Garajda Kurulan 7 Büyük Teknoloji Şirketi

Bugün faaliyette olan birçok büyük internet ve teknoloji şirketinin garajlarda kurulduğunu biliyor muydunuz? Bu milyarlarca dolar değerindeki şirketler sıfırdan kuruldu. Ancak başarıya giden yolda en önemli unsur olan şahane birer iş fikirleri vardı. İşte garajda kurulan en popüler 7 şirket:

 

Google

google-garaj

Sergey Brin ve Larry Page, dünyanın en büyük şirketlerinden olan Google’ı Kaliforniya’da ufak bir garajda kurdular. Garaja aylık 1700 dolar kira verdiler ve 5 ay boyunca bu garajda kaldılar. Bu süre boyunca arama motorunun çekirdeğini yarattılar. Susan Wojcicki adındaki garaj sahibi borcunu ödemek için ikiliden ekstra para bile aldı, ancak o esnada garajında nasıl bir şey üretildiğinden haberi yoktu doğal olarak. Garaj daha sonra Google tarafından satın alındı, zira garajın şirket tarihinde çok özel bir yeri var.

Mutlaka okuyun: Google’ın Başarı Hikayesi ve Başarı Sırları

 

Microsoft

bill-gates-paul-allen
Yıl 1975, Paul Allen ve Bill Gates

Paul Allen, en büyük yazılım şirketlerinden biri olan Microsoft’u kurmak üzere Bill Gates’in okulu bırakmasını sağladı. İlk ofisleri ufak bir garajdı. 2 kişiye anca yetiyordu bu garaj. Gates’in ailesine ait olan garaj için kira ödenmedi. Ancak bu ufak garaj, Microsoft gibi bir devin doğumu için yeterince genişti.

Mutlaka okuyun: Bill Gates’in İlham Verici Hayat Hikayesi

 

Apple

Steve-jobs-garaj

1976’da Steve Jobs, Ronald Wayne ve Steve Wozniak bilgisayar işi kurmaya karar verdiler. Evin boş bir odasında başlayıp küçük bir garaja geçtiler daha sonra.

steve jobs-garage
Steve Jobs, yıl 1996.  Steve Wozniak ile içinde Apple’ı kurdukları garajın önünde dururken.

Apple 1 adlı ilk Apple bilgisayarı Kaliforniya’daki bu garajda üretildi. Dünyanın en yenilikçi şirketlerinden biri olan Apple da garajda doğdu.

Mutlaka okuyun: Apple’ın İflastan Kurtuluş ve Başarı Hikayesi

 

Amazon

amazon-garaj

Jeff Bezos, Hewlet Packard’ın garajda üretilmesinden çok etkilenmişti. Bu nedenle o da aynı şeyi yapmaya karar verdi. 1994 yılında Washington’daki garajında internet üzerinden kitap satmaya başladı. İlk satışı kurulduktan 1 yıl sonra oldu ve o zamanda bu yana şirketin büyümesi durdurulamadı. Hemen hemen her şeyin satın alınabileceği Amazon da böyle kuruldu.

Mutlaka okuyun: Amazon’un Kurucusu Jeff Bezos’un Hayat Hikayesi

 

Dell

dell-garaj

1984’te Michael Dell’in 1000 dolar birikimi vardı. Bilgisayarlara çok ilgi duyuyordu. Bu nedenle parasıyla “Pc’s Limited” adlı bir şirket kurdu. İlk ofisi ufak bir garajdı. Burada müşterileri için bilgisayar topluyordu. Şimdilerde Dell, dünyanın en büyük bilgisayar şirketlerinden biri.

Mutlaka okuyun: Michael Dell’in Hayat Hikayesi

 

Hewlett-Packard (HP)

hp-garaj

Bill Hewlett ve Dave Packard adında iki arkadaş HP markasını, 1939 yılında küçük bir garajda ve sadece 538 dolarlık bir yatırımla yarattılar. Kariyerlerinde bir dönüm noktası oluşturan ürün ise WAlt Disney’e Fantasi filmindeki ses sistemini geliştirmesi için satılan HP200A markalı bir ses osilatörüydü. ABD’nin Kaliforniya eyaletindeki Palo Alto’da yer alan garaj, HP’nin ve Silikon Vadisi’nin doğuşunda büyük bir rol oynadı. Başlangıcından bu yana HP, yüksek tekonolojili bilgisayarlar, laptoplar ve bilgisayar parçaları geliştirerek çok güçlü ve dünyaca ünlü bir şirket haline geldi.

Mutlaka okuyun: HP (Hewlett Packard) Nasıl Kuruldu? Tarihi ve Başarı Hikayesi

 

İlginizi çekebilir

İlham Verici Başarı Hikayeleri
Okulu Bırakıp Dünyanın En Zenginlerinden Olan 8 Kişi
Durmuş BAYRAM

Yazar : Durmuş BAYRAM

Bilkent Üniversitesi "İletişim ve Tasarım" bölümünden mezun olduktan sonra DW Türkçe gibi birçok saygın kurumda online gazetecilik ve video üreticiliği yaptı. Sizler için iş fikirleri ve para kazanma yollarıyla ilgili araştırmalar yapıp rehber niteliğinde içerikler hazırlıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir