Melek Yatırımcı Nasıl Bulunur?

Gelişme aşamasında olan hangi küçük işletmenin daha fazla sermayeye ihtiyacı olmaz ki? Ve hangi küçük işletme sahibi melek yatırımcıları ideal kaynak olarak görmez ki?

Ancak melek yatırımcı bulmak sahilde midye bulmaya benzemez. Bu araştırma tıpkı inci aramaya benzer.

Aşağıdaki ipuçlarını okuyarak melek yatırımcı nasıl bulunur öğrenebilirsiniz. İşte sizlere hiçbir yerde bulamayacağınız birbirinden değerli ipuçları:

 

1 – Kimi aradığınızı bilin

İhtiyacınız olan melek yatırımcıyı kafanızda belirlemeniz başarı şansınızı attırır. Tipik melek yatırımcıların özellikleri aşağıdaki gibidir:

  • Gelirleri 100,000 TL’nin üzerindedir
  • 40 ve 60 yaş aralığındadırlar.
  • Net servetleri 1.000.000 TL’den fazladır.
  • Girişimcilik geçmişleri oldukça başarılıdır.
  • Yatırımın beş yıldan yedi yıla kadar geri dönmesini beklerler.
  • Girişimciye tavsiye vermek isterler ve faaliyetin bir parçası olmak isterler.
  • Yatırım yapmak istemese bile başka yatırımcılara yönlendirirler.
  • Aşina oldukları bir sektöre yatırım yapmak isterler.
  • Başvurular aracılığıyla iş yaparlar.

Melek yatırımcılık konusunda uzman olanların belirttiğine göre melekler, büyüme potansiyeli olan firmalarla ilgilenirler. Yatırımlarının geri dönüşlerini almak için uzun yıllar beklemek zorunda olduklarını bilirler ve girdikleri riski telafi edebileceklerini düşünürler.

 

2 – Hassas noktalarını düşünün

Melek yatırımcılar yatırım yaptıkları işte aktif olarak yer almak isterler. Bu nedenle de kendilerine yakın buldukları işlere yatırım yapmayı tercih ederler. Melekler yakında olmak isterler.

 

3 – Network, network, network

Birçok durumda melek yatırımcılara başkaları tarafından önerilmeniz gerekir. Sonuçta sokaklarda boş boş dolaşan ve herkesin konuşabileceği insanlardan değillerdir. İşte bu nedenle bir melek yatırımcı bulmak istiyorsanız öncelikle doğru insanı bulmanız gerekir. Bu birilerinin sizi melek yatırımcılara tavsiye etmesi anlamana gelir.

İşletme sahiplerine odaklanın çünkü bu insanlar melek yatırımcı olabilir veya melek yatırımcıları tanıyor olabilirler. İş ve ticaret kuruluşlarına üye olun ve düzenli olarak toplantılara katılın. Etkinliklere ve fuarlara katılın. Yüzünüzü ve adınızı mümkün olduğunca çok insana tanıtın.

 

4 – Meleklerin çoğu tek başına uçmaz bunu aklınızdan çıkarmayın

Bazı melek yatırımcılar baştan sona kendileri yatırım yaparken birçoğu da kaynakları birleştirmek ve riskleri paylaşmak için birleşirler veya resmi olmayan ağların parçası olarak hareket ederler.

 

5 – İnternetteki bağlantı hizmetlerini kullanın

Girişimcileri destekleyen ve melek yatırımcılarla girişimcileri bir araya getiren internet sitelerinden birinde melek yatırımcıların dikkatini çekebilirsiniz. Hiçbir şey olmasa bile iş teklifi yapmış olursunuz. Deneyebileceğiniz üç internet sitesi:

Galata İş Melekleri: Türkiye’deki en popüler melek yatırımcıların bulunduğu, iş projeleri ve girişim sermayesi kaynaklarının bir araya geldiği bir topluluktur. Siteyi incelemek için tıklayınız.

İstanbul Melek Yatırımcı Merkezi: girişimcilerle melek yatırımcıların bağlantısı kurmasını sağlayan bir hizmettir. Teklif göndermek bedavadır. Eşleştirme hizmeti teklifinize yatırım yapmak isteyebilecek yatırımcıları bulur ve bağlantı ücreti için bir kere ödeme yaparsınız. Veya belli bir ödeme yapar ve premium hizmetlerden yararlanırsınız.

Tüm dünya melekleri: Dünya üzerindeki tüm dünya meleklerine ulaşabiliceğiniz çok kapsamlı bir internet platformu da mevcut. Eğer biraz ingilizceniz varsa Türkiye’de yatırım yapmak isteyen meleklerle iletişim kurabiliyorsunuz. Sitede nerede ve hangi alanda yatırım yapmak istediğinizi seçerek arama yapıyorsunuz. Ardından seçimlerinizle eşleşen melek yatırımcılar karşınıza geliyor. Örneğin Türkiye’de iş kurmak istiyor ve melek yatırımcı arıyorsanız, “Location” kısmına Turkey yazarak aratma yapmanız yeterli. Şu an için Türkiye’de yatırım yapmak isteyen Türk ve yabancı olmak üzere toplam 1700 civarında melek yatırımcı bulunmakta. Bu yatırımcıları incelemek isterseniz tıklayınız. Ayrıca sitede projenizi tanıtarak ve gerekli sermayeyi belirleyerek melek yatırımcı bulabiliyorsunuz. Sitede melek yatırımcıların daha önce destek verdikleri projeler de gösterilmekte.

Diğer melek yatırımcılar: TrAngels, Aslanoba capital ve Bic Angels

Melek yatırımcı bulmak kolay bir iş değildir ancak çaba gösterirseniz karşılığını alırsınız ve projenize yatırım yapmak isteyecek bir melek yatırımcı bulabilirsiniz. Bununla birlikte ihtiyacınız olan sermayeye ulaşırsınız. Deneyimli ve becerikli olan bu melek yatırımcılar sayesinde işletmenizin başarısı şekillenir.

 

Küçük çaplı işinize sermaye bulmak için

Küçük çaplı bir iş kurmak istiyorsanız melek yatırımcılardan çok bazı internet sitelerinden destek alabilirsiniz. Küçük projelerinize destek veren sitelere aşağıda ulaşabilirsiniz:

 

İlginizi çekebilir

Hayalinizdeki Fikri Kitlesel Fonlama Siteleri ile Hayata Geçirin!
Sermayesiz İş Fikirleri
Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir