Mantar Yetiştiriciliğine Nasıl Başlanır?

İster mantarları süpermarketler ve manavlardan almak yerine kendiniz yetiştirmek ve tasarruf etmek isteyin isterseniz de para kazanmak için mantar yetiştiriciliğine başlayın. Sonuçta bu makale size nasıl mantar yetiştireceğiniz ile ilgili ipuçları ve tavsiyeler verecek.

Mantarlar fungi alemi içerisinde incelenir. Şekilleri, renkleri ve büyüklükleri değişen farklı bir sürü mantar türü vardır. Mantarlar besin değerlerine ve aynı zamanda yenmeleri ve faydalarına göre değerlendirilir.

Bütün bu sebeplerden ve gerçeklerden dolayı insanların bir kısmı mantarlardan hoşlanmaz. Mantar yetiştiriciliğini kazançlı bir hobi ve iş girişimi olarak görebilirsiniz. Herhangi bir deneyim veya büyük bir başlangıç sermeyesi olmadan küçük bir alanda çalışarak bu işe başlayabilirsiniz. Ne kadar para kazanacağınız yetiştirdiğiniz mantarın türüne, faaliyetin ölçeğine ve aynı zamanda ürünü pazarlama becerinize bağlı olarak değişecektir.

Küçük ölçekli bir işe başlarsanız küçük bir alandan çalışmanız gerekir ve yetiştirdiğiniz mantarlar geçinmeniz için yeterli olmayabilir. Daha fazla alan ekleyerek işinizi büyütürseniz istediğiniz büyüklükte mantar yetiştirebilir ve daha fazla para kazanabilirsiniz.

Mantarların kolaylıkla yetiştirilmesinin yanında pazarlanması da kolaydır. Oteller, dükkanlar, restoranlar, marketler, pazarcılar ve diğerleri olası müşterileriniz arasındadır. Gördüğünüz gibi sizden toptan alım yapacak müşterileriniz olabilir.

Küçük ölçekli faaliyetler için küçük bir ambar yeterli olur. Diğer taraftan mantar çiftçiliği için ekstra alana ve daha düzenli ve sistematik bir yaklaşıma ihtiyacınız olacaktır.

Mantar yetiştirmek çiçek, bitki ve sebze yetiştirmekten farklıdır çünkü mantarlar klorofil içermezler ve onun yerine sunstrat denen başka bir bitki materyaline bağlıdırlar.

 

Ne tür mantar yetiştirebilirim?

Para kazandıran en popüler mantar türlerinden biri istiridyedir. İstiridye mantarının dışında cüce, şitake, diğer alışılmış mantarlar ve alışılmamış olanlardan da para kazanabilirsiniz.

 

Mantar yetiştirmeye başlamadan önce dikkat etmeniz gerekenler

Mantar yetiştiriciliği ile ilgili bilmeniz gereken çok şey yoktur ve bu bilim değildir. Ancak kaliteli ürünler üretmek ve karınızı maksimize etmek istiyorsanız belli kuralları ve prosedürleri izlemeniz gerekir.

Sağlık konuları ve yasal konular, tarımsal mücadele, belli tür mantarların pazar potansiyeli,  temel tarım malzemeleri ve yetiştirme materyalleri bu işe başlamadan önce ilgilenmeniz gereken konular arasındadır.

Yalnız şunu belirtmekte fayda var ki bazı mantarlar yenmez çünkü zehirlidirler ve bu fikri benimsemeden önce mantar yetiştirmekle ilgili bütün sağlık ve yasal konuları öğrenmeniz gerekir.

 

Mantar üretiminin ana basamakları

Mantar yetiştiriciliğinden para kazanmak istiyorsanız takip etmeniz gereken önemli adımlar olacaktır:

1 – Mantarlar hakkında araştırma yapın ve farklı türleri öğrenin. Aynı zamanda bu türlerin yiyeceklerde  – nasıl kullanılacağını öğrenin. Farklı türlerin ekilme biçimlerini öğrenin ve çeşitli türler için müşteri bulmak amacıyla internette araştırma yapın.

2 – Bir uzmanlık belirleyin. Hangi türleri yetiştireceğinize karar verin ve bu iş için ne kadar sermayeye ve hangi ekipmanlara ihtiyaç duyacağınızı araştırın.

3 – Yasal yükümlülüklerinizi öğrenin ve bunlara uyun. Bazı bitki türlerini yetiştirmek ve pazarlamak için çeşitli kurallar ve yönetmelikler vardır.

4 – Mantarlarınızı nerede yetiştireceğinize karar verin ve buna uygun bir çalışma ortamı hazırlayın. Seçtiğiniz yer temiz ve kuru olmalıdır. Temel içerik maddelerini depolamak için doğru sıcaklık ayarlanmalı, yağmur ve güneş ışığından uzak tutulmalıdır.

5 – Seçtiğiniz mantar türleri için uygun bir taban bulun. Saman ve çamur genellikle kullanılır. Aynı zamanda mantar yumurtalarını da ihtiyacınız olabilir. Yumurtalar kendi kendine büyümeye başladıktan sonra ekinler de gelişmeye başlayacaktır. Mantarlarınızı büyütmek için ekim yataklarına da ihtiyaç duyabilirsiniz.

6 – Yataklar, tabanlar ve sporlar ( yumurta ) için tedarikçiler bulun.

7 – Kanalları hazırlayın ve temizleyin.

8 – Sporları ( yumurtaları ) yataklara serin. Sporlar steril kanalların üzerinde yetişen olgun mantarlardır.

9 – Doğru sıcaklık, nem, ıslaklık ve mantar tarımı ile ilgili diğer koşulları oluşturun ve muhafaza edin.

10 – Mantarları toplayın, paketleyin ve pazarlayın.

11 – Yatakları temizleyin ve tekrardan başlayın.

 

Bilgi birikiminizi arttıracak temel noktalar

Mantar sezonu yatakların hazırlanmasından stokların toplanması kadar altı ve sekiz hafta arasında tamamlanır.

Mantar sporu uygun ortamının sağlandığı tepsiler veya kutularda büyür. Derecenin 10 ve 13 arasında olması gerekir. Tepsiler karanlık bir yere yerleştirilmelidir ancak iyi havalandırılan bir nokta olmasına da dikkat edilmelidir. Boş bir kiler veya oda idealdir.

Mantarlar toplandıktan hemen sonra satılmalıdır. Mantarları depolayacaksanız soğuk ve karanlık bir yerde muhafaza etmelisiniz. Yerel marketlerden tezgah almaya çalışın. Yoldan geçen kişileri çevirerek zengin olamazsınız ancak işletme sahipleri, otelciler ve restoran sahipleri bulabilirsiniz ve daha sonra bu kişiler düzenli müşteriniz olabilir. Daha sonrasında mantarları direk bu kişilere gönderirsiniz.

Mantarlarınızın reklamını nasıl yapacağınız ve nasıl para kazanacağınız iş planının en önemli bölümüdür ve bu soruların cevapları başarınızı ve para kazanma şansınızı etkiler. Ancak kar marjları düşük olabilir. Bu şu anlama gelir: çok çalışmanıza ve ciddi zaman ayırmanıza rağmen küçük ölçekli başlarsanız ödülünüzde küçük olur. Bir sonraki ipucuna bakın.

İşe başlamadan önce faaliyetinizin ölçeğini belirler, hangi türleri yetiştireceğinize karar verir ve aynı zamanda pazar ve stok potansiyeline çalışır ve ilk mantarınızı büyütmeden önce alıcılarla temas kurarsanız başarıyı garantilemiş olursunuz.

 

Mantar yetiştiriciliğ için ipuçları

Pazar odaklı olun, bütün planları yapın ve para kazandırma potansiyeli olan işinizle ilgili bütün yatırımlar ve değişikliklerle ilgili kafa patlatın. Başlamadan önce olası alıcılar ve diğer insanların mantarlarını alan kişilerle konuşun. Satın alabilecekleri stok miktarını ve hangi fiyattan alabilecekleriniz öğrenin.

Birkaç tür mantar yetiştirmeye başladıktan sonra diğer türlerle ilgili planlama yapmaya başlayın ve ek gelir akışı sağlamak için kendi müşterilerinize diğer yetiştiricilerin mantarlarını tekrardan satma fikrini düşünün.

Yatırım yaparken ve mantarları yetiştirirken yavaş ve dikkatli olun. Büyük ölçekli başlamadan önce diğer üreticilerden ve mantar yetiştirme uzmanlarından her şeyi öğrenmeyi çalışın.

Pazar, internet sitesi, halka doğrudan satış, restoran ve otellere doğrudan satış, küçük perakende satıcılar, büyük ticari toptancılar ve süpermarketler gibi pazarlama yerlerinizle ilgili araştırma yapın ve liste çıkarın.

İş başlamadan önce ve başladıktan sonra olası pazarlarla ilgili sürekli araştırma yapın. Pazarları araştırmanın ve rekabeti takip etmenin en iyi yolu hem organik siteleri hem de Google AdWords aracılığıyla reklam veren firmaları Google’dan araştırmaktır.

Benzer tedarikçileri araştırmak için Google’da “mantar tedarikçileri” gibi aramalar yapın.

Mantarlarınız için olası pazarlar ararken Google.com’dan “mantar pazarlama” gibi kelimelerle aramalar yapın.Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir