Yatırımcıların girişimcilerde aradığı 5 karakter özelliği

Ücretsiz kaynaklara, dijital iletişime ve kitle fonlamasına rağmen özel sermaye olmadan faaliyete geçen şirketlerin sayısı çok azdır. Bu sermayeye sahip olmak istiyorsanız, olgun yatırımcıları etkilemeniz ve şirketinize yatırım yapmaları konusunda ikna etmeniz gerekir.

Öncelikli olarak, bütün yatırımcıların kararlarını iş planlarına göre verdiklerini düşünebilirsiniz. Ancak yatırımcıların çoğu için iş planı kadar önemli olan başka unsurlar da vardır ve bunlar da kişiliğinizle alakalıdır. Yanlış kişiliğe sahip olan bir girişimcinin parlak bir iş fikrini mahvedebileceğini ve aynı şekilde kişiliği harika olan bir girişimcinin de iş fikri pek iyi olmasa bile fikre yeni bir soluk getireceğini bilirler.

İşte yatırımcıların girişimcilerde aradığı 5 karakter özelliği:

 

1 – Samimiyet

Öncelikle, sermayeyi ellerinden almak isteyen bir üç kağıtçı gibi görünürseniz yatırımcıları anında kaybedersiniz. Yatırımcılar varlıklı ve ilgili insanlardır ve şu zamana kadar en iyi dolandırıcılardan bazılarıyla karşılaşmışlardır. Kandırıldıklarını veya kendinizi olmadığınız biri gibi gösterdiğinizi hissederlerse itibarınız anında yerle bir olur.

Bir şeylerin üstünü kapatmaya çalışmak yerine, eksiklerinizden ve endişelerinizden bazılarını dürüst bir şekilde kabul edin ve başka bir kişiliğe bürünmektense gerçek benliğinizle hareket edin. Doğrusunu söylemek gerekirse, yatırımcılar dedektör gibi olduğundan bütün etkileşimlerinizin samimi ve dürüst olması gerekir.

 

2 – Karizma

Karizma birden çok tanımı olan soyut bir niteliktir ancak özünde diğer insanları etkileyen cazibe veya beğenilebilirlik seviyesidir. İlk başlarda, beğenilebilirliği bir işi idare etmenin ana unsuru olarak görmeyebilirsiniz. Ancak girişimciler ilk müşterileri etkilemek zorundadırlar. Bunu yapmak için de karizmatik olmaları gerekir. Yatırımcılar da bunu görmek isterler.

 

3 – Tutku

Yatırımcı toplantısına girdiğinizde monoton bir sesle sadece rakamlardan bahsederek yatırımcıları etkileyebileceğinizi düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Ancak fikrinizden bahsederken coşkunuzu göstermelisiniz.

Tutku, insanları hedeflerinin peşinden koşarken daha çok çalışmaya ve motive olmaya teşvik eder. Tutku olmazsa, sorunlar çıktığında kolayca pes eder ve ilerlemenizi sağlayacak riskleri almaktan kaçınırsınız. Coşkunuzu göstermekten asla korkmayın.

 

4 – Alçakgönüllülük

Girişimcilerin birçok nedenle alçakgönüllü olması gerekir.

Öncelikle, diğerlerinin fikirlerini dinlemek için hevesli olmak zorundadırlar. Girişimci olarak, bilmediğiniz şeyler olacaktır ve hatalar yapacaksınızdır. Diğerlerini dinleyecek kadar alçakgönüllü olmanız işlerinizin ilerlemesini kolaylaştırır.

İkincisi, her şeyin mükemmel olamayacağını anlamanız gerekir. Alçakgönüllü girişimciler hataların ve gizli tuzakların ortaya çıkacağını bilirler ve fikirlerinin bir gecede başarılı olamayacağının farkındadırlar. Alçakgönüllülük kriz durumlarında daha mantıklı kararlar alınmasını sağlar.

 

5 – Hırs

Son olarak, yatırımcıların gözünde girişimcilerin hırslı ve başarıya aç olması gerekir. Yatırımcılar kendilerine daha çok para kazandıracak fırsatları kovalarlar. Bu nedenle yatırım yaptıkları işletme sahiplerinin onlara para kazandırmak istediğini görmek isterler.

Hırslı insanlar hedefler belirlerler ve problemlerle karşı daha dirençlidirler. Aynı zamanda gelecek odaklıdırlar. Bu sayede günlük faaliyetlerle ilgilenmektense uzun vadeli kararlar vermeye odaklanırlar. Başarıyı yakalamak için başarılı olmayı istemek zorundasınız.

Açıkçası, kişiliğinizi bir anda değiştirmeniz zordur ve olmadığınız biri gibi davranmak istemezsiniz. Ancak titiz değerlendirmelerle ve elinizden geleni yaparak işiniz için uygun olan kişilik özelliklerini sergileyebilirsiniz.

Girişimci olarak değerinizi kanıtlamak için geçmiş deneyimlerinizden bahsedin ve aradıkları insanın siz olduğunu gösterin.

 

İlginizi çekebilir

Sermayesiz ne iş yapabilirim?
Çok para kazandıracak işler
Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir