McDonalds Bayilik Şartları

Hakkında

McDonald’s muhtemelen dünyadaki en büyük ve en çok tanınan fast-food zincirlerinden biridir. 100’den fazla ülkede hizmet veren McDonald’s restoranlarını her gün 58 milyondan fazla müşteri ziyaret etmektedir. Sahip olunan ve işletilen restoranların yaklaşık %85’i franchise veya ortak girişimdir. Franchise sahipleri franchise bedeli ve pazarlama ücretlerini ve aynı zamanda aylık kira bedellerini ana firmaya ödemek zorundadır. McDonald’s bayiliğini nasıl alacağınızı öğrenmek istiyorsanız lütfen makaleyi okumaya devam edin. 

 

McDonald’s bayiliği nasıl alınır?

1 – Seçilme niteliklerini yerine getirin. McDonald’s bayisi olmak için girişimci bir ruha ve başarma tutkusuna, özellikle insan yönetimi ve finansal yönetimde geniş tecrübelere, tüm zaman ve gücünü restoran yönetimi için harcama isteğine ve imkanına, McDonald’s işletmeciliğinin gerektirdiği yatırımları karşılayabilecek finansal imkanlara şahsen sahip olmak gerekir. McDonald’s resmi internet sitesini inceleyerek aranan özellikleri öğrenebilirsiniz.

Yatırım maliyeti restoranın tipine ve büyüklüğüne bağlı olmakla birlikte 400.000- 500.000 USD + KDV arasındadır. İşletmeci adayı McDonald’s’a 30.000 USD + KDV başlangıç ücreti öder. İşletmeci, lisans aldığı süre boyunca aylık net satışlar üzerinden reklam katkı payı, belli bir yüzde geliştirme ücreti ve isim hakkı ücreti ödemekle yükümlüdür.

2 – Resmi internet sitesinden ulaşabileceğiniz McDonald’s franchise başvuru formunu doldurun. Tamamlanmış başvuruyu online veya yazılı olarak resmi ofise gönderin.

3 – Seçim sürecini tamamlayın. Potansiyel franchise olarak seçildiyseniz ilk mülakat yapılacaktır. İstanbul’da McDonald’s tarafından uygun bulunan bir restoranda gerçekleşen 5 günlük “İş Başında Değerlendirme” (İBD) programı uygulanacaktır ve son aşamada üst yönetimle son bir mülakat gerçekleştirilecektir.

4 – Eğitiminizi tamamlayın. Eğitim programı katılım ve performansa bağlı olarak 6 – 8 ay sürmektedir. Tam zamanlı olan eğitim programı genellikle restoranlarda ve ayrıca merkez ofis tarafından verilen kurslarla takviye edilmektedir. İlk iki ay temel operasyon öğretilir ve geri kalan sürede de müdür sorumluluk ve görevleri gösterilir. Son aşamada da Hamburger Üniversitesi tarafından verilen “Restoran Liderlik Uygulamaları Kursu’na katılım sağlanmasıyla işletmecilik eğitimi tamamlanır. Sadece bu eğitim programını başarıyla tamamlayan kişiler McDonald’s lisansını alma imkanına kavuşabilirler.

5 – Restoranınızı açın. McDonald’s büyüme stratejilerine uygun olarak Türkiye genelinde nerelerde restoran açılacağını bir öncelik sırasına koyar ve uygun bir emlak bulduğu takdirde gayrimenkulü kiralar veya satın alır. Tadilat projeleri, inşaat işleri, dekorasyon ve ekipmanının tespiti ile ilgili yatırım McDonald’s tarafından yapılır. İşletmeciler restoranın başına geçerken mutfak ekipmanları, oturma grupları, dekor ve iç-dış reklam panoları gibi eşyaların yatırımını yapar.

6 – McDonald’s tüm işletmecilere birinci günden itibaren yoğun ve kaliteli eğitimler, restoran dekorasyonu ve ekipman yerleşimi, ulusal ve lokal pazarlama destekleri, mal ve hizmet standartlarının sürekliliğini sağlamaya yönelik malzeme alımı ve kalite kontrol hizmetleri, ürün araştırma ve geliştirme gibi konularla ilgili destek ve danışmanlık hizmetleri verir.

İpucu

Günlük faaliyetleri kişisel olarak denetlemek için plan yapın çünkü McDonald’s görevi başında bulunmayan işletme sahiplerine izin vermez.

Fast food sektöründe iş kurmak isteyenler için bu sektördeki bayilik veren firmaları ve bayilik fırsatlarını paylaşmaya devam edeceğiz.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir