Londra’da bulunan bir mağaza bir odun parçasını 22 dolara satıyor

Londra’da bulunan Botanique Artisan Shop mağazasındaki odunlar profesyonel bir ahşap ustası tarafından hazırlanarak büyüklük ve şekillerine göre 15-22 dolar arasında bir fiyata satılıyor. Huş ağacı ya da çoban püskülünden elde edilen odunların arka yüzü zımparalanarak düzleştiriliyor ve üzerlerine duvara asmak için bir delik açılıyor. Bazılarında ise üzerlerine manto asmak için küçük çıkıntılar bulunuyor.

Bu odunlar, son zamanlarda sosyal medyada oldukça yer alınca türlü şakalar türedi. İnsanlar doğada istemediğimiz kadar bulunan şeyler için 20 doları aşan bir meblağ ödemeyi savurganlık olarak görüyor. Botanique’in sahibi 29 yaşındaki girişimci Alice Howard ise buna katılmıyor. Ona göre odun parçaları, üzerinde verilen emek düşünüldüğünde oldukça uygun fiyatlı.

Mağaza sahibi girişimci: “Ahşap ustamız, Devon’da yaşıyor ve odunları hazırlamak 20 dakikasını alıyor. Bunun yanı sıra odunların en uygunlarını da seçmek durumunda çünkü hepsi istenilen özelliklere sahip olmuyor. Daha sonra onları zımparalayarak düzleştiriyor ve cila sürerek hoş bir görünüme kavuşturuyor, ardından üzerinde delikler açıyor. Böylelikle odun parçası işe yarar hale geliyor. Eğer bu tarz şeylerden hoşlanıyorsanız duvarda çok hoş durduğunu göreceksiniz.Exmouth Market’da bulunan diğer mağazamızda bunlardan bayağı sattık.” şeklinde açıklama yapıyor.

Mağaza için odun gönderen ahşap ustası Sean Hellman ise şöyle diyor: “ İnsanlar benim bu odunlardan çok para kazandığımı sanıyor. Bu beni çok kızdırıyor. Çok sayıda mağaza ya da galeri ile çalışmıyorum çünkü amacım kar etmek değil. Esas olarak el emeği ürünlerinin sergilendiği fuarlarda, standlarda satış yapıyorum. Bunlardan öyle ahım şahım paralar kazanmıyorum.” Sattığım en büyük odun parçası 15 dolar ve mağazalar üzerine vergiler dâhil istediği fiyatı basıyor.

Londra’da yaşayan ve Botanique’in müşterisi olan John Hawkes, bu ürün hakkında pek de ikna olmuşa benzemiyor. “Bence bu bir odun parçası için çok yüksek bir fiyat. Eminim ki ben de, yerde bunlardan bir tane bulup, üzerine bir delik açarak 22 dolar tasarruf edebilirim. Belki ben de bunlardan yapıp satmaya başlamalıyım.”

Ne ilginçtir ki Botanique, basit bir odun parçasını yüksek fiyattan satan Londra’daki tek mağaza değil. Geçtiğimiz yıl Sally Bourne Interiors, boyanmış kütükleri 14 dolardan satarak haberlere konu olmuştu ve satışları da ister inanın ister inanmayın gayet iyiydi.

 

İlginizi çekebilir

Sıradan odunlar boyanarak tanesi 14 dolara satılıyor!
Bu mağazada deriye sarılmış taşlar 85 dolara satılıyor!

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir