Başarılı Bir Linkedin Pazarlama Stratejisi Nasıl Oluşturulur?

LinkedIn 2003 Mart ayında devreye alındığında, başta profesyonel bir network sitesi olarak algılanmıştı. Fakat 20 yıldan daha az bir süredir, LinkedIn 200 farklı ülkeden 660 milyon kullanıcı tarafından kullanılmaya başlandı.

Bugün ise LinkedIn iş arayanları kendi ihtiyaçlarına uygun işverenler ile buluşturan bir platform olmanın yanısıra aynı zamanda faydalı bir pazarlama aracına da dönüşmüş durumda.

Bununla uygumlu olarak son yıllarda çeşitli sektördeki her şirket için verimli bir Linkedin pazarlama stratejisi yaratabilmek oldukça önemli hale geldi. Doğru şekilde uygulandığında, böylesi bir strateji ile sadece marka farkındalığı yaratmada ve uzun vadeli profesyonel ilişkiler kurmada değil, aynı zamanda müşteri yaratma noktasında da olumlu sonuçlar almanız mümkün hale gelecektir.

 

LinkedIn Pazarlama Stratejisinin Önemi

LinkedIn’in en büyük avantajı senyor seviyesindeki fenomenlerin, karar alıcıların ve önemli liderlerin bu platformu yoğun şekilde kullanıyor olmasıdır. Bu nedenle, üst seviyedeki yöneticilerin dikkatini çekmek istiyorsanız, LinkedIn pazarlama stratejiniz üzerinde çalışıyor olmanız gerekmektedir. Bunun için ise, internette kolayca bulabileceğiniz Linkedin pazarlama stratejisi şablonlarını kullanarak, kolaylıkla aşama kaydedebilirsiniz.

Facebook ve Instagram gibi diğer sosyal network sitelerinden farklı olarak, Linkedin B2B pazarlama alanında birçok fırsat sunmaktadır. Bununla ilgili olarak Linkedin tarafından yayınlanan şu infografiye göz atmanız faydalı olacaktır:

Güçlü bir Linkedin pazarlama stratejisi şirketinizin başarılı olabilmesi için olmazsa olmazdır. Bu strateji sayesinde, marka farkındalığı yaratma ve websitenizdeki trafiği arttırma gibi pek çok avantaja sahip olabilirsiniz. Ek olarak kendinizi sektörde güçlü bir lider konumuna getirebilirsiniz.

Fakat, markanızı LinkedIn üzerinde geliştirebilmek için açıkça belirlenmiş hedef ve taktiklere sahip olmanız gerekmektedir. Etkili bir LinkedIn stratejisi yaratabilmek aynı zamanda hedef müşteri kitlenize ilişkin derin bir analiz yetkinliği de gerektirmektedir.

Bu noktada, başarılı bir LinkedIn pazarlama stratejisi yaratabilmek için aşağıdaki adımları deneyebilirsiniz.

 

1. Hedeflerinizi Tanımlayın.

Yayınladığınız içeriğin tipi ve bunu LinkedIn üzerinde yayınlarken kullandığınız yaklaşım ana amacınıza dayalı olmalıdır. Tam da bu sebeple, LinkedIn pazarlama stratejinizin üzerinde hedeflerinizi konumlandırmak oldukça önemlidir.

Tipik olarak, aşağıdaki hedeflere bezer şekilde hedefleri amaçlayabilirsiniz.

  • Marka farkındalığı yaratmak
  • Öncü müşteriler yaratmak
  • Marka tanınırlığını güçlendirmek
  • Hedef kitleniz ile entegre olmak
  • Ürün ya da hizmet satmak

 

2. Hedef Kitlenizi İyi Tanımaya Çalışın.

Pazarlama hedefleriniz hakkında açık bir fikre sahip olduğunuzda, hedef kitlenizi tanımlamak zamanı da gelmiş demektir. Hedef kitlenizi belirlemek başarılı bir LinkedIn pazarlama stratejisi geliştirebilmenin ön koşullarından biridir.

İş tanımları, coğrafi lokasyonlar ve sektör gibi farklı parametrelere dayanarak hedef kitlenizi şekillendirebilirsiniz.

Örneğin, markalar için fenomen pazarlamacılığı üzerine bir online kitap ürünü satıyor olduğunuzu düşünelim. Bu durumda, hedef kitleniz pazarlama profesyonellerini kapsıyor olacaktır. “Sosyal Medya Yöneticisi” ya da “Sosyal Medya Müdürü” gibi iş tanımlarına sahip olabilirsiniz.

Hedef kitlenizi tanımladıktan sonra ek olarak, mevcut hedef kitlenize ilişkin derin bir analiz yetkinliğine de sahip olmanız oldukça önemli olacaktır. Çünkü başarılı bir LinkedIn pazarlama stratejisi hedef kitlenizin ne olduğuna ve bu kitlenin nelerden hoşlandığına bağlı olarak geliştirilecektir.

Bu noktada, takipçileriniz ve sayfa ziyaretçileriniz için Şirket Sayfasınızda yer alan analitik bölümü kullanabilirsiniz.

Bu, kitleniz ve tercih ettikleri içerik hakkında anlamlı iç görüler kazanmanıza yardımcı olacaktır. Bu sayede, LinkedIn pazarlama stratejinizi hedef kitlenizin ihtiyaçlarına göre şekillendirebileceksiniz.

 

3. Öne Çıkan Bir Şirket Sayfası Yaratın.

LinkedIn Şirket Sayfanız LinkedIn pazarlama stratejinizin en büyük parçalarından biridir. Çünkü çoğunlukla bu sayfa markanızın hedef kitleniz ile temasa geçtiği ilk yer olmaktadır. Aynı zamanda, bu sayfa üzerinden hedef kitlenize ürün ya da hizmetleriniz, çalışanlarınız ya da yöneticileriniz gibi şirketiniz ile ilgili bilmek istedikleri her bilgiyi aktarabilirsiniz.

Bu noktada, şirket logonuzu, websitenizin linkini, sektör bilginizi, şirket büyüklüğünüzü ve diğer detayları verdiğinizden emin olmalısınız. Bu detayları eklemek şirketinizin hesap verebilirliğini sağlayacak ve LinkedIn pazarlama stratejinizi daha güçlü hale getirmenize yardımcı olacaktır.

Ek olarak, şirketiniz ve sundukları hakkında gerekli detayları içerecek uygun bir açıklama da ekliyor olmalısınız.

Aynı zamanda, markanız ile uyum yakalayan bir kapak görseli de kullanabilirsiniz. Tutarlı ve güncel bir Şirket Sayfasına sahip olmak hesap verebilirliğinizi ve profesyonelliğinizi güçlendirerek marka imajınızı destekleyecektir.

Örneğin, Schneider Electric’in LinkedIn Şirket Sayfasına göz gezdirebilirsiniz. Tanıtım bölümü ilk durak olarak oldukça önemlidir. Şirketin website linkleri, sosyal medya profil linkleri gibi gerekli tüm bilgiler sağlanmaktadır.

Ek olarak, Şirket Sayfasınızda hedef kitlenizi takipte tutabilmek için anlamlı içerikler paylaşabilirsiniz. Bu şirketinizin güvenilirliğini daha fazla güçlendirecek ve şirketinizi sektörün güçlü bir lideri olarak konumlandırabilmenize yardımcı olacaktır.

 

4. Şirket Sayfanızı Optimize Edin.

Websiteniz için yaptığınız gibi Linkedin Şirket Sayfanızı da Internet aramaları için optimize etmeniz gerekmektedir. Hatta bu, LinkedIn pazarlama stratejinizin önemli bir parçası olmak zorundadır.

İyi şekilde optimize edilmiş bir Şirket Sayfası hem LinkedIn içerisinde hem de dışında yapılan aramaların sonuçlarında görünme oranlarınızı arttıracaktır. Böylelikle, insanların Internet arama motorları ve LınkedIn yardımıyla şirketiniz hakkında bilgi sahibi olmalarını kolaylaştırıyor olacaksınız. LınkedIn Şirket Sayfanızı arama sonuçlarında aşağıdaki teknikler ile optimize edebilirsiniz.

Anahtar Kelimeler Kullanın

Anahtar kelimeler LinkedIn pazarlama stratejiniz için olmazsa olmazlar arasındadır. Hedef anahtar kelimelerinize websiteniz ve blog’unuz için limit koymaya çalışmayın.

Hedef kitlenizin ürün ya da servislerinizi ararken kullanabileceğiniz tahmin ettiğiniz sözcük ve sözcük kalıplarını tanımlayın. Daha sonra bunları şirketiniz, ürünleriniz ve servisleriniz hakkındaki açıklamalarda kullanmaya özen gösterin.

Şirket Sayfanıza Link Verin

Herhangi bir Internet sayfasının önceliğini belirleyen Internet arama motorlarının kullanımını zorunlu kılan önemli faktörlerden bir tanesi de dahili link profilleridir.

Bu nedenle, LinkedIn pazarlama stratejinizi güçlendirmek için Internet aramalarında LinkedIn Şirket Sayfanızı optimize etmeniz ön koşuldur.

Bunu yapabilmenin en basit yolu ise sayfanıza link vermektir. Bu link websitenizin, blogunuzun, günlük çıkardığınız online yayınların ya da sosyal medya hesaplarınızın linki olabilir. Aynı zamanda, çalışanlarınızın kişisel LinkedIn profil sayfalarını oluşturmalarını ve çalıştıkları yer kısmında şirketinizin adını belirtmelerini sağlayabilirsiniz.

Böylelikle, LinkedIn Şirket Sayfanıza giden çok daha fazla linki yayınlamış olacak, bunun sonucu olarak da dahili link profil erişiminizi arttıracaksınız. Bununla uyumlu olarak ise, LinkedIn pazarlama stratejisinin etki alanını büyütebiliyor olacaksınız.

İlgili İçerikler Paylaşın

Hedef kitleniz ile etkileşimi arttırabilmenin yollarından biri de düzenli olarak şirketiniz ile ilişkili içerikler yüklemek ve paylaşarak Google tarafından sayfanızın indekslenmesini sağlamaktır. Bunun sonucu olarak da, arama motoru tarafından size verilen önceliklendirme olumlu şekilde etkilenecek ve arama sonuçlarında Şirket Sayfanızın ilk sıralarda görünme şansı artıyor olacaktır.

 

5. Rakip Şirketlerin Şirket Sayfalarını Analiz Edin.

LinkedIn pazarlama stratejinizi daha güçlü hale getirebilmek için, rakiplerinize göre bulunduğunuz durumu biliyor olmanız oldukça önemlidir.

Bu noktada, LinkedIn “Şirket Takibi” adı ile bir özellik sunmaktadır. Bu özellik sayesinde şirketiniz ile benzer faaliyetlerde bulunan benzer şirketlerin bir listesini alabilirsiniz. Aynı zamanda, toplam takipçi sayısı, takipçi büyüme oranı ve sosyal medya tutundurma oranı gibi birkaç ana metrik için erişim sağlamanız da mümkün olabilmektedir.

Bu sayfaları analiz etmek kendi Şirket Sayfanızın rakipleriniz ile kıyaslamada ne durumda olduğunu anlamanıza yardımcı olacaktır.  Bu sayfalar için olumlu etki yaratan faktörlerin neler olduğunu tanımlayabilir, bu faktörler için gerekli taktikleri kendi LinkedIn pazarlama stratejinize uyarlamaya çalışabilirsiniz.

 

6. Şirket Sayfanızı Duyurun.

Dikkat çeken bir Şirket Sayfası yaratmak, takipçi çekemiyor ve hedef kitlenizi büyütemiyorsanız günün sonunda pek de işinize yaramayacaktır. Şirket Sayfanızı Internet aramaları için optimize etmeye ek olarak, aynı zamanda insanların bu sayfayı takip edebilmesini de sağlıyor olmanız gerekmektedir. Bu noktada, görünürlüğünüzü arttırmak başarılı bir LinkedIn pazarlama stratejisine sahip olabilmek için olmazsa olmazdır.

Bunu yapabildiğiniz durumda LinkedIn sayfa akışınızda yaptığınız tüm güncellemeler beraberinde içeriğinize olan erişim oranını da arttıracaktır. Ek olarak, yüksek bir takipçi sayısı şirketinizin hesap verebilirliğini ve güvenilirliğini güçlendirecektir.

Bunu yapabilmenin en kolay yolu ise öncelikle çalışanlarınızdan ve meslektaşlarınızdan Şirket Sayfanızı takip etmelerini istemektir. Aynı zamanda e-postalarınızda kullandığınız imzanıza, blogunuza ya da websitenize insanları Linkedin takipçiniz haline getirebilmek için “Takip Et” butonu eklemeyi deneyebilirsiniz.

Böylelikle, müşterileriniz ya da website ziyaretçileriniz tek bir tıklama ile LinkedIn takipçiniz haline gelecektir. Ek olarak, mevcut müşterilerinizi ve iş ortaklarınız Şirket Sayfanızı takip etmeleri için davet edebilirsiniz.

 

7. Dikkat Çeken ve Şirketiniz ile İlgili İçerikler Paylaşın.

Şirket Sayfanız için önemli sayıda takipçi çekebilmek düşünüldüğü kadar kolay bir iş değildir. Fakat, yüksek takipçi sayısına erişmek aynı zamanda LinkedIn pazarlama stratejinizin nihai sonucunu da tek başına belirlemeyecektir.

Hedef kitlenizi oluşturmak ve onlar ile etkileşim kurabilmek başlı başına zorlu bir görevdir. Bunu başarabilmenin tek yolu ise hedef kitleniz ile aynı frekansı tutturabilmenizi sağlayacak anlamlı içerikler yayınlamak ve paylaşmaktır.

İçeriğinizin niteliği LinkedIn pazarlama stratejinizin akıbetini belirleyecektir. LinkedIn üzerinde içerik paylaşmak ise insanların bu platform üzerinden neden zaman harcadığına dair derin bir analiz yetkinliği de gerektirmektedir. Örneğin, takipçilerinizin neden paylaştığınız bir içeriği okumak isteyebileceğini biliyor olmalısınız.

Tipik olarak, aşağıdaki türde içerikler LinkedIn üzerinde etkilidir ve LinkedIn pazarlama stratejinizi önemli ölçüde güçlendirebilir.

Sektör Trendleri ve “Nasıl Yapılır?” Makaleleri

BuzzSumo tarafından 2017’de LinkedIn’de paylaşılan 10 milyon makalenin analiz edildiği bir çalışma yapıldı.

Bu çalışmada elde edilen en önemli sonuçlardan biri en popüler içeriklerin başlıklarında en çok kullanılan sözcük dizilerinin genel olarak 2 kategoriye ayrılabileceğidir.

  • Sektör Trendleri: “(bir şeyin) geleceği”, “dünyada”, “(bir şeyin) gücü” vb.
  • “Nasıl Yapılır?” makaleleri: “(Bir şeyi) Yapabilmenin X Yolu”, “(Bir şey) için X İpucu” vb.

Çıkarılan istatistiklere göre LinkedIn kullanıcıları genel olarak kendilerini eğitebildikleri içerikler ile daha fazla ilgileniyor. Aynı zamanda kişiler sektördeki son gelişmeler hakkında güncel kalabilmelerini sağlayan içerikler okumayı daha çok tercih ediyor.

Bu tip içerikler paylaşmak hedef kitlenizin ihtiyaçlarını karşılamanıza yardımcı olacaktır. Bunun sonucu olarak da LinkedIn pazarlama stratejiniz büyük bir gelişim sağlayacaktır.

 

Güçlü Liderlik Makaleleri

LinkedIn pek çok stratejik karar vericilerinin ve üst seviye yöneticilerinin zaman geçirdiği bir platformdur. Bu kişiler ile etkileşime geçebilmek için ise, LinkedIn pazarlama stratejinizin bu kişilerin ihtiyaçlarına cevap verebiliyor olması gerekmektedir. Sosyal medyada her an görebileceğimiz sıradan içerikler ile ise bunu başarabilmeniz mümkün olmayacaktır.

Böyle bir hedef kitlenin dikkatini çekebilmenin en etkili yolu taze ve orijinal içerikler paylaşabilmekten geçmektedir. Tam da bu nedenle güçlü liderliğe dair içerikler hedeflediğiniz takipçi kitlenizi büyütmenize yardımcı olacaktır.

Bu noktada, güçlü liderliğe dair aşağıdaki içerik türlerinen faydalanabilirsiniz.

  • Sektörde güçlü liderlik: Sektörünüzdeki son gelişmelere dair bakış açınız.
  • Organizasyonel anlamda güçlü liderlik: Şirketinizin vizyonunuzu ortaya koyan içerikler.
  • Ürüne dair güçlü liderlik: Hedef müşterilerinizin problemleri için en iyi çözüm sağlayacağı olarak kendinizi konumlandırma.

Oluşturduğunuz içeriğin türü ne olursa olsun, doğrudan ve aşina şekilde kendinizi pazarlayan bir içerik olmadığından emin olmalısınız. Çünkü bu durum LinkedIn pazarlama stratejiniz üzerinde düşündüğünüzün tam tersi etki yaratacaktır.

Kendi içeriğinizi paylaşmaya ve yaygınlaştırmaya ek olarak aynı zamanda başka sayfalarda keşfettiğiniz dikkat çeken ve faydalı içerikleri de paylaşmayı deneyebilirsiniz. Böylelikle Şirket Sayfanızın paylaşım akışına yeni bir soluk kazandırabilir ve diğer markalar ile ilişki kurabilirsiniz. Bu da beraberinde LinkedIn pazarlama stratejinizin daha etkili hale gelmesini sağlayacaktır.

Bu noktada, ek olarak paylaşımlarınıza açıklayıcı cümle başlıkları, dikkat çeken görseller, içeriğe uygun emojiler de eklemelisiniz. Bu sadece metinlerden oluşan paylaşımların sıkıcılığından kaçınabilmenizi sağlayacaktır.

Aynı zamanda, görünebilirliğini daha fazla arttırabilmek için paylaştığınız içeriklerde içeri ile uyumlu hashtag’ler kullanabilirsiniz çünkü hashtag kullanımı da LinkedIn pazarlama stratejiniz için fazlası ile önemlidir.

 

8. Görsel ve Videolardan Faydalanın.

Linkedin paylaşımlarınıza hedef kitlenizi maksimum seviyede çekebilmek, LinkedIn pazarlama stratejinizin başarılı olabilmesinde büyük bir rol izlemektedir.

Hatta, LinkedIn’e göre paylaşımlarda görsel kullanmak içeriklere yapılan yorum oranlarını 2 kat arttırmakta, video kullanmak ise içeriklerin altında takipçi iletişiminin başlama oranını 5 kat daha fazla desteklemektedir. Görsel ve video kullanımına ek olarak, içeriklerinizi daha dikkat çekici hale getirmek için PDF ve SlideShare sunumlardan faydalanabilirsiniz.

Şu anda LinkedIn uygulamaya doğrudan video yüklemeye imkan sağlamaktadır. Anlaşılan o ki, şirket LinkedIn üzerinden yapılan video yüklemelerini başka platformlar aracılığı ile paylaşılan videolara göre daha öncelikli hale getirecektir. Bu.nedenle, örneğin YouTube video linki paylaşmak yerine doğrudan uygulamaya videolarınızı yükleyerek bu önceliklendirmeden faydalanabilirsiniz.

LinkedIn aynı zamanda uygun başlıklara sahip 1-2 dakikalık kısa videolar paylaşılmasını önermektedir. Bu noktada siz de, yüklediğiniz videoların markanızın vizyonunu doğru şekilde aktardığından ve orijinal olduğundan emin olmalısınız.

Her ne kadar uygulaması basit olsa da pek çok pazarlama uzmanı bu LinkedIn pazarlama stratejisini önemsememektedir. Fakat, rakiplerinizin önüne geçebilmek için mutlaka bu stratejiyi değerlendirmeye almanız önerilmektedir.

 

9. İçerik Takvimi Oluşturun.

Hedef kitlenize erişebilmenin ve LinkedIn Şirket Sayfanıza bağlılık geliştirebilmelerini sağlamanın en önemli yollarından biri de tutarlılıktır.

Düzenli olarak ilgi çeken içerikler paylaşıyorsanız bu durum takipçilerinizin bağlılık seviyesini ve içeriğinize erişim oranlarını arttıracaktır. Böylelikle, daha fazla takipçiye sahip olacak ve LinkedIn’deki kitlenizi genişleteceksinizdir.

LinkedIn kitleniz ile etkileşim sağlayabilmek için her gün paylaşım yapmayı önermektedir. Bu nedenle ve tutarlılık yaratabilmek için LinkedIn pazarlama stratejinizin bir parçası olarak bir içerik takvimizi oluşturabilirsiniz. Yaratacağınız içerik türleri dikkate alınarak içerik paylaşımlarınız için bir zaman çizelgesi yapabilirsiniz.

LinkedIn pazarlama stratejinizin bir diğer önemli kısmı ise uygulamada maksimum takipçi trafiğinin yaşandığı zamanlarda içerik paylaşmaktır. Bu da, hedef kitlenizin günün hangi zamanlarında en çok uygulamada online olduğunu analiz edebilmenizi gerektirmektedir.

Bunu yapabilmenin en kolay yolu ise Şirket Sayfanızın analitik bölümündeki “Güncellemeler” alanınaki tıklama oranlarını incelemektir. Farklı zamanlarda içerik paylaşmayı deneyerek bu zamanlar arasında kıyaslama yapabilir, müşterilerinizin en yoğun olarak uygulamayı kullandığı zaman dilimini bu şekilde keşfedebilirsiniz.

 

10. Destek Programlarınızı Otomatik Hale Getirin.

LinkedIn hesabınızı büyütmek için daha ilk aşamalarda daha fazla iletişim kurmanız gerekmektedir. Bunun için ise pek çok destek program faaliyeti yapıyor olmalısınız.

Fakat, bunları manuel şekilde yapıyor olmak ise sizi zorlayacak ve size çok fazla zaman kaybettirecektir. Bu nedenle bu programları otomize etmek iyi bir seçenektir.

Bu noktada Dux-Soup LinkedIn Otomizasyon aracı bu araştırma aşamalarını otomize etmenizi kolay hale getirerek daha önemli aşamalardaki çabalarına odaklanmanızı sağlayacaktır. Bu da takipçi bağlılığınızı geliştirecek ve daha fazla satış yapmanıza imkan verecektir.

Peki, Dux-Soup ne yapıyor?

Bu araç otomatik olarak hedef müşterilerinizi izler, onların uygunluğunu teyit eder ve hattta sizin adınıza bu kişilere otomatik olarak kişiselleştirilmiş mesajlar gönderir. Aynı zamanda bu araç sayesinde hedef müşterileriniz için kampanya dizileri oluşturabilmeniz de mümkün olacaktır.

 

11. İş Gücünüzden Destek Alın.

Çalışanlarınız ve meslektaşlarınızdan hedef kitlenizi büyütebilmeniz ve LinkedIn’de takipçi erişimini arttırabilmeniz için büyük ölçüde yardım alabilirsiniz. Bu nedenle, bu kişileri LinkedIn pazarlama stratejinizin önemli birer parçası haline getirmek faydalı olacaktır.

Şirket Sayfanızı takip etmenin yanı sıra çalışanlarınızı ve iş arkadaşlarınızı yaptığınız paylaşımları beğenmeleri ve paylaşmaları için yönlendirebilirsiniz. Bu kapsamda, Şirket Sayfanızda herhangi bir güncelleme yaptığınızda bu kişilere bildirim göndermeyi deneyebilirsiniz.

Aynı zamanda kişisel LinkedIn hesaplarında gerekli olan tüm bilgileri vermelerini isteyebilirsiniz. Bunu yaparken de şirketinizin bir çalışanı olduklarını belirttiklerinden ve Şirket Sayfanıza yönlendirecek bir link verdiklerinden emin olmanız faydalı olacaktır.

Böylelikle markanızın görünürülüğünü arttırıyor olacaksınız. Bu da beraberinde hedef kitlenizde marka farkındalığını geliştirecek ve LinkedIn pazarlama stratejinizi daha başarılı hale getirecektir.

 

Kendi LinkedIn Profilinizi Tamamlayın

Yukarıdakilere ek olarak LinkedIn’de güncel ve eksiksiz bir kişisel hesabınız olduğundan emin olmalısınız. Elbette bu doğrudan LinkedIn pazarlama stratejinize etkide bulunmayacaktır fakat kişisel LinkedIn hesabınız markanızın insana dair özelliklerini ortaya çıkaracaktır.

Bu nedenle, samimi kişisel bir hesap marka imajınızı daha da güçlendirecektir. Bu noktada, kişisel hesabınızda spesifik yetkinlerinizin ve profesyonel başarılarınızın tümünü vurgulamış olduğunundan da emin olmanız gerekmektedir.

 

LinkedIn Analitiklerden Faydalanın

LinkedIn pazarlama stratejinizin en önemli parçalarından biri de onu düzenli olarak ölçümlüyor olmaktır. Bu yazıda daha önce Şirket Sayfa analitiklerinden ne şekilde faydalanılabileceği ve bunlar sayesinde hedef kitle hakkında gerekli iç görülerin nasıl elde edilebileceği aktarılmıştır.

Bu analitikler sayesinde aynı zamanda güncellemelerinizin ortaya çıkardığı performansı da analiz edebilirsiniz. Bunu yapabilmek için Şirket Sayfası analitiğindeki “Güncellemeler” bölümünün nasıl çalıştığını biliyor olmanız gerekmektedir.

Her bir paylaşımınız için tıklanma, paylaşıma reaksiyon gibi farklı parametreleri gösteren bir tablo görüyor olmanız gerekmektedir. Bu bilgi sayesinde aynı zamanda en çok hangi tür içeriklerin en çok takipçi ilgisi çekebildiğini öğrenebilirsiniz.

Bu şekilde, LinkedIn pazarlama stratejinizi geliştirebilir ve daha fazla ilgi çekebilecek içeriği yaratabilirsiniz.

 

12. Website Trafiğinizi İzleyin.

LinkedIn’de markanız ile ilgili içerik paylaştığınızda aynı zamanda websitenize ya da bloguna yönlendirecek linkler de ekleyebilirsiniz. Bu şekilde pek çok insan içeriğinizi ilgi çekici bulabilir ve ne olduğuna bakmak için websitenizi ziyaret edebilir.

Fakat, paylaşımınızı gören kişiler websitenize gelmeyebilir, hatta LinkedIn sayfanızı terk edebilir. Sonuç olarak ise bu kişileri elinizden kaçıracaksınızdır. Fakat website trafiğinizi takip ederek bu kitleyi ve reaksiyon sebeplerini tespit edebilirsiniz.

 

Başarılı Bir LinkedIn Pazarlama Stratejisi Yaratmaya Hazır Mısınız?

LinkedIn markanızın doğru karar vericiler ve orta seviye fenomenler ile iletişim sağlayabilmesi için size büyük bir fırsatlar havuzu sunmaktadır. Özellikle son yıllarda LinkedIn marka farkındalığının arttırılabilmesi ve ürün ya da hizmetlerinin satışını destekleyebilmesi için markalar için önemli. bir pazarlama aracı haline gelmiştir.

Bu nedenle, uygulamanın öneminin farkına varmanız ve güçlü bir LinkedIn pazarlama stratejisi geliştirmeniz gerekmektedir.

Nihai hedefleri ve hedef kitleniz hakkında derin bir iç görü sahibi olmak LinkedIn pazarlama stratejinizin başarısı için olmazsa olmasıdır. Bu noktada, öne çıkan bir Şirket Sayfası oluşturduğunuzda ve bunu Internet arama sonuçları için optimize ettiğinizden emin olmalısınız.

Ek olarak, içerik stratejilerinizi gözden geçirmeli ve LinkedIn’de özellikle hedef kitlenize hitap edecek uygun güncellemeler yapmalısınız.

Aynı zamanda, LinkedIn pazarlama stratejinizi geliştirebilmek için tüm kaynaklarınızı kullanabiliyor olmalısınız. Bu kaynaklar arasında mevcutta sahip olduğunuz iş gücünüz yer almaktadır, iş gücünüz sayesinde LinkedIn güncellemelerinize ve Şirket Sayfanıza erişimi arttırabilirsiniz. Son olarak, Leadfeeder gibi araçlar ile website trafiğinizi izleyerek hangi şirketlerin LinkedIn’den gelerek websitenizi ziyaret ettiğini ortaya çıkarabilirsiniz.

 

İlginizi çekebilir

Reklam ve Pazarlama Stratejileri
Dijital Pazarlama Trendleri
Merve Tulum

Yazar : Merve Tulum

ODTÜ " Endüstri Mühendisliği " bölümünden mezun olduktan sonra Boğaziçi Üniversitesinde yüksek lisans yaptı. İş hayatına hızlı bir giriş yapıp inovasyon sorumlusu, sistem ve iş analisti gibi birçok pozisyonda görev aldı. Fibabanka, Yemeksepeti ve Yapı Kredi çalışmış olduğu şirketlerden sadece birkaçı. Sizler için iş hayatında edindiği tecrübeleri sizlere aktarıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir