Milyarder Michael Dell’in Muhteşem Hayatı

Tahmini olarak 24.9 miyar dolar servete sahip olan Michael Dell dünyanın en zengin insanlarından biri.

Michael Dell, Teksas Üniversitesinde okurken daha sonra ABD’nin en hızlı büyüyen markalarından biri olacak olan Dell Bilgisayar kurmak için okulu yarıda bırakmış. Dell daha 23 yaşındayken şirketi 1998 yılında ilk halka arzı yapmış ve ondan kısa bir süre sonrada milyarder olmuş.

Michael Dell başarılı bir iş adamı ve girişimci olarak kendisine özel uçakları, yazlık evleri ve pahalı arabaları ile özel yaşamını oldukça abartılı yaşıyor.

 

Michael Dell, Houston, Teksas’da 23 Şubat 1965 tarihinde doğmuştur. Dell genç yaşlarından beri elektronikler ile oldukça ilgili. Mesela daha 15 yaşındayken ilk çıkan Apple bilgisayarlardan almış ve parçalara ayırarak daha sonra o parçaları tekrar bir araya getirmeye çalışmış.

 

Lise yıllarındayken gazete aboneliği satış elemanı olarak çalışmış. Müşteri veri tabanını hedef alarak nasıl satış yapması gerektiğini çözdükten sonra Dell, yalnızca bir yıl içerisinde 18 bin dolar kâr elde etmiş.

 

Aslında bilgisayarlara ilgi duymasına rağmen Dell, 1983 yılında üniversite hayatına Austin’de bulunan Teksas Üniversitesinde tıp hazırlık öğrencisi olarak başlamış. Boş zamanlarını bilgisayarlara parçalar ekleyip geliştirerek ve geliştirdiği bu bilgisayarları yurt odasından sadece bir ayda 180 bin dolar kazanmış. Üniversitenin ikinci sınıfında okulu bırakmasına rağmen 1999 yılında yılında fotoğrafını çekmek için yurt odasını ziyaret etmiş.

 

Ünlü girişimci şirketini resmi olarak 1984 yılında PC’s Limited adıyla kurmuştur. Ve şirketi kısa bir süre içerisinde ABD’nin en hızlı büyüyen şirketlerinden biri haline gelerek daha kurulduğu ilk yılda 6 milyon dolardan fazla satış yapmıştır.

 

Girişimci, 1987 yılında şirketinin adını Dell Bilgisayar olarak değiştirmiş ve satışları ise hızla artmaya devam etmiştir. İlk halka arzında 30 milyon dolar elde ederek şirketini 1988 yılında piyasaya sunmuştur. 1992 yılında, – 27 yaşındayken – En Büyük 500 Şirket (Fortune 500) listesine yön veren en genç iş adamı olmuştur.

 

1988 yılında Michael Dell, ailesinin servetini yönetmek için MSD Capital adında kendi kişisel yatırım firmasını kurmuş. Firma; IHOP, Applebee’s, Dollar Rent-a-Car, Domino’s Pizza, ValleyCrest(bir peyzaj firması) gibi pek çok firmaya yatırım yapmış ve Hawaii, Meksika ve Kaliforniya’da çeşitli emlaklar satın almıştır. Firma, 2010 yılında Magnum Photos ajansına ait, tarihdeki en büyük fotoğraf arşivi olarak bilinen 185.000 fotoğraflık vintage fotoğraf arşivini de satın almıştır.

 

Michael Dell, 1988 yılında Dallas’lı genç bir moda tasarımcısı olan Susan Lieberman ile bir akşam yemeğe çıkmış. Ve birbirlerini ilk gördükleri anda aşık olmuşlar. Texas Monthly dergisine konuşan Susan Lieberman: “Şu zamana kadar flört ettiğim erkeklerin birçoğu kendileri hakkında çok fazla konuşuyor ve sürekli beni etkilemeye çalışıyordu ama Michael tanıştığım erkekler arasındaki en harika erkekti.” demiş. Çift, 1989 yılının Ekim ayında evlenmiş ve evliliklerinin ilerleyen yıllarında dört tane çocukları olmuş.

 

Susan Lieberman Austin sosyetesinde oldukça gözde olan bir kadın. Aynı zamanda geçen yıllar içerisinde yaptığı tasarımlar ile de oldukça dikkat çeken bir isim.  2001 yılında George Bush’un ikiz kızları olan Jenna ve Barbara Bush’un giydiği abiyeleri de Susan Lieberman tasarlamış.

 

Michael Dell oldukça utangaç ve ailesine karşı koruyucu bir adam. Bazı haberlere göre Michael Dell kendisinin ve ailesinin kişisel güvenlikleri için yılda 2.7 milyon dolar para harcıyor fakat buna rağmen çocukları, sosyal medya üzerinden attıkları her adımı paylaşmaktan vazgeçmiyor. 2012 yılında, o zamanlar henüz 20 yaşında olan kızı Alexa, Instagram ve Twitter hesaplarını oldukça aktif kullanıyordu fakat Alexa erkek kardeşi Zach’in özel jetlerinde akşam yemeği yerken çektiği fotoğrafı paylaşması ve bu fotoğrafın “Rich Kids of Instagram” (Instagram’ın Zengin Çocukları) adlı sayfada yer almasından sonra Alexa sosyal medya hesaplarını kapattı.

 

Alexa şu anda Tinder’ ın CEO’su olan Sean Rad ile birlikte.

 

Çocukları babalarının köpekleri ile olan bu fotoğrafını internette paylaştı.

 

Ailenin Austin’in dışında bulunan 33 bin metrekarelik evi, bir tepede konumlanması ve yüksek güvenlik ile korunuyor olmasından dolayı bölgede yaşayan insanlar tarafından “Şato” olarak adlandırılıyor. Ev sekiz yatak odası, bir tenis kortu, kapalı ve açık yüzme havuzuna sahip olmasının yanı sıra Austin Gölü’nün muhteşem manzarasına da sahip. Ev aynı zamanda Teksas’da şu zamana kadar inşa edilmiş en pahalı ev.

 

Michael Dell, evine yakın tepelerden birinde 6,380 metrekarelik modern yapıda bir çiftlik evine de sahip ve bu çiftlik evinde ailenin Arap atları bulunuyor. Bazı denilenlere göre bu devasa çiftlik evi ile ilgili Michael Dell oldukça problem yaşıyor, sebebi ise ailesi ve arkadaşları bazen çiftlik evinin bulunduğu bölgede geyik avladığı için Dell’e 1 milyon dolar vergi cezası verilmesi.

 

Dell’in aynı zamanda Karayipler’in oldukça gözde bir adası olan Anguilla’da dört katlı neoklasik mimariye sahip bir evi de var.

 

Fakat aile tatillerinin çoğunu tropik bir cennet olan Kukio, Hawaii’de bulunan yedi odalı “Raptor Residence” adındaki evlerinde geçiriyor. 2013 yılında bu eve 58 milyon dolar değer biçilmişti.

 

Michael Dell çok sayıda pahalı spor arabaya da sahip. Dell’in araba koleksiyonu bir 2004 Porsche Boxster içeriyor.

 

Fakat Dell’in garajı genellikle, son model Porsche arabalar ve Carrera GT’ler ile dolu.

 

Dell, sırf kafasını dağıtmak için 2005 Hummer H2’sine binip Austin’de dolaşıyor.

 

Ailenin sahip olduğu Gulfstream V uçağa ek olarak, Michael Dell’in bir Boeing Dreamliner 787 aldığı da dedikodular arasında. Dell’in bu uçağı yatırım olarak mı yoksa kişisel kullanımı için mi satın almış olduğu bilinmiyor.

 

Ünlü girişimci, yardımsever kişiliğiyle de ön plana çıkıyor. Michael Dell ve eşinin kurmuş olduğu Michael & Susan Dell Vakfı Amerika’da ve dünyanın dört bir yanında temel sosyal hak ve imkanlardan mahrum birçok çocuğa yardım eli uzatıyor.

 

İlginizi çekebilir

Başarılı Girişimcilik Hikayeleri
Garajda Kurulan 7 Büyük Teknoloji Şirketi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir