Moneyball(Kazanma Sanatı) Filminin Ardındaki Girişimci Ruh: Billy Beane

Oakland Athletics adlı beyzbol takımının menajerliğini yapan, Moneyball(Kazanma Sanatı) filminde ise Brad Pitt tarafından canlandırılan Billy Beane’in hikayesi her girişimcinin çıkarması gereken çok iyi dersler barındırıyor. İşte sizlere algoritmaların ve istatistklerin gücünü kullanarak spor dünyasında taşları yerinden oynatan bir girişimcinin hikayesi:

Oakland Athletics 2002 yılında epeyce dardaydı zira o yıl bir beyzbol takımı oyuncuları için oyuncu başına ayrılan en düşük bütçeye sahipti. Takımın menajeri Billy Beane, iyi oyuncular alabilmek için diğer takımlara kıyasla daha fazla para teklif edemiyordu ve bu durum onu yıldırmıştı. Bunun üzerine Beane, beyzbol istatistikleri konusunda başarılı olan ve Harvard Üniversitesi’nde ekonomi okuyan Paul DePodesta’dan yardım istedi. İkili, takımın yetenek arama yöntemini beraberce inceledi.

Beane ile DePodesta, takıma iyi oyuncular alabilmek için gereken en iyi stratejiyi bulmak amacıyla yüzlerce oyuncuyla ilgili onlarca yıllık verileri incelemeye başladı. Yaptıkları analiz sonucunda, beyzbol keşifçilerinin bir oyuncunun kaç tane sayı alabileceğini kesin şekilde gösterebilecek istatistikleri göz ardı ettiğini fark ettiler. Uzun lafın kısası, keşifçilerin bir oyuncunun gerçek değerini belirleme konusunda son derece bilgisiz olduğu anlaşıldı.

Bu sonuçlardan yola çıkan Billy Beane, bu göz ardı edilen istatistiklerde yüksek puan alan oyuncuların teklif piyasasında muhtemelen gerçek değerinden az değer gördüğünü fark etti. Bunun üzerine Beane, “ucuz” oyuncuları (yani başka takımların radarına takılmayan ancak istatistikleri oyun sırasında sayı alabileceğini gösteren oyuncuları) aramaya koyuldu.

Bu yöntem yüzünden beyzbol keşifçilerinden olumsuz yorumlar alsa da Beane kimseye kulak asmadı ve takımına oyuncu alma konusunda kendi stratejisini kullandı. Analize epeyce vakit ayıran Beane’in çabaları sonuç verdi. Oakland Athletics, çok daha fazla bütçeye sahip takımlara karşı bile maç kazanır hale geldi. Hatta takım, son 100 yılda Amerika Ulusal Beyzbol Ligi’nde 20 kez üst üste maç kazanan ilk takım unvanını kazandı.

Billy Beane’in hikayesi, veri analizi örneklerinin en bilinenlerinden. Amerika Ulusal Beyzbol Ligi istatistiğin gücünden faydalanmaya başladığından beri oyuncu değerlendirme ve oyuncu alımı süreçleri çarpıcı şekilde değişti. Mesela oyun içi veri analizi, topu atan kişi (pitcher) ve o kişinin belirli durumlarda belirli atışları yapma eğilimi hakkında öngörü sunuyor.

Oakland Athletics’in efsanevi sezonunun üzerinden on yıldan fazla süre geçti. Artık spor takımları oynama biçimlerine de istatistiksel analizi dahil ediyor. Bu konuda başka çabalar da mevcut. Mesela gol çizgisi teknolojisini benimseyen FIFA, topun gol çizgisini geçip geçmediğini bu teknolojisi sayesinde belirleyerek tartışmalı gollere daha adil şekilde yaklaşıyor. Buna ek olarak, birçok futbol takımı oyuncunun sahadaki hareketini analiz etmek için ısı haritası kullanıyor. Beane, spor analizi alanında öncü isimlerden biri olarak kabul ediliyor.

“Teknoloji, sporun sosyal dokusunu dönüştürecek.” diyen Beane’e göre teknoloji, sporu çeşitliliğe ve herkesin erişebildiği bir şeye dönüştürüyor. Spor tarihinin en ünlü menajerlerinden biri olan Billy Beane sadece istatistiksel analiz kullanarak düzeni kendi yararına kullanmayı başarmadı, aynı zamanda bir sektörün tümünün karar alma biçimini dönüştürmeye yardımcı oldu.

 

İlginizi çekebilir

Girişimcilerin İzlemesi Gereken Filmler ve Bunlardan Çıkarılacak Dersler
Girişimcilerin Mutlaka İzlemesi Gereken 18 Belgesel
Avatar

Yazar : Bade

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir