Müşterilere Verilebilecek En İyi 9 Hediye

Müşterilerinize verdiğiniz armağanlar onlar yerine hep sizinle mi alakalı oluyor?

Geçen yıl bu zamanlar müşterilerinize verilecek yedi en kötü armağan seçeneği hakkında bir makale yazdım ve burada üzerinde firma logonuz olan ucuz ve çirkin kalemlerden kurtulmanın vaktinin geldiğini hatırlattım. Aslına bakılırsa verilecek armağanların hiçbirinde logo bulunmaması gerektiğini daha farklı alternatiflere yönelmek gerektiğinden de bahsettim.

Peki, müşterilerimize ne tarz armağanlar vermeliyiz? Bence dikkate almamız gereken birkaç nokta vardır: Armağan onu alan kişiyle alakalı olmalıdır, onları anlatmalıdır sizi değil. Onların işlerine değer verdiğinizi ve onlara teşekkürlerinizi bildirmek amacıyla en iyi armağanı seçebilmek amacıyla ciddi bir şekilde üzerinde kafa yorularak, emek sarf edilmiş olduğunu göstermelidir.

Yıllar yılı çok sayıda armağan aldım ya da verdim ve saygısızlık yapmak istemem ama çoğu çok kötüydü. Üzerinde firma logosu olan ucuz ürünlerdi ve pratikte hiçbir işe yaramazlardı. İnsanların firmanız hakkında bu şekilde düşünmelerini ister misiniz?

Aşağıda müşterilerinize en iyi mesajı vermek ve onlarla iyi bir ilişki kurabilmek amacıyla düşünülebilecek 9 çeşit hediye bulunmaktadır.

 

1. Macera yaşatacak türde hediyeler

Bir arkadaşım, ki bu armağan işlerinden çok iyi anlar, müşterilerine her zaman macera içerikli armağanlar seçerdi. Yıllar boyunca müşterilerine büyük beyaz köpek balıkları ile dalma turu, savaş uçağı ile uçma turu, bir günlüğüne lüks bir otomobille gezi ve ünlü bir şefin verdiği yemek kursuna katılma gibi armağanlar verdi. Müşterilerine macera içerikli armağanlar vermenin işinde başarılı olmasında payının büyük olduğuna inanıyordu. Eğer siz de müşterilerinize bu tarz armağanlar vermek isterseniz, çok etkili ve havalı macera dolu armağan çeşitleri bulmanız mümkündür.

 

2. Dikkatlice seçilmiş bir kitap

Bir yazar olarak tek yönlü düşünüyor olabilirim ama hala dikkatlice düşünülerek seçilmiş bir kitabın alıcısı için mükemmel bir armağan olacağına inanıyorum. Bana armağan olarak sayısız e-kitap gelmekte ve bunu güzel bir düşünce olarak görmekteysem de, basılı bir kitap kadar unutulmaz ve anlamlı bir armağan olacağına inanmıyorum. Armağanlardan maksimum etkiyi almak istiyorsanız, elle tutulur olmalarına özen göstermelisiniz.

 

3. Akıllıca düşünülmüş bir hediye sepeti

Eskiden armağan sepetleri hakkında pek de iç açıcı şeyler düşünmüyordum çünkü bu sepetlerin içine günlük hayatta asla işimize yaramayan ve bir armağan sepetinin içine konulmayacak türden garip egzotik ürünlerle dolu iğrenç şeylerle dolduruyorlardı. Oysa müşteriyi ilgilendiren özelleştirilmiş ürünlerle dolu akıllıca hazırlanmış bir armağan sepetine yaklaşım tarzım biraz farklıdır. Önce sepeti göndermek istediğiniz kişiyi bir düşünün. Nelerden hoşlanır, işi şu anda ne aşamadadır, gelecekteki hedefleri nelerdir, yaşadığı zorluklar nelerdir, şakadan hoşlanır mı gibisinden soruları iyice bir düşünerek sepeti o kişiyle ilgili ürünlerle doldurun. Bu sayede eline geçtiğinde yüzünde bir gülümseme olsun.

 

4. Eşsiz hediyeler

Hayatımda aldığım en iyi armağanlardan biri BT danışmanımdandı. Benim yüzümle oluşturulmuş bir bobble kafa heykelciği göndermişti. Şu anda hala bunu web sitemde ve promosyon ürünlerimde kullanmaktayım. Şaka içerikli bir üründü, üzerinde çalışıldığı belliydi ve tam anlamıyla eşsizdi. Siz de müşterileriniz için eşsiz armağanlar düşünün ve bu armağan, % 100 armağanı vereceğiniz kişiyle ilgili olsun. Bunun dışında elde boyanmış tişörtler, sanatsal objeler, aynı etkinliğe katıldığım kişilerden çerçeveli fotoğraflar, bazı müşterilerim tarafından oluşturulmuş kısa filmler gibi sayısız akıllıca düşünülmüş fikirler içeren armağanlar aldım. Bu tarz armağanlar insanın hayatında çok önemli bir yer tutuyor.

 

5. Spontan olarak verilen hediyeler

Bu tarz armağanlar müşterinize spontan olarak yapılan sürprizlerden oluşur. Örneğin, her zaman gittiğiniz kafenin sahibinin, teşekkür mahiyetinde size ücretsiz bir fincan kahve sunması gibi. Pek çok yönden spontan olarak verilen sürpriz armağanlar, içten bir şekilde yapıldığından çok anlamlıdır ve bu yola sıklıkla başvurmanın bir sakıncası da yoktur.

 

6. Sağlıkla ilgili hediyeler

Bu tarz armağanlar gerçekten de hoş karşılanır ve müşteri ilişkilerini güçlendirdiği için kişisel öneme sahiptir. Müşterinize bir spa seansı için armağan çeki verirseniz bundan memnun kalmaması pek mümkün değildir. Bu sayede bir gün boyunca özel ilgi görüp şımartılırlar ve siz de onların fiziksel ve zihinsel açıdan kendilerini iyi hissetmelerine yardımcı olmuş olursunuz.

 

7. Üyelik tarzı hediyeler

Birkaç yıl kadar önce bir arkadaşım bana bir yoga stüdyosu için 3 aylık üyelik armağanı vermişti. Yogaya karşı bir ilgim ve merakım vardı fakat daha önce hiç yapmamıştım. Ondan böyle bir armağan alınca mecburen yoga yapmaya başladım ve şunu söyleyebilirim ki bu sporun bana pek çok yönden faydası oldu. Tam anlamıyla bana uygun olan, iyi düşünülmüş bir armağandı.

 

8. Dergi üyeliği tarzı hediyeler

Yıllar yılı müşterilerimden çok sayıda dergi üyeliği armağanı almışımdır ve birkaç sebepten dolayı bu üyelikleri çok harika bir armağan çeşidi olarak görmekteyim. İlk olarak o denli çok sayıda dergi çeşidi vardır ki, müşterinize uygun olan bir tanesini seçmek genellikle kolay olur. İkinci sebebi ise her ay, gününü aksatmadan derginin yeni sayısı elinize ulaşır. Böylelikle aldığınız armağanın bir sürekliliği olmuş olur.

 

9. Bağışla ilgili hediyeler

Geçenlerde antrenör olan bir müşterim tarafından bir teşekkür mektubu ve farklı tarzda bir armağan aldım. Bu armağan gerçekten ilgi çekiciydi. Gelişmekte olan ülkelere gıda ve su yardımı yapan bir hayır kurumu yararına, benim adıma bağışta bulunmuşlardı. Yaptıkları bağış miktarına göre bir ay boyunca 500 çocuğun gıda ve su ihtiyacı karşılanacaktı. Bu gerçekten çok hoş bir duygu yaratıyor insanda. Bu tarz armağanlar müşterilerinizin aklında kalıcı bir etki yapar fakat bunu yaparken, seçtiğiniz armağan paketini mümkün olduğunca müşterilerinizin ilgi odağı doğrultusunda kişiselleştirmelisiniz.

 

İlginizi çekebilir

Müşterilerinize Teşekkür Etmenin Yolları
Müşterilerinizin Tekrar Gelmesini Sağlayacak 9 Yol
Avatar

Yazar : İpek Külah

Çevirmen

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir