Misyon ve Vizyon Nedir? Örnekleri Nelerdir?

Her işletme kendine ait bir misyon ve vizyon cümlesine sahiptir.

Peki, misyon ve vizyon ne anlama geliyor? Bu iki kelime arasında farkı bileniniz var mı?

Misyonunuz  bugününüzle yani işletmenizin bugünkü başarısını neye borçlu olduğu üzerinde durur. Vizyonunuzu ifade eden cümle ise yarınlarınıza yani şirketinizin nihayetinde olmak istediği noktanın ne olduğuna odaklanır. Her ikisi de hedeflerinizi yönlendirmede hayati öneme sahiptir.


Misyon Nedir?

misyon nedir

Misyon cümleniz ne ifade eder?

Misyonunuz şirketinizi yönlendiren şeydir. Yaptığınız işin özü budur ve hedefleriniz ve nihayetinde bu hedeflere ulaşmak için gereken her türlü şey misyonunuzdan doğmuştur. Misyon aynı zamanda şirketinizin kültürünü de şekillendirir.

Misyon beyanınız için şu tarz sorular sorabilirsiniz:

  • Biz ne tür bir iş yapıyoruz?
  • Hedef kitlemiz kim? Kimlere yönelik bir hizmet sunuyoruz?
  • Müşterilerimize ne tür bir hizmet sağlıyoruz?

Misyonun bu sihirli etkisi her türden şirket için ne denli değerli olduğunu tasdikler niteliktedir. Sadece tanımı gereği dahi sağlam bir misyonun bir ekibi ortak bir hedefe doğru ilerlemeye nasıl da motive ettiğini hızlı bir şekilde gözlemlemeniz mümkündür, çünkü ekibinizin aynı noktadan hareket etmiş ve aynı nihai hedefe ulaşmak için birlikte çalışan insanlardan oluşur. Bu da yaptıklarınızın meyvesini çok daha kısa bir süre içinde elde edeceğiniz anlamına gelir.

Öte yandan yeterince güçlü olmayan bir misyonunuzun olması hatta bundan da kötüsü herhangi bir misyona sahip olmamanız bahsettiğimiz etkinin tam tersini yaratacaktır. Düşünsenize; birbirinden kopuk hizmetler sunma, iletişimsizlik, hata yapma, motivasyon düşüklüğü… Tüm bunların bir işletmeye neler yapabileceğini bir hayal edin. Korkutucu değil mi?

Gelelim vizyona…


Vizyon Nedir?

vizyon nedir

Peki ya vizyon cümleniz ne ifade eder?

Vizyon beyanınız şirketinizin nasıl bir yol izlemesi gerektiğini gösterir. Vizyon yaptığınız işin geleceğidir ve amaçlarınız ona göre belirlenir.

Vizyon beyanınız ne olmak istediğinizle ya da kendinizi, işletmenizi gelecekte hangi noktada gördüğünüz ile ilgilidir. Vizyonunuz size ilham verir.

Vizyon beyanınız için şu türden sorular sorabilirsiniz:

  • Umutlarımız ve hayallerimiz neler?
  • Daha büyük bir iyiliğe hizmet etmek için hangi sorunu çözüyoruz?
  • Kimleri ve neleri değiştirme konusunda ilham veriyoruz?

Vizyon beyanınız hem içsel hem de dışsal bir büyümeyi teşvik eder. Güçlü bir vizyona sahip olmanız ekibinizin şirketiniz için önem arz eden şeylere odaklanmasına yardımcı olur. Aynı zamanda yenilik ve inovasyonlar için de açık kapı bırakmış olursunuz. Amaca yönelik bir işletme başarıyı bir bütün olarak görür, çünkü onlar şirketleri için başarının ne anlam ifade ettiğini gayet iyi bilirler.

Madalyonun diğer yüzünde ise vizyonu olmayan şirketler var ve maalesef ki vizyonu olmayan bir şirketin hiçbir yere varamayacağını söylemek zorundayız. Düşünsenize… Durgunluk, modası geçmiş işlemler, amaçsız hareket etmeler, ilhamını yitirme… Bir şirket net bir vizyona sahip olmadan hayatta kalabilir mi hiç?Artık bu sorunun cevabını siz de biliyorsunuz.25 Dünya Markasından Misyon ve Vizyon Örnekleri

Peki, mükemmel vizyon ve misyon örnekleri nelerdir? İşte karşınızda bu iki kavramı doğru anlamış 25 şirketten vizyon ve misyon örnekleri. Bu şirketlerin bu işi kaptığını da nereden çıkardınız derseniz söz konusu firmaların sadık bir müşteri kitlesine sahip oldukları gerçeğinin bunu ispatlamaya yeteceğini söyleyebiliriz.


1- Tesla

vizyon ve misyon örnekleri tesla

Misyon: Dünyanın sürdürülebilir enerjiye geçişini hızlandırmak.

Vizyon: 21. yüzyılın en ilgi çekici otomobil şirketini dünya genelinde elektrikli taşıtlara geçişi sağlamak suretiyle yaratmak.


2- Amazon

vizyon ve misyon örnekleri amazon

Misyon: Müşterilerimize mümkün olan en düşük fiyatlar, mevcut en iyi seçimler ve azami derecede bir kolaylık sunmak için çalışıyoruz.

Vizyon: Müşterilerin çevrim içi ortamda satın almak isteyebilecekleri her şeyi bulabilecekleri ve keşfedebilecekleri, dünyanın en müşteri merkezli şirketi olmak.


3- Patagonia

vizyon misyon örnekleri patagonia

Misyon: En iyi ürünü üretmek, etrafa gereksiz yere zarar vermemek, iş dünyasını çevresel krizlere çözümler üretmek ve uygulamak için kullanmak

Vizyon: Vahşi doğaya duyulan aşk bu doğanın bir parçası olan her şeyi kurtarmayı ve gezegenimizin çevresel sağlığındaki sert düşüşün tersine çevrilmesine yardım etmek için mücadeleye katılmayı gerektirir.


4- TED

vizyon ve misyon örneği ted

Misyon: Fikirleri yaymak.

Vizyon:Fikirlerin düşünceleri, tutumları, yaşamları ve nihayetinde dünyayı değiştirme gücüne sahip olduğuna büyük bir tutkuyla inanıyoruz.


5- LinkedIn

misyon vizyon örnekleri linkedin

Misyon: Dünya genelindeki tüm profesyonellerin birbirleriyle iletişim kuracakları bir ortam yaratarak daha üretken ve başarılı olmalarını sağlamak

Vizyon: Küresel iş gücünün her üyesi için ekonomik fırsat yaratmak.


6- Google

vizyon ve misyon örnekleri google

Misyon: Dünyadaki tüm bilgiyi organize etmek ve bilginin her yerden erişilebilir ve kullanılabilir olmasını sağlamak

Vizyon: Tek tıklamayla dünya üzerindeki tüm bilgilere erişim sağlamak.


7- Uber

vizyon ve misyon örnekleri uber

Misyon: Uber’in misyonu herkesi istediği her yere ulaştırmaktır.

Vizyon: Daha az araba ve daha fazla erişim ile daha akıllı ulaşım. Daha güvenli, daha ucuz ve daha güvenilir ulaşım; Sürücüler için daha fazla iş fırsatı ve daha yüksek gelir sağlayan ulaşım.


8- AirBnB

vizyon ve misyon örnekleri airbnb

Misyon: Gittiğiniz her yere ait hissedebilmek

Vizyon: Ait olmak için evrensel insani duygulara dokunmak – nerede olursanız olun memnuniyetle karşılanma, saygı görme ve takdir edilme arzusu.


9- Intel

vizyon ve misyon örnekleri intel

Misyon: Moore Yasası’nın ( Moore Yasası, Intel şirketinin kurucularından Gordon Moore’un 19 Nisan 1965 yılında Electronics Magazine dergisinde yayınlanan makalesi ile teknoloji tarihine kendi adıyla geçen yasa)gücünden yararlanarak dünyadaki herkesin akıllı ve çevrim içi/çevrimdışı ortamlara bağlanabilen cihazlar edinmesini sağlamak

Vizyon: Akıllı ve bağlanabilir bir cihaz arayışındaysanız, Intel en iyisidir.


10- Ferrari

vizyon misyon örnekleri ferrari

Misyon: Biz arabaları, yani İtalyan mükemmelliğinin dünya üzerindeki sembollerini inşa ediyoruz ve bunu hem yolda hem de pistte kazanmak için yapıyoruz. Şahlanan At efsanesini besleyen ve bir “Hayaller ve Duygular Dünyası” yaratan eşsiz kreasyonlar üretiyoruz.

Vizyon: İtalyan mükemmelliğini dünyayla buluşturmak


11- GoDaddy

vizyon ve misyon örnekleri godaddy

Misyon: Müşterilerimize cesaret vermek için buradayız. Bunu, stratejimizi uygulayarak ve işimize acımasızlık noktasında bir öncelik verip müşterilerimizi memnun eden sade ve zarif bir teknoloji yaratarak uzun lafın kısası rakipsiz bir hizmet sunarak yapıyoruz. Her gün, engelleri yıkmak, yeni pazarlar inşa etmek ve imkansızlıkları aşmak için tüm ekip ve gruplarımızla bir araya gelerek güçlerimizi birleştiriyoruz.

Vizyon: İnsanların kendi işletmelerini kolayca başlatması, güvenle büyütmesi ve başarılı bir şekilde yönetmesi için yetki vererek küresel ekonomiyi küçük işletmelerin sayısını artıracak şekilde değiştireceğiz.


12- Caterpillar

misyon vizyon örnekleri cat

Misyon: Altyapı ve enerji gelişimi yoluyla ekonomik büyümeyi sağlamak ve toplumu destekleyen ve gezegeni koruyan çözümler sunmak.

Vizyon: Vizyonumuz, barınma, temiz su, sıhhi tesisat, gıda ve güvenilir güç gibi tüm insanların temel ihtiyaçlarının çevresel açıdan sürdürülebilir bir şekilde yerine getirildiği, çevreyi ve toplumun kalitesini artıran bir şirket olmaktır.


13- Toyota

vizyon ve misyon örnekleri toyota

Misyon: Değerli ürün ve hizmetlerle en tatmin edici mülkiyet deneyimini sağlayıp daha fazla müşteri çekmek

Vizyon: En başarılı ve en saygın otomobil şirketi olmak.


14- Samsung

vizyon ve misyon örnekleri samsung

Misyon: Yeni bir gelecek yaratan, insanların yaşamlarını zenginleştiren ve sosyal refaha katkıda bulunan yenilikçi teknolojilerimiz, ürünlerimiz ve tasarımımızla dünyaya ilham vermek.

Vizyon: Dünyaya ilham verin. Geleceği yaratın.


15- Wikimedia

vizyon ve misyon örnekleri wikimedia

Misyon: Dünya genelindeki tüm insanlara ücretsiz bir lisans altında ya da kamuya açık alanda eğitim içeriği toplamak ve geliştirmek ve bu içerikleri etkin ve küresel bir şekilde yaymak için yetki vermek

Vizyon: Her insanın insanlığın bilgi birikiminde özgürce pay sahibi olabildiği bir dünya düşünün. Bizim taahhüdümüz budur.


16- Ebay

vizyon ve misyon örnekleri ebay

Misyon: Mükemmel değeri ve eşsiz seçimi keşfetmek için dünyanın en gözde varış noktası olmak. Herkesin pratik bir şekilde her şeyin ticaretini yapabileceği, tüm dünyada ekonomik fırsatların büyütülebileceği global çevrim içi bir alım satım mecrası oluşturmak.

Vizyon: Ticaret vizyonumuz insanlar tarafından sağlanan, teknolojiyle çalışan ve herkese açık olan ticaret sağlayıcılarından biri olmaktır.


17- Ikea

vizyon ve misyon örnekleri ikea

Misyon: Mümkün olduğunca fazla insanın karşılayabileceği kadar düşük fiyatlarla çok iyi tasarlanmış, fonksiyonel ev mobilyası ürünleri yelpazesi sunmak

Vizyon: Birçok insan için çok daha iyi bir günlük yaşam yaratmak.


18- Cisco

vizyon ve misyon örnekleri cisco

Misyon: Müşterilerimiz, çalışanlarımız, yatırımcılarımız ve ekosistem ortaklarımız için benzeri görülmemiş bir değer ve fırsat yaratarak İnternet’in geleceğini şekillendirmek.

Vizyon: Çalışma, yaşama, oyun oynama ve öğrenme şeklimizi değiştirmek.


19- Sony

misyon vizyon örnekleri sony

Misyon: İlham veren ve merakınızı uyandıran bir şirket olmak.

Vizyon: Yalnızca Sony’nin yapabileceği çığır açan yeni icatlarla yepyeni bir heyecan ve eğlence sunmak için teknoloji, içerik ve hizmetler konusundaki sınırsız tutkumuzu kullanmak


20- Pegasus Havayolları

türk şirketleri vizyon ve misyon örnekleri pegasus

Misyon: Havayoluyla yolculuğun herkesin hakkı olduğuna inanıyoruz. Pegasus Ailesi, tedarikçilerimiz ve iş ortaklarımız hep birlikte bunun için çalışıyoruz.

Vizyon: Yenilikçi, akılcı, ilkeli ve sorumlu yaklaşımımızla bölgemizde lider ekonomik havayolu olmak.


21- LC Waikiki

türk şirketleri vizyon ve misyon örnekleri lcwaikiki

Misyon: “İyi giyinmek herkesin hakkı” inancından hareketle “insanları, tarzları ve bütçelerine uygun giydirerek iyi hissettirmek” tir.

Vizyon: “2023 yılına kadar Avrupa’nın en başarılı üç giyim perakendecisinden biri olmak” tır.


22- Florence Nightingale Hastaneleri

vizyon ve misyon örnekleri florence nightingale

Misyon: Uzmanlaştığımız tüm sağlık hizmetlerinde, tıbbın ulaştığı en üst düzeyde, güvenilir, hasta odaklı ve kaliteli hizmet veren, hasta ve çalışan güvenliğini ön planda tutan, hasta haklarına saygılı, çevreye duyarlı, nitelikli sağlık çalışanı yetiştiren, yenilikçi ve sürekli kendini geliştiren öncü bir kuruluşuz.

Vizyon: Uzmanlaştığımız her alanda ülkemizde sunduğumuz hizmetin bilimselliği ve kalitesi ile ilklerin içinde yer almayı, uluslararası alanda tıbbın ulaştığı en üst düzeydeki uygulamaları takip ederek gelişimine katkıda bulunmayı ve bu çalışmaları akademik ortamda da
sürdürmeyi hedefleyen bir sağlık kuruluşuyuz.


23- Coinbase

vizyon ve misyon örnekleri coinbase

Misyon: Coinbase’in misyonu tüm dünyaya açık bir finansal sistem oluşturmaktır.

Vizyon: Dijital para birimi açık bir finansal sistem yaratarak dünya genelinde daha fazla yenilik, verimlilik ve fırsat eşitliği sağlayacaktır.


24- Facebook

vizyon ve misyon örnekleri facebook

Misyon: İnsanlara topluluk oluşturma ve tüm dünyayı bir araya getirme gücü vermek.

Vizyon: İnsanlar arkadaşlarıyla ve aileleriyle iletişim kurmak, dünyada neler olup bittiğini keşfetmek ve onlar için önemli olan şeyleri paylaşmak ve ifade etmek için Facebook’u kullanıyorlar.


25- BİM

türk şirketleri vizyon ve misyon örnekleri bim

Misyon: Temel gıda ve tüketim malzemelerinin mümkün olan en uygun fiyat ve en yüksek kaliteyle tüketiciye ulaştırmak.

Vizyon: Bütün yiyecekler, bütün insanlar, bütün gezegen hedefiyle uluslararası bir şirket olmak.


Misyon & Vizyon: Kim Olduğunuzu ve Nereye Gideceğinizi Bilin

Misyon ifadesi bugüne ve ne yaptığımıza odaklanır, vizyon ifadesi ise yarına ve ne olmak istediğimize odaklanır. Her ikisi de bir şirketin hayatta kalabilmesi için önemlidir.

Ona ister işin özü, ister kalp atışı isterseniz de tanımlayıcı karakteristik deyin fark etmez- adı her ne olursa olsun, içeriğiniz ve şirketiniz için misyonunuzun ve vizyonunuzun açıkça tanımlandığından ve anlaşıldığından emin olun.

İçerikle ilgili bir misyon ve vizyon bildirimi alın. Bunu ekip üyelerinizle paylaşın. Sonra gelecekteki içerik çalışmalarınızı bu ikili ile kıyaslayarak ölçebilirsiniz.

Kim olduğunuzu ve nereye gideceğinizi bilmek bir kurumun başarısının temelidir.

Peki, siz kimsiniz? Nereye gidiyorsunuz? Planlamanın doğasının öngörülen hedeflerinizin gerçekleşmesine nasıl yardımcı olabileceği hakkında ipuçları almaya şimdiden başlayın.


İlginizi çekebilir

Şirket Vizyonu Nasıl Belirlenir?

Harika Bir Şirket Kültürü Oluşturmak

Avatar

Yazar : Deniz

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir