Milyonluk Şirketlere Sahip 10 Girişimcinin Sabah Alışkanlıkları

Erken kalkan yol alır.

Başarılı işadamları için bu daha da doğrudur. Liderler rutin haline gelmiş başarı alışkanlıklarına sahiptir. Sabahları erken kalkarlar, spor yaparlar, meditasyon yaparlar, aileleriyle ilgilenirler, birkaç e-mail okurlar, köpekleriyle oynarlar ve hatta bahçede zaman geçirirler.

İşte sizlere milyon dolarlık şirketlerin kurucuları olan 10 girişimcinin sabah alışkanlıkları:

 

1. Güne hazırlanmak için birkaç saat evde çalışmak

basarili-girisimcilerin-sabah-rituelleri1

 

Weebly’nin kurucusu Dave Rusenko güne biraz geç başladığını ifade ediyor.

“Güne biraz geç başlarım. 9’da kalkarım, birkaç saat sessizliğin tadını çıkarırım ve evden çalışmaya başlarım. Sonra ofise gider ve akşam 8’e kadar çalışırım. Ofis hayatım şahanedir. En iyi işlerimi ofiste yapmışımdır. Çalışanlarımla verimli ve ilham verici konuşmalar yaparım. Ancak evdeyken e-maillere cevap veririm. O gün içinde başarmak istediğim görevlerin çerçevesini belirlerim. Ofiste işler her daim yoğundur. Evde çalışmak bu nedenle daha sakin ve hoş bir tecrübedir. Günün geri kalanına hazırlanmanızı ve odaklanmanızı sağlar.”

 

2. Meditasyon yapmak

basarili-girisimcilerin-sabah-rituelleri2

Güzellik ürünleri markası olan Too Faced’in kurucusu Jerrod Blandino, teknoloji alanında faaliyet göstermese de güne hazırlanmak için bir uygulama kullanıyor.

“Bu uygulamayla birlikte meditasyon yapmaya başladım. 1 Giant Mind adındaki uygulama sabahları güne odaklanarak başlamamı sağlıyor. Gün içinde zihnim daha berrak ve düzenli oluyor.”

 

3. Kendinizi şımartacak bir şeyle güne başlamak

basarili-girisimcilerin-sabah-rituelleri3

Cupcake mağazası Baked by Melissa’nın kurucusu Melissa Ben-Ishay güne güzel bir lezzetle başlıyor.

“Güne Türk kahvesiyle başlarım. Eşim İsrailli. Nişanlıyken beni Türk kahvesiyle tanıştırdı. Kahveden sonra spor salonuna giderim. Sabah alacakaranlıkta uyanırım ve bundan gurur duyarım. Çünkü ben sabah insanıyım. Kendime dikkat ederim ve tam performansımı gösterebilmek isterim. Güne nasıl başladığınız günün nasıl geçeceğini belirler. Güne başlarken beni mutlu, pozitif ve özgüvenli hissettiren şeyler yapmam önemlidir.”

 

4. Uyanır uyanmaz e-mailleri kontrol etmek

basarili-girisimcilerin-sabah-rituelleri4

Meditasyon yapan girişimcilerden farklı olarak Rich Pleeth farklı bir yöntem uyguluyor. Sosyalleşme uygulaması Sup’un CEO’su ve kurucusu olan Pleeth, uyanır uyanmaz telefonunu alıyor ve dünyada ve şirketinde neler olup bittiğini kontrol ediyor.

“Tüm haber sitelerine, sosyal medya hesaplarıma göz atarım. Elimden geldiğince tüm e-maillere cevap veririm. Daha sonra kalkar duş alırım ve ofise geçerim.”

 

5. Gün içinde yapılacak işlere gözatmak

basarili-girisimcilerin-sabah-rituelleri5

Haber ve sosyal medya platformu olan Banjo’nun kurucusu ve CEO’su Damien Patton, uyandığı zaman içinde birçok ekran bulunan çalışma odasına gidip iş ile ilgili görüşmeler yapıyor, istatistikleri kontrol ediyor.

“Güne başlarken farklı ekiplerle görüşmeler yaparım. İşlerin ben uyurken nasıl bir seyir izlediğini, istatistikleri kontrol ederim. Bu sayede gün içindeki toplantılardan önce genel manzara hakkında fikir sahibi olurum.”

 

6. Sevilen kişilerle zaman geçirmek

basarili-girisimcilerin-sabah-rituelleri6

Casper adlı uyku pedi üreten şirketin kurucu ortağı Jeff Chapin güne köpeği Alta ile başlıyor.

“Sabah 7 gibi köpeğimle birlikte koşuya çıkarız. Kahvaltıya kadar cep telefonuma bakmamaya gayret ederim.”

Chapin’in böyle yapmasının nedeni aynı anda birden çok şey yapma alışkanlığı. Bu nedenle güne başlamadan önce kendine zaman ayırmayı tercih ediyor.

“Gerçek hayat 8 saat deliksiz uykuya ya da köpeğinizle bir saat boyunca koşmanıza nadiren izin veriyor. Ancak bu demek değildir ki 6 saat uyuyamayız ya da köpeğimizle yarım saat koşamayız.”

 

7. Kahve içmek

basarili-girisimcilerin-sabah-rituelleri7

Moda ürünleri satan online bir mağaza olan Stella and Dot’un kurucusu ve CEO’su Jessica Dilullo Herrin güne zihnini, bedenini ve ruhunu dinleyerek başlıyor.

Ancak her şeyden önce kahve geliyor.

“Uyanınca yaptığım ilk iş mutfağa gidip kahve almaktır. Ancak ondan sonra meditasyona ve spora başlayabilirim. Zihnen ve bedenen sağlam olmalıyım ki gün içinde görevlerimi kusursuzca yerine getirebileyim. Bu nedenle kendime özen gösteririm. Bu kendinize oksijen maskesi takmak gibi bir şeydir. Kendime iyi bakarsam başkalarına karşı da görevimi en iyi şekilde yerine getirebilirim.”

 

8. Telefonu eline almamak

basarili-girisimcilerin-sabah-rituelleri8

Ev yapımı içecekler üzerine bir startup olan Naked Cask’ın kurucusu olan Peter Gasca uyanır uyanmaz telefona sarılmak yerine afyonunun patlamasını bekliyor tabiri caizse.

“Alarmı erteleyince ve telefona gelen bildirimlere dalınca kendimi pişman hissederim. Tüm bunlar stres seviyemi yükseltir. Telefonu elime almadan önce beş on dakika kendi sesimi dinlerim.

Siz zihnen uyanık olmadığınız sürece tüm bildirimler, e-mailler biraz daha bekleyebilir. Tam anlamıyla uyanık olmalısınız ki e-maillere sağlıklı cevaplar verebilesiniz. Alarm çaldıktan sonra telefonunuzu kontrol etme dürtüsüyle savaşıyorsanız ucuz bir masa saati alın ve uyurken cep telefonunuzu başka bir odaya koyun.”

 

9. Sabah insanı olmak

basarili-girisimcilerin-sabah-rituelleri9

Çamaşır yıkama hususunda insanlar arası iletişim sağlayan Cleanly’nin kurucusu ve CEO’su Tom Harari, sabah insanı olmaya karar vermiş.

“Her gün aynı rutini takip ederim. 6’da kalk, önceki günün raporunu sert bir kahve içerek oku, 7’de spor salonuna git, sonra da ofise doğru yola çık. Önceleri sabah insanı değildim. Ancak sabah erken kalkmak sizi disipline eden bir şey. Bu da günün geri kalanında daha disiplinli olmanızı sağlıyor.”

 

10. Bahçeyle ya da doğayla ilgilenmek

basarili-girisimcilerin-sabah-rituelleri10

Online maaş bordrosu hizmeti veren Gusto’nun CEO’su ve kurucu ortaklarından Josh Reeves sabahları uyanır uyanmaz doğaya olan tutkusu nedeniyle bahçesine gidiyor.

“Gündoğarken uyanırım. Bahçede yaklaşık 30 dakika zaman geçiririm. Doğada neşe ve huzur bulurum. Ben müdahale etmesem de kendiliğinden büyür çiçekler ve ağaçlar. Bu dünyanın bir insanın hayal edebileceğinden çok daha büyük olduğunu hatırlatır bana.

Ayrıca kafamı boşaltmamı da sağlıyor. Startup dünyasında çabuk alevlenirsiniz. Taktik savaşları ve engellerle mücadele had safhadadır. Çözülmesi gereken yüzlerce bulmaca vardır. Bu nedenle bahçeye girdiğimde bunların hepsinden kurtulup zihnimi yeniliyorum. Güne daha berrak bir zihinle başlıyorum bu sayede.”

 

İlginizi çekebilir

Erken kalkmak hayatımı nasıl değiştirdi?
Dünyanın en ünlü girişimcilerinin 10 sabah ritüeli
Durmuş BAYRAM

Yazar : Durmuş BAYRAM

Bilkent Üniversitesi "İletişim ve Tasarım" bölümünden mezun olduktan sonra DW Türkçe gibi birçok saygın kurumda online gazetecilik ve video üreticiliği yaptı. Sizler için iş fikirleri ve para kazanma yollarıyla ilgili araştırmalar yapıp rehber niteliğinde içerikler hazırlıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir