Milyoner girişimcilerden yeni girişimcilere 7 tavsiye

milyoner-olmak

İki buçuk yılı aşkın süredir, 65 milyoner girişimciyle başarılı iş kurma hakkında röportaj yaptık. Bu girişimcilerle konuşmalarımız, iş dünyasında başarılı olmakla ilgili, daha önce girişimciler hakkında duymaya alışık olduğumuz kalıpları kıran birçok şaşırtıcı dersi göz önüne serdi.

İşte favori derslerimizden yedisi:

 

1.Asla personelinizden daha iyi bildiğinize inanmayın

Güçlü liderleri düşündüğümüzde, akla her şeyi bilen ve bilgisine güvenilen insanlar gelir. Fakat, bu daima doğru değildir. Bazı milyoner girişimciler liderliğe farklı yaklaşıyor:

“ Tüm çalışanlarımla birlikte zaman geçirir, onları dinler, onlara güvenir, onlara inanır, onlara saygı duyarım ve denemelerine izin veririm! Asla onlardan daha çok bildiğime inanmadım.”

Bu, milyoner girişimcileri bugünkü seviyelerine yükselten şeylerden yalnızca bir tanesi.

 

2.Küçük ve şimdi başlayın

Girişimcilikte bize sürekli söylenen bir şey vardır: ” Büyük oyna ya da hiç oynama.”  Ama, bu girişimcilik dünyasına ilk kez adım atacak yeni girişimciler için en iyi seçenek değildir.

Bunun yerine, “küçük ve şimdi başla” ya ne dersiniz.

 

3.Müşteri her zaman haklı değildir

Birçok girişimci “müşteri her zaman haklıdır” felsefesini onaylamaktadır. Ancak bu milyoner girişimciler tarafından kabul edilen bir düşünce değildir .

Bazı müşteriler buna değmez ve zor müşterileri kovmak sana iyi olanlarla ilişkilerini geliştirmek için daha fazla zaman kazandırır. Sonuç olarak uzun vadede daha çok para kazanılır.

 

4.Başarmak için zeki olmak zorunda değilsiniz

Girişimciler genellikle, başarılı olmak için sektörlerinde en zeki olmak zorunda olduklarını düşünürler. Zeka aslında çoğu kişiyi girişimcilikle ilgili hayallerini gerçekleştirmekten bile alıkoyabiliyor

Şirketinizin en iyiler arasında olması önemliyken başarılı bir girişimci olmak için zeki olmak zorunda değilsiniz. Sadece zeki insanları işe almanız yeterli olacaktır.

 

5. Sorunları çözmede bencil olun

Başarılı girişimciler diğer insanların problemlerini çözmek için uğraş verirler, değil mi? Evet ama girişimcilikte başarıyı sağlamak için öncelikle kendi problemlerinizi çözmeye odaklanmanız gerekir.

20’li yaşlarınızda bir problemle karşı karşıya gelebilir ve bu problemin dünya çapında herkesi etkilediğini farkedebilirsiniz. Bundan sonra tek yapmanız gereken harekete geçmek.

İş fikirleri her gün doğmadan tükeniyor. Bunun sebebi cesaret ve atılganlık eksikliği değil, kesenin bağlarını elinde tutan doğru insana ulaşım eksikliği. Diğer bir deyişle sermaye yetersizliği. Bu problemi gören ilk girişimci kitle fonlama sitelerinin doğuşunu sağladı.”

Sorunları çözmede bencil olun. Eğer çözülmesi gereken bir sorun yaşıyorsanız muhakkak bu sorunu yaşayan başkaları da vardır.

 

6.Kendi arka bahçenize yatırım yapın

Girişimci olmak ve yeni iş fırsatlarını yakalamak atik olmayı gerektirir değil mi? Ancak tanıdık olmayan yeni pazarlar kovalamak en popüler başarız olma yöntemlerden biridir.

“Benden zeki olup kazandığımdan çok fazlasını kaybeden birçok insan tanıdım. Neyi unuttuklarını biliyor musunuz? Onlar kendi bildikleri arka bahçelerine yatırım yapmayı unuttular. Onlar diğer pazarların olağanüstü olduğunu duydular ve gittiler. Sonuç olarak donlarına kadar kaybettiler”.

Kendi bildiğiniz arka bahçenize yatırım yapmayı unutmayın.

 

7.Para her şey değildir

Çoğu insan işe para için başlar. Fakat umarım ki tek neden değildir.

“ Çünkü başarılı girişimciler için para her şey değildir. Gördüğüm en başarılı insanları kamçılayan daha derin şeyler var. Fark yaratmak için çok güçlü bir arzuları var.”

Bunlar bugünün iş dünyasının harika beyinleriyle yaptığımız röportajlardan öğrendiğimiz yüzlerce derslerden sadece birkaçı.

Bu milyoner girişimcilerden öğreneceğimiz daha çok şey var, ama yukarıdaki güçlü dersler yeni girişimcilere işlerinde üstünlük verecek.

 

İlginizi çekebilir

Milyoner olmak için sahip olmanız gereken beceriler
Dünyanın en başarılı girişimcilerinin 10 sabah ritüeli

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir