrarladığımız davranışlardan öğrendiği ve kişiliğimize kök salmış alışkanlıklarımızın birer sonucu. Birbirinin aynı alışkanlıklar genelde bizi ya daha ileriye götürüyor ya da hayattaki potansiyel gelişimimizin önüne geçiyor. Diğer bir deyişle, günlük alışkanlıklarımız nelerse, yaşamımızın durumu ve kalitesi de doğrudan onların bir yansıması.

Alışkanlıklar kuşkusuz hayatın en güçlü parçalarından biri. Aynı zamanda davranış psikolojimizin yaşamımızın yönünü belirleyen tamamlayıcı parçalarından. Alışkanlıklarımız öylesine tamamlayıcılar ki günlük yaşantımızda yaptığımız şeylerin yaklaşık yüzde 45’i alışkanlıklarımız tarafından kontrol ediliyor.

Kötü alışkanlıklarımızı diğerlerinden ayırmak ve onların yerine iyilerini koymak şüphesiz kolay bir iş değil. Çünkü bunu yapmak belli bir doğrultuda düşünmek, hissetmek, konuşmak ve davranmak için bizi zorlayan ve görünüşte doğal olan eğilimlerimizle başa çıkmak için adanmışlık, tutku ve sarsılmaz bir irade gerektiriyor.

Açık olan bir şey var ki o da alışkanlıkların başarı ve mutluluğu hayatının merkezine koyanlar için yaşamı zenginleştirmenin en güzel yollarından biri olduğu. Aynı zamanda alışkanlıklarımız hedeflerimize doğru gelişimimizi destekleyen, bu yolda bize rehberlik eden ve hayallerimize ulaşmamızı sağlayan bir araç görevi de görüyor.

Fakat hala birçok konuda sık sık kendimizi belirsizliğin içerisinde hissederiz. İyi alışkanlıklar elde etmek için işe nereden başlamamız gerektiği konusunda ve kendimiz hakkında kafamız net değildir. Peki, mutlu olmak ya da başarı sağlamak istediğimiz takdirde gündelik yaşantımıza hangi iyi alışkanlıkları dâhil etmemiz gerekiyor? Kötü olanların yerine geçecek ve bize hayattaki büyük hedeflere ulaşmamızı sağlayacak alışkanlıklar neler?

 

Hayatta sahip olmanız gereken en iyi alışkanlıklar nelerdir?

Her ne kadar alışkanlıklar için hazırlanmış listeler objektif görünmese de aslında başarıya giden yolda size yardımcı olmanın yanında hayatınız boyunca sağlıklı, mutlu ve tatmin dolu hissetmenizi de sağlayacak 25 çok özel alışkanlıktan söz etmek mümkün. Bu alışkanlıklara odaklanıp onları gündelik yaşantınızın birer parçası haline getirmek için düzenli olarak çalıştığınız takdirde zamanla hedeflerinize ulaşma yolunda muazzam bir gelişim gösterdiğinize tanık olacaksınız.

 

1. Erken kalkın

Sabahın erken saatleri, dünyanın geri kalanı hala uykuda ve sessizlik içindeyken, tüm kalbinizle uzun vadeli hedeflerinize odaklanmanız için fırsat sağlayan, huzur dolu ve oldukça verimli saatlerdir. Başarıya dair biraz olsun amacı olan herkes erken kalkmanın ne denli önemli olduğunun bilincindedir.

Sabah insanı olmasanız bile her sabah biraz daha erken kalkmak için günlük yaşantınızda gittikçe kök salan değişimler başlatın. İlk hafta boyunca çalar saatinizi 15 dakika önceye kurmaya başlayın, bir sonraki hafta kalkış saatinizi bir 15 dakika daha önceye alın ve bu şekilde devam edin. Bunu şimdiki uyanma saatinizden en az iki saat önce uyanmaya başlayana kadar sürdürün.

Mutlaka okuyun: Erken Kalkmak Hayatımı Nasıl Değiştirdi?

 

2. Minnet duyun.

Zamanımızın çok büyük bir kısmını sorunlarımızla boğuşarak geçiriyoruz. Oysa bu sorunlar yaşıyor oluşumuzun birer işareti. Problemlerden bütünüyle muaf olduğumuz zaman ise yerin metrelerce altında olacağız. Oysa odak noktanızı yaşadığınız sorunlardan biraz olsun uzaklaştırabildiğinizde sahip olduklarınız için minnet duymaya başlayacaksınız. Evet, hatta sorunlarınız için bile.

Minnet duygusu sağlığa, mutluluğa ve başarıya giden güvenilir yollardan biridir. Bu duygu sayesinde dikkatimizi sahip olamadıklarımız yerine sahip olduklarımıza yoğunlaştırırız. Minnet duyarak daha önce hafife aldığımız şeylerin farkına vararak keyif almaya başlarız ve önümüzde birden açılıveren fırsatlar denizinin karşısında şaşkınlık duyarız.

Mutlaka okuyun: Her Gün Daha Fazla Şükretmenizi Sağlayacak 8 Yöntem

 

3. Gülümseyin.

Yapılan bilimsel çalışmalar gösterdi ki gerçek şekilde gülümseyen (buna aynı zamanda Duchenne gülümsemesi de deniyor) insanlar diğerlerine göre çok daha mutlular. Yüzünüzden basit bir gülümsemeyi eksik etmemek zaman içerisinde duygusal, zihinsel ve ruhsal huzura erişmenizi sağlayabilecek en iyi alışkanlıklardan biri.

İnsanın psikolojik durumu bedenin fizyolojik işleyişi tarafından kontrol edilir. Ne zaman kaşlarımızı çatsak, kamburlaşsak ya da depresyon ve mutsuzluğu ifade eden herhangi bir duruşu ya da ifadeyi takınsak, zihnimiz bunu bir sinyal olarak algılıyor ve bu sinyale göre işlemeye başlıyor. Oysa dış görünüşümüz üzerinde kendi kendimize olumlu değişimler yaptığımız takdirde duygularımız da bu değişimi takip edecektir.

Mutlaka okuyun: Gülümsemenin Bilimsel Faydaları

 

4. Kahvaltıda sağlıklı şeyler yiyin.

Hayatın en önemli parçalarından biri de kahvaltıdır. Buna rağmen günümüzde milyonlarca kişi her yeni güne kahvaltısız başlıyor. Peki ya kahvaltının günün en önemli öğünü olduğuna ilişkin yıllardır söylenegelen sözler? Hepsi de yüzde 100 haklılık payına sahip. Başarıya erişme niyetinizden şüphe duymuyorsanız, o halde her sabah sağlıklı bir kahvaltı yapmanız şart.

Bu alışkanlığı edinmek düşünüldüğü kadar zor bir iş değil. Sadece bir miktar planlı olmayı gerektiriyor. Neredeyse hiç boş vaktiniz olmadan her sabah aceleyle evden çıkıyorsanız, bu alışkanlığı gündelik yaşantınıza dâhil etmek için daha erken kalkmaya başlamanın zamanı gelmiş demektir.

Mutlaka okuyun: Hayattaki Başarınızda Sağlıklı Olmanın Önemi

 

5. Egzersiz yapın.

Hayatta sahip olmanız gereken tartışmasız en iyi alışkanlıklardan biri her gün düzenli olarak fiziksel egzersiz yapmak. Elbette bu onlarca ağırlık kaldırmak ya da her gün maraton koşusuna çıkmak anlamına gelmiyor. Kanınızdaki oksijen oranını arttırmak ve vücudunuzdaki endorfin seviyesini yükseltmenize yardımcı olacak birkaç yorucu fiziksel aktivitede bulunmanız yeterli olacaktır.

Bu alışkanlığı kazandığınız takdirde sadece fiziksel olarak kendinizi daha iyi hissetmeye başlamayacak aynı zamanda iç motivasyonunuzu da arttıracak, daha açık bir zihne sahip olacak ve duygusal olarak daha güçlü birine dönüşeceksiniz. Çünkü fiziksel egzersizler vücudunuzda dopamin, oksitosin ve serotonin salınımını tetikleyecek ve herhangi bir ilaca gereksinim duymadan kendinizi dünyanın en mutlu insanı gibi hissetmeye başlayacaksınız.

Mutlaka okuyun: Egzersiz Yapmak Sizi Paradan Daha Çok Mutlu Ediyor!

 

6. Limonlu su için.

limonata satış dersleri

Sağlığınıza büyük yararı dokunacak alışkanlıklardan biri de her gün bir bardak limonlu su içmek. Limon doğal C vitamini kaynağı olmasının yanında sağlığınız için beraberinde başka faydalar da getirir. Örneğin sindirim sisteminizi destekler, bağışıklık sisteminizi güçlendirir, vücudunuzu toksinlerden arındırır ve vücudunuzun su dengesini korur.

Limonun yanında, her sabah kalkar kalkmaz su içmenin de toksinlerin vücudunuzdan atılmasında önemli bir etkisi vardır. Bu alışkanlık uzun vadede fazla kiloların verilmesini kolaylaştırır, vücuttaki iltihapların azaltılmasını ve enerji düzeyinin arttırılmasını sağlar.

 

7. 10 Bin Adım Yürüyün.

Pek çoğunuz her gün en az 10 bin adım yürümenin yararları hakkında mutlaka bir şeyler duymuştur. Buna rağmen toplum olarak hala bu günlük hedefe erişebilmiş değiliz. Kaç adım attığımızla ilgili çarpıcı sonuçlar veren bir çalışmada Amerika, İsviçre, Avustralya ve Japonya’da yaşayan insanların günlük adım sayıları kıyaslandı.

Amerikalılar her gün ortalama 5.117 adım atıyor. Günlük ortalama 9.695 adım sayısına sahip Avustralyalılara, her gün 9.650 adım atan İsviçre vatandaşlarına ve günlük adım sayısı 7.168 olan Japonlara göre Amerikalılar o kadar az adım atıyor ki! Türkler ise bu sayıların çok daha gerisinde yer alıyor. Yine de yaya olarak kat ettiğimiz güzergâhları yeniden tasarlayarak bu alışkanlığı kazanmak için çok da gecikmiş sayılmayız. Örneğin, arabamızı ofisimizin biraz daha uzağına park ederek ya da asansör yerine merdivenleri kullanarak günlük adım sayımızı önemli ölçüde arttırmak için hala şansımız var.

 

8. Bol bol vitamin ve mineral alın.

Yaşam kültürümüz yüzünden gıda yoluyla yeterli düzeyde vitamin ve mineral alımı yapamıyoruz. İşlenmiş ve rafine edilmiş şekerler, karbonhidratlar ve günlük besinimizi oluşturan diğer yiyecekler bu problemin en büyük kaynağını oluşturuyor. Ne yazık ki, günlük olarak ihtiyacımız olan uygun besinleri vücudumuza yeterli şekilde kazandıramıyoruz.

Kendinize her gün yararlanacağınız bir vitamin ve mineral kaynağı bulun. Göz ardı edilmesi çok kolay olan bu alışkanlığın günlük olarak uygulamaya başladıktan haftalar ve aylar sonra duyacağınız hisler üzerindeki etkisi muazzam olacaktır. Aynı zamanda size sağladığı zihinsel, duygusal ve fiziksel berraklık sayesinde yaşamınızın diğer alanlarında da gelişim gösterme fırsatı sağlayabilirsiniz.

 

9. Zaman yönetimini en etkili şekilde yapmaya çalışın

Hayatta herhangi bir şeyi başarabilmek için gerekli olan alışkanlıklardan biri de etkili zaman yönetimidir. Değerli zamanınızı yönetme şekliniz bir şeyleri başarabilme potansiyelinizin de habercisidir. Unutmayın herkes dünyada aynı zamana sahip, bu nedenle bu kaynağı ne denli iyi kullanabilirseniz başarıya giden yolda şansınız o kadar artacaktır.

Zaman yönetimi için kendinize uygun bir sistem bulun ve bu sistemi uygulamaya alın. Çok karmaşık bir iş olmasa da bu alışkanlığı edinmek için bilinçli ve istikrarlı şekilde çaba sarf etmeniz gerek. Bir kez zaman yönetimini etkili şekilde yapmaya başladığınızda ise hiçbir hedefin erişilemeyecek denli uzağınızda olmadığını göreceksiniz.

Mutlaka okuyun: Zaman Yönetimi Nedir? Nasıl Yapılır?


10. Günlük hedefler belirleyin.

Hemen hemen herkesin en az bir hedefi vardır. İster iş dünyasına ister özel hayata ilişkin olsun, hepimiz kendimiz için belirlediğimiz doğrultuda ilerlemeye çalışıyoruz. Fakat her ne kadar hayatta bize yön veren şeylerden biri uzun dönem hedeflerimiz olsa da günlük olarak belirlediğimiz daha küçük hedefler de başarılarımıza katkı koyan birer kısa vadeli kilometre taşıdır.

Her şeyin yolunda gittiği dönemlerde bile uzun dönemli hedefler yorucu olabilir. Fakat günlük bir hedef belirleme stratejisi uygulandığı takdirde günlük ve kısa vadeli senaryolara odaklanarak hayattaki büyük başarıların insanın doğasında yarattığı gerginlikle başa çıkmak mümkün olabilir.

Mutlaka okuyun: Yüzde 10 Kuralı: Küçük Adımlarla Büyük İlerleme Kaydetmek

 

11. Kendinizden ilham alın.

Çoğu kez insanın iç motivasyonunu uzun süre koruması zor bir işe dönüşür. Hayatta bir şeyler bize teğet geçtiğinde ve bizi yoldan saptırmaya çalıştığında sık sık cesaretimiz kırılır ve hedeflerimizden vazgeçebilecek duruma geliriz. Oysa motive kalmanın en iyi yollarından biri her gün kendimize bakarak gördüklerimizden ilham almaya çalışmaktır.

Bunun dışında bol bol okuyun, ilham verici videolar izleyin ve hayallerini gerçeğe dönüştürebilmiş insanların hikâyelerinden feyz alın. Buna birçokları “güç toplama saati” dese de, siz ihtiyacınız ne kadarsa o kadar zamanı bu iş için ayırabilirsiniz. İlham almak başarıya giden yollardan biridir çünkü unutmayın, zihin neyi tasarlarsa onu başarır.

 

12. Para biriktirin ve yatırım yapın.

Alışkanlıklara dair hazırlanan her başarılı listede mutlaka para biriktirme ve yatırım yapma ile ilgili bir madde mutlaka vardır. Çoğumuz şimdiki zamanda yaşamaya öylesine odaklıyız ki sık sık gelecek için yatırım yapma gerekliliğini göz ardı ediyoruz. Gerçek şu ki, herhangi bir zamanda çevremizdekilere birikmiş ne kadar paraları olduğunu sorma şansımız olsaydı, büyük ihtimalle alacağımız cevap bin doları geçmezdi.

Ama iş sadece para biriktirmekle bitmiyor. Biriktirdiğiniz parayı yatırım yapmak için kullanıyor olmanız ve bunu yaparken de akıllıca davranmanız gerekiyor. Şimdiden buna ne kadar önem verirseniz, gelecekte finansal başarılarla dolu bir hayat sürme şansınız da o denli yüksek olacaktır. Ayrıca, hesabınızda biriktirdiğiniz paranın hiçbir şey yapmadan en az altı ay geçirebilmenize olanak tanıyacağından emin olun. Böylelikle gelecekteki potansiyel mali açmazlarınızın etkisini hafifletmiş olursunuz.

Mutlaka okuyun: Bilimsel Para Biriktirme Tavsiyeleri

 


13. Bütçe oluşturun ve harcamalarınızı takip edin.

Benjamin Franklin’in de bir keresinde söylediği gibi “zararsız harcamalarınız karşısında temkini elden bırakmayın çünkü küçücük bir sızıntı bile koca bir geminin batmasına neden olabilir.” Çoğu zaman küçük harcamalarımızı göz ardı etme eğilimi duyarız fakat özellikle de önceden herhangi bir bütçe oluşturmadıysak bu harcamalar bir araya geldiğinde yıkıcı bir etki doğurabilir. Bu nedenle bütün giderlerinizi düzgün şekilde yönettiğinizden emin olun.

İş finansal alışkanlıklara geldiğinde, bütçe ve harcamalarla ilgili üzerine konuştuğumuz bu alışkanlık gelecekteki mali başarılarınız için hayati önem taşır. Bu nedenle, önemsiz ya da ikincil öneme sahip harcamalarınızı kısıtlayarak geleceğiniz için yatırımda bulunabilirsiniz. Hiçbir zaman şimdi zamanın keyfine kapılıp ileride bir geleceğin sizi beklediğini unutmayın.

 

14. Yeni şeyler öğrenin.

Her yeni gün kendinizi biraz daha eğitin ve yeni şeyler öğrenin. İster yeni yetenekler kazanarak ister hâlihazırda sahip olduklarınızı geliştirerek olsun kendinizi daima yeni şeyler öğrenmenin ve gelişim sağlamanın yollarını bulmaya adayın. Yeni bir dil öğrenmekten yazılım programlarına ve aplikasyonlara kadar birçok alana odaklanarak her gün zamanınızın bir kısmını bu alışkanlığınıza ayırabilirsiniz.

İster çevrimiçi kurslarla, sesli kitaplarla, YouTube üzerindeki video derslerle yeni bir şeyler öğrenmeye karar vermiş olun ister TED konuşmalarıyla ya da diğer araçlarla, bu alışkanlığı bir şekilde uygulamaya koymuş olmak hayatınız üzerinde birtakım muazzam etkileri de beraberinde getirecektir. İşe kendinize öğrenmeye değer bir şey bulmakla başlayabilirsiniz, ardından her gün ona biraz zaman ayırmaya çabalayın.

Mutlaka okuyun: Hayat Boyu Öğrenmeyi Benimseyerek Başarılı Olmak

 

15. Düzenli olun.

Fiziksel dağınıklık beraberinde dikkat dağınıklığını da getirir. Hayatımızın bir düzene sahip olmadığı dönemlerde, hedeflerimize odaklanmakta zorluk çekeriz. Her gün düzenli olarak ev ve ofisinizi düzenleme işine biraz da olsa zaman ayırarak bu alışkanlığı kazanmaya çalışın. Kendinize bir çekmece alın ve onu düzenleyin ya da evinizdeki bir köşeyi, hatta ofisinizdeki bir dolabı bile düzenlemeyi deneyebilirsiniz.

Bu alışkanlığın önemi yakın zamanda nörobilim dergilerinden birinde yayınlanan bilimsel bir çalışma tarafından da ortaya kondu. Söz konusu çalışmaya göre “görsel alanlarda yer alan çoklu uyaranlar bu görsel alana bakan kişinin zihninde kendilerine yer açmak için birbirleriyle mücadele ediyor ve bunun sonucu olarak görsel kortekste tek başlarına yaratabilecekleri yansımayı etkisiz hale getirmiş oluyorlar.” Bunu daha anlaşılır bir dille izah etmek gerekirse, fiziksel dağınıklık insana odağının büyük bir kısmını kaybettiriyor.

Mutlaka okuyun: Çalışma Masası ve Ortamını Düzenleyerek Üretkenliği Artırmak

 

16. Başkaları için de değer yaratın.

Başarı yolunda ilerlemeye çalışırken çoğu kez başkalarını unutuyoruz. Ailemiz ve arkadaşlarımız için değer yaratmak konusunda başarısızlığa uğruyoruz. Bu elbette bu kişilere para yardımı yapmak anlamına gelmiyor. Anlatılmak istenen şey zamanımızın ne kadarını onlara ayırabildiğimiz ki bu paradan çok daha kıymetli. Aynı zamanda bunu yapabildiğimiz ölçüde iç dünyamızı da yalnızlıktan kurtarmış oluruz.

Genelde zamanımızın büyük bir kısmını endişe duyarak ve tasalanarak geçiriyoruz. Oysa bir kez başkalarının hayatlarına katkı koymanızı sağlayacak alışkanlıkları listeleyecek olsanız, diğer insanlara yardım etmenin gerekliliğin farkına vararak kolayca kişisel kaygılarınızdan, hatta sorunlarınızdan bile, sıyrılabilirdiniz. Çünkü gerçek şu ki, hayatta bir insana en büyük değeri katacak olan şey yine başka bir insandır ki ancak bu şekilde en büyük başarıların yolu açılabilir.


17. Network kurun.

Hayatta ne kadar şey biliyor olursanız olun, bu tek başına yeterli değildir. Başarıya erişmek için diğer insanlarla ilişki geliştirmek zorundayız. Fakat kişiler arası ilişkiler geliştirmek kâğıt üzerinde isim koleksiyonu yapmak anlamına gelmiyor, aksine bu, başkalarına yardım etmenin ve hayatlarına değer katmanın yollarını bulmaktır.

Bu işi en iyi yapan kişiler aynı zamanda dünyanın en başarılı insanlarıdır da. Bu insanlar başlangıçta kendilerine odaklanmak yerine karşılığında bir şey beklemeden her zaman başkalarına yardım etmenin yollarını aramışlardır.

Mutlaka okuyun: İstediğiniz Kişiyle Bağlantı Kurmanın 7 İlkesi

 

18. Korkularınızın üstesinden gelin.

korkularinizin-esiri-olmayin

Korkularımızla o kadar çok zaman harcıyoruz ki, her günü zihnimizde “ya olursa” ile başlayan felaket senaryolarıyla geçiriyoruz. Ya da gelecek hakkında öylesine endişe duyuyoruz ki çoğu kez anın tadını çıkaramıyoruz. Yolumuza çıkabilecek ve gelişimimizi engelleyebilecek şeylerden ölesiye korku duyuyoruz.

Korkularımızla başa çıkmak kuşkusuz üzerinde çalışmamız gereken en önemli alışkanlıklardan biri. Sizi huzursuz eden bir şeyi her gün düzenli olarak yapın ve ona alışmaya çalışın. Bu yabancı biri ile konuşmak, birine iltifat etmek ya da sizi rahatsız eden bir şeyi açıkça dile getirmek ya da buna benzer bir şey olabilir.

Mutlaka okuyun: Korkularla Nasıl Yüzleşilir ve Onlardan Nasıl Kurtulunur?

 

19. Harekete geçin.

Harekete geçin. Bu her ne kadar şimdiye dek sayısız defa duyduğuz klişe sözlerden biri olsa da hala birçoğumuzun yapmayı beceremediği bir şey. Aslında hepimiz çoğu kez tam tersini yapıyoruz, yapmamız gerekenleri sürekli erteliyoruz. Bahanelerin ardına sığınarak bir türlü harekete geçemiyoruz böylece gelişimimizi ve kendimiz için belirlediğimiz hedeflere ulaşma yetkinliğimizi sınırlandırmış oluyoruz.

Erteleme alışkanlığının üstesinden gelebilmenin en iyi yolu “15 dakika” yöntemidir. Çok uzun zamandır ertelediğiniz bir şey seçin, telefonunuzun alarmını 15 dakikada bir çalacak şekilde ayarlayın ve bu süre boyunca o işi yapacağınıza söz verin. Peki, neden 15 dakika? Öncelikle bu süreyle eylemsizliğin çemberini kırabileceksiniz. İkinci olarak ise 15 dakikadan sonra yapacağınız şeyle ilgili çoktan ivme kazanmış olacaksınız.

Mutlaka okuyun: Düşünmeyi Bırakın ve Harekete Geçin!


20. Plan yapın ve onu takip edin.

Bir plana sahip olmak tarih boyunca her başarılı girişimci için her zaman olmazsa olmaz özelliklerden biri olmuştur. Hayattan istediğiniz şey ne olursa olsun, sadece uzun vadeli ve günlük hedeflere değil başarı yolculuğunuz boyunca takip edeceğiniz girift ve detaylı bir plana da ihtiyacınız vardır.

Herhangi bir plana sahip olmadan hedeflerimizin farkına varmamız çok kolay olmayabilir. A noktasından B noktasına ne şekilde geldiğimizi anlamadan ağaçların arasında ormanın tam resmini görmemiz çok zordur. Oysa bir plana sadık kalıp gelişiminiz izleyebildiğinizde, yolculuğunuz boyunca değişiklikler yaparak ve hiçbir zaman vazgeçmeyerek sonunda hedeflerinize ulaşma şansına sahip olabilirsiniz.

 

21. Kendinize zaman ayırın.

Pek çoğumuzun hayatımıza dâhil edemediği alışkanlıklardan bir tanesi de kendimize zaman ayırmak. Her gün mutlaka yapmaktan keyif aldığınız küçük bir şeyi düzenli olarak yapmaya çalışın. Bunun her zaman başarma ya da kazanımla ilgili olması gerekmiyor. Sevdiğiniz küçük bir şeyi düzenli olarak yaparak, zihninizi huzurla doldurabilirsiniz. Bunu yaptığınızda sonrasında hedeflerinize daha fazla odaklanmak için enerji toplamış olduğunuzu fark edeceksiniz.

İster kulaklıklarınızı takıp sevdiğiniz şarkıları dinlemek, parkta yürüyüşe çıkmak, araba kullanarak sevdiğiniz yollardan geçmek olsun ister sinemaya gitmek ya da size keyif veren başka bir şeyi yapmak, bir şekilde her gün kendinize mutlaka zaman ayırdığınızdan emin olun.

Mutlaka okuyun: Neden Yalnız Kalmaya Zaman Ayırmalısınız?

 

22. Pozitif düşünmeye çalışın.

Keyif beraberinde daha fazla keyif getirir. Negatif şeyler düşündüğümüzde, negatif düşünceler beslediğimiz için hayatlarımıza olumsuz şeyleri de çekmiş oluruz. Pozitif şeyler düşündüğümüzde ise hayatımıza olumlu şeyleri çağırırız. Her zaman pozitif bir düşünce yapısına sahip olmak elbette mümkün olmayabilir, hatta hayatımızdaki ya da çevremizdeki şeylerle ilgili olumsuz düşünmeye yönelik doğal bir yatkınlığımız bile var.

Fakat pozitif düşünce şekli sizi hedeflerinize ulaştırabilecek yollardan biridir. Her şeye hayır diyen, sizin yeteneklerinizden sürekli şüphe duyan insanları görmezden gelin ve sevdiğiniz şeylerin peşini bırakmayın, bu süre boyunca da pozitif kalmaya çalışın. Çünkü yeterince uzun bir süre olumlu düşünmeye devam ederseniz, hayatınızda da iyi şeyler olmaya başlayacaktır.


23. Okuyun.

İster gazete ya da finans haberleri olsun ister roman, bilimsel bir kitap ya da bambaşka bir şey, mutlaka bir şeyler okumak için yeterli zaman ayırmaya çalışın. Hayatta kazanılması gereken en önemli alışkanlıklardan biri de okumaktır. Bu nedenle, okumak için ayırabileceğiniz tüm zamanı sesli kitap ya da filmlerle geçirmemeye özen göstermelisiniz. Geleneksel okuma biçimlerinden kopmamaya çalışın.

Okumak size daha önce belki de hiç bilmediğiniz yeni dünyaların ve fikirlerin kapılarını aralayacak, size bir şeyleri yapmanın yepyeni yollarını öğretecektir. Bunun yanında okuyarak kendinizi daha çok geliştirecek ve keyifli zaman geçirmenizi sağlayacaktır.

Mutlaka okuyun: Etkili Kitap Okuma Tekniği: Bir Ceo Gibi Okuyun!

 

24. Her gün iyice dinlenmiş olduğunuzdan emin olun.

Her sabah erken kalkmak her ne kadar önemli olsa da, gün içerisinde bol bol dinlenmeyi de ihmal etmemelisiniz. Bunu dengeli şekilde yapmak her zaman çok kolay olmayabilir özellikle de çocuklarınız, aynı anda iki işiniz ya da başka yükümlülükleriniz varsa. Fakat gelecek başarılarınız kadar fiziksel sağlığınızı da biraz olsun önemsiyorsanız, her gece mutlaka en az 6 ya da 8 saat deliksiz uyumaya özen göstermelisiniz.

Uykuya dalmakta zorluk çekiyorsanız, uyumadan önceki saatlerde kahve ve alkol tüketmemeye dikkate edin. Bunun yanında sigara kullanıyorsanız, şekerli yiyecekleri çokça yiyorsanız ya da gün içerisinde bol toksin içeren gıdalar tüketiyorsanız, uyumanız gereken saatlerde uykuya dalmak konusunda problem yaşayabilirsiniz. Bu nedenle geceleri rahat bir uyku çekmek istiyorsanız bu alışkanlıklarınızı günlük yaşantınızdan çıkarmanız gerekiyor.

Mutlaka okuyun: Başarının Gizli Anahtarı: Dinlenmek ve Rahatlamak

 

25. Düşüncelerinizi not edin.

Düşüncelerinizi not etmek kim olduğunuzu ve hayatta ne yaptığınızı yansıtabilmenin en iyi yollarından biridir. Zaman öyle hızlı akıyor ki sık sık birkaç ay önce yaptığımız şeylerle ilgili detayları bile unutur hale geliyoruz. Bu detayları bize hayattan aldığımız dersleri ve keyfi hatırlatarak yaşamımıza açıklık getirecek şekilde yazılı hale getirmek son derece faydalı olacaktır.

Bu nedenle, her gün düzenli olarak düşüncelerinizi ve deneyimlerinizi yazmayı alışkanlık haline getirmeyi deneyebilirsiniz. Yazdıklarınızın arasına hedeflerinizi, umutlarınızı ve gelecek hayallerinizi de dâhil edebilirsiniz. Kafanızdakileri kâğıda döktükçe hayatınızın gözünün önünde canlandığını hissedeceksiniz. Ayrıca istediğiniz an geri dönerek eski yazdıklarınıza göz gezdirebilirsiniz. Bu alışkanlık sayesinde kendiniz hakkında düşünme, geleceğe giden yolda motivasyonunuzu arttırma ve bol bol iham alma şansına sahip olacaksınız.

 

İşe Koyulmak

Bu alışkanlıklardan kaç tanesini çoktan kazanmış durumdasınız? Sizi başarı ve mutluluk yolundan alıkoyan kötü alışkanlıklarınız var mı? Kötü alışkanlıklar gelişimizin önündeki en büyük engellerden biridir ve onlardan kurtulmak düşünüldüğü kadar kolay bir iş de değildir. Fakat gün be gün küçük adımlarla işe koyulduğunuz takdirde kalbinizden geçen hemen hemen her hedefe ulaşmanızda en büyük destekçiniz olacak alışkanlıkları edinmemeniz işten bile değil. Yukarıda saydıklarımız da hayatta mutlaka edinilmesi gereken en iyi alışkanlıklar arasında yer alıyor. Peki, hangilerinin size daha çok uyduğunu düşünüyorsunuz? Peki, bugünden itibaren bu alışkanlıkları kazanmak için işe koyulmaya ne dersiniz?

Merve Tulum

Yazar : Merve Tulum

ODTÜ " Endüstri Mühendisliği " bölümünden mezun olduktan sonra Boğaziçi Üniversitesinde yüksek lisans yaptı. İş hayatına hızlı bir giriş yapıp inovasyon sorumlusu, sistem ve iş analisti gibi birçok pozisyonda görev aldı. Fibabanka, Yemeksepeti ve Yapı Kredi çalışmış olduğu şirketlerden sadece birkaçı. Sizler için iş hayatında edindiği tecrübeleri sizlere aktarıyor.

Yorum

Bir Yorum da Sen Bırak
  1. 28 haziran saat:02:54 buna cevap vermek istedim çünkü sanki bu bana bir işaretti. aklımı sürekli kurcalayan bir konudur hep kendimi nasıl geliştiririm sorusu ne yaparsam kendimi iyi hissederim ne yapmayalım nasıl yeterli olurum nasıl başarılı olurum özgüvenimi nasıl kazanırım korkularımla nasıl yüzleşirim gibi beynimin içinde dönüp duran sorunlarımdır ama çözüm yolu arasamda bir türlü asla tam olarak bulamamışımdır ve kaçmışımdır. Bian da denk geldim web sitenize ve yazılarınız o kadar içten o kadar sanki benim sorunlarıma cevap olarak yazmışsınız ki okudukça aydınlandım okudukça artık harekete geçmem gerektiğini ve bunun bana bir işaret olduğunu hissettim.Teşekkürler beni kendime getirdiğiniz için …

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir